Archeoloog prof. dr. F. D. K. Bosch maandag a.s. zeventig jaar Sinds 1946 Leids hoogleraar Bierballet in Antoniusclubhuis Koningin opende internationale gemeente-congres in Ridderzaal 96ste Jaargang Woensdag 12 juni 1957 Tweede blad no. 29156 Aanstaande maandag 17 juni zal prof. dr. F. D. K. Bosch, gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de archeologie en de oude geschiedenis van Zuidoost Azië, de zeventigjarige leeftijd bereiken, hetgeen betekent dat hij aan het einde van het lopende academische jaar zijn hoogleraarsfunctie, die hij ruim elf jaar bekleedt na enige jaren bijzonder hoogleraar te Utrecht te zijn geweest, neerlegt. Frederik David Kan Bosch werd op 17 juni 1887 te Potchefstroom in Trans vaal geboren, doorliep een HBS te Am sterdam en legde daarna het staats examen af teneinde Nederlandse lette ren te kunnen studeren aan de Leidse Universiteit. Hij bekroonde deze studie in 1914 met een promotie cum laude op een proefschrift getiteld „De legende van Jimutavahana in de Sanskrit-litte- ratuur". In het jaar van zijn promotie vertrok hij naar het Verre Oosten als adjunct- oudheidkundige bij de Oudheidkundige Dienst in Nederlands-Indië. Reeds twee jaar later, in 1916, werd hij tot hoofd van deze dienst benoemd, welke functie hij tot 1936 heeft bekleed. In 1938 werd dr. Bosch vanwege het Fonds ten behoeve van Indologische Studiën benoemd tot bijzonder hoog leraar in de archeologie en de oude ge schiedenis van Nederlands-Indië aan Rijksuniversiteit te Utrecht. Eerste Leidse E.H.B.O.- briqode De Eerste Leidse E.H.B.O.-Brigade hield haar jaarvergadering in de boven zaal van de Kleine Burcht. Na een kort woord van welkom gingen de diverse jaarverslagen vlug onder de hamer door. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftredende kandidaten herkozen. Deze vergadering droeg een enigszins feestelijk karakter in verband met de uitreiking van de diploma's aan de cur sisten, die de afgelopen winter de E.H.B.O.-cursus hebben gevolgd en aan het examen, afgenomen door dokter J. G. Bazuin, hebben voldaan. Na een korte uiteenzetting van de docent, dokter H. M. J. W. J. Kortmann werden de diploma's uitgereikt en wel aan de dames: J. H. C. KorbeeKoe dijk, C. van EekVerstraaten, A. G. v. d. WeerthofGroeneveld, E. Noyen Hogewoning, C. C. Dubbelaar, J. de Haas, J. M. Verhoef, H. v. d. Leek, M. J. J. van Iterson, C. M. Driessen, J. J. M. Rutgersv. d. Loeff en de heren L. J. v. d. Akker, H. van Weeren, P. R. van Batum, Th. Filmich, J. Groen, D. de Jong, F. van Vliet, A. Bon, W. de Wolf, J. Bavelaar, W. Blok, B. Devilee, J. Gijzeny, P. Blansjaar, G. Klomp. Prof. Florschiitz blijft actief hoogleraar Naar wij vernemen zal prof. dr. mr. F. Florschiitz, bijzonder hoogleraar in de palaeofytologie van het Kaïnozoïcum en de palynologie, die morgen zijn zeven tigste verjaardag viert, in tegenstelling met wat wij gisteren berichtten niet als gevolg van het bereiken van deze leeftijd aan het einde van het lopende academi sche jaar afscheid nemen als Leids hoogleraar. Hij is in 1953 voor vfjf jaar herbenoemd en zal dus in ieder geval tot september 1958 zijn huidige functie blijven vervullen. De heer Z. Rittersma alhier is be noemd tot lid van de commissie, welke in 1957 is belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheidsonderwijs voor bezitsters van de akte N XX. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrian a Johanna Jeanetta. dr. van L. J. Hoogenboom en J. A. Vermeent; Agnes Christina, dr. van A. J. GoddJjn en C. M. Dellevoet; Irene Jacqueline Frederike. dr. v. G. J. de Jong en G. A. Spllethoff; Wanda Johanna, dr. van W. P. Koolhaas en A. C. C. Spaans; Arie, zn. van L. Bousie en M. C. van der Kaay; Pieter.zn. van W. van der Reijden en G. van Riessen; Marl- nus Gerardus, zn. van A. G. S. Rosier en K. H. de Heus; Elisabeth, dr. van J. R. Roorda en E. van Delft; Elisabeth, dr. van H. J. Ouwerkerk en J. M. Braggaar; Sylvia Jolanda. dr.. van B. Merbis en K. C. Brou wer; Ingrid Jolanda, dr. van B. Merbis en K. C. Brouwer; Menno Jacobus, zn. van J. N. Gaijkema en A. A. Pels; Abraham, zn. van F. J. M. van Hal en M. van Brum- melen; Willem, zn. van A. Geers en J. van den Bosch; Jolanda Christina, dr. van J Koekkoek en C. C. Baart; Hendrdna Maria, dr. van J. W. van der Steen en M. M. van der Westen: Laurens Martin, zn. van F. van Zijp en P. de Jong; Johannes Jozef Maria, zn. van A. J. J. van der Klein en M. E. M. Straver; Fredericus Theodorus Petrus, zn. van J. Rafain en M. J. Pont; Maria Petronella, dr. van A. L. Vlster en W. Flippo; Helena, dr. van C. van Delft en C. A. Zwaan; Pieternella, dr. van A. C. Korsulae en M. de Wagt; André Alexander, zn. van A. P. de Gouw en T. V. Gerke; Franciscus Hendrikus. zn. van F. A. W. van den Burg en C. A. de Bruijn; Hendrik Jan. zn. van H. J. van Asperen en J. M. M. Brand; Cornelia Christina, dr. van J. A. Beun en J. A. Huijsman; Melanle, dr. van J. C. van der Linden en M. J. G. Favier; Jan Jurgen. zn. van J. J. Ehrhardt en B. Bennekers; Mir jam Hendrika Petronella, dr. van G. van Eijgen en G. Hefjink; Cornelia, dr. van C. van Beelen en C. Ros. OVERLEDEN C. de Haan, 61 Jr. echtgenote van C. F. v. Leeuwen; J. van Veen, 76 Jr., man; A. O. Houtman. 31 Jr. man; J. Dlngemans, 90 Jr man: S. Nieuwenburg, 78 Jr. we duwe van W. F. van der Blom; J. de Graaf, 84 jr. man; W. Hartevelt. 8 maanden zoon: A. Kreeft. 55 Jr. man: H. J. van Haarlem, 60 Jr. man; G. Kok, 76 Jr., echt genote van W. van de Wijngaard. Officiële publikaties Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat Op de secretarie dier gemeente (kamer 222) voor een ieder gedurende drie maanden ter in zage is gelegd de verordening op rust- en verpleeghuizen van 15 april 1957. De ver ordening houdt o.a. in; lo. de verplichting voor de exploitanten van de tehuizen om zich binnen een maand na het tijdstip van in werking treden van de verordening bij hun Col lege aan te melden met overlegging van een aantal nader omschreven gegevens; 2o. bevoegdheden van ons College aanwij zingen aan de verzorgers te verstrekken met betrekking tot de voorziening in tekortkomingen in de behuizing, de verzorging of verpleging en de hygiëni sche toestand. 3o strafbepalingen. De verordening treedt ln wenking op 15 Juni 1057. Na de bevrijding verwisselde prof. Bosch deze bijzondere leerstoel in Utrecht voor een gewone leerstoel in Leiden in de archeologie en de oude geschiedenis van Zuidoost Azië, welk ambt hij aanvaardde op 25 januari 1946. De wetenschappelijke verdiensten van prof. Bosch kwamen onder meer tot uiting door zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Akademie van Weten schappen, terwijl voorts het Instituut Kern te Leiden, dat de beoefening van de Indische archeologie bevordert, hem tot voorzitter benoemde. Ook is prof. Bosch voorzitter van het Koninklijk In stituut voor Taal-, Land- en Volken kunde. Van de hand van prof. Bosch zijn vele publikaties verschenen, onder meer De Gouden Kiem in 1948, artikelen in het tijdschrift van het Batavia's Genoot schap Djawa, bijdragen in Taal-, Land en Volkenkunde, in het Bulletin de l'Ecole fran?aise d*Extrème Orient, in de Mededelingen van de Koninklijke Aka demie en in de Verslagen van de Oud heidkundige Dienst van Nederlands- Indië. Kynologeiwer. „Rijnland" SUCCESSEN OP INTERNATIONALE TENTOONSTELLING IN DEN BOSCH Op tweede pinksterdag werd te 's Her togenbosch een internationale honden- tentoonstelling gehouden, waarvoor ver schillende leden van ..Rijnland" hun honden ingeschreven hadden. De Ierse Wolfshond, het grootste hon deras dat we kennen, werd beste hond van alle windhonden en op vier na bes te hond van de tentoonstelling. Het was de eerste maal, dat deze reus door me vrouw M. Donath-Seeuwen uit Den Dolder uitgebracht werd en met veel succes. Een Belgische herder, de Groenen- daeler van mevr. I. v. Peski uit Drieber gen werd op één na beste van alle her dershonden. De overige uitslagen waren als volgt: Kampioenschap: een Schotse Terrier van de heer J. v. Koolbergen, Boskoop, een Mopshond van mevr. W. v. Megge- len-Baronesse van Knobelsdorff, Den Haag, een Bostonterrier van mevr. R. Peereboom Voller-Rademaker. Den Haag, een langharige teckel van mevr. I. v. Peski, Driebergen, een Sky-terrier van mevr. E. Vieyra-Liesveld. Rotter dam en een Amerikaanse Cocker Spa niel van mevr. M. Woesthoff-Stoker. Voorschoten. Reserve kampioenschap: een Ierse Setter van de heer W. Kleyn, Alphen aan den Rijn. Uitmuntend: een Greyhound van me vrouw M. Donath-Seeuwen, Den Dolder, een Boxer van de heer D. de Jongh, Oegstgeest, een Dalmatische hond van mevrouw N. v. Gelderen-Parker, Poor- tugal, een Cocker Spaniel van mevrouw A. Verzaal, Wassenaar, twee Skye-ter- riers van mevr. E. Vieyra-Liesveld, Rot terdam, een Cocker Spaniel van mevr. M. Woesthoff-Stoker te Voorschoten. Zeer goed: een Amerikaanse Cocker Spaniel van de heer J. Leuering. Lei den. een Boxer van de heer J. Boom, Leiden, een Collie van mevr. F. Dudok de Wit-Roodhuysen de Vries, Oegst geest, een Boxer van de heer D. de Jongh, Oegstgeest, een Dwergpoedel van mej. N. v. d. Kasteele, Wassenaar, een Cocker Spaniel van mevr. A. Verzaal, Wassenaar, een Skye-terrier van mevr. E. Vieyra, Rotterdam, een Welshterrier van de heer F. Vies, Katwijk, een Cocker Spaniel van mevr. M. Woesthoff, Voorschoten, een Foxterrier van mevr. H. Visser-Kraayenzang. Den Haag. - Onze oud-stadgenoot, prof. G. Wisse, thans in Doorn woonachtig, heeft maandagmiddag bij een auto-on geval, dat zich op de Rijksweg onder de gemeente Harmeien voordeed, enkele ribben gekneusd en verwondingen aan I hoofd en handen opgelopen. Verkeersongeval met dodelijke afloop In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is gisteren overleden onze 59-jarige stadgenoot M. Beij. Op zaterdag 1 juni stak de heer Beij op de fiets de Rijks weg te Oegstgeest over. waarbij hU werd gegrepen door een juist passerende per sonenauto. Met hoofdwonden en een kaakfractuur werd het slachtoffer over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij gisteren aan de gevolgen van het onge val is overleden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Biologie de heer H. J. van Hattum (Leiden); doct.ex. Farmacie mej. H. J. Doorenbos (Leiden) en mevr. KweeLiem Giok Pwan (Den Haag). SUCCES VOOR „CONCORDIA" De Chr. Muziekvereniging „Concordia" heeft tweede pinksterdag te Rijkevorsel (België) deelgenomen aan een interna tionaal concours. Onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer H. W. A. Chr. Warnas behaalde „Concordia" met 316 pnt. een eerste prijs en in de marswedstrijd een eervolle ver melding. De band, o.l.v. de heer C. van Egmond, legde met 181% pnt. beslag op een eerste prijs, plus onderscheiding. LEIDSE DIERENVRIENDEN NAAR DIERENPARK VOOR ZWERFDIEREN Mede met het oog op de plannen, wel ke bestaan voor de bouw en inrichting van een Leids dierenasiel, organiseert het Nederlands Jack-Londonverbond op 1 juli een excursie naar het onlangs te Amerongen geopende dierenpark voor zwerfdieren. De leiding van deze tocht, waaraan ook niet-leden van bovenge noemd Verbond kunnen deelnemen, is in handen van de heer W. de Kievit. CONCERT IN VAN DER WERFPARK Morgenavond geeft het Leidsch Politie Muziekgezelschap in het Van der Werf- park een concert. Het programma voor dit concert luidt als volgt: Gladiator, Sousa; Arlequin et Colombine, Gustave de Roeck, 1. Invitation, 2. Extase, 3. Danse Burlesque, 4. Rondeau (Finale); Imperial Echoes, Arnold Safroni; Cia- conna Antiqua, Gerard Boedijn; On the Quarter Deck, Kenneth Alford; The Middy, Kenneth J. Alford; Suit de Dan- ses, Julien Jourquin, 1. Saltarelle, 2. Valse, 3. Tango, 4. Volksdans; Semper Fidelis, Sousa; Cephale et Procris, Grety, 1. Gique, 2. Menuet, 3. Gavotte, 4. Tambourin en Arromanches, A. E. Kelly. In cellofaan verpakt. Ruim 1200 baby's Mej. M. Gerritsen veertig jaar kraamvrouwenhnlp Hartelijke huldiging Een in Leidse huisvrouwenkringen bekende figuur, mej. M. Gerritsen, herdacht gisteren het zeldzame feit, dat zij voor veertig jaar haar diensten aanbood als kraamvrouwenhulp. Ge durende deze tijd heeft zij ruim 1200 maal met bijzondere toewijding haar assistentie verleend aan het kraambed en de zorg voor het huishouden op zich genomen. Ter gelegenheid van dit feit, dat samenviel met de viering van haar zeventigste verjaardag, had zich een damescomité gevormd, dat haar gister middag in de zaal van de heer W. F. van Wijk aan de Hogewoerd een recep tie aanbood. Reeds in de ochtenduren was dit comité bij Margje in haar woning aan de Maresingel op koffie- visite geweest, tijdens welk bezoek tal van herinneringen werden opgehaald en één der comitéleden de levensgeschiede- nis-op-rijm van Margje voorlas, dat voor deze gelegenheid was gemaakt door een voormalig „bakerkindje" van mej. Gerritsen, dat thans in Pakistan woon- Margje met twee van „haar kin~ deren". (Forto L D./Vaoi VMet) achtlg is. Na dit gezellig onderonsje werd de jarige jubilaresse om half drie ontvangen in de rijkelijk met bloemen versierde zaal van de heer Van Wijk. Mevrouw P. v. d. Starvan Slingerland, die haar namens het damescomité ge lukwensen aanbood, was het een vreug de, dat zovele oud-patiënten, doktoren en vrienden gehoor hadden gegeven aan de oproep van het comité „Margje een onvergetelijke dag te bereiden". Spreek ster schetste haar als een kleine, dap pere vrouw, die in moeilijke uren een vertrouwde, rustige sfeer wist te schep pen, waarop dan in de regel een geluk kige tijd volgde. Namens de velen, die mej. Gerritsen nog tal van gelukkige jaren toewensten, bood mevr. Van der Star de jubilaris een enveloppe met in houd en enkele geschenken aan. Zeer velen o.w. ook enkele doktoren, maakten hierna van de gelegenheid gebruik om de jubilerende kraamhulp de felicitaties aan te bieden. Voor allen had zij slechts één woord; ik dank jullie hartelijk! Tappen en serveren van bier Het was gistermiddag een gezellige drukte in het St.-Antonius clubhuis. Ditmaal was de ruimte gevuld met ver tegenwoordigsters en vertegenwoordi gers van Horecabedrijven uit Leiden en omgeving, in het bijzonder zij, die ge wend zijn dagelijks veel met het ger stenat om te gaan. Hier werd hun de gelegenheid geboden eikaars krachten te meten en te tonen welke graad van vakmanschap er behaald kan worden in het tappen en serveren van bier. Het Centraal Brouwerij Kantoor orga niseert sinds 1953 namens de Nederlandse brouwerijen biertapwedstrijden, welke in de Horecabedrijven een steeds grotere be langstelling genieten, waarbij wel blijkt, dat men van het biertappen iets meer wil maken dan alleen maar nat in een glas laten lopen. Het is een kunst op zich zelf geworden, een hogeschool. Voor deze lustrumwedstrijd in Leiden, de negende van dit seizoen in ons land, hadden 17 teams en 32 eenmanszaken ingeschreven. Op beide fronten is een heftige strijd gestreden en de dames en heren deden maar weinig voor elkaar onder, zodat de jury een wel zeer moei lijke taak had, een taak, welke elk jaar zwaarder wordt, daar ook het vakman schap zich blijft ontwikkelen en telkens een hoger niveau bereikt. Onder het kritisch oog van de vele deskundige toe schouwers werden schitterende resulta ten behaald en menig pinteke bier op vakkundige wijze voorzien van de ver eiste romige, witte manchet, werd op zijn waarde getoetst. Met lof en wimpel bereikten de eind streep: teams: Café Sport, Leiden, met de dames M. L. Hankèrt en C. Hankart, twee zusjes, die met veel gratie een bier ballet ten toon stelden en met 655 pun ten de eerste prijs in de wacht sleepten. Tweede werden de heren H. J. van As- peren en H. van Asperen van hotel Riche uit Katwijk aan Zee. met 659 punten. De derde plaats was voor „De drei Pot tekens", Leiden, met de heer H. C. Ver net en mevr. T. van DrutenVernet, 637 punten. Bij de eenmanszaken ging de eerste prijs naar J. W. Tap, van café Modern, met 294 punten. Met trots deelde hij ons mede, dat hij met zijn 25 jaar de jongste kastelein van Leiden is. De heer J. A. Otten, van het stationscaféhuis te Noord- wijkerhout, werd met slechts een punt Openbaar Slachthuis in 1956 MEER SLACHTINGEN Aan het zo juist verschenen jaarver slag over 1956 van het Openbaar Slacht huis te Leiden ontlenen wij, dat in dit jaar 687 meer slachtingen zijn verricht dan in 1955, toen aan het slachthuis 23.282 stuks vee werden geslacht.- Van deze slachtingen werden in 1956 186 stuks volledig afgekeurd, hetgeen 39 stuks minder was dan in 1955. Het aan tal kilo's vlees, dat ter keuring werd ingevoerd, bedroeg 3.114.305 (in 1955: 2.959.654), waarvan 264.141 afkomstig was uit het buitenland (in 1955: 102.151). Bij 22 varkens en 78 biggen werd var kenspest aangetroffen en onder zeven koppels schapen en lammeren consta teerde men rotkreupel. In de gemeente Leiden en Oegst geest met tezamen 95 slagers wer den in 1956 1718 controlebezoeken bij slagers afgelegd en bovendien 1053 bq vleesverkopers, restaurants en' automa tieken. Bij deze inspecties werden in beslag genomen 511 kg vlees en 471 kg vlees waren wegens bederf en 55 kg vlees waren wegens ondeugdelijkheid Verder werden in 5 gevallen in totaal 396 kg vlees in beslag genomen, die niet ter invoerkeuring waren aangeboden. Bovendien werden in een automatiek- bedrijf 51 kg kalfsvlees, afkomstig van twee frauduleus geslachte nuchtere kal veren in beslag genomen. Wegens het begaan van in de Vlees- keuringswet strafbaar gestelde feiten werd 18 maal proces-verbaal opge maakt. verschil, 293 punten, zeer goede tweede en de derde plaats was voor de heer H. Arnoldus van Café Restaurant Bob te Noordwijk aan Zee met 271 punten. De eerste prijswinnaars gaan in okto ber naar Scheveningen om daar met de andere finalisten in Nederland het kam pioenschap te betwisten. Aan het einde van de middag ontvingen alle deelne mers een herinneringsinsigne en als lustrumgeschenk een flessenopener. Een „Rembrandt" te zien tijdens Cambridge-week Wanneer op 24 juni de Cambridge- week wordt geopend, zal daar een „Rem brandt" te zien zyn, die in de afgelopen 200 jaar niet meer is tentoongesteld. Het schilderij „Rembrandt's moeder" is een olieverfschildering op een paneel, dat voltooid werd tijdens de Leidse periode van de kunstenaar en is gesig neerd met de initialen HEI. Het is het eigendom van de heer Oscar Johnson, een firmant van de Londense kunsthan del Legatt Bross. De heer Johnson, die dichtbij de grens van Cambridge woont, leent zijn verzameling schilderijen uit voor de tentoonstelling, die hier ter stede wordt gehouden tijdens de Cam bridge-week. Moeilijkheden bij P.T.T. Uit mededelingen van de centrale di rectie van P.T.T. blijkt, dat ook de pinksterdagen stagnatie hebben opge leverd in het verzenden en bestellen van correspondentie. P.T.T. heeft moeilijkheden bij de be steldiensten in de grote centra van het westen des lands en in de provincie Utrecht als gevolg van een tekort aan personeel. Niettemin wordt de briefpost normaal afgehandeld. In sommige ge vallen moeten drukwerken bij de grote kantoren naar een volgende bestelling verschoven worden. Japanse oorlogsmisdadigers van Australië komen vrij Australië zal de acht Japanse oor logsmisdadigers, die na de oorlog door Australische rechters veroordeeld zijn en die nog in de gevangenis van Soego- ma (Japan) verblijven, deze maand vrij laten. Zij waren indertijd veroordeeld tot straffen variërend van twintig jaar tot levenslang. In de gevangenis van Soegamo zullen na de vrijlating van deze acht nog 67 Japanners overblijven, die na de oorlog door Amerikaanse gerechtshoven wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn. De Britse. Chinese, Franse, Nederlandse en Philippijnse autoriteiten hebben de oor logsmisdadigers, die onder hun juris dictie vielen, reeds vrijgelaten. Na de oorlog zijn bij elkaar 3231 Ja panse oorlogsmisdadigers door gerechts hoven van de geallieerden veroordeeld; 902 van hen zijn terechtgesteld. „Het verloren continent" Dajakse hoofdman kritiseert Een der opperhoofden van de Dajaks te Serawak, Temenggong Jagah, is wei nig ingenomen met de Italiaanse docu mentaire „Het verloren continent". „Deze film geeft een volkomen ver draaid beeld van het leven der Dajaks", aldus zegt hij in een brief aan de ma kers. Zo wordt weliswaar de blaaspijp nog gebruikt", doch nimmer tegen bezoe kers. Evenmin worden vreemdelingen uit de boomtoppen bespied of duiken de Dajaks als apen in een rivier, zoals in de film wordt gesuggereerd". Het deel, handelend over het Dajak- huwelijk is zijns inziens volkomen on juist. De huwelijksplechtigheid ge schiedt altijd binnenshuis, en nimmer op een waranda, zoals in de film wordt vertoond. De jonggehuwden vluchten niet in het oerwoud en de gewoonte, de neuzen tegen elkaar te wrijven als te ken van affectie is bij de Dajaks volko men onbekend. De Italiaanse cineasten hadden eerst een der stamhoofden moe ten raadplegen, aldus Temenggong Ja gah. Mogen besprekingen Uw inzicht verrijken H.M. Koningin Juliana heeft vanmorgen in de Ridderzaal het 13de interna tionale gemeentencongres geopend, dat tot en met 18 juni in Den Haag-Scheve- ningen wordt gehouden. Aan dit 2-jaarlijkse congres van de Internationale Bond van Steden en Gemeenten wordt door ruim 670 personen uit 34 landen deelgenomen. Met de ruim 270 personen, die hen begeleiden, zijn er een kleine 1000 deelnemers. Daarvan zijn er 187 burgemeesters en voorts vele wethouders, gemeente-secretarissen en raadsleden. De Koningin, die het beschermvrouw- schap aanvaardde, arriveerde om half elf aan de Ridderzaal en werd ontvan gen door de burgemeester van Den Haag en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten. Op het bordes was mede ter begroe ting aanwezig prof. mr. P. J. Oud, pre sident van de Internationale Bond van Steden en Gemeenten. Mej. mr. H. J. D. Revers, adjunct directrice van de Vereniging van Ned. Gemeenten bood de Koningin bloemen aan, waarna de hiervoor genoemde de putatie de Koningin naar haar zetel begeleidde. Prof. Oud sprak vervolgens in de Engelse taal een kort woord van welkom, waarna de burgemeester van Den Haag namens het gemeentebestuur in de Franse taal een begroetingsrede hield. Minister Struycken heette vervolgens de congressisten namens de regering welkom, waarna de Koningin het con gres opende. Zij zeide om.: „Ik ben m|j bewust van de fundamen tal verwantschap der problemen waarmee gij U allen thuis geplaatst ziet. Ik hoop, dat uw besprekingen veel vrucht zullen dragen, en dat de verscheidenheid waarin dezelfde pro blemen zich voordoen in onze verschil lende landen, uw inzicht moge verrij ken, en zo uw taak moge verlichten en ten dienste zijn van alle miljoenen onzer inwoners, die U voortdurend ter harte gaan. Met de beste wensen voor de reële vruchten van dit samenzijn, verklaarde de Koningin het 13e Internationale Ge meentecongres geopend". De plechtige met muziek opgeluisterde openingszitting werd daarna door prof. Oud gesloten. De Koningin vertrok daarop naar Huis ten Bosch, waar een 75-tal leden van het bestuur der I.U.L.A. en verte genwoordigers van elk der deelnemende landen werden ontvangen. Zij werden door prof. mr. P. J. Oud aan de Konin gin voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3