Parijse pers schrijft verre van geestdriftig over nieuwe regering WEERBERICHT ONDULDBAAR» Jong kabinetmaar veranderde koers in Algerije is illusie Zullen de Ziekenfondsen tocli de tandartskosten moeten betalen? Prinses Marijke aanvaardde een dromedaris uit Pakistan VADERDAG 96ste jaareanr» WOENSDAG 12 JUNI 1957 No. 29158 LEIDSCH M Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1. Lelden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week. ER is iets niet in orde met de Leidse jeugd. En helaas niet alleen met de jeugd, maar, naar wij ernstig moe ten vrezen, ook met vele ouders en oude ren. Want anders kunnen we ons moei lijk voorstellen, dat het euvel der kwaad willige baldadigheid in onze stad zulke afmetingen had kunnen aannemen als in de laatste tijd in toenemende mate tot uiting komt. Vandaar dat we menen er goed aan te doen op deze plaats de publieke aandacht op dit euvel te vesti gen en allen, die van goeden wille zijn, op te wekken er met inspanning van alle krachten stelling tegen te nemen. Over de vernielingen, welke regelmatig ln de Leidse Hout worden aangericht, schreven we al meermalen. De schade beperkt zich geenszins tot de beplanting, waarvan vooral het in bloei staande ge deelte het permanent zwaar moet ont gelden, maar strekt zich eveneens uit tot de opstanden, de bruggetjes en de ban ken. Enkele dagen geleden konden we er ons nog persoonlijk van overtuigen, hoe uit vele bruggetjes planken met woest geweld waren losgerukt en hoe alle banken van hun voetstuk waren verwij derd en voor een deel een eind verderop in een sloot waren gesmeten. Wat is dit voor een zinloos vandalis me? Welke behoefte-bevrediging kan er in schuilen op een dusdanige schandalige wijze om te springen met materiaal, dat dagelijks honderden mensen vreugde en ontspanning bezorgt? EN heeft het eveneens al eerder Min dit Blad kunnen lezen: onlangs heeft het Gemeentebestuur van Leiden zich genoodzaakt gezien tot het treffen van een maatregel, die voorzover ons bekend, een unicum voor ons land betekent. Maar dan een unicum, waar voor we ons eerder diep hebben te scha men dan om trots op te zijn: in verband met de chronische vernielingen, welke de Leidse jeugd in een bepaald plantsoen aanrichtte, besloot de Gemeentelijke Plantsoenendienst de verzorging en het onderhoud van dit plantsoen tijdelijk te staken in de hoop dat de toenemende verwildering van de beplanting een dage lijks teken aan de wand zou vormen voor de omwonenden en voor alle ouders en op voeders een aansporing om de kennelijk toenemende verwildering van de jeugd te bestrijden. R heeft zich in het gamma van de Evele mogelijkheden, waarop verniel zucht en baldadigheid kunnen wor den bedreven, in de laatste dagen weer een nieuw element voorgedaan. De nieuwste „aardigheid" schijnt te zijn om in de late avond- of nachtelijke uren naambordjes van deuren te verwijderen, waarbij vanzelfsprekend lang niet altijd het daarvoor geëigende materiaal wordt gebruikt, zodat beschadigingen aan de orde van de dag of, beter gezegd, van de nacht zijn. De .geestigheid" gaat niet zo ver, dat op de deur van de slager het naambordje van de bakker wordt aange bracht en omgekeerd, neen, de beroeps aanduidingen van doktoren, tandartsen, advocaten e.a. worden zonder meer los geschroefd c.q. losgerukt en meegeno men. Soms worden ze een eind verderop in een sloot teruggevonden, meestal niet, zodat men bijna moet veronderstellen met een of meer zonderlinge verzame laars te doen te hebben. HET wordt de hoogste tijd, dat aan deze wantoestanden een einde komt. De politie surveilleert geregeld in de Leidse Hout en oefent ook elders voortdurend toezicht uit. Maar men kan niet bij elke boom en elke struik en elke deur met een naambordje erop een politie-agent neerzetten. Het kwaad zoekt altijd de stilte en onttrekt zich principieel zoveel mogelijk aan een „be trappen op heterdaad". Toch is bestrij ding van de hierboven gesignaleerde euvelen alleen mogelijk wanneer allen, die met ons deze wandaden veroordelen en ze in een beschaafde samenleving niet toelaatbaar achten, ook bereid zijn medewerking te verlenen bij de opspo ring' van de ongure elementen, welke aldus de reputatie van Leiden in diskre diet brengen. Wat in de laatste tijd op dit gebied in onze stad gebeurt is méér dan erger lijk en in de hoogste mate bedenkelijk: het is eenvoudig onduldbaar! Dit oommer bestaat alt 12 pagina's Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Koude nacht, morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Van onze correspondent in Parijs) De regering, die de jonge radicaal Bourgès-Maunoury gevormd heeft om na tweeëntwintig dagen een hoog nodig einde aan de crisis te maken, is gisteren met weinig of geen geestdrift door de Parijse pers begroet, alvorens vanmiddag haar vuurdoop in het parlement te ondergaan. Niettemin bestaat er nauwelijks twijfel aan, of de nieuwe premier zal van zijn collega's in de Nationale Vergadering het fiat wel krijgen. Er wordt door de politieke waarnemers al opgemerkt, dat het nieuwe kabinet wel als een druppel water op de vorige regering lijkt. Slechts vier ministers van de ploeg-Mollet ontbreken, namelijk de premier zelf, zijn beide partijgenoten Ramadier en Deserre alsmede de nog jonge links-radicaal Francois Mitterrand. Aangezien beide laatstgenoemden bekend stonden als de krachtigste tegenstanders van Robert Lacoste, moet worden gevreesd, dat de positie van de resident-minister in Algerije nog eens extra versterkt zal worden. De nieuwe koers in Algerije die, naar velen hoopten, uit deze crisis misschien voort had kunnen vloeien, zal dus ook wel weer een illusie bljjken. Aanvulling van equipe vooral uit rechlse hoek De ministers, met wie Bourgès-Mau noury zijn equipe heeft aangevuld Bonnefous, Maurice en Corniglion-Mo- linier zijn uit het rechtse kamp af komstig en dat nieuwe bloed zal vermoe delijk dus ook wel weinig tot een kente ring van de regeringspolitiek in Algerije bij kunnen dragen. Intussen heeft Bourgès-Maunoury op het laatste ogenblik nog een paar porte feuilles moeten verwisselen: op het mi nisterie van Openbare Werken werd de onafhankelijke radicaal Bonnefous ge plaatst, terwijl de aanvankelijke titularis, Corniglion-Molinier, naar Justitie ver huisde, De omstandigheid, dat nu niet een jurist maar een generaal zich over dit vak-ministerie zal moeten ontfermen, heeft waarschynljjk weinig gewicht in de schaal mogen werpen De gemiddelde leeftijd van de ministers is overigens laag en bedraagt slechts 49 jaar. Met zijn 42 jaren is Bourgès-Mau noury zelfs de jongste premier, die Frankrijk deze eeuw heeft gekend. Men zou slechts willen hopen, dat die jeugd ook in de voortvarendheid van de nieuwe regering tot uiting zal mogen komen, doch daarover is men zoals gezegd voorlopig nog niet al te zeker. Franse wraak in Algerije Als vergelding voor de bloedige aan slag van een Algerjjn op een dancing in de onmiddellijke nabijheid van Algiers is het gisteren in de Algerijnse hoofdstad Koningin Elizabeth naar V.S. en Canada Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en Prins Philip zullen in oktober een bezoek brengen aan de Ver. Staten en Canada, aldus is dinsdag van de zijde van Buckingham Palace bekendgemaakt. De Koningin heeft een uitnodiging van president Eisenhower voor een staatsie- bezoek aan Washington aanvaard. In hofkringen werd gezegd, dat de Koningin en de Prins zich per vliegtuig uit Ottawa naar Jamestown zullen be geven, waar een historisch feest zal wor den gehouden. Daarna zal het koninklijk paar drie dagen te Washington en één dag te New York verblijven. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis zullen de Britse gasten op 16 oktober in de Ver. Staten aankomen. Zij zullen op 21 oktober per vliegtuig uit New York naar Londen vertrekken, al dus de Amerikaanse bekendmaking. Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben voor het laatst in 1951, toen de Koningin nog Prinses Elizabeth was, een bezoek aan Canada en de Ver. Staten gebracht. tot ernstige onlusten gekomen, tenge volge waarvan een Europese vrouw en vijf Mohammedanen om het leven kwa men en acht Europeanen ernstig werden gewond, onder wie drie parachutisten en een politieman. Twee van de Mohamme danen zouden opstandelingen zijn ge weest. Honderd winkels van Mohamme danen werden door de Fransen voor al studenten en oud-strijders vernield en een tiental voertuigen werd in brand gestoken. De Europese vrouw kwam om het leven, toen een Arabier inet zijn vrachtauto op een menigte betogers in reed. Soldaten die in groten getale op de been waren om de menigte in bedwang te houden, schoten de chauffeur dood. Een optocht van Europeanen, die zich naar de kasbah begaf, waar 250.000 van de armste Mohammedanen wonen, werd door de politie en de soldaten tegenge houden. De militairen moesten traangas gebruiken om een stoet te verdrijven, die zich op weg had begeven naar het paleis van minister-resident Lacoste. De meeste Mohammedanen bleven in hun huizen. Onder degenen, die zich toch op straat waagden, vielen enige slacht offers: twee hunner werden doodgesla gen door van wraak ziedende jonge Fran sen, die juist van de begrafenis kwamen van de zangeres Carmen Ramos, die ont hoofd werd door een Algerijnse bom, toen zij zondag stond te zingen in het casino Corniche. Twee andere Mohammedanen werden in hun auto in een afgrond ge duwd en kwamen daarbij om het leven. Kort geding voor Bredase rechtbank In kort geding heeft de rechtbank te verzekerde. Zouden subsidiaire vorde- Breda gisteren de zaak behandeld van ringen worden toegewezen, dan zou het mej. A. F. van Berkel tegen het Tilburgse waarbij zij vrijwillig was verzekerd. Via haar advocaat, mr. F. Toxopeus, vorderde zij restitutie van kosten, die zij na 1 april bjj de tandarts heeft moeten maken. Subsidiair vroeg zij om toekenning van een schadevergoeding voor het moeten maken van deze kosten. Mr. Toxopeus heeft de eis van cliënte uitvoerig toegelicht. Hij oordeelde, dat haar vordering te herleiden was tot het geschil tussen de Ziekenfondsraad en de Maatschappij voor Tandheelkunde. Vol gens pleiter betrof het hier een geschil tussen het betreffende ziekenfonds en de tandartsen, dl: hieraan als medewer ker zijn verbonden. Door aanvaarden van eiseresse als lid van het ziekenfonds heeft dit fonds bepaalde verplichtingen te haren opzichte aanvaard. Daartoe moet men het verstrekken van tand heelkundige hulp rekenen. Vervolgens zette mr. Toxopeus uiteen, dat volgens hem uitkering in geld kan geschieden als uitkering in natura onmogelijk zou zijn. Het ziekenfondsbesluit en de sta- tuten van het betreffende fonds laten daartoe de weg vrij meende hij. Mr. Toxopeus geloofde niet, dat ge daagde beroep kon doen op overmacht en vestigde er voorts de aandacht op, dat het ziekenfonds garant is van het incasseren van premi voorzover die de tandheelkundige hulp betreffen. Ten slotte gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat de Ziekenfondsraad niet wenst, dat door bepaalde manipulaties van een ziekenfonds zijn onderhandelingspositie tegenover de Maatschappij voor Tand heelkunde verzwakt wordt. Een van deze manipulaties is het uitbetalen aan tandartsen en verzekerden. Dit beleid, aldus pleiter, moet tea gunste van eise resse doorbroken worden. Mr. H. Bergé uit Vught sprak namens het Ziekenfonds en gaf o.m. als zijn mening te kennen, dat blijkens het Zie kenfondsbesluit vrijwillige verzekering geen uitwijkmogelijkheid voor restitutie van gemaakte kosten biedt. Wordt de primaire vordering toegewezen, aldus gaf hij te ker dan zal het Zieken fonds moeten handelen tegen de wet en tevens tegen de overeenkomst met de uit Tilburg j hek van de dam zijn. De tandartsen zou- Ziekenfonds, j den haar kunnen laten betalen, zonder 'dat de ziekenfondsen daar iets tegen zouden kunnen doen. Hij toonde daarna aan, dat eiseres geen statutenwijziging kan vorderen, en dat het fonds zijn ver zorgingsplicht onmogelijk kan nakomen. Mr. Bergé meende, dat de overeenkomst tussen de Ziekenfondsraad en de Maat schappij voor Tandheelkunde nog steeds bestaat, alleen is de uitvoering opge schort. Zodoende, aldus redeneerde hij verder, kunnen de verzekerden tandartshulp verlangen tegen de tarieven van voor april of schadevergoeding eisen van de tandartsen. De tandartsen zouden, aldus mr. Bergé, speculeren op de nood van de minder draagkrachtigen om hun finan ciële eisen ingewilligd te krijgen. Indien er nog een contract bestaat tussen tandartsen en ziekenfondsen aldus mr. Toxopeus in tweede instan tie, is hier sprake hoogstens van een adhesie-contract en moet het fonds tegen de tandartsen procederen. Thans gebeurt er niets om de kwestie op te lossen. De tandartsen doen al thans iets door de gedupeerden hulp tegen de verlaagde prijzen te geven. In augustus wordt in Ede een i als ..Koningin Calluna XV". De heidefeest gehouden, waarhij het in voorzitter van de vereniging voor Florence wonende Nederlandse het toerisme in Florence, de heer meisje Marian de Koning haar 'I accini speldt haar het ereteken woonstad zal vertegenwoordigen van haar waardigheid op. Eerste officiële daad Dank voor hulp bij watersnood in 1954 Prinses Marijke heeft vanmiddag haar eerste officiële daad verricht. In het dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen heeft zü namens de Nederlandse jeugd een dromedaris aanvaard, die Is aangeboden door de jeugd van Pakistan als dank voor de hulp die werd gegeven bij de watersnood in Pakistan in 1954. Toen de Prinses tegen drie uur moest aankomen bij het dierenpark stond daar de ongeveer 1000 kinderen tellende schooljeugd van Rhenen reikhalzend uit te zien, evenals de vijfde klas van de „Ds. D. J. Karreschool" uit Den Haag, die de wedstrijd over de naamgeving van het geschenk heeft gewonnen. Prinses Marijke, die werd vergezeld door jonkvrouwe C. E. B. Röell, werd officieel bij de ingang van het dieren park ontvangen door de burgemeester van Rhenen, dr. L. H. N. F. M. Bosch Mr. Toxopeus beperkte zijn subsidiaire Ridder van Rosenthal, en door de direc- vordering tot het primair gevorderde I teuren van het dierenpark, de heren A. maximum. De rechtbank zal over acht I Ouwehand en J. Baars, dagen uitspraak doen. Daarna werden o.m. aan haar voorge- se h s era pp orate nd ag Advertentie SHAVER SHOP Kogewoerd 78 Twaalf doden op een Am. overweg Op een overweg nabij Rocky Ford in de Amerikaanse staat Colorado is giste ren een vrachtauto met Mexicaanse landarbeiders door een trein gegrepen, waardoor twaalf personen om het leven zijn gekomen. Verscheidene gewonden werden in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van drie der gewonden is ernstig. Prof. Otto Hahn over het gevaar van aloomproeven De vermaarde Westduitse atoomge leerde professor Otto Hahn heeft dins dagavond bij zijn aankomst in Londen verklaard, dat het radio-actieve stof van de tot dusver teweeggebrachte atoom ontploffingen geen gevaar oplevert, maar het zal wel gevaarlijk worden, indien men met het nemen van dergelijke proe ven doorgaat. Het is volgens prof. Hahn noodzakelijk, dat er zowel over de atoomproeven als over de ontwapening wat betreft kernwapens, een internatio nale overeenkomst wordt gesloten. Prof. Hahn is naar Groot-Brittannië gekomen voor zijn ere-promotie aan de universiteit van Cambridge. Hatta: Dictatuur in strijd met beschaving De voormalige Indonesische vice- president, dr. Moh. Hatta, heeft vandaag in Djakarta verklaard, dat er slechts één middel is om de hui dige crisis in Indonesië te verhel pen: de- leiding van de Staat dient in handen te worden gelegd van ze delijk hoogstaande leiders. „Bij onze nationale revolutie heb ben wij een overwinning behaald in de strijd met de wapens, maar ivij zijn verslagen bij de pogingen om onze sociale idealen te bereiken doordat mensen, die zijn gespeend van enig gevoel van moraal, aan de macht zijn gekomen". Dr. Hatta legde er öe nadruk op dat het de taak van de intellectuelen is het huidige partijsysteem te verbeteren. Hij zei, dat de leiding van de staat is over gelaten aan ondeskundigen. aan poli tieke avonturiers, en dat als een gevolg daarvan politfek thans betekent het verdelen van rijkdommen en dat zetels en partijen grotendeels in handen zijn van profiteurs. Daarom, aldus Hatta. hebben de buitengewesten het vertrou wen in de regering verloren. steld de ambassadeur, de heer A. F. Ziauddin, diens echtgenote en kinderen Shirin en Ayesha, en de heer J. A. van der Ploeg, destijds werkzaam bij het dierenpark en initiatiefnemer tot deze geschenkzending. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de „Koepen" in het park, waarvoor de dromedaris „Paki" geheten en zich overigens van zijn be langrijkheid op dit ogenblik weinig be wust, stond. Na een inleidend woord van de heer Van der Ploeg richtte de ambassadeur zich tot de Prinses, die zij hartelijk verwelkomde bij deze voor haar eerste officiële plechtigheid, tot de burge meester en de directie van het dieren park, die zjj complimenteerde met het herstel na de oorlog van Rhenen en het dierenpark, en tot de Nederlandse jeugd. Zij hoopte, dat de dromedaris, die de kinderen van Pakistan naar- Nederland hebben gezonden, een bron van genoegen voor de Nederlandse kinderen zal zijn. Tot dit ogenblik had mevrouw Liaquat Ali Khan in de Engelse taal gesproken. In het Nederlands verzekerde zij Prinses Marijke tenslotte zeer dankbaar te zijn. dat zij namens de Nederlandse kinderen dit geschenk had willen aanvaarden. De ambassadeur legde toen de leidsels van „Paki" in de handen van Prinses Marjjke, die, na een woord van dank, deze leidsels weer overgaf aan de bur gemeester van Rhenen. Mevrouw Liaquat Ali Khan heeft ook een baby-pantertje overgedragen aan Prinses Marijke. Zoals bekend, zou de Nederlandse jeugd niet alleen een dromedaris, maar ook een olifantje ont vangen. Het reeds „Stani" gedoopte olifantje is onderweg naar Nederland echter overleden en ter compensatie voor de teleurstelling, zo deelde de am bassadeur mee, heeft de president van Pakistan onmiddellijk deze jonge panter laten zenden. Als slot van de plechtigheid spraken nog de burgemeester van Rhenen en de heer Ouwehand. Benzineprijs gaat iets omlaag Naar de K.N.A.C. mededeelt te heb ben vernomen, zal de benzineprijs in Nederland zaterdag 15 juni worden verlaagd. Hoogstwaarschijnlijk zal de verlaging 0.5 cent per liter bedragen. Het is echter ook nog mogelijk, dat tot een verlaging van 0.6 cent wordt besloten. Deze verlaging is een ge deeltelijke eliminatie van de prijsver hoging van 1.6 cent per li(er op 1 de cember j.l. Deze prijsverhotring hield "rband met het Suez-conflict, Prijs van f SO.CüO op sve. 10942 In de 535ste Staatsloterij, 4e klasse, 15e lyst is c.n prijs gevallen van f. 50.000 op no. 10042. Dc wederopbouw van het in de oorlog zwaar getroffen Gelderse plaatsje Ophemert kreeg gisteren een waardige afsluiting, toen de Commissaris der Koningin in Gel derland. mr. H. W. Bloemers het nieuwe moderne gemeentehuis opende. Het nieuwe raadhuis met op de achtergrond het uit de twaalfde eeuw daterende kerkje. Wat wij thans moeten doen is de de mocratie in ons land verbeteren met een sterk gevoel voor verantwoordelijk heid en een hoog moraal. Maar wij moeten niet als gevolg van de huidige crisis onze democratie vervangen door dictatuur, want dictatuur is in strijd met de beschaving, aldus Hatta. 13 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 21.41 uur; onder: 5.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.40 en 16.09 uur. Laagwater te 11.53 uur.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1