Twee bezienswaardige exposities vanmiddag in „Lakenhal" geopend FILMS Moderne kunst in Groningen Shakespeare op het toneel Circus „Strassburger' brengt boeiend programma 96ste jaargang Zaterdag 8 juni 1957 Tweede blad no. 29156 r»> Twee interessante tentoonstellingen zullen in de komende weken de Leidenaars naar de Lakenhal trekken, t.w. „Moderne kunst in Groningen" en „Shakespeare in the British Theatre" („Shakespeare op het Engelse toneel"). Beide tentoon stellingen zijn vanmiddag officieel geopend. De eerste werd georganiseerd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Groningse Kunstkring „De Ploeg", waarvan de oprichters waren mannen als Wiegers, Dijkstra. Altink, Martens en Steenmeyer, waarbij zich kort daarna voeg den: Jordens, Van der Zee, Werkman, Alkema en Hendrik de Vries. Ook de letter kundige Herman Poort en de musicus Daniël Ruyneman maakten deel van dit gezelschap uit. Deze tentoonstelling was reeds eerder te bezichtigen, behalve in I Groningen, ook in Venlo en Breda. De tweede, georganiseerd door The British Council en het Leids Academisch Kunstcentrum, brengt tal van historische bijzonderheden betreffende Shakespeare en diens toneelwereld tot op de huidige tUd toe, o.a. van schouwburgmodellen (het originele Globe-Theatre!) documenten, foto's en tekeningen. Zij deed reeds eerder Parijs, Stockholm en Lissabon aan. In verband met verschepingsmoeiiykheden in de haven van Antwerpen arri veerde zy eerst gisteren in Leiden; het juist in de Lakenhal aangekomen materiaal was echter nog niet uitgepakt, zodat het ons onmogelijk is, hierover in détails (e treden. de abtstracten o.a. behoren Siep van den Berg en Wobbe Alkema, die met diverse „Composities" vertegenwoordigd is. Een tentoonstelling, getuigend van de levenskracht der Groningse schil ders, van wie voorgangers als Jan Wie gers en Johan Dijkstra wel de zuiver ste vertegenwoordigers van het „Ploeg- expressionisme" genoemd mogen wor den, waarnaast dan staat een Werk man met zijn grote gevoeligheid. Een kunst, die bij alle Groningse „nuch terheid" toch ook spreekt van een geëmotioneerde uitdrukkingskracht, waarmee deze zogenaamd .geïsoleerd" levende Groningers in vorm, kleur en ljjn het hunne, dikwijls met bezieling, te zeggen hebben. Men neme daar kennis van, richte zijn schreden dus naar de Lakenhal en bezoeke tevens de Shakespeare-ten- toonstelling! H. Tweemaal zilver Zestien juni is het 25 Jaar geleden, dat de firma Aug. Bigot en Co. te Am sterdam in Leiden overging tot de ves tiging van een filiaal van haar papier groothandel. Op bescheiden schaal be gonnen, werd het spoedig noodzakelijk te verhuizen. Na enige verplaatsingen is het filiaal thans al weer vele jaren ge vestigd in het perceel Hooglandse Kerk- gracht 23. Het is deze dag eveneens 25 jaar geleden, dat de heer N. Timmer mans als chef van het Leidse filiaal werd aangesteld. Beide jubilea zullen zaterdag 15 Juni worden herdacht. In de middaguren Hij schatte, dat er momenteel in ons LEIDE ULO-LEERLINGEN WISTEN HET NIET TOT FINALE TE BRENGEN De vier leerlingen van de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat, die gistermid dag voor de Vara-microfoon in het ka der van de „Schoolslag" in de halve finale uitkwamen tegen een Ulo-team uit Doesburg, hebben het niet tot de finale weten te brengen. Met 4% punt Doesburg sleepte één punt meer in de wacht moesten zij het onderspit delven. In totaal werden er zes vragen gesteld. Over enige tijd zal nu de strijd worden aangebonden om de derde en vierde plaats in dit schooltoernooi. De „Keytown Stars" van de Leidse school verleenden aan dit programma hun mu zikale medewerking. ,75 Werkgelegenheid in Leiden zeer gunstig De tentoonstelling „Moderne kunst in j Groningen" geeft een levendig overzicht Ivan de expressionistische kunst derGro- Iningers, welke nauw verwant is met het Duitse expressionisme. Zij omvat een keuze van ongeveer 60 schilderijen en tekeningen, o.a. ook van de dichter Hen- Koraalmuziek vóór Bach's „Hohe Messe" GEARRANGEERD DOOR DR. ANTHON VAN DER HORST (Speciale berichtgeving) Wanneer op de avond van dinsdag 2 juli de bezoekers van de traditionele uitvoering van Bach's ,Hohe Messe" naar Naarden's Grote Kerk stromen (dit jaar wederom in het kader van het Holland Festival), wacht hun een bijzondere verrassing. Van de toren trans zal dan namelijk het „Huizer Koperensemble" voor deze gelegen heid speciaal door dr. Anthon van der Horst gearrangeerde koraalmuziek ten gehore brengen: een waarlijk unieke inleiding voor het concert, dat nog altijd een van de hoogtepunten van het Nederlandse muziekleven vormt. De aanleiding tot dit originele initia tief ligt in de jaarvergadering van de Nel Bachverenging van verleden jaar. to de Burgerzaal te Naarden. Volgens traditie volgt op deze vergadering altijd een „attractie"; in 1956 bestond deze tot het optreden van de „Huizer Dorps muzikanten", van wie twee leden het, koor van de Bach-Vereniging mee- «ingen. In hun boerenpakken marcheer den deze muzikanten (leden van de Mu ziekvereniging Prinses Irene) blazend en wel na het sluiten van de vergade ring de Burgerzaal binnen. En ze blie zen goedZo goed zelfs, dat de dirigent van de Bach-verendging, dr. Anthon van der Horst, enthousiast voorstelde toet dit ensemble ook nog eens iets an ders te doen. Uit dat enthousiasme is tenslotte deze „inleiding" tot de Hohe Messe gegroeid. Het concert in de Grote Kerk begint om half acht; van kwart voor tot kwart over zeven speelt daarvóór het Koper kwartet o.l.v. de heer C. Visser vanaf de torentrans. Dr. van dei- Horst vertelde ons tijdens een kort gesprek, dat 'hij met deze in- jleidiing tot de „Hohe Messe" wil terug grijpen op een oude traditie, welke o.m. bewaard is gebleven op papier al thans door de zg. „toren-sonates", to de muziek, die voor het concert, van de toren wordt uitgevoerd, wil hij de sfeer van de „Hohe Messe" reeds op- reepen. Zijn arrangement voor het ko perkwartet. zal dan ook uit drie delen bertaan: het oude koraal „Aus tiefer Net schrei ich zu Dir", dat geheel aan- r'uit bij het Kyrië uit de Mis, daarna ren bewerking van het Gregoriaanse confiteor-thema uit de „Hohe Messe", dot. ook de doopgedachite uitdrukt, en tenslotte weer een koraalbewerking, nl. iWachtet ruft uns die Stimme". Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op 2e pimiksrterdag zaïl geen hfuisvusil wor- Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per ken, welke gewoonlijk op maandag wor- cen bediend, zal nu plaats vinden op "onderdag 13 juni e.k. De oireoteur Gem. Reiniging®- en H. N. WERKMAN blauw en goudbruin paard drik de Vries en Fie van den Berg Werkman. De voornaamste vertegenwoordigers zijn ongetwijfeld prof. Jan Wiegers, Jan Altink, Hendrik Nicolaas Werkman, Jo han Dijkstra en Jan G. Jordens. Uit het land Groningen en zijn bewo ners is een geheel eigen kunst voortge komen. De Groninger is een nuchter mens, nauw met zijn land verbonden. Hendrik de Vries formuleerde het eens zó: zwaar is zijn levensritme, hij spreekt met de tongval „die herinnert aan over matig pedaalgebruik bij een pianoforte". Jan Wiegers leerde in Davos de Duitse expressionist. Ernst Ludwig Kirchner, kennen. De vonk van diens ideeën sloeg toen ook naar Groningen over. Het Gro- inger land verschafte vele mogelijkheden en was een ruime voedingsbodem voor het expressionisme: hevig van kleur, hoekig van vorm, wijds van ruimte. Daarvan zijn op deze tentoonstelling in een veelvoud van tegendelen talrijke voorbeelden te vinden, waarbij de be schouwer veelal onder de indruk komt van een sterke, ruige, eerlijke kunst, die naar waarde geschat mag worden, ook die van de abstracten. Men zal er werk kunnen zien van, behalve de reeds genoemde: Jan van der Zee. W. H. Leemhuis. Georg Martens, Ruurd Elzer en Abe Kuipers, terwijl tot Ruim 1000 aanvragen om werkkrachten Het aanbod (de arbeidsreserve) beliep op 1 juni 175. Wijziging van enige bete kenis viel niet waar te nemen. De werk gelegenheid kan nog steeds als uitermate gunstig worden gekenschetst. Een ver gelijking met de cijfers van 1954 en 1955 wijst dit duidelijk uit. De voordelige ver schillen bedragen n.l. resp. 700 en 175. Opgemerkt dient te worden, dat het verschil t.o.v. 1955 geleidelijk afneemt, hetgeen evenwel niet duidt op een da lende behoefte aan personeel in de be drijven in het rayon Leiden, doch op een toegenomen trek naar arbeidsplaat sen buiten Leiden. - Een analyse van de arbeidsreserve naar vorm van werkloosheid geeft het volgende beeldwrijvingswerkloosheid 60 (o.w. 45 minder-validen). De vraag naar arbeidskrachten hand haafde zich op gelijk peil en bedroeg 740 geregistreerde aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m. 18 jaar). Verwacht kan wordden, dat in de landbouwsector het tekort aan goede krachten in de komende maanden in be langrijke mate zal toenemen. Het aan bod is thans reeds tot het nulpunt ge daald. Ook in de metaalindustrie en de textielindustrie zijn nog vele vacatures 'te vervullen, terwijl in de bouwsector ruime plaatsingsmogelijkheid aanwe zig is. In nagenoeg alle bedrijfstakken en be roepen kunnen jeugdigen een plaats vinden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bedroeg op 1 juni 35. De stand van de arbeidsreserve van vrouwelijk personeel heeft een uitzonderlijk lage stand bereikt. Het aantal plaatsingen bedroeg gedurende de maand mei niet minder dan 35, waaruit blijkt dat 50% van het aantal ingeschrevenen aan een passende werkkring kon worden gehol pen. Wordt hierbij in aanmerking geno men, dat van de 70 ingeschrevenen per 1 mei j.l. er zeker een 40-tal tot de categorie moeilijk plaatsbaren behoorde, gezien de leeftijd en het beroep, dan mag van een zeer goed resultaat gewag worden gemaakt. De vraag onderging geen wijziging en bedroeg 280 geregistreerde aanvragen, waarvan 33% betrekking had op jeug digen. Voor elck war wils Na enige jaren in het buitenland ge toerd te hebben, is het circus Strass burger in ons land weer eens opgedo ken. Zulks met een grotendeels nieuw program van werkelijk internationaal gehalte! Circus Strassburger zou geen Circus Strassburger zijn, wanneer niet een be- Eindexamen R.-K. Lyceum Aan het R.-K. Lyceum zijn geslaagd voor het einddiploma gymnasium: Diploma A: G. v. d. Broek, Leiden; F. Fornara, Katwijk; A. Gillissen, Wasse naar; H. Heruer, Leiden; T. van Jaars veld, Boskoop; H. Linnartz, Voorburg; A. Pannebakker, Boskoop; K. Prins Voorhout; H. Scholte, Leiden; J. Simo- nis, Lisse; J. van Ulden, Leiden; L. Zwetsloot, Lisse. Diploma B: P. Alkemade, Noord wijk; H. Bonnet. Leiden; L. de Jong, Leiden; A. v .d. Kleij, Wassenaar; M. Kramp. Leiden; R. Louwe, Leiden; W. Runder kamp. Wassenaar; L. Voermans, Leiden; H. v .d. Voort, Voorschoten; F. van Wyk Oegstgeest. Eén kandidaat afgewezen. Eindexamens Rijnlands Lyceum Voor het eindexamen gymnasium slaagden aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. A-afdeling: Jan Piet Tedingvan Berk hout (Oegstgeest)Hans Breitbarth, Marian Couvée, Jos Hendriksen; Peter van Hoeken (Leiden)Martijn Koolho ven, Ymke Kooy; Jan Kutterink (Voor schoten); Frank Lange, Kitty May; Ine Nassy (Leiden); Henk Nyhof, Dick Jon ker Roelants, Hilje Rogaar; Jan Geert van Royen (Leiden); Ad Stok; Willy Kluit (Leiden). B-afdeling: William Faber; Rhyn Feith (Den Haag); Joyce Goossens. Lex van Gunsteren, Hein Jens, Anton Mey- boom; Eric van Randwijck (Oegstgeest); Hans Rasker (Oegstgeest); Carla Ro denburg; Theo Six (Den Haag)Felix van der Stok; Hans Venker (Warmond) Boudewijn Visser. Er werden geen kandidaten afgewezen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wordt Wassenaar bedoeld. Commissie nieuwe staatsregeling Ned. Nieuw-Guinea Begin juli zullen de meeste leden van de commissie, die een nieuwe staats regeling voor Nederlands Nieuw-Guinea zal ontwerpen, naar dit overzeese rijks deel vertrekken. Om een verantwoord ontwerp te kun nen samenstellen wordt het n.l. nood zakelijk geacht, dat de commissie haar denkbeelden toetst aan toestanden en verhoudingen ter plaatse en dat zij contact zoekt met hen, die de werking van de huidige bewindsregeling Nieuw- Guinea en haar gebreken in de praktijk in Nederlands Nieuw-Guinea hebben kunnen gadeslaan. De commissie is voornemens op haar reis, die circa vier weken zal duren, be halve Hollandia, ook enkele andere plaatsen te bezoeken. Prof. dr. W. L. G. Lemaire, hoogleraar alhier, is voorzitter van de commissie. UITSTAPJE COÖP. VROUWENBOND De afdeling Leiden van de Ned. Coöp. Vrouwenbond maakte donderdag per autobus haar jaarlijkse uitstapje. De tocht ging allereerst naar de Bloemen veiling in Aalsmeer, waar het gezel schap grote interesse had voor de fraaie bloemenpracht en het veilingleven. Na deze leerzame excursie werd Schiphol bezocht. Vandaar ging het naar Hilver sum, waar, na de lunchpauze, een rond leiding door het Stadhuis volgde. Na een rondrit door de bosrijke omgeving van het Gooi, werd omstreeks zeven uur de Sleutelstad weer bereikt. Advertentie Schele juffrouw danst op Leidseplein Verkeersongevallen in Leiden Dit jaar nog geen ongelukken met dodelijke afloop Het totaal aantal aanrijdingen in de maand mei bedroeg 170. tegen 169 in de mei-maand van 1956. In de afgelo pen vijf maanden hebben zich in totaal 734 verkeersongevallen voorgedaan. Het stemt tot grote voldoening, dat zich hieronder nog geen ongelukken met do delijke afloop bevonden. In de eerste vijf maanden van het vorig jaar waren dit er reeds vijf. In de week van 31 mei t.m. 6 juni deden zich in Leiden 49 verkeersonge lukken voor waarvan er 10 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 39 uitslui tend materiële schade veroorzaakten. 169 170 Op vrijwel iedere vaderlandse kermis traden koorddansers op, die hun draad spanden van „de top van de kerktoren tot de nok van het stadhuis". Zo stond lange tijd geleden op het Leidseplein in Amsterdam de koorddanserstent van de „Schele Juffrouw", die de hele stad liet genieten van haar evenwichtstoeren op het slappe koord, terwijl een Engelsman uit haar gezelschap zijn talent den volke toonde op een vrijstaande ladderUit deze groepen van kermisgasten, die door heel Europa trokken, ontstonden lang zaam maar zeker grote circussen als Sarrasani, Strassburger, Renz, Carré en later zelfs The greatest Show on Earth van Barnum «Sc Bailey. Maak de groei van het circus mee vanaf de alleroudste tijden. Lees over beroemde clowns als Olschansky en Auriol, dompteurs als Martin, dresseurs als Astleycircus- familiés met een eeuwenoude traditie. In het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus" ontrolt zich voor uw ogen 't meest fantastische panorama van circussen en artiesten, die met roem overladen door de wereld zwierven. Een boeiend en afwisselend verhaal met tal loze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks be stellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gra- venhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! Elly Strassburger met haar Friese hengsten. hoorlijke plaats bleef ingeruimd aan het paard. Het paard! Het is daarmede niet bepaald rooskleurig gesteld in ons Westelijk Europa. Steeds meer wordt dit edele dier vervangen door mechani sche kracht. Zelfs in de landbouw, waar men nog het langst het paard op prijs wist te stellen. Maar met een of twee PK is men hier niet meer tevreden, onze tijd van jachten en haasten eist grotere snelheden op ieder gebied en ie der terrein. Meer en meer verdwijnt dientengevolge het paard uit het beeld van onze tijd. Slechts op sportgebied en in het circusleven blijft het paard nog een factor van betekenis en kan men zich verlustigen aan fraaie bouw en gang van deze oude vriend der mens heid. die het eens zoveel nut bracht. Zoals gezegd, het circus Strassburger hecht aan het paard; het zijn en blij ven twee begrippen, die tot een zijn versmolten. Een prachtige collectie paarden wordt in de piste gebracht door Elly en Adol- phe Strassburger in meesterlijke dres suur: zuiver ras van grote schoonheid. Een nieuwe aanwinst van Elly Strass burger is haar vlaggepaard Aramis, dat zonder fouten haar de gewenste vlag brengt ai voor wie natuurlijk hier onze driekleur de liefste vlag is! Daarnaast Regina Strassburger als vermaarde ho geschool-rijdster van klasse. Acroba tiek op het paard wordt nog gebracht door de Diana Sisters en Brothers en miss Florence vormt een klassieke bal lerina-beeld te paard. Maar evenmin als de mens bij brood alleen kan leven, kan ook een circus het niet meer alleen stellen met het paard; aanvulling is noodzaak geworden op ve lerlei gebied en het program, dat men thans voorgeschoteld krijgt, biedt in nummers, die stuk voor stuk tot het beste behoren op het gekozen terrein, als het ware elck wat wils! Men kan een zevental prachtige leeuwen bewonderen, voorgebracht door de dompteur Harry Belli, een viertal olifanten gepresenteerd door Eugene Hubère. Him dressuur is uitmuntend, al is niet alles even nieuw. De dansende leeuw is dat echter zeker wel. Een bijzonder geslaagd nummer is dat der Stephenson's, wier honden opmer kelijke kunstjes vertonen. En dan het optreden van Del Cortina op het slappe koord; slechts zelden hebben wij zo'n meesterschap gezien, gepaard aan hu mor van goed gehalte. Acrobatiek ziet men van de zeven Bello's - feitelijk zes, want het vrouwe lijk element dient slechts tot hulp - en van de Belingo's in de nok van het cir cus. Het zijn beide nummers van grote klasse. Voorts krijgt men nog een keurig jongleur-staaltje, een spéciaal op muzi kaal terrein goed clownexperiment en een interessante Schotse show. hoewel we dit laatste meer eigenaardig dan aardig zouden willen betitelen. Al met al een circusprogram, dat de naam Strassburger alle eer aandoet, die deze in het circusleven zo beroemde naam. voor wier hooghouden beide vrouwelijke naamdragers thans garant zijn, verdient. De eerste avond was de ruime tent op 'e Schuttersveld voor zo'n eerste avond niet slecht bezet. Het zal met de ko mende feestdagen wel drukker lopen! Sisside jonge Keizerin Derde week Luxor De romantische film „Sissi, de jonge keizerin" blijft nog een week in Leiden en hiermee is dus wel bewe zen, dat zij, die „Sissi" hebben gezien, ook getuige willen zijn van het vervolg. „Als de Alpenrozen bloeien" Ideale lieflijkheid Trianon Men kent het recept: een verrukkelijke entourage in het Tyroolse bergland, door de prachtige kleuren wer kelijk tot een wonderbare charme ge transformeerd, een liefde in het dorpje Alpsee, die tijdelijk doorkruist wordt door een andere liefde, een echtpaar dat de weg naar elkaar op een gegeven mo ment niet meer weet te vinden, maar door hèt dochtertje weer herenigd wordt, verder een „Hochstapler"e die dankzij zijn bedreigingen een tijdlang gratis in het schilderachtige berghotel logeert en zich daar te goed doet, totdat hij door de politie ontmaskerd ^(ordt en dan ten slotte de liefde, die hoogtij viert en in dit schitterende landschap, na alle ver wikkelingen, toch door een omhelzing haar bekroning vindt. De zo betekenisvolle Alpenroosjes bloeien, de charme van de Oostenrijkse vrouwen is volop aanwezig, het senti ment tiert welig, kortom, er zijn alle voorwaarden, om een film als deze tot een prettige, gezellige en afwisselende te maken, met zang en dans en alle denk bare schoonheid, die het Oostenrijkse landschap biedt. Een heerlijke introductie voor moge lijke vakantiereizen, die U bij voorbaat reeds alle genoeglijkheden biedt, waarop ge U reeds intens verheugt. Oostenrijk en alle daaraan verbonden zoete lieflijkheid op ideale wijze voor gespiegeld. Wat wil een mens nog meer? Straatvijand no. 11 Vermakelijke nonsens Lldo Een respectabele hoeveelheid onschuldige nonsens, op vermakelijke VAN DEZE WEEK: wijze voorgedragen door Red Skelton, hier in de rol van Rusty Morgan, die van de ene komische situatie in de an dere verdwaalt. Hij is het type van de man, die twaalf ambachten en dertien ongelukken heeft en bovendien een ge makkelijk slachtoffer is van een paar handige oplichters, die hem ertoe bewe gen de spaarcentjes van zijn charmante verloofde in te wisselen voor waardeloze aandelen in een uraniummijn. Tot over maat van ramp gaat hy zich verbeelden, dat hij een G-man (rijks-rechercheur) is, die de flessentrekkers kan opsporen, van wie hy zoeven de dupe is geworden. Dat het in deze aaneenschakeling van koddige taferelen niet ontbreekt aan „gooien en smijten", behoeft geen betoog. Regisseur Norman McLeod is er overi gens in geslaagd hier en daar een wer kelijk humoristische tegenstelling te scheppen tussen de alleen-maar-onzin van Morgan en de quasi-ernst van en kele van zijn tegenspelers, zoals de ge vangenisdirecteur. Wie luchtig amuse ment zoekt, zal zich bij deze film in Technicolor allerminst vervelen. De slag om het vrouwenfort De strijd werd met liefde beloond Rex Dertig vrouwen het kunnen er ook 28 geweest zyn in allerijl ge vormd tot een vrouwenbataljon, leveren in de film „De slag om het vrouwenfort" een heldhaftige stryd tegen stormlopen de horden Indianen. zy vormen, onder aanvoering van één man. een vrouwen garnizoen, dat zich niet voor één gat laat vangen. Gaandeweg krijgt men re spect voor de krijgslist van deze leden van het zwakkere geslacht. Terwijl in Amerika de burgeroorlog Hij overwint de argwaan der vrouwen (die zijn noordelijke uniform haten) en verenigt hen tot een strijdbare groep in een oud missiegebouw. Hewitt probeert zijn vrouwenbataljon voor de Indianen te verbergen, maar als een ontijdig schot hen verraadt, leveren zy moedig slag. Een afmattend beleg volgt en de munitie dreigt op te raken. In 't heetst van het gevecht breekt Hewitt uit en weet de medicijnman der Indianen neer te leggen. Hij sleept deze naar binnen en hangt het lijk boven de poort. De bijgelovige Indianen trekken hierop af. Hewitt wacht hierna bij zyn regiment Eén van hen. de donkerogige Ann Mar tin slaat Hewitt in de boeien van het huwelyk. „De terugkeer van Lemmy Caution": Spannend detective-verhaal Casino Het schijnt een soort nood lot te zijn, dat op detectives rust. dat zy nooit ongestoord van hun vakantie kun nen genieten. Neem nu de beroemde Lemmy Caution, de door Peter Cheyney geschapen held van de Amerikaanse Scotland Yard, die nawelyks in Italië gearriveerd om een welverdiende rust te ondergaan, onmiddellijk weer geconfron teerd wordt met ontelbare complicaties, waaraan hy zich beroepshalve onmoge- lyk kan onttrekken. Hij zou het trouwens ook niet wensen. En zo stort hy zich diepgaand in de zaak van een Ameri kaanse uitvinder, die een machine heeft ontworpen, waarmede hy langs kunst matige weg diamanten kan vervaardi gen en die prompt door een troep gang sters wordt ontvoerd. Er is niet alleen een fikse dosis intel ligentie voor nodig om deze zaak tot een goede oplossing te brengen, maar ook een behoorlijk portie diplomatie en een nog veel grotere hoeveelheid lichaams- woedt besluit de noordelijke kolonel kracht. Chivington tot een ongerechtvaardigde Lemmy Caution, vertolkt door Eddie „straf"-expeditie tegen de Indianen. Zyn Constantine. beschikt evenwel over al luitenant Hewitt voorziet, dat de rood- I deze eigenschappen; hij verricht prach- huiden hierna de strydbyl zullen op- tig speurderswerk. maar bewijst ook op graven en haast zich naar zyn geboorte- de vuist" zijn mannetje te staan en "zo streek in Texas, waar alleen vrouwen en i zijn alle elementen aanwezig voor een kinderen zyn achtergebleven, terwyi de uitermate spannende film. die bovendien mannen in het zuideiyke leger strijden.vele komische aspecten biedt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3