D' Blokkering halve huurverhoging Met een enkel woord Wetenschap heeft interesse voor visserij op zandspiering Agenda |c ZATERDAG 8 JUNI 1957 c1 i E Finnen zijn eerlijke schulde naars. niet alleen tegenover hun vrienden, maar ook tegenover „de vervelende buurman", de Sovjet-Unie. die hen bij het vredesverdrag van 1947 dwong een oorlogsschuld te betalen tot een waarde van ongeveer 800 miljoen dollar. Deze hoogst onaangename en in feite zeer onbillijke verplichting - voor de Finnen, in een strijd op leven en dood gewikkeld met de Sovjetrussische agressor, waren de Duitsers immers geen, vijanden, maar zoal geen vrienden, dan toch ln elk geval helpers in de nood was op de afgesproken datum, 18 september 1952, na enige tegemoetko ming van Moskou stipt voldaan. Wie echter denken mocht, dat Suomi toen met een schone lei als het ware op nieuw beginnen kon. vergist zich. Die Finse lei was immers verre van schoon, want wat de regeringsleiders in Helsin ki gevreesd hadden, was bewaarheid: er was een grote achterstand en tot op de dag van vandaag gaat het kleine land. dat wel aan de Sovjet-Unie grenst, maar gelukkig niet achter het ijzeren gordijn verdwenen is. gebukt onder de gevolgen van die eerste zeven magere na-oorlogse jaren. TOEN de Finnen immers van hun schuld aan Moskou èf waren, ble ven zij met een gezwollen produk- tie-apparaat zitten, dat veel te groot was voor de normale behoeften, nadat de gedwongen uitvoer naar de Sovjet- Unie plotseling was komen te vervallen. Bovendien konden zij hun export moei lijk op andere landen richten, omdat zij te laat op de wereldmarkt verschenen om nog voldoende afzet voor hun over matige produktie te vinden. Men ver- gete namelijk niet. dat West-Duitsland en Japan intussen al het mogelijke had den gedaan om hun vroegere posities te herwinnen en daarin reeds geslaagd waren, toen de Finnen eindelijk aan bod kwamen. Nu bestaat de export van Fin land voor een zeer groot deel uit hout en houtprodukten, maar ook op dit ter rein was de room al van de melk: an deren hadden de plaats van Suomi voor een deel ingenomen. EEN wonder, dat de toestand, voor al op economisch gebied, op het ogenblik verre van gunstig is voor dit kleine volk in Noord-Europa. Het land gaat voortdurend gebukt onder het dreigend gevaar van inflatie, de devie zenvoorraad is sterk geslonken en de invoer is noodgedwongen sterk beperkt. Daarbij kwamen ook binnenlandse poli tieke spanningen: subsidie- en loon eisen van boeren en arbeiders, waar door. hoe begrijpelijk die eisen ook wa ren. de schatkist nog leger werd. Voeg daarbij de kosten van werkloosheidsbe strijding en die van sociale voorzie ningen (Finland heeft op dit gebied de rest van Noord- en West-Europa, zij het op enige afstand, vanzelfsprekend moe ten volgen), dan kan men zich voor stellen. dat de staat in de laatste tijd reeds enige malen nauwelijks aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen. IN dagen van tegenspoed dient ieder aan dek te komen. Een tijdlang heb ben de socialisten en de Boerenpartij dan ook trouw samengewerkt, maar de jongste ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat thans alleen de Boerenpartij, ge steund door de Zweedse en door de Fin se Volkspartijen, de wagen uit het moe ras moet trekken. De sterkste partij, die van de so cialisten, wordt namelijk verscheurd door inwendige tegenstellingen. Het land wordt derhalve geregeerd door een minderheidsregering onder leiding van de agrariër Sukselainen. Hoe lang dit kan voortduren, weet niemand. Er heb ben zich intussen nieuwe wolken aan de Finse politieke hemel opgestapeld, nu de socialisten hun onderlinge tweestrijd hebben bijgelegd en zich unaniem ge plaatst hebben achter de eisen van de vakbonden, die van mening zijn, dat de lonen aan de hogere prijzen moeten worden aangepast. DE vakbonden houden op het ogen blik nadrukkelijk vast aan een verhoging van de lonen met acht procent, waarmee dan, volgens hun be rekening. voor tweederde tegemoet zou zijn gekomen aan de prijsstijgingen van het voorjaar van 1956. Wij brengen een offer van eenderde, is hun standpunt, en als uiterste termijn, waarop de loonsverhogingen van kracht dienen te worden, hebben zij midden juni ge noemd. Weigert de regering aan deze eis te voldoen, danja. het grote woord is nog niet duidelijk uitgesproken, maar er hangt een dreiging van grote, alge mene stakingen. Hoe gespannen de toe stand is. blijkt wel uit de waarschuwing van president Kekkonen, die dezer da gen zijn stem verheven heeft tegen ..de invloed van belangengroeperingen, ten gevolge waarvan de parlementaire de mocratie ondermijnd wordt". HET spreekt vanzelf, dat bij het be zoek. dat de Sovjetrussische leiders Kroesjtsjef en Boelganin thans aan Finland brengen, de handelsproblemen en de economische moeilijkheden een belangrijk onderdeel van de besprekin gen zullen uitmaken. Misschien kan Finland hierdoor wat op adem komen, al doet het land liever zaken met het Westen dan met het Oosten. Suomi heeft uitvoer-overschotten met enige satellietlanden. o.a. met Polen. Die sa tellieten hebben geweigerd die over schotten weg te werken, resp. te ver minderen door een driehoeksregeling met de Sovjet-Unie. maar het is niet uitgesloten, dat de Russen toch een ak koord in deze zin willen sluiten en dan wegen de bezwaren van Polen c.s. uiter aard niet zwaar: Moskou heeft in der gelijke zaken het laatste woord. AL met al verkeert Finland in een wankele positie. Inwendig wordt het verzwakt door de economische zorgen, waardoor het tegelijkertijd ge dwongen is een vriendelijk gezicht te trekken tegenover de Sovjet-Unie. Het bezoek uit Moskou is overigens slechts een intermezzo, want zijn de gasten eenmaal vertrokken, dan komen de in nerlijke spanningen weer volop aan de orde. Sukselainen zal het dan niet ge makkelijk hebben. Ongetwijfeld zal hij een poging doen de socialisten weer in het kabinet te krijgen en de regerings basis op die manier te verbreden. Slaagt hij daarin niet. dan gaat het land een uiterst gevaarlijke periode tegemoet. Al leen samenwerking der partijen vermag het scheepje te behouden. Het is wel tragisch, dat dit sympathieke volk nog zolang na de tweede wereldoorlog, waar in het met onvolprezen dapperheid voor zijn onafhankelijkheid streed, onder de gevolgen zucht van een krijg, die het nimmer gewild heeft. Vervolg van pag. 1 Men drukte minister Witte de hand Bij uitbetaling van geblokkeerde gelden, die nodig zyn voor aangebrachte ver beteringen, wordt twee-derden van de kosten extra uitbetaald om de belasting over het vrijgemaakte geld te kunnen betalen. Het amendement van de heer Vondeling (P. v. d. A.) om niet twee-derden maar „een vierde" van de kosten extra uit te betalen voor belasting, werd bjj zitten en opstaan verworpen. Alleen de communisten steunden de socialisten. Het geblokkeerde geld zal een rente dragen van 3 Het amendement van de KVP om het percentage te doen wis selen in overeenstemming met de stij ging van het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. werd met 64 tegen 78 stemmen verworpen. Voor stemden KVP, WD en SGP, alsmede de heren Schmal, Van der Peyl en Calmeyer van de CHU. Tegen stemden de overige le den van de CHU en de fracties van de P. v. d. A., AR en CPN. Afgezien van billijkheidsoverwegingen had minister Hofstra het wisselend percentage ontra den omdat daardoor de administratie veel omslachtiger zou worden. De geblokkeerde gelden kunnen wor den uitbetaald in schuldbewijzen van de Staat. Aangenomen werd een KVP- amendement om een dergelijk besluit binnen zes maanden te doen goedkeuren door het Parlement. Alleen CPN en SGP verzochten aan tekening dat zij geacht wensten te wor den tegen de huurverhoging van 25 te hebben gestemd. Woordvoerders van de AR en de VVD verklaarden na de verwerping van het amendement ter be perking van de huurverhoging tot 12*4 dat zij met een huurverhoging van 25 akkoord wilden gaan als het minder goede omdat zij voorstanders zijn van kleine huurverhogingen met betrekkelijk korte tussenpozen. Huur verhoging achtten zij echter noodzake lijk en daarom zouden zij tenslotte niet tegen het percentage van 25 stemmen. Het amendement van de heer An- driessen (KVP) om de mogelijkheid te openen voor een woning reeds gestorte geblokkeerde gelden voor verbetering naar andere woningen van dezelfde eigenaar over te hevelen voor het einde van de stortingsplicht (tot 1 januari 1967» nam minister Witte over. Drie communistische moties verwier ven alleen de stemmen van de commu nisten. zodat zij met grote meerderheid (133-6) werden verworpen. Spannend slot maar geen principiële bezwaren hadden geopperd tegen de huurvoorstellen. Onder de veronderstelling van de principiële aanvaardbaarheid van de huurverhoging met blokkering, hadden de AR-ministers Algera en Zijlstra in september zitting genomen in het Ka binet en het was hem gebleken dat zij omtrent die principiële aanvaardbaar heid niet hadden gedwaald. Minister Zjjlstra bleef dus zitten en daarmee was gistermiddag de span ning in de Kamer geweken. Tegen half zeven 's avonds konden de voor stemmers de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, verheugd de hand drukken met het geoogste succes: de aanneming van de huurvoorstellen, die in den lande zoveel deining hebben veroor zaakt. Zeer krappe meerderheid voor Italiaanse premier Det Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteravond met 305 tegen 255 stemmen bij elf onthoudingen haar vertrouwen in de regering van Zoli uit gesproken. Dinsdag kreeg de regering reeds het vertrouwen van de Senaat. Communisten. Nennl-socialisten, sociaal democraten, liberalen, republikeinen en radicalen stemden tegen. Behalve de christen-democraten stemden ook de 25 nationale monarchisten, een rechtse groepering, voor de regering. Zoli maakte voor de stemming be kend. dat zijn kabinet zou aftreden, als zijn mandaat afhankelijk zou zijn van de stemmen der neo-fascisten. Men nam aan. dat Zoli hierdoor een breuk heeft willen forceren in de rechtervleu gel: hij wilde de steun van de monar chisten behouden, maar verwerpt die van de neo-fascisten. Zoli voegde hier aan toe. dat hij ook de steun van de communisten zou afwijzen, als deze hem zou worden aangeboden. De regering moet bij vertrouwens- stemmingen een absolute meerderheid behalen, ln dit geval was deze 281. om dat volgens het Italiaanse stelsel de onthoudingen moeten worden afgetrok ken. De regering verkreeg 305 stemmen, dus 24 meer dan het vereiste minimum. Maar 23 hiervan waren uitgebracht door de neo-fascisten. Zoli heeft derhalve een zeer krappe meerderheid, aangezien de stemmen der neo-fascisten voor hem niet meetellen. Na iedere maaltijd Geniet van Wrigley P.K. Kauwen bevordert uw goede spijsvertering en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. De rode haan Bij droog weer is brandgevaar vooral op het land groot. De A.N.W.B. waarschuwt: de rode haan van de brand kraait elk jaar weer koning. Een nagloeiende peuk sigaar, een achteloos uitgeklopte pijp of weg geworpen sigaret, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zijn zeldzaam in ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel een kop, maar denkt voor hem. Overeenkomstig de verwachting bleek reeds op de eerste dag van het huur- debat in het begin van deze week dat er in de Tweede Kamer een flinke meer derheid was voor een huurverhoging van 25 met blokkering van de helft van de verhoging. In de nacht van donder dag op vrijdag ontstond echter span ning omdat de AR-minister Zijlstra (die op het gebied van de prijzen bij de huurverhoging en de daarmee gepaard gaande looncompensatie is betrokken) aan de Kamervoorzitter had meegedeeld geen zin te hebben de Kamerleden op hun vragen en beschouwingen nog te antwoorden, doch zich eerst wilde be raden over de verklaring van de voor zitter van de AR-Kamerfractie, dr. Bruins Slot. die zich met zijn fractie niet gebonden achtte aan de overeen komst tijdens de Kabinetsformatie in de zomer van 1956 inzake de huren. Enige uren heeft de toestand gedreigd daf minister Zijlstra zou aftreden en een kabinetscrisis zou ontstaan. Gistermiddag constateerde minister Prins Bernhard te Cannes Prins Bernhard en andere deelnemers aan het congres van Europees-Ameri kaanse verenigingen te Cannes zyn gisteren de gast geweest van de Ameri kaanse Schout-bij-nacht David. De gas ten werden ontvangen aan boord van de kruiser „Newport News", die speciaal ter gelegenheid van het congres naar Cannes is gezonden. De oorlogsbodem maakt deel uit van de Amerikaanse zes de vloot. De Prins, erevoorzitter van het con gres. werd begroet met 21 saluutschoten. De kapel aan boord van de kruiser speelde het Wilhelmus. Andere gasten waren om. Andrè Zjjlstra echter dat zijn partijgenoten in Maurois, lid van de Academie Frangaise de Tweede Kamer alleen praktische, en de Franse oud-premier Bidault. Hij wilde bloempjes plukken... Het IVi jarig zoontje van een familie wonend aan de Bilderdjjkkade te Am sterdam, dat gistermiddag achter een ijzeren afrastering bjj de Wiegbrug op de Kostverlorenkade bloemen plukte, is in het water gevallen toen hjj zijn even wicht verloor bjj het aftrekken van een bloempje. De enige ooggetuigen waren twee knaapjes van 6 en 7 jaar. Het duurde dan ook vrij lang voor alarm geslagen was. Politie en G.G.D. hadden nog even oponthoud doordat de brug geopend was. Na langdurig dreggen werd het kindje levenloos opgehaald... Ir het kader van het Russische be- links naar rechts Boelganinde zoek aan Finland werden de Sovjet- tolk Fetisof. president kekkonen, tussische leiders in het presidentieel Kroesjtsjef en de Finse minister van paleis te Helsinki ontvangen. Van Buitenlandse Zaken Virolainen. WASSENAAR KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Aan de heer A. J van der Hoek. al hier, garagechef hoofdkantoor Shell Nederland N V., is de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. BINNENLAND Br. rns. Friesland, welk schip thans niet grote snelheid ondier weg ls van Ne derland naar de V.S. om nog tijdig te kun nen deelnemen aan de imernationale viootöchouw aldaar en op de Atlantische Oceaan met bijzonder slecht weer heeft te kampen, zal de Bermuda eilanden aan lopen voor het bijladen van brandstof olie. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Eer3te Kamer heeft, nadat de heer Querido zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet heeft aanvaard, de heer van der Waerdeu uit Amsterdam be noemd verklaard tot lid van de Eerste Ka mer. De heer van der Waerden ls lid van de P.v.d.A. - De Jaarljjkse marlnefcamipioenschap- pen zullen dit maal op 25. 26 en 27 sep tember a.s. te Den Helder worden gehou den Het programma zaïl omvatten athle- tiek, roeien, zwemmen .schermen, volley bal. basketball en tafelitennis. Dr. P. J. Zuid erna .arts aan het zie kenhuis .Rethesda" te Djokjakarta, heeft aan de Raad van samenwerking van de zending dier Geref. Kerken eervol ontslag en pensionering verzocht, zulk: met in gang van 1 januari a.s. De raad heeft het -verzoek op de meest eervolle wijze met leedwezen verleend. Gisterochtend is op de Spaarndam- merdljk te Amsterdam de 49-Jarige heer W. B. IJzerdraat .hoofd van de vam Noordt- aohool in die hoofdstad, op zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De heer IJzerdraat passeerde aan de rechterkant een vracht auto op het ogenblik dat de wagen recht» een inrit inreed. De bromfietser kwam daardoor iin aanraking nnet de wagen, kreeg een klap en kwam terecht onder een Juist de inrit uitkomende bespannen wa gen. Hij werd Ln zorgwekkende toestand naar het Wi Ito el m i nagasthuis overgebracht, waar hjj enige tijd later aan zjjn verwon dingen ls overleden. Gisteren ls ten kamt/ore van de scheepswerf N.V. Scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen aan den Rijn het contract getekend voor de bouw van het hospltaalsohlp voor het Nederlandsche Roode Kruis, dat bestemd is om het passa giersschip „Kasteel Sta verden", waarmee thans tochten met chronische zieken en invaliden worden gehouden, te vervangen. De Italiaanse filmactrice Elsa Marti- nelli is donderdag in alle stilte ln San Ma rino ln het huwelijk getreden met graaf Franco Mancinelli Scotti. Zo geheim was dit huwelijk, dat de agent van Elsa er pas vrijdag van op de hoogte gesteld werd. En Elsa's moeder vernam het toen United Press haar opbelde. „Ik weet van niets. Weet U het zeker?" vroeg de onthutste moeder. Mevrouw C. Boelhouwer In Bloom- field Canada werd dinsdag j.l. grootmoeder van een Jongen, woensdag moeder van pen dochter, haar achtste Mud. en donderdag nog eens grootmoeder van een meisje. Al len maken het goed. Het dagelijks besbuur van de UN- REF-organisatie van de V.N die gelden voor de vluchtelingen beschikbaar stelt, heeft een prognamina goedgekeurd voor die vernietiging van de vluchtelingenkam pen. zodra deze ontruimd zijn. De hoge commissaris voor de vluchtelingen. Auspus- te Liudt. zei: „Als een kamp ontruimd ls, ls de enige oplossing het fee verwoesten, wamt anders trekken andere Vluchtelingen erin." Voor het eerst sedert het aan d« macht komen ran de oomrmmd®ten ln Tsjecho-Slowafcije is vrijdag in tegenwoor digheid van verscheidene leden ran de regering en die vice-voorzibfeer van de Na tionale Vergadering in de kerk van St.- Tgnatlus te Praag een requiem-mis opge dragen voor de slachtoffers van Lidice. Zo- nis bekend werd Lidice 15 Jaar geleden door de Duitsers verwoest. Een dertigjarige Spaanse echroothan- delaar ls gisteren om het leven gekomen door de ontploffing van een granaat uit de burgeroorlog, die hij nabij het dorp Le- clnana op het land had gevonden .Zeven tien kinderen, die nieuwsgierig toekeken toen Ma reen de granaat onderzocht, wer- den gewond, veertien van hen liepen zwa re verwondingen op. Idi tie De communistische velligheidispoldit ln Oost-Duitsland is op het spoor gekorm van een groep .corutra-revolu taona Iren bestaande uiilt studenten van de faouütett voor scheepsbouwtounde van de universi teit van Rostock. De „ideologische leider" van de groep, die ervan wordt beschuldigd, dat hij sinds 1953 ondiergronxlse activiteit voert tegen de Oostduitse regering, zou ge- arresbeerd zijn. Bij het zwemmen im de Maas te Berg-Urmond is gistermorgen de 16-Jarige M M. Meijer» uit Geleen verdronken. Het stoffelijk overschot ls nog niet gevonden. BUITENLAND Het achtste internationale modecon gres in Moskou, waaraan alleen commu nistische landen hebben deelgenomen, ls vrijdag geëindigd met een modeshow, die duidelijk te zien gaf .dat de niet-Russische ontwerpers uit de satellietlanden onder Franse en Italiaanse Invloed een einde willen maken aan de kleurloze onvrouwe lijke mode in de comartuindstieöhe landen. De beste ontwerpen op de show waren, vol gens Ingewijden, afkomst-lg uit Oost-Duits land. Polen en Hongarije. De Japans© minister-president, Klsjl, heeft meegedeeld, dat zyn regering voor bereidingen treft voor verzachting van de beperkende bepalingen voor de Japanse uitvoer naar Commainistisch-OhlnaHij zei dit ln een toespraak tot een nationale ver gadering van provinciale gouverneurs. Prins Rainier en Prinses Graela ran Monaco hebben gisteren onverwacht een tochtje gemaakt aan boord ran het Ame rikaanse vllegdekschip „Forrestal". dat op terugreis uit de wateren van het Midden Oosten voor Monaco was aangekomen. Ook Prins Raimlers zuster, prinses Antoinette, was aan boord. De Forrestal loste een-en - twlnitlg saluutschoten. President Francisco Craveiro Lopes van Portugal is gisteren aan boord van de kruiser „Almlrante Barrossa" te RLo de Janeiro aangekomen. Het Portugese staat- hoofd. dat een bezoek van drie weken aar Brazilië brengt .werd weWkom geheten gen genomen op beschuldiging van „op- door de Braziliaanse presideert, Jueoellno I standige activiteit tegen het volks-be- wind. Bondsrepubliek, Heuss, en de premier van Beieren. Höginer .hebben gisteren in Mün- ehen de herstelde „Oude Pimakottoeek" ge opend. In de oortog werd het gebouw vry- wel geheel verwoest. De vrijheid van Journalisten om te weigeren de bronnen bekend te maken, waaruit zij hun Inlichtingen putten, ls een onontbeerlijk onderdeel van de pers vrijheid!, zo heeft het bestuur ram de In ternationale Journ alisbenfedera Me op een bijeenkomst ln Saarbrlloken verklaard. Het bestuur veroordeelde de recente veroor deling van twee Journalisten een ln Luxemburg en een in Zwitserland die geweigerd hadden dergelijke beroepsgehei men te onthullen. De Syrische president). Sjoekri el Koe- watll, ls gisterochtend op het militaire vliegveld van Cairo aangekomen waar hJJ door president Nasser van Egypte verwel komd weid. Als reden van het bezoek Ls opgegeven, dat de Syrische president een behandeling moet ondergaan. Volgens Inlichtingen, die Hongaarse vluchtelingen ln Parijs hebben bereikt, heeft de politie in Boedapest de laatste paar dagen verscheidene vooraanstaande artiesten en schrijvers gearresteerd. Vol gens dl c I nlichtingen in de Franse hoofd- stad ontvangen .zijn die personen gevan- Helemaal niet zeker, (lat dit roofbouw is Bü het Centraal Vissery-laboratorium heeft men bijzondere belangstelling voor een nieuwe vissery, die de laatste weken stormenderhand aan belangstelling onder de Nederlandse kottervissers wint. Het is de vissery op zandspiering. De Duitsers en Denen hebben zich hiermee al enige jaren intensief bezig gehouden en nu is het plotseling ook tot de Nederlandse vissers doorgedrongen, dat er een flinke boterham mee te verdienen valt. De zandspiering wordt voor de industrie gevangen om verwerkt te worden tot vismeel en vis-olie. Deze industriële vissery, die zo plotse ling nu ook tot Nederland is doorge drongen, terwijl daarnaast tientallen Duitse kotters de zandspiering in IJmui den verkopen omdat het dichter bij is dan naar de eigen haven terug te varen, werpt een groot aantal vragen op, èn in de kring van het bedrijf èn by de biolo gen. Wordt hier roofbouw toegepast? Wordt hier het voedsel voor andere vis weggevangen? Wordt de zandspiering op rigoureuze wyze uitgeroeid? WEINIG BEKEND By de wetenschap is er over dit visje heel weinig bekend. Het is een visje, dat zich slechts gedurende een paar maanden van het jaar laat van gen. De kottervissers beweren, dat de zandspiering geen voedselvis is, maar dat is niet juist. Men heeft de zandspiering wel dege lijk teruggevonden by het onderzoeken van de maag van andere vis, b.v. de wijting. Het is echter niet bekend, of ook andere vis zich er mee voedt, b.v tong. En ook weet men niet of de zand spiering een belangrijke plaats inneemt in de voeding van andere vissoorten of dat de zandspiering als voedsel voor anderen van ondergeschikte betekenis is. BIJVANGSTEN In het buitenland wordt reeds een In tensief onderzoek ingesteld naar de be tekenis en de gedragingen van de zand spiering. Ook in het Centraal Visserij- laboratorium te IJmuiden zal men de ontwikkeling van deze nieuwe vissery nauwlettend in het oog houden. Regel matig worden monsters genomen uit de aangevoerde hoeveelheden. Daarbij be vindt zich ongeveer 10 andere vis, voornamelijk horsmakreel, makreel, wij ting en kabeljauw. Het opmerkelijke is, dat deze bijvangst uit marktwaardige vis bestaat. De vissers zoeken deze er dan ook uit om ze normaal in de afslag voor de consumptie te verkopen. De buitenlandse vaartuigen, die in IJmui den voor de industrie lossen, sorteren hun vangst niet en leveren alles zonder meer af aan de vismeelfabriek. De vismeelfabrieken betalen er een prijs voor, die draait om de dertien cent per kilo. De prijs is afhankelijk van het vetgehalte. Uit de aangevoerde partijen worden monsters getrokken en aan de hand daarvan wordt de prijs bepaald. De zandspiering laat zich normaal ver werken tot vismeel en visolie. NADELIG.... Voorlopig kunnen de biologen nog geen antwoord geven op de vraag of met het vangen van zandspiering de andere vissery op de lange duur on gunstig wordt beïnvloed. De vissers zeggen: Spiering is vis als er anders niet is. Daaruit kon men concluderen, dat de vissers er alleen een lonende vissery in zien als de andere vormen van visserij tijdelyk niet rendabel zijn. .OF VOORDELIG? In wetenschappelijke kringen acht men het helemaal niet uitgesloten, dat de visserij op zandspiering wel eens gunstig zou kunnen blijken voor de an dere vissery. Het is b.v. zeer wel denk baar, dat de zandspiering als een soort „onkruid" in de Noordzee het voedsel wegneemt voor andere belangrijker vis soorten. Iets dergelijks heeft zich afge speeld in het IJsselmeer, waar de pos, die op de consumptiemarkt nagenoeg geen enkele waarde heeft, veel en be langrijk voedsel verorberde, dat daar door niet ten goede kon komen aan an dere, marktwaardige vis. STRAKS JONGE HARING Een andere, niet minder belangrijke vraag is, wat de kottervissers overeen maand zullen gaan doen, als de zand spiering zich niet meer Iaat vangen. Eenmaal de smaak van deze vissery te pakken hebbende, zouden ze wel eens nog een ander voorbeeld van de Duitsers en de Denen kunnen gaan volgen, de visserij op zeer jonge ha ring, eveneens ter levering aan de vismeelindustrie. Er zijn stemmen op gegaan dat deze laatste vissery niet zonder invloed is gebleven op de uit komsten van de haringvisserij in de Noordzee en onder de Engelse wal, die de laatste jaren aanmerkelijk is ge daald. Wetenschappelijk staat dit ech ter helemaal niet vast. Teneinde meer over de gevolgen van deze vissery op zeer jonge haring aan de weet te komen zullen in de komende tijd vissery-onderzoekingsvaartuigen van diverse landen naar deze visgronden gaan Duitse Bocht en voor de Deense kust om daar te proberen door mid del van echo's langs bepaalde raaien de talrijkheid van de daar aanwezige jonge haring vast te stellen. Men hoopt dit althans uit de echogrammen te kunnen aflezen. „Woningzoekend Nederland" Actie-comité opgericht (Van onze Haagse redactie) „Ons doel is: een stem te verlenen aan de stemloze menigte van duizen den woningzoekenden in Nederland", sprak gisteravond de voorzitter van het actie-comité „Woningzoekend Ne derland", de heer H. J. J. Spitzen, op de eerste vergadering van dit comité, die in Den Haag werd gehouden. Het comité is onlangs opgericht door vier mensen, die zelf geen woningzoe kenden zijn, maar die inzien, dat het tekort aan woningen een nationaal probleem is, „zelfs een ramp", zoals de voorzitter zei. vindt in het filiaal een receptie plaats, land ongeveer een miljoen personen de dupe zijn van het tekort aan woningen: een half miljoen, dat een woning zoekt en nog eens een half miljoen, dat inwo ning heeft. Het comité heeft niet de pretentie onmiddellijk een einde te kunnen maken aan de woningnood. Honderden zonden reeds brieven naar het comité in de mening, dat het een soort woningbureau is. „Wij zullen alleen samen zoeken naar een oplossing", zei gisteren de voorzit ter. Vooral de mensen niet solitair la ten blijven, maar solidair. Net zoals 60 jaren geleden de arbeiders zich verenig den, zo moeten nu de woningzoekenden zich verenigen om op onze regering in vloed uit te oefenen om tot een snellere woningbouw te komen". Het bestuur vergelijkt dit comité met sportbonden, die voor gymnastiekzalen ijveren en onderwijzersverenigingen, die streven naar goede scholen. „Als wij genoeg leden krijgen, kunnen wij de regering een krachtig geluid la ten horen", meende de voorzitter. Spe- ciaal jonge mensen, die willen trouwen, maar geen huis kunnen krijgen, huis vrouwen. die last van inwoning hebben en ouden van dagen, die voelen, dat zij „overschieten", kunnen lid van „Wo ningzoekend Nederland" worden. De vereniging heeft geen politiek doel. Het secretariaat is gevestigd te Den Haag. ZATERDAG Schuttersveld: Circus Strassburger. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk)Zendings bijeenkomst Herv. en Geref. Kerk. 89 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 u<ur nam. SohuttersveldCircus Strassburger. 2 en 8 uur nam. MAANDAG Kubtteohek. Papengracht: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Vlaanderen. 7 uur voorm. Oegstgeest: Zyzaatt Willem de Zwygerkerk. Samenkomst uitgaande van Baptisten Gemeente te Lelden. 8 uur nam DINSDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. Motor- en Lager Service N.V. MLS. 3J uur nam. Hogewoerd 106. Receptie zuster Gerrit sen (veertig jaar kraamhulp) 2.305 uur •nam. Antoniusolubhiurts. Biertapwedstrijd Ho- recabedryven 2 uur nam. WOENSDAG Levendaal 8: K. en O.-excursie naar Synagoge. 8 uur nam. Oud-HortuszichtTuinconcert Lelds Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Kantine Smit (Hooigracht 34). Leden vergadering Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur nam. DONDERDAG Ledenverg. Veron. 8 uur VRIJDAG „Om ik aïu uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst in Groningen" (tot 8 Juli). Rapenburg 8: Veron. Spr. dr. A. A. Kampman over de Nederlander ln het Midden-Oosten ln de 17de. 18de eeuw. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werffpark 1). Tentoonstelling geolo gie ran Nederland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. PnentenlkabdinetTentoonstelling grafici Werkdagen 25 urur (t.e.m. 16 juaul). Ryksmuseum voor VolkenkundeTen toonstelling „De mens im miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Unlversiteiitsbl'b'l lotto eek- Llnmaeus-ten- toonstelliing (werkdagen 9.30 voorm. tot 6.30 uur naim. Tot 16 Juni). BIOSCOPEN Rev „De slag om het vrouwenfort" (14 Jr.). Plnkserdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 u.; donderdag: „De derde man". Trianon „Wenn die Alpennosen blühn" (alle leeft.). Pinksterdagen: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30. 7 en 9.15 u. Casino „De terugkeer van Lemmy Caution" (14 Jr.). Pinksterdagen: 2\. 4.45. 7 en .15 uur; werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido „Staatsvijand no. 11" (alle leeft.) Pinksterdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte in de pijnloze bevalling" (14 Jr.). Dageiyks behalve zondags te 10.30. 11.30 en 12.30 uur. Luxor „Sissi, de Jonge keizerin" (alle leeft.). Pinksterdagen 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zondagochtend 8 uur waargenomen door: Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406; Zulder-Apotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553: Apotheek Oegst geest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. Zondag 9 Juni (le pinksterdag) zyn alleen geopend: de Zuider-Apotheek en Apotheek Oegstgeest. Maandag 10 Juni (2e pinksterdag) ls vanaf 8 uur 's ochtends alleen geopend: Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Riin 18, tel. 20523. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de dokto ren 's-Gravesande. De Jong, Mastenbroek, Veldhuyzen en Van Wingerden en van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur door de doktoren de Jager, Pieterse, Postel. Jansen en Langezaal. Te Oegstgeest van hedenmiddag 2 uur tot dinsdagmorgen 7 uur door dokter Held. tel. 24649. By geen gehoor by Ow halsarts of ■specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 4, bi) "3 S 4 *2 12 3 B n Cc5 Stockholm zwaar bew. wzw 5 12 12 Oslo licht bew. zw 1 15 9 Kopenhagen half bew. wzw 5 15 2 Aberdeen zwaar bew. windstil 12 0 Londen regen zzw 5 18 0.1 Amsterdam zwaar bew. zzw 3 17 0.1 Luxemburg half bew. z 2 18 0 Parijs zwaar bew. zzw 3 22 2 Bordeaux zwaar bew. no 1 22 5 Grenoble zwaar bew. windstil 21 0 Nice zwaar bew. nnw 3 21 0 Berlijn half bew. ozo 3 20 0 Frankfort half bew. windstil 20 0 München licht bew. zzw 1 19 2 Zürich mist windstil 18 4 3enéve zwaar bew. windstil 22 0 Locarno zwaar bew. w 1 16 8 Wenen onbewolkt zo 3 25 6 [nnsbruck geh. bew. nnw 3 24 4 Rome onbewolkt ozo 2 26 0 AJaccio zwaar bew. ono 1 25 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2