Een reus onder de vinken .«ar*- SPOEL OM die melkfles! Curacao speelt belangrijke rol in Internationaal Geofysisch Jaar ONS MENU ZATERDAG 8 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur VARIA Waarnemingspost dichtst bij de evenaar en tevens vulling van Spiegeltjespiegeltje aan de wand DRIE DAGEN PINKSTER - WEEKEINDE - „gat" tussen Washington en Rio VAN DE WEEK ZODRA het voorjaar in het land ls, zoek ik, speciaal in de maanden april en mei, altijd in m'n omge ving naar een oude kennis uit de vogelwereld, een bijzondere vertegen woordiger van het gilde der vinken. In oude tuinen waar flink wat onderbegroeiing is en vooral met veel vruchtbomen of struiken, war.:-"?.n bessen groeien, kunnen we deze appel- vink, want die bedoel ik, wel eens aantreffen, met een beetje geluk ten minste. Want om nu te zeggen, dat een appelvink een dagelijks voorko mende gast is, zoals het geval is met z'n neef, de gewone vink (of schild- vink, boekvink) nee dat nu niet. Eer der mogen we zeggen, dat de appel- vink een nogal zeldzame vogel is, die alleen in een enkele provincie zijn broedgebied zoekt, hoewel hij 's win ters wel in wijdere kring door het land zwerft. ZO op doortrek, hebben we hem eens, in gezelschap van enige makkers en ook eni"- vriendin nen, in onze tuin gehad, wel enige jaren geleden, maar zo mooi en dui delijk in de winterse struiken, dat de herinnering aan dat merkwaardige bezoek ons t in alle details is bijge bleven. Want een appelvink is zo'n opvallende verschijning tussen het ge wone bekende tuinvolk, dat hij onmid dellijk de aandacht trekt. De tekening zal U misschien hel pen bij m'n beschrijving, hoewel ik de bijzondere kleuren er graag bij had willen geven. Stelt U zich voor een vogel ter grootte van twee gewone vinken, een knaap van een vogel dus. Ook de bekende kegelsnavel van onze vink moet U zich in verhouding ver groot voorstellen. HET eerste, wat de waarnemer zegt, wanneer hij een appelvink ziet, is „Wat een snavel"! Inderdaad, wat een kanjer van een snavel! Het lijkt wel een tang. Nu, die tang weet hij maar wat best te gebruiken, op z'n inspectietochten door de tuinen, voor al in de maanden, als de vruchten rijpen. Speciaal de pitvruchten, zoals de kers, perzik en pruim hebben zijn voorkeur en nu is het juist de kolos sale snavel, die hem bij het doorbijten van de harde pitten belangrijke dien sten bewijst. Het is de vogel namelijk om de kernen van die pitten te doen. Bij volwassen mannetjes is die snavel loodblauw alsof hij van metaal is ge maakt. Trouwens onze gewone vink heeft ook zo'n metaalkleurige bek, al hoewel lichter van kleur. MAAR nu onze appelvink verder, want zijn signalement is nog maar half geleverd. Zijn hoofd kleur is bruingrijs, dat op de kop en de rug overgaat in een warm kaneel- ln de tuin. We hebben er eens een ge had, een mooie man, die in een april maand was gebracht, bebloed en aan een vleugel bezeerd. Vast en zeker tegen een draad gevlogen. Wat heb ben we genoten van dat prachtige dier en wat heeft hij ons vermaakt, als hij op parkietenmanier op z'n zitstok heen en weer wandelde. Zijn wonden genazen gelukkig vrij snel en met zijn gezondheid werd ook zijn activiteit beter en wel zo zeer op 't laatst, dat we maar besloten, hem zo gauw mogelijk in vrijheid te stellen. Het broedseizoen stond voor de deur, dus er was ons alles aan gelegen, deze bijzondere vogel weer in de natuur terug te brengen. Op een mooie zachte morgen is hU, voorzien van een pootring, de lucht ingegaan, ergens ver buiten de ge vaarlijke stad, in de nabijheid van een aanplant jonge larixbomen. Als een specht in golvende lijnen zo ging hij er vandoor, en toen was het uit. Voor mij althans. Wat het is ge worden, kan geen mens zeggen, maar alle omstandigheden leken gunstig. Als 't nu een beetje wil, krijgen we misschien nog wel eens een van zijn nakomelingen in de kijker! SJOUKE VAN DER ZEE. Een kadet van de Amerikaanse mili taire academie van West Point nam de benen. Toen hij 40 km. had gelo pen kroop hij in een goederenwagon en viel in slaap. De deuren van de wagon werden aan de buitenkant op slot gedraaid en verzegeld. Acht da gen later werd de kadet ontdekt, veertien pond lichter. Maar hij was nog springlevend. De wagon was ge- uldv met aardappelen, rauwe aard appelen. Ja ja, honger maakt rauwe bonen zoet. Klap. Auto door voordeur van huis. Vervolgens djoor slaapkamer (ook een klap). Daarna door achterdeur naar buiten. Het nemen van deze laatste hindernis leverde eveneens een klap op. Het ge-beurde in Beau fort West in de Kaapprovincie. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt. Een politie-agent snelde toe om de bestuurder te ondervra gen. „Het is mijn eigen huis, ver geet -het maar", was het antwoord. Daar had de politieman niet van terug. Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijkaltijd overal Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft Alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nu VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V„ Huddettraat 5, Amsterdam bruin. Zijn vleugelvlekken (de spie gels) zijn evenals bij alle vinken, blin kend wit en vooral bij het opvliegen heel duidelijk zichtbaar. En nu komt een bijzondere kleur, namelijk het blauwzwart van de vleugelpennen, prachtig van glans. En wat ik bij nog geen enkele andere vogelsoort heb opgemerkt, enkele van die blauwe vleugelveren eindigen zo kort, alsof ze met een schaar zijn afgeknipt. Deze korte veren in de vleugel, dan de grote kop in het vliegbeeld en de reusachtige snavel, dat zijn wel de meest op de voorgrond tredende ken merken van de appelvink, de kersen- vink, zoals hij ook wel heet. IK verzeker U, dat U een als een papegaai in de struiken rondklim- mende en zaden pellende appelvink van uw leven niet meer vergeet, ten minste als U oog hebt voor uw vogels Half vol water, schudden maar: Twee seconden en '1 is klaar I Parijs, juni '57. Veel zomergoed hebben we nog niet gedragen, veel zon hebben we nog niet gezien, maar intussen is het pinksterweekeinde aangebroken: drie vrije dagen, die noden om naar buiten te gaan, om er op uit te trekken, bij vriendin Marijke in de stad of Tante Amalia in de buiten plaats te gaan logeren. Bij Pinksteren hoort zon, maar wie weet of we die ook krijgen. Misschien nemen we onze zomerkatoentjes mee naar de stad en is het koud, misschien nemen we ons wollen goed mee naar het platteland en wordt het smoorheet, mogelijk trekken we er met de fiets op uit, in onze katoenen sportkledij en valt Pinksteren in het (regen)water. Bereiden we ons echter op alle omstandigheden voor, dan is het toch zo moeilijk niet om uit te maken wat we voor het driedaagse pinksteruitstapje mee zullen nemen. Als suggestie geven we hierbij twee verschillende weekeindegarderobes, die u een maximum aan (niet meer dan nodige) variatie verschaffen en u tevens veroorloven met een minimum aan bagage (een klein koffertje met nachtgoed, toiletgerei, enkele kleine accessoires en twee halve kle dingstukken) in bus of trein te stappen, op weg naar de grote stad of naar de buitenplaats. Elk van die garderobes geeft u precies wat u nodig hebt, hoe het weer ook uitvalt en hoe elastisch uw pinkster- weekeinde ook is. teerd. Bij de rok van deze japon kunt ge het geklede blousje van effen ka toenen satfjn dragen (A 4), wanneer de omstandigheden wat feestelijker zijn of het weer wat zonniger is. De bedrukte katoenen blouse van de tweedelige japon verstaat zich op haar beurt uitstekend met de rechte wollen rok (A 5), waarmee ze een klassiek ochtendensemble vormt. Pinkstergarderobe B geeft u evenveel variatie, met even weinig stukken, als de voorgaande weekeinduitzet. Het re sultaat is echter van andere allure. Voor de bus- of treinreis naar Tante Amalia's buitenplaats stellen we u een tenue (B 4) voor van simpele, rechte wollen rok (B 3) en een eenvoudige, ietwat sportieve blouse <B 2) van dunne wollen stof of zware zijde. Voor de middag, voor visites of andere lichtelijk formele omstandigheden biedt deze uitzet u verder een modieuze, flatteuze deux-pièces (B 1) van heel mooie be drukte popeline. De rok van deze deux-pièces is recht en heeft in de zij naden een kort splitje, de korte blouse is eveneens recht, heeft korte mouwtjes en een rond decolleté, dat met een band van witte piqué gegarneerd is. Deze rechte korte blouse verstaat zich ook, zo de gelegenheid zich voordoet, met de rechte wollen rok (B 5), waar ze in of over gedragen kan worden, nadat de met drukknopen bevestigde witte band is verwijderd., In het hand koffertje, waarmee ge de reis aan vaardt. hoeft ge dus behalve de nodige accessoires, niet meer dan de rok en de blouse van de deux-pièces te pak ken. J. V. Ook het kleine stipje in de Caraïbische Zee, dat bekend staat onder de naam Curasao is ingeschakeld in de waarnemingsactivitei ten, die het komend Internationaal Geofysische Jaar 1957—1958 kenmerken. Er is namelijk thans een waarnemingspost ingericht, waar twee Delftse ingenieurs, ir. J. Rolff en ir. A. C. Scheepmaker, met bijzonder ingenieuze instrumenten metingen en waarnemingen zullen verrichten met het doel meer kennis te verzamelen over de grootte en vorm van de aarde. Zij vormen met hun post een onderdeel van een ploeg van een veertigtal waarnemingsposten, over de gehele aarde verspreid en hun gegevens zullen dus met die van de andere posten worden samengevoegd. Een klein onderdeeltje dus van een van de vele aspecten der waarnemingen, die dit grootste weten schappelijke experiment, dat ooit op de aarde is verricht en dat men gemakshalve samenvat onder de naam internationaal Geofysisch Jaar 19571958, biedt. Irt twee opzichten merkwaardig Uitzet A voorziet u van een keurige chemisierjapon voor ochtend en mid dag, van een wat meer gekleed toiletje voor eventuele uitjes of partijtjes in de stad, en van een klassiek sportief rok en blouse-ensemble voor de ochtend. Drie verschillende toiletjes dus, waar voor ge slechts één rechte wollen rok (A 2) en één katoenen satijnen blousje (A 3) in uw handkoffertje hoeft te pakken. Tijdens de reis draagt ge on der uw mantel het chemisierjaponnetje (A 1) van mooie bedrukte katoen. Dit jurkje bestaat uit twee delen, een wijde rok en een klassieke overhemd blouse, welke met een gedrapeerde, kleurige stofceintuur worden gecomple- Het merkwaardige van het station op Curasao is, dat het allereerst van alle veertig stations hetgene is, dat het dichtst bij de evenaar ligt en ten tweede vult het een groot gat op tus sen twee andere belangrijke posten, namelijk te Washington en Rio de Ja neiro. De organisatoren van het Geo fysische Jaar, dat een volkomen inter nationale onderneming is. waarin Rus sen en Amerikanen broederlijk samen werken. zijn de wetenschapsmensen van het Koninkrijk der Nederlanden dan ook zeer dankbaar dat zij bereid waren, deze post in te richten. Tijd- en plaatsbepaling Een van de waarnemingen, die op Curasao zal worden verricht, is het bepalen van de tijd uit de stand der sterren. Het is namelijk helemaal niet zo dat een etmaal altijd precies 24 uur duurt. De beweging van de aarde is een samenstelling van verschillende bewegingen, waarvan sommige een korte, andere een bijkans oneindige duur hebben en die elkaar zodanig beïnvloeden, dat de beweging van de aarde op korte termijn niet regelma tig is. Daarom zijn op Curasao in een klein huisje, dat luchtgekoeld is om een constante temperatuur en vochtig heidsgraad te bereiken, drie kwarts- kristalklokken, elektronische klokken, opgesteld, die zuiverder lopen dan de aarde zelf draait. Met behulp van deze klokken en de waarneming op gezette tijden van bepaalde sterrengroepen, zijn de afwijkingen in de loop dei- aarde te constateren en te berekenen, terwijl in combinatie met tijdseinen van de stations te Greenwich en Was hington de nauwkeurige positie van Curasao kan worden bepaald. Aangezien dit zelfde ook in de veertig andere stations geschiedt, is het te begrijpen, dat op deze wtfze een correctie op de bekende gegevens van plaats mogelijk is, die de ge leerden in staat stelt de lengte- en breedtebepalingen nauwkeuriger vast te stellen. Zeer geringe correcties Dit zal er waarlijk niet toe leiden, dat alle bestaande atlassen en staf kaarten weggegooid kunnen worden: de correcties die men hierdoor kan aanbrengen zijn gering, maar voor de wetenschappelijke wereld zeer belang rijk, omdat bijvoorbeeld door perio dieke herhalingen van deze waarne mingen eens in de vijfentwintig of vijftig jaar, geconstateerd kan worden hoe de verschillende punten op de aarde zich ten opzichte van elkaar verplaatsen. Minstens 433 dagen Om met enige kans op nauwkeurig heid deze bepalingen te doen is het nodig, de waarnemingen over een lange termijn te verrichten. Deze ter mijn is 433 dagen. De heren Rollf en Scheepmaker zullen dan ook minstens 433 dagen lang onafgebroken hun waarnemingen verrichten en hun ver schillende rapporten naar Delft, Parijs en Washington opzenden. Behalve de vier gebouwtjes, waarin de diverse instrumenten zijn onderge bracht, zijn er daarop op de Muizen berg op Curasao twee keurige wonin gen gebouwd, waarin de heer en me vrouw Rolff en de heer en mevrouw Scheepmaker zeer gerieflijk zijn ge huisvest. Het hooggelegen plateau, waaromheen de passaat allerplezierigst dartelt, is koel en biedt een fantastisch uitzicht over een mooie afwisselende omgeving, een prettige vergoeding voor het mogelijk soms wat eentonige, nachtelijke werk, dat de beide waar nemers in het komende anderhalf jaar wacht. Amerikaanse kunstmaan waarnemingen Er is sprake van geweest, dat deze Nederlandse waarnemingspost ook ingeschakeld zou worden bij de waarnemingen omtrent de kunst maan, die te zijner tijd door de Amerikanen zal worden opgelaten. Het bleek echter onmogelijk beide soorten waarnemingen te combine ren, zodat besloten werd, een afzon derlijk Amerikaanse waarne mingspost voor deze kunstmaan op Curasao in te richten. Deze komt vermoedelijk te Santa Barbara, maar gezien het feit dat de kunstmaan waarschijnlijk niet voor 1958 haar loop om de aarde zal beginnen, is in deze nog geen definitieve beslissing genomen. Dit neemt echter niet weg, dat Cu rasao zijn aandeel levert in h$t be langrijke en interessante werk, dat op geodetisch-astronomisch gebied na 1 juli a.s. wordt verricht. Wanneer het weer de pinksterdagen meewerkt, zullen velen erop uittrekken en een mooi plekje in de vrije natuur opzoeken waar ongestoord de dag door gebracht kan worden. Natuurlijk moet er tussendoor ook gegeten worden en wat is dan aantrekkelijker dan zo'n ongedwongen picknick. Luxe broodjes, cadetten, krentenbollen die men ter plaatse klaarmaakt, een potje boter, vleeswaren en hardgekookte eieren vormen hierbij wel 't hoofd bestanddeel. maar vruchten, kartonnen bordjes, papieren servetjes, messen en vorken, veld- of thermosflessen met smakelijke melkdranken, horen zeer zeker ook tot de picknick-uitrusting! Op deze wijze uitgerust kan men van zo'n uit gangetje een heerlijke en toch heus niet dure dag maken. ZONDAG le pinksterdag. Asperges op croutons, gevulde kalfsborst, peulen, aardappelen, ijstaart. MAANDAG 2e pinksterdag. Aspergersoep, cotelet-suisse, doperwten, ge bakken aardappelen, ananas met slagroom. DINSDAG t bloemkoolschotel met kaas en tomatensaus, rijst, wentel teefjes. WOENSDAG t schelp met rqstsla, stoofschotel wortelen, aardappelen, uien, klapstuk (erwten in de week zetten). DONDERDAG i groene erwten met spek, andijviesla, aardappelpuree, rabarber. VRIJDAG gebakken paling, hollandse saus, sla, pommes frites, yoghurtpudding. ZATERDAG macaronischotel met ham en kaas, fruit. Recept: Groene erwten met spek. 1 p. groene erwten, 1 p. door regen spek, 25 gr. bloem, 1 ui, fijn gehakte peterselie, zout. Het spek in plakjes snijden en uit hakken en uit het vet nemen. In het spekvet de bloem en de gesnipperde ui fruiten. Hierbij l'/2 liter kokend water en de gewassen erwten doen en in plm. 2 uur zachtjes gaar laten koken. Daarna het zout erbij doen. Het spek erin mee laten stoven en tenslotte met de peterselie afmaken. Recept: Schelp met rjjstsla. 200 gr. gaar gekookte rijst, 100 gr. gekookte ham. 100 gr. gar nalen, sla, uitje, boter, mayo naise, 2 eieren. De fijngesnipperde ui in de room boter fruiten. De gaargekookte rijst er door mengen en op smaak afmaken met de fijn gesneden ham. de gewas sen garnalen en mayonaise. De sla garneren met blaadjes kropsla en partjes hard gekookt ei. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13