Prof. Oud vermaant: Buig niet voor dictatuur van Partij v. d. Arbeid Minister Zijlstra vreest geen gevaren voor de prijzen Verhouding A.R. - ministers en A.R.-fractie is water en vuur WEERBERICHT INFILTRATIEPOGINGEN VAN MOSKOU IN DE LIBANON Werkgevers blijven meewerken! 96ste Jaargang VRIJDAG 7 JUNI 1957 No. 29155 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; £.0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Artminist.rftt.ie: 25041; Redactie; 21507 Nog altijd huurdebat (Van onze parlementaire redacteur) Indien het voorstel tot huurverhoging, met blokkering van de helft, alleen zou kunnen wor den beoordeeld op zakelijke gronden, zou er geen meerderheid voor te vinden zijn, concludeerde prof. Oud (VVD) gisteravond in de Tweede Kamer aan het slot van de replieken over het huurdebat. Maar de voorstanders waarschuwen: als men niet voorstemt komt er geen huurverhoging, want Geruchten over een kabinetscrisis Vrijheid tegenover een morele binding De leider van de oppositie herinnerde er vervolgens aan, dat de P. v. d. A. niet zwicht als een compromis haar niet aanstaat. Zij wees in 1955 de kreupele huur verhoging af. Zoals nu de verhoudingen in de Kamer zijn buigt men het hoofd voor de dictatuur van de P. v. d. A. Daartegen wilde prof. Oud waarschuwen. Hfj staat er buiten omdat hjj niet behoort tot de regeringspartijen en daarom verwachtte hij, dat men een vermaning van een neutrale figuur zal waarderen. De huurvoorstellen vormen een politiek compromis. Die kan men in de staat kunde niet missen, aldus prof. Oud, maar voorwaarde is, dat compromissen een probleem oplossen en dat doet het aanhangige compromis niet. Bij nieuwe voor stellen tot huurverhoging zullen nieuwe moeilijkheden ontstaan, want de heer Andriessen als woordvoerder van de KVP heeft reeds gezegd, dat hij dan geen blokkering wenst. Daarom is het compromis verwerpelijk. Prof. Romme; „Moreel verantwoordelijk" dc P. v. d. A. werkt daaraan niet mee zonder een huurbelasting of tenminste blokkering. „Dat gaat lijken op dictatuur", aldus prof. Oud. Maar wij leven gelukkig in een vrij land en de dictatuur van de P. v. d. A. is alleen mogelijk wanneer de andere partijen die dictatuur aanvaarden. Als men onder die dictatuur doorgaat doet men dat vrij willig. Er is in het debat gezegd, dat de re geringspartijen zich moeten houden aan hun woord gegeven bij de kabinetsfor matie, toen overeenstemming werd be reikt over de huurverhoging met blok kering. Het aangaan van verbindingen bij de kabinetsformatie acht de heer Oud echter volstrekt ongeoorloofd. Men moet stemmen naar eigen inzicht op het moment, dat over een bepaalde maat regel moet worden beslist. Als men zich tevoren bindt, trekt men zich niets aan van argumenten, die la ter uit het maatschappelijk leven wor den aangevoerd. Van het begin af heeft prof. Oud tijdens de kabinetsformatie gezegd: „Wij binden ons van tevoren niet". In het debat is het huurvoorstel met blokkering een wetgevend wangedrocht genoemd. Zou men dan verplicht zijn daarvoor te stemmen omdat men het destijds niet zo voor zich heeft gezien? Bindingen van tevoren zijn fout. Men verplaatst dan de beslissingen naar het overleg binnenskamer. Bruins Slot: „Niet gebonden" De woordvoerder van de AR-fractie, de heer Bruins Slot, zette uiteen, dat er geen sprake is van een morele bin ding aan de huurvoorstellen. De AR- Kamerfractie is niet in het program van dit Kabinet gekend en zjj is er dus in geen enkele opzicht aan ge bonden. Tijdens de Kabinetsformatie in juli- augustus van het vorig jaar wilde de fractie akkoord gaan met een huurver hoging van 25 gepaard gaande met de blokkering van de helft van de huur verhoging, indien daardoor een bepaald Kabinet tot stand zou kunnen komen (dat Kabinet is niet gevormd), maar de fractie-heeft zich niet gebonden aan de voorliggende huurvoorstellen. In deze voorstellen wordt de blokkering ook voor volgende huurverhogingen vastgelegd, en dat wil de fractie niet. Voor de AR- ministers, prof. Zijlstra en mr. Algra, is het niet prettig, dat de AR-fractie hen in de steek laat. Minister Zijlstra was zichtbaar ontstemd. Ofschoon de heer Tilanus (CHU) het recht erkende van ieder Kamerlid op het laatste moment „neen" te zeggen en inderdaad de fracties niet zijn gebonden aan het Kabinet, voelde hij moreel toch een zekere binding en hij zou zich wel driemaal moeten bedenken alvorens „neen" te zeggen. Overigens vond hij de bezwaren tegen de voorstellen schrome lijk overdreven. Advertentie Ook prof. Romme (KVP) verklaar de, dat zjjn fractie niet moreel was gebonden, maar hjjzelf voelde die mo rele verantwoordelijkheid wel omdat hij de plannen voor de huurverhoging volledig kende en minister Witte niet heeft afgeraden in het Kabinet zitting te nemen. Het eigen inzicht bij de stemming wordt ook bepaald door iemands houding en uitspraken in het verleden bij het bereiken van overeen-1 stemming over een kwestie. In het najaar van 1956, aldus prof. Romme, heeft de heer Oud nog ver klaard, in beginsel tegen blokkering geen bezwaar te hebben, maar dat hij twijfelde aan de mogelijkheid van uit voering. Thans echter acht hij de voor stellen verwerpelijk, omdat ze het pro bleem niet oplossen. Dat is heel iets anders en dan zou hij zijn gewijzigde mening toch moeten motiveren. Maar dat heeft hij niet gedaan. De bewering, dat de voorstemmers on der de dictatuur van de P. v. d. A. zul len doorgaan, is misschien een beetje te belachelijk, aldus prof. Romme, om er veel aandacht aan te schenken. Belangrijker is, dat er van een huur verhoging van 25 geen sprake zou zijn zonder medewerking van de P. v. d. A., Advertentie TWEKA LASTEX DAMES BADKOSTUUM DE MOOISTE SORTERING VINDT U BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. want de tegenstanders van de voorstel len willen allen een kleinere huurver hoging. Prof. Romme, die tijdens de kabi netsformatie het initiatief heeft ge nomen voor de 25 huurverhoging met blokkering, zal gelukkig zijn als de voorstellen zijn aangenomen, want zij vormen het enige middel om voor een huurverhoging van 25 in de Kamer een meerderheid te verkrijgen. Politiek staartje. Minister Witte antwoordde zakelijk nog iets op de replieken, maar met het oog op het nachtelijke uur schorste de tweede voorzitter, de heer Van Sleen, de vergadering tot vanmiddag één uur, mede om de andere ministers (in het bijzonder minister Zijlstra) gelegenheid te geven nog even na te denken (en overleg te plegen naar aanleiding van het politieke staartje aan het huur debat) Het gerucht liep in de wandelgan gen, dat minister Zijlstra naar aan leiding van de verklaring van zijn partijgenoot Bruins Slot, voorzitter van de A.R.-fractie, ertoe neigde af te treden, hetgeen dan een kabi- Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 juni Zon op: 4.23 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 16.42 uur; onder: 1.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.53 uur. Laagwater te 7.19 en 20.04 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Compensatie huurverhoging (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer nadrukkelijk verklaard dat hij van de looncompensatie voor de huurverhoging geen gevaren vreest voor de prijzen. Hij verwacht dat de prijsstijging zeer matig zal zijn en deelde voorts mee dat woensdag in een vergadering van vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders over het loon- en prijsbeleid, hem weer alle steun voor zijn prijsstabilisatie is toege zegd. Daarbij is overeengekomen dat belangrijke dalingen van de prijs van ingevoerde grondstoffen zo snel mogelijk in de prijzen moeten wor den verrekend. De middenstanders in de betreffende de invoering van de Algemene Ouder vergadering hebben minister Zijlstra domswet en het nieuwe landbouwbeleid, dringend gevraagd om een nadere ge- Met de aanvaarding van een huurver- dachtenwisseling over de nieuwe lasten, J hoging van 25 spreekt de regering uit die de middenstand wor den opgelegd. Hij heeft zich daartoe bereid ver klaard. Zonder op het on derhoud vooruit te lopen, wilde hij toch reeds zeg ge. i dat de lasten niet alleen moeten worden be keken alleen over 1957, maar ook in het licht van de resultaten van vorige jaren. Hij acht het niet juist dat de middenstand de lasten niet kan dragen, al zal dat individueel wel moeilijk kunnen zijn. Kentering Verhoging en doorbere kening van kosten is voor al afhankelijk van de be drijvigheid. In een tijd van topbedryvigheid, die spanningen veroorzaakt, ligt doorberekening van kosten (zoals loonsver hoging) voor de hand. Er is echter een kentering merkbaar in de geneigd heid tot doorberekening, verklaarde minister Zijl stra. Er is bij het Depar tement van Economische Zaken de laatste weken allerminst sprake van een stroom van aanvragen om prijsverhoging. Er is uit de Kamer ge vraagd of er ruimte is voor de voorgenomen huurverhoging en de daar mee gepaard gaande loon compensatie. Die ruimte kan men niet afmeten binnen het tijdvak van een jaar, aldus minister Zijlstra. In 1957 valt ook netscrisis tot gevolg zou hebben. En wat dan? Tijdens de kabinetsformatie heeft prof. Zijlstra als vertegenwoordiger van de AR-partij de besprekingen gevoerd, die leidden tot een akkoord over de huren en de blokkering, waarmede ook de AR-fractie ak koord ging. Nu valt men prof. Zijl stra af op gronden, die formeel juist zijn, maar iedereen weet, dat dit de druppel kan zijn, die de emmer doet overlopen, ivant algemeen is bekend dat de verhouding tussen de AR-mi- nisters en de AR-fractie water en vuur is. Verwacht wordt, dat prof. Zijlstra vandaag eerst nog eens met de minister-president, dr. Drees zal praten alvorens een beslissing te ne men. Men zie ook elders) Advertentie MINISTER ZIJLSTRA dat de consequenties aanvaardbaar zijn, ook voor de prijzen. Maar wij zullen het jaar 1958 mede nodig hebben om de spanningen, die er het gevolg van zijn, op te vangen. „De komende loonsverhoging schept natuurlijke verwikkelingen, maar ik heb het vertrouwen", aldus de minis ter, dat de gevolgen binnen de gren zen van het aanvaardbare kunnen worden gehouden. Of wjj het gestelde doel, stabilisatie van het prijspeil, kun nen bereiken, hangt af van een com plex van factoren, waarin de loons verhoging geen beslissende betekenis heeft". Overcompensatie Minister Suurhoff zag in kleine huur verhogingen het bezwaar, dat dan meer malen, zoals nu, overcompensatie wordt gegeven ter vergoeding van de hogere huur. Door de minimum-bijslagen wordt het verschil tussen het uurloon in de laagste en hoogste gemeenteklasse wel groter, maar de werkelijke positie op het platteland wordt niet slechter omdat het bedrag van de huurverhoging er gerin ger is. In het advies van de SER was sprake van een compensatie voor de huurver hoging van 2 van van de totale loonsom. De nu voorgestelde compen satieregeling komt neer op 2.4 van de totale loonsom. Maar de premie voor de kinderbijslag wordt met in gang van 1 januari j.l. verlaagd met 0.4 (dat is 0.26 van het loon) zodat de last voor het bedrijs leven 2.2 wordt. Dat is maar een kleine afwijking en bovendien drukken de lasten op vijf maanden van 1957 in plaats van zes, door de verschuiving van de ingang van de huurverhoging naar 1 augustus. Inderdaad wordt de loonopbouw wel iets uit het verband getrokken door het stelsel van de minimum-bijslagen, maar voor een volledige vergoeding was er geen andere keus. En als het niet kan, zoals het moet, dan moet het maar zo als het kan. Enige stijging van de jeugd lonen zal bij de verwerking van de bij slagen in de loonovereenkomsten onver mijdelijk zijn, maar het is niet bedoeling van die verwerking een kleine loonronde te maken. De kinderbijslag zal worden ver hoogd met ingang van 1 juli, maar de hogere uitbetaling volgt dan pas per 1 oktober. Ver hoging van het ouderdomspensioen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tiveede Kamer meegedeeld dat met ingang van de huurverhoging het algemeen ouderdomspensioen zal worden verhoogd van f. 117 per maand tot f. 126 per maand voor ge huwden en van f. 70.50 tot f. 77.50 per maand voor ongehuwden. AMERIKAANSE JONGENS OVERHEMDJES met korte mouw, leeftijd 2 jaar 2.95 Kleine stijigiing per maat. NATUURLIJK BIJ.. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Gisterochtend is Prins Bernhard per vliegtuig gearriveerd in het op leidingscentrum van de Franse luchtmacht te Salon in de Provence. Na inspectie van het centrum heeft Z.K.H. een vlucht gemaakt in een ..Fouga Magister". Deze telefoto brengt in beeld hoe Prins Bernhard geholpen wordt bij het aantrekken van een speciaal kostuum voor deze vlucht Veertig doden bij auto- en treinrampen Bij een treinongeluk nabij het sta tion van Cortazar, Mexico, zijn woens dagavond ten minste 25 personen om het leven gekomen, terwijl 30 anderen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een goederentrein tegen een volle passagierstrein opbotste. Nog zestien personen worden vermist, gevreesd wordt dat zij zich in de wrakstukken van de trein bevinden. Een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met aardappelen is tegen een andere vrachtauto opgereden, waarin zich bonenplukkers bevonden. Dit ge beurde bij Fayetteville (Noord-Caro- lina, Ver. St.) in de buurt op een kruis punt van wegen. Er werden 15 personen gedood. Het aantal gewonden bedraagt 26 en de autoriteiten geloven, dat de dodenlijst nog groter zal worden, om dat er zwaargewonden onder die 26 personen zijn. Alle slachtoffers zijn negers. Een van hen is een zuigeling van zes maanden, blijkbaar door de moeder naar het werk meegenomen. De vrachtauto, die de bonenplukkers vervoerde, die overal heentrekken voor dit werk, begon na de ontzettende bot sing als een toorts te branden. Twee van de slachtoffers zijn verkoold. Nieuwe verwikkeling in Midden-Oosten Britse concessie zou Saoedi-Arabië aan het Verdrag van Bagdad moeten koppelen (Van onze Londense correspondent) De Russen trachten in het Midden-Oosten het initiatief weer in handen te krijgen door de vestiging van een communistisch regime in de Libanon. Zij wor den daarbq door Syrië en Egypte gesteund. Egypte had een belangrijk aandeel In de financiering van de onlusten, die zich dezer dagen hebben voorgedaan in Beiroet. De Sovjet-Unie deed ook een duit in het zakje ter bevordering van een anti-Westelijk blok bjj de komende verkiezin gen, welke zondag beginnen en over drie weken zijn uitgespreid. Bij de onlangs gehouden demonstraties werden Tsjechische machinegeweren gebruikt. Syrië beschikte over grote hoeveelheden hiervan, doch de Libanon zou ze niet-officieel hebben aangekocht. Kisten wapens waren vorige week door een Syrisch leger voertuig afgeleverd aan de Egyptische ambassade in Beiroet. Een Egyptenaar, die het land onlangs had moeten verlaten wegens opruiende activiteit, is thans met diplomatieke status teruggekeerd en schijnt belast te zjjn met de campagne tegen de regering Londen wenst toeraimi-oase niet aan Saoed af te staan De bedoeling van de Russen is een nieuw machtscentrum te vormen door een communistisch Libanon met Syrië te verbinden. Indien deze poging slaagt, kan dit verstrekkende gevolgen hebben, omdat de Libanon tot nu toe een matigende invloed in de Arabische wereld heeft uitge oefend. In diplomatieke kringen in Londen is men van mening, dat men thans tegenover een moeilijker si tuatie is geplaatst dan tijdens de crisis in Jordanië! Er is hoofdzake lijk sprake van corruptie en de Ame rikaanse Zesde Vloot kan hier niet veel uitrichten. Volgens andere in Londen ontvangen berichten trachten de Ver. Staten en Irak Nasser eens en voor al te isoleren en het anti-communistische front in het Midden-Oosten te voltooien. Dit zou echter alleen kunnen gebeuren, indien Engeland bereid zou zijn tot een nieuwe capitulatie. Het zou nameiijk de door de Britten beschermdf Boeraimi uü de Perzische Golf moeten afstaan aan Koning Saoed van Saoedi-Arabië. die dit oliegebied in 1952 door geweld in bezit trachtte te krijgen. In ruil voor deze afstand door de Engelsen zou Saoed bereid zijn zich bij het Verdrag van Bagdad aan te sluiten. Deze prijs wil Engeland echter niet betalen, omdat het ook de consequentie zal meebren gen, dat aanspraken zouden volgen op de andere Britse olie-sjeikdoms langs de Golf van Bahrein. Koeweit en Kwatar. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. heeft in Ka- ratsji, waar de Bagdadlanden verga derden. duidelijk gemaakt, dat Enge land niet bereid is tot verdere afstand van grondgebied in het Midden-Oosten. Koning Saoed heeft al eerder inzake Boeraimi steun gehad van president Eisenhower, maar de Britten hielden voet bij stuk. Thans tracht Irak Enge land over te halen om Boeraimi op te geven en zodoende het vertrouwen van de Arabieren te winnen, dat door de Suez-actie verloren was gegaan. Ver wacht wordt, dat Pakistan het op de komende conferentie van het Gemene best in Londen opnieuw voor Saoed zal opnemen. 9/-' n

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1