kwaliteit 20 GROTE ™169 AROMATIC GEBRANDE KOFFIE ml SIMON DE WIT Overbelaste mens kan niet meer van weekeind-vrijheid genieten \F- PINDA'S DOPERWTEN Oud-Hollandse WAFELKOEKEN PINKSTER-TRACTATIES LANDWIJN En...tracteer natuurlijk op Strand grootste recreatiepunt voor de „Randstad Holland'" Minister Mansholt bespreekt de landbouw in de Eerste Kamer Duitse soldaten gehoorzaamden domweg een onzinnig hevel speelse „discipline" voor Uw lijnBel Gracia WOENSDAG 5 JUNI 1957 f nt£>\i voor 3 stuks foor slechts CHOCOLADE REPEN fijnste kwaliteit heerlijk zoet 250 gram ze*r fijn WMm groot bük 140 ANANAS OP SAP 4 schijven per blik in ce Hop haan verpakt voor ytèi (b'j aankoop van iedere f.4.- a2ln ^°°C'SC'iaP'>en^ Franse rood of wit per fles voor LUNCHWORST iets fijns 200 gramsblik t iedereen is enthousiast! V veel „voller" van smaak en fijner aroma V veel krachtiger (meer kopjes uit uw zetsel) l/ volkomen zuiver (de beste voor uw gezondheid V en....veel langer vers ALLÉÉN Bij NIEUWE BRANDMETHODE VROEGER: gewone koffie, langdurig ge brand op gasvlammen Edele smaak en geur gaan verloren, de scherpe brandsmaak over heerst. In korte tijd ranzig. NU: AROMATIC GEBRAND: flitsend snel op zuivere hete lucht, volgens de Aerotherm methode. Geen branderige bijsmaak, geen scherpe geurtjes, alleen zuivere koffie dus gezond en licht op de maag). Alle smaak en aroma behouden. Veel langer vers. veel krachtiger, wat 'n verschil met gewone koffie I En toch niet duurder! Nu ook vooraan in KOFFIE! Recreatie en Volksgezondheid Betere spreiding kan de druk verlichten Er is in de laatste tijd veel geschreven over de „manager-ziekte": hart en vaatstoornissen by de mens, die in voortdurende spanning zichzelf overbe last en dag en nacht met zijn werk bezig moet zijn. De oorzaken van deze ziekte moeten veel meer gezocht worden in karakter eigenschappen en in de foutieve leefwijze van leidinggevende mensen. Een Het strand blijkt ook voor de vakan tiegangers het meest aantrekkelijk t« zijn. Niet minder dan 828.000 mensen brachten in 1954 hun vakantie in de badplaatsen door. Als tweede in popu lariteit volgt de Veluwe met 504.000 gasten, de overige vakantiegebieden hadden een veel geringer bezoek (Zuid- Limburg 186.000, Utrechtse heuvelrug 166.000, Salland en Twenthe 165.000, westelijk Noord-Brabant 115.000, Ach terhoek 111.000). Van de middelen die voor het berei ken van een oplossing voor het recrea tieruimte-probleem ter beschikking staan ligt het behoud van de bestaande recrea tieruimten, volgens de heer Van de Waal, het meest voor de hand, hoewel de toe passing daarvan in de praktijk minder eenvoudig biykt. Van geheel andere aard noemde de heer Van de Waal de opvoering tot een beter gebruik van de recreatiemogelijk heden. Hiertoe behoren, volgens hem. acties ter bestrijding van verontreiniging, vernieling en tot het voorkomen van bos- en heidebrand, evenzeer als een meer positief gerichte voorlichting over de verschillende vormen van recreatie in de vrije natuur. Een betere spreiding, zowel naar tijd als naar ruimte, kan een te grote druk op de aanwezige recreatiemogelijkhe den verlichten. De actie voor vakantie spreiding begint, na enige jaren van moeizame arbeid .succes te bereiken. Spreiding over de ruimte kan wor den verkregen door het verbeteren van de bereikbaarheid van geïsoleerde gebieden. Men zou daarby, aldus ir. Van de Waal, ook kunnen denken aan het toepassen van bijzondere vervoersta- rieven, zoals dat byv. gebeurt om de Parijse bevolking naar de Banlieue te vervoeren. Deblokkering eigenaarslasten niet voor 1 januari 1959verhoging melkprijs De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Minister Mansholt zeide het eens te zijn met de heer Louwes (VVD), dat het landbouwbeleid een normaal onderdeel dient te zijn van het sociaal-economische beleid van de Staat en dat over de noodzaak hiervan veel wanbegrip bestaat. Het is een feit, dat het prijsniveau voor een groot aantal produkten belang rijke verliezen oplevert aldus spr. De er varing van de laatste 20 jaar heeft ge leerd, dat de Nederlandse gemeenschap de landbouw niet in de steek laat. Zij zal dit echter niet doen tot elke prijs. Het is waar, dat de Nederlandse land bouwers hun bedrijven goed drijven. Maar er mankeert nog het een en ander aan de produktiemethoden. Dit verhoogt de kostprijs en vermindert de welvaart van de boeren. Het begrip van het Ne derlandse volk voor de toestand in de agrarische wereld moet rechtevenredig zijn met de bereidheid van de landbouw de hand in eigen boezem te steken. Er zijn inderdaad twee wegen om de le vensstandaard in de landbouw te ver hogen tot die in andere sectoren van het bedrijfsleven. De eerste is het aan wenden van arbeidsbesparende metho den ter verhoging van de produktiviteit en de tweede het kunstmatig optrekken van dit niveau ten koste van de ge meenschap. Sprekende over de handhaving van de zelfstandigheid van de boerenstand, zeide de minister dat naar zyn per soonlijke mening het een weldaad zou zijn voor de agrarische wereld, indien de grond gemeenschapsgoed zou zyn, ter beschikking gesteld aan de boer. Als minister zegt hij, dat het thans gevoerde prijsbeleid van de regering op landbouwgebied de beste kans biedt voor de sociaal en economisch verant woord geleide bedrijven, dat de boer derij de zetel kan blijven van een zelf standige boerenstand. Erler heeft de verdedigingscommissie van de Bondsdag, waarvan hij zelf de vice-voorzitter is. voor een bijzondere vergadering op donderdag bijeengeroe pen. Men wenst dat deze zaak grondig wordt onderzocht om dergelijke gevallen voor de toekomst geheel onmogelijk te maken. Het gebeurde is een zware slag voor de regeringspartijen en koren op de molen van de Duitse socialisten, die van het begin af aan tegen het invoeren van de algemene militaire dienstplicht zijn geweest! De minister zeide voorts, dat het onmogelijk is zekerheid te geven over de vraag, wanneer tot deblokkering van de eigenaarslasten zal worden overgegaan. Wel is het zeker, dat dit niet zal gebeuren voor 1 januari 1959. Over de opheffing van kleine, niet- rendabele landbouwbedrijven zegt minis ter Mansholt te vrezen, dat alleen met vrijwilligheid geen oplossing zal kunnen worden bereikt. Ook langs de niet-vrij willige weg zal naar een zekere sanering moeten worden gestreefd. Daarby is het niet de bedoeling bedrijven aan te kon digen, dat over een bepaalde tijd de werkzaamheden moeten worden ge staakt. Voorkomen dient echter te wor den, dat nieuwe onrendabele bedrijven worden gecreëerd of dat bestaande be drijven worden gesplitst. Ook moet wor den voorkomen, dat by het ontbreken van kinderen bedrijfjes van 34 ha. door derden worden voortgezet. Vestigings eisen voor landbouwbedrijven zullen ook de minimumomvang van bedreven om schrijven. De sanering zal overigens met de nodige soepelheid gebeuren en er zal niet hard worden ingegrepen. De vesti gingseisen zullen een lage grens vast stellen. die later kan worden verhoogd. De betreffende wetsontwerpen worden voorbereid en waarschijnlijk dit parle mentaire jaar gereed komen. Over de mogelijkheid van structurele wijzigingen in de landbouw, zeide de minister, dat deze in nationaal verband gering zijn. Wellicht zal de totstandkoming Van de Euromarkt grotere mogelijkheden bieden. De minister zeide nog geen toezeg gingen te kunnen doen over de invoe ring van werkclassificatie in de land bouw. De verhoging van de melkprijs per 1 juli a.s. is niet te vermijden. Het is een moeilijke maatregel, zeker voor de consument. Van de subsidie zal 4 cent gehandhaafd blijven. De prijs voor consumptiemelk zal dap op een niveau zijn, dat nog gunstig afsteekt by het buitenland. Gisteravond is de Eerste Kamer be gonnen met de openbare behandeling van de begroting van het Departement van Zaken Overzee. overdreven eerzucht en een eenzijdige belangstelling uitsluitend voor het werk zjjn daar niet vreemd aan. Dit heeft de heer H. J. Dijkhuis, di recteur van de Volksgezondheid, op het vandaag in Utrecht gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling ver klaard. De heer Dijkhuis besprak het onder werp: „Recreatie en volksgezondheid". De maatschappelijke en intellectuele bovenlaag van het Nederlandse volk klaagt erover, dat er voor haar recreatie geen mogelijkheden meer open blijven en dat zij door de massa verdrongen wordt, aldus de heer Dijkhuis. Het mag dan, volgens hem, begrijpe lijk zijn dat deze groep er geen genoegen in kan vinden om en masse tgelijk met duizenden anderen het plezier van het buiten-zijn te beleven, een andere vraag is hoevelen van hen persoonlijk werke lijk in staat zijn om zichzelf te recreëren. Voor deze intellectuele bovenlaag, die als regel door de maatschappelijke po sitie wel de materiële mogelijkheden voor recreatie heeft, geldt volgens de heer Dijkhuis, veel meer het probleem, dat degenen, die ertoe behoren, niet in staat zyn, om zich periodiek van hun werk los te maken en werkelijk te recreëren. Het vrije weekeind in eigen woning, In eigen gezin, bestaat voor lien na genoeg niet. Het is wat men in Ame rika noemt de weekeind-neuroticus, die zich wel voorneemt niets te doen, maar telkens nog even met zijn werk bezig is, nog even iets afmaakt, nog even opbelt of zich Iaat opbellen of zich aan de andere kant erover ver heugt, dat hij nu thuis in het week eind eens rustig kan werken. En be sluit hü dan toch, op aandrang van zün gezin, eens helemaal er uit te gaan vooral niet te lang, want dit laat het werk niet toe! dan wordt ook dit in de puntjes georganiseerd en wordt een vast plan opgesteld om de vrüe tyd zo efficient mogelyk te be steden. Het is erg, aldus de heer Dijkhuis, wanneer de mens in zyn werk geen be vrediging meer kan vinden en van week eind tot weekeind leeft en van vakantie tot vakantie. Maar het is, volgens spr., even erg om over het weekeind heen te te leven om in gedachten reeds met de volgende week bezig te zijn. Ir. R. van de Waal, hoofd van het Bureau Recreatie en Natuurbescher ming van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan bracht voor dit congres een pre-advies uit over enkele plano logische aspecten van de recreatie en volksgezondheid. „Nederland", zo zei hij, „is nog slechts voor 13% bedekt met land schapstypen welke voor de recreatie het meest waardevol zijn, zoals bos. heide en duinen. Dit komt neer op 490 m2 per inwo ner. In België is voor de recreatie 900 m2 per inwoner beschikbaar, in Duits land 2100 m2, in Frankryk 4300 m2 en in Zwitserland 4500 m2. Hoewel men geneigd zou zijn te stel len, dat met 490 m2 per inwoner het uiterste minimum in Nederland reeds bereikt is. zal het, aldus de heer Van de Waal. in de toekomst vaak niet te ver mijden zijn. dat natuurschoon opgeof ferd wordt, omdat andere zeer klem mende belangen, daartoe dwingen. Maar wel zal volgens hem de eis gesteld mo gen en moeten worden, dat niet licht vaardig over dit kostbare nationale be zit wordt beschikt. Eén van de belangrykste recreatie vraagstukken .aldus ir. Van de Waal, vormt de voorziening van de Randstad Holland met mogelijkheden voor dag recreatie. Het strand, dat een enorm opnemingsvermogen paart aan een bui tengewone aantrekkingskracht, vormt de belangrijkste recreatiemogelijkheid voor bijna 5 miljoen bewoners van dit gebied. De werkingsfeer ervan reikt echter nog veel verder. Voor de gehele Ne derlandse bevolking en voor de bui tenlanders ligt hier een belangryk vakantiegebied. en zelfs in toenemende mate, dank zij de toeringcars, een doel voor dagtochten. Wanneer over enige jaren de auto weg naar het Ruhrgebied klaar zal zijn dan zal volgens de heer Van de Waal, op een grotere stroom van dagjesmensen uit dat gebied gerekend worden, dan nu reeds het geval is. De bewoner van de Randstad moet zyn belangrijkste recreatiegebied dus met anderen delen. Het polderland is op vele plaatsen landschappelijk bijzonder mooi, maar voor een massaal recreatief verblijf biedt het, volgens ir. Van de Waal, weinig mogelijkheden. Na het drama in de Iller (Van onze correspondent in West-Duitsland) Buig U, strek U, buk U honderdmaal per dag... Uw "Bel Gracia" step-in gaat met al Uw bewegingen mee. Uw heuplijn wordt slanker, Uw taille ranker. En kijk eens hoe elegant Bel Gracia is uitgevoerd in „gewillige1^ net-nylon... het materiaal dat zo prachtig „afkleedt".' Stab over ob de step-in met de ideale twee-richting-werking". Modellen en prijzen, geheel in Uw iijn,J Van 9.95 af! Voor alle inlichtingenStephen Fransen N.V. - Bezuidenhouueweg 241 Deo Haag Tel. 733864*) De tragische gebeurtenis in Beieren, waarbij vyftien jonge rekruten van het Westduitse leger in de Hier zyn verdronken, heeft een storm van verontwaar diging in heel de Bondsrepubliek verwekt. Het zal zeker nog wel lang duren voordat de gemoederen weer enigszins tot rust zullen zyn gekomen. Van alle Westduitse kazernes en andere militaire gebouwen moeten de vlaggen drie dagen lang halfstok blijven hangen. Veertien van de vyftien lyken waren gisteravond nog altijd niet in het bruisende water van de sterk stromende rivier gevonden, hoewel een groep pioniers en speciaal getrainde duikers, die met helikopters naar de plaats des onheils waren gebracht, een dag en een nacht lang gedeeltelijk in het felle licht van schynwerpers, onvermoeid aan het zoeken zijn geweest. Koren op de molen van de Westduitse socialisten Toen gisteravond de duisternis was ingevallen, werd het zoeken voorlopig afgebroken, omdat men niet nog meer mensenlevens wilde riskeren. In februari had men het bataljon, waartoe de jongens behoorden, verboden in het vervolg te voet door de Uier te gaan, maar de 24-jarige Staatoberjager (korporaal) Peter Julitz, die het bevel had gegeven, schynt dat niet te hebben geweten, omdat hij er indertijd niet bij was geweest, toen dit het bataljon werd meegedeeld. Zijn meerdere, Schaffler, die op de brug had staan kyken, had dat wel geweten, maar hy was te laat geweest, want hij was pas komen aan lopen, toen de jongens al midden in het water waren. haaldelyk over gehad, dat men nooit van de toekomstige soldaten zou mogen en kunnen verwachten, dat zy ook on zinnige bevelen zouden opvolgen. Maar hier heeft nu de praktyk helaas ge leerd, dat geen van de soldaten, die de rivier in werden gestuurd, een mond heeft open gedaan!! Iedereen had toch duidelijk kunnen zien, dat het doorwa den van deze rivier op die plaats levens- gevaarlyk moest zyn. We spraken met een Nederlands offi cier, die ons vertelde, dat hy er ook in ons waterrijke land nooit aan zou heb ben gedacht zijn mannen voor een oefe ning door een gezwollen rivier te sturen. Het parlement in Bonn zal zich met de aangelegenheid moeten bezig houden. De sociaaldemocratische afgevaardigde Men heeft een paar van de overle- vende soldaten gevraagd, of zy er niet tegen hadden geprotesteerd in het wild bruisende water te moeten gaan. Dat ging toch niet, meenden zy enigszins verbaasd, want we hadden er het be vel toe gekregen! Typerend is wel, dat van tevoren niet eens was gevraagd, of er onder de soldaten jongens waren, die niet konden zwemmen! Later bleek, dat verschillende jongens nooit zwemles had den gehad. Men heeft het er, toen de kwestie van de Duitse herbewapening en alles wat er mee samenhangt in de Bondsdag in Bonn werd besproken, her-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7