Jan Zwart door Feike Asma in de Pieterskerk rustig herdacht Eerlijk, gedegen musicus, doch componist zonder originaliteit VULPENKLINIEK 96ste jaargang Woensdag 5 juni 1957 Tweede blad no. 29153 Geen reden tot toedichten van apostolaat Twintig jaar geleden stierf de organist-componist Jan Zwart. Dit is onder de hoede van een wijds ere-comité in de Pieterskerk herdacht door een toespraak van de voorzitter van het werk-comité, ds. A. J. Kret, en met een uitvoering van composities van Jan Zwart. De gelegenheid is aangegrepen tot een kranslegging op het graf van de Leidenaar Cornelis Schuyt, die drie en een halve eeuw geleden onze stadsorga- nist is geweest. Bij deze kranslegging vertegenwoordigde onze wethouder, de heer van Schalk, de stedelijke overheid. géén kunstenaar in hem erkennen. En kele organisten daarentegen, die overi gens een grote invloed hebben, reke nen zich tot een „school van Zwart". Tot hen behoort zijn leerling Feike Asma. Aan de publiekszijde zijn er kringen die Zwart een apostolaat toedichten en dit kan symptomen aannemen van hel denverering. Zeker is het onweerlegbaar dat Zwart velen onder het gehoor van het orgel bracht, maar het is aan twijfel onderhevig of dit ook betekent dat hij de huidige kerkganger tot de orgel cultuur heeft kunnen voeren. Dit te stellen gaat ons te ver. Die orgelcultuur is gemeten naar de belangstelling en de kwantiteit der honderdduizenden kerk gangers, nauweijks een factor in het openbare muziekleven. De organist die geen concessies doet aan de publieke smaak wordt meestal in de steekgelaten. Zwart staat in een vergane tijd, zUn verdiensten als organist en pedagoog mogen door hen die hem nagestaan hebben met piëteit worden herdacht. Vanzelfsprekend. Maar dit is een aan gelegenheid die omgaat buiten het vlak van de actuele kritiek. In de hoedanigheid van componist kan men hem evenwel niet noemen naast zijn tijdgenoten. Wagenaar en Dlepen- brock, Dopper. Dresden, Pijper en Voormolen. Met deze vaststelling strijdt natuur- niet dat een aantal zijner werken, daar deze vaak het koraal tot onderwerp kie zen functioneel in de eredienst opgeno men, recht van bestaan bezitten. In een leken-zin is veel van wat Zwart schreef „mooi" te noemen. Maar de huidige kunstwaardering let meer op het artistiek ware dan op het mooie. En deze waardebepaling rekent niet tot het ware het sterk romantische samenstel van conventionaliteit, zoetelijkheid klankzinnelijkheid en al te vertrouwde wendingen, dat aan zoveel werk van Zwart ten grondslag ligt. Wij weten dat dit elementen zijn die „het hart raken van de vooral eenvoudige kerkgangers". Muzikaal is deze romantisch ingesteld. Kleur, warmte, sentiment, een aanspre kend lied-thema dat ook in variaties gemakkelijk herkenbaar blijft, meer ver langt hij niet. Zwart, die dit geeft, is daarom geliefd, maar van kunstwaarde hebben de gespeelde werken ons niet weten te overtuigen. Eerste officiële daad van Prinses Marijke (Speciale berichtgeving) Prinses Marijke verricht volgende week woensdagmiddag in Ouwehands Dierenpark te Rhenen haar eerste offi ciële daad: zij zal een geschenk van de regering van Pakistan voor de Neder landse jeugd, een dromedaris, namens alle meisjes en jongens van ons land aanvaarden. De dromedaris, die wordt aangeboden door de vrouwelijke ambas sadeur van Pakistan, de Begum Liaquat Ali Khan, wordt in dit dierenpark ge huisvest. De herdenking bestrijkt in een reeks van 60 concerten heel Nederland. Tegelijk is de uitgave van een Jan Zwart-gedenk- boek in voorbereiding en zijn of worden de meeste composities op de grammo foonplaat vastgelegd. Deze kolossale opzet brengt de mu ziekkritiek in verlegenheid, want het is niet in te zien hoe dit alles te harmo niëren valt met de reële betekenis van de herdachte. De maatstaf der kritiek ligt nu eenmaal in beginsel niet in de gangbare mening der gemeenschap en we vermoeden dat we niet vermijden kunnen, bij deze en gene gevoeligheden te raken. In Jan Zwart mogen we een harde werker, een strijder zelfs zien met de eerlijkste en nederigste bedoelingen als musicus, een gedegen vakman, die echter als componist de eerste eigen schap van de kunstenaar mist: de gave der oorspronkelijkheid. Wanneer we nu echter ds. Kret hem „kunstenaar Veertig jaar kraamverpleegster Een in vele Leidse gezinnen bekende figuur, zuster Gerritsen, zal volgende week het feit gedenken, dat zij vóór veertig jaar in de Sleutelstad de kraam- verpleging ter hand nam. Ter gelegen heid van dit wel zeer bijzondere jubi leum heeft zich een damescomité ge vormd, dat zuster Gerritsen op a.s. dins dag zij wordt dan tevens zeventig jaar een receptie zal aanbieden. Deze receptie wordt van 2.30 tot 5 uur ge houden in de zaal van de heer W. F. van Wijk, Hogewoerd 106. JUBILEUM C. H. VOS BIJ PTT De heer C. H. Vos besteller-voorman herdacht het feit, dat hij vóór 40 jaar zijn intrede bij de PTT deed. Als telegrambesteller begonnen, is hij via besteller,, chauffeur opgeklommen tot besteller-voorman. De directeur, de heer J. Habermehl, prees de jubilaris om zijn plichtsbe trachting en bood hem namens het be drijf de gebruikelijke gratificatie aan. Vele collega's boden de jubilaris daar na hun gelukwensen aan. Onze stadgenote, mej. I. M. L. Paddenburg, heeft gisteren te Utrecht met gunstig gevolg het examen voor vakbekwaamheid Kantoorboekhandel af gelegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes, zn van J. Mieremet en E. Braamzeel; Paul ,an van I. Mark en K. G. Ouën'dag; Louise Johanna Helena, dr van J. H. Meliminik en E. Maartjmaw: Harm, an v H. Steenbeek en M. van Akooij; Neeltje Johanna ,dT van M. Schenkel en J. van Leeuwen: Paulus Gerardus Maria, an van P. H. VaUenMJn en J. M. Keijzer. OVERLEDEN H. Groenendijk, 63 Jaar man; S. M. Koord'es, 73 jaar, weduwe van Marck. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Mid- delstegraoht, voorzover gelegen tussen die Groenesteeg en de Oude Rijn ,met Ingang van heden voor de duur der werkzaam heden aldaar ls afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen ,rdj- en trekdie ren en vee im beide De toco-burgemeester, wethouder j. C. van Schaik. plaatst een krans tegen één der zijmuren van de Pie terskerk ter nagedachtenis aan Cor nelis Schuyt, die van 1597 tot aan zijn overlijden in 1616 organist van deze kerk was en wiens stoffelijk overschot in de Pieterskerk be graven ligt. Rechts onze oudstad- genaot. ds. A- Kret. thans her vormd predikant te Krimpen aan de Lek. (Poito L.D./Van Wiet) bjj de gratie Gods" horen noemen, kunnen we dit met de beste wil on mogelijk aanvaarden. Ons land telt een respectabel aantal hoogbekwame organisten met een even hoge opvatting van hun taakvervulling. Zij zullen het in overgrote meerderheid afwijzen. Jan Zwart in hun concert repertoire in te lijven, simpel omdat zij Temidden van tien Jan Zwart-num- mers stond de beroemde Fantasie en Fuga in g van Bach. De allerlaatste Zwart was een Postludium met een Fuga (Ps. 72). Iedere attente luisteraar heeft daarbij kunnen waarnemen hoe Zwart doodgemoedereerd deze Bach-fuga in een gelijksoortige trant en thematische navolging overneemt, wellicht uit een naief-nederige bewondering van de grote Leipziger cantor. Zwart heeft zulke aanleuningen klaarblijkelijk nodig om tot een monumentaal aandoende struc tuur te komen. Waar hij geen grote voorbeelden volgde als in de vertolkte drie orgelkoralen, is zijn muziek mach teloos. Hem zelf is dit te vergeven, hij zal er niet van gedroomd hebben, na zijn dood zo pompeus gelijkwaardg naast Bach gesteld te worden. Er werden voorts vijf werken gespeeld onder het hoofd „Musyck over de Voysen der Psalmen Davids" en de Orgelhymne „Wilt heden nu treden". Een program makeus die we als te flatteus geenszins representatief achten voor het oeuvre van Jan Zwart. Feike Asma was de vertolker in een voor hem zeer rustige speelwijze, vrij van pronkerigheid. Naar schatting is een klein duizendtal toehoorders aanwezig geweest. V. BREtSTRAAT 145 *TEt:l>T11 LEIDEN Ds. Th. B. W. G. Gramberg vertrekt-13 juni naar Ceylon OUDSTE IN HET BUITENLAND ACTIEF DIENENDE ZENDINGS PREDIKANT IN N. H. KERK. Ds. Th. B. W. G. Gramberg, die on langs in verband met zijn vertrek naar Ceylon afscheid heeft genomen van de Leidse Evang. Luth. Gemeente, zal zich volgende week donderdag met zijn echt genote op de Willem Ruys inschepen om zich opnieuw te gaan verbinden aan de arbeid van kerk en christen-studenten beweging op het eiland Ceylon, waar beiden reeds enkele jaren werkzaam zijn geweest. Ds. Gramberg is door de Raad van de Zending van de Ned. Hervormde Kerk ter beschikking gesteld aan de Presbyteriaanse Kerk op het eiland en zal als predikant die kerk te Kandy die nen. Tevens zal hij hulp verlenen aan de Student Christian Movement in Pe- radeniya, dat even buiten Kandy ligt. Deze universiteit zal waarschijnlijk grote bekendheid verkrijgen, als de ko mende vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken in augustus van dit jaar besluit om de derde Assemblee in Peradeniya te hou den in het jaar 1960. De arbeid in Ceylon is belangrijk door het feit, dat hier de kerk in een levende ontmoeting staat met het de laatste tijd zeer actieve en missionair ingestelde Boeddhisme. Verder door de nauwe sa menwerking van episcopale en niet- episcopale kerken, die naar gehoopt wordt, in de komende jaren zal leiden tot de vorming van de Church of Lanka, een eenheidskerk van een 100.000 zielen. Ds. Gramberg staat sinds 1931 in dienst van de zending van de Ned. Herv. Kerk. Daarvoor diende hij als luthers predikant enkele jaren dq gemeente Zwolle. Hij is op het ogenblik de oudste zendingspredikant van de Ned. Herv. Kerk, die nog in actieve dienst in het buitenland staat. Avondstilte Herv. Gemeente VOLGENDE WEEK WEER IN HOOGLANDSE KERK. In afwijking met voorgaande jaren vond de Avondstilte, welke in de zomer maanden op woensdagavond wordt ge houden, nu reeds enkele malen in de Pieterskerk plaats. Ook hedenavond zal dit nog het geval zijn. Op veler aandrang zal dit wekelijkse uur van stille inkeer met ingang van volgende week woensdag weer op de oude plaats de Hooglandse Kerk worden gehouden. Vereenigde Touwfabrieken hebben goede afzet VOORGESTELD DIVIDEND 12 De N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Rotterdam/Leiden boekte in 1956 een voordelig saldo ad f. 954.255 (vorig jaar f. 806.151). waaruit 12 dividend wordt voorgesteld (v.j. 10 De afzet in het binnenland en op de buitenlandse markten was. zowel naar hoeveelheid als in geldswaarde, belang rijk hoger dan in het voorafgaande jaar. Hoewel te dien aanzien vooralsnog geen afdoende aanwijzingen bestaan, dient men rekening te houden met de mogelijkheid dat sommige afnemers, mede met het oog op de algemene po litieke toestand, hun inkopen in ruime re mate hebben verricht dan anders het geval zou zijn geweest, hetgeen de ver koop kan hebben gestimuleerd tenlaste van de afzet in de naaste toekomst. Bij de voortdurende schaarste aan arbeids krachten kon slechts met de grootste inspanning aan de toegenomen vraag worden voldaan. De lonen en kosten zijn in het afge lopen jaar opnieuw sterk gestegen. Dat de vennootschap niettemin een resultaat heeft kunnen bereiken, dat gunstiger is dan in de voorafgaande jaren is eens deels te danken aan de omstandigheid, dat de aanzienlijk verhoogde omzet, evenals de in het buitenland behaalde prijzen, de gevolgen van de stijging der produktie-kosten hebben kunnen op vangen .anderdeels aan het feit, dat het bedrag aan „interest en dividenden" ruim f. 221.000 hoger is geweest dan een jaar tevoren, hoofdzakelijk tengevolge van het dividend ontvangen van een buitenlandse dochteronderneming. In het eerste kwartaal van 1957 was de omzet in het binnenland andermaal groter dan die in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar, ter wijl de export vrij aanzienlijk geringer is. Het hieruit resulterende verschil is echter niet van dien aard, dat de ach terstand niet in de verdere loop van het jaar zou kunnen worden ingehaald. T.B.C.-INFECTIES OP MIDDELBARE SCHOLEN Vragen aan B. en W. van Leiden Mej. A. J. van Nienes, lid van de Leidse gemeenteraad, heeft de volgende vragen aan B. en W. gesteld in verband met het feit, dat er de laatste tijd niet onbelangrijke t.b.c.-infecties zijn gecon stateerd op middelbare scholen in het land: VOORSCHOTEN B. en W. vragen nogmaals subsidie voor Cultureel Centrum Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten aan Prov. Staten, afwij zend te beschikken op het verzoek van het gemeentebestuur van Voorschoten subsidie te verlenen in de bouwkosten van het Cultureel Centrum, hebben B. en W. van Voorschoten een adres ge zonden aan Prov. Staten. B. en W. wij zen het motief, als zou de aanvraag te laat binnen zijn gekomen af. daar reeds in 1955 telefonisch contact is gezocht met het Bureau der Stichting voor Maatschappelijk Werk. Ook de brief van 9 januari 1957 aan de Stichting is te beschouwen als een onderdeel van het subsidie-verzoek, naar de mening van B. en W, die Prov. Staten verzoe ken dat ook als zodanig te willen be schouwen. Voorts wijzen B. en W erop, dat reeds nu gebleken is dat het Cultu reel Centrum van grote betekenis is voor de ontwikkeling van het plaatselijk verenigingsleven. Hierover zal men na dere inlichtingen kunnen verstrekken, wanneer het gebouw over er' e maan den een jaar in gebruik is. B. en W. verzoeken Prov. Staten de beslissing over dit subsidieverzoek aan te houden tot de volgende gewone zit ting van de Staten. WARMOND Raad aanvaardde geldlening onder profest Onder voorzitterschap van de burge meester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in spoedeisende vergadering bijeen. Als eerste agendapunt was er een voorstel tot het aangaan van een geld lening groot f 42.200 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Aangezien voor de thans in aanbouw zijnde wonin gen reeds financiële maatregelen zijn getroffen, zal het gehele bedrag worden aangewend voor de in 1957 te bouwen woningen. Ten aanzien van het bedrag merkte B. en W. op dat de hieraan ten grond slag liggende verdelingsmaatstaf wel zeer teleurstellend heeft gewerkt. Een wijziging hiervan blijkt echter niet mo gelijk te zijn. De voorzitter merkt dan ook op dat het bedrag veel te gering was in ver houding tot de behoefte. Hij achtte een woord van protest door B. en W. zeker op zijn plaats. De heer Van Vliet (KVP) deed een voorstel tot protest namens de raadsle den. Hij noemde de verdelingsmaatstaf volkomen onjuist en was van mening dat dit wel eenvoudiger en beter had kunnen gebeuren. Het voorstel van de heer Van Vliet werd door alle leden on dersteund en aangenomen. Als tweede en laatste agendapunt was een voorstel tot het laten aanleggen van een vuilnisstortplaats. Deze stortplaats zal aangelegd worden op het terrein van de acculumatorenfabriek Tudor in het Oosteinde. Het werk, dat door de firma A. Hoogenboom uit Rijpwetering zal worden uitgevoerd, wordt praktisch met gesloten beurs gedaan. De gemeente zal een bedrag moeten voteren van f 3433,96, de aannemer behoudt dan de uitko mende grond en het zand. De heer Schepers merkte nog op dat hij de toegang tot de vuilnisstortplaats niet bijzonder gunstig gekozen vond. Het blijkt echter technisch en finan cieel niet anders te kunnen. Met algemene stemmen werd dit voor stel aangenomen. De drumband van de muziekver eniging St. Matthias te Warmond zal op 2e pinksterdag deelnemen aan het concours voor drumbands te Poeldijk. Eerste Kamer keurt Landbouw goed Motie eigenaarslasten aangenomen In de Eerste Kamer is vanochtend een motie van de heer Geuze (CHU) c.s. in zake de deblokkering van de eigenaars- lasten aan de orde gekomen. De heer Geuze deelt namens de mede ondertekenaars mede, dat de motie zo dient te worden geïnterpreteerd, dat de regering wordt uitgenodigd zo spoedig mogelijk tot uitkering van deze bedra gen over te gaan volgens op korte ter mijn vast te stellen betalingstermijnen. In de motie wordt gesproken van „thans" vast te stellen betalingstermij nen. De motie werd aangenomen met 37 tegen 11 stemmen (tegen alleen de PvdA). De begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd voorts z.h.s. aangenomen. De communisten wensen geacht te worden te hebben tegenge stemd. Ook de begroting van het Land- bouw-Egalisatiefonds werd z.h.s. goed gekeurd. Interpellatie IJ-tunnel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweedy Kamer heeft vanmiddag aan de heer Posthumus (PvdA) verlof verleend de regering te interpelleren over het besluit van het kabinet inzake de IJ-tunnel. De interpellatie zal waar schijnlijk volgende week donderdag worden gehouden. Den Haag trilde. E. Plug 25 jaar bij N.Z.H.V.M Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer E. Plug, thans halte-chef A te Noordwijk in dienst trad van de NZ- HVM. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum boden de heren H. J. Kapteyn, onder-directeur, Th. Heten, chef ver voersdienst. J. Ronde, chef alg. dienst en Th. Thomas chef van het vervoers- kantoor Leiden, hedenochtend de jubi laris in zijn woning aan de Van Eg- mondstraat te Noordwijk gelukwensen aan. Zowel de heer Kapteijn als de heer Heten wezen op de trouwe plichtsbe trachting van de heer Plug en zijn daar bij steeds aan de passagiers verleende service. Namens de directie werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl hij ook in het bezit werd ge steld van* het vererend getuigschrift, met daarbij behorende zilveren legpen ning, van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Van de directeur, de heer J. Jurrissen die momenteel buitenlands verblijft, ontving de jubilaris een telegrafische gelukwens. Ook vele collegae en vrien den van de heer Plug toonden deze dag hun belangstelling voor dit jubileum. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen F Wis- en Natuurkunde mej. G. M. San ders, mej. P. J. Cramer en de heren A. van de Geer en R. Blackstone. allen te Leiden; kand. examen F Wis- en Na tuurkunde mej. J. A. v. d. Hoek (Lei den) en de heer W. J. Begemann <Den Haag); doet. ex. Scheikunde mej. P. R. Elberg (Leiden) en de heren R. Borgers (Den Haag). H. W. Loef (Leiden), J. C. van Egmond (Oegstgeest) en T. Klap wijk (R'dam) (cum laude)kand. ex. I Wis- en Natuurkunde de heren P. F. L. de Groot (Leiden) en Th. F. J. Des- sauvagie (Leiden); kand. ex. H Wis- en Natuurkunde de heer J. F. Noorthoorn v. d. Kruyff (Leiden); kand. ex. J Wis- en Natuurkunde de heer J. H. M. To- nino (Leiden); doet. ex. Geologie de heer G. J. Krol (Leiden). - Onze stadgenoot, de heer D. J. Visser, slaagde te Londen voor het examen dansleraar, met aantekening excellent. Het examen werd afgenomen voor „The Imperial Society of Teachers of Dancing". 1. In welk stadium van voorbereiding is het geneeskundig vooronderzoek ten behoeve van middelbare scholieren? 2. Kunnen wij verwachten, dat met ingang van het cursusjaar 1957/'58 dit onderzoek kan beginnen? (Van onze Haagse redactie) Drie zware trillingen hebben van ochtend enige bewoners van Den Haag verontrust. Dat was vanochtend om streeks kwart voor acht, om even over tien uur en om vijf minuten voor twaalf. Het KNMI te de Bilt meldde desge vraagd, dat de bewuste trillingen in Den Haag niet veroorzaakt konden zijn door aardbevingen, aangezien alle seismo- grafen geen enkele afwijking vertoon den. De Haagse politie wist ook geen oplossing te vinden voor de raadselach tige dreunen: nergens in de omgeving van de stad werden oude bunkers van de vroegere Atlantik Wall met springstof opgeruimd. De legervoorlichtingsdienst kon geen oefening met wapens van zwaar kaliber op een afgezet stuk strand melden, doch de Marine voorlichtingsdienst achtte het niet onwaarschijnlijk, dat de trillingen veroorzaakt konden zijn door de Marine op zee, omdat thans een vrij omvangrijk oefenprogramma door de Onderzeeboot- dienst wordt uitgevoerd. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Klop—Lagerwey, dr., Am sterdam; Gieben—Mees. zn., Amsterdam; Rottenberg—Sulzer, zn., Amsterdam; Van Beek—Bouwkamp, dr., Eindhoven; Beech—Jonges, zn., Kumasi, Ghana; Zuiderbaan—Weise, zn., Wasenaar; Challet—Hoppentocht, dr., Utrecht; LandwehrVogels, dr., Quelimane-Mo- zambique. Getrouwd: Mr. W. J. Guepin en mevr. A. B. Lindner, Laren; L. van Lochem en R. Mok, Badhoevedorp; J. W. Wig leven en mevr. A. C. de Bruyn, Den Haag. Overleden; A. Bakker, m. 62 jr., Go- rinchem; A. S. Roco, m. 91 jr., Amster dam; Cath. Wenckebach—Hennx, vr. 89 jr.. Wenen; J. H. W. Kreischer, m. 62 jr., Den Haag; J. A. Waals, m. 38 jr., Rio de Janeiro; C. v. d. Sluis, m. 45 jr., Rotterdam; N. Hartman, m. 92 jr., Rot terdam; B. C. v. d. Hek, m. 67 jr., Rhoon W. H. B. Palms—Van Koningsbrugge, vr. 50 jr., Rotterdam; H. PiekLange- veld, vr. 64 jr., Rotterdam. Amerikaanse aroom proef uit een ballon In Amerika is vandaag voor het eerst een atoomwapen uit een ballon tot ont ploffing gebracht. Het was een betrek kelijk kleine ontploffing, op een afstand van honderd kilometer was de lichtflits nauwelijks zichtbaar. Ook de gebruike lijke paddestoelvormige wolk was niet te zien. De ballon hing 150 meter boven de grond. LEIDERDORP P.V. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht vanaf Corbeil. Afstand 420 km. In concours 110 duiven, gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif 13.07.41 uur. 1 J. H. Tisseur; 2, 6 W. Habraken; 3, 8 N. Jongeleen; 4, 5, 7 B. Hoogervorst; 9 A. Rooda; 10. J. Kruyers sr. LISSE Sportdag b.l.o. scholen Gisteren werd in het Gem. Sportpark te Lisse een sportdag gehouden door de b.l.o.-scholen uit Haarlem, Lelden en Lisse. Het geheel stond onder leiding van de heer Van Niel uit Leiden. Dank baar was men voor de beschikbaarstel ling van het Gem. Sportpark door de Sportstichting van Lisse. De welwillende medewerking van de terreinbeheerder, de heer J. C. Beijk, werd eveneens zeer op prijs gesteld. Onder zijn goede zorg was alles tot in de puntjes geregeld, zodat alle spelen een vlot verloop konden heb ben. De jeugd nam deel aan de volgende spelen: hardlopen, hoogspringen, ver springen, balgooien, lange-afstand-lopen, voetbalcompetitie. Na interessante wed strijden was ten slotte de uitslag, dat de b.l.o.-scholen van Leiden met. de wis selbeker en een lauwerkrans ging strij ken; de 2de prijs was voor Haarlem (lauwerkrans) en een troostprijs (even eens een lauwerkrans) was voor Lisse bestemd. Bij monde van de heer ir. Paardekoper werden de prijzen aan het einde van deze goedgeslaagde sportdag met een woord van dank aan alle me dewerkenden uitgereikt. De leerlingen waren enthousiast over dieze fijne dag! MARKTBERICHT»! KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 Juni. Groenteveilingbloemkool 5.5014.00; bos peen 6165; waspeen 4575; radijs 5.00 8.40- sla 9.7017.70; spinazie 510; peter selie 8.308.50; prei 11—21. WOERDEN, 5 Juni. Kaasmairtot. Aangevoerd i47 partijen. Notering eerste kwaliteit f 2.33 f 2.39, tweed© kwaliteit f2.25 f2.32, extra kwaliteit tot f2.60. I> handel ls matig. BEURSOVERZICHT Unilever vast; Van Ommeren flauw Amsterdam, 5 juni. Unilever blijft de belangstelling vra gen vooral van publieke zijde door rui lingen van aandelen Koninklijke Olie in dit fonds alsmede van dé arbitrage voor buitenlandse rekening. De aandelen openden vanmiddag; op 444 tegen giste ren 441% slotprjjs. Aanhoudende vraag deed de koers belandden op 446 op welk niveau ongeveer gesloten werd. Voor de aandelen Kon. Olie bestond vandaag meer belangstelling dan de voorafgaan de dagen, doordat de arbitrage met aan kopen in de markt lag. Na een opening op f 208.20, gisteren f 207.trok de koers aan tot f 208.70. Philips aandelen konden zich vandaag goed handhaven en waren fractioneel beter. Aku's kon den ongeveer 1 hoger noteren. Aan delen KLM lage verlaten doch prijshou dend f 124. Van de scheepvaartwaarden waren vooral van Ommeren aan de flauwe kant. Tegen een slotkoers van 266 gis teren werd vandaag als laagste koers 258 gedaan. Speciale redenen voor deze flauwte waren niet aanwezig. De overige Scheepvaartwaarden over het algemeen iets lager. Staatsfondsen konden zich fractioneel verbeteren. Van de Indonesische waarden lagen HVA's opnieuw goed in de markt op de verwachting van gunstig nieuws in het a.s. jaarverslag. De aandelen verbeter den circa 2 punten. Amsterdam Rubber en Deli Mij. onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 juni. Londen 10.65 10.65%, New York 3.82%—3.83VS, Mon treal 4.01%4.02, Parijs 1.0812% 1.0822%, Brussel 7.57—7.57%, Frankfurt 90.77%—90.82%, Zürich 87.01%—87.06%, Zürich, (vr. francs.) 89.33%89.38%, Stockholm 73.7073.75, Kopenhagen 54.79%—54.84%, Oslo 53.28%—53.33%, Milaan 60.81%—60.86%. Beurs van Amsterdam Woensdag 5 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 90% 90 Grootboek obl. 3% 80 Ned '51 3% 89% 90 Ned. '53 (3%) 89 ft 89% Ned. '56 3% 89% 89% Ned. '48 3% 84 84% Ned. '54 3% 84% 84% Ned. '55 I 3% 84% 84% Ned. '55 n 3% 86 86% Ned. '47 3% (3) 86ft 86% Ned. '37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 93% 92% Investeringscert. 3.. 90% 90 Ned. 62-64 3 8918 90ft; Cert. NWS 59% Indië '37 A 3 86 87 Grootboek '46 3 84% L 84% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43% 45% Nat. Handelsbank 106% 107y4 Ned. Handelmij. 160 159% Amst. Rubber 73% 74 Deli Mij.en (Ver.) 93% 94% H.VA114% 116% Java Cult54 52% Senembah63 63 B Vorstenlanden 26% 26% A.K.U185% 187% Berkel's Patent (v.) 197 196% Calvé Delft cert. 344 350 Kon. Pap. v. Gelder 188% 188% Hoogovens cert306 305 Möller en Co. N.B. 359 361 Ned. Kabelfabr284 286 Philips 282% 282% Philips pref149 148 Unilever441% 445% Wilton Feyenoord 257% Biliton 2de r 274 269% Dordtse Olie gew. 1013 1020 Kon. Olie (f.20.—) 207.00 208.50 idem (50 éi f.20.—) 206.30 208.55 Holl. Amer. lijn 173% 172% Java China Paket 178 178 Kon. N Stoomboot 150 148% KPM163% 165 Ned. Stoomv Mij. 190 189 v. Ommeren eert. 266 258% Kon. Rott. Lloyd 170% 170 Ned. Scheepv. Unie 176% 175 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92% R'dam '37 I-IH 3% 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99 Premieleningen A'dam '33 100% B 102 A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 n 2% 100% 100 Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 93 92% idem H 2% 97% 89% R'dam '52 I 2% 92% 92% idem n 2% 92% 93 Utrecht '52 2% 90% 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 204 204 HJ3.U. eert204% 204% Rott. Bank 175% 175y4 Twentsche Bank 181 182 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270 Borneo Sum. H. Mij. 74% 74 Ned. G. en Sp. fabr 175% 174% Kon. Ned. Grofsm. 104% 104 Internatio98 97 Rott. Droogdok Mij. 586 586 Tieleman en Dros 18 15 L Ned. Mij. Walv.vrt. 63 62% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 15% 15y4 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 95% Intern. Nickel 112% 112y4 Anaconda 67 H 68 Bethlehem Steel.... 187 189 Cities Service 72% 72% General Motors 42% 41% Kennecott114% 114% Republic Steel 54 54 Shell OU 92 91% Union Pacific 29% 30y4 Un. States Steel 65% 66 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 4/6 Edelmet. Kon. AA 64 63 Pref. wa idem 71% 72% Electrolas B 352exd 345 L HoU. Constructie 385Lexd 380 B Ing. bur v. Bouwnljv. 177% Int. Kunststoff. Ind. 39 B 39%GB Leidsche Wolspinn 272 273 Sikkens Lakfabr '53 422 420 Ver. Touwfabrieken 176% 176 Wernlnk's Betonm. 82% Van Wijk Te*tial 89 89%GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3