„Miljoenen mensen ziekelijk of mismaakt door atoom straling" Met een enkel woord De heren Toxopeus, van Eihergen en WeiterWèl onrechtvaardig u Opwinding en rumoer in Britse Lagerhuis over de H- hommen Agenda Demmenie WOENSDAG 5 JUNI 1957 Drie Amerikaanse geleerden ongerust over onherstelbare schadeaan gezondheid Drie vooraanstaande Amerikaanse genetici hebben dinsdag voor het Ameri kaanse Congres verklaard, dat er voor de erfelijkheidsleer geen „veilige dosis" straling bestaat en dat de kernproeven er reeds voor gezorgd hebben, dat mil joenen mensen ziekelijk of mismaakt ter wereld zullen komen. Volgens deze drie geleerden, dr. J. Crow, dr. Bentley Grass en dr. H. J. Muller, is er reeds onher stelbare schade aan het erfelijk systeem berokkend, volgens hetwelk het mense lijke ras wordt gevormd. Dr. Crow verklaarde voor een subcommissie van de Senaat voor atoomenergie, dat men mag verwachten, dat de mensen, die thans aan radio-actieve neerslag zijn blootgesteld twee miljard kinderen zullen krijgen en dat ruw geschat 80.000 van dezen, „met bepaalde ernstige geestelijke of lichamelijke afwijkingen van erfelijke oorsprong zullen zijn behelpt". Hij zei, dat er in de eerste generatie 8000 zullen worden geboren. Dr. Muller verklaarde, dat er een merkwaardig officieel stilzwijgen heeft ge heerst over de bevinding, dat straling van matige intensiteit „de weerstand van het lichaam verraderlijk verzwakt" tegen ziekte, hetgeen zijn neerslag vindt in een minder lang leven. Scherpe aanval op prof. Hildebrand op de „2000" „Niet één procent van de tweeduizend Amerikaanse geleerden, die de oproep hebben getekend, waarin werd aange drongen op het beëindigen van de proefnemingen met kernwapens, bezat gespecialiseerde kennis op het gebied, waarop zij zich hierdoor gingen bewe gen". aldus heeft professor Joel Hilde brand, hoogleraar aan de universiteit van Californië en voormalig voorzitter van de Amerikaanse vereniging tot be vordering der kennis van de scheikunde in een toespraak te Vancouver tot leden van het Canadese Scheikundige Insti tuut verklaard. Hij vervolgde: „Velen der betrokken geleerden maakten van hun professo- Telefoneren met Indonesië duurder Met ingang van 5 juni a.s. zal het tarief voor radiotelefoongesprekken met Indonesië belangrijk worden verhoogd, aldus deelt de Centrale directie van de PTT ons mede. Aanvankelijk zou deze tariefsverhoging reeds op 3 mei j.l. wor den ingevoerd, doch de Indonesische PTT-administratie besloot toen deze maatregel nog enige tijd op te schorten. Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde byzondere verhouding tussen Nederland en het voormalige Nederlandsch Indië geba seerd voorkeurstarief, dat belangrijk lager is dan de internationaal voor der gelijke lange afstanden algemeen gel dende tarieven. De Indonesische PTT-administratie meent deze toestand op financiële gron den echter niet langer te kunnen be stendigen. BINNENLAND Van 19 tot 28 Juni wordit het twaalf de congTes van de Nederlandse vereniging van ex-politleke gevangenen uiit de bezet tingstijd gehouden in K. en W. te Utrecht. Het congres wondt geopend door de voor zitter van het ere-comité, mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandemburg, com missaris vam de Koningin in de provincie Utrecht. Aan de veiling Westerlee in de Lier voerde de tuinder A. G. J. Dufcker van de Oudeoampsweg aldaar de eerste netmeloe nen aan. Deze brachten f 3.10 per stuk op Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voortopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Genenaal be treffende he<t wetsontwerp tot schorsing van de investering. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. C. L. Rümke, hoogleraar in de erfelijk heidsleer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en directeur van het Genetisch Instituut aldaar, een subsidie verleend voor een onder zijn leiding te verrichten vergelijkend chromoiomenonderzoek van sauropsiden (vogels en reptielen) in ge doemd Instituut. Op zaterdag 22 en zondag 23 juni zal in Den Bosch de R.K. ATtseniverenigung de Jaarvergadering houden Voor de bestuurs verkiezing worden o.a. door het hoofdbe stuur als kandidaat gesteld: de heren A Bots uit Voorhout, Oh. Le Lorraln uiit Se- venum en K. Meuwese uit Almelo. Het openbare deel van de vergadering heeft tot onderwerp ..Arts en verkeersproblema tiek". Ton Lutz, die da regie voert over Brederoo's Moortje" dat tijdens het Hol land Festival in verscheidene steden van ons land zal worden opgevoerd, heeft be sloten zelf de rol van Lambert, de vader van Bitsart en Writsart" op zich te nemen. Ter gelegenheid van het 65-jarige be staan van de vereniging ter bevordering van de rozenteelt ,.Nos Jung unit Rosae" zal op donderdag 27 Juni ln het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht, in samenwerking met de Rij kstuinbouwvoor!ichtingsdilenst een voorlichtingsdag over rozenonderetam- men-vraagstukken worden gehouden. Op deze dag zullen een achttal uiteenzettin gen over d'it onderwerp worden gehouden Het Jaarlijks internationale congres van de „world University Service" wordt gehouden van 31 Juli tot 6 augustus a.s. in kasteel „Nijenrode" te Breukelen. Aan deze algemene vergadering zullen ruim 125 afgevaardigden uit landen van alle wereld delen deelnemen. Een zeventigtal daartoe op grond van hun wetenschappelijke arbeid of praktijk ervaring uitgenodigde personen uit 18 lan den zal ln het voormalig Paleis Noord- einde te Den Haag van 16 jul'l 1957 een studieconferentie houden over de proble men, verbonden aan ontwikkelingsplan nen. De heer M. de Bruin, uit Zaandam le gistermiddag op de weg van Rotterdam naar Den Haag. ter hoogte van Overschie vermoedelijk door slippen van zijn auto, van de weg geraakt en op de andere rij baan terecht gekomen. Daar werd zijn auto. geramd door een Mercedes Beaiz. uiit Rotterdam. De heer de Bruin werd zo ern stig gwond. dat hij enige tijd later ln het gasthuis te Delft overleed. BUITENLAND Koningin Elizabeth van Engeland heeft dinsdag voor het eerst een vlucht femaakt met een straalvliegtuig van het ype Comet 3. De vorstin begaf zich met de Hertog van Edinburgh van Londen naar de Schotse luchtbasis Leuchars. waar geheime wapens werden gedemonstreerd. Uit Manilla wordt bericht, dat men op het eiland Luzon overblijfselen van een geraamte van een „reus" heeft gevonden. Deze „reus" moet meer dan 5 meter lang zijn geweest. Bij de beenderen vond men snijtanden van 7j cm lengte en 5 cm breedte. De Hongaarse generaail Pal Mal eter. een der leiders van de opstand in oktober ls volgens berichten die Weense bladen uit betrouwbare bron hebben ontvangen, ern stig ziek. Zijn vrouw zou van de autoritei ten toestemming hebben gekregen hem in de gevangenis van Boedapest, waar hij ver bluft, te bezoeken, aldus déze berichten. renambt gebruik om hun politieke over tuigingen te uiten. Het gevaar voor het menselijk leven, dat voortvloeit uit de proeven met atoomwapens, is zeer gering, en veel minder dan de gevaren, die wij in het leven van elke dag lopen". Prof. Hildebrand zei ook. dat hij de Nobelprijswinnaar dr. Linus Pauling, die het initiatief tot het doen uitgaan van de oproep had genomen en die ook hem om steun hiervoor had verzocht, schriftelijk had geantwoord, dat hij deze niet zou ondertekenen, waarbij hij er o.m. op had gewezen, dat de moge lijkheid bestaat, dat de opgewekte ra dioactiviteit bij volgende proefnemingen minder zal worden. Hij besloot: „De geleerden moeten zeker van hun zaak zijn. alvorens ont steltenis wekkende verzekeringen met hun wetenschappelijk gezag te schra gen". Negen jaar dwangarbeid voor kampcommandant Strulthoff De voormalige commandant van het Duitse concentratiekamp Strutthoff btf Danzig, de S.S. kolonel Paul Werner Hoppe, is gisteren te Bochum op be schuldiging van medeplichtigheid aan moord op honderden gevangenen tot negen jaar dwangarbeid veroordeeld. In december 1955 was hy tot vijf jaar ver oordeeld. maar de openbare aanklager, die Hoppe moord ten laste had gelegd en daarvoor levenslang had geëist, was in hoger beroep gegaan. DE WESTDUITSE INVOER VAN NEDERLANDSE HARING De Westduitse invoerraad heeft woens dag toestemming gegeven voor de invoer van gezouten haring uit Nederland tot een totale waarde van 1.25 miljoen D.M. De invoervergunningen worden van geval tot geval bekeken, waarbij de uit te voeren hoeveelheid minstens 35 hele vaten of de gelijke hoeveelheden in klei nere afmetingen moeten omvatten. De vergunningen zullen van kracht blijven tot en met 1 augustus 1957, voor douaneverzending van maatjesharing van de vangst 1957. Vervolg van pag. 1 „Diep ingrijpen in rechten huiseigenaar" Met het politieke compromis i6 echter niemand tevreden, betoogde de heer Toxopeus (VVD). Voor de huurders maakt het geen verschil of een deel van de huurverhoging al of niet wordt geblokkeerd. Zij moeten toch het volle pond betalen en ze kunnen er dan nog niet eens op rekenen, dat inderdaad verbeteringen zullen worden aangebracht. De huiseigenaren geven de voorkeur aan een kleinere huurverhoging zonder blokkering. De PvdA is ook niet tevre den. want die wil eigenlijk een huurbelasting. De blokkering is volgens de heer Toxopeus een diep ingrijpen in de rech ten van de huiseigenaar, welk ingrypen alleen zou kunnen worden gerechtvaar digd door noodzaak. Maar die noodzaak ontbreekt en daarom is de blokkering onaanvaardbaar. Er is toch al sprake van onrechtvaardigheid tegenover de huis eigenaren doordat de huren te lang op het lage peil zijn gehandhaafd; dat is alleen begrijpelijk omdat de groep van huurders nu eenmaal groter is dan de groep van verhuurders en dat speelt in de politiek een rol. Men ontkomt er niet aan. dat onrecht wordt gepleegd, zei de heer Van Eiber gen (AR), omdat een aantal woningen nu eenmaal niet voor verbetering in aanmerking komt en tal van woningen verbeteringen niet meer waard zijn. Door de blokkering krijgen de eigenaren niet waar zij rechtens aanspraak op kunnen maken. De geblokkeerde bedra gen zijn bovendien te klein voor behoor lijke verbeteringen. Er worden ongefun- - - Filmster wordt Edese heidekoningin (Van onze Haagse redactie) Twee jubilaressen, het 25-jarig ge nootschap NederlandItalië te Den Haag en de 60-jarige Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Ede hebben elkaar gevonden om gezamenlijk in het kader van de Europese gedachte een bijdrage te leveren tot versterking van de Europese vriendschap. In de week van 17—24 augustus wordt in Ede de bekende heideweek gehouden en dit zal van het jaar de vijftiende zijn. In de heideweek regeert elk jaar in Ede een Koningin: de Heidekoningin. die gekozen wordt uit de rijen van de Edese schonen. Dit jaar. met de ge dachte aan de Nederlands-Italiaanse vriendschapsbanden heeft men een zeer gelukkige oplossing gevonden bij de ver kiezing van een Heidekoningin: het is namelijk geworden de uit Ede afkom stige Italiaanse filmster Marian de Koning uit Florence, die haar geboorte dorp nooit heeft vergeten en altijd een beetje heimwee heeft overgehouden naar de bloeiende heidevelden van de Veluwe. Een groep Italianen zal Marian als „supporters" uit haar tweede vaderland naar Ede vergezellen. Onder de naam Calluna de vijftiende zal zij een week lang als gastvrouwe voor de talloze vreemdelingen optreden. Kikkerp'aag in zwembad „Honderden kikkers zwemmen in het zwembad", aldus de heer M. L. Deeren- berg (KVP) gisteravond in de raads vergadering van Schoonhoven. Volgens zijn mededeling waren er. nadat de bad meester een premie uitgeloofd had voor het grootste aantal gevangen kikkers, vyftig van deze indringers in een mi nimum van tijd ingeleverd. Wethouder Slager gaf toe. dat er zich kikkers in het j zwembad bevonden, maar meende dat I enigszins commercieel aangelegde jeugd. aangelokt door de premie, elders een I aantal kikkers had gevangen en ze in het zwembad had geïmporteerdDe voorzitter zegde toe te zullen trachten deze kikkerplaag te doen ophouden. deerde verwachtingen gewekt. Ook daar om is er geen zakelijke grond voor de blokkering. Evenals de heer Toxopeus had ook de heer Van Eibergen bezwaar tegen de administratieve rompslomp, welk be zwaar na hem eveneens de heer Van der Peijl (CHU) aanvoerde. Hij noemde de gedwongen reservering een ongeoorloofde aantasting van het eigendomsrecht van de huiseigenaren. Daarom beval hij het amendement aan. dat het grootste deel van de CHU-frac- tie heeft ingediend met de bedoeling de huurverhoging te beperken tot de helft zonder blokkering. Indien toch tot blok kering wordt besloten, waarom worden dan niet ook gelden vrijgemaakt voor schilderswerk buitenshuis? Een prima staat van onderhoud, zei de heer Van Eibergen (AR) is beter dan een ver betering van het woongerief in een slecht onderhouden huis. Uitholling eigendom De woordvoerder van enige KVP-le- den. wier mening afwijkt van het over grote deel van hun fractie, was de heer Welter, die opzichzelf de huurverhoging van 25% wel nodig achtte, maar on overkomelijk bezwaar had tegen blokke ring, die de PvdA als voorwaarde heeft gesteld voor deelneming aan het kabi net. De blokkering heeft daarom geen zakelijke, doch een politieke grond. Wie deze blokkering aanvaardt, aldus de heer Weiter, kan te zijner tijd on mogelijk bezwaar maken indien om mo netaire redenen andere vermogensbe standdelen, bijv. de opbrengst van ef fecten, zou worden geblokkeerd. Op die manier worden de lasten niet gedragen door de gemeenschap, maar is er sprake van uitholling van het particuliere eigendom. Indien tenslotte, ook als er geen ver beteringen zijn aangebracht, na 1 janu ari 1967 het geld toch wordt uitbetaald, waar blyft dan de zorg van de regering PRISMA- het veilige horloge j Edeldoublé 20 micron met w f stalen bodem, 15 steens anker, T Ww*~ anti-magnetisch Admiraal Sir Benjamin Martin, wiens kruiser het Duitse slagschip ..Bismarck" ln de tweede wereldoorlog tot zinken heeft gebrachit, ls op 66-jarige leeftijd te Dur ban in Zuid-Afrika overleden. De aotie te gen de „Blsmarok" ls de laaitste zeeslag van admiraal Martin geweest. De Amerikaanse regering heeft er mee ingestemd ,dat de Amerikaanse ser geant William Girard ,die ervan beschul digd wordit op 30 januari een Japanse vrouw, die met anderen op een Ameri kaans schietterrein patroonhulzen verza melde. te hebben doodgeschoten, door een Japanse rechtbank zal worden berecht. De militair ontkent, dat hij de bedoeling zou hebben gehad te doden .Hij had de Ja panners alleen schrik willen aanjagen. Dr. Albert Schweitzer zal niet uit Lambarene naar Europa komen voor de begrafenis van zijn echtgenote, mevr. He- lene Schweitzer, die enkele dagen geleden ln de ouderdom van 79 jaar in een zie kenhuis te Zünch overleed. Met het oog op zyn hoge leeftijd wordt de reis voor dr. Schweitzer te zwaar geacht. Het stof felijk overschot van mevr. Schweitzer zal worden gecremeerd en die as naar Lam* barene worden overgebracht. De Hamburgse minister voor haven- aangelegenheden. Ernst Plate, heeft gis* teren op een congres voor de toepassing van atoomkracht op schepen .dat in Ham- ourg wordit gehouden en door 400 geleer den wordt bijgewoond, verklaard dat 8 la-a den werken aan plannen voor die bouw van 26 door atoomkracht aangedreven schepen De regering Zoll heeft gisteren het vertrouwen van de Italiaanse Senaat ge kregen en wel met 132 stemmen tegen 93 bij vier onthoudingen. De regermg-Zoli be staat uitsluitend uit christen-democraten Haar programma lijkt veel op dat van de afgetreden regenng-Segni. maar vertoont een lichte neiging naar links. De V.S. hebben besloten voorlopig niet tot het Verdrag van Bagdad tx>e te treden. De V.S. hebben de raad van de verdragsorgainisatie, die op het ogenblik in Ka-rats ji bijeen is. hiervan in kennis ge steld. De V.S. zullen in de raad wel ver tegenwoordigd blijven door een waarnemer Volgens ambtenaren van het Amerikaans» departement van Buitenlandse Zaken 1» cït besluit ingegeven door de wens ran de V.S. om landen als India en Egypte, d.e vijandig staan tegenover de verdragsorga» niSatie, niet voor het hoofd te stoten. Een woordvoerder der Deense rege ring heeft bekend gemaakt, dat Denemar ken evenals Engeland de beperkingen op zijn uitvoer naar Communistisch China zal verzachten en ln overeenstemming zal brengen met de beperkingen, welke voor de handel met de Sovjet-Urne en de communistische landen van Oost-Europa gelden. De Deense regering heeft d'e rege ring van China doen weten., dat zij bereid Vs onderhandelingen te openen over het 6luiten van een handelsovereenkomst tus sen de beide landen. Krakau, de bakermat van de Poolse nationale cultuur en voormalige hoofdstad herdenkt vandaag, het feit. dat het 700 jaar geled'en stadsrechten verkreeg. De stad telt thans byna een half miljoen In woners. ondervindt moeilijkheden bij het op houden van haar fondsen, omdat bepaalde personen, die anders grote bedragen ln de partijkas storten, minder vrijgevig zijn uit protest tegen de begroting voor het nieu we belastingjaar. Zij vinden dat de staat te veel geld geeft, zo heeft de voorzitter van de partij. Alcorn dinsdag ln een ver slag aan president Eisenhower meegedeeld'. Botsing tussen de socialistische leider Bevan en eerste minister Macmillan (Van onze correspondent in Londen) Ondanks alle protesten van de oppositie blyft de Engelse regering vasthouden aan de H.-bom. In het Lagerhuis ontstond gisteren opwinding en rumoer toen het brandende vraagstuk weer ter sprake kwam. Er was een felle botsing tussen premier Macmillan en de socialistische leider Aneurin Bevan. Deze wilde dat de bomproeven onverwijld zouden worden stopgezet, maar Macmillan voelde er niets voor om Engelands positie eenzijdig te verzwakken, juist nu de proefnemingen in volle gang zyn. De oppositie was niet tevreden met Macmillans antwoorden, volgens welke de regering doet wat zy kan om door middel van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties een internationale overeenkomst te verkrijgen tot beperking van de proeven met de atoombommen. Bevan barstte in woede uit cn bezwoer de conservatieven niet bloeddorstig te zijn. Dit leidde weer tot verontwaardigde uit roepen uit de regeringsbank. Macmillan sprong op toen Bevan hem naar het hoofd slingerde, dat hij voor zyn vragen hard weg liep. De premier antwoordde op waardige toon, dat hy niet weg liep van zyn plicht de veiligheid van het land te verzekeren, speciaal op het moment, dat de voltooiing van de proefnemingen Engeland in een zeer goede positie plaatst. Geen H-bommen in andere lande:-, zegt de premier Macmillan herhaalde, dat het de wens was van de regering om de proeven tot een minimum te beperken en dat de re gering alles wilde doen om gedeeltelijke of volledige ontwapening te bevorderen. Bevan had gevraagd of de regering tot stopzetting van de proeven zou over gaan indien andere landen zulks voor stelden. Macmillan antwoorde hierop, dat dit geheel van de omstandigheden zou afhangen. Bevan had verder gezegd dat de Britse voorstellen in de ontwa peningscommissie slechts beoogden de registratie van proefnemingen en niet de stopzetting ervan. Macmillan ontze nuwde Bevans argument, dat andere landen spoedig eveneens H-bommen zouden ontwikkelen. Volgens onze in lichtingen, zei de premier, bestaat er geen enkele grond voor deze veronder stelling. voor het woningbestand, welke zorg het motief is voor de blokkering, omdat thans de prikkel tot verbetering ont breekt? Met zijn partijgenoot Andriessen was de heer Weiter het wel eens, dat bij huurverhogingen niet opnieuw een deel daarvan mag worden geblokkeerd, Daarvan wilden ook de andere sprekers niet horen. Maar de heer Bommer PvdA, die vandaag het debat voortzet, zal waarschijnlijk een ander geluid doen horen. Afgelopen zondag lieeft de Ame-27 kilometer hoogte te bereiken. Hij rikaanse luchtmachtkapitein foe landde 112 km van de plaats waar Kittinger het hoogterecord voor be- hij was opgestegen. Links de gondel mande ballons gebroken door ruim I van de ballon na de landing; rechts kapitein Kittinger in zijn hogedruk- kostuum. gelukkig lachend over zijn geslaagde vlucht. WOENSDAG Trompstraat Munnokens-traat. 8 uur; Openiluch tsamenkomst uitgaande van do Baptistengemeente DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. De Kleine Burcht: Contactavond Vespa- olub Holland. 8 uur nam. Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar Stichtse Lustwarande. 8 uur y» -m. Stadszaal (foyer)Jaarverg. Algem. Ned Bond van Gepensioneerden. 2.30 uur nam. In den Vergulden Turk; Ledenvergade ring L.K.K. „Voor Al'len" 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Ledenver gadering Zwem- en Polovereniging „De Does". 8 uur nam. VRIJDAG Schuttersveld: Circus Strassburger, uur nam. ZATERDAG LakenhalOpening tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel". 3 u nam. Hooglandse Kerk: Exoursie Ver. van oud- leerlimgen der Ambachtsschool. 3 uur nam ZATERDAG Schuttersveld: Circus Strassburger. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (PauluskerklZendings bijeenkomst Herv. en Geref. Kerk. 89 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Schuttersveld: Circus Strassburger. 2 en 8 uur nam. Papengracht: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Vlaanderen. 7 uur voorm. DINSDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. Hogewoerd 106. Receptie zuster Gerrit sen (veertig Jaar kraamverpleegster) 2.30 5 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v m. tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici Werkdagen 25 uur (te.m 15 juni) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur: de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Universiteitsbibliotheek: Llmnaeas-ten- toonstelling (tot 7 Juni). BIOSCOPEN Casino: „Phfffft" (18 jr). Werkd. 2.30 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9T5 uur. Casino: Donderdagcyolus „Muiterij op de Cain©". 14 Jaar. Luxor: „Slssl, de Jonge keizerin" (aJ.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur- zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Het geheim van de zwarte tent" (14 Jaar). Werkd. 2.30 7 en 9.15 uur: zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte in de pijn loze bevalling". 14 Jaar. Dagelijks (be halve 's zondags) 10.30 ,11.30 en 12.30 u. Neg slechts één "roef? Macmillan wilde ook niet ingaan op het voorstel van Labourzijde om de proefnemingen tijdelijk te staken om zo doende trachten de internationale im passe te doorbreken. De premier zei, dat het Britse programma soepel was en dat de proeven beperkt bleven tot het nood zakelijk minimum. Oppositieleider Gaits- kell herinnerde aan de oproep van de tweeduizend Amerikaanse geleerden om de proeven te staken en vroeg of de re gering bereid was te onderhandelen over een afzonderlijke overeenkomst tot stop zetting van de proeven, los van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Doch Macmillan verwees opnieuw naar de Britse voorstellen in de ontwape ningscommissie. Beweerd wordt dat de Britse regering opdracht heeft gegeven tot de uitvoering van nog slechts één laatste H-bom proef in de tegenwoordige serie. Dit besluit zou het gevolg zijn van de op de rege ring uitgeoefende druk en ook omdat het succes van de eerste twee proeven voldoende was, zodat niets zou worden gewonnen bij verdere proefnemingen. De derde super-bom zal waarschijnlijk nog deze maand tot ontploffing worden ge bracht. Het oorspronkelijke plan was om vier bommen te beproeven. De Britse wetenschap schijnt thans zo ver te zijn, dat de vervaardiging van de kopladin- gen voor geleide projectielen thans in zicht komt. Voor deze ladingen is men thans nog afhankelijk van de Verenigde Staten. Bijna honderd Algerijnen en tien Fransen gevallen Bij een gevecht in Kabylië, dat vol gens berichten van hedenochtend nog voortduurde, zijn totnogtoe bijna hon derd Algerijnse opstandelingen en tien Franse soldaten gesneuveld. Vijf tien Franse soldaten werden gewond. De Franse loco-burgemeester van Mascara, René Fournil, is door opstan delingen doodgeslagen. Een groep opstandelingen heeft gis teravond een militaire post in Tlemcen in West-Algerije aangevallen. Bij het gevecht zouden drie Mohammedanen om het leven zijn gekomen en tien ge wond. Nabij Mostaganem werd Choesa Ad- da, voormalig lid van de Algerijnse as semblee, doodgeschoten en zijn auto in brand gestoken. Zijn zoon, die met hem in de auto zat, 'wordt vermist. Adda was lid van het Franse plaatselijke bestuur. Onder een trein, die op weg was van Batna naar Biskra, is gisteren een bom ontploft, waardoor drie personen wer den gedood en vijf gewond. In een Frans communiqué van giste ren wordt de Tunesische regering verweten, dat zij spanning tussen de Franse troepen en Tunesiërs veroor zaakt. Frankrijk verzekert er opnieuw in bereid te zijn over de status van de Franse troepen in Tunesië te onder handelen. Oud-president Truman is grootvader van kleinzoon Margaret Clifton Daniel, dochter van de Amerikaanse oud-president Harry Truman, heeft hedenochtend het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. De thans 33-jarige Margaret is 21 april 1956 in het hu welijk getreden met Clifton Daniel, een 44—jarige, aan de „New York Times" verbonden journalist. Advertentie KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Trianon: en schiep de vrouw" (18 Jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur- zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uiur. Rex: „Karavaan der verdoemden". (14 Jr) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 juni waargenomen door: Apotheek Herdingh en Blanken Ho gewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw hulsarts ot 'peciallst. bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacck max. temp. gisteren 5 a wind m/s. J2 3 SS geh. bew. 0 4 15 7 regen nno 2 18 19 regen wzw 8 21 4 regen w 6 18 1 half bew. wnw 4 20 1 -.waar bew. wzw 8 IS 3 zwaar bew. w 5 22 0 mist w 4 19 16 geh. bew. zw 2 20 0 mist windstil 18 1 licht bew. nnw 3 20 0.5 zwaar bew. w 6 24 4 half bew. w 5 25 0.2 regen wzw 5 14 16 regen zzw 2 19 1 regen zw 6 18 2 onbewolkt O 4 19 0 zwaar bew. w 9 20 0.4 9 regen windstil 14 23 'abe welkt windstil 0 onbevolkt ono 1 20 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2