Meerderheid voor huurverhoging met 25%, maar niemand tevreden WEERBERICHT ISRAËLISCHE KOOPVAARDER NAAR STRAAT VAN TIRAN Minderheid is tegen blokkering „De Groene Draeck" in stromende regen door Prinses gedoopt 96ste jaargang WOENSDAG 5 JUNI 1957 No. 29153 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f.0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Maurice Chevalier en Gary Cooper ti aden samen op tijdens een recep tie in Parijs na de première van de film ..Ariane". waarin zij de hoofd rollen vervullen. Op bepaalde a fstand gevolgd door Franse, Britse en Amerikaanse oorlogsschepen Huurdebatten in Tweede Kamer Wild-Wes t"-scène in Utrecht „Houdt de dief" (Speciale berichtgeving) Koel en onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met veranderlijke bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JUNI Zon op: 4.25 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 14.09 uur; onder: 1.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.30 en 22.0 uur. Laagwater te 4.51 en 17.29 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Prinses Beatrix wuift naar het te i ne Draeck" dat zij gisteren van de i scheepswerf De Vries Lentsch van water glijdende zeiljacht „De Groe-1 helling van de Amsterdamse stapel deed lopen. Luise Schroder overleden, De „Daily Express" meldt, dat de Israëlische koopvaarder „Atlit", die een reis om Afrika heeft gemaakt, maandagavond uit de Oostafrikaanse haven Djiboeti (Frans Somaliland) naar Eilath, aan de noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba, is vertrokken, waarbij het schip door de Straat van Tiran zal varen. De reis van de „Atlit" heeft ondermeer tot doel om het Arabische verbod van vrije doorvaart voor Israëlische schepen in de praktjjk te toetsen. De „Daily Express" brengt in herinnering, dat de Arabische staten hebben ver zekerd dat Israëlische schepen .nimmer" door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba zullen varen, „doch wat zouden zij in werkelijkheid willen doen, om de vaart van de Israëlische koopvaarder te verhinderen?" Volgens de „Daily Express" wordt de „Atlit" op een bepaalde afstand gevolgd door Franse, Britse en Amerikaanse oorlogsschepen. De gezagvoerder van de „Atlit" heeft tegenover de correspondent van het Franse persbureau AFP te Djiboeti ver klaard niet van mening te zijn, dat Egypte zal pogen de vaart van zijn schip door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba te oelemmeren. Hij rekent er op 8 juni, dat is de datum van het vaarschema, in de Israëlische haven Eilath te zijn. GOLF VAN AKABA. Dr. Friedlander Ridder Nederlandse Leeuw Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: dr. M. I. Friedlander, kunsthistoricus te Amsterdam, wonende aldaar. Mr. H. J. Schölvinck, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van O., K. en W., heeft dr. Friedlander deze onderscheiding, welke hem ten deel valt ter gelegenheid van zijn 90ste verjaar dag, vanmorgen uitgereikt. HELDIN BERLIJNSE BLOKKADE. De vroegere Berlijnse burgemeester, mevr. Luise Schroder, de „heldin van de Berlijnse blokkade" is gisteravond op 70-jarige leeftijd overleden. Luise Schro der was ongehuwd. Zij zal een staats begrafenis krijgen. De Westberlynse radio-zenders onderbraken gisteravond hun programma's om het nieuws van haar overlijden bekend te maken. Zij is lang ziek geweest. Begin April, op haar 70ste verjaardag, is zij nog on derscheiden met het ereburgerschap van Berlijn, ook kreeg zij eredoctoraten van de Vrije Universiteit van Berlijn en de Universiteit van Keulen. Luise Schroder ging, als dochter van een sociaal-democratische partijfunc tionaris, reeds vroeg in de politiek. Van 1920 tot het jaar 1933, toen Hitier aan het bewind kwam, was zij afgevaardigde voor de socialisten in de Rijksdag. Di rect na de tweede wereld-oorlog nam zij, hoewel zij aan een ernstige maag kwaal leed, weer actief deel aan het politieke leven in het door de Ameri kanen, Britten, Fransen en Russen be zette Berlijn. In 1946 werd zij een der vier onder burgemeesters van Berlijn. Toen de Russen zich in april 1947 verzetten tegen de benoeming van prof. Reuter tot bur gemeester werd Luise Schroder waarne mend burgemeester. Zij stond aan het hoofd van de stadsregering tijdens de blokkade van de stad door de Russen. In 1949 legde zij haar functie neer. Na dien is zij vertegenwoordiger van Ber lijn in de Westduitse Bondsdag ge weest. A.O.W.•uitkering in jtili omhoog? Van onze Haagse redactie) De minister van Sociale Zaken wenst de uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomsverzekering te verhogen. Het bedrag voor gehuw den zou van f. 1404 komen op f. 1512 en voor ongehuwden van f. 846 op f. 930 per jaar. De bewindsman heeft hierover advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. De uitkeringen dienen te worden verhoogd, omdat de loonindex is ge stegen en tengevolge van het stijgen van de huurprijzen. Deze maatregel, zo stelt de minister zich voor, zal in gaan op 1 juli. K.V.P. voorzitter: „Niet onrechtvaardig*' (Van onze parlementaire redacteur) Uit het huurdebat in de Tweede Kamer is gisteren reeds gebleken, dat een flinke meerderheid, bestaande uit de gehele P. v. d. A.-fractie, het overgrote deel van de KVP en enkele leden van de CHU bereid zijn om met ingang van 1 augustus a.s. een verhoging van de „oude huren" met 25 te aanvaarden, gepaard gaande met blokkering van de helft der huurverhoging, zodat de huiseigenaren niet direct het volle pond krijgen. De woordvoerders van de VVD, AR, SGP, een groot deel van de CHU en enige leden van de KVP, tezamen een minderheid vormende, vonden huurverhoging eveneens noodzakelijk, maar de blokkering noemden zij onrechtvaardig, een ongeoorloofd ingrijpen op het eigen domsrecht van de huiseigenaren. Zij zagen geen zakelijke grond voor de blokkering. Alleen politieke motieven zijn aanleiding geweest voor het blokkeringsvoorstel. Voorstel tot halvering zonder blokkering De meeste leden van de CHU willen de huurverhoging beperken tot 1ZV2 zonder blokkering. Een daartoe strekkend amendement kreeg de volle steun van de VVD, de CPN en de SGP en ook de woordvoerder van de AR, de heer Van Eibergen, vond het amendement aantrekkelijk, maar hij zou de voorkeur geven aan een huurverhoging zonder blokkering van 10 tot 18 die voor de vijf ge meentenklassen verschillend is. Hij zou nog nader overwegen het amendement van de CHU te steunen of met een eigen amendement te komen. Zoals gisteravond de stand van zaken was, had een kleinere huurverhoging zonder blokkering echter geen kans op een meerderheid in de Kamer. is. Daarom heeft de heer Vondeling een amendement ingediend om slechts een vierde gedeelte van de extra kosten uit te betalen voor de belasting. Terugbetaling Het debat draaide in hoofdzaak om de blokkering, de verplichting, die de regering de huiseigenaren wil opleggen de helft van de huurverhoging tot 1 januari 1967, dus gedurende bijna tien jaren, te storten op een „Grootboek voor de woningverbetering". Ruim een mil joen woningen moeten worden inge schreven. Het doel is op deze wijze voor de huiseigenaren gelden te reserveren om hen in staat te stellen tot het aan brengen van verbeteringen, hetgeen in het belang van de volkshuisvesting noodzakelijk wordt geacht nu sedert 1940 de prikkel tot verbetering heeft ontbroken. Een „verplichting" tot verbetering is in het regeringsvoorstel niet vastgelegd. Ook als de huiseigenaar niets doet, krygt hij te zyner tyd na 1 januari 1967, zijn geld terug, eventueel in schuldbe wijzen van de Staat. Het tijdstip van uitbetaling na 1 januari 1967 (eventueel bij gedeelten op achtereenvolgende tijd stippen) is nog volkomen onzeker. In totaal zou in 1967 ongeveer 650 miljoen gulden voor het aanbrengen van ver beteringen beschikbaar kunnen zijn. Uitbetaling ineens zou de economische verhoudingen kunnen ontwrichten, de regering hoopt, dat in 1972 tot de liqui datie van het Grootboek kan worden overgegaan. Van de zijde van de KVP is reeds een amendement ingediend volgens hetwelk de gelden uiterlijk 31 decem ber 1970 moeten zijn uitbetaald. Vervroegde uitbetaling Vervroegde uitbetaling van geblok keerde gelden is terstond mogelijk voor verbeteringen van het woongerief, die reeds tussen 1957 en 1967 worden aan gebracht. alsmede voor stukadoors- en schilderswerk binnenshuis in de winter perioden. Tevens worden dan volgens het regeringsvoorstel twee-derden van de kosten extra uitbetaald om de belas ting over het voor de verbetering vrijge maakte bedrag te kunnen betalen. De regering wil de beschikbare ar beidskrachten echter liever reserveren voor nieuwbouw dan voor verbeteringen en zij wil de gelden niet versnipperen voor allerlei kleine verbeteringen. Het bedrag van de kosten van verbetering zal daarom ten minste 30% moeten be dragen van het totaal dat tot 1967 zou zijn gestort. De eerste drie jaren is er dus geen sprake van uitbetaling. De PvdA vindt de extra uitbetaling van twee-derden van de kosten voor belas ting te hoog omdat schilders- en stu kadoorswerk voor de belasting aftrekbaar Politiek compromis Ter verdediging van de blokkering herinnerde de heer Andriessen (KVP) eraan, dat de PvdA eigenlijk een huur belasting wil en anders niet meer aan huurverhogingen wil medewerken. De nu voorgestelde blokkering is daarom een tussen-oplossing, waarover bij de Kabi netsformatie tussen de fractie-leiders overeenstemming is bereikt. De enkele leden van de KVP, die er niet mee ak koord kunnen gaan, plegen daarmede geen woordbreuk, want van een binding tussen dit Kabinet en de Kamer is geer: sprake. In de huidige politieke situatie ont moet de blokkering by de heer An driessen en het overgrote deel van zijn fractie geen bezwaar, omdat de huis eigenaar niet bljjvend een deel van zijn inkomsten wordt afgenomen. Het huurbeleid was vastgeloper door de eis van een huurbelasting van de PvdA. Het weer vlot brengen van de vastgelopen huurwagen rechtvaardigt in het algemeen belang de blokkering. Er is geen sprake van onrecht. De tij delijke bestedingsdrang is gemotiveerd door het ontbreken van de prikkel tot verbetering van de woningen. Slot op pag. 2 Rood-öiiiia moet de produklie beperken De regering te Peking is gedwongen bezuinigingen in te voeren in eigen huis zowel als op aankopen in het buitenland, ter oorzake van misrekeningen en ge leden rampen, aldus meldt de corres pondent van de Times te Hongkong. De goede oogsten van 1955 en de socialise ring van industrie, handel en landbouw, hadden grote verwachtingen gewekt, er werden nieuwe produktiedoeien opge steld, lonen verhoogd en toezichtmaat- regelen beperkt. Maar reeds voor het einde van het vorige jaar begon er vrees voor inflatie te ontstaan. De grootste tegenslag was de overstro ming van de graan- en katoengebieden in de noordelijke provincies en de hier door ontstane crisis is nog niet opge heven. Vele grote moderne bedrijven hebben hun produktie aanzienlijk moeten be perken door gebrek aan grondstoffen. De bevolking is aangezegd zuinig te le ven. Er is gewaarschuwd dat in het tweede vijfjarenplan meer gedaan zal moeten worden met minder geld en dat er niet gemechaniseerd moet worden ten koste van het handwerk en de produktie op kleinere schaal. De bouw van grote staalfabrieken zal doorgaan met Russische hulp. Daar naast worden echter kleinere bedrijven en niet- gemechaniseerde kolenmijnen heropend. Uitrecht's binnenstad is gisteravond omstreeks 6 uur getuige geweest van een vrij sensationele Wild West-scène. Een auto-dief, die bezig was een auto op het Vreeburg te stelen, is het niet best vergaan. Juist toen hij de auto wilde wegnemen en «-eeds achter het stuur was gaan zitten, alsmede con tact had gemaakt, hoorde hij op korte afstand de eigenaar van de auto op zich afstormen, roepende „houdt de dief", „houdt de dief". Wel kon de man nog wegrijden, maar de eigenaar wist bij het rode stoplicht nog een der portieren open te rukken, nog als maar scheeuwend „houdt de dief". Toen echter het licht op groen sprong, schoot de wagen als een pijl uit de boog weg, de eigenaar als het ware van de auto afschuddend Een fietser, de 35- jarige G. E. W. de Wys, begon toen een achtervolging. In zijn geagiteerdheid zigzagde, de dief door de Viestraat en de Potterstraat, waar hij met een flinke smak nog tegen de trottoirband aan reed. Hij wilde daarna de Loefberch- makerstraat inrijden doch de fietser wist hem dit te beletten zodat hij ge noodzaakt was de Voorstraat in te rij den, die notebene alleen geschikt is voor één-richting-verkeer, doch dan van de tegenovergestelde richting als waarin de man deze straat binnenree De gevol- r i zijn dan ook niet uitgebleven. Immers, weldra reed de autodief te gen een uit de tegenovergestelde rich ting komende auto met een nietsver moedende chauffeur op. Een seconde later zaten drie auto's, waaronder de gestolene, als één klomp metaal in elkaar. De dief rende nog uit „zijn" wagen, nog altijd achterna gezeten door de 35-jarige De Wys. In de Breedstraat kwam aan de Wild-West scène een einde. Daar werd de man gegrepen en aan de politie overgele verd. Het ',vas een 21-jarige man, die voorgaf op de Oudegracht te Utrecht te wonen. De politie had echter rede nen om aan te nemen dat hij een valse naam en een vals adres opgaf en in de loop van de nacht kwam inderdaad ook vast te staan dat hij niet in Utrecht maar in Helmond woont. 10 miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is de deviezenvoorraad, die een paar weken lang een aanwas vertoonde, ditmaal niet verbeterd. De netto reserve daalde met f 10 miljoen, zodat goud en deviezen samen terecht kwamen op f3881 miljoen. Op 15 juni eigenares van Irotse jacht „Ik doop U „De Groene Draeck" en wens U behouden vaart". Na deze woorden uitgesproken te hebben trok H.K.H. Prinses Beatrix gistermiddag aan een koord, tengevolge waarvan een fles champagne tegen de boeg van de trotse Lemsteraak uiteenspatte en het schip vlot in zijn element gleed. Deze plechtigheid op de werf van de Amsterdamsche Scheepsioerf G. de Vries Lentsch jr. N.V. te Amsterdam werd - gelijk gemeld - door ongeveer 900 genodigden, in stromende regen bijgeiooond. „De Groene Draeck" is het nationaal geschenk dat door het comité „Varend Nederland" aan de Prinses is aangeboden ter gelegenheid van haar 18e verjaardag. Dit geschenk is dankbaar aanvaard!haar particulier secretaresse, mej. mr. Toen het trotse schip, dat een waardi ge aanwinst voor de Nederlandse jacht- vloot is, van de helling gleed wuifde de Prinses enthousiast met het boeket le lietjes der dalen, dat haar bij aankomst op de werf door de vierjarige Charlotte de Vries Lentsch was aangeboden, maar nog sprekender waren haar woorden „het is een fantastisch schip", waarmee Prinses Beatrix na de tewaterlating als het waren de directie en de werkers van de werf voor hun arbeid dankte. De Prinses, die vergezeld was van lui tenant ter zee eerste klasse W. van P.os- sem, adjudant van Prins Eernhard en M. Meurs, werd op de werf verwelkomd o.m. door dr. M. J. Prinsen, Commissa ris der Koningin in de provincie Noord- Holland, directieleden en commissaris sen van de werf. In de kantine werden de leiders van de zeevaort. Rijnvaart, binnenvaart, het reddingawezen en de burgemeesters van een vijftiental watersportgemeenten, al len leden van het comité „Varend Ne derland" aan haar voorgesteld, voordat zij zich naar de tribune begaf voor de doop en de te waterlating Na de plechtigheid bezichtigde de Prinses de in een nabijgelegen" bouw loods uitgestalde geschenken van be drijven en particulieren, die nog een plaats zullen krijgen in „De Groene Draeck". Alvorens zij naar de kantine terugging onderhield de Prinses zich met een twintigtal leden van het perso neel van de werf. De heer G. de Vries Lentsch jr., di recteur van de werf, herinnerde er tij dens de receptie aan. dat 20 jaar gele den de ouders van de Prinses de werf bezocht hadden ter gelegenheid van de tewaterlating van de „Piet Hein". Vervolgens memoreerde hij de grote belangstelling van Prinses Beatrix tij dens de bouw van haar jacht. Ter herinnering aan de doop bood de heer De Vries Lentsch jr. de Prinses - naar gemeld - het stukje hals van de champagnefles, waarmee de doop was verricht, op een standaard met inscrip tie en een gouden broche in de vorm van een draak aan. Nadat de heer Ernst Crone, voorzit ter van het Comité „Varend Nederland" nog het woord had gevoerd, verliet de Prinses de werf. Op 15 juni a.s. zal zij definitief eige nares zijn van het trotse jacht, dat dan in Muiden door de heer Crone aan haar zal worden overgedragen. Het Muiderslot zal op 15 juni a.s., de dag, waarop in Muiden „De Groene Draeck" aan Prinses Beatrix zal worden overgedragen, voor het publiek toegan kelijk zijn. De ontvangst van 120 dra gers van de De Ruytermedaille in het Muiderslot zal namelijk op die dag geen doorgang vinden. EGYPTE SAOFDl ARABIE

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1