Franse socialisten gaven aan de formateur bemoedigend ja-woord Vijftien Westduitse soldaten bij overtrekken van rivier verdronken WEERBERICHT Pflimlin wenst in Algerije een voortvarender beleid te voeren De wet op liet apotliekersberoep De Iller is ter plaatse ondiep maar vol kuilen en draaikolken 96ste jaargang DINSDAG 4 JUNI 1957 No. 29152 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De Franse socialisten, wier Kamerfractie en partijbestuur gisteren In bij zondere zitting bijeen waren, hebben op diens verzoek de rooms-katholieke for mateur Pierre Pflimlin doen weten, dat zij eventueel wel bereid zullen zijn in zijn regering zitting te nemen. Het ja-woord, waarom Pflimlin met zoveel aan drang had verzocht, heeft de socialistische monden dus nog wat haperend ver laten. Niettemin mag nu in ieder geval worden verwacht, dat de formateur van avond het staatshoofd, president René Coty, zal mededelen dat hij van plan is zijn pogingen een nieuwe regering samen te stellen tot het zware einde voort te zetten. Onderzoek zwaluwenstand Geen regering op breedst mogelijke basis Op het socialistisch congres was aan vankelijk een vrij sterke stroming, die alleen maar aan een nieuwe regering wilde deelnemen op voorwaarde, dat een partijgenoot er de leiding van zou kun nen nemen. De demissionaire premier Guy Mollet zelf echter heeft dit stand punt bestreden door te wijzen "op de ernstige consequenties voor Frankrijk en voor de partij, die uit deze strakke houding zouden kunnen voortvloeien. Tenslotte sprak de meerderheid zich dan ook uit voor een regeringsprogram ma waardoor het beleid van het kabinet- Mollet in grote lijnen zal kunnen worden voortgezet, doch waaraan de conserva tieven in geen geval enige actieve me dewerking zullen mogen verlenen. Het socialistische veto tegen de recht se partijen, die hier nog steeds voor de val van het kabinet-Mollet aansprake lijk worden gesteld, zal een regering van nationale eenheid op de breedst moge lijke basis, waarnaar de katholieke for mateur oorspronkelijk streefde, defini tief onmogelijk maken. Pflimlin had alle partijen, op de communisten en de Pou- jadisten na, al een ontwerp voor een regeringsprogramma toegezonden, waar over nu uitvoeriger zal worden onder handeld. Over het algemeen lopen de denkbeel den van de formateur evenwijdig met de socialistische stellingen, doch in Algerye wenst hjj een voortvarender beleid te voeren. De toekomstige positie van de de missionaire resident-minister in Algerije Robert Lacoste, met wie Mollet zich tot dusver altyd solidair had verklaard, zou dan ook nog een delicaat punt kunnen vormen, zodra de posten in de nieuwe regering zullen moeten worden verdeeld. Doch over het algemeen is er na twee weken crisis vandaag toch enige reden tot voorzichtige optimisme, nu de socia listen ontegenzeglijk wat water in hun rode wijn hebben gedaan door de tegen stellingen met de overige partyen niet op de spits te willen drijven. Nemen de zwaluwen in aantal af of herstelt zich de zwaluwstand? De heer J. Ivangh (Heemskerkerweg 236) te Be verwijk stelde in 1956 een onderzoek in naar de bezetting van zwaluwnesten in de kop van Noord-Holland. Het bleek hem toen, dat 3/4 van de getelde nesten, I in vergelijking met 1955 niet bezet wa- ren. Men vreesde, dat dit een gevolg was van de consumptie van zwaluwen in zuidelijker landen. Om de vraag te beantwoorden of het aantal bezette nesten van huis- en boe renzwaluwen in ons land afneemt of zich wellicht weer herstelt, is een on derzoek op groter schaal over ons hele land noodzakelijk. Ten vorigen jare heb ben velen de heer Ivangh gegevens ten bate van zijn wetenschappelijk werk doen toekomen. Ook dit jaar ontvangt hij gaarne antwoorden op de vraag: „Hoe veel zwaluwnesten zijn er dit jaar meer (of minder) dan in 1956". Minister Zijlstra en prijsstabilisatie (Van onze Haagse redactie) Morgenochtend wordt op het De partement van Economische Zaken een bespreking gehouden tussen mi nister Zijlstra en vertegenwoordi gers van handel, industrie en mid denstand over het prijsstabilisatie- beleid. Hierbij zullen hoogstwaar schijnlijk de lichte daling van de wereldmarktprijzen, na het Suez- conflict, en de compensatie-maatre gelen van de regering in verband met de a.s. huurverhoging onder de loep worden genomen. Zoals men weet. is men in werkge vers- en middenstandskringen bezorgd over het prijsstabilisatiebeleid. Men is daar van mening dat niet alleen com pensatie wordt gegeven voor de huur verhoging, maar evenzeer voor fiscale en sociale lastenverhogingen, die voor de werknemers uit de loonstijging voortvloeien Men acht deze extra-com pensatie in strijd met het SER-advies en een gevaar voor handhaving van de prijsstabilisatie. Eerst nog wachten op andere besluiten „Niets ware mij liever geweest dan hier gewag te kimnen maken van het feit, dat de wet, die de uitoefening van ons beroep zal gaan regelen, een belangrijke stap dichter bij zyn einddoel was gekomen", zo zei de heer J. van den Berg, die gisteren voor de laatste maal als voorzitter van de Kon. Ned. Mij. ter Bevorde ring der Pharmacie de algemene vergadering, die in Enschede werd gehouden toesprak. De heer Van den Berg zeide, dat binnen enkele dagen de beslissing zal vallen over de vraag of de nieuwe wet ryp is voor behandeling in de Tweede Kamer. Het punt waar alles om draait, aldus spreker, is de mening van de meerderheid van de commissie van voorbereiding dat de behandeling zal moeten wachten totdat de minister van Economische Zaken -zijn vestigingsbesluiten drogisterijen kruidenierszaken en levensmicldelenbedrijven heeft afgekondigd. Eden gisteren weer in Engeland terug Niet sterk genoeg om weer in de politiek te gaan Oud-premier Sir Anthony Eden en zyn echtgenote zyn maandagmiddag met de „Empress of Britain" in Liverpool aangekomen. Talloze vrienden, onder wie leden der regering, waren ter begroeting naar de haven gekomen. Eden werd door de menigte belang stellenden toegejuicht. Hy verklaarde op een persconferentie, dat hij zyn po litieke activiteit niet zal hervatten, om dat zyn gezondheidstoestand dat niet zou toestaan. Dit betekent dat hy niet in het Lagerhuis zal terugkeren. Ook was hy niet van plan naar „een andere plaats te gaan". (Britse Lagerhuisleden geven hiermee het Hogerhuis aan). De oud-premier zei, dat zijn herstel van zyn jongste operatie in Boston goed verliep. Hij had zijn artsen echter moe ten beloven rustig aan te doen. Op de vraag of hy een persoonlijke ambitie had, antwoordde Sir Anthony, dat zijn vrouw en hij zich er op verheugden te kunnen gaan tuinieren. Over het schrij ven van zijn memoires had hij nog niet gedacht. Sir Winston en Lady Churchill, pre mier Harold Macmillan en vele anderen hadden een telegram ter verwelkoming gezonden. O Slot op pag. 2 Advertentie De Lemster aak „De groene I aangeboden jacht, op de werf van i draeck". het aan Prinses Beatrix I G. de Vries Lentsch jr. te Amster-1 dam. Vandaag is de boot door Prin ses Beatrix te water gelaten. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De gehele bevolking van West-Duitsland is diep onder de indruk van een vreselyke gebeurtenis, die vyftien jonge soldaten van een bataljon jagers die in april onder de wapens waren gekomen, het leven heeft gekost. Zij zijn, toen zy zwaar bepakt met geweren, ransels en stalen helmen, dooi' de rivier de Iller bij Hirschdorf, in Beiëren, van de ene naar de andere oever moesten wa den, in het bijzonder sterk stromende water verdronken. De Feldwebel (ser geant-majoor) Schaf fier, die hun het bevel had gegeven, stond op een hoge stenen brug toe te kijken. Schaffler en een mindere, Staatoberjager (d.i. kor poraal) Julitz, die misschien eveneens aansprakelyk voor het gebeurde kan worden gesteld, zyn in hechtenis genomen. De minister van Defensie, Franz Joseph Straüss, en de inspecteur van het leger, generaal Heusinger, hebben zich in de avonduren naar de plaats des onheils begeven. Streekbewoners wisten, dat stroom kier geyaarlijk is Soldaten zouden vandaag de ker kelijke inzegening van het huwelijk van minister Strauss in Rott, aan de Inn in Beieren, door de aartsbis schop van München, kardinaal Wendel, met militair eerbetoon heb ben moeten opluisteren, maar deze militaire plechtigheid werd in ver band met het tragische ongeluk on middellijk afgelast. De rivier de Iller is op de plek Afkoeling De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. La gere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JUNI. Zon op: 4.25 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 12.51 uur; onder: 0.44 uur (E. K.). Hoogwater te Katwijk te 8.21 en 20.55 u. Laagwater te 3.49 en 16.19 uur. Dit nummer bestaat nlt 14 pagina's Franse konvooien in Tunesië beschoten In het dorp Hama in Zuid-Tunesië zijn gisteren twee Franse konvooien be schoten. Een Franse soldaat werd ge dood en negen gewond. Dit wordt van Franse officiële zijde in Tunis verno men. De Tunesische gendarmen in het dorp hadden het konvooi, dat als eerste het dorp bereikte en op weg was van Gabes naar Kebili, aangeraden niet door het Centrum van het dorp te rijden. De commandant had daarop besloten naar Gabes terug te keren, maar terwijl de drie voertuigen, waaruit het konvooi be stond, keerden, werd er uit de huizen geschoten. Er vielen een dode en vijf gewonden. Het tweede Franse konvooi, dat iets later het dorp binnenrec uit tegenover gestelde richting, werd ook beschoten. Hierbij vielen vier gewonden. Dit kon vooi is naar Kebili teruggekeerd. De verhouding tussen Fransen en Tu- nesiërs is vorige week vrijdag verscherpt na een schietpartij aan de grens met Algerie. waar het ongeluk gebeurde tussen de 40 en 50 meter breed. Het water is er maar ongeveer anderhalve me ter diep, maar er zijn tal van diepe kuilen in de bodem, stroomversnel lingen en draaikolken. De soldaten hadden elkaar bij hun handen vast gehouden, maar doordat zij rubber laarzen aan hadden konden zij niet stevig genoeg op de grond blijven staan. Wie in een kuil terecht kwam, struikelde en werd onmiddellijk door de stroom meegesleurd. Redden konden zich alleen nog maar soldaten, die de man voor zich onder water zagen ver dwijnen en die nog net op tijd diens hand loslieten. Alle bewoners van de streek vinden het onbegrijpelijk, dat de Feldwebel zijn soldaten bevel heeft kunnen geven hier de Iller te doorwaden, want ieder kind weet, dat de rivier hier buitengewoon gevaarlijk is. Geen enkele boerenjongen zal er ooit in durven gaan zwemmen. Het water was zelfs nog onstuimiger geworden dan het gewoonlijk al is. omdat de dag tevoren heftige regenbuien gevallen waren. Stassen heeft plan nog niet ingediend De ontwapeningsbesprekingen, die gistermiddag in Londen werden hervat, zijn na een bijeenkomst van drie kwar tier tot woensdagochtend verdaagd. De •vergadering werd geleid door de Cana dese afgevaardigde David Johnson. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen verklaarde, dat het sluiten van een be perkt akkoord een betere atmosfeer kan scheppen, waardoor politieke kwesties gemakkelijker kunnen worden geregeld. Hij herinnerde in dit verband aan een in 1817 gesloten Brits-Amerikaanse over eenkomst betreffende een beperking van de vlootstrijdkrachten in het gebied van de Grote Meren, waardoor later het vinden van een oplossing van politieke vraagstukken werd vergemakkelijkt. Spreker zeide, dat de apothekers be grip hebben voor de moeilijkheden en de gevaren, die de drogist in de econo mische sfeer bedreigen. 50 jaar geleden heeft de apotheker moeten ervaren, dat een ander een deel van de geneesmid delenvoorziening van hem afnam en wel de drogist, die het populaire ver pakte geneesmiddel ging distribueren. Thans ervaren de drogisten, hoe ande ren op hun beurt een stuk van deze ge- neesmiddelenomzet naar zich toe probe ren te trekken. Tenslotte zei de heer Van den Berg, dat er twee mogelijkheden voor de toe komst liggen. De eerste is, dat het ont werp in zijn huidige of enigszins gewij zigde vorm binnenkort tot wet zal worden verheven. Daarna zullen tal van commissies vele uitvoeringsbesluiten moeten bestuderen en formuleren. Er zal een berg werk komen voor degenen, die de Maatschappij in deze commissies vertegenwoordigen. De tweede mogelijk heid is, dat het ontwerp wordt verwor pen of dat het door de minister wordt teruggenomen Ook in dat geval zal er op andere wijze en eveneens met inzet van alle krachten moeten worden ge poogd om waar dit mogelijk is, de ge neesmiddelenvoorziening in Nederland aan te passen aan de eisen, die het mid den van de 20ste eeuw stelt. „Voor alles zullen wij moeten bly- ven stellen", aldus de heer Van den Berg, „dat de apotheker, als de enige daartoe bevoegde, het recht heeft op vrije toegang tot alle grondstoffen. Als deze grondstoffen door een octrooi beschermd zyn, dan maakt dit alleen Gevolgen der explosies van kernwapens De Amerikaan dr. Eugene Cronkite, die aan radioactieve straling blootge stelde eilandbewoners uit het Stille- Oceaangebied heeft behandeld, heeft gis teren medegedeeld, dat veel waterstof- bomontploffingen in een kernoorlog een voor al het leven op aarde gevaarlijk gevolg zal hebben. In een rapport voor de gemeenschappelyke subcommissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Con gres zei dr. Cronkite, dat de gevolgen onvoorstelbaar zullen zyn. Hij waarschuwde echter voor overdre ven bezorgdheid over de verspreiding van radio-actief stof over de gehele we reld door de proeven met kernwapens. Dr. Cronkite zei vastgesteld 'te hebben, dat bloedkanker, dat een gevolg van radio-actieve straling kan zijn, reeds toenam, voordat men atoomenergie toe paste. Hij stelde voor antibiotica op te slaan, omdat daarmee waarschijnlijk in veel niet hopeloze gevallen het leven van personen, die aan straling hebben bloot gestaan, kan worden gered. Verder zou men misschien een aantal zware geval len kunnen redden door transplantatie van beendermerg van andere mensen. Proeven op dit gebied geven aanleiding tot hoop. Aldus dr. Cronkite. De Rus Zorin herhaalde het Sovjet- russische voorstel voor een apart ak koord inzake het onmiddellijk staken van de proeven met Kernwapens. De vertegenwoordigers van de vier wes telijke leden van sub-commissie voor ontwapening (de V. S., Engeland, Frank rijk en Canada) zouden vandaag hun afzonderlijk overleg voortzetten. Stassen heeft het nieuwe Amerikaanse plan voor gedeeltelyke ontwapening nog niet officieel ingediend. In conferentie kringen acht men het onwaarschijnlijk, dat dit vóór volgende week zal gebeuren. Drie nachten geen posttrein (Van onze Haagse redactie) Brieven, die zaterdag worden gepost, zullen eerst dinsdagmiddag na Pink steren op de plaats van bestemming zijn. Dit komt doordat de centrale directie van de PTT heeft besloten gedurende drie nachten geen post trein te laten ryden, namelijk in de nachten van 8 op 9 juni, van 9 op 10 juni en van 10 op 11 juni. een verschil in prys, doch het veran dert niets aan het principe". Spreker zeide, dat hier een probleem ligt, dat in de komende jaren zal moeten wor den bestudeerd. Belediging van ex-koning Faroek van Egypie bestraft De Amerikaanse journaliste Elsa Max well is gisteren door een Parijse recht bank tot een boete van 50.000 frank (ongeveer vijfhonderd gulden) veroor deeld op beschuldiging van belediging van ex-Koning Faroek van Egypte, in haar autobiografie. De Franse uitgevers van het boek en de vertaler werd een zelfde boete opgelegd. Faroek krijgt een schadeloosstelling van 300.000 frank (drieduizend gulden) en de beledigende passage moet uit het boek worden geschrapt. De advocaten van de ex-Koning hadden een schade vergoeding van vijf miljoen frank ge vraagd. In de gewraakte passage had Elsa Maxwell verteld, dat zij in 1950 een uitnodiging van Faroek had gekregen voor een diner in de Franse badplaats Deauville. Zij had echter telegrafisch laten weten, dat zij niet omging met „hansworsten, apen, verdorven personen of misdadigers". De drie veroordeelden moeten de kosten van het geding be talen. Aanslagen in Algerije De Franse politie en het Franse leger hebben in Bougie (Algerije) tachtig arrestaties verricht. Hierdoor zou de politieke en administratieve organisatie van de rebellen volkomen ondermijnd zijn. Ook zouden de verzetskernen, be last met het plegen van aanslagen, door deze vangst machteloos zijn gemaakt. Onder de arrestanten bevinden zich enige politieke commissarissen. Bij een aantal aanslagen in Algiers zijn in totaal acht personen om het leven gekomen. Er zijn 82 gewonden. Drie van de bommen waren bij bushaltes neergelegd en ontploften op het spits uur in de avond. Brand in Belgische mijn: vermoedelijk drie doden Gisteravond is brand uitgebroken op de verdieping 615 meter van een mijn van de „Charbonnage Patience et Beau- jonc" te Ans, in België. De brand ontstond in een galerij, waarover de gedolven kolen worden af gevoerd. Hij zou zyn ontstaan door het warm lopen van een drijfriem. Het vuur breidde zich snel uit. In de galerij bevonden zich 74 arbei ders; 71 hunner konden vrijwel onmid dellijk naar boven worden gebracht. Men vreest echter, dat de drie andere mynwerkers, Italianen, om het leven zijn gekomen. Vanochtend was de brand nog niet geblust. De redders staan voor een moeilijke taak, daar de galerijen nauw zijn. De KW. 130 heeft gisterochtend de Koninginneharingaangevoerd, haring van de allerbeste kwaliteit, die afkomstig ivas van de KW. 48. Schipper Ouwehand van de KW. 130 rechts) heeft gistermiddag een vaatje aangeboden aan H.M. de Koningin. In het midden de burge meester van Katwijk de heer H. Duiker. R.P.S. spaarcijfers in de maand mei Zoals gebruikelijk, werd in mei by de Rijkspostspaarbank meer ingelegd dan in april. Anders dan in vroegere jaren werd echter aanzienlijk meer opgeno men dan in de vorige maand. Daardoor bleek het spaarverschil beperkt tot ruim 8 miljoen gulden. Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei 1957 ingelegd f. 64.8 miljoen en te rugbetaald f. 56.4 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 8.4 miljoen (vorige maand min f. 3.9 miljoen en in mei vorig jaar plus f. 30.8 miljoen). In 1957 is tot dusver by de R.P.S. ge spaard f. 36.4 miljoen tegen f. 124.6 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo mei 1957 bedraagt f. 1949.5 miljoen (vorige maand f. 1941.1 miljoen en ultimo mei vorig jaar f. 1821.5 miljoen). „Televisie-kanonnen" voor ontspanning militairen Het Ministerie van Oorlog heeft by Philips de zgn. „mammouths" aange kocht, apparaturen waardoor het moge lijk is televisieprogramma's op een film scherm van drie bij vier meter te pro jecteren. Deze apparaten zullen bestemd zijn om in het kader van de welzijnszorg een bijdrage te leveren tot de ontspan ning van de militairen. Dat voor de Landmacht is opgesteld in de Oranje kazerne te Schaarsbergen bij Arnhem en werd provisorisch vorige week reeds in gebruik genomen om de manschap pen getuige te kunnen laten zijn van de wedstrijd Nederland—Oostenrijk, dat voor de Luchtmacht wordt opgesteld op de vliegbasis Volkel, dat voor de Marine maar daarover is nog geen beslissing gevallen vermoedelijk in Amsterdam. Poffer Ijesbakker sloeg vrouw met bijl (Van onze Haagse redactie) De 64-jarige poffertjesbakker uit Scheveningen, die in de middag van 29 november 1956 in zijn woning in de Rotterdamsestraat zijn vrouw met een bijl op het hoofd heeft geslagen ten gevolge waarvan zy zwaar werd gewond is vanmorgen door de Haagse Recht bank veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek. De Officier van Justitie had 14 dagen ge leden een gevangenisstraf van vier jaaï met aftrek geëist.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1