Nieuwe Spaanse regering heeft wel plannen, maar resultaat blijft uit Industrie gaat voortdurend gebukt onder het tekort aan grondstoffen eti elektriciteit Overheid beheerst nijverheid (Van onze correspondent in Madrid) „In Spanje hebben we niets: geen dollars, geen export en geen economische crisis". Dit wrange grapje doet weer opgeld onder de Spaanse zaken lieden, na een korte periode van hoop bij het op treden van de nieuwe regering. De mannen, die nu in Madrid de ministerszetels bezetten, zijn echter ook niet in staat gebleken tot het verrichten van wonderen en tot nu toe ging zelfs het Spaanse spreekwoord niet op dat het „in nieuwe kruiken goed water dragen is", oftewei in pront Neder lands: dat nieuwe bezems schoon vegen. De plan nen zijn er, maar de resultaten nog steeds niet! Nu is het wel erg veel gevraagd van een nieuwe regering om in enkele maanden tijd een economische constellatie op te lappen, die jaren lang min of meer is verwaarloosd. Anderzijds zijn de Spanjaarden echter ongeduldig, juist omdat er nog zo véél moet gebeuren! Om te beginnen zou den zij wel eens willen zien wat er voor concreets tevoorschijn komt uit de, met zoveel aplomb aan gekondigde „bevrijding van de econdhiie". Pedro Gual Villalbi, de oude Catalaan, die tot nu toe in zijn functie van „economisch coördinator" in het kabinet geen blad voor zün mond heeft geno men, stelde enige ttfd als zUn eerste beginsel, dat de overheid zou terugtreden uit diverse sectoren van het Spaanse economische leven om daarmee het par ticuliere Initiatief meer mogelijkheden te verschaffen. Nog steeds echter beheerst de overheid belangrijke industrieën als de scheepswerven, autofabrieken, textiel fabrieken en dergelijke. Bovendien is het geen geheim meer, dat de minister voor Industrie, Joaquin Planell Riera, zich steeds heftiger tegen deze plannen verzet en dat hij daarin steun heeft gekregen van belangrijke groepen in „de oude garde". Overigens heeft ook deze minister nog niets gedaan aan de fundamentele problemen, die het voortbestaan van de Spaanse industrie in gevaar brengen, te weten gebrek aan ruwe grondstoffen en aan elektrische energie! Spectaculair bouwen, moor produkfie blijft achter Scheepswerven en autof abrieken - om dan enkele van de voornaamste afnemers te noemen - ondervinden dagelijks, dat door gebrek aan ener gie de produktie van staal is ver minderd, vorig jaar maar liefst met negen procent. Het spectaculaire bouwen van nieuwe fabrieken, waar men het in de afgelopen jaren in zocht om zo enige onafhankelijkheid te kweken ten opzichte van de aan weersinvloeden en dergelijke onder hevige agrarische produktie, heeft geen enkele zin zo lang men de be- staande industrieën niet kan laten draaien of als men ze laat werken op halve capaciteit, zoals nu nog wel voorkomt. Een voorbeeld van dat laatste: in bijna tien jaar produ ceerden de Pegaso-fabrieken veel minder grote vrachtauto's dan de drieduizend, die per jaar kunnen worden gemaakt Officiële en vrije peseta Het hoeft daarom niet te verbazen dat de nationale munteenheid, de peseta, nog even wankel is als enkele maanden geleden en dat de koers, ondanks de grotere vraag bij het toeristenseizoen, op de vrije geldmarkt niet noemenswaardig is opgelopen. Op dit terrein echter zijn wel enige dingen gebeurd, die in het oog springen. Om te beginnen is er iets ge daan aan het grote verschil, dat er be stond tussen de koers van de pesta op de vrije markt en de veel hogere offi ciële koers, waaraan men te Madrid krampachtig vasthield. De officiële in- wisselkoers is nu iets verlaagd, maar ligt toch nog behoorlijk boven de vrije koers, een feit waarmee bijv. Neder landse toeristen rekening moeten houden als ze overwegen dat ze in Nederland een peseta kopen voor nog geen acht cent en in Spanje voor ruim negen! Spaanse exporteurs hebben eveneens prettig nieuws uit Madrid gekregen. Een deel van de vreemde valuta, die zij ver dienen, kan nu worden omgezet tegen een hogere „vrijere" koers dan voordien, tot welke manoeuvre is overgegaan om de (dalende) uitvoer te stimuleren. Aangezien alle kansen op het terug krijgen van het, tijdens de burgeroorlog naar Moskou overgebrachte goud van de Spaanse Staatsbank, zijn vervlogen (.blij kens een nogal grove verklaring van Radio-Moskou) kijkt men in Madrid meer dan ooit naar Washington, omdat vooral daar nu het geld vandaan moet komen om de peseta iets meer bloed te geven. Het is wel duidelijk, dat het land niet mag rekenen op de hulp van min stens 200 miljoen dollar, die men min of meer van Amerika verwacht. Ander zijds echter zal nog wel een behoorlijke hoeveelheid dollars blijven komen, al blijft het de vraag of die op den duur een devaluatie van de peseta tegen zul len kunnen houden. Harde noot De pogingen die zijn ondernomen om tot meer aansluiting te komen bij de rest van Europa zijn tot nu toe mislukt en ook dat is voor Madrid een harde noot. Het is begonnen bij de pogingen o.a. van Portugal en West-Duitsland om Spanje te doen opnemen in de NAVO, welke tegen de verwachtingen in zijn uitgelopen op een fiasco. Enkele maan den geleden had men bovendien nog de mond vol over aansluiting bij „Euro- markt", maar ook daarop is, nog wel door de minister van Handel zelf, de domper gezet. Bij een kortgeleden ge houden toespraak zei de minister, dat het voor Spanje beter zal zijn te streven naar lidmaatschap van diverse interna tionale organen van de Verenigde Naties op economisch terrein, dan naar deel neming in de Euromarkt. Dat laatste heeft nog maar weinig kansen en deze zekerheid heeft er weer toe bijgedragen de optimistische stemming van enkele maanden geleden weer voor het grootste gedeelte te niet te doen. Wat de nood zaak om te komen tot drastische her vormingen echter niet kleiner maakt! Bromfietser gedood (Speciale berichtgeving) De 66-jarige H. Polman, uit de Haar lemmermeer. is gistermiddag op de kruising Kruisweg-IJ weg op zijn brom fiets tegen een personenauto gereden. Met zeer ernstige verwondingen werd hij naar het St. Elizabethsgasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij des avonds aan zijn verwondingen is bezwe ken. De heer Polman reed op het rij wielpad van de Kruisweg in de richting Heemstede en stak plotseling, vermoe delijk zonder op het verkeer te letten, de weg over om de IJweg in te rijden. Met een flinke vaart botste hij tegen de zijkant van een passerende personen auto Ter gelegenheid van het 325- jarig bestaan van de Amsterdamse Universiteit vonden gistermiddag in het Concertgebouw zeven ere promoties plaats. Een van de pro movendi. prof. dr. G. Gonggrijp krijgt de cappa omgehangen door zijn promotor, prof. dr. G. H. van der Kolff. K nilTZAKhlS Twee foto-journalisten veroordeeld De twee foto-journalisten, die inder tijd door de kantonrechter te Den Hel der van rechtsvervolging werden ont slagen nadat de Officier van Justitie tegen hen wegens fotograferen van militaire werken aan de buitenhaven in Den Helder f. 25 boete of 5 dagen hechtenis had geëist, zijn vanochtend door de Alkmaarse Rechtbank wegens het maken van foto's van militaire wer ken zonder toestemming van de mili taire autoriteiten veroordeeld tot een boete van f. 10 of 2 dagen hechtenis. De rechtbank kon zich verenigen met het vonnis van de kantonrechter, met uitzondering van het ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank gelastte voorts de vernietiging van de negatie ven en teruggave van de in beslag ge nomen camera's. SLE GEVRAAGD In rusthuis „Zonneweelde" wordt per 1 juli gevraagd hulsh. hulp Intern. Aanmelden Oranjelaan 2, Oegstgeest. Werkster gevr., 2 middagen per week. Charl. de Bourbon laan 3. Oegstgeest. Tel. 20297. Solex gexraagd. billijke prijs. Brieven bur. van dit blad onder no. 643 k. Gevraagd voor direct een hovenier-tuinman. Zelfstandig kunnende werken. Prettig af wisselend werk. B. J. Diemei, Stieltjesstraat 57, Leiden. B Werkster gevraagd. 1 x per weeks. Donderdag of vrijdags Aanmelden Hooigracht 50. Gevraagd allerhande timmer - of metselwerk. Adres: Lisser- dijk 303. Telef. 3003, Lisse. Hoge prijzen geef Ik voor meubilair, koperwerk, kristal, oude schilderijen. mahonie meubels, antiek, zold.opr. Tel. 22150, Nieuwe Rijn 60. bij Hooigraoht. f Gevraagd net winkelmeisje, anketbakkeril van Vreeden- daal, Vliet N.Z. 45, Rijnsburg. 8 Mevr. Buitlnkv. Berge, orm van 's Gravensandeweg 23, Wassenaar, tel. 2638, vraagt dagmeisje of werkster. Heer, middel, leeft., zoekt te Lelden of omstreken een ged. gemeub. of gestoff. kamer met v. w., stookgelegenheid en kast. Brieven bur. van dit blad onder no. 680 k. Gevraagd goede werkster voor enkele dagen per week. Mevr. Tedlng van Berkhout, Hofdijck 49, Oegstgeest. Telef. 23739. Grammofoonplaten, koffer- grammofoons, plok-ups, gitaars, citers enz. gevraagd. Wij ge ven goede prijs! Doet Uw voor deel! Muziekhandel W. Gron- loh, Burgsteeg 9, Leiden. Kruidenierszaak te koop ge vraagd met woning, in Leiden of omg. Contanten aanwezig. Omzet boven f 50.000.p. Jaar Br. bur. v. d. blad no. 3088 k. Tel. 23261. Gevr. meubel6, antiek, gasfornuis radio, vloer bedekking, bad. geiser, piano, open haard, gebogen meubels, mahonie meubels, staart- en stoeltjesklokken, kantoor- en winkelinventarissen. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D. Wie wil m|| 2 morgens per week helpen in de huish. Mevr. Lancel, RIJnsb.weg 79, Lelden. Ïl Gevr. net kosthuis, eenvou- lg mil. Brieven bur. van dit blad onder no. 732 k. Gevraagd werkster, van 912 u.. op een morgen na de woensdag. Aanmelden tussen 7 en 8 uur 's avonds. Adres mevr. Volkers. Stleltjesetr. 37. AANGEBODEN Te koop een In goede staat zijnde kinderwagen, model half Engels, met matrasje, kus sentje en wagendek. Prfjs f 35. Te zien na 7 uur. Prinses Wll- helmlnastraat 28. Lelden. B Welke Inwoner van Noord- wijk of Noordwijkerhout wi' in Lelden wonen? Huis, bev kamer, keuken, voorkamer, 3 si.kamers, badcel, schuur, voor- en achtertuin. Huishuur f9.05. Leemansstraat 20. Lelden. Bromfiets, 2i Jaar oud. Merk i Boy met duo, zeer goede ban den. Prima conditie f 150. Wegens aanschaf auto. J. Koame, Haarl.straat 313, Lelden. B Aangeb. 6 IJzersterke huls- kamerstoelen bekleed f 55, 2 donkerblauwe herenkostuums, grote maat. overhemden en ondergoed. Tevens bootradio. Herensingel 51. Aangeb. kinderwagen en poppenwagen. Belde in zeer goeae staat. Leemansstraat 20 S| HerenrUwlel met nieuwe anden en nieuwe elektrische verlichting. In goede staat voor slechts f 50.Hoge Morsweg 40. Leiden. B Gem. kamer op prima stand Oegstgeest zonder pension, ev. met ontbijt. Tel. 32026. B Turbulent wasmachine wast veilig en voorzichtig, geen be wegende delen in de kuip. Sop en spoelwater worden door het wasgoed geperst. regelbaar voor wol, zijde, nylon, inge bouwde verwarming. Vrijblij vende demonstratie aan huis. Oude Singel 206. Leiden. Tel. 30372. B Verkeersongevallen gebeuren door onvoldoende verkeersken- nls. OudrUbewijs-examinator Kwak bespreekt iedere woens dag 8 uur n.m. m. b. van licht beelden en verkeerstafel de voorschriften, f 1.50 p. p. Zoe- terwoudse Singel 104. telefoon j 22803. B Aangeb. Puch-Sport, I. z. g. st., bouwjaar 1953. 150 cc., te vens 2 eiken leunstoelen, kin derledikant, poppen kamer. Hoflaan 239. Hobbelpaard en klnderuan- elwagen in prima staat, to taal voor f 45. Te bevragen bij H. J. v. Abswoude. Terwee weg 136. Oegstgeest. B Cypers katje, gewend aan Felix." zoekt goed tehuis. Wasstraat 21. C| Engels rieten bankstel te oop, in goede staat. Krlm- kade 71, Voorschoten. Telef. 01717 - 2240. B Secretaire, ladekastje. bad, rundclubs, prima spiralen, ledi kanten, geiser, zwaar cilinder- en bureau-minlstre, dressoirs, fraai Mechels dressoir en ta fel met figuren. Bewerkte eiken kastjes. W .F. Kooreman, Nieu we Rijn 9, t.o. V en D Tel. 23261. B Te koop aangeboden Minor 1949. compleet met papleren, ook wegenkaart. Benz. 1 15. Prijs f 450.v. Oldenbarne- veltstraat 44. Leiden. Tel. 30023 S Gehuwd persoon zoekt voor m. 4 uur per dag bijwerk. Onverschillig wat. Brieven bur. van dit blad no. 734 k. B Enorme sortering schilder stukken voor boven Uw dres soir vanaf 16.50, compleet met lijst. Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmerstr. 72. Tevens het aangewezen adres voor het omlijsten van platen, foto's enz. B Beter en stukken goedkoper ook in bedden, kapok- en schuimrubberbedden. Pull man Epeda. Auplng enz. De grootste sortering bij „De Klei ne Winst". Haarlemmerstr. 51. S| H.M.W. dubbelzlt bromfiets, ubb. veerelementen. Enige bromfiets die geschikt is voor 2 personen. Prijs f 725.Gebr Hulsman. Hoge woerd 6668 B Naaimachines. Enige gebr. In goede staat zijnde hand- en trapmachlnes. Dernee. Haven 7 telef. 23365. B Witxverk. Afwasbaar. Nieuw. Witter dan wit Ook alle wit- j of sauswerken Geen wacht- I lUst. Stouten. Schelpenkade 23 1 tel. 21751. B Een tuin vol bloemen bin nen enkele dagen. Planten met de bloemknop erin 30 et. Vlleland's Zaadhande). Nieuwe Rijn 50. B Grasschaar slechts f 1.75. Grashark fl.45. Tuinslang var 29 ct. Grasmachine v.af f 33.50. Vlleland's Zaadhandel Nieuwe Rijn 50. B Aangeb. z. g. a. n. baby- cape, blauw, f 12.50. Lage Rijndijk 142. B Wasmachines 125 gld„ grote maat 175 gld., droogcentrlfu- ges 149.50, langzaam wassers 259.50. Oude Singel 206. Tel. 30372. B Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30. Solex de Luxe f 399.50, p. m. f 20.24, inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman, Ho- gewoerd 6668, telef. 31202. B Gloednieuwe voor e.x./ort be stemde stofzuiger f 89.50, was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spui 214. Den Haag, telef. K 1700: 11.34.91 b. g. g. 11.53.96. B Mantelkostuums, Jerseypak jes, mantels, kindermantels, j regenmantels, herenkostuums. 1 regenjassen, combinaties v.af j f 1.50 p. w. Onze coupeur be zoekt U met collectie aan huis. Br. bur. v. d. blad no. 3043 k. B Hengelaars! Hengels, leef- j en schepnetten, tuigen, wed- 1 strljdpennen. spinners, molens. nylon, maden, wormen. Kort om alles voor de hengelaars en voor elke beurs hebben wij een prima uitrusting J. Karei. Steenstraat 21. B Dubbele vreugde \an Uw kindje heeft U door een leuke foto te laten maken bij de Kinderfotograaf: Studio Koop man. Hooigracht 96 .tel. 31701. Drie vlotte briefkaartfoto's vanaf f 3.75. B Nu ledereen een sportjack. suèdejack. bromfietskledlng. motorkleding. Sportkleding. suèdejasjes voor dames, heren en kinderen op gemakkelijke condities, v. Delft Steenstraat 45 .Tel. 22479. B Mücnp-stencilinachlne. Geen inkt. géén stencils, 7 kleuren in één drukgang. 1000 afdruk ken van één moederblad. Compleet f 135.Vraagt de monstratie stencil wonder aan. Int. Import Central, Sel- terskampweg 14, Bennekom. B Autorijschool „Beatrix" ver mindert Uw praktische lessen door theorie-onderwijs met films. Lesuur f 6.Lesmate riaal Ford Taunus. Beatrixstraat 4. Telef. 30319. B H.M.W. Alle modellen. Ook voor 2 personen met 2 veer elementen. Van Zijp, Haarlem merstraat 295. Korevaarstr. 6. De zaak met service. B Moderne sportr(|wielen. Alle kleuren vanaf f 145.50. Keuze uit honderden modellen. Van Zijp, Haarlemmerstraat 295. Korevaarstr. 6. De zaak met service B Vanaf f 1.p. week, ten ten, luchtbedden slaapzakken, badpakken, sportjacks, brom fiets- en kinderkleding enz. Schrijf wat U verlangt. Brie ven bur. v. d. blad no. 2968 k. B Jongeman, In bez. v. ruime stationcar, biedt zich aan om U en Uw gezin plus bagage, zaterdags naar Uw vakantie adres in Nederland te brengen en e.vt. weer af te halen. Brie ven bur. v. d. blad no. 636 k. B Hotel-pension-caféhouders. Wij leveren tot billijke prijzen: ijslepeltjes, koffielepeltjes, prik kers. limonaderietjes, drink bekers. servetten, tafelkleed jes. damast tafelpapier, witte punaises. kelner-bon boe ken. hotel-bonboeken, rijwielb'.ocs enz Papierhandel Paddenburg Nieuwe Rijn 11. B I.ambretta scooter tc koop, in ultst. staat voor f 850. W Duk. Morsweg 44 Na 6 u. n Aangeboden voor direct of later op goede stand te Oegst geest voor rustige, besch. Jon gedame, gemeub. zit-slaapk. (badk. centr .verw. en event, kookgel.). Tel. 23434 of brie ven bur. van dit blad no. 639. B Te huur zomerhuisje. Noord- wljkerhout, tot 13 juli, na 17 aug. Dijkstra. Batavlastr. 46 III, Amsterdam Oost. B Woensdagmarkt. Pracht da- mesfantasieondergoed met kan ten busten. Alle maten, van 2.25 nu 1.98. Kindergoed 69. Hoek Stadhuisplein. Japie. f| Woensdagmarkt. Ons be- end super herensportgoed. ook met J-slultlng alle maten 1.79. Leuke klndersportbroek- ies .alle kleuren 1.98. Pracht taddoeken 1.75. Damesonder- Jurken 1.98. Hoek Stadhuis plein. Japie. B Woensdagmarkt. Zijden da messlips 69. Leuke kindernylon onderjurkjes met veel kant 1.98. Damesonderjurken, char- meuse b.h. met veel kant tot en met 52 4.98, slopen 1.25. Hoek Stadhuisplein. Japie. B Te koop aangeboden z. g. a. n. kinderwagen. Billijke prijs. G. Kastelnstraat 1. Leiden. B Aangeb. 2-p. n. wollen de kens. 180 X 220 k f 20 p. st. Leliestraat 56. Na 6 uur. B Septimo Soprani knop- accordeon, 4-korlg. 120 bassen. Pracht instrument. Prijs f 400. Br. bur. v. d. blad no. 654 k. Herenfiets, hoog model met Morsweg 38. Lelden. B Met Pinksteren naar Kat wijk. Huisjestent te huur van 6 t/m. 15 Juni of korter. W. H. Muijlwljk, Fagelstraat 11. Lel den. Aangeboden zlt-slaapkanier, zonkant, voor 12 personen met warme maaltijd. Telef. 32732. DIVERSEN B Aangeb. Den Haag, Colum- busstraat, 5 kamerwoning en zolder, tussenkamer en tuin, waarvan twee kamers ver huurd aan ouder echtpaar. Gevraagd Lelden minimaal 4- kamerwonlng. Hoge huur geen bezwaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 640 k. B Wonlngrull. Aangeb. zonnig bovenhuis, omg. Kooi, best. uit zolder, 2 sl.kamers groot portaal, kamer en suite, keu ken. Gevr. heel huls met tuin. Br. bur. v. d. blad no. 641 k. B Aangeboden xlak bIJ Singel, zonnig heel huls, kamer en suite, 2 slaapkamers, zolder, fang, keuken, tuin. Gevraagd -kamerbenedenwoning, aan gezellige straat (Kooikwartler) gelegen. Brieven bur. van dit blad onder no. 633 k. B Wie In Lelden ruilt m(jn 2- kamerwoning in Den Haag of wil op de Lammenschansweg in precies dezelfde woning wo nen? Brieven bur. van dit blad onder no. 710 k. B Wonlngrull. Aangeb. boven huis. bevattende 4 kamers, keuken, w.c., Vogelenbuurt. Gevraagd huis. bevattende 2 kamers, keuken, in Lelden. Moet 1. b. v. groep 1 of 2 zijn. Brieven bur. van dit blad onder no. 723 k. B Dames! Voor betere perma nent Het Kappershuls. Geen warmte op hoofd. Permanent 5 of 7 gld. Wassen, watergolven, onduleren, haarknippen, mo derne stijl. Bespreekt vroeg tijdig Heren, de kapper voor lastig haar. Het Kappershuls. Apotnekersdijk 8. Tel. 26218. B ariet ..SIIIIIJIJES" 120 woorden f 1. 2030 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 letters) Bewijsnummers f 0,10 extra Toezending nummerforleven f 0.20 meer. V.V.V.V.V-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11