ASPRO /„festival' Pleidooi herstel woonfunctie van oude stadskernen Kroesjtsjef wenst opheffing van alle handelsbeperkingen Met een enkel woord Agenda festival" ROOD festival „festival .festival" zwart „festival" „festival"GROEN MAANDAG 3 JUNI 1957 Jaarvergadering Bond Heemschut In zyn rede ter opening van de al gemene vergadering van de Bond Heemschut, zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden, heeft de voorzitter mr. S. P. Baron Bentinck, een lans ge broken voor het herstel van een der oorspronkelijke functies van de oude stadskernen, n.l. de woonfunctie, die onder meer tengevolge van de stads uitbreidingen de laatste jaren meer en meer verloren is gegaan. Spr. zag een grote taak weggelegd voor de overheid ten aanzien van dit wat hij noemde „revalidatieproces" der oude stadskernen. Het is naar de mening van de Bondsvoorzitter zeer te betreuren, dat de bijdragen voor woningverbetering, die het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en de gemeenten aan particulieren beschikbaar stellen, ook niet worden verstrekt aan de gemeenten, waardoor het herstel van de woonfunctie zeker zou worden gediend. De bond, die zich ten doel stelt te wa ken voor de schoonheid van Nederland maakt zich ernstig bezorgd over de ge varen van de bestedingsbeperking met betrekking tot de restauratiewerken, zo vermeldt het jaarverslag van de bond, dat door de secretaris de heer Ton Koot op de vergadering werd uitgebracht. „Er is van enige royaliteit op het gebied van de restauratiewerken nooit sprake ge weest en met bezuinigingen op dit punt zou men het doel van de bestedingsbe perking voorbijstreven", aldus het ver slag. Het aantal buitengewone leden steeg van 1488 tot 1670. De vergadering koos ter uitbreiding van het algemeen bestuur tot bestuurs leden: mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaf ten, mej. mr. A. P. Schilthuis en de heer Th. D. J. M. Koersen, alle drie le den van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Mr. S. J. Fockema Andreae uit Leiden werd als algemeen bestuurs lid herbenoemd. By de rondvraag kwam ook ter sprake het verdwijnen van steeds meer boerde rijen met een eigen type, die als zuiver Verpleegde valt een oppasser aan Incident in Rijksasiel te Balkbrug (Speciale berichtgeving) Een verpleegde in het Rijksasiel voor psychopaten te Balkbrug, ge meente Avereest, heeft in een soort van wanhoopsvlaag een gestichts wachter met een stuk hout op het hoofd geslagen, waardoor deze een zware hersenschudding opliep. De verpleegde, een jongeman, die reeds eerder in het asiel te Balkbrug ver bleef en toen geen bijzondere moei lijkheden veroorzaakte, heeft een paar vonnissen wegens diefstal ach ter de rug. Hy was voor een psychotherapeuti sche behandeling naar Groot Batelaar te Lunteren gebracht, liep daar weg en wist als verstekeling aan boord van een schip te komen. Hij werd echter ontdekt en teruggebracht naar Balkbrug. Hier werd hij geplaatst in een buitenploeg. In een merkwaardige geestelijke toe stand heeft hy de gestichtswachter, die niet de bewaking van de ploeg was be last, met een stuk hout, dat hy in een sloot vond, onverhoeds op het hoofd ge slagen. De oppasser, wiens toestand zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien dan thans blijkt. werd opgenomen in het R.-K. Ziekenhuis te Zwolle. De dader, die gevlucht was. kon wor den gegrepen. Hij werd opgesloten in het Huis van Bewaring te Zwolle. Geen radio-activiteit van belang na Britse H-bom Canberra-straaljagers zijn vrijdag de radioactieve wolk, die by de ontploffing van de Britse waterstofbom op het eiland Christmas ontstond, binnenge vlogen om monsters van de lucht te kunnen deelnemen. Uit gegevens, verkre gen uit het gebied van de ontploffing, is gebleken dat de vrygekomen radio actieve byprodukten te verwaarlozen zijn. Geen der schepen, die tot de ge vechtseenheid behoorden die aan de proeven deelnam, en die zich op 48 tot 56 km. van het proefgebied bevonden, heeft melding gemaakt van radioactivi teit. Volgens de wetenschappeiyke leider van deze kernproef, W. J. R. Cook, ont stond er bij de ontploffing een hitte van 10 miljoen graden Celsius. Cook ver klaarde voorts, dat de „proef in elk op zicht een succes is geweest". Zelfs vlak bij het gebied beneden de plaats van de tweede ontploffing is geen radio-actieve besmetting. Er is geen radio-actieve be smetting op het eiland Malden, dat het dichtst by het ontploffingsgebied ligt, aldus Cook. Hij verklaarde voorts, dat de radio actieve wolk, die na de ontploffing ge vormd werd, waarschijnlijk in oostelijke richting in de stratosfeer drijft een richting, waarin zich over een afstand van 6400 km. geen land bevindt. Dr. Linus Pauling, die in 1954 de No- belprys voor scheikunde ontving, heeft zondag in een vraaggesprek voor de televisie van Los Angeles verklaard, dat de radio-actieve neerslag na kernproe ven voldoende zou zijn om de geboorte van 200.000 abnormale kinderen in elk der twintig komende generaties te ver oorzaken. Indien de proeven worden voortgezet zal het leven van een miljoen mensen in de gehele wereld met vijf tot tien jaar worden bekort. Het is bekend, zo vervolgde de geleer de, dat de uitstraling, zelfs indien deze betrekkelijk zwak is, kanker en bloed armoede tot gevolg kan hebben; zy kan eveneens de oorzaak zyn van een ge ringere weerstand tegen infectieziekten, aldus dr. Pauling. Weer atoomproef in Nevada Op de vlakte van Yucca in de Ame rikaanse staat Nevada is zondagochtend de tweede atoomontploffing teweegge bracht van de reeks van deze zomer. De explosie had plaats op een toren van negentig meter. Het was een ontploffing van geringe omvang, met een kracht van naar schatting twee kiloton. De paddestoelvormige wolk steeg tot om streeks drieduizend meter en was toen spoedig verdwenen. Ongeveer 250 mili taire waarnemers volgden de proef op een afstand van twaalf kilometer. Op het proef terrein had men hokken met apen. varkens en muizen gezet om de reacties van deze dieren op de straling te kunnen bestuderen. bedrijfsgebouw voor de moderne bedry- ven niet meer zouden voldoen en daarom gedoemd zyn uit de typisch Nederlandse landschappen te verdwijnen. De voorzit ter deelde mee, dat dit punt reeds lang een punt van studie uitmaakt by het bestuur van de bond. Hij zegde toe, dat binnenkort een uitvoerige documentatie over dit probleem zal worden uitge bracht. Intussen weerlegde de voorzitter reeds het argument, als zouden vele boerderijtypen niet meer bruikbaar zyn voor een modern landbouwbedryf. De karper won het. Twee Canadese vissers uit de plaats Cobourg, in de Canadese provincie On tario, zagen gisteren de droom van alle vissers verwezeniykt: zy sloegen een twaalf kilo wegende karper aan de haak. De vis was zo zwaar, dat de vissers hem twee haken in het lyf moesten slaan, om hem uit het water te krijgen. Na een zware stryd van een half uur gelukte dit. Opgetogen gingen de vissers naar een viswinkel en lieten hun buit wegen. En toen bleek, dat de reuzen- karper. na twee uur buiten water ver toefd te hebben, nog 6teeds ademde. De vissers waren hiervan zo onder de indruk, dat zy de vis terug brachten naar het water, waar zy hem hadden gevangen en hem weer ln zyn element loslieten. En de onverwoestbare karper zwom weg Hc-hc, dank zij 'ASPRO' kon ik mijn opkomende verkoudheid onderdrukken. Twee 'ASPRO'-tabletten en verkoudheid, hoofd pijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijnen, verdwijnen 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden, zonder de maag te irriteren. Elk 'ASPRO'-tablet is apart, hermetisch gesloten verpakt. Gemakkelijk mee te nemen, gemakkelijk in te nemeti, geeft altijd verlichting! 'ASPRO' houdt me fit tijdens werk en vrije tijd. en de P'jn verdwijnt! Partijsecretaris sprak voor de C.B.S. De onlangs gemelde reorganisatie van de Russische industrie heeft de bedoeling de voortgang naar „het grote doel van het communisme" te versnellen, aldus ver klaarde de eerste secretaris van de communistische party van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, gisteren by de opening van de jaarlijkse landbouwtentoonstelling in Moskou. Zyn rede werd ook per radio uitgezonden. De reorganisatie van de industrie heeft ook te maken met strategische overwegingen. (Onder „het grote doel van het communisme" begrijpt de goede verstaander nog altijd de wereld heerschappij van het communisme Red. L. D.). Voorstel tot terugtrekken van wederzijdse troepen Het vraagstuk, dat ten aanzien van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sov jet-Unie het dringendste om een oplos sing vraagt, is „de normalisering van de betrekkingen tussen onze landen, tussen alle landen ter wereld en in de eerste plaats tussen de V.S. en de Sovjet-Unie", zo verklaarde Kroesjtsjef in een vraag gesprek met de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij „Columbia Broad casting System", dat zondag door de C.B.S. in het programma „Face the Na tion" is uitgezonden. Kroesjtsjef was van mening, dat men moet beginnen met het opheffen van alle handelsbeperkingen. Vervolgens zou men moeten overgaan tot uitwisseling op cultureel gebied. „Het contact tussen onze volkeren, tussen de zakenlieden moet worden uitgebreid, ik acht dit het belangrijkste", aldus de partijsecretaris. Desgevraagd zei hij, dat de Sovjet- Russische regering bereid is de Westelyke diplomaten in Sovjet-Unie meer vrijheid toe te staan, als er een „wederzyds akkoord tot stand wordt gebracht". „Wij hebben nooit verheeld, dat er een ideologische strijd zal zijn tussen het kapitalisme en het socialisme, maar wij hebben absoluut niet gedacht, dat dit hetzelfde als oorlog zal zyn", zo zei ie partyleider. Hy pleitte voor het ontwik kelen van de economie. „Laten wij con- j curreren, onderling handel drijven en onze ervaringen op het gebied van de landbouw, de industrie en de geest uit wisselen". Herhaaldelijk verzekerde Kroesjtsjef in het gesprek, dat een uur duurde, dat de Sovjet-Unie vriendschappelijke be trekkingen wil onderhouden met het Amerikaanse volk. Wat de ontwapening betreft, zei hij, dat de Sovjetrussische regering in plaats van te pogen onmiddellijk tot een veel omvattend akkoord te komen, bereid is genoegen te nemen met een bescheiden maatregel, zodat dit tot iets belangry- kers kan leiden. Overigens verklaarde hij. dat zyn land veel heeft gedaan om tot een vergelijk to komen, maar dit kon men van de V.S., Engeland en Frankrijk zyns inziens niet zeggen Ten aanzien van het vraagstuk van de wederzijdse veiligheid zei de partysecre- taris, dat zyn land nergens bang voor is. „Wy willen geen oorlog, maar men zou ons een oorlog kunnen opdringen", zo voegde hij hieraan toe. Tenslotte vroeg hy waarom „de V.S. en de andere lan den hun troepen niet uit West-Duitsland en de andere Westelijke landen Frankryk, Italië, Turkije. Griekenland kunnen terugtrekken". De Russen zouden dan hun strijdkrachten u»t Oost- Duitsland, Polen, Hongarije cn Roeme nië terugtrekken. „Elders hebben wy geen troepen", aldus Kroesjtsjef. Noordwijker dodelijk aangereden Gisteravond stak de 22-jarige kelner uit Noordwijk, G. H. P. Alders ter hoogte van het Dierenpark te Wassenaar de Rijksstraatweg over. In zyn haast om een reeds naderende bus nog te halen heeft hij waarschynlijk onvoldoende acht geslagen op het verkeer. Hij werd aangereden door een uit de richting Leiden komende personenauto, waarvan de bestuurder tevergeefs probeerde de man te ontwijken. Bij de aanrijding werd de Noordwyker op slag gedood. Mevr. Schweitzer everleden Uit Zürich wordt vernomen dat mevr. Helene Schweitzer, echtgenote van dr. Albert Schweitzer, overleden is. zy was 79 jaar. Mevr. Schweitzer was een week ge leden uit Lambarene teruggekomen en bevond zich in Zwitserland bij haar enige dochter mevr. Rhena Eckert. De overledene was de dochter van een Duitse professor, die voor 1914 college gaf aan de universiteit van Straatsburg. Zy huwde op 18 Juni 1912 met Schweit zer die toen medicijnen studeerde. Het jaar daarop vertrokken beiden naar Afrika. Amerika lid van militaire commissie van „Bagdad" De Verenigde Staten hebben een uit nodiging aanvaard, toe te treden tot de militaire commissie van de verdrags organisatie van Bagdad (de MOVO). De uitnodiging werd gedaan door de minis terraad der organisatie, die vanaag in karatsji bijeenkwam. De Ver. Staten zijn thans in drie der vier commissies van deze verdragsorganisatie vertegenwoor digd. Zy zyn echter nog geen volslagen lid der organisatie, waarvan Groot-Brit- tannië, Irak, Pakistan, Perzië en Turkye deel uitmaken. De V.S. zullen, door hun toetreding, in het vervolg deelnemen aan de opstelling van militaire plannen en met overleg met de militaire vertegenwoordiger van de vijf andere lid-staten. Gedurende de Brits-Amerikaanse be sprekingen op de Bermuda-eilanden, in maart j.l. hebben de V.S. zich bereid verklaard tot de militaire commissie van de verdragsorganisatie van Bagdad toe te treden,'waarbij zy hebben verklaard, dat deze toetreding uitsluitend ten doel had de communistische bedreiging te bestryden. De toetreding hield niet in, dat Amerika ook in politieke verwikke lingen in het verdragsgebied zou kun nen worden betrokken. Het toetreden der V.S. wordt be schouwd als een logisch uitvloeisel van de Eisenhower-leer voor het Midden- Oosten. Amerikaanse waarnemers me nen, dat het Amerikaanse lidmaatschap der militaire commissie het gezag en de kracht der Bagdadse verdragsorgani satie zullen verhogen. Nieuwe commandant Zuid-Zuidoost Celebes Generaal-majoor Nasoetion. de chef staf van de Indonesische landstryd- krachten, heeft overste Andi Mallatta in Makassar geinstalleerd als comman dant van het nieuwe militaire com mando voor Zuid- en Zuidoost-Celebes. De plechtigheid in Makassar werd bij- gewoond door overste Ventje Soemoeal. die de vorige week ontheven is van zijn functie. Hij was waarnemend comman dant van het gehele gebied van Oost- Indonesië. Matallatta zal direct onder het legerhoofdkwartier in Djakarta staan. Reserves onder 13 procent De Indonesische goud- en deviezen reserves zijn vandaag gedaald tot min der dan 13% van de geldcirculatie. Het dekkingspercentage is thans 12.93 tegen 13.08 de vorige week. De voorschotten aan de regering zijn toegenomen met 500 miljoen roepiahs tot 10.6 miljard. De Indonesische minister van finan ciën, mr. Slamet, heeft medegedeeld, dat de regering geen plannen heeft een nieuwe lening aan te gaan by het In ternationale Monetaire Fonds Volgens welingelichte kringen in Dja karta zou de regering met het oog op de huidige alarmerende monetaire situatie het thans niet het geëigende ogenblik achten een dergelijke lening aan te vragen. Invoer van essentiële grondstoffen weer mogelijk De Indonesische regering heeft van daag het vyf maanden oude verbod op de invoer opgeheven voor essentiële grondstoffen. De invoer hiervan is thans toege staan tot een waarde van 400 miljoen roepiahs per maand. DRIE INDONESIËRS IN NIEUW-GUINEA ACHTERHAALD. Enkele weken geleden hebben drie van een uit Indonesië in Nieuw-Guinea bin- gekomen groep personen, die in Fakfak in afwachting van terugzending naar hun land van herkomst bewegingsvrij- heid genoten, kans gezien in te breken in een politiekazerne en met medene ming van een aantal vuurwapens het binnenland in te vluchten. Zij werden daarby geholpen door een Chinees. De politie zette onmiddellijk een ach tervolging in, waarbij zy steun kreeg van de plaatselijke bevolking. De drie vluch telingen konden worden gearresteerd. Advertentie Xdvertentle) SCH00LARTIKELEN DemmeniE Haarlernmerstraat169 BINNENLAND De 25-jartge loodgieter G. Bolder alt Doetlnchem is bij werkzaamheden aan een ttmerfabrie-k te Doeüinchem va<n het da/k gevallen en op slag gedood. Het slacht- oller kwam met zijn hoofd op een beton nen vloer terecht. De man was gehuwd en had één kind. De R.K. Arb?envereniging zal op za terdag 22 en zondag 23 juni in hotel „Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch de al gemene vergadering houden. De Haagse bloemen week zal dfrt Jaar voor de zevende maal worden gehouden in de week van 6 tot en met 10 augustus. Urk heeft zaterdag zijn nieuwe bur gemeester. de heer J. Schippers uit Hen gelo. ingehaald, die met ingang van 1 juni benoemd is. Aan boord van d'e kotter UK 22 is de burgemeester van Schokkerhaven naar Urk gevaren. Vrijwel de gehele Urk er vloot begeleidde d'e UK 22 naar de haven van Urk. De eerste gewone zitting 1957 van d* Provinciale Staten van Zu'i'd Holland zal morgen worden gehouden In de „Rally Touristique" van Nice heeft de Nederlandse Reisvereniglng met haar toeringcar de ..Grand Prix d'Hon- neur" gewonnen. Op 1. 2 en 3 juli wordt in het Sohe- veningse Kurhaus de algemene vergadering van de vereniging van Gasf abrikan ten in Nederland gehouden. De gezinnen H. Wanning en H. Veen- ker te Valthermond, die een dubbele wo ning bewoonden, zyn gisteren door een felle brand dakloos geworden. Van de in boedels kon niets worden gered. De woning was eigendom van de gemeente Odoorn. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een petroleumstel. De partijraad van de V.V.D. heeft zaterdag in Den Haag vergaderd onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. Oud. Onderwerp van besprekingen was de Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie, me de naar aanleiding v. h. onlangs versche nen rapport over deze materie van de prof. Teldersstlchting. Inleider op deze byeen- komst was ir. S. H. Visser, algemeen secre taris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. In d« zaterdag ln Utrecht gehouden landelijke wedstrijd ven de Kon. Ned. Ver eniging EHBO werd het district Zuid Hol land met 388 punten (leider 110 punten) zesde geplaatst. BUITENLAND De burgemeester van Potsdam (Oost- Duitsland)Promnitz. is van zijn functie ontheven wegens „verwaarlozing" van zyn plicht". De gemeenteraad heeft eveneens een wethouder en de directeur van de culturele dienst van de stad ontslagen. Premier Nehroe van India heeft za terdag op een conferentie van zijn Con gresparty ernstige kritiek geleverd op zich zelf en andere partijleiders. De Congres- partij ls een soort sekte geworden, over heerst door een oude mahamt (priester) zoals ikzelf en anderen die zich aan hun troon vastklemmen en Jongeren geen kan sen geven. Nehroe waarschuwde, dat d'e congrespartij aan de rand van de onder gang staat al® gevolg van kastevormlng provincialisme en afzondering van het volk. De Cubaanse legervoorllohtlngsdilenst meldde zaterdag dat de opstandelingen ln een vrydag j.l. nabij de piek van Turquino. de hoogste berg van Ouba met regerings troepen geleverd gevecht negen doden en vier gewonden hebben verloren. De rege ringstroepen maakten ook wapens en be langrijke stukken bult. Het uitgaansverbod, dat sinds de an ti-Amerikaanse ongeregeldheden van 24 mei ln Taipeh, de hoofdstad van Formosa, van middernacht tot vijf uur 's morgens van kracht was, ls zondag opgehevenDe staat van beleg blijft echter van kracht. De pas benoemde chef van de politie op For mosa, generaal-majoor Koe Joeng heeft de hoofdcommissaris van Taipeh ontslagen omdat hy de relletjes niet had weten te voorkomen. Oostenrijk heeft bij Hongarije ge protesteerd tegen een grensschendilng door Hongaarse grenswachten en tegen het aan leggen van mynenvelden lan^s de grens. Bij de betrokken grenssohendlng hadden Hongaarse grenswachten een oollega aan geschoten, a1e naar Oostenrijks gebied was uitgeweken. Zij hadden de gewonde of misschien al dode grenswacht naar Hon- garye teruggesleept. Twee ln Frankryk wonende Noord- Afrikanen hebben zaterdag een Ameri kaanse negersoldaat vermoord en een ser geant ernstig gewond. De vier mannen hadden gezamenlijk een aantal eafé's in Metz bezocht. Het motief was roof. Men verwacht, dat de 81 landenleden van de V.N.. d'le vandaag ln New York by- eenkomen .de kwestie van de herziening van het handvest van de V.N., zullen uit stellen. Men verwacht voorts dat op de vergadering ,dde speciaal bijeengeroepen ls om de kwestie van de herziening van het Handvest te bespreken, een resolutie zal aannemen, waarin wordt vastgesteld dat de internationa/le spanningen elk nlmg op het ogenblik uitsluiten. Veertig Hamburgse vakantiegangers die met een reisbureau een vakantiereis zouden maken en daarvoor hun geld al ge stort hadden, moesten op de plaats \an vertrek vernemen dat het bureau failliet was verklaard. Het bureau had geadver teerd: ,,De vakantie, die U nooit zult ver- geten". De 28-Jarlge kapitein Klttinger van de Amerikaanse luchtmacht heeft zondag het hoogterecord voor bemande ballons verbeterd en gebracht op ongeveer 29.250 meter. Het vorige record stond op naam van twee Amerikaanse piloten, die in no vember van het vorige Jaar een hoogte van 23.150 meter hadden bereikt. In het Britse atoominetituut van Harwell hebben experimenten uitgewezen dat de zee niiet zo'n rijke oogist aan goud oplevert als men wel gemeend heeft. De experimenten hebben bewezen dat de be trekkelijk grote concentraties gouid die men in de kustwateren aantreft niet dn diepe wateren wordt gevonden. Twee Oostdiuttse hoogleraren ,die kri tiek geoefend hadden op de reisbeperkin gen voor studenten, zyn naar West-Berlljn uitgeweken, aldus meldt het Comité van vrije Juristen in West-Berlljn. De Oost- duitse studenten moeten, als gemeld, voor reizen naar NAVO-ianden een speciale ver gunning aanvragen. Een Westduitse PTT-beambte ls tot zes Jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het afluisteren van telefoongesprek ken uit het West-berlijnse bureau van de sociaal-democratische partij. De verkregen inlichtingen verstrekte hij aam Oosbdiuitse instellingen. Zijn vrouw kreeg wegens ver raad twee en een half jaar. De SI ah van Perzië en keizerin Sora- Ja zyn zatermiiddag per vliegtuig uit Ma drid in Parys aangekomen voor een in cognito bezoek van drie tot vier dagen. Daarna zal het Perzische vorstenpaar doorreizen naar Zwitserland en vervolgens naar de Riviera. Bij een botsing tussen twee personen treinen bij een station van een voorstad van Bombay zijn zondag achttien personen omgekomen en ruim vijftig gewond. De inwoners van het Callfomlsohd Angels Oamp zullen met ontstel- Zondagmiddag werden erop terrein motorraces gehouden en de be langstelling daarvoor was groot. Angels Camp doorstond zaterdagavond een „in vasie" vaoi bijna vierduizend motorsport- liefhebbers. die op motoren uit de om liggende staten kwamen. De gevolgen wa ren triest; niet alleen werden bij ongeluk ken twee personen gedood en twaalf ge wond, maar bovendien ontstonden dn he» plaatsje de wildste tonelen. Jeugdige zweefvlieger bij Breda verongelukt De 16-jarige J. Kuisten uit Sprang- Capelle, die zaterdagmiddag met een zweefvliegtuig was opgestegen voor het maken van een solo-vlucht op het vliegveld Gilze-Rijen nabij Breda, is vlak na de start met zijn vliegtuig omlaag gestort. Het toestel schoot in een lange duik naar beneden en sloeg op de grond uiteen. De jonge vlieger moet op slag gedood zyn. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Er is. een onderzoek gaande van de Rijksluchtvaartdienst, waarvan de resultaten nog niet bekend zyn. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de jongeman eenmaal in het vlieg tuig zittende onwel is geworden, daar door de stuurknuppel heeft aangezet en op deze manier in een snelle duik naar de aarde is teruggevallen. Felle boerderijbrand; schade 150 a 200.000 gulden Zaterdag is brand onstaan in de boer derijen van Kurvers, de weduwe Heut- makers en Alberts, gelegen aan de Evert- straat te Eininghausen (gem. Limbricht, Limburg). Van de boerderijen werden de stallen en schuren met de machines en de op gestapelde vruchten vernield. Enkele varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op ongeveer f150.000 k f200.000. HECHTZAKEN Mr. P. C. Adriaanse vraagt vrijspraak in zaak Nieuwland Supposities, losse aanwijzingen, ge waagde constructies, zo karakteriseerde zaterdagochtend de verdediger van de taxichauffeur uit Nieuw- en St. Joos- land, mr. P. C. Adriaanse, het gehou den requisitoir van de officier van Justitie, mr. J. L .Andreae. De officier achtte de doodslag op de weduwe be wezen, alsmede de diefstal van een geldbedrag van f. 6.000, dat aan de weduwe behoorde. Rustig betogend vroeg de raadsman aan het eind van zyn pleidooi, waarin weinig opzienbarende facetten naar vo ren kwamen. „Waar is in deze zaak het wettig bewijs?". En dan, even heftig, „Niets niets, niets". Behalve schijn en overtuiging moet er in de Nederlandse rechtspraak het wettig bewys zyn, zo had pleiter tevoren al betoogd. „In het requisitoir heb ik dit wettig bewys ge mist". Mr. Adriaanse stond op het stand punt, dat zelfs nergens uit gebleken is, dat de man in het huis van de omge komen weduwe is geweest. „Het staat niet vast", zo vervolgde hy, dat Sien Kodde door misdrijf om het leven is ge komen. Het kan evengoed zelfmoord zyn geweest. En als het moord is, dan is er geen enkel bewys, dat de man dat heeft gedaan. De raadsman stond verder op het standpunt, dat t.a.v. het geld uit niets van enige wegnemingshandeling is gebleken. Mr. Adriaanse was ervan overtuigd, dat de rechtbank voor een zeer moei lijke beslissing staat. Hy vroeg vrijspraak en even later, toen ook zijn confrère, mr. W. F. P. Kurtz, aan het woord was ge weest onmiddellijke invryheidsstelling van zyn cliënt. De rechtbank, die hier over in raadkamer beraadslaagde, achtte daarvoor geen termen aanwezig. Uitspraak 14 juni a.s. WOENSDAG Trompstraat Munrnkensbra-ab. 8 uur; Openilucbtsamenkoxnet uitgaande van <te Baptiatengemeente. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova"» Getuigen. 7.30 uur nam. Stadhuisplein. K. en O.-exoursie naar Stichtse Lustwarande. 8 uur nam. Stadszaal (foyer); Jaarverg. Algem. Ned. Bond van Gepensioneerden. 2.30 uur nam. In den Vergulden Turk; Ledenvergade ring L.K.K. „Voor Alien" 8 uur nam. ZATERDAG LakenhalOpening tentoonstelling ..Shakespeare op het Engelse toneel". 3 u. nam. Hooglandse Kerk: Ex-oursie Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 3 urur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uiur nam. TENTOONSTELLINGEN V d Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 v m. tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m. 15 Juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). UniversiteitsbibliotheekLtnuiaeu s - ten - toonstelling (tot 7 Juind). BIOSCOPEN Casino; ..Phfffft" (18 jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Slssi, de Jonge keizerin" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Het geheim van de zwarte temt". (14 Jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte in de pyn- loze bevalling". 14 Jaar. Dageiyks (be halve 's zondags) 10.30 .11.30 en 12.30 u. Trianon: en sohiep de vrouw" (18 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: ..Karavaan der verdoemden". (14 Ir) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.1® uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt t>ot zaterdagmorgen 8 juni waargenomen door: Apotheek Herdingh en Blanken, Ho gewoerd 171. tel. 20502; Apotheek Re ijst, Sbeenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegst- geest. Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. Bh geen gehoor by Uw balsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Wat vóór heeft TT. „Festival" nylons worden gemaakt op super moderne machines, vandaar dat fijne en regelmatige weefsel. „Festival" nylons hebben een r-e-k-b-a-a-r boord, dat nooit knelt. „Festival" nylons hebben de juiste maatverhouding van been, voet en boord, terwijl de grote maten extra lang zijn. Het hielpatroon geeft een modern slankmakend effect en voet en teen zijn extra versterkt. Wandelnylon 51 g/30 d De solide^ kous voor uw dagelijks gebruik 2.95 WIT Middagnylon 51 g /1 5 d De perfect I te kous voor uw middagloilel 3.25 BLAUW i Wandelnylon 60g./30d metladdervrij boord en teennng Exira fijn 3.95 1 Avondnylon 60 g /1 5 d met laddervrij^ boord en leenrmg, ragfijn weefsel 3.95 LILA Naadloos 15 denier/474 naalds (del allerfijnste die gemaakt worden) 3.95 j Stretchnylon 60 gauge/20 denier De kous, die past als 'n tweede huid 4.50 EEN LEUK EXTRA'TJEI All lid Gerzon's Kousenclub, heeft u geen ver. plichtingen, wèl het plezierige voordeel, dat u na aankoop van 12 paar binnen 1 jaar (waarbij ook herensokken en kinderkousen of -sokken meetellen) het 13e paar GRATIS krijgt. Uw lidmaat.j schapskaart ligt al klaar I Premie kinderbijslag 0.4 procent lager (Van onze Haagse redactie) Gezien het feit, dat de inkomsten van het kinderbijslagfonds de laatste jaren zeer zijn gestegen als gevolg van de loonsverhogingen, zal de Sociale Verze- kernigsraad de regering adviseren de premie, die door de werkgevers wordt betaald voor de kinderbijslag met 0.4% te verlagen en te brengen van 5 op 4,6%. Dit zal voor de werkgevers een tege moetkoming betekenen in de kosten van loonsverhoging, die in verband met de a.s. huurverhoging zal worden gegeven. Verkeer Utrechts-Den Haag gisteren gestremd DOOR GECOMPLICEERDE ONGEVALLEN. (Speciale berichtgeving) Door twee gecompliceerde ongevallen is gisteren het verkeer op de Rijksweg van Utrecht naar Den Haag ernstig op gehouden. Om even voor half zes, toen de grote stroom van zon-genieters huis waarts keerde, snelden twee verkeers- files in de richting Den Haag. Een 54- jarige automobilist uit Oegstgeest, reed in de linkerfile. Hij weid plotseling ge raakt door een 64-jarige motorrijder uifc Rotterdam, die over de kop sloeg. Hier door ontstonden nog enige andere bot singen, met gewonden tot gevolg. Toen hierdoor het verkeer tot op grote afstand tot stilstand was gekomen, en de politie zich genoodzaakt zag het ver keer over één rijbaan om te leiden, waa het een 27-jarige motorrijder uit Reeu- wijk, die poogde door extra passeren wat vlugger op te schieten. Bij de na dering van 'tegenliggers dook hij terug in de file, richting Den Haag, en kwam op de bumper van een auto uit Rotter dam, terecht. De man kwam er zonder kleerscheuren af, maar zijn duo-rijder uit Stolwijkersluis, werd over de motor rijder heen geslingerd en op het wegdek gemakt. Hij werd ernstig aan de voet geblesseerd. Een 82-jarige vrouwelijke in zittende van laatstgenoemde auto, kreeg een hersenschudding. Zij werden naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) L bó 2 wind a max. te glsterei neersl. 24 uur Stockholm onbewolkt O 6 20 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 1 22 0 Aberdeen regenbui windstil 19 20 Londen onbewolkt windstil 15 0 Amsterdam licht bew. windstil 24 0 Luxemburg half bew. no 3 24 1 Parijs half bew. nnw 3 26 0 Bordeaux zwaar bew. O 2 22 19 Grenoble regen windstil 23 17 Nice regen O 12 21 10 Berlijn zwaar bew. zo 2 22 0 Frankfort licht bew. ono 2 26 0 München licht bew. O 1 23 2 Zürich zwaar bew. nno 2 24 0 Genéve regen O 4 23 1 Locarno regen ZZO 1 20 6 Wenen onbewolkt O zo 4 26 O Innsbruck half bew. O 2 25 0 Rome zwaar bew. windstil 28 3 Ajacclo onweer windstil 25 2

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2