Israël beschuldigt Nasser van een nieuwe guerilla te zijn begonnen WEERBERICHT Lange lijst van strooptochten van gewapende indringers' Dertig deelnemers aan misdaad van Meloeza door Fransen gepakt Weens blad houdt „verkoop" van Hongaren aan Sovjet-Unie vol Jongens konden niet zwemmen en verdwenen in de diepte Weer serie verkeersongelukken SSste jaargang MAANDAG 3 JUNI 1957 No. 29151 Directeur: J. W. Henuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel LeldeD Glro Q0 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t7.60 per kwartaal; f.2.55 per maand: f.0.59 per week. Teleloon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Iets koeier De Bilt verwacht tot morgenavond: Iets koeler weer met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag vooral in de kustprovincies ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11 uur) 4 JUN!. Zon op: 4.26 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 11.32 uur; onder: 0.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.51 u. Laagwater te 2.59 en 15.23 uurr. i Dit nammer bestaat alt 12 pagina's Moordaanslag te Oploo Ook leverantieaan Rood-China .95 Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft president Nasser er gisteren van beschuldigd, dat hij opnieuw een guerilla tegen Israël begonnen is. In de Israëlische verklaring wordt verwezen naar „een lange lijst van strooptoch ten van gewapende indringers op Israëlisch grondgebied". Volgens het ministerie vormen deze misdadige strooptochten een inleiding op meer boosaardige en gevaarlijker acties, waarvoor de Egyptische autoriteiten de verantwoordelijkheid dragen. In de verklaring wordt gezegd dat Israël al zeven man aan doden of gewonden heeft verloren. Voorts wordt er de nadruk op gelegd dat het internationale politieleger, dat sinds maart langs de grens tussen Israël en Egypte in het gebied van Gaza gestationeerd is, „totnogtoe er niet in geslaagd is deze niet uitgelokte aanvallen van Egyptische zijde te beletten en de infiltraties tegen te houden". nale partij en van de Onafhankelijken, zullen volgen. Lloyd tegen „twee moten" De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft aan een diner, dat in Londen werd gegeven dooi de Britse vereniging der Ver. Naties, nogmaals gewaarschuwd tegen het ge- Bespreking in New York met secretaris-generaal V.N. Vertegenwoordigers van Israël zouden vandaag in New YokJc een 1bespreking hebben met de secreta ris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, om met hem van gedachten te wisselen over de ver slechtering van de toestand aan de grens van de strook van Gaza. Gisteren is het 800 ton metende Deense vrachtschip „Ulla Daniel- son", dat gecharterd is door een Is raëlische maatschappij, na 'n vaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba in Eilath aangekomen. Het schip heeft een lading bouwmate rialen uit Joego-Slavië aangevoerd. Het zal binnenkort voor de Israëli sche maatschappij een dienst gaan onderhouden tussen de Israëlische haven Eilath en de havens Massa- wa en Djiboeti in Afrika. Jordanië verbiedt alle Egyptische kranten De Jordaanse regering heeft zaterdag alle Egyptische kranten en tijdschriften verboden. Deze kranten en tijdschriften worden niet meer in het land toegelaten. De maatregel is genomen, aldus de Jordaanse overheid, omdat in Egypti sche tijdschriften de laatste tijd artike len zijn verschenen met het doel de orde te verstoren. Koning Hoessein heeft bij een plech tigheid ter gelegenheid van de officiële ontruiming van de luchtbasis Mafrak door de Britten aan Groot-Brittannië dank gebracht voor de „prompte terug trekking", welke, zo zei hij, een bewijs vormde van goede wil en vriendschap. Hij voegde er aan toe, dat hij gekant was tegen imperialisme, van het Oosten zowel als van het Westen. Hij beschul digde het internationale communisme van het leiden van samenzweringen tegen Jordanië en de Arabische wereld. „Onze politiek is vriendschappelijk te zijn met hen die vriendschap willen en vijandig tegen hen die vijandige bedoe lingen jegens ons hebben". De basis is ontruimd op grond van de onlangs overeengekomen opzeggging van het verdrag volgens hetwelk Enge land bases in Jordanië had. Fractie van Syrische partij treedt uit het parlement Libanese bladen meldden gisteren dat de 36 leden van de Sjaabistische Volks partij in het Syrische parlement als één man uit de volksvertegenwoordiging zijn getreden. De voorzitter van deze partij, Roesjdi Kechja, had, voordat hij het besluit van zijn fractie bekendmaakte, de regering ervan beschuldigd door haar stilzwijgen de verklaringen van het communistische parlementslid Chaled Bagdasj te steu nen. Bagdasj, die „aanstichters van wanordelijkheden en imperialisten" had aangevallen, maakte, aldus Kechja „openlijk propaganda voor de commu nistische ideologie, die met de Islam in strijd is". In politieke kringen in Beiroet heeft het besluit van de Sjaabistische Volks party geen opzien gebaard. Een derge lijk besluit werd verwacht. Men voor spelde in deze kringen, dat andere frac ties, in het bijzonder die van de Natio- vaar dat ontstaat als de Ver. Naties met twee maten schijnen te gaan meten. Uit de behandeling van de kwestie- Suez (Engeland, Frankryk en Israël hebben de V.N.-resoluties nageleefd) en de kwestie-Hongarye (de Sovjet-Unie heeft de V.N. Resoluties naast zich neer gelegd) trok Lloyd de conclusie, dat „vertrouwen op de Ver. Naties slechts een onderdeel van de buitenlandse poli tiek van een land kan zijn". Onafhankelyk optreden, in overeen stemming met het V.N.-handvest doch zonder uitgesproken machtiging van de volkerenorganisatie, is doelmatiger ge bleken dan optreden binnen de Ver. Na ties, zo meende hy. Volgens Selwyn Lloyd is de NAVO hiervan een sprekend voorbeeld. Hij ge loofde, dat het Atlantisch bondgenoot schap sedert 1945 meer voor de veilig heid en de vrede in Europa heeft ge daan dan welke andere maatregel ook. Een tweede conclusie is volgens de minister, dat de Ver. Naties niet slechts de vrede moeten bewaren, doch ook eer bied moeten afdwingen voor de wet en de heiligheid van verplichtingen tussen staten onderling. Lloyd geloofde voorts, dat het wellicht mogelijk zal zijn het werk van de Ver enigde Naties te verbeteren door wijzi ging van de betrekkingen tussen de Al gemene Vergadering en de Veiligheids raad, door de oprichting van een per manent internationaal politieleger en beperking van het vetorecht. De M.N.A. wast zich de handen schoon In vlugschrift krijgt F.L.N. de schuld Een dertigtal Algerijnse bewoners van tenten in de omgeving van het tenten- dorp Beni Ileman is gearresteerd wegens deelneming aan de gruwelijke slacht partij in het Algerijnse dorp Meloeza, waar Algerijnse opstandelingen meer dan driehonderd Mohammedaanse jongens en mannen de keel afsneden. De arres tanten hadden zich onder de rebellen gemengd, die Meloezen aanvielen en alle mannelijke inwoners van boven de vijftien over de kling joegen. De „Algerijnse Nationale Beweging" M.N.A. heeft een vlugschrift laten ver spreiden, waarin zy het Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) ervan beschuldigt, dat het de massamoord van Meloeza heeft bedreven. De Algerijnse Nationale Beweging roept in het vlugschrift op tot een algemene staking uit rouw, die 24 uur moet duren en op 5 juni gehouden zal warden. Franse soldaten in Tunesië moeten in kazernes blijven In het vlugschrift wordt voorts o.m. gezegd: „Op Algerijnse bodem is een onge hoorde misdaad begaan. In het gebied van Hedna zijn verscheidene honderden van onze broeders afgeslacht door een gewapende bende van pseudo-patriotten van het Algerijnse Bevrijdingsfront, die op het ogenblik, geplaatst tegenover de verontwaardiging van het volk. aan hun verantwoordelijkheid trachten te ont komen. Schande aan hen, die opdracht hebben gegeven tot deze Hitler-waar- dige misdaad! Het roemrijke „Nationale Bevrijdings leger" heeft part noch deel aan derge lijke bloedbaden". In het vlugschrift wordt verder gezegd dat het Nationale Bevrijdingsleger de verdediging van de bevolking tegen de moordenaars op zich heeft genomen. „Moordrichtlijnen" van de Algerijnse rebellen Franse troepen hebben kortgele den ten zuidwesten van de Algerijn se haven Gueydon documenten buit gemaakt, die „moordrichtlijnen" Poor de Algerijnse rebellen bevat ten. Leden van het „Algerijnse Bevrij dingsleger" wordt hierin opgedragen alle dorpen plat te branden, wier inwoners de Franse troepen om be scherming hebben verzocht. Alle mannelijke inwoners van dergelijke dorpen boven de twintig moeten om het leven worden gebracht doch de vrouwen en kinderen moeten Onge moeid worden gelaten. Alle nog in functie gebleven Alge rijnse bestuurders moeten volgens deze richtlijnen ivorden vermoord, evenals nog in actieve dienst zijnde veldwachters. Voorts moeten alle mannen en vrouwen worden afgemaakt, die „slecht worden beoordeeld"Hier voor is voldoende, dat dit door „drie geloofwaardige personen" wordt verklaard. De sectiechefs der Algerijnse ver zetslieden hebben opdracht elke sol daat, die een order niet wil uitvoe ren, terstond ter dood te doen bren gen. Geschiedt dit niet, dan moet de betrokken chef zelf worden ge dood. Te Oploo (gemeente St.-Antonis) Is gistermorgen een moordaanslag ge pleegd. De 23-jarige H. Christiaan, zon der beroep, liep op het erf van een zekere B. Rutten, oud 20 jaar. Chris tiaan had een oogje laten vallen op de zuster van Rutten. Toen de laatst genoemde de man verzocht om van zyn erf af te gaan, weigerde deze dit en loste vermoedelijk uit een sten- gun twee schoten op Rutten. Deze werd in de onderbuik getroffen. Het slachtoffer is onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis te Boxmeer, waar operatief is ingegrepen. De toestand van de getroffene is ernstig. Nader vernamen wij, dat Christiaan een zware browning trok, waarmee hij een drietal schoten loste. Een schot kwam in de deur van de woning terecht, het tweede trof Rutten en het derde was gericht op de zwager van Rutten, die het slachtoffer te hulp kwam. De zwager werd echter niet getroffen. C. is door de Rijkspolitie gearresteerd. Hij had zich verscholen op de vliering van zijn woning en bood geen tegen stand. Op hem werd het wapen gevon den, waarmee hij de schoten had ge lost. Ondanks een officiële tegenspraak van de Hongaarse autoriteiten op berichten van de Weense „Neuer Kurier", volgens welke 50.000 Hongaarse werklozen in de Sovjet-Unie moeten gaan werken, brengt dit blad nieuwe bijzonderheden, die het uit Boedapest heeft ontvangen over „verkoop" van arbeidskrachten voor 100 dollar per stuk aan de Sovjet-Unie. Volgens het blad begon het wegzenden van de 50.000 werklozen in de loop van de vorige week. Elke werkloze die in aanmerking komt moet een contract voor drie jaar tekenen. In die periode krijgt hy geen verlof. Zyn vrouw en kinderen mogen niet mee. De arbeiders krygen hetzelfde loon „als in de Sovjet-Unie geldt". De werklozen worden door een gemengde Hongaars-Russische commissie uitge zocht, aldus de „Neuer Kurier". De Hongaarse geheime politie, de AVO, heeft de commissie een lyst gegeven met namen van mensen, die verdacht worden van deelneming aan de opstand in oktober. De Russen hebben beloofd voor elke arbeider per jaar goederen ter waarde van honderd dollar te leveren. De Hon gaarse regering zal ook 40.000 arbeiders aan Communistisch-China verkopen, aldus het Weense blad. De Hongaarse regering heeft ook dit bericht van de „Neuer Kurier" tegen gesproken. „Dat blad heeft al veel leugens over Hongarije gedrukt en gaat daar blykbaar mee door", zo wordt gezegd. Zaterdagmiddag werd mevr. dr. M. S. Bouman-van den Berg ge ïnstalleerd als buitengewoon lid van de Nederlandse Vereniging van Vrouwen met Academische Op- Niet alleen hier is het te langen leste werkelijk zomer geworden. In Engeland werden de zomer en de zon meegebracht door deze negen tienjarige „Koningin van de Ana nasdie uit het zonnige Zuid- I Afrika naar Londen kwam om een landbouwtentoonstelling op te I luisteren. leiding in het sociaal-cultureel cen trum „De Pietersberg" te Ooster beek. Mevr. Bouman tijdens het uit spreken van haar dankrede. Fransen uit Tunesië Alle 25.000 Franse militairen in Tu nesië moeten binnen de kazernes blij ven als gevolg van het feit, dat er vrij dag Franse troepen slaags zijn geraakt met Tunesische militaren en gendar mes. Van Tunesische kant wordt mee gedeeld, dat er zes Tunesiërs zijn ge sneuveld en 16 gewond. Een Franse sol daat, die op weg was naar zijn kazerne is door een Tunesische vrouw in de rug gestoken. Hij liep een vleeswond op. Een der gewonden by het treffen van vrijdag is de secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van Buiten- lanse Zaken Hajeri. Hij stelde in het gïensgebied aan de kant van Algerije een onderzoek in naar de toestand in de vluchtelingenkampen. Van Tunesi sche kant is gezegd, dat de Franse troe pen hem zijn werk wilden beletten. De Fransen spreken dit tegen. Volgens de Franse lezing probeerden Tunesische militairen een Franse pantserwagen in bezit te nemen. De Tunesische premier, Habib Bour- guiba, heeft zaterdag medegedeeld, dat de Tunesische regering de Franse auto riteiten heeft verzocht onderhandelin gen te openen over het terugtrekken der Franse troepen in Tunesië. Hy ver klaarde ook dat in het vervolg geen en kele verplaatsing der zich nog op Tune- sisch gebied bevindende Franse troepen zal worden toegestaan, indien hiervoor tevoren geen toestemming der Tunesi sche autoriteiten is verzocht. Van kruiwagen in Oude IJssel gegleden De 16-jarige T. Rotman, wonende te Doetinchem is gisteravond om streeks halfzes van een kruiwagen ge gleden en in de Oude IJssel geraakt en verdronken. De jongen wilde zich met de krui wagen van de ene zijde van de rivier naar de andere laten drijven. Toen de kruiwagen de wal verliet, viel hij er af. Hy was in gezelschap van een aantal jongens van ongeveer dezelfde leeftijd. Een van deze knapen had de overzijde reeds bereikt. Drie personen, die men te hulp geroepen had, hebben gedoken, doch zonder resultaat. De gemeentepolitie van Doetinchem heeft tot half acht gedregd en daarna de werkzaamheden overgedragen aan de Rijkspolitie van Berg. De jongen kon niet zwemmen. De rivier is ter plaatse ongeveer vier meter diep. De 12-jarige Feiken uit Veendam is gisteren .in het Zuidlaardermeer ver dronken. De jongen roeide met een vriend op het meer. Toen zy by de uit monding van de Hunze in het meer uit stapten, dreef de boot. die blijkbaar niet goed was vastgelegd, weg. De jon gen trachtte de boot te grijpen en ver dween onder water in de tien meter diepe Hunze. De jongen kon niet zwem- men. Na urenlang dreggen werd het slachtoffer gevonden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de vijfjarige Steven Kruissen uit Gel- dermalsen bij het baden in het rivier tje de Linge in de pas uitgebaggerde vaargeul geraakt. Toen hulp kwam op dagen, was het knaapje reeds in de diepte verdwenen. Eerst na twee uur dreggen werd het levenloos opgehaald. VN deden Hongaarse opstand mislukken Oordeel van Ferenc Nagy Ferenc Nagy, een voormalige Hon gaarse premier, heeft zondag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse tele visie verklaard, dat hy de V.N. verant woordelijk achtte voor het mislukken van de Hongaarse opstand. Volgens hem had de volkerenorganisatie tussen de eerste en de tweede aanval van Sovjet- russische troepen twaalf dagen de tyd gehad om waarnemers naar Boedapest te sturen. Deze zouden de Sovjet-Unie ervan weerhouden hebben versterkingen te zenden. De oud-premier achtte het onmogelijk, dat het Hongaarse volk nog eens in opstand komt, gezien de zware verliezen onder de bevolking. Belgisch meisje door (Speciale berichtgeving) Zaterdagmorgen om 5 uur gebeurde op de vereers-rotonde Oude Rijn nabij Utrecht een ongeval, dat aan de 50-ja rige hotelhouder J. C. M. Winterink, uit Waalwijk het leven gekost. Komende uit de richting Amsterdam reed de heer Winterink met zeer grote gemeentebus gedood snelheid over Rijksweg 2 in de richting van het verkeersplein. Door de snelheid verloor hy in de bocht naar rechts de macht over het stuur. De wagen botste tegen de betonnen stootrand, maakte als het ware een sprong in de lucht, nam in die vlucht een lichtmast mee en vloog daarbij in stukken uit elkaar. De heer Winterink werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Zaterdagmiddag is een 20-jarig meisje uit Mechelen aan de Maas aan de laatste bushalte voor de Belgische grens op de Brusselseweg, door een gemeentebus overreden en gedood. Het meisje, dat met een kennis uit de bus was gestapt, is achterom de gemeente bus gelopen, juist toen deze achteruit reed om te keren. Zij kwam onder het linkerachterwiel terecht, dat haar over het hoofd ging. Het slachtoffer was opslag dood. Hangende het onderzoek van de politie werd de bus in beslag genomen. Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn is zaterdagavond de 35-jarige motorrij der J. van der Spek uit Den Haag met zyn motorfiets met grote snelheid op een tegenliggende personenauto gereden. De man liep daarby een schedelbasis- fractuur op en overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde, toen een auto bus, die vóór Van der Spek reed, rechts af sloeg. De motorrijder week naar links uit, vermoedelyk met de bedoeling de bus te passeren. Daarby merkte hij de tegenligger te laat op. Zijn verloofde die achterop zat, werd met een hersen schudding in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Gisternacht is in het Westerziekenhuis te Rotterdam overleden de 47-jarige J. A. Roos uit de Flakkeesetraat aldaar. Deze reed 's morgens met z'n motor op het Zuidplein, toen een voor hem rijdende vrachtauto een krat met flesjes room verloor. De man kwam met zijn motor in de plas room terecht «slipte, viel en bekwam een schedelbasisfractuur. Bij een botsing tussen een motorrij wiel en een Belgische auto nabij de Fla- kebrug te Kruiningen op Zuid-Beveland is gistermiddag de duopassagier van het motorrijwiel, een ongehuwde jongeman uit Kapelle, zwaar gewond. Hij is naar het R.-K. Ziekenhuis te Goes overge bracht en daar aan zijn verwondingen overleden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1