NEUROTONIC Afdeling Leiden van Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen Pracht hesnden Voorschoten leent bijna 4 ton 1-klas Raad Leiderdorp maakte korte metten met kleine agenda ZATERDAG 1 JUNI 1957 Balladen: mooie dingen van deze wereld In Rehoboth hield de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond gister avond de laatste vergadering van het seizoen. De presidente, mevrouw G. HouwingOostra, opende met gebed en las vervolgens drie gedeelten uit de bijbel, die handelen over de verwach ting. Wanneer de discipelen door de dood van hun Meester zijn teleurgesteld en zij hun oude beroep weer willen op vatten aldus mevrouw Houwing in haar overdenking toont God hun. dat ze niet alleen zijn. Twijfel en ongeloof maken weer plaats voor standvastigheid. De zin van het leven is voor hen radi caal veranderd en zij zien de terugkomst van hun Heer zonder vrees tegemoet. Als ook wij leven '1 de verwachting van de terugkomst, zal dit voor ons een sti mulans zijn om te leven naar Zijn wil, zo besloot mevrouw Houwing. Nadat de secretaresse, mevrouw A. van der Kwaak, de notulen had gelezen, werd een commissie vn ontvangst in gesteld. bestaande uit de dames M. van Groeningen en A. Bok, bestuurslid. De presidente deelde voorts mede, dat me vrouw C. Kres bereid was gevonden het vormen van een toneelclub op zich te nemen, wanneer hiervoor voldoende animo onder de leden is. De penningmeestereboe, mej. Boehmer, besprak de vraag of er naar een grotere vergaderruimte moest worden omgezien. Na haar uiteenzetting werd besloten voorlopig niet van zaal te veranderen. Het jaarlijkse uitstapje is bepaald op woensdag 12 juni, met als doel Emmel- oord, heen over de noordelijke en terug langs de zuidelijke Veluwe. Na de pauze hield de heer J. Vink uit Katwijk een causerie over de balladen. In deze tijd, aldus spreker, zijn wij zo licht geneigd de kleine mooie dingen in het leven te vergeten. We mopperen over de verwording in deze wereld en daardoor dreigt de vreugde over het vele schoons, dat de natuur ons nu bij voorbeeld in de lente biedt te ontgaan. Dergelijke kleine mooie dingen nu, die tot verheugenis stemmen, aldus vervolg de de heer Vink, vinden wij ook in de balladen. Ze hebben doorgaans een een voudige vertelling als inhoud. Reeds uit de Middeleeuwen zijn ons balladen bek: Deze werden door een minstreel, die van burcht tot burcht trok, bij een knappend haardvuur voor de kring der bewoners gezongen. Als wij echter denken aan de sombere en toch tige behuizing, waar i ziekten zo ge makkelijk slachtoffers maakten, wach ten wij er ons wel voor. dit romantische beeld te idealiseren. Als voorbeeld van een typisch middel- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi-artsexamen de heren F. E. van Dam (Heemstede), R. W. Dreijer (USA) en M. A. W. Imkamp te Beek (L)Var,, te Beek (L); artsexamen mej. C. van eKmpen (Leiden) en de heren W. L. I. Boogaartz (Den Haag), A. Hensen (Bo degraven) en A. E. Voorthuisen (Den Haag). ERNSTIGE AANRIJDING OP ZIJLSINGEL Gisteravond omstreeks kwart over negen vond op de Zijlsingel een aan rijding plaats tussen een bromfiets en een drie-wielige bakfiets, tengevolge waarvan de bestuurder van de bromfiets een schedelpasisfractuur opliep. Het on geluk weer veroorzaakt doordat het rechter pedaal van de bromfiets bij het passeren in aanraking kwam met de bakfiets. De berijder van de bromfiets, wonende in de Gortestraat, verloor hier- door de macht over het stuur en werd tegen de grond geslingerd. EERSTE OBLIGATIE Y-TUNNEL BESTELD De oud-commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en oud voorzitter van de commissie van advies inzake oververbinding Noordzeekanaal- Y, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk heeft het gemeentebestuur van Amster dam een schrijven doen toekomen, waarin hij het college van B. en W. gelukwenst met de inhoud en formule ring van het besluit van de gemeente raad van 29 mei j.l. inzake de Y-tunnel. Hij verzoekt het gemeentebestuur de eerste obligatie van de „Y-tunnel-lening 1957" k f. 1000 voor hem te willen reser veren. eeuwse ballade, ruw, speels en zangerig, las de heer Vink „Heer Halewijn". Uit de vorige eeuw liet spreker hierop vol gen „Het lied der zee" van Helène Swarth en het aardige historische ge dicht van de 4000 Friezen van Jan de Groot. De heer Vink, die door een bijzonder goede voordracht de gedichten tot leven wist te wekken, liet naast de humoristi sche ook balladen horen, die een gods dienstige grondslag hadden, zoals „Bar- rabas" van A. Marja (A. Th. Mooy) en het bijbels verhaal over Henoch, dat verteld wordt door een kind. De voordracht werd besloten met „De klokken van Jan van 't Zand" van Van der Stoep. Een zeer geestig gedicht, waarin zo „en passant" diepe waarhe den worden gezegd. De heer Vink is er met zijn causerie zeer zeker in geslaagd (hernieuwde) be langstelling te wekken voor de balladen en de toehoorders ervan te overtuigen, dat deze gedichten tot de kleine mooie dingen van deze wereld behoren. Advertentie T"b'95« Hamea-Gelei Het Is de Hamamelis die 't 'm doet OEGSTOEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Marijke H., dir van J. de Groot en P. Mij-sbeng, Wi'llem an van S. Star em D. Lobs; Jan S., zn van J. N. van Wesseim en L. A. T. Aghta'aMieke, dn van C. L. StafHeu en T. C. Zijlstna. Ondertrouwd!; R. H. Aalders ,28 jaar en P. O. A. Dronkers Delsadne, 25 Jaar Overleden: H. A. Jansen, 44 jaar; B. van Trierum, 78 ja<ar. LEIDERDORP Het comité tot verzorging der ont spanning voor de Le'derdorpse bejaar den is al weer druk bezig om ook dit jaar een autotocht en een ontspannings avond te organiseren. Het heeft een reisroute uitgestippeld en het program ma is reeds in kannen en kruiken. Vele autobezitters hebben hun mede werking toegezegd. Het comité wacht nu alleen nog maar op het geld, dat er voor nodig is om die plannen werkelijkheid te laten worden. Daarom doet het een dringend beroep op de Leiderdorpse gemeenschap om voor dit goede doel diep in de beurs te tasten en de collectanten eens extra te verrassen met een grote gift. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerriit P., zn van dhr. Koe- brugge en W. J. Schiuiunman; Arde, zn van J. G. Evert en S. van der Kaaij. Ondertrouwd; W. L. C. de Feijter, 23 Jr en E. M. Laken, 24 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Frederlka Frederikje, dr. van J. H. ten Dam en C. den Os; Frans Alexander, zn. van P. D. Kapsenberg en G. B. Wagner; Niek, zn. van E. Meester en A. C. de Vroedt; Jacob, zn. en Lena Maria, dr. van W. Faas en A. van der Voort; Rudolf, zn. van Th. Kerkvliet en M. Langeveld; Rob, zn. van H. H. Hasselbacih en D. Pedde- mors; Dirk, zn. van J. Spies en W. S. van Kampen. ONDERTROUWD. W. P. J. Maijs en J. C. Langeveld.: Th. Straathof en J. Hakkaart; J. A. van Hul zen en C. Kühn; M. de Vries en W. L. Boon; V. C. Groenendijk en O. I. Donders; W. M. van Leeuwen en E. Siera; J. J. Streefland en T. M. Bik; J. R. Smits en J. B. Henzlng; J. W. J. Goddijn en G. C. Nederhoff; P. M. Perquin en M. F. J. Slierings; H van der Vegte en A. van der Heijden; J. N. Gelok en M. Verhoeven; J. M. van W(]k en S. M. Serller; A. de Roode en M. J. Klootwijk; A. Pijper en A. Boeijer; H. Kühn en E. H. Disseveld; P. Jonker en E. Middelham; J. Meel en P. J. Meertens; J .W. van der Reijden en C. Pison. OVERLEDEN. C. E. Versélewel de Witt Hamer, 75 jaar, man; D. Pelt, 80 jaar, man; M. E. Labor - dus, 84 Jaar .weduwe van W. Plasmeijer; r. Reisberman, 78 Jaar, maai; G. Smit, 10 jaar, m. VOORSCHOTEN Ouderavond Chr. ULO-school In het Cultureel Centrum werd de ouderavond van de Chr. ULO-school ge houden. De avond werd geopend door de voor zitter van de schoolvereniging ds. H. P. Fortgens. Uit het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer B. M. Oerlemans, bleek de zeer voorspoedige groei van de school. Er werd begonnen met 62 leer lingen, terwijl de nieuwe cursus met 102 leerlingen begint. Het aantal leerkrach ten dient uiteraard gelijke tred hiermee te houden, alhoewel het niet eenvoudig is om uitvoering te geven aan het voor nemen (waarvoor ook toestemming werd verkregen) om per 1 sept. wederom twee leerkrachten te benoemen. Eveneens werd toestemming verkregen tot uitbrei ding van de school met 3 lokalen. Ook deze uitbreiding zal nog niet direct ge realiseerd kunnen worden. De avond werd verder verzorgd door de leerlingen, uiteraard onder leiding van het personeel. Dico van Barneveld declameerde, on der meer enkele balladen. Een aantal meisjes zong, onder leiding van de heer Heymans, enkele liederen, terwijl de leerlingen zeer verdienstelijk een toneel stuk in twee bedrijven opvoerden, n.l. „De nieuwe kleren van de keizer", naar een sprookje van Andersen. Het was een zeer geslaagde avond. Schoolsportwedstrijden Korfbal: ds. FortgensschoolR.-K. Meisjesschool 0—0; Geref. School—Park school 0—3; ds. Fortgensschool—Park school 01; Herv. schoolR.-K. Meis jesschool 01; Herv. schoolds. Fort gensschool 11; Geref. schoolR.-K. Meisjesschool 0—3. Voetbal: ParkschoolGeref. school 30; ds. FortgensschoolR.-K. Jongens school 0—2; Parkschool—Ds. Fortgens school 20; Herv. schoolR.-K. Jon gensschool 0—4; Gerf. school—R.K. jon gensschool 0—11; Herv. schoolds. Fort gensschool 14. De standen luiden nu: Korfbal: Parkschool 6 pnt.; R.-K. Meis jesschool 5 pnt.; ds. Fortgensscho:l 4 p.; Herv. school 1 pnt.; Geref. school Opnt. Voetbal: Parkschool 6 pnt.; R.-K. Jon gensschool 6 pnt.; ds. Fortgensschool é4 pnt.; Herv. school 0 pnt.; Geref. school 0 pnt. GROOT SUCCES VOOR „ZANG ZIJ ONZE LEUS" Op het nationaal zang- en muziek concours te Bunnik (Utrecht) Hemel vaartsdag gehouden, behaalde de Herv. Gem. Zangver. „Zang Zij Onze Leus" een dubbel succes in de afdeling „Uit muntendheid". Zij verwierf hier het hoogst aantal punten voor die dag n.l. 343 "pnt. en de directeursprijs, bestaande uit een massief zilveren beker, welke door de dirigente van het koor, mevr. Tilly Stenz-Leening werd gewonnen. Deze prijs werd haar toegekend door haar goede opvatting voor beide con coursnummers en haai* grote capacitei ten als koordirigente. Tweede pinkster dag is de laatste wedstrijd in dit con cours. Wordt het puntenaantal van 343 door geen andere vereniging bereikt, dan is „Zang Zij Onze Leus" algeheel winnaar van dit concours en worden zij tevens nog in het bezit gesteld van de hoogste onderscheiding welke over beide dagen is te halen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST De heer Chr. Eggink jr. heeft bij graafwerken in de Nassauwijk een stenen bijl met polijstwerktuigen ge vonden. die naar schatting dateren van plm. 2000 jaar voor Christus. MEDISCHE DIENST Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijk verpleegster Gezondheidscentrum, telefoon 2177. Geslaagd De heer J. van Egmond is geslaagd voor het examen tuinbouw- vakonderwijzer, richting bloementeelt, aan de tuinbouwschool te Aalsmeer. EHBO-wedstryden De onderlinge wedstrijden van de plaatselijke afdeling van de Kon. Ver. voor EHBO worden gehouden op dinsdag 4 juni inplaats van op 3 juni. WASSENAAR COLLECTE In de week van 3 t/m 8 juni wordt in deze gemeente de jaarlijkse collecte ge houden voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren. De oprijlanen naar het Kasteel Oud-Wassenaar, welke particulier ter rein zijn,'zijn vanaf heden, zaterdag 1 juni, verboden voor bromfietsen met ingeschakelde (motor. Ongevallen Op het Rijnlands Lyceum kreeg de 12-jarige Crisjan ten Boekhorst alhier een scherf van een stuk vallende gloei lamp in zijn rechterpols, waardoor de slagader werd doorgesneden. Na de eerste hulp door de gemeente-arts werd de jongen voor verdere 'behandeling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Bij het slopen van een stal op het ter rein van de landbouwer Westgeest aan de Rijksstraatweg hoek Rozenweg werd de 46-jarige J. Hogeboom uit Rijpwete- ring door valletnde binten getroffen, waardoor hij een enkelfractuur opliep. Hij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. De 15-jarige Johannes Ouwehand al hier, die op zijn bromfiets onvoorzichtig de Storm van 's Gravenzandeweg over stak, werd door een auto aangereden en liep een hersenschudding en schaaf wonden aan zyn gelaat op. Hij werd naar de Ursula Kliniek alhier overge bracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna T. M. dir van J. A. Akerboom en A. C. K/nijf; Nicolaas T. M., zn van N. H. Vollebregt en C. Remimers- waail; Monique R., dr van J. W. E. die Vin en T, Nleuwenihout; Peter, an van J. K. Tuineniburg en J. Kersten1; PetroneMa S. M„ dr van U. van der Meulen en C. C. M. Knljmenburg; Brigitte P., dr van O. F. Weiee en J. P. Monohy; Petrus L. M., zn van P. H. Akerboom en M. A. Bediekom. Ondertrouwd'; B. G. van den Boa en M. J. van de Grij spaande; W. M. de Groot en E. C. W. Söhüroaran; G. H. Noordover en C. W. J. van Leeuwen; C. H. de Beus en B. G. van der Stiigahel. Getrouwd: T. M. M, Waaiijer en P. C. Braun; C. Bnpeubeek d'e Wolff en T. van Kesiteren; M. P. Goutooze en A. C. Grun- dieken; D. J. van der Zwam en M. Boon; P. Ooatrum en E. W. Oliij; H. H. M. de Boer en E. C. Houben. Overleden: L. G. D. de Vries ,68 jaar; A. Mantel, wed. van H. Goor, 76 jaar; L. M. Peters, wediuwe van J. F, Knaapen, 78 Jr; K. Vünke, 67 Jaar. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Van Raay, te Sassenheim, tel. 7777. Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Roest Jan. 'behaalde op het politie - examen te Den Haag het diploma tAa. De Muziekvereniging „Warmonds Fanfare" behaalde op het muziekcon cours, dat gehouden is op Hemelvaarts dag te Den Haag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Harmonie- vereniging ,'Door Muziek Verbonden" een tweede prijs imet 279 punten. DS. J. G. HASELAGER TACHTIG JAAR Ds. J. G. Haselager te Amsterdam, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt donderdag 80 jaar te wor den. Ds. Haselager diende van 1912 tot 1921 de Herv. Gemeente van Warmond. - ZENVWEIS wordt U volfedig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden Groot pijprokersfeest in Den Haag TEN BATE VAN HET BLINDENWERK (Van onze Haagse redactie) In Den Haag zal donderdagavond 27 juni een groots opgezet pijprokers- feest plaats hebben, waaraan tal van evenementen verbonden zullen zijn. Hoogtepunt wordt de radio-telefo nische pijprookwedstrijd tussen de Amerikaan Robert Hudl, kampioen van de Staat Michigan, en de Neder landse kampioen langzaam-pijproken van 1957, de heer Dijkstra uit Den Haag. Onder de titel „Ziet voor twee" zal op deze avond tevens een actie ten bate van het blindenwerk worden gestart, waaraan tal van voetbalverenigingen, schouwburgen, bioscopen e.d. reeds hun medewerking hebben toegezegd: op de prijzen van de toegangsbiljetten zal een toeslag van een stuiver worden gezet ten bate van een fonds óf voor een reva lidatiecentrum voor blinden öf voor een recreatiecentrum voor blinden. Het is vrijwel zeker dat een van de grote radio omroepverenigingen aan deze actie in tensief zal gaan meewerken, om haar tot een landelijke actie te maken. Mayflower op vier-vijfde van afstand naar Amerika De „Mayflower II" deelde gisteren mede, dat zij met een geregelde vaart van vyf knopen vooruitkomt. De Australische kapitein Alan Villiers deelde mede, dat het schip ongeveer op vier-vijfde van de afstand naar „Nieuw- Engeland" was. Hij gaf zijn positie op als 22 graden 33 minuten noorder-lengte en 60 graden 50 minuten wester-breedte. Alles is wél aan boord. Volgens de opgegeven positie bevindt de „Mayflower" zich op 4000 mijl van haar punt van vertrek, Plymouth in En geland en op 1500 mijl van haar plaats van bestemming. K.N.V.V.L. over de Islij GEEN „SENSATIE" Naar aanleiding van de berichten aangaande in de gemeenteraad van Delft geuite bezwaren tegen de „Ilsy" deelt de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart het volgende mede: „Zowel de KNVVL als de met haar samenwer kende militaire luchtvaartinstanties, zoals de Koninklijke Luchtmacht en de Marine Luchtvaartdienst-, hebben in het organiseren van vliegfeesten een jarenlange ervaring, die een zodanige vliegtechnische leiding waarborgt, dat onaanvaardbare risico's worden uit gesloten. Het gaat er bij de Il-sy niet om sensa tionele vertoningen te bieden, doch wel het publiek door middel van volkomen normale demonstraties een indruk te geven van de ontwikkeling der lucht vaarttechniek in de loop der jaren. De hierbij te vertonen verrichtingen, die zich 'bovendien niet boven het publiek maar ruimschoots er vóór zullen af spelen, behoren tot het dagelijkse werk der vliegers en mogen zeer bepaald niet worden gezien als uitzonderlijke staal tjes van acrobatiek. Het is wel overbodig er op te wijzen, dat de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, als ook de Kon. Luchtmacht en de ge meente Rijswijk zich, mede gezien de aanwezigheid van de Koninklijke familie en het talrijke publiek terdege van haar verantwoordelijkheid bewust zijn. Vlieg- vertoningen van deze aard worden trouwens geregeld overal ter wereld georganiseerd en mogen zeker niet wor den beschouwd als, zoals wel wordt ge suggereerd. een speculeren op de sen satiezucht van het publiek. Integendeel voortdurend wordt van de zijde van de organisatoren de nadruk gelegd op het voorlichtende element van deze demon straties". VARIA Een achttienjarige knaap heeft War schau lelijk bij de neus gehad. Hij gaf zich uit voor de zoon van de Australische ambassadeur en ver bleef in de beste hotels van de stad zonder een cent te betalen. Maar op een gegeven ogenblik ontdekte ie mand. dat er in Polen helemaal geen Australische ambassadeur is. Nu zit de jongeling in een ander hotel President Eisenhower ontvangt dage lijks dreigbrieven. Van wie? Ja wisten we dat maar. De schrijvers willen anoniem blijven. De Ameri kaanse veiligheidsdienst doet allerlei pogingen om toch achter de namen te "komen. En laat het hem nou ein delijk eens een keer gelukt zijn een tipje van de sluier op te lichten. De boosaard. die is opgespoord, is de twaalfjarige Harry Harris, die Ei senhower gelastte „de nieuwe staat Harrisona" (in Alaska) onmiddel lijk te erkennen. Harry had er wel reden toe. Hij was namelijk land eigenaar geworden toen een levens middelenfirma hem een stuk grond ter grootte van een vierkante cen timeter had geschonken in ruil voor een in een pak havermout verpakte waardebon. Gistermiddag werden te Utrecht enige medailles uitgereikt aan in stellingen en personendie zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van EHBO-werk. De jaar lijkse gouden Dr. C. W. Tilanus jr. medaille werd door de voorzitter van de EHBO. dr. E. E. Otendoom (links), overhandigd aan mr. P. H. Valentgoed, de voorzitter van het Nederlands Veiligheidsinstituut aan welke instelling dit jaar deze me daille ten deel viel. Kritiek op „verkapte renteverhoging*' Zonder hoofdelijke stemming en na korte discussie heeft de Raad van Voor schoten een tweetal voorstellen aanvaard om over te gaan tot geldleningen. De heer De Groot (V.V.D.) merkte ten aanzien van de lening van f. 300.000 van een Rijksinstelling op, dat de gemeente in een dwangpositie stond, dat daarom op dit aanbod wel ja gezegd moest worden, maar dat hjj de 1Vi% be- reidstellingsprovisie bepaald onsympathiek vond. Er is hier immers geen sprake van een rekening-courant-overeenkomst; dit is een verkapte manier om de rente van 4 1/4 op 4 1/2% te kunnen brengen. Spr. meende, dat een Rijksinstelling zich toch wel aan de normale voorwaarden had mogen houden. De heer Fortanier (K.V.P.) was het met de heer De Groot eens, maar spr. complimenteerde hét college van B. en W. toch met dit succes. De heer Pels (P. v. d. A.) wenste niet in te gaan op de oorzaken, maar spr. meende toch het college er op te moe ten wijzen, dat in gevallen, die op deze lijken door G. S. het raadsbesluit werd vernietigd. Spr. verwachtte echter, dat Advertentie Baby verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Acht leden bemanning „Caltex Delft" gedrost Acht leden van de bemanning van het Nederlandse tankschip „Caltex Delft" zijn gisteren in Brunsbuttelkoog ge drost. Het zijn zeven Hollanders en één Duitser, die in Nederland woont. Zij de serteerden omdat zij niet nog eens met hun schip, dat naar hun zeggen niet voor vaart in de tropen is ingericht, naar de Perzische Golf wilden. De „Caltex Delft" was van Stockholm onderweg naar de Perzische Golf. De acht bemanningsleden, die het werk hebben neergelegd zonder af te monste ren, werden in Brunsbuttelkoog uitbe taald. De gezagvoerder behield hun monsterboekjes. Met een auto, die uit Nederland' materialen voor de „Caltex Delft" naar Brunsbuttelkoog had ge bracht, zullen zij terugkeren naar Neder land. Wat is nu liet ideale waarscliuwhigshek Hoe moet een waarschuwingshek, wit met rode blokken of pijlen, er uit zien? Op deze vraag heeft een deskundigencommissie gisteravond te Wassenaar een oordeel pogen te geven. Gebleken is namelijk, dat de waarschuwingshekken langs de wegen by water, wegvernauwing enz. er doorgaans totaal verschillend uitzien. Het voor naamste vraagstuk geldt hier de hekken, die tevens bepaalde richtingen aan geven. Verkeersdeskundigen spraken in Wassenaar hun oordeel uit. De ANWB verzocht daarom de com missie eerst een oordeel te geven over 24 verschillende witte hekken met rode Enige subsidieaanvragen afgewezen De raad van Leiderdorp kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester K. van Diepeningen. Dit was reeds de tweede raadsvergadering van deze maand en de agenda was ditmaal dan ook maar kort en bevatte weinig punten van belang. In 45 minuten waren alle punten afgehandeld. de culturele raad werd benoemd de heer C. Venveij. Het volgende voorstel betrof het pand Bruggestraat 1. Dit pand (het vroegere Wapen van Leiderdorp) is eigendom van de gemeente. In een vroegere raads zitting werd besloten de bestaande huur overeenkomst met de heer Van den Bosch te beëindigen per 1 juli a.s. zulks op grond van het feit dat de gemeente voor de dienst gemeentewerken meer ruimte nodig heeft. De heer Van den Bosch heeft momenteel een deel van het pand verhuurd aan het architecten bureau Dekker en Van der Sterre. Ook dit gedeelte heeft de gemeente nodig en nu stelden B. en W. voor geen huur overeenkomst met het architectenbureau aan te gaan. Conform besloten. Punt 10 der agenda betrof een voor stel tot vaststelling van de vergoeding van kapitaalslasten aan bijzondere kleu terscholen. B. en W. stelden voor aan de Christelijke kleuterschool over 1956 een vergoeding te verlenen van f 1100. en aan de neutrale kleuterschool f2200.Deze vergoeding zal bij voor schot worden uitbetaald, doch die aan de neutrale kleuterschool eerst dan als de minister van Onderwijs hiertegen geen bezwaar heeft. De neutrale kleu terschool is n.l. gebouwd op gemeente-1 grond. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van B. en W. dat tot ge meentetuinman waren benoemd de he ren L. G. de Haan te Boskoop en J. van Wijck te Leiderdorp. De volgende punten betroffen sub sidie-aanvragen. Het eerste verzoek was van de Protestants Christelijke Stich ting voor Maatschappelijk Werk ten be hoeve van doofstommen te Voorburg. B. en W. stelden voor een afwijzende be schikking te nemen, hetgeen na discussie geschiedde. Op een verzoek van de gemeente Noordwijkerhout om subsidie voor de Lagere Tuinbouwschool aldaar over de jaren 1953 en 1954 was het voorstel van B. en W.' ook afwijzend, omdat de in diening zo laat was. De raad ging hier ook met B. en W. akkoord en tevens met het voorstel aan de algemene subsidie regeling een bepaling toe te voegen dat een verzoek om subsidie behoort te wor den ingediend uiterlijk 31 december van het jaar volgend op het jaar van exploitatie. Een verzoek van het St.-Agneslyceum te Leiden werd conform het voorstel van B. en W. door de raad ingewilligd. De subsidie zal bedragen f325.26 voor 13 leerlingen en dus een bedrag van f 25.02 per leerling. In dè vacature 9. van der Zwan van pijlkoppen, waarvan de dikte en de on derlinge afstand steeds verschilde. Al deze pijlkoppen hadden een hoek van 90 graden. Daarna werd eenzelfde aantal hek ken, maar nu met pijlkoppen onder hoeken van 60 graden, beoordeeld. Dit spitse model bleek beter te voldoen, dan het rechthoekige. Unaniem kwam de beoordelingscom missie tot de beslissing, dat een hek met een dwarslat van 20 centimeter hoogte, waarop de rode en witte kleuren in een verhouding van 1 tot 3 zijn aangebracht, de voorkeur verdienen boven alle andere verhoudingen. De pijlspitsen moeten een hoek vertonen van 60 graden. De dikte van de pijlspits, dwars gemeten, behoort 10 centimeter te zijn. De proeven werden bij avond met reflecterend materiaal herhaald. De beoordelingscommissie bestond uit mevrouw mr. E. P. A. AkkermanWeber van de afd. Waterstaatsrecht van de di recteur van de Waterstaat, ir. A. E .J. Nap, hoofdingenieur A voor bijzondere diensten, directie van rijkswaterstaat, ir. D. Mathlener, adjunct-directeur-hoofd- ingenieur van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, de chef van de Rot terdamse verkeerspolitie hoofdinspec teur K. J. Müller en de officier der Rijkspolitie 2e klasse algemene inspectie rijkspolitie, mr. A. J. Dek. Als voorzitter fungeerde de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de verkeersafdeling van de ANWB. De bevindingen van de commissie zul len ter kennis van de minister van Wa terstaat worden gebracht met het ver zoek ze in het wegenverkeersreglement te doen opnemen. dit geval gunstiger lag. De heer Griffioen (Prot.-Chr.) vond het misbruik maken van de huidige si tuatie als 2%% bereidstellingsprovisie gevraagd werd. De voorzitter protesteerde tegen deze uitlating, omdat dit een regeling i,s die door de regering geschapen is. Over het voorstel tot het aangaan van een lening groot f. 70.300 van de Bank van Ned. Gemeenten (zgn. woningbouw lening 1957) merkt de heer Van Eist (V.V.D.) op, dat de gemeente Voor schoten wordt afgescheept met een mi nimaal klein beetje. Spr. vond de verde lingsbasis (op grond van het aantal wo ningwetwoningen in de jaren 1954-1955- 1956 gebouwd) zeer willekeurig. De heer Pels (P. v. d. A.) merkte op, dat dit kleine beetje veroorzaakt werd door te weinig woningwetbouw in de voorgaande jaren. Sprekers fractie hoopt dat in de toekomst zeer veel woning wetwoningen geboudw zullen worden. De P. v. d. A. heeft hier al vaker op aan gedrongen. Ook merkte de heer Pels op, dat men de huidige minister van Financiën dankbaar mag zijn, dat deze leningen tot stand hebben kunnen komen. De voorzitter herinnerde eraan, dat de plannen voor woningwetbouw steeds afgewezen werden om de te hoge pryzen en dat men daarom tot premiebouw had moeten besluiten. De vergunning voor de 107 thans in aan bouw zijnde woningwetwoningen was voor deze leningsregeling helaas telaat afgekomen. De raad ging daarop met beide voor stellen akkoord, zodat de gemeente In totaal f. 370.300,kan lenen. De volgende raadsvergadering is vast gesteld op dinsdag 18 juni. Meisje zwaar gewond bij brand te Roosendaal De 4-jarige Bertha Aarsen uit Roo sendaal is gistermiddag bij een brand in een schuurtje achter de ouderlijke woning aan de Gastelseweg zodanig gewond, dat voor haar leven moet worden gevreesd. Een buurvrouw ont dekte, dat de schuur in brand stond eii samen met de moeder deed zy po gingen het kind, dat achter een ton bescherming tegen de vlammen zocht, te redden. De hoge vlammen, die uit het stro in de schuur sloegen, beletten de vrouwen echter bij het kind te komen. Een later te hulp gesnelde buurman heeft zich toen, nadat omstanders be gonnen waren emmers water op het vuur te werpen,» door de vlammen ge waagd en het kind naar buiten gebracht. Met een shock en derde graads ver branding is het slachtoffertje vervoerd naar het Charitas-ziekenhuis. De man had ook brandwonden opgelopen, maar kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. Waarschijnlijk is de brand, die met een nevelspuit werd geblust, ont staan doordat het kind met lucifers speelde. WILLEM RAVELLI 65 JAAR. Gisteren heeft de Haagse zanger Wil lem Ravelli, hoofdleraar aan het Con servatorium voor Muziek te Antwerpen en oud-hoofdleraar aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gra- venhage, zijn 65ste verjaardag gevierd. Zijn leerlingen en oud-leerlingen heb ben hem ter gelegenheid van dit feit een concert aangeboden, dat zaterdag 22 juni in „Diligentia" te 's-Gravenhage zal worden uitgevoerd en waarvan de solisti sche gedeelten door zijn leerlingen en oud-leerlingen zullen worden verzorgd. Tijdens deze avond zal hem een cadeau worden aangeboden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 juni. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: an dijvie 3157; peulen 270295; snijbonen 165300; kroten 20; prei 10- rabarber 38 —54; spinazie 14 -30; stoofsla 14—26; to maten 75169; waspeen 61- bloemkool A 1046; komkommers A 1772; sla A 690 20.00 id. B 4.5011.10; bospeeai per 100 bos 2362; peterselie lil14; selderie 9—1'5. KATWIJK AAN DEN RIJN, 31 mei 15.2016.10; spitskool 1823; aardbeien Groenteveiling: spinazie 1022; radijs (p. 200 gr.) 70-72; andijvie 3041; bloem kool A 27—29, Idem B 16—22 idem C 11— 12; selderie 12.1014,40; bosuien 3—3.10; uien 8,909; sjalotten 11—11,20; bospeen 5964; sla 11,5021; waspeen 6976 ker vel 6,607; postelein 2931. RIJNSBURG, 31 mei. Bloemenveiling Flora. Margrieten wit 280420' Koren bloemen 130220; Bruidisanjers 180230; Oaipajnuda 600820Robinson 3O0610; Red King 280540; James 300580: Glo- riosa 400610; Papaver klein 380470; Anemonen 22C—4O0; Mimi 170250; La thyrus per bos wit 70105; zalm 55—75; lila 5078; paars 5586; gemengd 1075- Lelde Regale per stuk 911 wit 3034; Am. Anjers 20—25; Amarillis 1213- Ger- bera 2330; Papaver gr. 813: Gladiolen Pierson 20—23; G. Dust 24—28; Convillei 912; Pac Blossum 1821; Amanda 20 23; Spitfire 1924; Iris Imperator 60100 Van Vliet 5595; W. Exeelior 100120; Yellow Queen 50—90; Prof. Blaam 120— 135; Pridie of Holland 130145. RIJNSBURG, 31 mei. Groenteveiling' rabarber 50—55; pootultjes 1-012 per kg selderie 8—12; peterselie 913- kervel 7—1 R; Pootuditjes 3—5; radijs 10isbospeen fiR70 per bos* sla VZ16 per krop.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7