„Bloemlust"-tentooiistelliiig in 1958 weer naar Duitsland? Essen maakt dit jaar de meeste kans Ëis van 12 jaar wegens doodslag op vrouw te Nieuwland SB^ELPON Hjmtbreukenenbreektsnelheidsrecords vel pon Met een enkel woord Reeds in maart had Engeland de Chinese politiek aangesneden Agenda ZATERDAG 1 JUNI 1957 HDE is liet toch mogelijk, dat de Amerikanen juist in die landen, waarvoor zij zich financieel en ma terieel uitsloven, van tijd tot tijd op een uitbarsting van volkswoede getracteerd worden inplaats van nooit anders dan op de rozenpaden der dankbaarheid te wan delen? Zeker, dankbaarheid is een bloemke, dat om met Guido Gezelle te spreken in weinig hoven bloeit en een oud-Nederlands spreekwoord zegt: als 't vereken vol is, soo stoot het den trog om. Maar daarmee is natuurlijk lang niet het laatste woord gezegd, wan neer wij een ogenblik stilstaaan bij de incidenten, die zich dezer dagen hebben voorgedaan in Taipeh, de hoofdstad van het eiland Formosa, waar maarschalk Tsjang Kai-sjek nog altijd zetelt als hoofd van de nationalistische Chinezen. MEN KENT de oorzaak: een Ameri kaanse onder-officier, behorende tot de beschermingstroepen op Formosa, had een Chinees betrapt, toen deze de echtgenote van de Amerikaan beloerde op het ogenblik, dat zij zich in de badkamer bevond. In zijn verbol genheid schoot hij de Chinees dood, waarvoor hij zich voor een militaire rechtbank moest verantwoorden. De onder-officier werd vrijgesproken en deze vrijspraak wekte onder de Formo- sanen een golf van razernij, tengevolge waarvan een aantal Amerikaanse ge bouwen, met inbegrip van de ambas sade, zeer ernstig werd beschadigd. Van Amerikaanse zijde is gezegd, dat de Chi nese politie de menigte wel degelijk in bedwang had kunnen houden, maar in plaats daarvan werkloos bleef toezien. Nu ^Tsjang Kai-sjek namens zijn land zijn verontschuldigingen heeft aange boden. mag het incident officieel als gesloten worden beschouwd, maar, ook al zijn verscheidene verantwoordelijke figuren ontslagen, de vraag blijft toch branden, wat de diepere oorzaak van dit incident is geweest. WELDADIGHEID wekt altijd weer stand en ook al weet de bevoor deelde met zijn verstand, dat hij reden tot dankbaarheid heeft, voor zijn gevoel is het zoal niet beledigend, dan toch in elk geval verre van aangenaam de hand te moeten ophouden bij een vriend, in casu Amerika. Vanzelfspre kend is er een groot verschil in wel standsniveau tussen de Amerikaanse garnizoenen op Formosa en de bevol king en ook dit zal ongemerkt de ver standhouding eerder verslechterd dan verbeterd hebben. Een andere factor is, dat de Amerikanen er z ij n, terwijl de Russen met hun geniepige propaganda van „Amy, go home" (Amerikaan, ga naar huis) er niét zijn. De communisten kent men niet: die zitten verscholen ach ter hun ijzeren en bamboe gordijnen. En wie zichtbaar is, met zijn goede maar ook zijn minder goede eigenschappen, heeft nu eenmaal altijd een achter stand op de onzichtbare, die zo heel ge makkelijk geïdealiseerd kan worden! NDG NOOIT in de wereldgeschiedenis is de aanwezigheid van bezettings troepen door de inheemse be volking gewaardeerd, ook niet als die troepen, zoals in dit geval, er zijn om de bevolking te beschermen inplaats van die er onder te houden. De vreemdeling wordt nu eenmaal altijd gewantrouwd en vooral in een Aziatisch land, waar de andere huidskleur nog een extra barrière opwerpt. Onwillekeurig scheert de eenvoudige bevolking alle blanken over één kam: zij worden op zijn minst verdicht van kolonialisme, hoe braaf de Amerikanen hun best doen het tegendeel te bewijzen. Maar de Russen dan? zal men vragen. Gelooft men hun propa ganda, al behoren ook zij tot de niet- gekleurde wereldbevolking? Alweer: men ziet hen niet, men kent hen niet uit persoonlijke ontmoeting. Mooie wóórden van een onzichtbare grootheid schep pen meer goodwill dan daadwerkelijke liulp van de Amerikanen, die zich wèl vertonen! WAT NU Taiwan (Formosa) be treft: hier is bovendien sprake van een botsing tussen twee cul turen, waarbij, aan de zijde der Chine zen, zich nog een geprikkeldheid voegt, voortkomende uit het besef van opge sloten te zitten op een (betrekkelijk) klein eiland. Zd formuleert Robert Trum bull het in een artikel in de New York Times („irritations intensified by clau strophobic frustration"). Onder claustro phobic verstaat men in de psychologie de angst om zich in een afgesloten ruimte te bevinden: een zaal, een ka mer waarvan de deur gesloten is, een spoorwegcoupé enz. Deze Amerikaanse schrijver dunkt ons niet verre van de diepste oorzaak van het anti-Ameri kaanse incident af te zijn, als hij op dit merkwaardige verschijnsel zinspeelt. MEN DENKE zich eens in aan welke innerlijke spanningen de bewo ners van Formosa al jaren on derworpen zijn. Men herinnert zich, dat de laatste resten van de Chinese na tionalistische troepen, onder leiding van Tsjang Kai-sjek in 1949 geen andere uitweg zagen dan de vlucht naar dit eiland. Aanvankelijk leek het er niet op, dat de maarschalk zich daar lange tijd zou kunnen handhaven, maar toen de vijandelijkheden in Korea losbarstten, zond president Truman de Zevende Ame rikaanse vloot om een eventuele aanval van het vasteland af te beletten. Om gekeerd heeft Tsjang al ontelbare ma len aangekondigd, dat eenmaal het ogenblik zou komen, waarop de herove ring van het door de communisten over heerste moederland zou beginnen. Tot- nutoe zijn dat lege woorden gebleven en het ziet er niet naar uit, dat de voor spelling van Tsjang binnen afzienbare tijd in vervulling zal gaan. TEGENOVER het gevoel van veilig heid, verkregen door de aanwezig heid van de Amerikaanse vlooteenheden en de installaties voor het afschieten van geleide projectielen, welke duizend kilometer ver moeten dragen, staat der halve voor de Formosanen en de ge vluchte Chinezen van Tsjangs leger het besef, dat zij opgesloten zitten in een soort bunker. Veilig dus, maar aan de andere kant zonder de mogelijkheid van expansie, waarop van de zijde der leiders herhaaldelijk gezinspeeld is. Zo ontstaat de hierboven genoemde claustrophobie, die zich nu dus plotseling ontladen heeft in een anti-Amerikaans incident. Het zou niet verstandig zijn dit voorval te overschatten, maar onderschatten is bepaald gevaarlijk. Het wijst immers op een zwakke stee in de Amerikaanse po litiek, die ten aanzien van Formosa vol komen statisch is. Noodgedwongen, zal men zeggen. Akkoord, maar dit veran dert niets aan de gevoelens van de be volking. die blijkbaar minder statisch zijn dan de richtlijnen van hen, die het laatste woord hebben in de politieke situatie op en om Formosa. Tijdens een bespreking welke gistermiddag met de inzenders te Lisse werd gehouden, heeft het bestuur van de Stichting Bloemlust suggesties gevraagd over de volgende buitenland-show. De overgrote meerderheid bleek sterk geporteerd voor een herhaling van de tentoonstelling in Duitsland, waarbij tenslotte de industriestad Essen met de meeste stemmen uit de bus kwam. Algemeen bleek men tevreden over de organisatie en het succes van de show, welke dit voorjaar in Keulen werd ge houden, al was men niet onverdeeld enthousiast over de propaganda daar voor gemaakt, die men algemeen onvol doende achtte. De aanwezigen bleken echter bereid dit op de koop toe te ne men en de mededeling dat ze nog een rijksdaalde van hun f. 10.garantie terugontvingen was blijkbaar een mee valler. Het bestuur had zich tot de vakgeno ten gericht met de vraag of men belang stelling had voor een Bloemlust-show in Zweden, Frankrijk of België. Voor Zwe den kreeg men toezegging van 2000 pan nen (16 inzenders) hetgeen als onvol doende werd beschouwd. Voor Frankrijk was de interesse nog veel minder, voor België bleek die in het geheel niet aan wezig. Toen vroeg wnd. voorzitter De Vroo- men de vergadering: Waar gaan we dan naar toe? En al spoedig bleek, dat men veel meer voelde voor Duitsland. Achtereenvolgens werden Hamburg, Essen, München en Frankfort genoemd. Voor Hamburg was veel liefhebberij, maar Essen maakte eveneens furore, waar men hoopte te kunnen beschikken over de Gruga-hallen. Er werd gestemd en met een krappe meerderheid kwam Essen uit de bus. De voorzitter De Vroomen vroeg en kreeg mandaat van de vergadering om met het Centraal Bloembollen Comité te onderhandelen over de organisatie van een tentoonstelling in het voor jaar van 1958 in Duitsland, bij voor keur in Essen, doch uiteindelijk ter beslissing van het bestuur, waarbij het kostenprobleem terdege in aanmer king zou worden genomen. In principe verklaarden de aanwezi gen zich bereid ook nu weer een garantie van f. 10.per pan te storten. Er werd nog een voorstel gedaan om in Zweden een tentoonstelling van af gesneden bloemen te houden, maar dit werd niet voldoende gesteund. KERSTSHOW IN LISSE Het bestuur stelde voor ook nu weer een kerst-tentoonstelling in de HBG- hallen te Lisse te houden, gecombi neerd met een mechanisatie-tentoon- stelling. Deze tentoonstelling zou dan op 19 december worden geopend en 's zondags en op le kerstdag gesloten zijn, met 2e kerstdag als sluitingsdag. De bedoeling was vooral de kwekers van pijp- en geprepareerde hyacinten de kans te geven hun produkt te tonen. Algemeen werd de datum van de 19e echter te vroeg geacht, omdat men dan op de tentoonstelling geen tulpen zou kunnen exposeren. Het bestuur besloot tenslotte een en ander nog eens nader te bezien. Wel werd vastgesteld dat men deze tentoonstelling vooral zou moeten zien als vak-show. Vanuit de vergadering werd het be- DS. U. BUWALDA OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te Augustinusga overleden ds. U Buwalda. emeritus-predikant van de Geref. Ker ken. De teraardebestelling zal maan dagmiddag te Augustinusga na afloop van een rouwdienst die om 1 uur in de Geref. Kerk aldaar zal aanvangen, ge schieden. Val van twaalf meter SCHILDER OVERLEDEN Gistermiddag is de 64-jarige schilder J. Adelaar uit Rotterdam tengevolge van een val om het leven gekomen. De man was op een balcon aan de achter zijde van een huis aan de Wolphaertse Bocht aan het verven. Hij stond op een keukentrapje. Opeens verloor hij het evenwicht en sloeg over de balconrand. De man kwam op een 12 meter lager gelegen stenen straatje terecht en kreeg een gapende hoofdwond. In het zieken huis bleek, dat hij reeds was overleden. stuur van Bloemlust van meerdere zijden hulde gebracht voor de wijze waarop men de Keulse tentoonstelling had geor ganiseerd. Koningin bezocht Maarten Maartenshuis Glsterm-. gen heeft Koningin Juliana onverwacht eer bezoek gebracht aan 't Internationaal Jeugdcentrum, school- buitenhuis en conferentie oord, geves tigd in het Maarten Maartenshuis te Maarn. Na de begroeting werd eerst een be zoek gebracht aan een klasse in de bui tenlucht spelende doofstomme kinderen van de Amman-school te Amsterdam. Daarna begaf het gezelschap zich te voet naar het hoofdgebouw waar de koffie geserveerd werd en H.M. sprak met de leider der doofstommen groep en de con-rector van het Jac. P. Thysse-lyceum te Haarlem, waarvan twee eindexamenklassen thans in het huis vertoeven. Daarna werd het hoofdgebouw geheel bezichtigd en nog een bezoek gebracht aan het openlucht-theater. Houd Nederland schoon! De nai kauw cegt Wrigiey p.K. kauwen is gezond. Kauwen helpt U om Uw tanden mooi schoon te houden en geeft een frisse mond. De Nederlander heeft de naam helder te zqn. Toch klopt daar iets niet. Deuren, kozijnen en straatjes zijn helder genoeg, maar die vreselijke pindadoppen. Op een Pinkstermaan dag vond de A.N.W.B. op een aantal pick-nickplaatsen zoveel pindadoppen, lege blikjes en oud papier, dat 100 man de rommel niet konden dragen. Houd de natuur schoon, dan behoudt u natuurschoon. Is hier sprake van moord of zelfmoord? De officier van Justitie bjj de Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen een 39-jarige taxichauffeur uit Nieuw en St. Joosland wegens doodslag van een weduwe uit die plaats en wegens diefstal van f. 6000, die aan deze weduwe toebehoorden. De officier kwam tot deze eis nadat de rechtbank, na raadkamer afwijzend had beschikt op zijn vordering om de zaak terug te verwijzen naar de rechter commissaris. Hoewel een psychiatrisch rapport over verdachte al is uitgebracht achtte de officier van Justitie het ge wenst nog een rapport over verdachte ter beschikking te hebben dat nog die per zou gaan. De verdachte werd er in eerste instan tie van beschuldigd dat hij de weduwe na kalm beraad had gedood door haar i met een laken te wurgen. De officier van I Justitie achtte echter niet bewezen dat de verdachte zijn daad weloverwogen of na beraming heeft gepleegd. Wel be- wezen acht hij het subsidiair ten laste I gelegde de doodslag. Vandaag komt de j verdediging aan het woord. Zij wordt gevoerd door mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, die wordt bijgestaan door j zijn stadgenoot en associé mr. W. F. P. Kurtz. moord open houdt; de vrouw werd op 8 januari jl. gevonden met een laken om haar hals geknoopt, doch de houding waarin het lichaam in bed lag, was in tegenstrijd met zelfmoord. Voor de chauffeur was het uitermate bezwarend, dat deze een speciale oplei ding heeft gehad, waarbij hij elf ver schillende wurggrepen heeft geleerd. Dr. B. Pfaelzer, psychiater te Middelburg die de vrouw van september t/m okto ber vorig jaar in behandeling heeft ge had. achtte zelfmoord onwaarschijnlijk. Tot dusver ontkent verdachte iedere schuld, zowel wat moord, als doodslag, als diefstal betreft. Hij toonde zich gedurende de hele zitting onbewogen en lachte of knipoogde herhaaldelijk tegen zijn vrouw, die de rechtszitting bijwoonde. Op deze eerste dag der zitting werden 34 getuigen, onder wie 4 getuigen-des- kundigen gehoord. Zij konden echter weinig positieve aanwijzingen in deze duistere zaak verstrekken. Uit verklaringen van de getuige-des- kundige dr. J. Zeldenrust. patholoog te Den Haag, bleek, dat deze zowel de mogelijkheid van moord als van zelf- WIELRENNEN Swift Morgen rijden de A- en B- klassers 100 km. voor de voorjaars-com- petitie. De afstand voor de C. Klasse is 68 km. voor de D-klasse 40 km. Start 9.30 uur te Oud Ade. De uitslag van de tweede recordrit luidt: A-en B-klasse 34 km: H. v. Gent 55.51; A. v. d. Kaay 57.09; P. Otto 1.02.23. C-klasse: A. Brussee 1.03,24; B. Slin gerland 1.04.29; D-klasse 17 km: R. Riet hoven 27.08; W. Verhoorn 28.03; N. Kooien 28.36. Advertentie BINNENLAND Onder vooralttersohap vam Prins Bernhard is gistermiddag in Utneoht de Jaarlijkse bestuursvergadering gehouden ven. ae stichting „Het Spaans. Portugees •n Ibero-Amerikaans Instituut" In de feestelijk versierde hal van het kantoorgebouw van de N.V. Konamlelijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft ir W. H. van Leeuwen, düe met ingang van heden zijn functie als direc teur der onderneming heeft neergelegd, gistermiddag een drukbezochte altscheids- receptie gehouden. De Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, die naar het State Department in Washington terug gaat, heeft gistermiddag een afscheidsbe zoek gebracht aan de minister-president dr. W. Drees. Gistermiddag is op de Sliffertsestraat te Eindhoven een militaire jeep. die een paard en wagen wilde passeren, in botsing gekomen met 2 van de andere kant komen de bromfietsers. Een van deze, 'n 85-Jarlge man, wonende aan de Zeelsterstraat te Eindhoven .werd op slag gedood. De andere een 17-jarige jongen u<it Veldhoven, werd zo ernstig gewond .dat hü in het r.-k. B in n en-zi ekenhu-ivs te Eindhoven moest worden opgenomen. De Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse archi tecten, heeft het predlcaat „Koninklijk" verkregen. Dit is gistermiddag medege deeld door de Burgemeester van Eindhoven mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, toen deze in het Stedelijk van Abbemuseum de deel nemers aan het congres ontving, dat in Eindhoven door de BNA wordt gehouden. De algemene vereniging van Neder landse reserve-officieren zal op 14 en 1'5 Juni in het Holbeinhuds te Rotterdam haar 40-jarig bestaan vieren. - De Nederlandse Bond van Varkens- handelaren zal op 14 juni In „Music Sa crum" te Arnhem een congres houden, waarbij tevens de 27e algemene ledenver gadering zal worden gehouden. In de parterre van de Jaarbeursge bouwen aan het V reden burg te Utrecht wordt van 2 t/m oktober de tentoonstel ling „Het instrument voor wetenschap en bedrijf" gehouden. Deze tentoonstelling, waaraan rond 200 binnen- en buitenlandse fabrikanten van wetenschappelijke en be- dTljfstecbnische instrumenten deelnemen, wordt door de vereniging .Het Instrument' georganiseerd in samenwerking met de verenigingvoor Klinische Chemie en de sectie Meet- en Regel techniek vam het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (het Kivl). Vijf studenten van de Economisch» Hogeschool in Leipzig zijn naar West- Duitsland gevliucht uit protest tegen d» maatregel van de Oostdultse regering, vol gens welke Oostduitse studenten niet meer naar West-Duitsland mogen gaan! BUITENLAND De Amerikaanse musicoloog H. C. Robbins Landon heeft na een onderzoek ln het Goetweig klooster in Oostenrijk de Identiteit kunnen vaststellen van de com ponist van de „Jena"-symfonle, die door sommigen aan Beethoven wordt toege schreven. Het is de 19de-eeuwse Duitse In de bergen bij Sinclair ln de Am ei*, kaanse staat Wyoming is een 45-jarige vrouw gered, die na het verongelukken van haar particuliere vliegtuigje 19 dagen naast het lijk van haar man op redding heeft zitten wachten. Ook haar man had aanvankelijk het ongeluk overleefd, doch hij overleed korte tijd laiter. nadat hij eerst nog met zijn vrouw een schuilhut op een besneeuwde berghelling had ge bouwd. De vrouw heeft alch al die dagen met enkele chocoladerepen in het leven gehouden. De gouverneur -generaal van Zuid- Afrlka dr. E. G. Jansen, Is vrydag met het passagiersschip „Pretoria Oastlete Southampton aangekomen voor een reis van drie maanden door Europa. De gou verneur-generaal en zijn echtgenote zullen maandag in Nederland aankomen Het Zuidslavische nieuwsbureau meldt, dat de Joegoslavische minister ran Defensie, generaal Gosnjalk. op 7 juni zal vertrekken naar Moskou voor een bezoek van twee weken aan de Sevjet-Unie op uitnodiging ran de Russische minister van Defensie, maarschalk ZJoekof. Gosnjak zal worden vergezeld door verscheidene gene raals en adnere hoge officieren. In een vrijdag in Oost-Berlijn uitge geven gemeenschappelijk communiqué zeg gen d'e Oostdultse en de Franse commu nistische partij, dat het Russische optre den in Hongarije tijdens de opstand van vorig Jaar een ..heilzame waarschuwingis geweest voor degenen, die droomden van agressie en verovering. Volgens kringen, die ln nauw con tact staan met de Poolse delegatie in Was hington, zal dinsdag a.s. de Amerikaans- Poolse economische overeenkomst .waar over sedert 26 februari J.l. onderhandeld is geparafeerd worden. Naar men meent te weten omvat de overeenkomst o.m. het verlenen van een krediet van 15 miljoen dollar aan Polen en de levering door de Ver. Staten aan Polen van landbouwpro ducten tot een bedrag van 70 miljoen dollar, welke met zlotys betaald moeten worden. De Liga van Roode-Kruisverenigingen heeft voor haar buitengewoon verdienste- lijk werk ten behoeve van de vluchtelingen de Nanisenanedadll'e voor dit jaar gekregen. De onderscheiding, genoemd naar de Noor se ontdekkingsreiziger en Hoge Commis saris voor vluchtelingen bij de Volkenbond dT. Fridtjof Nansen. werd ln 1954 ingesteld door de toenmalige Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, wijlen dr. G. J. van Heuven Goedhart. 'onie werd ln 1909 ln Jena ontdekt. De Amerikaanse tankboot „Kern Hülls" (10.441 t.) is door Egypte op de zwarte lijst geplaatst omdat hij herhaalde malen olie heeft vervoerd naar de Israëlische ha ven Elath aan de Golf van Akaba. De tank boot zal geen havenfaciliteiten meer ge nieten ln de Arabische lauden, die Israël boycotten. De Amerikaanse regering heeft Hon garije verzocht zijn lucht vaartattaché ln Washington, luitenant Karoly Meszaros, terug te roepen. Het gaat hier waarschijn lijk om een represaillemaaitregel. Een maand geleden werd een militair attaché van de Amerikaanse legatie in Boedapest, kapiten Thomas Gleafon ,tot persona non grata verklaamd. De 14-Jarige zoon van de Italiaanse consul-generaal in Chicago, sinds zes we ken vermist .is door het. F.B.I. Ln New York teruggevonden. Viittoiio Barattieri, zoon van graaf Ludovico Barattieri. begaf zich op 16 april J1. naar school en sinds dien werd hij niet meer gezien. Over zijn verblijf in New York zijn geen mededelin gen verstrekt. ULt Sofia komende reizigers hebben ln de Joegoslav-lsohe hoofdstad Belgrado melding gemaakt van een nieuwe golf de portaties uit Bulgarije. In totaal zouden lü.000 tot 12.000 personen zijn weggevoerd. De weggevoerden krijgen bepaalde gebie den ln Bulgarije als verplichte woonplaats aangewezen. De deportaties begonnen ten tilde van de Hongaarse opstand en werden tn de laatste tijd op grotere schaal uitge voerd. aldus de reizigers. Enkele diploma ten ln Sofia schatten het aantal wegge voerden zelfs op 30.000. Engelse en Franse dhirurgen hebben ln Londen een operatie gevolgd welke op een kilometer afstand geschiedde. De ope ratie werd uit een ziekenhuis door middel van kleurentelevisie uitgezonden naar een gebouw waar driehonderd chirurgen zich hadden verzameld. De toekijkende dokters waren in staat via een ..ceremoniemeester' vragen te stellen aan de chirurg, die de operatie uitvoerde. Deze was onder zijn masker vooralen van een kleine microfoon terwijl aan het linkeroor een ontvanger was bevestigd. De Brits-Egyptische financiële bespre, kingen in Rome zijn kennelijk mislukt: de Britse delegatie zou heden naar Londen terugkeren. De Egyptische vertegenwoor digers biyven nog ln Rome voor overleg over de wijze, waarop Italiaanse schepen, die van het SuezkanaaJl gebruik maken, de kanaalreohten zullen betalen. Selwyn Lloyd over de handel met Peking Geen sprake van wrijving met Amerika''' Nn Engeland besloten heeft de handel met Rood-China te verruimen, zal een omvangrijke economische missie, bestaande uit vertegenwoordigers van grote industriële en handelsondernemingen, zich spoedig naar Peking begeven. De samenstelling van deze missie wordt voorbereid door het Britse comité voor de handel met China. Men wacht thans de officiële uitnodiging van de Chinese autoriteiten af. Vanzelfsprekend is het Britse besluit in Moskou met vreugde ontvangen. Radio- Moskou beweerde zelfs, dat deze beslissing „in het Westen beschouwd werd als de grootste diplomatieke nederlaag, die Washington door toedoen van Londen heeft geleden". Algemeen wordt verwacht, dat andere naties het voorbeeld van Londen zullen volgen. Gewoonlijk welingelichte kringen in de Belgische hoofdstad gaven gis teren te kennen, dat België zich in verbinding zal stellen met zijn partners ln de Benelux en in de KSG, de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal (behalve de Benelux ook West-Duitsland en Italië) teneinde het Britse besluit nader onder ogen te zien. se regering onnodig van werk ver stoken te zijn geweest, en dat was slecht voor de Brits-Amerikaanse verhouding. Hij sprak voorts tegen, dat de VS. plotseling voor het feit van de veran derde Britse houding tegenover China waren gesteld en dat de handelwijze van de Britse regering een vergelding was voor de Amerikaanse houding in de Suezkwestie. Reeds op de Bermudacon ferentie in maart j.l. had de Britse re gering de Amerikanen uiteengezet, dat de onderscheidene systemen van han delsbepalingen tegenover het commu nistische blok geen zin hadden en dat Engeland zo niét langer kon doorgaan. „Onze handelspolitiek tegenover Chi na zal dezelfde zijn als die, welke wij en de V.S. afspraken te zullen volgen tegenover het Sovjetrussische blok", al dus Selwyn Lloyd. Intussen schijnt ook in Amerika een kentering merkbaar: velen dringen aan op herziening van de Amerikaanse po litiek van handhaving van algehele eco nomische. politieke en diplomatieke boycot van het Chinese vasteland. In Congreskringen werd gezegd, dat men Engeland niet kon beschuldigen „zijn eigen weg te gaan". De vraag is veeleer of de Ver. Staten nog wel voort kunnen gaan met „hün eigen weg", nu vermoe delijk vele landen het voorbeeld van Engeland zullen volgen. Kentering in Washington De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heelt gisteren voor de radio tegengespro ken, dat de Britse beslissing de be trekkingen met de Ver. Staten zou bemoeilijken. Hij gaf juist als zijn mening te kennen, dat door deze maatregel een bron van wrijving tussen beide landen is weggenomen. Het was algemeen bekend, aldus Lloyddat de Ver. Staten de voor naamste tegenstanders waren van een verzachting der bepalingen en die wetenschap was een wapen ge weest voor het anti-Amerikanisme in Groot-Brittannië en zijn overzee se gebiedsdelen. Men had gemeend door de houding van de Amerikaan- z/BALDI 29" - de beste, feilloze klapcamera voor De BALDI 29 is het succes van dit jaarl Het is een klapcamera in het popu laire óx formaat. Gauthier sluiter met B, tijden van 1/25 tot 1/200 sec. Hoogwaardig BALDANAR 2.9 80 mm. objectief, ook voor fotograferen bij slech tere lichtverhoudingen. Dat kan alleen BALDA: Duits precisiewerk met volledige fabrieksgarantie! Vraag l/w handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera's I Imp- lotolllmllSclïd Amsterdam ZATERDAG le Groene Steeg 16: Evangellsatie-caan- pag>ne Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Van der Werfpark. Conoert T. en D 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Feestavond Ver. van Gerepatrleerden. 8 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Irene. Uit voering kinderkoor „Jong Excelsior", o. L v. Hans Boelee. 8 uur nam. ZONDAG le Groene Steeg 16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uw nam. Stationsplein: Polderexoursle Ron. Ned. Natuurhistorische Ver. 10 uur voorin. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam, DINSDAG Pieterskerk: Jan Zwart-herdenklng door Feiike Asma. 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar Stichtse Lustwarande8 uur nam. Stadszaal (foyer); Jaarverg. Al gem. Ned. Bond van Gepensioneerden. 2.30 uur nam. In den Vergulden Turk; Ledenvergade ring L.K.K. „Voor Allen" 8 uur nam. VRIJDAG. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de Nederlandse opgra vingen in Egypte. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v m tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m. 15 Juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). UniversiteitsbibliotheekLlmnaeoLs - t»n - toonstelling (tot 7 Jumii). BIOSCOPEN Casino: „Phfffft" (18 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9!l5 uur. Luxor: „Slssi, de Jonge keizerin" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.1'5 uur; zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Het geheim van de zwarte teut". (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. „Het wonder der geboorte ln de pijn loze bevalling". 14 Jaar. Dagelijks (t>e- halve 's zondags) 10.30 ,1-1.30 en 12.30 u. Trianon: en schiep de vrouw" (18 Jaar) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur- zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: ..Karavaan der verdoemden". (14 Jr) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Kroesjtsjefs Stalin-rede in Peking gepubliceerd Er zijn korte uittreksels van de rede van de Russische partijleider Kroesjtsjef waarin Stalin werd gekritiseerd, ver schenen op aankondigingsborden in de universiteit van Peking. Dit was, voor zover bekend, de eerste maal, dat iets uit deze rede, die Kroesjtsjef vorig jaar op het partijcongres te Moskou heeft uitgesproken, is gepubliceerd. Eerder was op de aankondigingsborden een klacht verschenen over het feit, dat er niets is gepubliceerd over Kroesjtsjefs rede. Er is n t bekend wie de teksten heeft aans bracht. Volgens vele studenten waren zij uit het Engels vertaald. Beperking van „invisibles?" vernomen dat de Indonesische rege ring zal pogen de overmaking van „invisibles" drastisch te beperken in de poging verdere achteruitgang van de kritieke toestand van de deviezen- positie tegen te gaan. Volgens deze kringen is een speciale commissie van het ministerie van Han del belast met de taak de post „invisi bles", die 2.200 miljoen roepiahs beloopt per jaar meet een derde te beperken. In zakenkringen vreesde men, dat de beperkingen de overmaking van winsten van buitenlandse ondernemingen in In donesië en sociale transfers van buiten landse deskundigen, die in Indonesië werken zouden aap tasten. De commissie kreeg volgens genoemde kringen opdracht zo spoedig mogelijk aanbevelingen over mogelijke beperkin- kingen te doen. Zaterdag 1 Juni zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten; Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- mlnapark 8, tel. 26274. Zondag 2 juni zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Apotheek Herding en Blanken en Apo theek Oegstgeest. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Lahr. Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek en Kortmann. Te Oegstgeest door dedoktoren Hugen- holtz sr. en Jr., tel. 2O09O en Lanen-Baron, tel. 21810. Bij geen gehoor by Ow halsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c d i d et u ii 3 6 C bC cS Stockholm zwaar bew. wzw 7 16 0 Oslo zwaar bew. wnw 3 20 0 Kopenhagen zwaar bew. w 9 16 0 Aberdeen zwaar bew. zw 2 17 0 Londen half bew. windstil 23 0 Amsterdam onbewolkt z 4 15 0 Luxemburg onbewolkt no 4 20 1 Parijs nevel n 1 22 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble nevel windstil 21 3 Nice onbewolkt nnw 2 19 0 Berlijn licht bew. nnw 4 23 0 Frankfort nevel windstil 22 0 München onbewolkt nw 3 19 3 Zurich nevel windstil 18 0 Genève licht bew. windstil 20 0.1 Locarno zwaar bew. o 1 20 0 Wenen onbewolkt verand. 16 0 Innsbruck half bew. windstil 17 0 Rome onbewolkt windstil 0 Ajacclo onbewolkt ono 2 22 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2