Vóór alles een „Jantje" Neem er een jakje bij! ONS MENU ZATERDAG 1 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Sterk geslacht in Leiderdorp Mevrouw N. van der Vlist- Filippo hoopt op 20 juni a.s. 100 jaar te worden Nooit meewel dm verlegen VAlV ff EEK Vragen staat vrij... Het moet in Leiderdorp wel gezond wonen zijn, er is althans één familie voor wie de Leiderdorpse lucht bijzonder gezond is. Het is de familie Filippo van wie het oudste lid deze maand 100 jaar hoopt te worden. De *a.s. honderdjarige, mevrouw N. van der Vlist-Filippo, woont bij haar zuster en broer, aan de Van der Valk Boumanweg 39. Vader Filippo werd bijna 100 jaar Vader Filippo bereikte op drie maan den na de 100-jarige leeftijd, dus de kinderen aarden, in ieder geval wat dat betreft naar hun vader. Niesje Filippo werd op 20 juni 1857 te Leider dorp geboren, doch bleef Leiderdorp niet haar gehele leven trouw. Na haar huwelijk met de heer W. van der Vlist vestigde zij zich in Leiden, waar haar man veehandelaar was. Ruim 40 jaren geleden overleed de heer Van der Vlist en mevrouw trok toen bij haar ge trouwde dochter, die in Leiden woon de, in. Enkele jaren geleden zocht zij echter haar geboortedorp weer op en sindsdien woont zij bij haar zuster, mevrouw C. W. Kret-Filippo, en haar broer, de heer G. Filippo. Met z'n drieën wonen zij daar heel gezellig aan de Van der Valk Boumanweg. Me vrouw Kret moet het huishouden doen, want zU is de jongste al is zij ook al 82 jaar. Mevrouw Van der Vlist kan echter nog best een handje helpen, ook bij de schoonmaak, doch zware karweitjes laat zij graag aan haar zus ter over, want „die heeft nog Jonge benen"., zoals de 100-jarige zegt. De inwonende broer hoopt in september 92 jaar te worden. Mevrouw Van der Vlist heeft nog drie kinderen; een zoon en een doch ter wonen in Leiden, en één dochter woont in Australië, en zal de hon derdste verjaardag van haar moeder dus niet in Leiderdorp mee kunnen vieren. Mevrouw Van der Vlist kan nog heel goed zonder bril lezen en voorts ls zU, haar leeftijd in aanmer- kind genomen nog zeer goed ter been. Alleen het gehoor heeft haar MA beetje In de •teek gelaten. In Leiderdorp aan de Hoogmadense- weg woont nog een vierde lid van de familie Filippo: de heer H. Filippo, die in februari 90 jaar is geworden. Met recht kan men dus spreken van een sterk geslacht: 100, 91, 90 en 82 jaar! De Leiderdorpse lucht moet wel erg gezond zijn! Mevrouw N. van der Vlist-Filippo. die 20 juni 100 jar hoopte te worden (Fort» LTX/Vam We*) Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, mei '57. Neem er een jakje bij: de zomer zou wel weer eens niet heel warm kunnen zijn. En als die overweging alleen niet voldoende is (of de zomer wel warm wordt), dan nog is een jakje of een jasje als aan vulling van uw zomerjapon geen luxe en geen accessoire die onge bruikt zal blijven. Tocht sterft tenslotte niet uit, zelfs al zou de zomer tropisch zijn, en kille avonden zijn zelfs in het warmste jaar getijde geen uitzondering, evenmin als temperatuurswisselingen over dag. Bovendien zijn er ogenblikken te over, waarop ge uw decolleté niet bloot wilt stellen; ge wilt misschien niet over straat in uw zomerse middagjapon zonder meer; ge vindt uw zonnejurkje wellicht minder geschikt voor een wandeling in de stad of een bezoek aan het museum. Daarom: neem er een jakje bij, vanwelke vorm ook, van dezelfde stof of van andere materiaal. De mogelijkheden zijn vrijwel onbegrensd, en het viertal dat we vandaag voor u in beeld brengen is nog maar slechts een begin, en bij lange na niet het einde van wat de mode aan jakjes-variëteit biedt. Na de recepten, die U in de afgelopen weken gegeven werden voor melk- en karnemelkdranken en melkshakes, volgen er nu nog enkele voor verschillende yoghurtdranken. Daar yoghurt het lichtst verteerbare melkprodukt is, kan het in de vorm van frisse dranken of smakelijke gerechten prachtig als bijvoeding voor de opgroeiende jeugd dienst doen. Yoghurt beneemt de eetlust n.l. niet en bevat toch een grote verscheidenheid van zeer belangrijke voedingsstoffen. ZONDAG welsh rarebit, biefstuk a Ia Tartare, doperwten (uit blik), aardappelen, vanillevla met bitterkoekjes. MAANDAG kruidenomelet, sla,, aardappelpurée, rijstebrij. DINSDAG stamppot rauwe spinazie, spekblokjes, flensjes (bonen in de week zetten). WOENSDAG witte bonen, tomaten-kaas-ragout, aardappelen, bananen- beignets. DONDERDAG kop bonensoep, gebakken kalfslever met macaroni en appel moes (extra macaroni koken voor de garnalensla). VRIJDAG garnalensla, trommelkoek. ZATERDAG stoofpot van kool, aardappelen en gehakt balletjes, fruit. Yoghurtdrank met honing. De yoghurt in een glas kloppen met 1 a 2 eet lepels vloeibare honing. Yoghurt met limonadesiroop. De yoghurt in een glas doen en een scheutje limonadesiroop er door roe ren. poeder en paprikapoeder. De sla gar neren met de hardgekookte eieren en blaadjes sla. Yoghurt-grapefruit-cocktail. liter yoghurt, 1 grapefruit, suiker naar smaak. De grapefruit in partjes ver delen, deze in glazen leggen en met wat suiker bestrooien. Daarna er de met suiker opgeklopte yoghurt over schenken. Recept: Welsh rarebit. 250 g. belegen kaas, 3 eetlepels melk, iets worcestershiresaus, zout, peper, cayennepeper, pitje knof look, dunne sneetjes geroosterd brood of toost. De kaas raspen en met de kruide rijen vermengen. De bodem van een pan (met een dikke bodem) met knof look inwrijven en hierin de melk aan de kook brengen. Van 't vuur af de kaas er by doen en de massa mooi glad roeren. De sneetjes toost ermee bedekken en 't gerecht warm opdienen. Recept: Garnalensla. 250 g. gaargekookte macaroni, 150 g. gepelde garnalen, 50 g. ham, 2 hard gekookte eieren, mayonaise, mosterdpoeder en paprikapoeder. De gaargekookte macaroni in stukjes snijden, vermengen met de garnalen en de klein gesneden ham en op smaak afmaken met mayonaise, mosterd- nen (of zijden) zomerjaponnetje aan vult. Het jakje, dat aan de voorkant in een pumt tot de taille reikt, wordt met een knoop van het japonlijfje vastgezet. Het heeft korte mouwtjes, een boothals met bialskraag, en een knoopaludting op de rug. In voorbeeld C wordt een mouwloze, gedecolleteerde prinsessenjapon ge completeerd door een tailleurjasje met korte mouwen. Het Jasje heeft een smalle kraag, diie van de hals af staat, het schootje is kort en zeer in vorm gewerkt. De boothals van de japon is gegarneerd met een effen bies in contrasterende kleur. Als laatste voorbeeld een zeer mo dieus jakje dat een rechte, getailleerde japon als het ware in deux-pièces ver andert. Het jakje reikt tot even onder de taille en is amper getailleerd, en de mouwen zijn recht en halflang. Op de rug wordt het met een rij knopen gesloten. De smalle kraag, die het DAN komen ze terug en ze voelen zich de eerste da gen tóch best thuis in 't eigen huis. De warme omhelzing van de vrouw doet goed. de kindertjes zijn blij dat „pappa" er weer is en al bracht-ie dan niet een „apie" mee. het „dode" speel goed mag er óók zijn. Pappa is die eerste dagen de „held-van- de-dag". Maar de matroos zou niet een échte matroos zijn. als-ie niet na een tijdje, na al zijn verha len en 't afhandelen van z'n za ken, weer genoeg kreeg van de dingen, die het „gewone" leven met zich brengt en die de man, die de wijdheid kent en het wa ter in het hart draagt, wat. be nauwd, op de duur héél be nauwd kunnen maken: de buurt en de huizen zijn zo klein, de dlngen-van-de-dag zijn niet meeslepend en de spieren zijn niet gewend aan „niets-doen". Daar is een man van de zee niet voor geschapen: om stil te zitten of gezapige „ommetjes" zonder actie te maken en in- plaats van een zilte wind of een storm niets dan koolgeurtjes van de buurvrouw te ruiken Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang ts bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DÜRYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaar maaltijden slagen. Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk- kingen bij voorbaat uitgesloten. r De „blouson", het bloesende jak, op een gladde taille- of heupband gezet, is een van de modieuze mogelijkheden. Figuur A geeft er een weer. Het be treft hier een jak waarvan de taille- band net onder het middel valt, en dat, evenals de bijbehorende japon, gemaakt is van effen of gestreepte mousseline (ofwel andere soepel zijde) Het jak heeft voorts driekwart over hemdsmouwen en is voorzien van een smalle kraag, die een klein decolleté omlijst. De mouwloze, gedecolleteerde japon heeft een amper getailleerd lijfje, dat tot net onder de taille reikt, en een rechte rondom geplooide rok Een naamloos pakje, dat bolero noch spencer is, werd onder B afge beeld. Het is een flatteus en apart niemendalletje van dunne wollen stof in felle tint, dat een gebloemd katoe- horizontale decolleté garneert, is deel van de japon, die onder letter D is weergegeven. Het is een simpel model, waarvan de mouwen korter zyn dan die van het jakje, en waarvan de rok geheel reoht is. J. V. De zee is bezig te overwin nen en als de eerste oproep komt, begrijpt ze. dat 't op nieuw voor weken of maanden voorbij zal zijn. Ze legt er zich bij neer om dat de man moet krijgen, wat het beroep dat hij koos hem geven móet: een wereld vol af wisseling en avontuur, dat de liefde van zijn hart heeft en waarin hij zich per slot het ge lukkigst voelt. Het harmonica-wijsje sterft weer af: ze is alleen, óf mt1 de kinderen. Foto Will Eiselin, Rijswijk. In beide gevallen wacht ze op de nieuwe thuiskomst, met de zelfde stille verwachting. Ze legt er zich bij neer, om dat de man haar „man" is en ofschoon ze hem 't liefst altijd bij zich zou hebben innerlijk weet ze 't héél ze ker: dan zou 't mis lopen! En bovendienze heeft 't immers altijd wel begrepen: haar Jantje blijft vóór alles een Jèntje"! FANTASIO VROEGER klonk 't „Breng je een apie voor me mee?" als de Jantjes uit stoom den. Dat is lang geleden, want de Jantjes gaan nu niet meer naar „Indië". Ze komen niet dikwijls meer in landen, waar de apies aan de bomen kronkelen. De vrouwtjes moeten 't dus met iets anders doen. wat ze misschien wél zo plezierig vin den, omdat een „apie", thuis lang niet alles is. Dat geeft veel extra-zorgen en kosten! Een apie kan zo voor een moment wel grappig zijn, in de grond hoort 't in de wildernis en niet ergens in een kooitje drie-hoog achter. Daarom liever een doek of een sjaal, of een paar mooie oorbellen, liefst zó. dat de hele buurt ervan opkijkt T ANTJES met verlof naar huis I zijn bijzondere Jantjes: ze J hebben een macht werk op zee en opwindende dagen aan de wal achter de rug. ze roken weken- of maandenlang de zee. zij werden weer wat wereldwij zer en ze willen nu graag even zien, hoe 't thuis staat. Met. de vrouw of de verloofde, de kin deren en de vrienden, allen, die rustig thuis bleven en nu na tuurlijk moeten horen, hoe 't in die verre landen toe gaat. De kruiser, de jager, de on derzeeër vormen aparte, héél andere wereldjes in de grote wereld, de commandant is de vader, de matrozen zijn de jon gens en 't gaat niet zo toe als in de eigen woning: 't zijn aparte „huisgezinnen" met ei gen eisen en gewoontes en met een visie op de dingen, die wel héél erg van het gewone af wijkt. DAN wordt die man onrus tig: hij gaat de lucht en de wolken bekijken. Als-ie dét doet, weet de vrouw waar Abraham de pittige mos- tprrt *7rtpkt Ze beseft onmiddellijk, dat 't weer gebeuren moet: de plicht en het werk roepen, nie mand kan dat tegen houden. ,t Is té gauw voorbij: het ver wachtingsvolle thuiskomen, het vrolijke wijsje op de mondhar monica. de eerste, zoete kus en het blij gevoel, eindelijk weer samen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13