Mr. Joekes droeg leiding V.I.R.O. over aan prof. de Gaay Fortman De heer E. H. van der Beugel acht onderhandelingspositie van Nederland vrij gunstig Drukke receptie bij het 75-jarig bestaan van „Hollandia" 96ste jaargang Maandag 27 mei 1957 Tweede blad no. 29146 In jaarvergadering te Leiden Onder voorzitterschap van Staatsraad mr. A. M. Joekes werd zaterdag in „Het Gulden Vlies" te Leiden de landelijke jaarvergade ring gehouden van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.). Uit alle delen van het land waren de afgevaardigden van deze Vereniging, welke momenteel bijna 1300 leden telt, naar de Sleutelstad gekomen. Behalve enkele buitenlandse gasten, toonde ook de loco-burgemeester van Leiden, wethouder J. C. van Schaik, belang stelling voor deze bijeenkomst. Tijdens een lunch hield de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, een causerie over „De onderhande lingspositie van Nederland". Fatsoenlijk beleid en orde op zaken De heer Van der Beugel, die kort ge leden voor Nederland de leiding had bij de luchtvaartonderhandelingen met Amerika, wees er allereerst op, dat men bij het spreken over de Nederlandse onderhandelingspositie direct op het ter rein van de buitenlandse politiek te recht komt. Hoewel het voor kan ko men, dat de Nederlandse invloed bij de bespreking van fundamentele zaken gè- ring is, dient men toch ook niet de be tekenis uit het oog te verliezen, welke onze buitenlandse politiek nog heeft. Een politiek, welke thans jn hoofdzaak in multilateraal verband wordt gevoerd. Spreker achtte het van belang, dat Ne derland na 1945 een land is geworden, dat vrywel aan alle internationale ge sprekken deelneemt. Belangrijke infor maties uit de gehele wereld komen tot ons in het multilateraal-yerkeer. Als een gunstige factor voor onze onderhandelingspositie zag spreker de omstandigheid, dat Nederland in het internationale samenspel wordt onder kend als een land, dat orde op eigen zaken stelt en waar een fatsoenlijk beleid wordt gevoerd volgens hetwelk ons denken over internationale poli tiek niet ophoudt bü de grens, of bij uitsluitend Nederlandse belangen. Een andere factor van groot belang is ge legen in het feit, dat ons land in veel gevallen op hoog niveau geplaatste vertegenwoordigers weet uit te zenden. De heer Van der Beugel waarschuwde er anderzijds echter tegen ons schul dig te maken aan zelfoverschatting. Een grote en ook gevaarlijke handicap achtte hjj onze zin voor perfectionis me en juridische constructie. Is de politieke invloed van ons land in het lichaam van de Ver. Naties veelal niet zo groot, belangrijk daarentegen is het aandeel, dat wij in V.N.-verband hebben op het gebied van de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Op dit ter rein doen wij zeer veel stimulerende ar beid, en dit is een typisch voorbeeld van wat een klein land aan belangrijk werk kan doen. Volgens spreker zullen wij in Nato- verband slechts dan invloed kunnen uit oefenen indien onze gesprekpartners de overtuiging hebben, dat wij ons deel in een gezamenlijke krachtsinspanning wensen bij te dragen. Nadat de heer Van der Breugel aan dacht had geschonken aan het deelne men van ons land in de O.E.E.C. weidde hij nog in het kort uit over de beteke nis van de Benelux, een verband, dat van invloed is naast de grotere eenheid van „Klein Europa". Tenslotte merkte spreker op, dat de onderhandelingspositie van ons land wordt bepaald door het bevorderen van de internationale samenwerking en rechtsorde, waarbij hij nogmaals na drukkelijk stelde, dat de Nederlandse belangen niet mogen ophouden aan de grens van ons land. Het is echter on mogelijk, aldus spreker, te onderhande len, indien het object van dit onderhan delen geestelijk bezit is van een kleine kaste; integendeel het zal gemeengoed van alle mensen moeten zijn. Na afloop van deze causerie ontspon zich een interessante discussie, waarbij de heer Van der Beugel gelegenheid vond op enkele detailpunten nog nader in te gaan. Wijzigingen Van de deze dag behandelde agenda punten van de huishoudelijke vergade ring noemen wij het aangenomen voor stel, dat voorziet in de instelling van een hoofdbestuur van beperkte omvang, met daarnaast een representatief sa mengesteld curatorium, dat onder de naam van Raad van Bijstand de feite lijke taak van het huidige hoofdbestuur overneemt. Huishoudelijk reglement en statuten werden aan deze wijziging aan gepast en ook overigens op grond van gebleken wensen bijgeschaafd. De deze dag statutair aftredende voor zitter, mr. A. M. Joekes, werd opgevolgd door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Afscheidsrede De aftredende voorzitter mr. A. M. Joekes gaf in een afscheidsrede een overzicht van de belangrijkste gebeurte nissen die zijn voorzitterschap van vier achtereenvolgende jaren hebben geken merkt, waarbij hij onder meer releveer de dat het aantal afdelingen van de ver eniging in die tijd van 7 tot 13 was ge groeid. Dit is voornamelijk mogelijk gewor den door de enthousiaste medewer king die van zovele zijden werd be toond en door de bezieling van allen, die de doelstellingen van de vereni ging en dus het streven naar interna tionale samenwerking ten bate van wereldrechtsorde, wereldwelvaart en wereldvrede met hart en ziel belijden. Hij droeg het voorzitterschap over aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman met een woord van dank voor diens bereidheid en een woord van vertrou wen in zijn overtuiging en bekwaam heid. en woorden van donk intrede van nieuwe voorzitter namens het bestuur en de gehele vereniging zijn dank uitgesproken voor wat mr. Joekes voor de organisatie heeft gedaan, welke arbeid de overtuiging heeft gevestigd dat mr. Joekes deze verrichtte met ge heel zijn hart. Tijdens de vergadering werd boven dien nog het woord gevoerd door verte genwoordigers van het Unescocentrum Nederland, de voorlichtingsdienst van de Verenigde Naties, de British United Na tions Association en de Wereldfederatie van de Verenigingen van de V.N. Nieuw hoofdbestuur In verband met de wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement werd een geheel nieuw hoofdbestuur met al gemene stemmx uit de volgende perso- sonen samengesteld: Dr. F. Bender, dr. ir. H. M. J. Mart, mevr. H. D. 's Jacob-Goddard, mr. A. M. Joekes, mr. J. A. Jonkman, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, mr. R. M. H. Koesoemo Joedo, J. Kortenhorst, H. C. de Lint, lt.-gen T. E. E. H. Ma- thon, dr. C. L. Patijn, mr. J. G. van Putten, mr. H. Raben, mevr. Ch. de Saryusz Bielski-Fruin, mr. H. E. Schef- fer, A. I. Spits, mej. I. J. H. Struik Daim, prof. mr. P. J. Verdam, G. J. de Voogd, prof. mr. C. W. de Vries, mr. F. R. A. Walraven, mr. J. van Zwet. Receptie Na de vergadering brachten de deel nemers een bezoek aan het Leidse stad huis waar het gemeentebestuur een receptie had georganiseerd evenals een kleine tentoonstelling met betrekking tot werk en persoon van Hugo de Groot, de grote Nederlander van eeuwen her die de grondslagen legde voor internationale verstandhouding en internationaal recht. „De school en het afwijkende kind" PCOV in Katwijk bijeen De P.C.O.V., afdeling Leiden, hield zaterdagmiddag in de Zonnebloem- school te Katwjjk een vergadering. De voorzitter, de heer L. Kalsbeek, opende deze vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werd het woord gegeven aan de heer A. Scherpenzeel, die sprak over het onderwerp: „De school en het af wijkende kind". Spreker begon met op te merken, dat in onderwijskringen de scholen voor b.o. aanvankelijk meer beschouwd werden als een middel ter beveiliging tegen, dan een middel ter bescherming van abnormalen. Hierin ligt een fout, n.l. de overschat ting van de invloeden, die zouden uit gaan van het afwijkende kind op het normale en de onderschatting van de mogelijkheid ook het afwijkende kind dusdanig .teontwikkelen, dat het voor het overgrote deel zou kunnen voorzien in eigen onderhoud. Gelukkig is daarin verandering gekomen, alhoewel het juiste inzicht omtrent de scholen voor b.o. in sommige gevallen nog steeds niet aanwezig is. Dikwijls meent men, dat de b.l.o.-school een vergaarbak is van a- sociale typen. Het kenmerk van a-so ciaal te zijn is, aldus spreker, niet syno niem met bijvoorbeeld debiliteit. Debili teit komt onder alle lagen van de bevol king voor, al zal het percentage hoger zijn in de onderste regionen van de be volking. Als het kind door de wet ge dwongen zijn eerste schreden zet in de school betekent dit voor hem een ge weldige verandering. De zekerheden van huis en gezin vallen hier weg en het kind staat alleen tegenover een geweldige berg moeilijkheden. Een normale leerling zal deze moeilijkheden snel te boven zijn en zich snel aanpassen. De gemiddelde leerling zal toonaangevend zijn voor het tempo. Voor de minder vlugge betekent dat een voortdurende strijd tegen een overladen programma. Is echter het te kort aan vermogens groot dan is de strijd reeds beslist. Het kind zit in de klas, maar behoort niet tot de klas. Het pro bleem van het afwijkende kind in de klas wordt min of meer zichtbaar en vraagt om een oplossing. Het is echter niet al leen het probleem van de onderwijzer en het betrokken kind. Het probleem raakt de gehele school en eigenlijk onze gehele maatschappij. Het kind is nu eenmaal op onze weg geplaatst en zal door onze hulp moeten komen op zijnp laats. We moeten en de samenleving en het kind in het oog houden. Kon men vroeger zo niet geheel zonder onderwijs, dan toch zeker met een minimum aan kennis nog een goed figuur slaan in het leven, dat is in 1957 niet meer mogelijk. Na ernstig be raad zal men thans de keuze moeten maken tussen l.o. en b.l.o. Hierbij moet steeds het belang van het kind voorop staan. Spreker eindigde zijn rede met er op te wijzen dat men de school voor b.o. niet moet zien alleen als een leerinsti- tuut, maar bovendien als een vormend instituut. De geschonden persoonlijkheid van de afwijkende mens wordt daar zo Afscheid ds. Th. B. W. Gramberg VAN LEIDSE EVANG. LUTH. GEMEENTE In de gisteren gehouden morgendienst van de Evangelisch Lutherse Gemeen te, heeft de bekende zendingspredikant, ds. Th. B. W. Gramberg, afscheid geno men, wegens zijn naderend vertrek naar Ceylon. De plaatselijke predikant, ds. H. J. A. Haan, verzorgde de liturgie en hield daarna een korte predikatie n.a.v. Efeze 1 15. Na de prediking richtte ds. Haan zich nog in een persoonlijk woord tot ds. en mevrouw Gramberg. Vervolgens betrad ds. Gramberg de kansel, die als tekst had gekozen, Jo hannes 7 38. Spreker herinnerde eraan hoe hij vyf jaar geleden óók in Leiden had gepreekt. Toen was dit in de Pie terskerk met dr. E. Emmen. die sprak n.a.v. Jesaja 55 12. Ds. Gramberg stond uitvoerig stil bij zijn werk op Ceylon en zeide met vreugde en vrede zijn werk aan te willen vangen. Hij verheelde niet de moeilijkheden, die er waren geweest, maar gewaagde ook van de zegen op het werk ontvangen. Na de zegen, richtte ouderling J. Moelijker zich tot ds. en mevrouw Gramberg. Hij wenste hen Gods zegen op hun arbeid toe. Op zijn verzoek zong de gemeente het echtpaar Gramberg de zegenbede: „U zeegne' God", toe. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om van ds. en mevr. Gramberg afscheid te nemen. PROT. CHR. KOSTERS BIJEEN Onder voorzitterschap van de heer L. van Duyn van Noordwijk Zee kwamen zaterdagmiddag de leden van de Prot. Chr. Kostersvereniging uit Leiden en omgeving bijeen in de consistorie van de Oosterkerk. Na het zingen van Psalm 97 vers 1 en 7 las hij Lucas 24 13-24. Een speciaal woord van welkom richt te de heer Van Duyn tot de secretaris van het hoofdbestuur, de heer A. van Nierop. De heer Siera. secretaris der vereniging, las de notulen der vorige vergadering. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de kerkbesturen, zowel aan de afdelingen als aan het hoofdbestuur inlichtingen enz. inwinnen bij het even tueel benoemen van kosters en het op trekken van de salarissen. Hieruit blijkt dat men allerwege begrip krijgt voor de werkzaamheden van de koster en zijn beloning. De heer Van Nierop, deelde mede dat op 18 juni in Hilversum de jaarverga dering wordt gehouden. Tenslotte hield men zich nog bezig met de behande ling van de beschrijvingsbrief van dezp vergadering. beïnvloed, dat zij zich zal kunnen in- en aanpassen in de maatschappij, die met afwijkingen geen rekening kan houden. Plaatjes verduidelijkten het gesproken woord. Het nieuwe schoolgebouw werd later op de middag bezichtigd en kennis werd genomen van het lesmateriaal. Ook werd op deze bijeenkomst de excursie naar de Fanenburg eind juni of begin juli be sproken. Demonstratie Muziekschool „Toonkunst" Uitvoering Gehreis- en blokfluitklassen Niet minder dan ongeveer 100 leerlin gen der Gehreis- en blokfluitklassen der Muziekschool Toonkunst waren zater dagmiddag in de foyer van de Stadsge hoorzaal verenigd, waar zij voor ouders en belangstellenden hun jaarlijkse de monstratie gaven. Wederom werd over tuigend aangetoond, tot welke opmerke lijke resultaten dit onderwijs in betrek kelijk korte tijd kan voeren. De ganse methodiek van dit onderwijs, waarvan wij nog kortgeleden een overzicht ga ven, werd onder de loep genomen, waar bij het interessant was waar te nemen, welke vorderingen er gemaakt waren onder de stimulerende leiding van mej. C. de Jong. Tenslotte kwam er een gans orkestje aan bod. bestaande uit violen en blokfluiten, dat in oude composities bewees, welke uitnemende grondslagen er reeds voor het instrumentale onder wijs gelegd zijn. Aan mej. De Jong, werd namens het bestuur door de directeur, de heer Henk Geirnaert als dank een boekwerk aan geboden. De Leidse Jeugdtoer De voorbereidingen voor de Leidse Jeugd Toer zijn thans zover gevorderd, dat er tekening in begint te komen. Het programma staat nagenoeg vast en de verschillende ploegen worden ge vormd. Iedere ploeg tracht thans de sterkste „troeven" aan zich te binden, waarbij de minder sterke renners uit de ploegen worden gehouden. Dit is echter niet de bedoeling van de organisatoren. Men gaat van de ge dachte uit. dat ieder jongen mee moet kunnen doen. Daarom is er nu bepaald, dat de deelnemers van 12 t.m. 15 jaar een aparte B-klas zullen vormen, die een eigen klassement hebben. De leider van het A-klassement rijdt in de gele trui en zijn collega van het B-klassement in de groene trui. De ploegen, die drie of meer B-rijders hebben, komen nu ook in een afzonder lijk B-ploegen klassement uit. De laat ste datum om zich bij het secretariaat (Floresstraat 31) op te geven is 15 juni. Tot 1 juni worden de beschikbare plaatsen gereserveerd voor de oude deelnemers, maar daarna worden de ploegen ingeschreven in volgorde van opgave. Komt men aan het maximum van 16 ploegen toe. dan zullen de laatkomers niet meer geaccepteerd worden. Het programma luidt als volgt: 15 juli: 3 manches van 15 ronden op de Hofdijk in Oegstgeest; 16 juli: 25 ron den van 1000 meter in Katwijk aan Zee. 17 Juli: persoonlijke en ploegentijdrit te Noordwijk aan Zee; 18 juli: 25 ron den van 1200 meter te Noordwijk aan Zee en 19 juli: 2 manches van 20 ron den op de Hofdijck in Oegstgeest. „DENNENHEUVEL". De Vereniging „Dennenheuvel", tot verpleging van hoofdarbeiders in her stellingsoorden en sanatoria, heeft op haar algemene Jaarvergadering in Den Haag besloten de volgende Jaarvergade ring in Leiden te houden. Een beeld van de sinistere vuur zee. welke zaterdagmiddag in een lioutopslagplaats te Utrecht woed de. Prof. De Gaay Fortman aanvaardde zijn functie met woorden van dank voor het geschonken vertrouwen en tot de scheidende voorzitter, die zoveel arbeid met zoveel voortvarendheid en liefde in een zo lange tijd gegeven heeft aan een doel, dat hem zeer na aan het hart ligt. De tweede voorzitter mr. H. E. Schef- fer had tussen afscheid van oude en Predikaat „Koninklijke" verleend In hotel 's Molenaarsbrug heeft de Zeil- en Roeivereniging Hollandia zaterdagmorgen in verband met het 75-jarig bestaan een zeer geslaagde receptie gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Het zal het bestuur, onder voorzitterschap van ir. E. Ruempol, duidelijk geworden zijn dat velen Hollandia een warm hart toedragen. Een der eersten die zijn gelukwensen kwam aanbieden was de bur gemeester van Alphen, de heer Z. Bruins Slot, die met zijn echtgenote aanwezig was. Mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Koningin in deze provincie bood met zijn echtgenote eveneens gelukwensen aan. Aanwezig waren voorts het ere-lid, jhr. Stoop en echtgenote, terwijl de Ne derlandse Roeibond vertegenwoordigd was door de voorzitter de heer C. E. v. d. Ploeg, mej. Makkink en de vice-voor- zitter de heer J. D. Fernan; zij boden een fraaie vlag aan. De leden van Hol landia uit de Rijnstreek, te weten dok ter Loth, van Woubrugge, dokter Van Wermeskerken, mr. Loef en de heer P. Groenhart boden een tijdmeter aan en een specale weegschaal voor het wegen van de roeiers. Dokter Loth hield hier bij een geestige toespraak, waarbij hij een terugblik gaf op de geschiedenis van Hollandia. Burgemeester Van Wageningen, van Woubrugge, en burgemeester De Her der, van Koudekerk, waren eveneens met hun echtgenoten aanwezig en wens ten het bestuur met dit 15e lustrum van harte geluk. Wat later kwam het gemeentebestuur van Alphen met de dames namens de gemeente Alphen gelukwensen aanbie den, waarbij de burgemeester een fraaie wisselprijs aanbood, die door het be stuur van Hollandia voor een der damesnummers bestemd is. Ook Bloe men Bertha ontbrak op deze receptie niet, terwijl ook vele vertegenwoordi gers van de diverse roeiverenigingen ge lukwensen aanboden,, waarbij gewezen werd op de bijzondere sfeer van de Hol- landia-wedstrijden. Njord, Proteus, Tri ton, Skadi. Viking, Koninklijke Zeil- en Roeivereniging Amsterdam. Militaire Academie te Breda, de Cadettenroeiver eniging en veile anderen boden geluk wensen aan. Voorzitter Ruemipol dankte met een enkel woord voor de betoonde belang stelling. waarna het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel vanaf de parkeerplaats aan de Hoge Zijde een uitstekende serenade bracht, die door het jubilerende bestuur, staande op het balkon van het hotel werd aangehoord. „KONINKLIJK" Tijdens de daarna gehouden lunch deed mr. J. Klaasesz, de Commissaris der Koningin, de verheugende mede deling, dat het HJVf. Koningin Juliana behaagd had aan de Zeil- en Roei vereniging Hollandia het predikaat „Koninklijk" te verlenen, een mede deling, die uiteraard met een luid ap plaus begroet werd en waarvoor het bestuur wel zeer erkentelijk was. Mevr. Kesper, de echtgenote van de voormalige Commissaris der Koningin, bood tijdens deze lunch na een harte lijke toespraak een nieuwe „Kesper-wis- selbeker" aan, die door het bestuur in grote dank aanvaard werd. Excursie Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding NAAR CREMATORIUM IN VELSEN. Een flinke groep belangstellenden on dernam gistermorgen de voorgenomen tocht naar het zo mooi gelegen Crema torium in Velsen, waar de voorzitter der Leidse afdeling van de Ver. voor Facul tatieve Lijkverbranding, dr. K. Simon Thomas, een speciaal woord van welkom sprak tot de vele niet-leden. Eigen aanschouwing van de werking van een crematorium geeft velen een beter begrip dan welke brochure ook. Namens de directeur liet de heer Everink zich in zijn inleiding in vrijwel dezelfde geest uit. Hij adviseerde de be zoekers dan ook tijdens de rondgang niet te schromen om vragen te stellen aan de deskundige leiders. Het Crematorium heeft geen geheimen en kent geen verschillende tarieven, of men van de grote, lichte, dan wel van de kleine, stemmiger aula gebruik maakt. In grote trekken schetste de heer Everink de opkomst en verbreiding van de crematiegedachte in Nederland. In 1870 vond de oprichting van de vereni ging plaats en in 1914 de opening van dit eerste crematorium. Omdat de Begrafeniswet van 1869, die deze vorm van lijkbezorging niet kende, werd van de eerste behandeling prompt proces-verbaal opgemaakt. Maar na een langdurig proces kwam de Hoge Raad tot de conclusie dat niemand voor deze „onwettige" daad gestraft kon worden. De lijkverbranding moest dus wel oog luikend worden toegestaan en nadert nu reeds het respectabele aantal 36.400. Eindelijk in 1955, kwam de wetswijzi ging tot stand, waarin echter o.m. de hinderlijke bepaling voorkomt, dat 18- jarigen enouderen hun wens tot crema tie in een codicil of notariële akte schrif telijk moeten vastleggen. De installatie omvat thans vier met gas gestookte ovens en verricht gemid deld 40 verassingen per week. De vele buitenlandse gasten, die regelmatig op bezoek komen, zijn steeds vol lof over de bouw en de inrichting. Zij nemen met belangstelling kennis van het feit, dat ongeveer 70^ van het totale aantal de asresten laten verstrooien op de nabij gelegen terreinen. Na deze rede, welke werd aangehoord in de grote aula en waar men met or gelmuziek was ontvangen, verdeelde het gezelschap zich in 2 groepen, teneinde rustig het gehele complex in ogenschouw te kunnen nemen. Ook bij deze „uit tocht" deed de organist zich horen, waarna men elkaar weer ontmoette in de koffiekamer. Van het crematorium. Hier sprak de voorzitter zijn dank uit voor deze ontvangst. Hij hoopte dat de niet-leden er spoedig toe over zullen gaan de strijd van de vereniging tot algehele gelijkstelling tussen begraven en creme ren daadwerkelijk te steunen. Tenslotte wees hij er op dat het hoofd kantoor in Den Haag ook van niet-leden de afschriften van codicillen gaarne in bewaring neemt, welke dan dienst doen als het eerste exemplaar niet direct be schikbaar mocht zijn. Het bestuur had veler dank in ont vangst te nemen voor de betoonde gast vrijheid, waarna men op eigen gelegen heid de terugtocht ondernam. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING B In ..Endegeest" is het staatsexamen voor het diploma Ziekenverpleging B afgenomen. Voor dit diploma slaagden de zusters A. Biere. A. M. H. Dodebier. G. W. Gijbeis, J. E. Houpt, J. H. T. Hurkmans, A. M. Keijzer, G. Lagas, A. M. A. Lem, H. J. Lindenbergh, C. J. C. Nooyens, J. den Ouden, P. M. Ploeger, C. J. M Schrijvers. H. C. van de Snep scheut, V. M. U-A-Sai. E. L. de Vries. H. E. Walangitang. G. C. Wijntjes en de broeders D. Bosgraaf, P. E. Braams. C. J. Lagas en P. Post. Royalisten vierden vrolijk feest De personeelsvereniging ,De Royalis ten" heeft haar talrijke leden zaterdag in het St.-Antoniusclubhuis een vrolijke avond voorgezet. In zijn inleidend woord heette de voorzitter, de heer B. van Leer, in het bijzonder welkom de directie van de N.V. Royal Typewriters, waarna het cabaretgezelschap van Johnny van Haarlem een gevarieerd programma over het voetlicht bracht. Het duo Vinjé bracht er op zijn accordeon al spoedig een feestelijke stemming in. waaraan later op de avond o.a. ook het trio Jeanne (xylophoon) en de Bollinies (muzikale clown) het hunne bijdroegen. Bovendien waren er enkele aardige schetsjes en deed Johnny van Haarlem zich kennen als een uitstekend parodist. Gezamen lijk zorgden zij voor een amusant programma, waarmede iedereen zich kostelijk amuseerde. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer B. van Weeren en met medewerking van „The Oké Rythme Stars" van Frans Houps besloot dit feest der Royalisten. Prof. dr. A. J. de Sopper 50 jaar Leids doctor VAN 1922 TOT 1945 HOOGLERAAR IN DE SLEUTELSTAD. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de huidige oud-hoogleraar te Leiden in de geschiedenis der wijsbe geerte, prof. dr. A. J. de Sopper, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „David Hume's kenleer en ethiek van Bacon tot Hume", Prof. dr. A. J. de Sopper, die thans 81 jaar oud is, ving zijn predikantschap, van de Ned. Herv. Kerk in 1889 aan te Hoogmade, stond daarna achtereenvol gens in Velsen en Amsterdaam en werd in 1918 benoemd tot hoogleraar te Gro ningen. Vier Jaar later, in 1922, werd hij benoemd tot hoogleraar te Leiden voor de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metafysica en zielkunde, als op- I volger van prof. Bolland. Hij aan- vaardde dit ambt op 25 oktober van dat I jaar met een oratie over „Waardefilo- sofie". Op 1 oktober 1945 legde hij dit ambt neer. Van de hand van prof. De Sopper zijn vele publikaties verschenen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3