Ten hemel schreiend bijgeloof en heksenangst in West-Duitsland Beierse boer richtte zijn bedrijf te gronde Scheldpartijen drijven vrouiven in de dood Betere wetgeving noodzakelijk Wordt U gekweld Met een enkel woord Bonn is bereid dertig miljoen dollar aan Frankrijk te lenen Agenda MAANDAG 27 MEI 1957 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Ontelbaar veel mensen in West-Duitsland, vooral op het platteland, geloven ondanks de geestelijke vooruitgang van onze moderne tijd nog altijd aan heksen en andere boze geesten. Een kras staaltje van zulk bijgeloof is wel het zeer recente geval van een Beierse boer in Ober-Ergoldsberg (ten zuiden van Regensburg), die zijn hele boerderij, vlak bij de ingang van het dorp, volkomen te gronde heeft laten gaan. Deze boer. Peter Meier, een grote kerel met blauwe ogen. kwam in 1946 uit krijgsgevangenschap terug. Hij kocht twee koeien en een os. hield er een groot aantal kippen op na en begon weer te werken, net als in de tijd toen hij nog geen soldaat geworden was. Peter was ongetrouwd, zijn zuster deed het huishouden. Maar na enige tijd begonnen de Meiers „vreemd" te doen. De luiken voor de ramen van het huis bleven dag en nacht gesloten. De man spijkerde alle vensters en een deur van de stal dicht. Sedertdien is het vee geen enkele keer meer naar buiten gekomen. Ook het kippenhok werd dichtgetimmerd. Alle openingen werden hermetisch verstopt en er werd een soort barricade om heen gebouwd Beierse landbouwer hieiti de wocbf tefjen heiscen Tegen een van zijn buren zei Meier: Mijn huis wordt door hek sen opgezocht. Mijn kippen leggen geen eieren meer. Mijn koeien geven bloed in plaats van melk. Ik moet alles dichtstoppen om de heksen niet meer toe te laten". De mensen in het dorp lachten hem uit. Dat verdroeg de boer niet. Met niemand van de dorpelingen sprak hij meer. Hij leverde geen melk meer af en slachtte al zijn kippen. Als hij brood nodig had, ging hij het met zijn ossewagen ki lometers ver in andere dorpen ha len. Zijn zuster kreeg men haast nooit meer te zien. Een heel enkele keer kon men haar schichtig, met een hoofddoèk diep over het gezicht ge trokken, op een drafje van het huis naar de stal zien lopen. Op een zo mernacht zag een boer Peter Meier in het schijnsel van zijn zaklan taarn voor zijn stal staan. Hij hield er de wacht, met een dikke knuppel in zijn hand. In het vervolg kon men hem daar elke nacht zien staan, winter en zomer, om de hek sen op de vlucht te jagen Als de boerenknechten uit het dorp vroeg in de ochtend naar buiten, naar hun werk, togen, stond Meier nog altijd Poütfe kwam eraan te pas De politie ging zich met de zaak be moeien. Niet vanwege Meier zelf, maar vanwege zijn beesten. Er was namelijk een klacht binnengekomen, en de men sen hadden medelijden met de koeien, die nooit de zon zagen en al in geen jaren in de wei waren geweest. Op bevel van de politie moest de stal worden ge lucht. „Ik kan niet meer tegen de hek sen op", jammerde de boer. Zijn zuster stierf en een paar weken geleden heeft Peter Meier zijn bedrijf verkocht. Het had eeuwenlang gebloeid, bij de verkoop bracht het nu niet veel meer op. Het woonhuis was zo vervallen, dat de bouwpolitie een bordje „verboden te betreden" op de deur heeft laten han gen. De ratten en de muizen stoeiden er vrolijk rond, en de muren van de schuur en van de stal zijn gescheurd en scheef gezakt. Peter Meier is nu naar een ander dorp getogen. Hij wil er een nieuw leven beginnen. Hoewel ze niet bestaan, heb ben de heksen hem toch van zijn huis en haard verdreven. Kruse contra bijgeloof Een gewezen onderwijzer, Johann Kruse, die thans 67 jaar is en in Ham burg woont, voert al lang een felle strijd tegen het domme geloof aan heksen en i*, öwi»U op zijn post, doodmoe tegen de deur van tal geleund. zijn "stal geleund. Overdag was hij niet meer in staat veel werk te verzetten. Zijn boerderij verviel, zijn velden wer den verwaarloosd en leverden met veel meer op. Advertentie dioor reumatiek, sipit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uiw toe vlucht tot Togal, Het middel dat baat, waar andere .falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8 88 aan toverkunsten. HU is bü haast alle processen tegenwoordig, waarin het om bUgeloof gaat. En dat zUn er heel wat! Een paar jaar geleden schreef hü een belangwekkend boek „Hexen unter uns" (Heksen onder ons), waarin hg tal van authentieke gevallen van ten hemel schreeuwend bUgeloof opsomde. HU schreef dit boek voor een groot deel met de bedoeling zUn medeburgers in de re publiek op de grote gevaren van dat bijgeloof opmerkzaam te maken, want het heeft al veel onschuldige slachtoffers gemaakt. Tal van bewoners van dit land, hoofdzakelijk vrouwen, werden in de dood gedreven, omdat men ze voor „heksen" had uitgemaakt. Een boer in de buurt van Freiburg heetf zo lang met stenen naar zijn eigen vrouw geworpen, dat ze bijna dood was, omdat hij ervan overtuigd was dat ze een heks was en zij zyn land onvrucht baar had gemaakt!!!! In de laatste jaren zijn vele vrouwen vrijwillig uit het leven gescheiden om dat zij het niet langer meer konden ver dragen steeds maar voor „heks" te wor den uitgescholden. Een 24-jarige vrouw in een Zwabisch dorp is er door in een krankzinnigengesticht terecht geko men In Hamburg met zijn meer dan 1.700.000 inwoners zouden volgens Kruse ongeveer 300 „heksenverdrijvers" wonen, die iedere dag dik aan de domheid en het bijgeloof van anderen verdienen. Kruse heeft in de laatste tijd hulp van een pater uit Keulen gekregen. Op hun initiatief overweegt men thans in het ministerie in Bonn, of men het Wet boek van Strafrecht niet met een bij zondere „heksenparagraaf" zou kunnen verrijken, die de rechters beter in staat stelt tegen het bijgeloof en de domheid op te treden. Utrechter omgekomen in Oostenrijk De 31-jarige A. Hamelink uit Utrecht is zaterdag in het Oostenrijks plaatsje Bluden op een bergpad uitgegleden en in de diepte gestort. De heer Hamelink had met een land genoot, nadat zij de aangeboden hulp van een jonge Oostenrijker hadden geac cepteerd, een gevaarlyk bergpad geno men. De jonge Oostenrijker heeft zich na het ongeluk uit de voeten gemaakt. Hij wordt door de politie gezocht. De heer Hamelink was met zijn vrouw en kind op vakantie in het Sportcen trum Bregenz. Een reddingsploeg kon slechts het stoffelijk overschot bergen. SPIJSOLIEPRIJS TIEN CENT OMLAAG. (Van onze Haagse redactie) De winkelprijs van een fles spijsolie zo vernemen wU, zal met ingang van 8 juni met tien cent worden verlaagd. Deze verlaging is mogelUk geworden door een daling van de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt. SpUsolie- fabrikanten zijn tot dit besluit geko men na overleg met het ministerie van Economische Zaken. BINNENLAND Bij K.B. zijn benoemd tot directeur ln vaste dienst bij de Rijksluchtvaart dienst de heren O. J. Sells en ir. C. A. F. Falkenhagen. Vrijdagavond startben van/udit Den Helder acht jachten van de Kon. Marine Jachtclub voor een 170 mij'l-zeilrace op de Noordzee. De' baan was uitgezet van Den Helder via het Smith Knoll vuurschip naar Hoek van Holland, waar de schepen gistermorgen verwacht konden worden. Van deze schepen kreeg er een averij on der de Engelse kust en twee anderen lie pen respectievelijk Umuiden en Vlisslngen binnen in verband met het slechte weer. Op 5 Juni a.s. zal in Sassenheim een buitengewone vergadering van aandeel houders van Sikken "s Lalkfabrieken wor den gehouden met als enig agendapunt: „benoeming van een commissaris". Hier toe is door de vergadering van houders van aandelen een voordiradht opgemaakt, waarbij als eerste wordit aanbevolen dr. H. j. van Doorne te Eindhoven, directeur van de D.A.F. fabrieken aldaar. Gistermiddag werd' brand ontdekt in een wolwinkel aan de Laat de Alkmaar. De brandweer wist het vuur, ontstaan in het magazijn achter de winkel, tot de be nedenverdieping te beperken. De schade aan inventaris en goederen gedekt door verzekering is aanzienlijk. De eigenaar, C. zou niet de nodige voorzichtigheid met een brandende sigaret ln acht hebben ge nomen. Zaterdagmiddag passeerde het drie jarig zoontje van de familie Somers uit Helmond met een vriendje de half geslo ten overweg te Helmond. Op hetzelfde moment naderde een uit de richting Eind hoven komende trein. Het knaapje werd even geraakt en tegen een langs de spoor baan staande ijzeren paal geslingerd Het kind was vrijwel op slag dood. De minister van Marine. Ir. C. Staf. is zaberdag van Schiphol naar Ned. Nieuw Guinea vertrokken om zich op de hoogte te sbellen van de toestand van personeel er. materieel der Kon. Marine. De minister denkt ongeveer haQf Juni in Nederland terug te keren. De Nederlandse en Portugese rege ringen zijn overeen gekomen de status van hun wederzijdse diplomatieke vertegen woordigingen van gezantschap tot am bassade te verheffen. Woensdag a.s. zal een groep van 20 Indonesische zakenlieden, die ons land be zoeken. te Amsterdam verblijven. Zij zul len 's middags worden ontvangen door de Kamer van Koophandel in de grote ver gaderzaal van het Beursgebouw. De 25-Jarige motorrijder P. Esman uit Hilversum is gistermiddag vlak by zijn woning dodelijk verongelukt Hij kwam op zijn motor uit de richting Laren en nam de rotonde bij de entree van Hilversum met te grote snelheid, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Hij sloeg te gen een lichtmast en was op slag dood. De vereniging „Het Spinozahuis" heeft op haar algemene vergadering het be stuur met twee leden uitgebreid, nl. prof. dr J. M. M. Aler en prof. dr. G. C. van Niftrtk. BUITENLAND Prof. dr. Bergmann van de veeartse- nijkundlgè faculteit van de Oostberljjnse HU mbol dit-universiteit is naar West-Ber- lijn uitgeweken. Kortgeleden heeft prof Schütziler van dezelfde faculteit in west- Eeriyn asiel gevraagd. Door de 357 miljoen Inwoners van Inó'la worden niet minder dan 630 ver schillende talen en dialecten gesproken, zo blijkt uit het zojuist verschenen Demogra flsoh Jaarboek 1956 van de verenigde Na ties. Schipper Cor Koning van de gatie van Scheveningse schonen de SCH. 171. die op een weinig be- eerste Hollandse Nieuwe aange- vredigende wijze de haringrace won boden aan burgemeester H. A. Al. T. heeft zaterdagmiddag met een dele- Kolfschoten van Den Haag (rechts) De Britse vereniging van automobi listen heeft na anderhalf jaar onderhande len met het Russische reisbureau Intoerist gedaan gekregen, dat Britse automobilis ten de Sovjet-Unie mogen bezoeken. Zij zul'len echter gebonden zijn aan twee vas te routes en moeten in hun wagen een plaats beschikbaar hebben voor een Rus sische „gids"! Bij een botsing tussen twee auto's in de omgeving van de Amerikaanse stad Bensos (Illinois) zijn elf personen om het leven gekomen. In Moskou is zaterdag het naeuwe hotel Oekraina geopend, dat 1026 kamers elk voorzien van radio en televisie, bevat. Er is een restaurant op de 13de verdie ping. vanwaar men een prachtig gezicht over de stad heeft aldus Radio-Moskou. De „Tahiti Nud" een bamboevlot waarop vijf mannen onder leiding van de Fransman Ene Bisschop op weg waren van Polynesië naar de kust van Zuid- Amerika. is gisteren 250 mijl van het ei land Juan Fernandez gezonken. De vijf opvarenden waren bijtijds aan boord ge gaan van het Chileense fregat. Baquedano" dat het vlot naar het genoemde eiland sou slepen. Het vlot zonk. nadat de sleepkabel tfidens een storm was gebroken De ex peditie had willen aantonen, dat bewoners van Polynesië vla de heersende zeestro ming de kust van Zuid-Amerika hadden kunnen bereiken. Zes en een halve maand geleden waren zij met hun tocht begonnen De Tsjeöhoslowaaitse veiligheidsdienst I beweert een aantal Britse agenten te heb ben gearresteerd, die probeerden inlichtin gen over d'e Tsjechoslowaakse industrie te krijgen, zo is zaterdag in Praag bekendge- maakt.. Het ging daarbij voornamelijk om de Skoda fabriek ln Pitsen, aldus de be kendmaking. Drie uit Nazareth afkomstige Jeug dige Arabieren, die te Haifa terecht heb ben gestaan wegens spionage ln Israël ten bate van een buitenlandse mogend heid. zijn tot zeven, zeven en drie Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee ongeveer 25-Jarige Polen, die met een sport vlieg tuig waren opgestegen van het vliegveld van Breslau, in Oost- Duitsland. zijn zondag, na een vlucht over Tsjecho-Slowakije. ln de omgeving van Wenen geland. Zy hebben de Oostenrijkse autoriteiten verzocht als politieke vluch telingen ln Oostenrijk te mogen blijven. Buitenlandse waarnemers in Belgra do leiden uit de hartelijke toon van de gelukwensen ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van maarschalk Tito af. dat de Oosleuropese landen op instructie van het Kremitn hun best doen om een eind te maken aan het zes maanden oude geschil tussen Joego-SIavlë en de Sovjet-Unie, ontstaan naar aanleiding van de opstand ln Hongarije en Tito's weigering om zich aan te sluiten bij een door Rusland ge leid „socialistisch kamp". De hevige griepepidemie, die op het ogenblik op de Phillippljnen woedt, heeft totnogtoe 159 mensen het leven gekost. Op zaterdag alleen al stierven 4-1 mensen. Voorts zijn de artsen van mening, dat de c.roa 200 zieken, die in afgelopen twee weken overleden zijn tengevolge van long ontsteking of bronchitis, indirect bet slachtoffer zijn geweest. In de Joegoslavische stad Zadar zijn elf Kroatische studenten gearresteerd, die verleden maand de stichting van die staat. „Kroatië" in de tweede wereldoorlog onder Duitse bescherming herdachten In Zagreb, de hoofdstad van Kroatië, is kortgeleden een aantal studenten veroor deeld wegens pogingen om een Kroatische nationale beweging in het leven te roepen. Advertentie Zwitserse president tvaarschnwt zijn volk dat het in een droom van icelvaart leeft Naar aanleiding van geruchten over een Westduitse lening ten bedrage van 30 miljoen dollar voor Frankrijk wordt in Bonn vernomen, dat, indien Frank- ryk aan de Europese Betalingsunie een speciaal krediet tot dit bedrag zou ragen, de Duitse Bondsrepubliek een dergelyk verzoek met grote welwillend heid zou overwegen. West-Duitsland is de voornaamste krediteur onder de 18 EBU-landen en een speciaal krediet voor Frankrijk zou vrUwel alleen ten laste van de Bonds republiek komen. Eind april beliepen de vorderingen van West-Duitsland op de EBU-landen, 817 miljoen dollar, terwyl Frankryk een verrekeningstekort van 315 miljoen dollar had. Tijd om fe ontwaken De deviezenreserves van de bank van Frankrijk bedragen thans het equiva lent van ongeveer 1 miljard dollar en de bank is van oordeel, dat een verdere daling niet mogelijk is. wil men de hui dige wisselkoers in stand houden. Daarentegen bedragen de deviezenre serves van de bank Deutscher Lander ongeveer 4.5 miljard dollar. Deze reser ves zijn groter dan die van het gehele Britse rijk! In Bonn herinnert men er aan. dat de Duitse Bondsrepubliek, die in 1950 tot de EBU toetrad, reeds 12 maanden later een aanvullend krediet aan de EBU-landen moest vragen en dat Frankrijk toen daarvoor zijn toestem ming gaf. Bern bestrijdt inflatie De Zwitserse president. Hans Streuli, die tevens minister van Financiën is, heeft het Zwitserse volk zondag ge waarschuwd, dat het in een droom leeft en dat het tijd is om te ontwaken om de dreigende inflatie het hoofd te bie den. Sprekende op het jaarcongres van de Radicale partij zei Streuli, dat Zwit serland boven zijn stand begint te le ven. De vraag naar goederen en dien sten is te groot en er wordt te weinig Syrische troepen uit Jordanië vertrokken De laatste groep Syrische militairen in Jordanië heeft zondag het land ver laten, aldus is gisteren officieel in de Jordaanse hoofdstad. Amman, bekend gemaakt. De Syrische eenheden, die in november van het vorig jaar op uitno diging van de Jordaanse regering Jor danië waren binnen getrokken, hebben het land thans op verzoek van de rege ring te Amman ontruimd. Premier Sabri Assali van Syrië heeft gezegd, dat zijn land „positief neutraal" blijft. „Wij sluiten ons bij Oost noch bij West aap, WU zijn bevriend met de Sov jet-Unie. maar zien in dat het commu nisme een ondermijnende leer is. die een groot gevaar voor de toekomst van ons land kan betekenen". gespaard, met als resultaat, dat Zwit serland deviezen verliest. Na erop gewezen te hebben, dat niet alleen de vraag naar verbruiksgoederen is toegenomen maar dat ook de bouw activiteit een buitensporige toeneming te zien geeft en dat er spanningen zijn op de kapitaalmarkt, merkte Streuli op, dat het nadelige saldo van de handels balans in de eerste vier maanden van 1957 ongeveer tweemaal zo groot was als in de overeenkomstige periode van 1956. Als gevolg van de gestegen invoer be droeg het nadelige saldo van de han delsbalans in de eerste vier maanden van dit jaar 770 miljoen frank, hetgeen Streuli een dreigend teken noemde. Staciszaal (kleine zaal)Zangavond o. 1. v. mevr. Truus Massaarvan Driel, 7 3/4 uur nam. Prediker: Toneelavond Bouwfonds Actie comité Prediker. 7.30 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Ja ar verg. Sels- kip Fryslan. 7.45 uur nam. 29 mei. Rem. Kerk. Jaarvergadering Ver. Vrijz. Hervormden. 8 uur nam. Oejstgeest (Montessorischool L. de Colignylaan). Lcerlingenudtvoeriing Mu ziekschool Mij voor Toonkunst. 7 uur nam. Oegstgeest: Willem de Zwijgerkerk. Baptistengemeente. Spr. H. Schouten Jr. BOSKOOP. WOENSDAG Prediker: Toneelavond Bouwfonds Actie comité Prediker. 7.30 uur nam. Kaasmarkt 1: Jaarverg. Geref. School vereniging. 8 uur nam. Telderskade. Eensbe steenlegging Geref. Lagere School. 4 uur nam. Lakenhal: Kamerorkest „Sempre Cres cendo". 8 1/4 uur nam. DONDERDAG Den Burcht; Internationaal! diamsfeest R.-K. Volksdansgroep „Nieuw Holland" 2 en 7.30 uur nam. Stations N.S.: Excursie Kon. Ned. Natuur historisch Ver. langs die Gr-echt. 8.35 uur voorai. Ie Groene Steeg 16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uur nam VRIJDAG i le Groene Steeg 16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Rehoboth. Ledlenverg. Ned. Ohristm- VTouwentoond. Spr. G. Viinik over Neder landse balladen. 8 uur nam. Rehoboth: Ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. ZATERDAG le Groene Steeg '16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uiur nam. Oud-Poelgeest: Excursie Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 2.30 uur nam.. Steenschuur 19a; K. en O.-excursie naar Lodewijkskerk. 2.30 uur nam. St.-AntondusclubhuisOperetteMasse Mij voor Toonkunst. 2.30 uur nam. ZONDAG le Groene Steeg 16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Stationsplein: Folderexoursie Kon. Ned, Natuurhistorische Ver. 10 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— v m. tot 4 uur nam. Prentenkabinet: Tentoonstelling graflcL Werkdagen 25 uur (t.e.m. 15 juni). Rlj'ksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur: de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). UniversiteitsbibliotheekLinnaeus-ten- toonstelling (tot 7 Juni). BIOSCOPEN Casino: „Happy eve. after" en zij leefden lang en gelukkig). A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Llclo: „De ondergang van de Graf Spee", 14 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sissi". de jonge Keizerin". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Zaraik". 1* jaar. Wericd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Ouruou van de Amazone". 14 JaaT. Werkdagen 2.3C, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag en Hemelvaartsdag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot maandagmorgen 8 uur waargenomen d'oor: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8-, tel. 26274. BIJ geen gehoor by Uw halsarts ot specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) oil 5 4. "53 2 "O .9 B x'S C-- C bo 2? C(N Stockholm onbewolkt nnw 2 13 0 Oslo zwaar bew. zo 1 19 0 Kopenhagen zwaar bew. windstil 14 0.3 Aberdeen licht bew. windstil 15 0 Londen half bew. no 6 17 0 Amsterdam licht bew. ono 7 14 0 Luxemburg licht bew. no 9 14 0 Parijs onbewolkt no 8 20 0 Bordeaux half bew. nmo 6 15 2 Grenoble regen no 1 19 0.5 Nice regenbul O 6 20 0.1 Berlijn onbewolkt ono 4 12 0 Frankfort licht bew. no 7 15 9 0 München regen ono 6 2 Zurich regen ono 6 9 5 Genève geh. bew. nmo 7 13 1 Locarno geh. bew. wnw 1 15 24 Wenen half bew. n 4 15 9 1 Innsbruck regen windstil 13 Rome nevel windstil 20 0 AJaccio geh. bew. O 1 21 Q

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2