Fransgezinde Algerijn in gevolg van president Coty neergeschoten „AREND" EERSTE KATWIJKER WEERBERICHT Terroristen schijnen hun actie nu ook tot het Franse grondgebied te hebben uitgebreid Moordenaar doorbrak bewaking „Witte engel van Raven sbrück" in Londen door messteek gedood Miljoen schade door brand in Utrechtse houthandel een enorme 96ste Jaargang MAANDAG 27 MEI 1957 No. 29146 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041: Redactie; 21507 Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk enkele over drijvende wolkenvelden, maar morgen overwegend zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige noord oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 MEI Zon op: 4.32 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 3.54 uur; onder: 19.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.22 uur en 14.45 uur. Laagwater te 10.20 en 22.48 uur. Dit nummer bestaat oit 14 pagina's Lewis Strauss oppert wereldconferentie (Van onze Parijse correspondent) De vroegere vice-president van de Algerijnse volksvertegenwoordiging (die overigens al geruime tijd ontbonden Is), All Chekkal, is gistermiddag, toen dui zenden mensen het voetbalveld van Colombes bij Parijs verlieten, waar juist om de Coup de France was gestreden, door een 27-jarige landgenoot Ben Sadok met revolverschoten van het leven beroofd. De heer Ali Chekkal, die in Algiers een bekend advocaat was, doch de laatste tijd uitsluitend in Parijs verbleef, heeft een belangrijke rol gespeeld in de politieke gebeurtenissen van zijn land in de laatste jaren. Hjj stond aangeschreven als een der voornaamste leiders van de Frans gezinde beweging in de Algerijnse politiek en hij schroomde niet van zijn ge voelens in het openbaar te getuigen. De laatste maand, dat de Verenigde Naties de Algerijnse kwestie behandelden, maakte Ali Chekkal officieel deel uit van de Franse delegatie te New York en het schijnt dat hij wegens dit lidmaatschap door het Algerijnse Bevrijdingsfront reeds toen ter dood werd veroordeeld. Het vonnis werd gisteren voltrokken, toen Ali Chekkal, die zich bevond in het onmid dellijke gevolg van president Coty, in wiens speciale loge hij de wedstrijd had gevolgd, juist enkele minuten na het Franse staatshoofd het enorme Parijse stadion verliet. Minister van Justitie wil spoedige berechting Opgepakt in een dikke massa van duizenden mensen had de moordenaar natuurlijk geen kans te ontsnappen. Hij was erin geslaagd het cordon van de be- wakingsljjfwachten van de Algerijnse politicus, die wist dat zijn leven voort durend werd bedreigd, te doorbreken en vanaf enkele meters loste Sadok de ko gel, die Ali Chekkal in de rug zou tref fen. De aanrader werd onmiddellijk door agenten overmand, die hem tegen de woedende menigte moesten beschermen. Korte tijd na zijn aankomst in het zie kenhuis van Colombes bezweek het slachtoffer aan de gevolgen van de aan slag. Nog gisteravond heeft president Coty, gevolgd door verscheidene andere Prof. dr. van den Bergh van Eysinga overleden Oud-hoogleraar Utrecht en Amsterdam (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is onverwacht in zijn woning te Bloemendaal in de leeftijd van 82 jaar overleden prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, oud hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Gemeente-Univer siteit te Amsterdam. Hij werd geboren op 27 juni 1874 te s-Gravenhage, studeerde in Leiden, waar hij op 25 januari 1901 cum laude promoveerde tot doctor in de godsge leerdheid. Hij is eerst tien jaar predikant bij de hervormde gemeente te Oss geweest, drie jaar in Helmond en 22 jaar in Santpoort, waar hij met ingang van 1 mei 1936 wegens zijn benoeming tot ge woon hoogleraar aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam eervol ontslag kreeg met bevoegdheid van „emeritus". In 1904 was bij benoemd tot privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Twintig jaar later werd hij vanwege het Haags Genootschap ter Verdediging van de Christelijke Gods dienst benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de Utrechtse Universiteit. In 1935 benoemde de gemeenteraad van Amsterdam hem tot bijzonder hoogle raar aan de Universiteit te Amsterdam om daar geschiedenis van de godsdienst te doceren. In 1944 werd hem eervol i ontslag verleend wegens het bereiken j van de 70-jarige leeftijd. Prof. Van den Bergh van Eysinga was voorzitter van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amsterdam, voor zitter van Teyler's Godgeleerd Genoot schap en voorzitter van de Bolland stichting. Van zijn hand verschenen vele werken. Franse hoogwaardigheidsbekleders, per soonlijk de laatste eregroet gebracht in het ziekenhuis, waar het lijk van de Al gerijnse leider lag opgebaard. De moor denaar is terstond naar de Parijse pre fectuur overgebracht en vannacht zou hij hebben verklaard, dat hij uit eigen initiatief had gehandeld en uit haat te gen een landgenoot, die hij als verrader beschouwde Uit papieren, die in zijn hotel zijn ge vonden. schijnt de politie echter de slot som te trekken, dat deze politieke moord in opdracht van het Algerijnse Bevrij dingsfront moet zijn geschied. Gezien het feit, dat overeenkomstige aanslagen de laatste weken ook tegen Franse po litici en hoge ambtenaren waren gericht, wordt men steeds sterker door het ver ontrustend gevoel bevangen, dat de Al gerijnse activisten, mogelijk aangemoe digd door de Franse regeringscrisis, hun terreuractie nu ook op Franse bodem hebben ingezet. De minister van Justitie uit het afgetreden Kabinet, Francois Mitterrand, heeft dan ook de wens te kennen gegeven, dat de berechting van de moordenaar binnen de kortst moge lijke tijd zal plaats vinden. In Algerije in één week bijna achthonderd doden Er zijn de vorige week 738 Algerijnse opstandelingen gesneuveld en 168 gevan gen genomen, aldus werd zondag te Algiers vernomen. Aan Franse zijde werden in dezelfde week 37 man gedood en 43 gewond. Bovendien worden er zes man vermist. Bij de Tunesische grens werd een konvooi met wapens en munitie voor de opstandelingen door de Fransen onder schept. Opofferend leven van Poolse gravin Th. Loebjenska dramatisch geëindigd (Van onze correspondent te Londen) De 73-jarige Ln Londen wonende Poolse gravin Theresa Loebjenska is vrijdag dagavond door een nog onbekende dader met een mes doodgestoken op een perron van een station der ondergrondse spoorwegen. De dader verdween waarschijnlijk in een wegrijdende trein. De gravin heeft tijdens de oorlog een prachtige rol gespeeld in het verzet tegen de Duitsers in Polen. Zij overleefde de concentratie kampen Auschwitz en Ravensbriick. In dit laatste vrouwenkamp kreeg zij wegens haar moedig optreden de bijnaam van de Witte Engel. Zjj werd gemarteld en werd ernstig ziek. Na de oorlog was zjj een vooraanstaande figuur onder de Poolse vluchtelingen in Londen, hoewel zjj in armoedige omstandigheden leefde en op maatschappelijke steun was aangewezen. Zjj was presidente van de Ver eniging van voormalige Poolse gevangenen in Duitsland en voorzitster of be stuurslid van verscheidene Poolse organisaties in Engeland. Politieke aanslag of de daad van een maniak Zij had het plan opgevat om geduren de het huidige bezoek van kardinaal Wisjinski aan Rome daar heen te gaan om de aandacht van de kardinaal en de paus te vestigen op de noodtoestand, waarin vele Polen in Duitsland verkeren. Zij behoorde tot een beroemd geslacht. Voor de oorlog was Theresa Loebjenska presidente van het Poolse Roode Kruis. Haar echtgenoot was een Pools diplo maat, die door de Bolsjewieken werd vermoord toen in 1918 zijn landgoed in Oost-Polen in beslag werd genomen. Het kan zjjn, dat de gravin het slacht offer geworden is van een maniak, doch de politie acht het niet uitgesloten, dat hier van 'n politieke moord sprake is. Een week geleden zou zjj Scotland Yard ervan op de hoogte gebracht hebben dat haar le ven werd bedreigd. Zij had per telefoon en per brief waarschuwingen ontvangen. Zjj haatte de communisten en de nazi's, onder wie zij beide zo ernstig geleden had. Toen de moord geschiedde, keerde de gravin van een feestje huiswaarts. Zjj was het grootste deel van de weg verge zeld geweest door een Poolse priester, die haar in de ondergrondse een halte eerder had verlaten. Zaterdag heeft de nationale zeil- koningin voor de vijfde maal haar intrede gedaan in het Friese ivater- sportcentrum Sneek. Vele andere ..koninginnen" van de kersen, de druiven, het licht etc.) bevonden zich bij haar aan boord, toen zij de beroemde Waterpoort passeerde. Een verschrikkelijk inferno Vooru.lgang der wetenschap schept grote problemen De voorzitter van de Amerikaans# Commissie voor Atoomenergie, Lewi# Strauss, heeft aan president Eisenhower voorgesteld een wereldconferentie te or» ganiseren over de problemen, die d# mensheid door haar kennis heeft ge schapen. Uit deze conferentie, waaraan filoso fen, geschiedkundigen, economen en andere deskundigen zouden moeten deelnemen, zouden misschien denkbeel den kunnen voortkomen voor oplossing van de vraagstukken waarmee de huidi ge wereld worstelt als gevolg van de vooruitgang der wetenschap, zo ver klaarde Strauss zondagavond in een televisie-vraaggesprek in Washington. Hij zei. dat hij hierbij niet alleen dacht aan de atoomenergie, doch ook aan de gevaren voor de mensheid door de ontwikkeling van de geneeskunde en de biologie. Aardbeving in Turkije: in totaal vijftig deden Gisteren heeft zich in Turkije een krachtige aardbeving voorgedaan: in totaal zjjn vijftig personen om het leven gekomen. Verscheidene gebou wen werden beschadigd. Het centrum van de oeving was te Boloe, ongeveer 190 km ten noordwes ten van Ankara en 220 km ten zuid oosten van Istanboel. Een waterleiding werd verwoest en ruiten van huizen sprongen. In een dorp ten zuiden van Boloe is een moskee ernstig bescha digd. In de plaats Seben, ongeveer 160 kilo jieter te zuiden van Boloe. is een tweehonderdtal huizen vernield. De Turkse „Rode halve maan" (ons „Rode Kruis") heeft hulp naar het getroffen gebied gezonden. President Bajar is in Boloe aangeko men om de aangerichte schade in ogen schouw te nemen. Levend verbrand De 75-jarige vrouw Albers-Monsieur# te St.-Willebrord is gisteravond levend verbrand. Bij het koken van de was, kwam zjj zo dicht bjj het gaskomfoor, dat haar kleren in brand geraakten. Op haar hulpgeroep snelde haar echtgenoot toe, die trachtte de vlammen met een deken te doven. Toen hem dit gelukte, had de vrouw echter al zo zware brand wonden opgelopen, dat zjj overleed, voordat er medische en geestelijke hulp kon worden geboden. Felle vuurzee in het hart van Assen (Speciale berichtgeving) Een brand, die zaterdagmiddag woed de op de terreinen van de N.V. Hout handel v/h P. M. en J. Jongeneel aan de Zeedijk te Utrecht, heeft een scha de veroorzaakt, die ongeveer een mil joen gulden bedraagt. Alleen reeds aan triplcxvoorraden verbrandde voor een waarde van f. 400.000. Meer dan de helft van de op dit terrein opge slagen voorraden vurenhout ging ver loren. De brand was een der grootste, die Utrecht sedert jaren heeft gekend. De haard had een oppervlakte van 15.000 vierkante meter. Het vuur had toen de brandweer aan kwam het grootste deel van de op slagplaatsen en loodsen in zijn macht. Het moet zijn ontstaan aan de zijde van de Westerdijk. Vandaar, zo ver moedt men, heeft het zich gelijk een bosbrand ontwikkeld tegen de wind in. Zaterdag om kwart over twaalf werd de brand, die binnen de kortst moge lijke tijd (men zegt drie tot vijf minu ten) een oppervlaktebesloeg van 75 bij 200 meter, door verschillende mensen tegelijk ontdekt. Uit het noord-oosten blies een stevige bries. In ijltempo zoog een tochtstroom de vlammen, die. naar de brandweer aanneemt, hun alles ver nietigend werk begonnen nabij de fa briek van akkoestische tegels aan de Westerdijk. door de houtstapels heen naar de loodsen aan de Zeedijk, 200 meter verder. De bovenwind joeg het vuur terug, nu over de opslagplaats heen, zodat letterlijk alles tegelijk in lichter laaie stond. Het systeem, waarmede men hout ..luchtig op stapels zet. (de planken en balken liggen niet op elkaar maar zijn gescheiden door dunne panlatten) en de straffe wind bevorderden de uitwer king van het vuur. Alle loodsen en sta pels brandden tot in het hart. Na tien minuten kolkte een enorme vuurzee tot 60 meter hoogte de lucht in. De rook kolom was tot op een afstand van 25 kilometer bulten Utrecht zichtbaar. Omwonenden zagen met angst en vreze het verschrikkelijke infomo aan. Enige malen werden de wonin gen metterdaad bedreigd. Even ont stond paniek. Omwonenden haalden uit voorzorg de inboedel uit de hui zen en brachten deze in veiligheid. Allerwegen vulde men wasketels en teilen met water om stukken op de daken neerdalend brandend hout te blussen. Een ogenblik leek het alsof bij de Westerdijk de brand het van de brand weer zou winnen. Met letterlijk een wa tergordijn wist men echter een ramp te voorkomen. Om half twee was men op alle fronten de toestand meester. De vuurhaard was gelocaliseerd en alle aandacht richtte zich erop deze in mil joenen liters water te verdrinken. Tot half vijf des middags laaiden nog vlammen op. Toen was de rode haan definitief om hals gebracht. De nablus sing vergde echter nog het hele week einde. Bjj een felle brand in het hart van Assen is gistermiddag een groot pak huis met een enorme voorraad goede ren totaal verwoest. Voorts is een manufacturenwinkel voor een groot deel door de brand vernield. Een tweede manufacturenwinkel werd aan de achterzijde ernstig beschadigd, ter wijl ook waterschade ontstond, want door deze winkel, die pas zaterdag was geopend, moesten de brandslan gen worden gelegd om in het aan grenzende pakhuis de vlammen te kunnen bestrijden. Omdat de brand zich al spoedig ern stig liet aanzien werden ook de brand weren van Groningen en enkele omlig gende gemeenten te hulp geroepen. De brand is vermoedelijk ontstaan in een schuurtje achter een pand aan de Sin gelstraat. Daarachter stond een groot pakhuis, dat al spoedig ook in lichter laaie stond. Even later deelden de vlammen zich ook mede aan een grote manufacturenzaak, aan de Gedempte Singel. Inmiddels was men begonnen met het ontruimen van verschillende zaken en woningen aan de Kruisstraat, want er werd nog een pakhuis door het vuur aangetast, waardoor het gevaar voor uitbreiding steeds groter werd. Nadat de gezamenlijke brandweren het gevaar voor verdere uitbreiding hadden weten te bezweren, er was een watergordijn om de gehele brand aan gelegd. werd met gezamenlijke krach ten de brandende manufacturenzaak aan de Gedempte Singel aangepakt. Kort daarna had men het vuur onder de knie. Als een silhouet tegen de lage felle zon getekend, klieft .de Arend' KW. 7 van de rederij Meerburg door de ingang van de IJmuidense visserhaven voor de laatste meters naar de Tegeltjesmarkt. Enkele mi nuten later lag het schip als eerste katwijkse logger met Hollandse Nieuwe aan de wal. Een teleurstellende race. die toch ook wel voldoenc bracht, was ten einde. De L.D.-wisselpIaquette was door schipper Jacob van der Bent voor zijn rederij gewonnen. Elders in dit nummer schrijven wij uit voerig over deze tocht .over de aan komst en over de prijsvraag welke het Leidsch Dagblad aan deze Kat wijkse race heeft verbonden. (Foto LD./Vain Vliet) Twee kinderen in de gracht verdronken Speelden in auto, die plotseling wegreed (Speciale berichtgeving Twee kinderen, de tienjarige Frank Vermeulen en de negenjarige Sjjntje Schol- tens, uit Amsterdam, vonden gisteravond de dood toen bij hun spel in een oude voor (le sloop bestemde auto het vehikel plotseling voortwaarts schoot en in een gracht dook. Het bijzonder tragische was dat niemand van de omwonenden er ook maar een ogenblik erg in had, dat beide kinderen met auto en al te water waren geraakt, anders had men zeker, aldus de politie de kinderen kunnen redden. Niemand had namelijk de kinderen in de auto opgemerkt, noch had men ge zien dat de langs de wallekant gepar keerde auto, die eigendom was van een sloper, die daar wel meer auto's par keert, van de wal af het water inschoot. Een van de omwonenden hoorde plot seling een plons en naar buiten kijkend zag hij een stukje dak van een auto in de gracht. Hij miste tevens de auto, die even tevoren daar nog had gestaan. Hij trok zijn pantofiels aan en ging bij een dichtstbijzijnd koffiehuis dit aan de po litie melden. Eerst toen de brandweer en de politie de auto op het droge ta kelden, zagen zij een kinderarmpe uit het portier steken en even later werden de stoffelijke overschotten van belde kinderen in de druipnatte auto gevonden. De verslagenheid te de buurt was groot

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1