Schittering in Stockholms schone schouwburg tijdens gala-ballet Nieuwe Franse premier moet een „politieke wonderdokter" zijn Voorlopig nog geen IJ- en Coentunnel WEERBERICHT ontving de Het Koninklijk Paar Nederlandse kolonie hartelijk Het is allerminst zeker, dat Coty toch nog (op tijd) naar de V.S. gaat gejrfh^i^: SCH 171 op weg naar IJmniden 96ste jaargang DONDERDAG 23 MEI 1957 No. 29143 Directeur. J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SUlgeI L Leldcn - olr° no 67055 Hoofdredaeteuri J. Brouwer t.7.60 per kwartaal: f.2.55 per maand: f. 0.59 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Grootse hulde van de Zweedse gemeenschap Een galavoorstelling in de Koninklijke Schouwburg van Stockholm zette gisteravond de kroon op een volbeladen programma van de tweede dag van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Zweedse hoofdstad. De schouwburg was vol bezet en een fonkelend schouwspel van kleur en juwelen toen de Koninklijke gasten om half negen binnentraden en hun plaatsen in de loge innamen achter een haag van rode tulpen, witte anjers en blauwe irissen. De beide Vorstinnen en Prinses Sybilla met haar dochters Marga- retha en Birgitta waren allen in blauwe robes gekleed. De Koning, Prins Bernhard en Prins Willem waren in rok. Langs het eerste balkon was een fleurige bloemenhaag aangebracht en voor velen bood de schouwburg een onvergetelijke aanblik toen de avond met de beide volksliederen werd geopend. Nadat het orkest het program was begonnen met de ouverture Leonore van Beethoven, werd de tweede akte van Mozarts Idomeneo gespeeld. Na de pauze, tijdens welke de directeur van de Opera en de voor naamste acteurs en actrices aan de vorstelijke bezoekers werden voor gesteld, werd een Zweeds ballet uitgevoerd, n.l. „De verloren zoon" van de Zweedse componist Alfven, een bijzonder kleurrijk ballet in zeer moderne opvatting. Ook aan het slot van deze luisterrijke avond werden de volksliederen gespeeld. In de warme meizon speelde de Neder landse Marinekapel in een kiosk in de tuin van het restaurant vaderlandse liederen, terwijl zich binnen 400 in Stockholm wonende Nederlanders ver zamelden in afwachting van de Konink lijke bezoekers. Ondanks hun drukke program kwa men Koningin en Prins precies op het vastgestelde uur aan. Aan de ingang van het gebouw werden zy ontvangen door de Nederlandse ambassadeur in Stock holm, dr. Jan Visser. Zij werden naar een ronde ontvangstzaal geleid, die met vele bloemstukken en met nationale kleuren versierd was. Daar waren de eersten, die de hoge bezoekers met bloementuiltjes mochten verwelkomen, de kleine Kees en Carolien Collot d'Escury. een zoontje en dochter tje van de eerste secretaris van de am bassade. De Koningin had de wens uit gesproken, dat alle leden van de kolonie bij deze gelegenheid aan haar zouden worden voorgesteld. Washington bespreekt ontwapeningskwestie Vandaag is in Washington een „zeer belangrijke" büeenkomst gehouden tus sen de voorzitter van de subcommissie voor ontwapening van de Amerikaanse Senaat, de democratische senator Hum phrey. met de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en Eisenhouwers adviseur voor de ontwapening, Harold St assen. In deze vergadering zouden alle ontwapeningsvoorstellen, die op de con ferentie in Londen naar voren zjjn ge bracht en in het bijzonder de Rus sisch" ender de loep worden genomen. De senator zei, dat de vergadering zal werden ingelicht over: Echt Nederlandse stemrrsng stoet aan Koningin en Prins voorbij. Halverwege moest even een pauze wor den gemaakt om hen de gelegenheid te geven een kleine verfrissing te ken. De stad Stockholm heeft *s middags hulde aan het Koninklijk paar gebracht. Niet minder dan 375 gasten uit alle ge ledingen van de Stockholmse gemeen schap waren uitgenodigd aan te zitten aan de lunch, die het stadsbestuur in het fraaie stadhuis der stad ter ere van de vorstelijke bezoekers aanbood. De massale lunch werd gegeven in de gou den zaal van het stadhuis, een zaal van enorme afmetingen, waarvan de wanden geheel met goudkleurige mozaiek belegd zyn. De vorstelijke gasten' hadden hun plaats in het midden van een over de gehele lengte der zaal reikende tafel, rijk getooid met bloemen in de Neder landse kleuren. Niet alleen Koningin Juliana en Prins Bernhard zaten aan, doch ook alle leden van de Zweedse ko ninklijke familie. De voorzitter van de raad der stad, Albert Anderson, bracht achtereenvolgens een toost uit op de Nederlandse vorstelijke gasten en op de Koning en Koningin van Zweden. Beide toespraken werden door de volksliederen gevolgd. Toen de vorstelijke personen hun plaatsen hadden ingenomen marcheerde het zangkoor van de Stockholmse stu denten zingend binnen. Het zong Zweed se volksliederen en het Wilhelmus. Een ensemble van het Zweedse radio-orkest speelde Zweedse en Nederlandse liede ren en menig lied uit Valerius Gedenck- klanck schalde door de hoge hal. De Zweedse operazanger Carl-Axel Hallgren volmaakte de muzikale entourage. In de rijk met bloemen gesierde zaal heerste een zeer geanimeerde stemming. Een zeiever en patrijs met zulk een vaardig- zenleveren patrijs met zulk een vaordig- heid, dat het massale noenmaal binnen de door het protocol vastgelegde tijd kon worden afgewerkt. Zeer vele Stockholmers hadden tevo ren de aankomst van de Koninklijke gasten bij het stadhuis gade geslagen. Het was een welhaast onvergetelijk schouwspel toen de gulden sloep „As- vasaorden" op het door de zon besche nen water afvoer om de vorstelijke per sonen vanaf het paleis over te varen naar het met groen koper bedakte stad huis. De sloep roeide langzaam langs twee Zweedse destroyers, die in het wa ter gemeerd lagen en een daverend ere saluut hadden afgevuurd zodra de adel borsten met hun blauwe riemen desloep in beweging hadden gezet. Alvorens naar de wal te roeien voer het ranke vaar tuigje langszij van debeide oorlogsbo dems, waar de bemanning langs de rai ling in de houding stond. aan de rand van de stad begeven, om daar de leden van de Nederlandse ko lonie te ontvangen. Deze ontvangst is een echt Nederland- j se plechtigheid geworden. Vanaf het restaurant Solliden op de hoge Skansen had men een uniek uitzicht op het Ve- j netië van het Noorden. Nadat allen waren voorgesteld une ven de Koninklijke gasten en hun ge volg zich nog een half uur met de „Zweedse" Nederlanders onderhouden. Er werden verversingen en er heerste een écht stemming, die tenslotte culmineerde in een spontaan door allen gezongen Wilhelmus. Tegen zes uur verlieten Koningin en Prins onder hartelijke toejuichingen riet gebouw om zich weer naar het Koninklijk Paleis te begeven, waar zij Kranslegging Na de lunch hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de historische Rider- holmkerk, waar de graftomben van het Zweedse koningshuis staan. Zij legden een krans met een witte band met de letters J en B op de tombe van de voor enkele jaren op zo droevige wijze om het leven gekomen Kroonprins Gustaaf Adolf. Daarna hebben de Ko ninklijke bezoekers zich naar Solliden, (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk is in een bijzonder moeilijke en zelfs gevaarlijke crisis gestort. Men rekent in Parijs zelfs met de mogelijkheid, dat de reis van president Coty naar de Verenigde Staten zal moeten worden afgelast of tenminste uitgesteld, ofschoon gisteren min of meer officieel werd medegedeeld, dat de president, om tijd te winnen, niet met het luxueuse passagiersschip „Ile de France" de overtocht zou maken, maar per vliegtuig. President Coty zou intussen hebben laten door schemeren, dat hij er niets voor voelt het niet ongebruikelijke Franse crisis spelletje van de „proef-Gallups" te spelen, waarbij kandidaten, aan wie tevoren weinig succes kan worden gegarandeerd, ter wille van het aanzien der partijen toch allemaal even in de politieke arena moeten verschijnen! werden genoemdzou daarmee wor den belast. De politieke logica en het parlementaire gebruik zouden niettemin verlangendat een der conservatieven, Pinay bijvoorbeeld, die de crisis immers hebben ontke tend, nu ook eerst maar eens pro beren moet de scherven weer te lijmen. Het is echter loei uitgesloten, Op zoek naar witte raaf Volgens sommige geruchten zou vanavond al een opdracht worden verstrekt en een der leiders van de partij der links-radicalen, Mitterand of Pleven, die beiden inderdaad al vóór de crisis als mogelijke opvolger van premier Mollet het veelvuldigst dat een uitgesproken rechtse figuur de steun, laat staan: de medewer king, der socialisten zou kunnen krijgen, zonder wie een kabinet bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. De eerste eis voor een toekomstige premier is, dat hy goede betrekkingen met de socialisten onderhoudt doch ook voor het rechtse kamp aanvaardbaar is. Hij zal verder ten aanzien van de drie meest actuele en dringende problemen (Algerije, de belastingen en Europa) opvattingen moeten huldigen, die in de grote lijnen door links en rechts even eens kunnen worden gedeeld. Zo'n witte raaf, of politieke wonderdokter, zal uiteraard niet eenvoudig te vinden zijn. Daarom schijnt de socialist Mollet nog steeds wel de beste kansen te ma ken. Vóór hij de rekening der nieuwe belastingen presenteerde, heeft hij zich door zjjn politiek in Algerije inderdaad veel sympathie bij de rechtse partijen verworven. Maar het is niet waarschijn lijk, dat Mollet al onmiddellijk aan de beurt zal kunnen komen, zodat er, on danks de goede wil en de voortvarend heid, welke president Coty worden toe geschreven, vermoedelijk met een lang durige crisis rekening zal moeten worden gehouden. 2ó*n service Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 mei Zon op: 4.36 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 2.09 uur; onder: 15.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.28 en 23.59 uur. Laagwater te 6.42 en 19.32 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Ex-kroonprins Victor Emanuel ben ontmoet, en dit is iets wat de landsgrenzen mogen komen. De van Italië cn de vroegen 1anseres Italiaanse regering bijzonder in- autoriteiten vragen zich af. hoe de i an de Folies Bergère Barbara teresseert. Er is namelijk nog steeds ex-kroonprins dan toch in Turijn Blen. Er gaan geruchten, dat een een wet van kracht volgens welke zijn toekomstige ade gevonden kan verloving tussen beiden op komst is. de leden van het voormalige Ita- j hebben Zy schijnen elkaar in Turijn te heb-1 liaanse Koningshuis niet binnen de I de mate waarin er wezenlijke vooruit zichten bestaan voor een beperkte proef- overeenkomst; de moselijkheid om tot een wederzijds Zo trok ruim een half uur lang een j aanvaardbare omlijning van een proef- - - - 1 gebied voor inspectie vanuit de lucht te komen: de mogelijkheid van een „symbolische I terugtrekking" van strijdkrachten van beide partijen uit centraal-Europa; het vooruitzicht, dat de kernproeven op de een of andere manier beperkt worden. De Sovjet-Unie heeft officieel geant- geschonken woord op het Japanse memorandum van vaderlandse 10 mei. waarin de Sovjetrussische rege ring werd verzocht de proeven met kern wapenen stop te zetten, aldus heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld de Sovjet-Unie her- 1 haalt, dat de enige manier om tot ver- j bod van kernwapenproeven te komen bestaat in een gezamenlijke Japans- „en familie" met de Zweedse Konings- Sovjetrussische stap '-ij de Verenigde familie dineerden. Staten en Groot-Brittannië. Een trotse moeder toont Koningin i gewoonlijk achterlaat, wanneer zij Juliana tijdens haar bezoek aan een overdag werkt. Maar voor dit feest nieuw dagverblijf voer kinderen te had zij een dag vrij genomen! Stockholm haar baby. die zij hier Het Kabinet heeft zijn standpunt bepaald ten aanzien van de IJtunnel en van de Coentunnel. Het is van mening, dat de huidige financieel-economische situatie op dit ogenblik de bouw van geen dezer tunnels toelaat, derhalve evenmin het nemen van een beslissing over het toekennen van een rijksbijdrage in de bouw van de IJtunnel, zodat in elk geval op de begroting van het dienst jaar 1958 hiervoor geen gelden kunnen worden uitgetrokken. Wanneer de toestand voldoende is opgeklaard kan worden beslist of de bouw van een, dan wel van twee tunnels zal plaats vinden. Intussen kan worden begonnen met het overleg over het IJtunnel project tussen de betrokken instanties van rijk en gemeente. Het Kabinet is n.l. van oordeel, dat, indien van Rijkswege een subsidie voor de bouw van de IJtunnel zal worden gegeven, het Rijk ook in staat moet zijn te verklaren, dat de uitvoering van het betreffende plan verantwoord is te achten. Voorts kunnen besprekingen worden begonnen over de mate waarin en de wijze waarop een eventuele subsidie zal worden ver leend. Het Kabinet is voorts van oordeel, dat, in afwachting van een defini tieve beslissing, de verplaatsing van het Marine-etablissement en andere werk zaamheden ten behoeve van de IJtunnel, behoudens afronding van bepaalde technische onderdelen, dienen te worden gestopt. Loggers vingen bijna niets De haringrace 1951 is begonnen, maar het heeft er alle schijn van, dat het dit keer een solo-run is. n.l. alleen van de treillogger Cornelis Vrolijk Sch. 171, die volgens de berichten van vannacht met 50 kantjes gezouten haring op weg is naar IJmuiden. net schip heeft dus het maximum aantal kantjes, dat voor een treillogger is toegestaan, aan boord. Waar schipper Cor Korving de haring gevangen heeft is niet precies bekend. De reder, die er vanmorgen naar ge vraagd werd, kon alleen maar zeggen: „Man. ik was zo blij, dat ik het hoorde, dat ik helemaal vergeten heb naar ver dere bijzonderheden ie informeren". Vermoedelijk is het schip gisteravond reeds om 10 uur gaan stomen, zodat het vannacht kort na middernacht al in IJmuiden binnen kan zijn. De Cornelis Vrolijk heeft althans vol gens de meldingen uit zee een wel heel ander resultaat bereikt dan de drijfnetvissers. De praairapporten (vangstberichten) van de schepen aan elkaar van morgen waren in mineur. Tal van schepen hadden helemaal niets gevan gen, enkele schepen meldden „een paar haringen", en van de Katwijkse vloot had alleen de KW 16 het tot zeggen 1 kantje gezouten haring kun nen brengen De enige troost al is het dan een schrale is dat de Schevenimgers en Vlaardingers het er niet beter vanaf ge bracht hebben. Bij de Scheveningse vloot schijnt één combinatie te zijn, die in totaal 8 kantjes heeft, maar ook dat vond men niet genoeg om er mee te gaan jagen. Thee vier cent goedkoper (Van onze Haagse redactie) De thee bij de Nederlandse ver bruikscoöperaties is in prijs verlaagd met vier cent per pakje van 100 gram. De Vereniging van Theepakkers echter die gisteren in Amsterdam bijeen was, zal dit voorbeeld nog niet volgen. Het besluit van de verbruikerscoöpe raties vindt zijn oorzaak in de alge meen dalende tendens op de wereld- prijzenmarkt. Men verwacht intussen dat de theepakkers na de theeveiling van heden in Amsterdam zullen vol gen. ZUIDERLUKER DAN NORMAAL Een van de oorzaken van de teleur stellende vangst zal wel zijn. dat de schepen zuidelijker dan normaal hebben kunnen vissen. Door de stijve bries op kop tijdens de uitvaart konden zij niet zo snel vorderen als wel gewenst was. Het gevolg is dan ook geweest, dat de schepen gistermiddag de vleet hebben geschoten, zo tussen 55 graden 30 minu ten en goed 56 graden noorderbreedte. Dat is zeker 50 tot 100 mijl -uidelijker dan in de bedoeling heeft gelegen. De zwakkere schepen, ongeveer 25%, heb ben de vleet zelfs aan boord gehouden en zijn zonder meer door gaan stomen, omdat zij nog zuidelijker zaten. Ander zijds is het natuurlijk ook nog mogelijk, hoewel thans alleen nog maar een be richt bekend is van de Cornelis Vrolijk, dat er toch nog een vleetvisser of mis schien ook nog een andere treillogger een behoorlijke vangst heeft gehad. In dat geval zou de Cornelis Vrolijk niet onbedreigd zijn en daarom zal hij nog altijd rekening moeten houden met eventuele concurrenten. In de loop van de dag zal het beeld echter wel duide lijker worden en zoals de meldingen tot nu toe zijn heeft de Sch. 171 toch wel een zeer gr-te kans om de eerste te zijn. misschien ook wel de enige. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1