Werkgeversverbond laat ernstig waarschuwend geluid horen Motie Roos jen voor nieuwe taken aan de Nationale Reserve Tegen deflatoire ontwikkeling AMSTLEVEN levensverzekering Er is goede wil van duizenden Publiek kiest het Bondselftal voor de Olympische Dag 96ste jaargang Woensdag 22 mei 1957 Derde blad no. 29142 Overheid snijdt te weinig in eigen vlees Geen rooskleurig beeld Het totale beeld, dat het Verbond op moment van de situatie heeft, wordt a ook bepaald niet rooskleurig ge- and. Het Verbond meent met het «hierop dat in een en ander voor het ïrijfsleven een prikkel is gelegen om «meer op zijn tellen te passen dan in recente verleden reeds geschiedde. Opgemerkt mag in dit verband wor- o. dat de heer Twijnstra zelf van me- is, dat de voorgestelde bestedings- atregelen - zo zij al vruchten zullen [erpen. - dit zullen doen in de twee helft van dit jaar. De verbetering, gedurende de eerste maanden van jaar in de betalingsbalans is opge ien, wilde hij echter niet boeken op te betere handelsbalans. Deze verbetering zou volgens hem 'der toe te schrijven zijn aan bepaal- kapitaal-bewegingen. In casu ver- »P van effecten. Uit de verhouding «n im- en export bleek namelijk geen verbetering. Kritiek op landbouwbeleid Ht het verslag blijkt verder, dat ook punt van kritiek ligt op het terrein het landbouwbeleid der regering. Verbond is namelijk van oordeel, het synchroniseren van de thans Aangig gemaakte landbouwmaatre- 5 met het conjunctuurafremmende 'id een uiting is van een zeer slechte stog" aan overheidszijde. Het Ver- kan het niet anders zien dan dat verschuiven van een stuk nationaal ®en naar een bepaalde groep ver- eerlijk aandoet in dezelfde periode. Lin aan vrijwel alle groeperingen ons volk extra lasten worden opge- Deze ontwikkeling treft het Ver- des te meer. omdat ten gevolge dit agrarisch beleid vooral ook aan Nederlandse bedrijfsleven extra lasten worden opgelegd, leidde de limctuur-politiek reeds tot een ver- pig van het tarief van de vennoot- !psbelasting met twee punten - zo ?dt in het verslag verklaard - terwil- :jn het landbouwbeleid is de regering bemens daaraan nog een additiona- *ee punten toe te voegen. Juist met °og op de toekomstige ontwikkeling het Nederlandse bedrijfsleven - en 'de industrie in het bijzonder - het Verbond ernstige bezwaren te- deze samenloop. Volgend jaar beter ♦sloot het jaarverslag over 1955 met "voorden: „Het gaat er niet om, de '{conjunctuur als een kwaad te be- Wiwen, en op korte termijn naar een !(dle te zoeken, maar om aan de na- expansie een evenwichtige ont- Speciale berichtgeving) Het Verbond van Nederlandse Werkgevers is over bepaalde facetten van lit huidige financieel-economische en politiek-economische beleid der Hierlatidse regering maar matig te spreken, terwijl het bovendien met jiem wijst op de gevaren, die verbonden zijn aan de tegenwoordige con junctuur politiek. Het Verbond - in casu dus het Nederlandse industriële lii',en - heeft er namelijk bepaald geen behoefte aan - zoals blijkt uit haar iandaag verschenen jaarverslag over 1956 - dat men door conjunctuur- politieke maatregelen een deflatoire ontwikkeling oproept. Zulk een ont wikkeling dreigt toch, nu de aard van de maatregelen, welke men bij de huidige stand van de economische wetenschap ter afremming van een hausse kan treffen, van dien aard is, dat men hierbij spoedig zijn doel toorbijschiet en de volkshuishouding in een deflatoire situatie doet ver- itilen. Wanneer dit het geval zou zijn, zou zich immers de kans voordoen, ijl voor een vrij lange tijd het expansie-elan, dat het Nederlandse xirijfsleven zo nodig heeft, zou verstikken. Begrip toont het Verbond echter voor jet uitgangspunt, dat thans zowel aan consumenten als aan het bedrijfs- :.'ien moeilijk te dragen lasten worden gelegd, mits echter het tijdelijk larakter dezer maatregelen steeds voor- staat. Op een persconferentie, gisteren te jen Haag in hotel De Wittebrug gehou- ju, verklaarde de voorzitter van het ffbond van Nederlandsche Werkgevers heer T. J. Twijnstra, in dit verband dat een hoogconjunctuur de indi- iduele industrieel het tegendeel van 0 reden tot klagen geeft. Te moeilij- ir was het dus de leden van het Ver- tod de bestedingsbeperkingsmaatrege- 'a verteerbaar te maken. Een moeilijk- ad. waarmede overigens ook de leiders 1 arbeidersvakcentrales te kampen Ébben (gehad). De heer Twijnstra kon :hter met voldoening gewagen van het it, bij de leden een groot begrip voor he materie gevonden te hebben. Het vervult het Verbond echter met sstige zorgen - zoals uit het helder stelde jaarverslag blijkt - wanneer de rerheid er toch min of meer blijk van seft, te weinig oog te hebben voor de standhouding van de bron, waaruit de ïdere nationale economische groei xh in hoofdzaak moet voortvloeien m die expansie kan alleen gevonden orden - zoals de heer Twijnstra giste- n verklaarde - door een genoegzame spitaalverstrekking, kapitaal, dat al- in verkregen kan worden door een Tiioogde produktie en besparingen. De reeds gereleveerde teleurstel- ag van het Verbond wordt boven in - zoals met nadruk in het ver lig vermeld wordt - nog verzwaard :oriat men sterk de indruk heeft 'kregen, dat de centrale overheid '.weinig doelbewust in eigen vlees xft willen snijden. Wel werd een mtal bezuinigingsmaatregelen nrgesteld, maar een vrij belangrijk ■el van die bezuinigingen bleek bij adere analyse een verschuiving te '.tekenen van lasten van de over- naar andere groepen. Het ver ben van verschillende subsidies nor de centrale overheid noemde voorzitter van het Verbond het algen van de weg van de minste ierstand, omdat dit geen eigen de bezuinigingen zijn. De lasten orden hierbij toch afgewenteld op i particulieren. Zaak is het, dat het wheidsapparaat met minder kos- m gaat werken. De heer Twijnstra mt in dit verband echter wel toe fen, dat het voor een buiten lander bijzonder moeilijk ivas om 'ecies aan te geven, waar die be tuigingen nu wel gevonden kon- ra worden. De teneur van zijn op- wkingen was echter duidelijk ge- oeg: de overheid heeft zich niet megzaam ingespannen om zuini- !r te werk te gaan. Grote mogelijkheden in Zuid-Afrika (Speciale berichtgeving) De heer T. J. Twijnstra, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, die kort gele den met een kleine groep van Ne derlandse industriëlen een bezoek van omstreeks drie weken aan de Unie van Zuid-Afrika heeft ge bracht, en die daarbij als leider dezer missie optrad, verklaarde gis teren in de Unie een zeer bijzon der gunstige indruk van de moge lijkheden in dat land gekregen te hebben. Niét voor de z.g. onge schoolden daarover beschikt men in de Unie in genoegzame mate maar wél voor energieke mensen. De grote mogelijkheden, die dit reusachtige land met zijn geringe bevolkingsaantal (drie miljoen blanken) biedt, wordt volgens de heer Twijnstra wel heel duidelijk geïllustreerd door de prijzen-af- mijn van de kolen, die een tiende bedragen van de Nederlandse ko- lenprijzen-af-mijn. Op onze vraag of hij bij dit gun stige oordeel er van uit was gegaan, dat de apartheidspolitiek niet tot bepaalde moeilijkheden zou leiden in casu of de blanke bevolking zich zou weten te handhaven antwoordde de heer Twijnstra noch positief, noch negatief. Wel ver klaarde hij, dat Zuidafrikaanders hem gezegd hadden, dat ieder land zijn eigen moeilijkheden heeft, die men toch steeds hoopt te kunnen blijven overwinnen. In Europa de Russische dreiging, in de Unie de rassenkwestie. Opgemerkt mag in dit verband wor den. dat de persoonlijke mening van de heer Twijnstra is, dat in de eerste helft van het volgend jaar veranderingen ten gunste zullen optreden. Dit is ook de re den. dat het verslag zegt dat het Ver bond gemeend heeft zich voorshands te moeten blijven stellen achter het prijs- stabilisatiebeleid van de regering. wikkeling te geven, dit laatste impli ceert, dat wij een op expansie gericht beleid nu en in de toekomst als het we zenlijke beschouwen. In het verslag over het afgelopen jaar wordt opgemerkt, dat deze uitspraak onverminderd van kracht is gebleven hetgeen ook wel blijkt uit het hierboven gereleveerde. De op afremming gerichte politiek mag dan ook slechts een zeer tijdelijk karakter hebben en mag slechts dienen ter voorkoming van een ontwikkeling, die de toekomstige expansie in de waag schaal zou stellen. Reden waarom in het verslag ook gewezen wordt op het feit. dat de geregistreerde arbeidsreser ve t.o.v. 1955 gemiddeld nog 13.000 man jaren geringer was. Deze krapte op de arbeidsmarkt was - volgens het Ver bond - er een van de voornaamste aan wijzingen voor, dat de hoogconjunctuur uit de hand dreigde te lopen. Door het benaderen van de capaciteitsgrenzen werd toch een natuurlijke rem aange legd aan het normale expansieproces. Het centraal station te Rotterdam werd gisteren officieel geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. f. Atgera. Een overzicht van de grote hal tijdens de plechtigheid. VOETBAL De wedstrijd NederlandFrankrijk (amateurs) zal woensdag 29 mei te Nij megen op het terrein van Quick worden gespeeld. ATLETIEK De Russische lange afstandloper, Al- bert Ivanov, verbeterde tijdens wed strijden in Leningrad het wereld- en Europees record op de 30.000 meter, door de afstand in 1 uur 33 min 33,- sec af te leggen. Het oude record stond op naam van de Fin Anttl Viskari, die te Helsinki 1 uur 35 min 5.6 sec voor zich liet afdrukken. ROEIEN DE VLIET NAAR ENGELAND Een Acht van de Leidse Dames Stu denten Roeivereniging De Vliet is van morgen naar Engeland vertrokken. Deze acht komt uit in wedstrijden, welke vrij dag en zaterdag a.s. op de Theems wor den gehouden. Bridgeclub VOG De uitslag van de 3e ronde der vier hoekswedstrijden luidt: —Zwart: 1. team Mekel 6 pnt.; 2. team Kooiker 4 pnt.: 3. team Oudshoorn 2pt. 4. team Uphoff 0 pnt. •Zwart wit: 1. team Otto 4 pnt.; 2. team Planje 4 pnt.: 3. team Bosscha 3 pnt.; 4. team Versteeg 1 pnt. Tussenronde: Team Slegtenhorst wint van team v. Gelderen met 42 punten. Rood: 1. team Epskamp 5 pnt.; 2. team Tjalkens 5 pnt.; 3. team Wendt 2 pnt.; 4. team Caro 0 pnt. —Groen: 1. team Grommé 5 pnt. 2. team Crama 4 pnt.; 3. team Nieuwland 3 pnt.; 4. team Groos 0 pnt. Advertentie Scherp protest van Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Roos jen (AR) geprotesteerd tegen de voorgenomen opheffing van de Nationale Reserve. Hij kreeg daarbij de stevige steun van de heren Vermeer (PvdA), Visch (KVP), Ritmeester (VVD) en Zandt (SGP). Alleen de heer Calmeyer (CHU) was het eens met zyn partijgenoot minister Staf, dat het niet meer verantwoord is in de moderne oorlog onvoldoend opgeleide vrijwilligers tegen de vijand nu hun plaatsen door anderen kunnen worden ingenomen. Met uitzondering van de communisten namen de overige Kamerleden tenslotte een motie aan, waarin de regering wordt uitgenodigd overleg te plegen met het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag over nieuwe taken voor de Nationale Re serve om de vrijwilligers te behouden, die zoveel goede wil tonen in het belang van de volksweerbaarheid. Nader overleg Minister Staf had verklaard tegen de motie van de heer Roosjen bezwaar te hebben omdat de regering reeds enige tijd bezig is overleg te plegen met Steun Wettig Gezag. He overleg zal nu echter wel worden bemoeilijkt doordat in de motie als taken worden genoemd: het verrichten van ordonnance-diensten, verbindingsdiensten, bewakingsdiensten, het lopen van patrouilles, het doen van meldingen en het verlenen van steun aan de geregelde strijdmacht. De Nationale Reserve is opgericht in 1948 als een vrijwilligerskorps, deel uit makende van de Landmacht, dat tot taak had in tijden van oorlog of oor logsgevaar mede te helpen aan de be veiliging van het achterland. De Natio nale Reserve moest onbetrouwbare ele menten, die een vijfde colonne zouden willen vormen, of sabotage zouden willen plegen, uitschakelen. Zij zou ook brug gen. sluizen, dyken, waterleidingen en elektrische centrales moeten beschermen. De Nationale Reserve zou ongeveer 16.000 vrijwilligers moeten tellen. Maar het is nooit gelukt op een gegeven mo- Stayerswedstrijd achter grote motoren De Olympische Dag op 30 juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam krijgt een iets ander karakter door enkele nieuwigheidjes in het programma. Zo zal het programma niet worden besloten door de ruitersport maar door een stayerswedstrijd achter grote motoren. Nieuw is voorts de fakkelloop van het gebouw van het NOC in Den Haag naar het stadion, waarvoor 35 lopers elk twee maal 1000 meter zullen afleggen. Wim Slijkhuis zal als laatste loper de fakkel overdragen aan Fanny Blankers-Koen, die het brandende vuur het stadion bin nen zal dragen, waarmee dan tevens de Olympische Dag geopend is. Zij is overigens de enige atlete, die op deze Olympische Dag de sintelbaan zal betreden, want dames komen er aan het atletiekgedeelte dit jaar niet aan te pas, omdat op 30 juni in Enschede de dames landenwedstrijd Nederland—Duitsland wordt gehouden. Hoofdschotel van het programma blijft natuurlijk de voetbalwedstrijd, ditmaal tussen een door het publiek te kiezen bondselftal en de Duitse club Schalke '04. Op tal van plaatsen in ons land zul len bij officiële voorverkopers en voorts bij de verenigingen speciale kaarten ver krijgbaar zijn, waarop het publiek het elftal van zijn keuze kan invullen, mits men f0.50 extra postzegels plakt. De spelers, die op een bepaalde plaats de meeste stemmen krijgen worden opge steld. Onder degenen, die het juiste elf tal of de ploeg die er het meest nabij komt hebben ingestuurd worden drie televisietoestellen verloot. Alleen op Ne derlandse voetballers kan gestemd wor den. Als Fanny Blankers-Koen met de brandende fakkel haar rondje door het stadion heeft gemaakt wat onmiddel lijk daarna gebeurt is nog geheim be gint de gebruikelijke ouverture: 1000 meisjes van 1316 jaar, leden van het KNGV, zullen onder leiding van mej. H. Ringelberg vrije oefeningen demonstre ren, geëscorteerd door enkele honderden vaandeldragers en een paar muziekkorp sen. Na deze ouverture komen drie groepen turnsters demonstraties geven op de lange mat en in het tafelspringen. ATLETIEK Alleen heren zullen dus beslag leggen op de sintelbaan. De sprint is vervangen door een 400 meter en voor het eerst wordt een 5000 meter gelopen. Voorts staan de 800 meter, de 110 meter horden en een estafette vier maal 400 meter, waarop de Nederlandse ploeg een aan val op het Nederlands record zal doen, op het programma. De KNAU heeft toe zegging gekregen, dat de beste atleten uit Engeland, België, Oost- en West- Duitsland zullen uitkomen. Bij de ruitersport, nu geen hekkeslui- ter meer, is voor het eerst het woord alleen aan de jeugd. In een springconcours M-A zullen twee juniorenéquipes, elk bestaande uit vijf of zes combinaties elkaar bestrijden. Een van deze équipes zal worden ge vormd door de deelnemers aan de grote wedstrijden, die in juli in Londen wor den gehouden. ment meer dan ongeveer 12.000 leden aan het korps te verbinden, al zijn er in negen jaar ongeveer 60.000 aanmel dingen geweest. Omdat de Nationale Reserve bovendien ongeveer negen mil joen gulden per jaar kost. heeft minister Staf besloten tot een gedeeltelijke op heffing. nu andere mensen beschikbaar komen om de taak over te nemen. Er is sprake van een gedeeltelijke opheffing, omdat de vrijwilligers bij het korps luchtwachtdienst uitstekende diensten kunnen verlenen. In het algemeen keurde men ten sterkste de manier af, waarop van de voorgenomen opheffing medede ling was gedaan, namelijk tijdens het defensie-debat in de Eerste Ka mer in maart. Een persoonlijke me dedeling hebben de vrijwilligers niet gekregen. Er worden nu ioel bespre kingen gevoerd over nieuwe taken van de Nationale Reserve, maar dat had tevoren moeten gebeuren, zei ook de heer Calmeyer (CHU). Dan had men de vrijwilligers te gelijk met de opheffing van de Na tionale Reserve bereid gevonden een nieuwe taak te aanvaarden. Ook hij drong in ieder geval aan op het be houden van de vrijwilligers, die blijk hébben gegeven aan de gestelde ei sen te voldoen. „Het gaat niet om aanpassing van de Nationale Reser ve in de leger-organisatie", verdui delijkte de heer Vermeer (PvdA), „maar om het gebruiken van de goede wil van duizenden, die zich dienstbaar willen maken voor het vaderland". Geen enkele goedwillen de moet men laten schieten", be toogde de heer Ritmeester (VVD). „Helaas zijn de vrijwilligers maar stiefmoederlijk bejegend", klaagde ds. Zandt (SGP). van een breed op te zetten vrijwilligers organisatie. Daardoor zou de regering in tijden van oorlog beschikken over vrij willigers. die geoefend zijn in het ge bruik van wapenen. Hongarije en Polen hebben geleerd hoeveel zwaarder de strijd van de vijand is wanneer hij een weerbare bevolking tegenover zich vindt. Een burgerlijke volksbewapening op grote schaal vond de heer Calmeyer «CHUechter zeer gevaarlijk. Bloed en gruwelen zouden het gevolg zijn. zonder dat de nationale verdediging ermee ge baat zou zijn. In een tijd van onderling wantrouwen, zoals in de meidagen van 1940 zou iedereen op iedereen schieten. Voor een bloedbad was de heer Visch (KVP) echter niet bang. omdat het vrij willigerskorps zou worden samengesteld uit betrouwbare elementen. Wel waardering Volksbewapening De heer Roosjen (AR) speelde met de gedachte de Nationale Reserve door reorganisatie de kern te doen vormen 10 STAYERS IN DE BAAN De wielersport krijgt een kans de schamele plaats, die haar in het verle den op de Olympische Dag toebedeeld was, om te ruilen tot het klapstuk van de dag. Het ligt namelijk in de bedoe ling tien van de beste beroepsstayers het programma te lat enafsluiten met met een wedstrijd over 40 km. Zeker is al, dat de Belg Verschueren en de Neder landers Pronk en Koch zullen rijden. WIELRENNEN Ronde van Italië De vierde étappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Belg André Vlayen. Hij reed de 190 km van Ferrare naar Cattolica in 4 uur 32 min en 11 sec. De uitslag was: 1. Vlayen (Belg.) 190 km in 4.32.11; 2. Cassano (It.) z.t.; 3. Massoco (It.) z.t.; 4. Nencini (It.) z.t.; 5. Ferlenghi (It.) z.t.; 6. Uliana (It.) z.t.; 7. Fallarini (It.) z.t.; 8. Grassi (It.) z.t.; 9. Defilippis (It.) z.t.; 10. Sabbadin (It.) z.t.: 11. Moresi (Zwits.) z.t.; 12. Impanis (Belg.) z.t.; 13. Voorting (Ned.) z.t,; 14. Assi- relli (It.) z.t.; 15. Piscaglia (It.) z.t. 16. Car le si (It.) z.t.; 17. Donker (Ned.) 4.32.23; 18. Ciampi (It.) 4.32.28; 19. Boni (It.) z.t.; 20. Janssens (Belg.) 4.32.32; 29. Nolten (Ned.) 4.33.53; 34. ex aequo: o.a. de Nederlanders Van Est, Kersten, De Groot. Van de Brekel en Wagtmans, de Fransman Louison Bobet. de Luxem burger Gaul e.a., allen in 4.33.53. Het algemeen klassement luidt na de vierde etappe: 1. Bobet (Fr.) 13.28.40; 2. Defilippis (It.) 13.28.48: 3. Poblet (Sp.) 13.29.07; 4. Gaul (Lux.) 13.29.17; 5. Fornara (It.) 13.29.29; 6. Nencini (It.) 13.29.30; 7. Fab- bri (It.) 13.29.38: 8. Impanis (België) 13.29.48; 9. Carlesi (It.) 13.29.58: 10. Voorting (Ned.) 13.30.03; 11. Geminiani (Fr.) 13.30.14; 12. Baldini (It.) 13.30.32; 13. Rolland (Fr.) 13.30.56; 14. Janssens (België) en Boni (It.) 13.31.03; 16. Moser (It.) en Fallarini (It.) 13.31.06 18. Favero (It.) 13.31 09: 19 Gismondi (It.) 1331.22; 20 Maule (It.) 13.31.24; 42. Wagtmans I (Ned I 13.33 44; 47. Van Est (Ned.) 13 34.18: 52. Kersten (Ned.) 13.34.36; 66. Nolten (Ned 13.35 49: 69 De Groot (Ned.) 13.35.55; 85. Van de Brekel (Ned.) 13.37.20; 102. Donker (Ned.) 13.44.10. Minister Staf verklaarde, dat de vrij willigers van de voorgenomen opheffing nog geen mededeling hadden gekregen omdat er nog overleg gaande is. Er is een brief ontworpen, waarin uiting wordt gegeven aan de grote waardering voor de moeite en opoffering en waarin de regering ook iets wil zeggen over de toe komst indien het overleg tot een resul taat heeft geleid. In de moderne oorlog Is de Nationale Reserve niet meer in de militaire organisatie te gebruiken en er kan dus geen andere taak worden ge geven aan de Nationale Reserve „als zodanig". De vrijwilligers moeten wor den verbonden aan de politie. Men geeft nu hoog op over de goede wil onder het volk, maar als men nagaat, dat er 250.000 dienstplichtigen zijn, die als ge volg van de oorlogsjaren het geluk heb ben gehad niet in dienst te hoeven ko men, dan is het korps van 12.000 vrij willigers eigenlijk gering. De~ motie van de heer Roosjen was mede ondertekend door leden van de KVP en de VVD, maar op aandrang van de heer Vermeer (PvdA) wijzigde de heer Roosjen zijn motie met een om schrijving van de nieuwe taken, waar aan men denkt voor de Nationale Re serve. Alleen de communisten bleken geen prijs te stellen op het behoud van de Nationale Reserve. Zij waren de eni gen, die bleven zitten toen de voorzit ter de voorstanders van de motie ver zocht op te staan. In het overleg met minister Staf weet het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag nu de steun van de Tweede Kamer achter zich te hebben. De motie heeft minister Staf toch in een richting gedwongen, die hij eigen lijk niet wenst. Advertentie TrcrU/ - - Msuaami CM/. .71^' Zwaardere straf voor „Gerrit de Stotteraar" Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 37-jarige chauffeur G. C. Blom uit Amsterdam, bijgenaamd Gerrit de Stotteraar, vanochtend conform de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Dat is een. jaar meer dan het vonnis van de Am sterdamse rechtbank, waartegen de Of ficier van Justitie, die 8 jaar tegen de man had ge.ëist, in appèl was gegaan. Keuze-Commissie gaat verdwijnen „Elelv,',, Schwartz nieuwe coach met stevige vinger in de pap Op het bondsbureau van de KNVB is gistermiddag het contract getekend, waarmee Michal Alex Schwartz, het laatste jaar trainer van Rot Weiss (Essen), met ingang van 1 juni als bondscoach aan de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond zal zijn ver bonden. „Elek" Schwartz (48 jaar) is geen on bekende in de Nederlandse voetbalwe reld. Nadat hij enige tijd de leiding van de Duitse club Hamborn '07 had gehad, kwam hy in de zomer van 1955 naar Ne derland om DFC (Dordrecht) te trainen. Vandaar ging hij over naar Essen. Schwartz is in 1908 in Hongarije ge boren. Toen het deel, waar hij met zyn ouders wmnde, in 1918 Roemeens werd, kreeg hi1' ntomatisch de Roemeense na tionaliteit Met de Roemeense kam- pioensploeg Ripensia ging hy in 1932 op tournee en bij die gelegenheid is hij in Frankrijk gebleven. Als prof speelde Schwartz achtereenvolgens in Cannes, Straszbourg en Red Star (Parys)meest al als linksback. In 1936 werd hy tot Fransman gena turaliseerd. Over zyn toekomstige taak kon de nieuwe KNVB-trainer weinig vertellen. Allereerst zullen daarvoor nog de nodige plannen worden uitgewerkt. Behalve het Nederlands elftal en de reserve ploegen zal Elek Schwartz de supervisie krijgen over de voorberei ding van de jeugd, de vertegenwoor digende amateur-elftallen en van de zaterdagelftallen. Bovendien zal hij de taak krjjgen het Nederlands elftal niet alleen voor te bereiden, doch tevens samen te stellen. Dit betekent dus, dat het instituut „keuzecommissie" uit de KNVB zal verdwijnen. —Donderdagavond 7 uur speelt in het kader van het toernooi om de „Grafi cus "-wisselbeker Ter Leede 1 tegen Rynsburgse Boys 1 in het Gem. Sport park te Lisse.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7