Bouw van assistentenflats (140) voor gezinnen van 5—12 personen Dr. W. R. O. Goslings aanvaardde Leids lectoraat infectieziekten Ook restaurant, crèche en garages in plan opgenomen Raad van Warmond bezorgd over beveiliging spoorwegovergang Met een waarschuwing tegen overschatting van de verworven veiligheid Minister Hofstra uiterst somber over de financiële toestand WOENSDAG 22 MEI 1957 In Boerhaavekwartier B. en W. van Leiden wensen aan Stichting Univ. Assistenten Woonwijk geldlening van 44 miljoen te verstrekken B. en W. van Leiden hebben de raad thans een nader uitgewerkt voorstel doen toekomen met betrekking tot de totstandkoming van een woonwijk ter voorziening in de huisvesting van de wetenschappelijke staf der Leidse uni versiteit. op een terrein, begrensd door de Boerhaavelaan, de v. Zwietenstraat en de Mariënpoelstraat Zoals bekend had de raad ln augus tus 1955 reeds besloten tot onteigening van bedoelde grond, zulks teneinde de uitvoering mogelijk te maken van een bouwplan van 108 woningen. De grond is intussen in eigendom der gemeente overgegaan en dient thans te worden verkocht aan de Stichting Universitaire Assistenten Woonwijk, welke het be doelde complex zal bouwen en exploi teren. GEEN 108, DOCH 140 WONINGEN Lag het aanvankelijk in de bedoeling een complex van 108 woningen voor assistenten te bouwen, namelijk 10 ééngezinswoningen en 98 flatwonin gen in 2, 4 en 7 woonlagen, volgens een nader plan zal het aantal wonin gen worden uitgebreid tot 140. Het definitieve bouwplan, ontworpen door de heer E. F. Groosman arch. b.n.a., te Rotterdam, bevat zowel één- gezins- als flatwoningen. In de flat- bouw is een aantrekkelijke variatie aan gebracht. Aan de Mariënpoelstraat zijn 10 éénsgezinswoningen geprojecteerd, geschikt voor gezinnen van 8 tot 11 per sonen. Het hoge flatgebouw telt 7 woon lagen. Hiervan bevatten zes woonlagen 42 woningen voor alleenstaanden. De 10 woningen van de zevende woonlaag zijn geschikt voor gezinnen van 5 tot 7 per sonen. Vóór het blok. gelegen aan de Ma riënpoelstraat. liggen een restaurant, een crèche, een winkel en 7 boxenga rages. Achter het blok, aan de zijde Boerhaavelaan. komt een centrale was serij. alsmede een winkel. Aan de Boerhaavelaan verrijst een flat met 3 woonlagen, bevattende 54 woningen, geschikt voor gezinnen van 5 tot 12 personen. Bij dit blok worden 12 garages gebouwd. Aan de Van Zwietenstraat is een flat van 4 woonlagen geprojecteerd, bevat tende 24 woningen, geschikt voor gezin nen van 5 tot 7 personen. Hierbij ko men 3 garages. Aangezien de bouwkosten het College vrij hoog voorkwamen, zijn met de Stichting Universitaire Assistenten Woonwijk ampele besprekingen gevoerd, teneinde, in overleg met de aannemer. H. Korswagen en Zn., na te gaan. wel ke bezuinigingen zouden kunnen wor den aangebracht om tot een verlaging van de geraamde stichtingskosten te komen. B. en W. hebben daarbij tevens gestreefd naar een oplossing van de moeilijkheden, welke ontstonden t.a.v. de hoogte der huurprijzen, in het bij zonder van de kleinste woningen, ervan uitgaande, dat de woningen betrokken zullen worden door gegadigden uit de verschillende rangen van de weten schappelijke staf en de professoren. B. en W. menen, dat zij hierin zijn ge slaagd. HUURPRIJZEN VARIËREN VAN F. 66 TOT F. 225 PER MAAND Op basis van de thans geraamde stichtingskosten zullen de huurprijzen variëren van f. 66 tot f. 225 per maand, de kosten wegens extra voor zieningen niet inbegrepen. Op deze laatste kosten zijn verschil lende bezuinigingen aangebracht. Met de Stichting zijn B. en W. van mening, dat de hoogte van genoemde huren voor hen. die voor deze woningen in aan merking komen, geen reden kan zijn van het betrekken van deze woningen af te zien. In verband met de hoogte der huur prijzen hebben de Leidse raad enkele verzoeken bereikt, te weten: een adres van 60 belanghebbenden uit alle ran gen van de vereniging van leden van de wetenschappelijke staf d.d. 16 november 1956. met het verzoek te bevorderen, dat de plannen tot de bouw van een assis- Groet uit „het mooie en vrije Holland" AAN EEN POLITIEK GEVANGENE De 23 Jonge Duitsers, die tezamen 132 jaar in Russische of Russisch-Duitse ge vangenkampen hebben doorgebracht en onlangs op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Expogé een bezoek aan onze stad brachten, hebben een open brief geschreven aan een van hun vrien den, die nog in gevangenschap verkeert, ter gelegenheid van zijn verjaardag op 22 mei. ZU schreven de jongeman, Her mann Joseph Flade, mede namens de Nederlandse voormalige gevangenen van nationaal-socialistische concentratie kampen. dat men één is in de overtui ging dat hem, en alle andere, meer dan 10.000 politieke gevangenen, in de kam pen en gevangenissen in de Sovjet-zone in Duitsland, de vrijheid hergeven moet worden. Zij groeten hem uit het „mooie en vrije Holland, dat hun in politieke verbondenheid gastvrijheid heeft gebo den". PASSAGIERS EN DIRECTIE N.Z.H.V.M. GEVEN AAN „GOED ZO" Dank zij een lofwaardig initiatief van de heer W. Wesselius, conducteur van de stadstram, en met medewerking van enige zijner collega's, is onder de passa giers een bedrag van f 115.ingezameld voor de door Johan Bodegraven geleide Goed-zo-actie. Zoals bekend werd aan de passagiers gevraagd om het bedrag van de in verband met de ingevoerde tariefsverhoging vervallen achtste rit van hun kaart, zijnde f 0.1214, af te staan voor deze actie. Op deze wijze werd een bedrag van rond f115.— <913 ritten» ingezameld. De directie van de N.Z.H.V.M., die dit een sympathiek idee vond, heeft het bedrag verdubbeld, zo dat dezer dagen aan „Goed Zo" f230. is overgemaakt tentenwoonwijk zouden worden aange past aan de behoefte en mogelijkheden dergenen, voor wie deze woningen in de eerste plaats zijn bedoeld. Naar de mening van deze belanghebbenden zou den de - aanvankelijk veronderstelde - huurprijzen onmogelijk kunnen worden opgebracht door het merendeel van de woningzoekenden onder de leden van de wetenschappelijke stat namelijk de as sistenten. Adressanten betoogden, dat bij een minder luxueuze uitvoering van de woningen aanzienlijke besparingen konden worden verkregen. Verder een adres van het bestuur van de faculteit der geneeskunde der Leidse Universiteit d.d. 20 november 1956. met het dringende verzoek al het mogelijke te willen doen om de plannen, zoals die toen bestonden, doorgang te doen vin den. zonder het aanbrengen van verso beringen. Een voorlopig onderzoek had uitgewezen, dat de te verwachten huur prijzen niet te hoog zouden zijn. Het interfacultair bestuur van de ver eniging van leden van de wetenschappe-' ïyke staf verklaarde bij zijn adres van 14 december 1956, dat de totstandkoming van het flat-complex van groot belang is voor de Leidse academische gemeen schap, wier belangen met een spoedige verwezenlijking ervan ten zeerste ge diend zouden zijn. Het bestuur verzocht ook een gedeelte der woningen voor de stafleden te reserveren. Tenslotte een adres d.d. 14 december 1956, van de Stichting Universitaire As sistenten Woonwijk, waarin zij het ver trouwen en de hoop uitspreekt, dat de raad die besluiten zal weten te nemen, welke zullen bijdragen tot een oplossing van het woningprobleem, ook voor de toekomst, van de leden der universitaire gemeenschap. De Stichting deed dit met overlegging van een rapport, op haar verzoek samengesteld door prof. dr. P. B. Kreukniet. Hieruit blijkt onder meer, dat niet behoeft te worden gevreesd voor een niet voldoend aantal universitaire gegadigden voor de woonwijk en dat voor degenen, die om financiële redenen niet voor een woning in de woonwijk in aan merking zullen komen, een oplossing door opschuiving elders in de stad kan worden gevonden. WOONWIJK ZAL AAN ALLE EISEN VOLDOEN Het college van B. en W. is van me ning, dat deze woonwijk in alle op zichten zal voldoen aan de eisen, weike een gemeenschap als de onderhavige aan haar behuizing stelt, waarbij als vaststaand mag worden aangenomen dat deze gemeenschap bereid is daar voor offers offers, bezien in het licht van de huidige huurverhoudin- gen te brengen. Wanneer de Stichting Universitaire Assistenten Woonwijk uitdrukkelijk van mening is, dat deze woningen dan ook door een voldoende aantal wonlngbe- hoevende leden van de wetenschappe lijke staf en door professoren zullen worden betrokken, behoeft er naar de mening van B. en W. gelet op het aanvaardbare huurpeil geen ernstig bezwaar te bestaan om de voor deze bouw nodige gelden van gemeentewege te verstrekken. In verband met het vorenstaande kun nen de bovengenoemde adressen naar het oordeel van B. en W. als afgedaan worden beschouwd. STICHTINGSKOSTEN BIJNA 44 MILJOEN. De totale stichtingskosten zullen, na aftrek van de Rykspremie f 4.447.000 bedragen. De Stichting, welke niet over geldmid delen beschikt, heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat haar een geldlening onder verband van eerste hypotheek tot genoemd bedrag wordt verstrekt. In de raadsvergadering van 15 november 1956 werd besloten een geldlening tot een bedrag van f 3.000.000 aan te gaan tegen een rentevoet van 44%. Deze geldsom ware thans onder dezelfde voorwaarden als waaronder de gemeente de lening destijds heeft aangegaan, aan de Stich ting ter leen te geven. In afwachting van het geschikte moment om het res tant ad f 1.500.000 aan te trekken, zal dat gedeelte der stichtingskosten met kort geld moeten worden gefinancierd. Ook het bedrag der Rijkspremie, ad f 573.455 zal moeten worden gefinancierd tot het tijdstip, waarop deze ter beschikking wordt gesteld, n.l. na het gereedkomen van de bouw. Op grond van deze overwegingen stel len B. en W. de raad thans voor in bo venstaande geest een besluit te nemen. Een voorstel, dat a.s. maandagmiddag in de raad zal worden behandeld. Onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Flsenne kwam de gemeenteraad van Warmond gisteravond ln openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Van Rijn. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de commandant der Rijks politie, inzake stopstrepen bij de spoorwegovergang. De heer Willem sen merkte naar aanleiding hiervan op dat dit toch niet de juiste oplossing was. Besloten werd de politie nog eens om advies te vragen. Naar aanleiding van een brief van de heer Th. F. Derriks Inzake ontruiming van de door hem geëxploiteerde jacht haven merkte de heer Van Vliet op. dat de gemeente zich hier wel wat gemak kelijk afmaakt. Hfj vond dat de ge meente met haar uitbreidingsplannen ln deze gevallen dient te voorzien. De heer Willemsen zou graag een plan ontworpen zien door de VVV. re kening houdende met de wensen ln de toekomst en tevens voorziening ln ge val iemand in verband met woningbouw zijn inkomstenbron moet ontruimen. HALVE BOMEN Op de agenda stond een pre-advies van B. en W. met betrekking tot bevei liging van de spoorwegovergang d.m.v. halve bomen. Dit preadvies stelde voor de kwestie van de halve bomen voorlo pig te laten rusten, aangezien B. en W. van mening zijn dat Warmond nog niet rijp is voor halve bomen. De heer Van Vliet ziet met vrees de halve bomen tegemoet, vooral op het gebied van voetgangersverkeer. De raad betreurde het dat de N.S. d© zaak van de financiële zijde aangepakt hebben om zo hun zin door te drijven en tot halve bomen te komen. De heer Sche pers zag nu van het hele variantplan 2 niets terecht komen, omdat hij vreesde dat de N.S. met het huidige voorstel niet akkoord zullen gaan en daarom geen financiële medewerking zullen ver lenen. De gemeente wil wel verbetoring van de spoorwegovergang maar met de hui dige bomen en tévens aparte kleine bo men voor het voetgangersverkeer. Besloten werd de N.S. te vragen naar de kosten van het door B. en W. voor gestelde plan en tevens te informeren naar het bedrag dat de N.S. eventueel bij willen dragen. BOUWKAS Vervolgens was een voorstel aan de orde tot het waarborgen van rente en aflossing van een gedeelte van de door de NV Bouwkas Ned. Gemeenten te sluiten geldlening. Dit punt was in de vorige vergadering aangehouden, omdat men eerst inzage wilde in het jaarver slag van deze N.V. Gistermiddag aanvaardde dr. W. R. O. Goslings het ambt van lector aan de Leidse Universiteit in de infectieziekten en antimicrobiële therapie met het uit spreken van een oratie onder de titel „Enkele beschouwingen over verleden, heden en toekomst der infectieziekten". In deze oratie bestreed dr. Goslings de juistheid van de in de laatste jaren veelal gehoorde opmerking dat er vrijwel geen infectieziekten meer bestaan, welke opmerking ten onrechte voortkomt uit de verbeterde diagnostiek en therapie waardoor de gevolgen van infectieziekten weliswaar tot bescheiden proporties worden teruggebracht doch waardoor de ziekten als zodanig geenszins verdwenen zfjn. Het onderzoek op dit terrein vraagt nog veler zorgvuldige arbeid, niet alleen ter bevrediging van wetenschappelijke interesse maar ook om een belangrijk onderdeel van de menselijke pathologie therapeutisch steeds beter te kunnen beïnvloeden. Diagnose, therapie en prever.h'e De infectieziekten, dus die ziekten waarbij een levend agens bij de mens pathologische afwijkingen oproept, vor men een aparte groep ziekten doordat zij een natuurlijk verschijnsel zijn, de uiting van een strijd tussen twee leven de organismen om hun voortbestaan, Het heeft vele eeuwen geduurd alvorens men tot onderkenning van dit karakter kwam, al had men vroeger wel vage denkbeelden over de overdracht of be smettelijkheid dezer ziekten waardoor men op preventief terrein dikwijls tot Dr. W. R. O. GOSLINGS Ontwikkeling is tcerkelijk verontrustend (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft er vanmorgen ln de Eerste Kamer over geklaagd, dat de noodzaak van bestedingsbeperking nog niet voldoende tot het volk is door gedrongen. Toch begint de tijd te dringen! De ontwikkeling in ongunstige richting gaat nog steeds door. De ontwikkeling van de betalingsbalans blijkt uitermate verontrustend. Het eerste kwartaal van 1957 zal aanmerkelijk slechter zijn dan dat van 1956 en dat in een mate, waarover we ons bepaald ongerust moeten maken, aldus de minister. Er is dit jaar in het eerste kwartaal een uitverkoop gehouden van Nederlandse effecten aan het buitenland, waardoor de betalings balans is versluierd en de deviezen-voorraad minder slecht lijkt. Men moet echter de werkelijkheid willen zien. De uitvoering van het program van bestedingsbeperking is niet eenvoudig, omdat het zich beweegt op het terrein van de belastingen. Er zijn sterke weer standen tegen belastingverhoging, wan neer iedereen denkt, dat het zo goed gaat en ook de Staat het geld maar voor het grijpen heeft. In verband met de overbesteding heffen wij op het mo ment onvoldoende belasting, tenzij wU zouden kunnen bezuinigen op de uit gaven. We zijn bezig systematisch dit pro bleem tot een oplossing te brengen, maar de mogelijkheden tot bezuiniging zijn niet zo groot als men wel wil ver onderstellen. Er wordt naar gestreefd de ambtelijke formatie zo beperkt mogelijk te houden. Sinds 1949 is de totale per soneelssterkte gelijk gebleven en naar verhouding gedaald. Wanneer men overweegt, welke grote uitgaven in de komende jaren nodig zijn voor de Europese gemeenschappe lijke markt, het onderwijs en andere zaken, dan kan de angst ons om het hart slaan en zullen we ons allen moe ten voornempn alles, wat niet strikt nodig is, achterwege te laten. Anders treden zulke spanningen op, dat de zaak niet meer te honden ia. De minister merkte nog op, dat de belastingen in Nederland steeds te laat zijn geïnd, doch dat zulks voort aan op tijd zal geschieden. Minister Hofstra heeft in de Kamer meegedeeld, dat de wetsontwerpen voor de algehele belastingwijziging behoudens een aantal beleidsbeslissin gen gereed zijn. De stellige verwach ting bestaat, dat de ontwerpen nog dit kalenderjaar de Staten-Generaal zul len bereiken. De blokkering van de landbouwgelden is geen socialistisch stokpaardje, maar het geld ls er niet om het te kunnen uitbetalen. Aan belastingverlaging, zoals vrijstel ling van het primair dividend en af schaffing van de commissarissen-belas ting. valt de eerste jaren niet te den ken. Bij de belastingheffing moet men afwegen het afnemen van koopkracht tegenover de belangen, die men ermee wil dienen. Met elkander staan wij voor de gemeenschappelijke taak de recht vaardigheid tot gelding te brengen. De Kamer zag af van replieken en de begroting van Financiën werd aan_ niet onverdienstelijke bestrydingsmetho- den kwam. Een gunstige wijziging was in de eerste plaats te danken aan de ontwik keling van de klinische bacteriologie door het monumentale werk van Pasteur en Koch en hun tijdgenoten. Hierdoor werden de wegen der besmetting onder kend en werd het mogelijk wetenschap pelijk verantwoorde maatregelen op hygiënisch gebied te treffen. Niettemin bleef het therapeutisch aspect ook toen nog on-ontwikkeld. Dit onvermogen in therapeutisch opzicht bracht uiteindelijk ook weer een verarming van de klinische bacteriologie met zich mee. Van 1935 af begint onder de klinici de interesse voor de infecties weer op te leven. Dr. Goslings toonde een en ander aan met vele voorbeelden op uiteenlo- pend terrein, waarbij hij interessante cijfers over sterfteverloop bij verschil lende infectieziekten noemde. N°«t over-gerust De verheugende ontwikkelingen op diagnostisch, therapeutisch en preven tief gebied sindsdien mogen ons echter niet over-gerust maken ten aanzien van infectieziekten. De kleine pokken oplevingen in Tilburg in 1952 en in Den Haag in 1954 lieten reeds duide lijk zien, dat bij de tegenwoordige snelle communicatiemiddelen een ver minderde vaccinatietoestand van de bevolking een in het incubatiestadium verkerend geïmporteerd geval de kans gaf in korte tijd een haard van tien tallen gevallen om zich heen te vor men. De snelle inperking was slechts jnogclük doordat wij in een normale goed georganiseerde maatschappij le ven, maar ln tijden van oorlog b.v. zouden onder moeilijke omstandig heden wel eens andere dingen gebeurd kunnen zijn! Voorts is uit het dif terie-verloop sinds 1940 gebleken, dat de aard van verschillende infectie ziekten veranderen kan waardoor een opgebouwd weerstandsstelsel kan wor den doorbroken. Ook blijft het ont staan van nieuwe infectieziekten VOORSCHOTEN Jaarfeest Instuifclub „De Jeugdraad en de Kerkeraad volgt met grote belangstelling het werk van de instuifclub',aldus mr. O. Gunning, jeugdouderling bij de Herv. Gemeente, bij de opening van het jaarfeest van de club in het gebouw v. Chr. Belangen. Namens de kerkeraad van de Herv. Gemeente sprak de heer Gunning zijn dank uit voor het vele werk. dat de beide leiders van de club, de heren Van Seters en Smit, hadden verricht. Hierna werd een vrolijk en gevariëerd programma uitgevoerd compleet met een „conferencier": K. Wassenaar. Een tweetal meisjes, aangekondigd als „De Vagebonden'- zong enkele liedjes. „The famous negroplayers" imiteerden nog niet eens onverdienstelijk op touw, karton en blik een jazzband. Verder werd de avond gevuld met een tweetal toneelstukjes Vóór de pauze „Zuster Robbedoes" een vlot gespeelde één-acber over de collegialiteit onder verpleegsters in een ziekenhuis. Na de pauze werd opgevoerd „Arme Rijken" een vrolijke en zeer verdienstelijk ge speelde één-aktar waarin wel wat erg overdreven werd aangetoond, dat het bezit van veel geld nog niet inhoudt het hebben van evenzoveel beschaving. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven is a.s. vrijdag verhinderd zijn gewone we kelijkse spreekuur te houden. LEIDERDORP SCHIPPER BRAK BEEN. Een schip, dat maandag alhier de nauwe doorgang in de Rijn bij de in aanbouw zijnde brug van de Rijksweg 4A doorvoer, dreigde in aanvaring te komen met een daar liggende roeiboot. De schipper trachtte de aanvaring te voorkomen, maar kwam daarbij zo on gelukkig te vallen, dat hij een been brak. HU werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht steeds mogelijk, wellicht juist voort komend uit een groeiende immunisatie tegen bestaande ziekten. Dit houdt verband met het natuurlijk karakter der infectieziekten in het algemeen. Wijziging in het patiënte ivmateriaal Na op een en ander dieper te zijn in gegaan, constateerde dr. Goslings bij de vraag, hoe wij voor de toekomst de strijd tegen de infectieziekten moeten zien, dat er een wijziging zal moeten optreden ln het patiëntenmateriaal dat in het wetenschappelijk onderzoek betrokken wordt. Het zou als geheel aanbeveling verdienen, wanneer van Universitaire zijde de studie der beginstadia met meer kracht zou kunnen worden aangevat, juist met al die technische hulpmidde len die in een Universitair centrum ter beschikking staan. Het is natuurlijk van groot nut dat tegenwoordig b.v. verwor ven hartklepgebreken voor een deel ge opereerd kunnen worden, doch minstens zo belangrijk is het te weten bij welke mensen door infectie onder bepaalde omstandigheden de oorsprong dezer hart klepgebreken ontstaat. Vele lichte gevallen van infectieziek ten spelen zich af in de huispraktijk, zodat zij aan het Universitair onderzoek onttrokken zijn. Dr. Goslings bepleitte dan ook, dat de huisarts en de Universiteit elkaar trach ten te vinden. Het was zijn vaste over tuiging dat hier voor een Universitair centrum voor infectieziekten een zeer bewuste en belangrijke taak is wegge legd. CONSUMENTENAVOND De melkhandel P. van Kins uit de Oosterkerkstraat en de Fa. A. Rooden- burg organiseerden gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" een gezedlige avond voor de klanten. Behalve van de muziek, die door een orkestje ten gehore werd gebracht, konden de aanwezigen nog genieten van een aantal films. Zo wel de kolderfiims, als die over de vis serij en het zuivelbedrijf werden met aandacht gevolgd. Vertegenwoordigers (sters) van firma's, van wie de organi satoren van deze avond hun produkten betrekken, spraken propagandistische woorden. Het voorstel werd aangenomen maaz de heer Willemsen merkte op. dat be doelde bouwkas langzamerhand het ka rakter van Spaarkas begint te verliezen en uitgroeit tot een grote bouwonderne ming. Mocht het eens zover komen dan is de heer Willemsen van plan het zijne daarvan nog eens te zeggen. Naar aanleiding van het opnieuw vast stellen van het uitbreidingsplan nabij Meerrust dat door G S. is teruggezon den. omdat het niet voldeed aan stede- bouwkundige eisen, vroeg de heer Wil lemsen of drie-etage woningen wel vol doende exploitatiemogelijkheden zouden bieden. De heer Van Vliet antwoordde dat over de exploitatie-mogelijkheid op het ogenblik weinig ls te zéggen, maar dat hij drie etage-woningen ook met een zekere schroom tegemoet ziet. WOONSCHEPEN Bij besluit van april 1955 is aan de heren D. Sonnega en A. Weiland ont heffing verleend" van de desbetreffende verbodsbepaling ligplaats te hebben aan de gemeentehaven. Deze ontheffing is verleend tot wederopzegging. Achteraf blijkt nu dat de heren v. d. Huist en C. N. van Winsen voor dat ge deelte het recht van erfdienstbaarheid hebben en deze heren eisen nu een schadevergoeding voor het niet meer kunnen gebruiken van dit gedeelte als laad- en losplaats. B. en W stelden voor deze heren een vergoeding te ge ven van 50 van het bedrag, dat de gemeente jaarlijks aan liggeld van beide woonschipbewoners ontvangt. Dit zou een bedrag omvatten van f. 216. De raad is van mening dat deze kos ten niet door de gemeente moeten wor den gedragen, maar dat men die moet zoeken bij de beide bewoners. Besloten werd de zaak in die richting nogeens te onderzoeken. Mocht dit niet baten dan zullen beide woonschepen het ruime sop moeten kiezen. Aangenomen werd vervolgens een voorstel tot invoering van de rang van notulist raadsvergaderingen en secreta ris van de woonruimtecommissie zal Het maken van de notulen zal geho noreerd worden met f. 20 - per vergade ring, met indien mogelijk doorwerking in de pensioengrondslag, en de secreta ris van de woonruimte commissie zal f. 6 per vergadering ontvangen. BEURSOVERZICHT Kon. Olie 1000% Amsterdam. 22 mei. De beurs heeft vanmiddag een histo risch moment beleefd, toen Kon. Olie onder grote bedrijvigheid en luid geraas de mijlpaal bereikte van f. 200 voor de aandelen van f. 20 nominaal, overeen komende met een koers van 1000 vol gens de oude noteringswijze. Overigens was de affaire over de ge hele markt niet zo uitzonderlijk groot, maar de ondertoon was goed en de koersen handhaafden zich uitstekend. Olie ging geleidelijk omhoog en in spanning volgde men op de tikker de ontwikkeling tot het ogenblik van 14.02 uur. toen een affaire tegen f. 200 werd afgesloten en daarmee de koers van 1000 werd bereikt, waarop de beurs al lange tijd had gewacht. Het was op 10 mei 1920, dat aandelen Koninklijke voor het eerst de 10 maal parikoers be reikten. Een zuivere vergelijking is dit uiteraard niet aangezien de waardever mindering van het geld en de gedecla reerde stockdividenden belangrijke fac toren zijn die niet buiten beschouwing mogen worden gelaten. In de crisistijd na 1930 is Olie zelfs weer tot de pari- koers afgezakt. Verder trok Philips de aandacht die 4 verbeterden, hetgeen in het licht van de verrassende kwartaalcijfers iets teleurstelde. Unilever wist de koerswinst van gisteren te handhaven, AKU bleef gereserveerd. KLM kwam na aarzelend begin weer boven f. 139 uit ln afwach ting van de notering in New York. Scheepvaart verdeeld en aan de zwak ke kant, Indonesische fondsen on ge animeerd. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. WIS8ELKOERSEN Amsterdam, 22 mei Londen 10.65— 10 654; New York 3.82%—3.83; Mon treal 4.00%—4.01; Parijs 1 0607 4— 108174; Brussel 7.5T7—7 574; Frank furt 90.764—00.814; ZUrioh 86 99— 87.04; Zürich (va\ fr.) 8935—8940; Stockholm 73.6873.73; Kopenhagen 54 784—54 834; Oslo 53.274—63.324: Milaan 60 644—60 604- Beurs van Amsterdam Woensdag 22 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000. Grootboek obl. 34 Ned. '51 34 Ned. '53 34) Ned. '56 34 Ned. '48 34 Ned. '54 34 Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy. Amst. Rubber Dell MU en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.KU Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Möller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr e gew. (f. 20.-) t. 20.-) Wilton Feyenoord Billton 2de r Dordtse Olie Kon. Olie Idem (50 A HolL Amer. lijn Java China Paket... Kon. N. Stoomboot KP.M Ned Stoomv MiJ. v. Ommeren cert Kon Rott. Lloyd Ned Scbeepv Unie NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 34 3 91 91 Den Haag 1937 IS... 954 Lelden 1947 924 R'dam '37 I-Hl 34 914 koers v. heden Vorige Slotkoers 91% 91% 80 904 904 894 894 894 89% O 4 1 B <"TB 844 844 844 84% 86* WA 874 86« 844 844 954 964 90H 90% 904 904 57B 57% B 87* 87* 844 844 ANDELEN 434 42% 107 106 163% 1614 814 80% 98* 95 108% 1064 53% 54 714 704 26 26 1924 191% 192 1934 3494 337 1914 191 300 2994 3354 e.d. 358 296 2884 291% 149 1494 4294 430% 251 250 230 230 9754 989 4 197.60 200 197.30 199.76 1744 174% 1874 1834 1514 181 166 1644 197 1954 285 266exdiv. 1734 172 181 1794 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 994 904 Premieleningen A'dam '33 98 A'dam '51 24 904 904 A'dam '56 I 24 844 834 A dam '56 II 241004 1004 Eindhoven '54 24 824 827« Enschede'54 24 86 85% Den Haag '52 I 24 924 idem II 24 93 97 R'dam '52 I 24 94 4 934 idem n 24 944 Utrecht '52 2 4 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 206 205 H.B U eert 208 208 Rott Bank 178 176 Twentsche Bank 185 184 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 275 Borneo Sum H Mij 76 75 Ned G en Sp fabr 182 180 Kon Ned Orofsm 105 1054 Internatio 91 exd 91 Rott. Droogdok Mij 608 609 Tteleman en Dros 9 104 Ned Mii Walv vrt. 644 64 B Spoorwegen Dell SpoorweR Mij 164 164 Amerik fondsen Canadian Pacific R 351» 354 Intern Nickel 1134 1134 Anaconda 674 67 Bethlehem Steel101 190 Cities Service 724 73 General Motors 43 si 434 Kennecorr 116 1144 Repuhlic Steel 544 55 Shell Oil 924 93 Union Pacific 304 314 Un Stnre? Sreel 664 664 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 21/5 Edelmet Kon AA 634 Pret wa idem 714 72 Elec ruins B 714 368 Hull Constructie 402 Ing oui v Bouwnuv 177% Int Kunststof! Ind 40 40 B Leldsche Wolspinn 2774 2744 Sikkens Lak fabr '53 424 422 Ver Touwfabrleken 178 We mink's Betonm 82Gexd 83 Van Wijk Textiel 88%GB 88\OB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5