Van der Werfpark sprookjeswereld ER IS WEER GRAS KOTER Van 17 juli tot 14 augustus Romantiek en bloemenpracht Dr. F. A. Nolle geïnstalleerd als geneesheer-directeur van liet Diaconessenliuis te Leiden Hoogbejaard gezelschap ging op stap 96ste Jaargang Woensdag 22 mei 1957 Tweede blad no. 29142 Tienduizenden bloemen en planten in kleurrijke arrangementen Tienduizenden bloemen en planten, in kleurrijke arrangementen ge schikt, zullen het Van der Werfpark in Leiden van 17 juli tot 14 augustus omtoveren in een fantastische sprookjeswereld. Een kostbare planten- en bloemenpracht zal hier in deze weken een romantische sfeer weten te brengen. Onder het motto: romantiek en bloemen zal een buitenexpositie worden ingericht, welke is bedoeld als een voor loopster van het op zaterdag 3 augustus te houden Rijnsburgse bloe mencorso, dat ook in de middag- en avonduren door de Sleutelstad zal trekken. Het is de tweede maal, dat dit corso Bich aan Leiden zal presenteren. Werd het vorig jaar ter gelegenheid van dkt corso in de Burgerzaal van het Stad huis een tentoonstelling van bloemsier- kunst gehouden, welke een enorme be langstelling trok. dit jaar worden de ba kens verzet en heeft het corso-comité haar aandacht laten vallen op het Van der Werfpark, dat zich zo bij uitstek leent voor het organiseren van een ex positie in de buitenlucht. De mooie bo- menpartijen verlenen hier immers een prachtige achtergrond voor een derge lijke expositie. De heer G. J. Kiersch, die ook ditmaal de „geestelijke vader" van het Rijnsburgse corso is. was direct enthousiast toen men hem van de mo gelijkheden van dit park op de hoogte stelde. In nauwe samenwerking met de chef van de Leidse plantsoenendienst de heer A. Galjaard en de heer G. Crè- vecoeur van de Stedelijke Lichtfabrie ken. die de verlichtingstechniek ter hand nam, ontwierp hij een plan. dat Leiden op deze plaats nog nimmer ge kend heeft. In tegenvoordigheid van de directeur van de Rijnsburgse Veiling Flora, de heer G. Hogewoning, en en kele leden van het Leidse comité werd ons dezer dagen een tipje van de sluier opgelicht, welke thans nog hangt om dit bloemenfestijn van romantiek en charme. Tienduizenden planten, welke thans reeds opgekweekt worden, en nog eens tienduizenden zomerbloemen zullen hier straks in zeer speciale arrange menten worden geschikt. Arrange menten, welke o.a. geïnspireerd zul len zijn op het oeuvre van de schil ders der zestiende eeuw. De romantiek zal voorts herleven in de oude post koets, een schilderachtig waterputje, een oud tuinhuisje, een idyllisch plek je in het park, de tuinbank en nog zovele andere romantische aspecten. Bovendien komt in het park een fraai aangelegde waterpartij, terwijl ook een aardige oplossing is gevonden voor het langs het Van der Werfpark lopende water, dat bij het expositie terrein zal worden getrokken. Het ge heel zal worden afgezet met rietmat ten, waardoor een afgesloten ruimte wordt verkregen. Teneinde de expositie al deze weken op peil te houden, zal het bloemwerk om de drie dagen worden ververst. Men houdt, er thans reeds rekening mede. dat hiervoor in totaal enige honderd duizenden bloemen, in vele variëteiten, benodigd zijn. Er komen circa ^00 schijnwerpers Zal deze sprookjeswereld op de dag, dank zij haar kleurig en fleurig bloe- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rudolf Pteter, zn van M. vam don Berg en C, W. Zaalberg; Jacoba Adirtama., dir van C Wezenaar en J. C. Peters; Diecterlika WMtoelniilna, dir van D. de Mol en M. van dier Plas; Johanna Benddna Maria, dr van J. J. Bel en J. H. M. van dier Zwet; Adri'a- na Maria Elisabeth, dr van G. J. Verd'el en E. J. Imanse; Wiillempje, dr van A. Gmijt en A. die Wdib; Helena NacoHine Pe- troneMa, dr van A. vam Delft en H. Kot- pelshoek; Wijnand, zn van J. Springer en L. Stokikel; Ronald Cornells Jacobus Maria zn van T. M. Juffarmams en O. Dutlvenman Yvonne, dr van K. vam der Maan en G. Noordiemmeer; Elizabeth Frederlka, dr van F. D. Landzaat en E. Winkels. GETROUWD E, Poptle en G. A. van Beek; J. W. de Meijiier en G. Dekker. OVERLEDEN De reclame-plaatdie straks in binnen- en buitenland de aandacht op onze fleurige en kleurrijke mani festatie van bloemsierkunst zal ves tigen. (Foto L./D. Van Vliet) mentapijt. reeds van een betoverende schoonheid zijn, een bijzonder aspect zal daaraan in de avonduren worden gegeven. Circa vierhonderd schijnwer pers zullen het geheel in een feestelijke gloed zetten. De heer Crèvecoeur heeft hiervoor een speciale verlichting uitge dacht. Schijnwerpers, die hun stralen bundels o.a. ook zullen richten op de Lodewijkskerk en - in het centrum van de stad - op de Academie, het Graven steen en Molen De Valk. Aquo-terra in Hortus Een gelukkig samenvallen met deze expositie is de Aqua-terra-tentoonstel ling, welke van 12 tot 28 juli in de Hor tus wordt gehouden en in combinatie kan worden bezocht. Tussen beide ten- toonstellingsbesturen bestaat reeds een hartelijk contact, dat zich o.a. ook zal richen op de propaganda in het buiten land. waarvoor de medewerking van VVV werd verkregen. Beide besturen verwachten, dat ook de middenstand zich in enigerlei vorm voor beide eve nementen zal interesseren. De Winke liersvereniging van de Doezastraat zou hier reeds sterk over denken. Voor iedere Leidenaar een corsage Enkele dagen voor de corso-dag zul len weer op grootscheepse schaal cor sages worden uitgereikt. Op een paar honderdduizend kan het comité reke nen. zodat in die dagen geen Leidenaar zonder bloem behoeft te lopen. Een vriendelijke attentie, waarin uiteraard ook de vreemdelingen, die de Sleutel stad bezoeken, zullen delen OPENLUCHTCONCERT VAN DER WERFPARK Morgenavond zal het Harmonie-gezel- schap „De Post" in het Van der Werf park een concert geven. Het programma voor dit concert luidt als volgt: 1. Mars Blue Devils; 2. Ouverture Baga telle, Jos. Bisener Rixner; 3. Wals, Do lores, E. Waldteufel; 4. Suite Oriëntale, P. Popy; 5. Mars, Generaal Dürst Britt, Theo Jansen: 6. Mars, Steadfast and True, Feike; 7. Jazz Ouverture, Chicago, F. Quelle; 8. Mars, Strike up the band, Gershwin; 9. Valse Lente, F. Popy en 10. Mars, Washington Grays. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Geologie, de heer J. F. Graadt van Roggen (Lei den); doet. ex. Scheikunde, de heer R. van Moorselaar (Den Haag); doet. ex. Natuurkunde, de heer M. L. Potters (R'dam); kand. ex. I Wis en Natuur kunde, de heer W. J. Sluiter (Leiden); kand. exè A Wis- en Natuurkunde, de heren E. R. Reddingius (Leiden) en P. Kuyper (Leiden); kand. ex. B Wis- en ext&a, Natuurkunde, de heer A. Menalda (Lei den); kand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heren H. C. A. van Deelen (Scheve- ningenj en P. W. Henniger (Leiden). prof. Ambtsaanvaarding dr. J. G. Bomhoff ORATIE OVER „DIEPTE ALS LITERAIRE CATEGORIE" Vrjjdag .1. heeft prof. dr. J. G. Bom hoff het ambt van gewoon hoogleraar in de algemen literatuurwetenschap aan de Leidse Universiteit aanvaard met een oratie in het Groot Audito rium der Universiteit onder de titel „Diepte als literaire categorie". Van deze ambtsaanvaarding kunnen wy eerst thans melding maken als ge volg van de omstandigheid, dat wij in afwijking van de gebruikelijke gang van zaken niet tot het bijwonen van deze plechtigheid waren uitgenodigd, waardoor wij hiervan geen kennis droegen. VERENIGING E.H.B.O. DIENST LEIDEN Bij het gehouden examen ter verkrij ging van het e.h.b.o.-diploma slaagden de dames: A. J. PostmaVan Ewijk, A. Tamis, C. J. W. Elsgeest, N. van Eyden, L. J. Piersma en de heren: H. C. Postma, M. Betgem, L. Nieuwenhuis, P. Fasel, F. van Rijnswou. C. van Leeuwen. C. D. den Os. N. Stokkermans, G. K. Martijn, G. Schalk, A. J. Blansjaar, J. J. Dijkstra, H. Verbiest, J. Beekman. R. van Looy, J. Cornells, J. C. Maanvoogd Bergwerf, A. Onvlee, S. den Os, W. Dahmen. C. E. Homberg, P. Eradus, H. J. Devilee, K. G. Bos. Afgewezen twee kandidaten. BAZAR MONDACC. ORKESTVER. „CRESCENDO" Van 23 t/m 25 mei houdt de Leidse Mondacc. Orkestvereniging „Crescendo" in Prediker een bazar ten bate van het Instrumentenfonds. De Crescendo Cow boy- en Hawajianband zal aan deze bazar medewerken. Ook zijn er vele at tracties. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" wordt vrijdag 14 juni in „De Harmonie" een receptie gehouden. Dr. F. A. Nolle, die reeds sedert januari van dit jaar als geneesheer-directeur van het Diaconessènhuis in functie is, werd vanmorgen in intieme kring van doktoren, zusters en bestuur door de voorzitter van het Huis. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink geïnstalleerd. Deze voerde ook als eerste spreker het woord. Prof. Bakhuizen v. d. Brink begon met er op te wijzen, dat de instal latiedatum van vandaag niet zo maar als een datum beschouwd dient te wor den. maar dat deze door bijzondere omstandigheden was aangewezen. Immers gisteravond eindigde officieel de taak van de voorganger van de nieuwe ge neesheer-directeur, dr. Jae. J. de Jong, die echter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn bij deze installatieplechtigheid. Vele eeuwen trokken door de Rijnstreek In de grote zaal van „Avifauna" in Alphen aan den Rijn, waar de thee werd gebruikt, kreeg de voorzitter van het Comité voor de autotochten van ouden van dagen aller gezindten, dok ter C. R. Zijerveld gistermiddag niet de kans om zich verstaanbaar te ma ken en de zeer velen, die ook dit jaar het weer mogelijk hadden gemaakt om dit uitstapje te organiseren, te danken welke, in velerlei vorm verleend, aller eerste voorwaarde is om deze hoogtij dag te doen slagen. Overigens is dit dankwoord eigenlijk alleen maar nodig voor degenen, die wél op de een of andere wijze aan de voor bereiding of uitvoering hebben bijge dragen. doch die niet in staat zijn aan de tocht zelf deel te nemen, want voor bijvoorbeeld de grote groep van auto mobilisten, die jaar in. jaar uit, zichzelf en hun voertuigen voor deze rit beschik baar stellen, is dit dankwoord volmaakt overbodig. Zij zijn er immers getuigen van hoe intensief er van deze tocht ge noten wordt en zij vinden in de opge wekte stemming en glunderende gezich ten ruimschoots beloning voor hun op offering. Het wordt weliswaar ieder jaar moeilijker om de zaak te organi seren, want niet alleen worden de kos ten steeds hoger, ook al omdat het aantal gegadigden zich voortdurend uit breidt, maar bovendien neemt de stoet zo langzamerhand dergelijke mon strueuze afmetingen aan, dat het nau welijks meer mogelijk is hem door het toch al zo drukke verkeer te leiden. Gisteren bestond 1e formatie uit niet minder dan 72 particuliere auto's en acht grote autobussen en dat is dan slechtte iets meer dan de helft van het gezelschap, want de volgende week dinsdag gaat de tweede groep die maar weinig kleiner is. Het is dan ook wel te bgrijpen, dat diverse instanties, zoals de Rijkspolitie en de Wegenwacht zich gedrongen zien hun medewerking in de vorm van een permanent escorte te onthouden, omdat zij de verantwoor delijkheid voor een vlot verloop niet kunnen aanvaarden, maar daardoor wordt de situatie voor de organisatoren er niet eenvoudiger op. Gelukkig ont vangen zij alle medewerking van de po litie in de gemeenten, waardoor de stoet trekt, en zo zorgde bijvoorbeeld de Leid se verkeerspolitie voor een goede rege ling bij vertrek en aankomst, loodste de Goudse politie de stoet op bewonderens waardige wijze door de nauwe straVjes van de binnenstad en ging de Alphense service zelfs zover, dat de politie-auto een achtergebleven bestuurslid weer netjes op zijn plaats in het peloton bracht! De opmerkzame lezer kan uit het bovenstaande reeds hebben afgeleid, dei de tocht ditmaal voerde door de Rijn- streek, langs Hazerswoude Boskoop, Waddinxveen en Gouda en terug over Reeuwijk en Bodegraven naar Alphen. Het was een mooie tocht door het Hol landse polderlandschap waarboven prachtige wolkenpartyen te bewonderen vielen. Het programma werd stipt vol gens het tijdschema afgewerkt, zodat te klokke zes uur het eindpunt werd be reikt. Wanneer de tweede tocht a.s. dins dag een dergélyk verloop heeft, hebben gastheren, gastvrouwen en gasten en niet het minst het comité alleszins reden om volop dankbaar te zijn Het verheugde de voorzitter dat mevr. De Jong wel naar het Diaconessenhuis kon komen. Het afscheid van dr De Jong, aan wie het personeel van het Diaconessenhuis veel te danken heeft, zal op een nader vast te stellen datum plaats vinden. Nadat. prof. Bakhuizen v. d. Brink verpleegsters, die gisteren hun diploma hadden verworven, van harte had gefeliciteerd met hun succes vestigde hij er de nadruk op, dat er een subtiel onderscheid is tussen een ge neesheer-directeur en een dirigerend geneesheer, welke laatste functie door dr. De Jong werd bekleed. Het onder scheid is n.l. dat dr. De Jong tot nog toe zijn diensten heeft bewezen in de kring van het bestuur, terwijl de taak van dr. Nolle zal zijn de leiding te heb ben over bet ziekenhuis in al zijn onder delen. Ook de administratie en de technische dienst zullen dus onder de competentie van dr. Nolle vallen. Prof. Bakhuizen v. d. Brink noemde de ver binding, die er tussen dr. De Jong en het huis heeft bestaan van lichtere aard dan nu het geval zal zijn onder leiding Onderstaand plaatje laat duidelijk zien. dat de stemming niets te wen sen overliet. (Foto L.D./Van Vliet) Prof. dr. N. Bakhuizen v. d. Brink (rechts) feliciteert de zojuist geïnstalleerde nieuwe geneesheer directeur. dr. F. A. Nolle. (Foto Ii.D./Vati Vliet) van de geneesheer-directeur. De alge hele leiding van het Diaconessenhuis berust thans, aldus de voorzitter, op de samenwerking van de geneesheer-direc teur en de besturende zuster van het Huis. Voorlopig is er dus eigenlijk een tweehoofdige directie. De besturende zuster is het interne hoofd van het Huis. Zij immers staat aan het hoofd van de diaconessenkring en onder haar valt derhalve de huishouding. De con clusie kan getrokken worden, dat er voor de zusters niets verandert, aldus de voorzitter. Prof. Bakhuizen v. d. Brink richtte zich vervolgens in het bijzonder tot dr. Nolle om hem hartelijk welkom te heten en om hem te prijzen voor de wijze, waarop hij zich bezig heeft ge houden met de toekomstplannen van het Huis. Ook de wijze waarop dr. Nolle in de afgelopen maanden samengewerkt heeft met dr. De Jong geeft het bestuur veel vertrouwen voor de toekomst. Het verheugt ons, aldus spreker, een derge lijke verantwoordelijke positie in uw handen te kunnen leggen. Het bestuur wil dan ook niets liever den vertrouwelijk en op hartelijke wijze met de nieuwe geneesheer-directeur aan de slag gaan. „Alle begin is moeilijk, maar wij hopen dat de idealen, waar mede U bezield bent. tot zegen van het Diaconessenhuis mogen zijn", zo eindig de prof. Bakhuizen v. d. Brink zijn in stallatierede. De volgende spreker, dr. P. M. de Planque. wees op de moeilijkheden, die de nieuwbouw met zich mee zal bren gen. maar hij hoopte desondanks, dat dr. Nolle aan deze bouw zijn volle me dewerking zal willen verlenen. De geest onder de doktoren is in het Huis steeds prettig geweest en ongetwijfeld zal ook dr. Nolle dat ondervinden. Dr. De Planque sprak voorts de wens uit. dat dr. Nolle zich als geneesheer-directeur niet te veel zal isoleren, maar juist kameraadschappelijk me£ allen zal we ten om te gaan. De eventuele kritiek, welke op dr. Nolle uitgeoefend zal worden zal in ieder geval opbouwend zijn, zo verzekerde dr. De Planque. Na een korte pauze sprak de nieuwe ge neesheer-directeur en dankwoord, waar in hij o.m. verklaarde veel resepet te hebben voor al het werk. dat in het Diaconessenhuis reeds is verricht en voor de grondslag, die hier is gelegd. Hij vertrouwde erop. dat ook in het nieuwe Diaconessenhuis de oude sfeer van barmhartigheid en liefde ge handhaafd zal worden. PROF. DR. A. TEEUW EN C. J. PIENA NAAR AMERIKA Ter bywoning wereldconferentie Morele Herbewapening Op 30 mei begint op het Mackinac- eiland in de staat Michigan (Amerika) een wereldconferentie van Morele Her bewapening. Uit alle landen zullen delegaties ge zonden worden om deze conferentie by te wonen. Ook ons land zal door een nationaal-team vertegenwoordigd zyn, o.w. zich onze stadgenoten, prof. dr. A. Teeuw en de heer C. J. Piena bevinden. De vertegenwoordigers uit Europa zul len op 29 mei byeenkomen in Parys en nog dezelfde dag via New York doorrei zen naar het conferentie-oord. Koningin bezocht Stockliolmse scholen en inrichtingen Koningin Juliana heeft vanochtend scholen en sociale inrichtingen in de stad Stockholm bezichtigd, terwyl Prins Bernhard buiten de stad is ge gaan om de luchtmachtbasis van Tul- linge te zien. Opnieuw stond er een strak blauwe hemel boven de stad toen de zwart glan zende automobielen van de Koninklijke stoet, voorafgegaan door motorpolitie, het paleis verlieten. Het eerste doel van de tocht gold de grote vakschool van Stockholm, waar honderden jongelui in een technisch vak bekwaamd worden. De Koningin werd vergezeld door de Zweedse Koning. Om precies tien uur kwamen zy, met klein gevolg, bij de school aan. waar vele belangstellenden de aankomst gade sloegen. De Koningin kon tijdens haar bezoek aan het ultra-moderne schoolgebouw slechts een glimp opvangen van het hier gegeven onderwys. Zij richtte haar be langstelling dan ook vrywel geheel op een van de afdelingen, namelijk het modeatelier. Zij sprak hier met enkele van de honderden in blauwe werkjassen gestoken meisjes, die zich hier in het modevak bekwamen. Een bijzonder hartelyke ontvangst viel de Koningin ten deel in dekinderbewaar- plaats van St. Goerans, waar zij zae hoe roerend hier gezorgd wordt voor die kin deren, wier moeder overdag werk moet verrichten. Prinses Margaretha zorgde voor een verrassing door reeds een half uur voor de aankomst van de Koningin onverwacht In de kinderbewaarplaats te verschynen. De prinses heeft hier een half jaar praktisch werk gedaan als kin derverpleegster: zy werd omstuwd door de kinderen, van wie vele haar nog herkenden. Van dit als bungalow gebouwde schooltje behoefde de autocolonne slechts enkele honderden meters langs een haag van wuivende mensen te rijden om aan het tehuis voor ouden van dagen te komen, dat vervolgens bezichtigd werd. Namens de 132 oudjes, die in dit 13 verdiepingen hoge huis wonen, trad de 80-jarige vroe gere zeeman Arne Jung de Koningin tegemoet met een boeket. Voor de in gang zat op een stoel de alleroudste van het huis. de 94-jarige Elsa Sjoestedt, wier witte haren in de wind fladderden. Zij mocht de vorstelijke bezoekster een bloemstuk in rood-wit-blauwe kleuren aanbieden. Het laatste bezoek ln de voormiddag gold het studententehuis van het Ko- nmklyk Instituut voor Technologie. Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding LEDENTAL STEEG MET 20 PROCENT In hotel Central hield de afdeling Lelden ran de Vereniging voor Faculta tieve Lijkverbranding gisteravond haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek om., dat de afdeling een gunstig jaar achter de rug heeft. Ondanks de extra onkosten van een excursie naar het Crematorium Dieren was er een batig saldo van f. 360 Ook de sterke aanwas van nieuwe leden heeft hierop een gunstige invloed genad, want van de contributie welke ontvangen wordt van leden, dié na 1 januari toetreden, behoeft niets aan het hoofdbestuur afgedragen te worden. Hier dreigt, aldus werd medegedeeld, echter een gevaar, omdat in het ont werp Algemeen Reglement een bepaling is opgenomen, dat van deze bedragen eveneens een aandeel naar de algemene kas moest. Dit ontwerp zal op zaterdag 1 juni a.s. in een buitengewone alge mene vergadering behandeld worden. Zoals te verwachten valt. zullen de meeste afdelingen, evenals Leiden deze goede traditie wel trachten te handha ven. Bovendien is het de bedoeling de af delingen in districten samen te bren gen, welke distrioten leden voor het noordbestuur kunnen aanwyzen In zijn openingswoord deelde de voor zitter, dr. K. Simon Thomas mede dat de nieuwe statuten Koninklijk zirn goedgekeurd. Hierin is o.a. opgenomen, dat de naam der vereniging zal worden •vereniging voor facultatieve Crematie". Uit het jaarverslag van de secretaris stippen wij aan. dat op 31 december 1224 leden stonden ingeschreven tegen 1021 op 1 januari. on?e uetto vei"mwdering bedroeg dus hetgeen overeenkomt met het landelyke gemiddelde. Verder vermeldde dit verslag, dat de „Wet op de Lijkbezorging" van 7 juli 1955 op 1 april 1956 van kracht is ge worden. Volgens de hierin opgenomen bepalingen wordt voor 18-jarigen en ouderen alleen verlof tot crematie ge geven. indien in een codicil of notariële acte de uitdrukkelyke wens tot crematie is te kennen gegeven. ï£ï»ien?ed,e de Begrafeniswet van -169 afgedaan. Het hoofdbestuur biyffc echter ijveren het hinderlijke voor maken Van 00(11011 of acte Onoedaan t« Op voorstel van de controle-commis sie, bestaande uit de heren B p. van der Ban en J. W. Dee. werd d'e finan ciële rekening over 1956 goedgekeurd. Voor het lopende jaar benoemde de vergadering de heren J. W. Dee en G J. Nieboer. Ter voorziening in een bestuurs- vacature benoemde men de heer P. E H Roelofs. De voorzitter deelde mede dat m den vervolge de namen van de kan didaten op de oproep zullen worden vermeld. De aftredende secretaris-penning meester. L. Gerverdinck, werd met al gemene stemmen herbenoemd. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de voorgenomen excursie naar het Crematorium Velzen a.s. zondag kan plaatsvinden, omdat zich een voldoende aantal leden en niet-leden heeft opge geven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3