Or. Adenauer overlegt met Norstad voor zijn vertrek naar Amerika Stel opgeschoten kwajongens viel de politie te Rotterdam aan WEERBERICHT NAVO-generaal morgen naar Bonn Tal van problemen Agent schiet raddraaier in been I MK? Importeurs moeten 800 miljoen roepiah terug ontvangen Weer serie verkeersongevallen 96ste jaargang MAANDAG 20 MEI 1957 No. 29140 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week, Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De 81-jarige Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, die verleden week reeds iedereen versteld deed staan door zijn frisse m vitale optreden - dat was op de partijdag van de CDU in Hamburg - gaat intussen voort met het ontplooien van sterke activiteit. Het heeft in politieke kringen in Bonn namelijk opzien gebaard, dat hij zich rechtstreeks tot de Amerikaanse generaal Norstad, in diens functie van opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, gewend heeft met het verzoek naar Bonn te komen voor een onderhoud met hem, de Bondskanselier. Norstad zal morgen, dinsdag, zijn hoofdkwartier in Parijs verlaten om per vliegtuig naar de Westduitse hoofdstad te komen. Het gesprek, dat vermoedelijk wel een paar uur zal duren, wordt ook daarom zo buitengewoon belangrijk geacht, omdat het twee dagen voor Adenauers vertrek naar de Ver. Staten plaatsvindt. Nog deze weck twee nota's naar Moskou Aan het gesprekdat hij in het paleis Schaumburg met Adenauer zal hebben, zullen van Duitse zijde ook de minister van Verdediging, Franz Joseph Strauss, en de gene raals Speidel en Heusinger deelne men. Speidel, die sedert kort com mandant van de NAVO-landtroepen in Midden-Europa is, komt er, even als Norstad uit Frankrijk voor over De belangrijkste vraagstukken, die in Bonn ter sprake zullen worden gebracht, zijn de reorganisatieplan nen voor het Britse leger en het rapport over de verdedigingskracht van de NAVO, het uitrusten van de diverse NAVO-landen en in het bij zonder natuurlijk van de Westduitse strijdkrachten, met taktische kern wapens, het plan een inspectiezone in Europa in het leven te roepen en de kwestie van het stationeren van troepen van andere NAVO-landen op Westduits grondgebied. Generaal Norstad zal Adenauer kun nen vertellen wat voor gevolgen een. in- Koninklijk Paar naar Zweden vertrokken Vanmorgen zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met gevolg per rege- ringsdakota van het vliegveld Soester- berg vertrokken voor het Staatsiebe- zoek aan Zweden. Tevens maken de minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns en de wnd. directeur van het Kabinet van H.M. de Koningin, jhr. mr. W. F. Röell de reis mee. De Koningin en de Prins zullen per vliegtuig naar Rönneby in Zuid-Zwe den reizen en vandaar per auto naar de dichtbij gelegen marinebasis Karls- krona. waar zft aan boord zullen gaan van Hr. Ms. ,,De Zeven Provinciën". Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provin ciën'1 en Hr. Ms. onderzeeboot] agers „Friesland" en „Rotterdam" tezamen vormend het smaldeel V zijn zater dag te Karlskrona in verband met het Staatsiebezoek aangekomen. Daar wer den de gebruikelijke officiële bezoeken gewisseld, o.m. met de Nederlandse vice- consul en de Zweedse marine comman dant van Zuid-Zweden, schout-bij-nacht E. Samuelson, de burgemeester en de Gouverneur des Konings. Voorts omvatte het programma bus tochten voor leden van de bemannin gen, een officiële lunch bij de gouver neur des Konings. een voetbalwedstrijd, een diner bij schout-bij-nacht Samuel son en een bal in de Marine-officiers club. Gisteren hebben Nederlandse en Zweedse Marinemannen elkaar bekampt in een zeilwedstrijd met star-klasse jachten en jollen en in schietwedstrij den. Ook op deze dag werden bustoch ten gehouden. De commandant van het smaldeel bood een lunch aan. In de vooravond was er een instuif aan boord. De dag werd besloten met een diner ten huize van de Nederlandse vice-consul. By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering I spectiezone voor de verdediging van West-Duitsland en van de NAVO-lan- den met zich mee zal kunnen brengen. Het ligt in de bedoeling, dat nog in de loop van deze week in Moskou twee nota's van de Westduitse bondsregering zullen worden overhandigd. Daarin worden de kwesties van Duitsland her eniging, van de atoombewapening en van de Europese veiligheid behandeld. De bondsregering zou willen verklaren, dat zij er mee tkoord kan gaan, dat in geval van Duitslands hereniging geen Duitse en geen andere NAVO-troepen in de tegenwoordige rode Oostzone zul len worden gestationeerd. Dit is natuur lijk wel een fraaie geste, die zelfs een edelmoedige indruk zal moeten maken, maar w-tf verwachten niet dat de Rus sen hiermede alleen genoegen zullen nemen. Zy zullen beslist met grotere eisen voor de dag willen komen. Minister Strauss zal zich donderdag en vrijdag in Londen ophouden om daar besprekingen met zijn Britse col lega Duncan Sandys te kunnen voeren. "Wij vernemen, dat daarbij nog eens opnieuw het thema van de inkrimping van het aantal Britse troepen op West duits grondgebied zal worden aangesne den. Bondskanselier Adenauer, die donder dag tezamen met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Van Brentano. naar de Ver. Staten vliegt, wordt maandag in Eisenhowers speciale vliegtuig van New York naar Washington gebracht. Daar zal hij eerst met vice-president Nixon, met Dulles en met de chef van de generale staf. Radford, confereren, om dinsdag dan een onderhoud met Ei senhower zelf te kunnen hebben. Moord op meisje te Bergen op Zoom Dader (verloofde) in arrest Zaterdagavond is op het terrein „Kijk in de pot" te Bergen op Zoom het 17-jarig meisje N. Koopman door de 23-jarige P. van der Burgt vermoord. De dader werd in de loop van de avond door de politie aange houden en is in het politiebureau ingesloten. Hij zal dezer dagen aan de officier van Justitie te Breda worden voorgeleid. Naar uit het onderzoek is gebleken, heeft Van der Burgt het meisje, waar mee hij reeds ruim een jaar verkering had. van het leven beroofd omdat zij de verkering op uitdrukkelijk verlangen van haar familie wilde beëindigen. Reeds eerder had zij het voornemen om de verkering te verbreken kenbaar gemaakt. Toen Van der Burgt haar za terdagmiddag aan het station te Bergen op Zoom afhaalde, toen zij van haar werk te Breda huiswaarts keerde, was hij gewapend met een beitel, welke hij speciaal had geslepen en aangepunt. Eerst heeft hij met het meisje een bezoek aan zijn zuster gebracht en daarna is hij met haar gaan wandelen Bij de kogelvangers op „Kijk in de pot" hebben zij blijkbaar weer woor den gekregen over het verbreken van de verkering, waardoor Van der Burgt zijn wapen greep en haar enkele ste ken in de hals toebracht. Paarbjj heeft hij de halsslagader doorstoken, waardoor het meisje spoedig overleed. De dader is daarop naar zijn kosthuis gegaan, waar hij zijn kostbaas mee deelde zijn meisje te hebben ver moord. Na de bloedsporen van zyn handen te hebben gewassen, is hij er van door gegaan. ïn de loop van de avond bezocht hij meerdere eafé's. De politie, die inmiddels door de kost baas van de mededeling van Van der Burgt op de hoogte was gesteld, heeft hem 's avonds om 10 uur in een café aan de Korenbeursstraat kunnen arres teren. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd, ook tegenover het parket uit Breda, dat zaterdagavond nog in Bergen op Zoom is geweest. De speurhond Lex heeft 's avonds het wa pen waarmee de daad is gepleegd nog opgespoord. Jeugd oefende terreur uit (Speciale berichtgeving) Op de Parkkade te Rotterdam hebben zich gisteravond ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Opgeschoten jongelui in de leeftijd van 16 tot 20 jaar dreven er de politie zo in het nauw, dat er moest worden geschoten. Een van de ergste raddraaiers, de 16-jarige leerling-auto- monteur L. van der Staay, is daarbij door een kogel in het linker dijbeen geraakt. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Reeds sinds geruime tijd plegen grote groepen opgeschoten jongens, vaak in het gezelschap van meisjes, zich 's avonds op te houden voor het gebouw van de tunnel op de Parkkade. Zij maken het de voorbij gangers erg lastig en vieren hun vernielzucht bot op de ruiten van de Metro-snackbar van de heer W. van Londen, welke zich tegenover de ingang van de voetgangers- en rijwieltunnel bevindt. Meermalen is de politie eraan te pas moeten komen, zo ook gisteravond. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MEI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.38 uur. Maan op: 1.08 uur; onder: 11.59 uur- Hoogwater te Katwijk te 8.19 en 20.47 uur. Laagwater te 3.48 en 16.08 uur. Er verscheen een radio-surveillance wagen met twee agenten, waarvan er één de trap naar de heuvel in het park opging. Zijn collega maande de jonge lui op de kade aan door te lopen. Plot seling werd de politieman op de kade aangevallen door ongeveer 30 jongens. De agent, die op de heuvel stond, snelde naar beneden om zijn collega te ontzet ten. Daarna ging hij naar de radio-wa gen om versterking te vragen via de mo bilofoon. Voordat hij erop verdacht was. werd door een jongen het portier van de auto dichtgegooid met het gevolg, dat het been van de agent er tussen zat. De leiding van deze groep ging voor namelijk uit van de 16-jarige van der Staay. Het bleef niet bij het dichtwer- pen van het portier. De 16-jarige Oran- dewal voelde zich geroepen het in te trappen. Op het verzoek om assistentie rukte van het hoofdbureau een inspecteur met zes agenten uit. Zij slaagden erin schoon schip te maken op de kade. Een rijwielagent hield nog een oogje in het zeil. Omstreeks half tien ontston den er weer moeilijkheden, toen ver scheidene knapen uit het park en an dere punten, waar zij zich hadden te ruggetrokken. opnieuw de Parkkade overstroomden. Niet zodra had de rij wielagent iets gezegd van „doorlopen" of hij kreeg een jas over het hoofd ge worpen en drie raddraaiers sprongen op zijn nek. Daarbij was ook Van der Staay. De agent was genoodzaakt te schieten. Van der Staay werd door een kogel in het linkerdijbeen getroffen. Met een ziekenauto werd hij naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd. Orandewal en nog acht andere knapen zijn gearres- mannen, die opnieuw waren uitgerukt, hebben met de gummistok de Parkkade leeggeslagen. Eerst daarna is de rust teruggekeerd. Dat de politie hier vroeg of laat bij zonder streng zou moeten optreden, was te verwachten, want grote groepen jongelui oefenden een ware terreur uit in de buurt van het Tunnelgebouw. Ruiten werden ingegooid en voorbij gangers lastig gevallen. De aanvoerders reden met veel bravour op bromfietsen rond. Sommigen liepen met grote mes sen in hun broekzakken, die zij meer dan eens te voorschijn haalden om te intimideren. De Zweedse hoofdstad Stockholm i ae hoofdstraat van Stockholm, maakt zich op om het Nederlandse 1 wordt een enorme afbeelding van Koninklijke Paar in feesttooi te Koningin juliana en Prins Bernhard ontvangen. In de Birger jarlsgatan. I aan een gevel gehesen. P. C. Hooftprijs 1956 voor Anna Blaman Op advies van de jury voor de Staats prijs Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1956 heeft de minister van O. K. en W. be sloten deze te verlenen aan de letter kundige Anna Blaman voor haar gehele oeuvre. De jury, bestaande uit dr. V. E. van Vriesland, voorzitter, mevrouw Clara Eggink, mr. F. Bordewijk, dr. W. J. C. Buitendijk en B. J. Verhoeven, leden, en H. J. Michael, secretaris vestigt er in haar rapport de aandacht op, dat Anna Blaman haar talent in dienst heeft ge steld van het motief van de eenzaam heid van de mens, gelegen in zijn heden daags schijnbestaan, dat niet geworteld in een morele, ideële of religieuze grond. Volgens de jury is het werk van Anna Blaman in zijn geheel en zeer bijzonder in de bundel verhalen Ram Horna een hartstochtelijke poging om een uitkomst te vinden in een loutering, die inderdaad een verworvenheid zal zyn. De uitreiking van de prijs zal geschie den in het Muiderslot op 29 mei a.s. Burgemeester van Hall geopereerd Omtrtent de ziekte van de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall kan gemeld worden dat de behandelende geneesheren dr. C. H. Delprat en P. G. Hoorweg in overleg met de in con sult geroepen hoogleraren prof. dr. J. G. H. Borst en prof. dr. J. Boerema zaterdagmiddag j.l. een operatie gewenst achtten. Zaterdagavond heeft prof. Boerema de operatie verricht. Burge meester Van Hall maakte het goed. Zijn toestand is thans „zeer tevreden stellend". Spoedig ingrijpende beslissingen tot stuiting van de financiële neergang? (Van onze correspondent in Djakarta) Een bedrag van ruim 800 miljoen roepiah moet Indonesië terugbetalen aan importeurs als gevolg van de stopzetting van het grootste deel van de invoer sinds eind april, aldus deelde een ter zake kundige ons mede. Deze 800 miljoen zyn door de importeurs vooruit gestort bij hun aanvrage van invoer-vergunningen en wel als tegenwaarde in roepiahs van de te importeren goederen en de daarop komende bijzondere invoerheffingen. Deze terugbetaling is in de afgelopen en 690 miljoen of wel met een miljard en weken voor een groot deel reeds gereali seerd, hetgeen mede heeft geleid tot een stijging der voorschotten van de „Bank Indonesia" aan de regering, welke voor schotten, ook door andere oorzaken, in ruim een maand van acht miljard en 290 miljoen opliepen tot negen miljard Vader gedood; zijn twee zoontjes gewond Zaterdagavond is de 45-jarige motorrijder F. Schreurs uit Maastricht, op de Rijksweg MaastrichtValkenburg onder Vilt, gemeente Berg en Terblijt, na een I aanrijding met een personenauto gedood. Zijn twee zoontjes, die achter I bf' hem op de motor zaten, werden gewond. De 9-jarige Andreas brak een been j en kreeg een hersenschudding. De 4-jarige Maximiliaan liep verwondingen aan het hoofd op. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Minister dr. LandbouwVisserij en Voedsel voorziening heeft zaterdag in IJ muiden het nieuwe Visserij labo- officieel geopend, minister tijdens zijn rondgang door het gebouw. Een passerende personenauto uit Val kenburg raakte het voorviel van de mo tor, waardoor deze uit de koers raakte en de bestuurder met zijn hoofd tegen een boom botste. Hij werd op slag ge dood. Een opzichter van de firma Mabuat uit Dordrecht, die in de Kanaalzone in de streek van Sluiskil bouwwerken uit voert, is in de nacht van vrijdag op zaterdag verdronken, toen hij met zijn auto in het kanaal bij Zelzate is gere den. De opzichter, de heer H. Vries uit Dordrecht vertrok omstreeks midder nacht uit zijn hotel te Zelzate, reed in zijn auto de berm voor het hotel af, over de Steenweg en gleed door onvoorziene omstandigheden van de oever in het kanaal. Na ruim een uur dreggen werd zijn stoffelijk overschot bovengehaald. Hij laat een weduwe en drie kinderen De 50-jarige mej. J. Koops uit Ooster broek, gemeente Eelde (Gr.), is zaterdag dodelijk verongelukt toen zij bü de Punt in een motorongeluk was betrokken. De vrouw reed achterop de motor by een inwoner uit Muntendam (Gr.). In de bocht van de Legroweg tussen de Punt en het vliegveld Eelde is deze waar- schynbjk door gladheid van de weg ge slipt. De duo-passagiere kwam met haar hoofd op de betonweg en overleed ter plaatse. De bestuurder werd eveneens gewond, doch kon naar huis terug keren. De 34-jarige werktuigkundige H. J. W. Arfman uit Arnhem is 's nachts dodelyk verongelukt, toen hy in de Hengelose- s'traat met een personenauto slipte en tegen een boom reed. De man liep zware verwondingen op aan het hoofd en overleed vry spoedig. Een echtpaar uit Hengelo, dat ook inde wagen zat, bleef ongedeerd. Op het Hobbemaplein in Den Haag is de 63-jarige onderwyzer J. P. Naessens uit de Wormerveerstraat, door een tram van lijn 11 aangereden. Hy overleed in het ziekenhuis Zuidwal. De heer Naes sens werd, toen hy de trambaan over stak, geroepen door zyn vrouw, die enige meters achter hem liep. De trambestuur der, veronderstellende dat de heer Naes sens verder liep, reed door. In de nacht van 'zaterdag op zondag is de 73-jarige O. van Rees bij het plot seling oversteken van de Biltstraat to Utrecht door een auto gegrepen. De heer Van Rees overleed tor plaatse aan de bekomen verwondingen. 400 miljoen. De bankbiljettencirculatie liep in dezelfde periode op van 9 miljard en 350 miljoen tot 10 miljard en 170 mil joen. In dezelfde tyd daalde de goud dekking van 16.19 tot 13.62 De import is thans nog steeds beperkt tot regerings aankopen en tot die welke voortvloeit uit speciale kredieten en uit byzondere contracten, als byv. Amerikaanse sur- plus-goederen en Australisch meel, als mede tot die importen die gerealiseerd worden door middel van exportstimu lans-certificaten, waarmee echter alleen luxe-goederen als dure auto's en kosme- tica kunnen worden ingevoerd. De invoer van grondstoffen en consumptiegoede ren staat nog steeds stil. Als gevolg hiervan tonen de groot- handelspryzen reeds een neiging tot oplopen, welke inflatoire tendens wordt vergroot door de toenemende geldcir culatie en mede door emplooi zoeken de, aan importeurs terugbetaalde, stor tingen. De stopzetting der import van grond stoffen heeft bij de cultuurondernemin gen ongerustheid doen ontstaan over een dreigend tekort aan theekisten, hetgeen by het gebruik van minder geëigende inlandse theekisten van nadelige invloed op de theeprys in het buitenland kan zijn. Tal van bedryven verkeren in twy- fel of zy op de normale productiecapa citeit moeten doordraaien dan wel tot vermindering van produktie moeten overgaan teneinde de grondstoffen over een zo lang mogehjke periode uit te sme ren om sluiting der bedrijven uit te stel len. Zo dreigen byvoorbeeld by de „Java Textiel Maatschappy"te Semarang (met ruim 3000 arbeiders) moeilykheden door de daling der grondstoffen-voorraad. Los van het feit, dat de deviezen- besparende-importbeperking de rege ringsinkomsten doet dalen als gevolg van de verminderde importheffingen, dreigt deze maatregel de werkloosheid te vergroten. Onze deskundige zegs man was van mening dat de regering op korte termyn ingrijpende beslissin gen zal moeten nemen om een drasti sche neergang in de economische en financiële situatie te stuiten, al wenste hij zich niet te wagen aan een voor spelling in welke richting deze maat regelen zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1