REGERING HAALT KOORDEN GEMEENTEBEURS STRAK AAN De „Zwarte Ruiter", in bezit van stengen, te Rotterdam gearresteerd Wettelijke maatregelen in het vooruitzicht ter effectuering van bestedingsbeperking I Wie wint de Haringraee 1957? j WÊÊRBBRICÏTr Woondetoen men hem zocht bij een ex-Pool te Utrecht Dinsdag stemt de Franse Kamer over de vertrouwenskwestie 96ste Jaargang ZATERDAG 18 MEI 1957 No. 29139 LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie en van Financiën hebben aan de gemeentebesturen geschreven dat de Regering zich genoodzaakt ziet tot maatregelen, welke zullen leiden tot een inkrimping van de investeringen en de consumptieve bestedingen, zowel van de overheid als van particulieren. Het aandeel, dat de gemeenten in deze beperking zullen hebben te leveren, wordt in de nota gesteld op f. 20 f. 25 miljoen, wat betreft de uitgaven op de gewone dienst en op tenminste f. 75 miljoen wat betreft de kapitaalsuitgaven. Dit leidt vol gens de Regering ook tot wettelijke maatregelen, volgens welke het uitkerings percentage uit het gemeentefonds niet hoger dan 145 wordt. De Regering vertrouwt er op dat de genoemde maatregelen, waarmede gemeentebesturen hun medewerking zul- r l len verlenen om deze uit nationaal- bepaling van het uitkeringsper- economisch oogpunt noodzakelijk ge- centage ad 845 geen rekening was achte beperkingen te effectueren, aldus dit rondschrijven. Wat de investeringen betreft ver wacht de Regering, dat mede als ge volg van de huidige financieringsmoei lijkheden, een verschuiving naar de toekomst zal plaats vinden van min der urgente gemeentelijke werken en aanschaffingen. Bezuiniging Met betrekking tot de beperking van de uitgaven op de gewone dienst acht de Regering het nodig maatregelen te treffen ten aanzien van de uitkeringen uit het Gemeentefonds. De beoogde beperking in deze sector ad f. 20 k f25 miljoen zou bereikt kun nen worden door het percentage der al gemene uitkering voor 1957 met 4 5 Êunten te verlagen. In het genoemde jaar het echter tevens nodig voorzieningen te treffen wegens de stijging van de ge meentelijke uitgaven als gevolg van de op 1 januari j.l. ingegane loonsverhoging van 5.6 alsmede van de waarschijnlijk binnenkort ingaande loonsverhoging in verband met de voorgenomen huurmaat- regelen en van de te verwachten voor zieningen ten aanzien van de salarissen der hoge gemeentelijke functionarissen. De rechtstreekse ten laste van de alge mene middelen der gemeenten komende gevolgen van deze drie salarismaatrege len worden voor 1957 globaal geraamd op rond f30 miljoen. Waar enerzijds een gedeelte van deze lastenstijgingen zal moeten worden bestreden uit de ten op zichte van het vorig jaar sterk gestegen inkomsten uit de belastinguitkering, en anderzijds de genoemde loonsverhogin gen tevens een indirecte lastenverzwa ring voor de gemeenten met zich bren gen. kan worden aangenomen, dat bij handhaving van het percentage der al gemene uitkering op 145 de beoogde be perking der uitgaven op de gewone dienst van f. 20 a f. 25 miljoen globaal zal wor den bereikt. Geen verhoging Het ligt derhalve in het voornemen der Regering wettelijke voorzieningen te bevorderen, die tot gevolg hebben, dat het percentage der algemene uit kering, dat voor 1957 op 145 is ge steld, ondanks de bovengenoemde in 1957 getroffen of nog te treffen sala rismaatregelen, niet kan worden ver hoogd. De gevolgen voor de gemeenten van gehouden, zullen ten dele kunnen wor den bestreden uit de ten opzichte van het vorige jaar sterk gestegen inkom sten uit hoofde van de belastinguitke ring. Voor een ander deel zullen zij moeten worden opgevangen hetzij door beperkingen op andere uitgaven, het zij door verhoging, waar mogelijk, van andere inkomsten dan die uit het Ge meentefonds. Aangekondigde beperking Wat betreft de belastinguitkering wordt in deze circulaire de aandacht gevestigd op de in de „bestedingsnota" aangekon digde maatregelen tot reservering in het Gemeentefonds van de grotere opbrengst der middelen zowel voor de algemene uitkering als voor de belastinguitkering, als gevolg van voorgenomen belasting verhogingen. Deze maatregel zal ten ge volge hebben, dat het percentage der belastinguitkering voor 1957 gehand haafd blijft op het reeds in oktober vorig jaar bekend gemaakte percentage van 132. ijiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiniiiiininiiiiniiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinii Wedstrijd om L.D.-ivisselplaquette j 1 Evenals hef vorige jaar organiseren wij fer gelegenheid van de j H opening van de jachf op de Hollandse Nieuwe een wedstrijd met als inzet de bronzen wisselplaquette van ons Blad voor de rederij van de g winnende Katwijlcse logger, een verkleind model daarvan als blijvend j 1 aandenken voor de schipper en een bedrag van f. 200.voor de j 1 bemanning. 1 1 Bovendien stellen wij onze lezerskring in de gelegenheid deel te j 1 nemen aan een prijsvraag, welke een voorspelling vereist welke J 1 KATWIJKSE logger het eerst de nieuwe haring in de haven te IJmui- j 1 den aanvoert en op welk tijdstip precies het schip aan de kade meert, g 1 Er zijn daaraan verscheidene geldprijzen verbonden; voor de bijzonder- j 1 heden dienaangaande verwijzen wij naar eiders in dit nummer. Illlllllllllllllllllllllll!llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!lllil!llllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllHIII Gisteren hebben Koningin Juliana i en Prins Bernhard een bezoek aan Eindhoven gebracht. Bij het hoofdkantoor van Philips kreeg de Vorstin een boeket bloe men aangeboden door het doch tertje van ir. F. Philips. Huurwet niet voor 1 aug. gewijzigd De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de Regering van oordeel is, dat de totstandkoming van de wetsontwerpen wijziging van de huurwet, regeling ter bevordering van de reservering van gelden voor ver betering van woningen (wet Groot boek Woningverbetering) en fiscale voorzieningen in verband met de re servering van gelden voor verbetering van woningen niet vóór 1 augustus a.s. zal zjjn te verwezenlijken, doordat deze aangelegenheden niet tijdig door de Kamers kunnen worden behandeld. Advertentie B(j elke weersgesteldheid Gebr. Huisman. Hogewoerd 66-88 Eigen financiering Koudere lucht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koudere lucht stroomt West-Europa binnen, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. Morgen zal ons land zich in deze luchtstroming be vinden. zodat de temperaturen voorna melijk in het oosten van het land lager zullen zijn dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 mei Zon op: 4.43 uur; onder: 20.35 uur. Maan op: 0.17 uur; onder: 9.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.45 en 19.11 uur. Laagwater te 2.24 en 14.45 uur. (20/5 hoogwater te 7.28 en 13.55 uur, laagwater te 3.05 en 15.27 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's, en een Bijvoegsel. Met rood haar en bril op! Op roer in Nd-Italië onder landarbeiders Uitgebreide politicversterkingen zijn gisteren in het mondingsgebied van de Po in Noord-Italië aangekomen, waar tachtigduizend landarbeiders hun eisen voor hogere lonen kracht bijzetten door aan de bezittingen van de landeigenaars vernielingen aan te brengen. De arbeiders uit dit gebied, dat een van de armste in Italië is, hebben drie weken geleden het werk neergelegd in verband met hun looneisen en om te voorkomen, dat de landeigenaars perso neel ontslaat wegens mechanisering. Vol gens een woordvoerder van de werkge vers hebben de stakers tot dusver 250 ton hooi verbrand, een aantal waterput ten vergiftigd en landbouwmachinerieën en bevloeiingswerken vernield en talrijke vruchtbomen omgehakt. In negen van de vijftig dorpen zijn reeds achthonderd Bloedbad in Algerije In Algiers zijn gisteren bü een schiet partij 26 Mohammedanen gedood en 11 gewond. Het gevecht ontstond, doordat bij een aanslag een Franse parachutist werd doodgeschoten en een ander ern stig gewond. De Franse autoriteiten hebben gister avond meegedeeld, dat bij een gevecht in het Bou Zegza-gebergte, ten zuiden van Algiers, zeventig opstandelingen zijn gesneuveld De Franse troepen namen drie rebellen gevangen en maakten machine pistolen en geweren buit. Ten oosten van Tlemcen in West-Al gerije hadden de Franse veiligheids troepen gisteren, met steun van vlieg tuigen, dertig opstandelingen onschade lijk gemaakt. De actie wordt voortgezet. Volgens berichten uit het gebied van Constantine zijn in de afgelopen 24 uur negen Mohammedanen door opstande lingen vermoord. Van Franse zijde is verder meegedeeld, dat Franse veiligheidstroepen instruc ties hebben gevonden aan leiders van groepen opstandelingen om de volgende weken meer activiteit te ontplooien. Dorpen, die om Franse bescherming had den verzocht, zouden platgebrand en alle volwassen mannen gedood moeten worden. boeren voor de druk van hun arbeiders bezweken. Zodra zij een nieuw arbeids contract hadden getekend, hervatten de arbeiders het werk. De politie heeft ongeveer vijftig sta kers aangehouden. De schade aan de oogst wordt geschat op 2^ miljard lire (ongeveer vijftien miljoen gulden). „Algerije"' kost bijna vier miljard gulden Gisteren is premier Mollet van Frankrijk in de Nationale Vergadering de hardste strijd begonnen, die zqn regering - thans vijftien maanden oud en de langste sinds de oorlog - ooit heeft moeten voeren. Het gaat om een bezuini gingsplan ter financiering van de campagne in Algerije en de gevolgen van de Suezcrisis. De regering wil twee en een half miljard gulden bezuinigen op de begroting voor het lopende jaar en bovendien anderhalf miljard gulden extra belasting heffen. De strijd in Algerije zal dit jaar naar schatting 3.8 miljard gulden kosten. Dinsdagmiddag zal het parlement stemmen over de vertrouwens kwestie die Mollet aan de belastingvoorstellen heeft verbonden. Dat is dan een dag na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die maandag op Frans verzoek de Suezkwestie weer zal behandelen. Sommige politieke waarnemers achten het mogelijk, dat dit „laatste beroep" van Frankrijk - de enige kanaal gebruiker, die zich tegen de Egyptische eisen blijft verzetten - een kabinetscrisis zal voorkomen in dit kritieke stadium van Frankrijks internationale betrekkingen. Tipgevers waarschuwden, na hooglopende ruzie met de andere bewoners Hans Gruytcrs, alias dc „Zwarte Ruiter", die reeds wekenlang door de Nederlandse recherche werd gezocht, is gisteravond in Rotterdam gearresteerd. Zijn haar bleek in plaats van zwart nu rood te zijn en hij droeg een bril. Hij was voorzien van een stengun met 16 scherpe patronen. Hij was gistermorgen uit Utrecht naar Rotterdam vertrok ken, want de grond werd hem er te heet onder de voeten. De Rotterdamse recherche is er in geslaagd de „Zwarte Ruiter" in de kraag te grijpen toen hij verbleef ten huize van een ongeveer 45- jarige genaturaliseerde Pool, die hij tijdens zijn gevangenschap had leren kennen, aan de Orichideënstraat te Rotterdam. De echtgenote van deze Pool was aanwezig toen de „Zwarte Ruiter" werd aangehouden. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Rotterdam, in afwachting van een beslissing van hogerhand over een meer definitieve verblijfplaats. Ook het Poolse echtpaar is gearresteerd. ,De „Zwarte Ruiter", die veroor- van de gezochte, wilde de politie geen deeld werd omdat hij, in november 1954 de postkantoorhouder te Ravensteyn zou hebben vermoord, was in Utrecht ondergedoken. Hy besloot naar Rotter dam uit te wijken, waar hij zich sedert zijn ontvluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen, in de nacht van 13 op 14 april, nog niet had vertoond. De Utrechtse recherche had hiervan lucht gekregen en alarmeerde de Rotterdamse recherche onmiddellijk. Men wist zelfs de straat, waarheen hij zich zou bege ven te noemen, maar in Rotterdam kon men meteen antwoorden dat dit onmo gelijk was, daar deze straat tijdens de oorlog weggebombardeerd was. Huis met 14 man omsingeld Even later kwam er weer een tele foontje uit Utrecht, waarbij een nieuw adres werd opgegeven, compleet met naam en adres van de bewoner. In Rot terdam 'lieten ze er geen gras over groeien en de politie toog er onder lei ding van hoofdinspecteur J. W. J. Moer man op uit. Het huis werd met 14 man rynsingeld, want gezien de reputatie enkel risico nemen. Hoofdinspecteur Moerman en een van zijn mannen bel den bij het huis aan en hun werd open gedaan. Zij gingen de gang door, stapten de woonkamer binnen, en inderdaad daar zat de Zwarte Ruiter. Naast hem lag op tafel een in papier ge wikkeid pakje, dat naar eerst later bleek, een stengungeladen met 16 patronen, bevatte. Hij maakte nog een beweging in de richting van het wapen, doch de vrouw belette hem dat gelukkig, zodat de arrestatie zonder moeilijkheden ging. Hij stond van zijn stoel op, maakte enige passen en was toen van zijn wapen gescheiden. De politieman nen, eveneens gewapend, traden op hem toe en met de woorden: „lk heb het gezien, is gebeurd", gaf de man, waarnaar de gehele Neder landse politie heeft gezocht, zich ge wonnen. Slot op pag. 2 Duikboot gezonken bij Doggersbank? Raadselachtige melding van een Deens schip Het Deense schip „Mary North" (500 Ion) veroorzaakte gisteravond onge rustheid, toen het seinde, dat het op de Noordzee nabij de Doggersbank een on geveer 50 cm lange, roodwitte boei had waargenomen. De boei had een flik kerlicht en er kwam rook uit. De Deen vermoedde, dat het voorwerp van een gezonken onderzeeboot afkomstig was. Ook het Duitse stoomschip „Aegir" seinde de boei te hebben waargenomen. Na middernacht zette het Deense schip de reis voort, aangezien het lir,ht toen niet meer brandde. Maar als aanwijzing voor andere schepen, die zich de moge lijke plaats des onheils spoedden, werd een leeg olievat over boord gezet. He denochtend om half vijf seinde de Ne derlandse onderzeebootjager „Utrecht" in de buurt van de boei te zijn aange komen, maar een uur later had dit schip nog niets kunnen ontdekken. Ofschoon de Mary North ook nog be richt had, dat in de machinekamer ge klop kon worden gehoord, hetgeen er inderdaad op wees, dat een duikboot gezonken was, werd van Nederlandse, Britse en Amerikaanse zijde medege deeld, dat er geen berichten waren over vermissing van een der schepen van deze landen. Moedige maatregelen nodig, zegt minister Ramadier Mollet heeft in zijn ambtsperiode al 33 vertrouwensstemmingen over leefd. Hij wil zijn bezuinigingsmaat regelen goedgekeurd hébben voordat president Coty 27 mei voor een offi cieel bezoek naar de Ver. Staten gaat. De minister van Financiën, Paul Ramadier, verklaarde in de kamer: „Ik heb nimmer gepoogd de toe stand gunstiger voor te stellen dan hij is. Onze uitgaven zijn in de af gelopen maanden gestegen, in hoofdzaak als gevolg van de door de Nationale Vergadering goedgekeur de nationale politiek. Thans moeten wij moedige maatregelen nemen". Na twee vruchteloze pogingen in de wandelgangen om tot een compromis te komen nam premier Mollet het woord. Hij noemde de voorstellen der regering voor aanvullende belastingen van we zenlijk belang voor de verhoging van de produktie en uitvoer en ter vermin dering van. het tekort op de betalings balans. Ik weet dat de Suez-operatie ons „ORANJE" DOOR SUEZKANAAL. Het passagiersschip „Oranje", dat op weer is naar Djakarta, is gisteren door het Suezkanaal gevaren, nadat de tol ,maar ik heb in het geheel geen spijt ervan, doch enkel spijt, dat wij de ope ratie niet hebben kunnen voltooien". (De Franse premier maakte hier een toespeling op de Frans-Britse actie te gen Egypte, die een ontijdig einde vond). Het doel van het Franse beroep op Veiligheidsraad Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie verklaard, dat het doel van Frankrijk bij zijn be roep op de Veiligheidsraad in de Suez kwestie niet is een veroordeling van Egypte te verkrijgen, maar het bewerk stelligen van nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen zouden moe ten gaan over een definitieve status voor het kanaal, in overeenstemming met de zes beginselen waarover de Vei ligheidsraad het vorig jaar oktober met algemene stemmen eens werd. Welinge lichte waarnemers in Parijs geloven, dat Frankrijk de huidige Egyptische voor waarden als „voorlopige maatregelen" zal goedkeuren als het in de Veilig heidsraad nieuwe onderhandelingen met veel geld gekost heeft", aldus Mollet, Egypte tot stand kan brengen. De Belgische staatsman Paul-Henri Spaak, die als opvolger van lord 'r Ismay secretaris-generaal van de net ouezitauaai gevaren, uauat ue tui— I T j in- t. i gelden in Duitse marken waren voldaan .'NAVO IS geworden, heeft in het Palais Chaillot te Parijs zijn functie aanvaard. De eerste documenten worden hem ter tekening door zijn secretaris voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1