CHIEF WHIP Koningin en Prins bezochten de Philipsfabrieken te Eindhoven Al 35 jaar de beste Virginia! Particuliere eigendom mag geen doel op zich zelf zijn RECHTZAKEN 96ste jaargang Vrijdag 17 mei 1957 Derde blad no. 29138 Export bloemkwekerij in 1956 48 miljoen bij verbruik in ons land van 100 miljoen 18 veilingen verkochten voor 68 miljoen Het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwekerqprodukten heeft gister middag in het gebouw van de SER te Den Haag zijn eerste openbare vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Hofman besprak de ontwikkelingsgang van de groot handel in bloemkwekerqprodukten, waarbij hij als een van de voornaamste fasen noemde het ontstaan van de veiling. Uit een bescheiden begin is een grootscheepse ontwikkeling voortgekomen met als resultaat dat er thans in 18 bloemenveilingen in totaal voor 68 miljoen gulden per jaar aan bloemisterjj- produkten wordt verkocht, zo zeide hij. Een regelrecht gevolg van het veiling systeem is de opkomst van de snijbloem industrie. Spr. achtte het een noodzaak dat bij export het nationale concurren tiemiddel behouden blqft. Dit is temeer noodzakelijk wegens de opleving van bloemkwekerij gewassen in andere lan den. Naast de kostenfactor zijn het vooral de factoren kwaliteit en sorti ment die als concurrentiemiddelen met succes gehanteerd moeten kunnen wor den, zo meende hij. De heer Hofman noemde voorts enige omzetcijfers. De omzet van de binnenlandse groothandel kan op on geveer 40 miljoen gulden per jaar worden geschat, gerekend tegen de verkoopprijs aan detaillisten. Een allszins interessant cijfer vond spre ker een bedrag van ongeveer 100 mil joen, het totale verbruik in Nederland van bloemkwekerijprodukten tegen verbruikersprüs gerekend. De waarde van de export is in 1956 ca. 48 miljoen gulden geweest. De heer Hofman wees voorts op de van ouds goede verstandhouding in de ondernemingen tussen de werkgevers en de werknemers. „Nu de werknemers in de organisatie van het bedrijfsleven be trokken zijn zal in deze bedrijfstak de samenwerking geen probleem behoeven op te roepen en zeker niet dan, wan neer van den beginne af een ieder van het bestuur en van de organen zich op de gegeven en aanvaarde taak- instelt om de verantwoordelijkheid voor de best mogelijke gang van zaken zowel in de bedrijfstak als in de organisatie zelf in derdaad gezamenlijk te dragen", zo be sloot de voorzitter. Oplichter bedroog gerepatrieerde n KREEG f. 10.000— AAN VOORSCHOTTEN (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is aangehouden een 41-jarige vertegenwoordiger, die er zijn werk van maakte gerepatrieerden voor te spiegelen, dat hij wel aan wo ningen kon komen. Tevens zeide hij voor de irichting te kunnen zorgen. Hü vroeg daarvoor voorschotte va riërende tussen f. 500 en f. 750, waar door hjj kans zag ongeveer f. 10.000. in handen te krijgen. De man trad op als colporteur voor een firma in huishoudelijke apparaten. Hij incasseerde hiervoor zg. aanbetalin gen die hij over een periode vn onge veer een jaar gedeeltelijk in eigen zak stak, wat hem f.2000.opleverde. In zijn kwaliteit van colporteur be zocht hij ook contractpensions waar gerepatrieerden zijn ondergebracht. Daar hing hij het verhaal op, dat hij door goede relaties wel aan woningen kon komen en tevens kon zorgen voor de irichting. Als de gerepatrieerden er iets voor voelden, vroeg hij voorschot ten, die varieerden tussen f. 500.en f 750.—. Het is bekend, dat hem dit in een 20-tal gevallen is gelukt, wat meer dan f. 10.000.opleverde. Daar hij na tuurlijk in het geheel niet over relaties beschikte, hoorden de gerepatrieerden nooit meer iets over de zaak. Doordat zij bij de politie aagifte deden, is de zaak uitgekomen. Masker na 14 jaar terug Nooit heeft de heer A. J. de Lorm, voormalig conservator van het Museum voor het Onderwijs te Den Haag, kunnen vermoeden dat zijn vermelding van de diefstal van een zeldzaam en onvervangbaar Eskimo- masker. in zijn boekje over Eskimo kunst, nog eens zou leiden tot de terugbrenging van dit masker. In „Kunstzin der Eskimo's'1 sprak hij de hoop uit, dat het masker nog eens op de plaats waar het hing, terug zou komen. Veertien jaar geleden, in begin juli 1943, werd een der zes zeldzame Eskimo- maskers, dat op ongeveer twee meter hoogte in een der zalen van het museum voor het onderwijs hing, gestolen. Tot op heden is de dader onbekend gebleven. Enige dagen geleden kreeg de heer G. A. L. Bisseling. de tegenwoordige conservator, een telefoontje van de eigenaar van een antiekzaak aan de Nieuwe Haven, te Den Haag, waarin deze hem meedeelde, dat hij van een verzamelaar een masker had gekocht, waarvan hij vermoedde dat het eigen dom van het museum was. Met een af beelding van het masker begaf de heer Bisseling zich naar de antiquair, waar bleek, dat deze het inderdaad bij het rechte eind had. Het was het masker, dat reeds 14 jaar verdwenen was. Behalve een inkeping, die opzettelijk werd aangebracht met een bot mes en die een heel ander karakter draagt dan de andere insnijdingen, is het masker ongeschonden. De heer Norden jr., de eigenaar van de antiekzaak, heeft het masker geheel belangeloos ter beschik king gesteld van het museum, waar het weer op zijn oude plaats zal worden aangebracht. Onregelmatigheden bij de vleesexport? (Van onze Haagse redactie) De algemene inspectie-dienst is de laatste tqd in een aantal gevallen op getreden tegen Nederlandse vlees- exporteurs, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan valsheid in ge schrifte bij de her-export van inge voerd vlees. Het optreden van de A.I.D. tegen deze soort overtredingen duurt nog voort. Enige gevallen zijn reeds door verschillende rechtbanken behandeld, andere verkeren nog in het stadium van het opmaken van proces verbaal. De valsheid in geschrifte heeft be trekking op het vervalsen van Neder landse certificaten van oorsprong. Gebruik makende van deze valse cer tificaten. zouden de betrokken vlees exporteurs aanzienlijke hoeveelheden geïmporteerd vlees o.a. uit Frankrijk en België, V.S., Argentinië e.d. naar West- Duitsland hebben geëxporteerd, het doen voorkomende, of deze vleesprodukten van Nederlandse oorsprong zouden zijn. De secretaris-generaal van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dr. J. H. Patijn bracht de gelukwensen van de regering over. Ook hij noemde de steeds groter en be langrijker wordende omzet van de bloemkwekerij produkten Tenslotte voerde de algemeen secre taris van de SER, de heer H. L. Jansen, het woord. Na afloop van de vergadering hield het bestuur van het bedrijfschap een ontvangst. Onrust onder studenten van de Humboldt-universiteit De Oostduitse staatsveiligheidsdienst heeft de Amerikaanse en de Franse ge heime dienst ervan beschuldigd, dat zij vorig jaar november geprobeerd hebben aan de Oostberlijnse Humboldt-univer siteit een opstand naar Hongaars model uit te lokken. In een open brief aan leerkrachten en studenten, die donderdag op een persconferentie in Oost-Berlijn werd voorgelezen, wordt gezegd, dat. sommige studenten, die zich als Amerikaanse en Franse agenten hadden laten werven, eisen hadden moeten opstellen, zoals afschaffing van de verplichte lessen in het Russisch en sociale wetenschappen. Ook hadden betogingen ten gunste van de Hongaarse opstandelingen moeten worden georganiseerd. De plannen mislukten echter, aldus de brief, en een aantal studenten vluchtte naai' West-Berlijn. Voorts zijn verschei dene studenten door de staatsveilig heidsdienst gearresteerd. Prof. Hardtke van de Humboldt-uni versiteit gaf op de persconferentie toe, dat er „onrust onder de studenten heerst". Kolonel Bormann van de staatsveiligheidsdienst voegde hier ech ter aan toe, dat „wat onrust genoemd wordt, slechts het smerige gezicht van de Westelijke agentenorganisaties is". Dr. Girnus. staatssecretaris voor univer siteitszaken, deelde mede, dat het reizen van studenten tussen Oost- en West- Duitsland beperkt zal worden. „SORGHVLIET" BINNENKORT OPEN VOOR PUBLIEK Op een vraag van het Tweede Kamer lid de heer Weiter betreffende openstel ling voor het publiek van een deel van het Park Sorghvliet te 's Gravenhagge, heeft de heer Hofstra, minister van Financiën, geantwoord, dat hij van plan is het Park Sorghvliet, voor zover dit eigendom is van de Staat en zolang hieraan geen definitieve bestemming is gegeven, tegen betaling van een gering bedrag voor het publiek open te stellen. Eerst zullen evenwel door de omstandig heden noodzakelijk geworden onder- houdsvoorzieningen aan het terrein en de beplanting en een omvangrijk her stel van de portierswoning moeten zijn uitgevoerd. Met de voorbereiding van een en ander is begonnen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben vandaag een bezoek gebracht aan de Philips fabrieken te Eindho ven. Om vijf voor tien arriveerde het Koninklijk Paar met gevolg op het vliegveld Welschap. De Koningin en de Prins werden daar verwelkomd door de burgemeester van Eindhoven, inr. dr. Ch. M. J. A. van Rooy. de voorzitter en de vice-voorzitter van het presidium van de Raad van Be stuur van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken ir. P. F. S. Otten en ir. F. J. Philips, en de commandant van de vliegbasis Welschap, kolonel A. M. M. van Rest. Om tien over tien arriveerde het ge zelschap bij het hoofdkantoor van Philips, waar Maria Philips, het tien jarig dochtertje van ir. F. J. Philips, de Koningin bloemen aanbood. In de Oud hollandse kamer werden de leden van de Raad van Bestuur en de hoofddirec teur van Philips Nederland N V., jhr. H. A. C. van Riemsdijk aan het Konink lijk Paar voorgesteld. Hierna gaf ir. Otten bij verschillende statistieken over het bedrijf een korte toelichting. Vervolgens vertrok de Koningin naar de kantine van de machinefabriek aan de Beukenlaan en ging Prins Bernhard naar Philips Usfa N.V. H M. de Koningin werd bij de machi nefabriek ontvangen door de heer J. G. Bavinck, directeur Sociale Zaken, die een korte inleiding hield over het sociale beleid in het bedrijf. Na deze inleiding bracht de vorstin een bezoek aan de jongensnijverheidsschool, waar een uit eenzetting werd gegeven over de oplei ding in de school. Hierop volgde een bezoek aan de grote werkhal, waar een honderdtal leerling-bankwerkers les kre gen. De 14-jarige Hans Jonkergouw bood de Koningin een door de leerlingen vervaardigde passer in étui aan. met het opschrift: „Prinses Marijke, Eindhoven 17 mei 1957". Vervolgens bezichtigde de Koningin het Gezondheidscentrum en het natuur kundig laboratorium. Inmiddels had Prins Bernhard Philips Usfa N.V. bezocht, waarna het ontwik kelingslaboratorium elektronenbuizen en het natuurkundig laboratorium bezich tigde. tegelijkertijd met Koningin Juliana. In de collegezaal hield prof. Casimir een inleiding, die. in een studio, gevolgd werd door enkele demonstraties met kleurentelevisie. Om tien over half een vertrokken de Koningin en de Prins. Zii maakten een rondrit over het fabrieksterrein en reden langs het gevallenenmonu- ment, het 18 Septemberplein. de Vest dijk en de Aalsterweg naar het -.Hei huis" waar zij de lunch gebruikten. Na de lunch reden de Koninklijke gasten naar Valkenswaard, waar zij^le trekstenenfabriek bezichtigden. Na een bezoek aan het demonstratielaborato rium werd de thee gebruikt met de leden van de Raad van Beheer met hun echtgenoten en leden van de Onderne mingsraad. Hierna was het bezoek ten einde en vertrokken de Koningin en de Prins met hun gevolg naar het vliegveld Welschap. Spreekt liet geweten voldoende? Sleutel tot billijke goederen verdeling NIEUWE UITGAVEN Hoofdzaken «Ier psychologie, door pi-of. dr. J, Slikboer. Uitg.Kosmos, Amsterdam. Een vrouw vertelt. Memoires van de Hertogin van Windsor. Uitg.: Elsevier. Amsterdam. Bloemen In uw tuin. Handleiding voor keuze en kweekwijze. door J F. Ch. Dix. Derde, herziene druk. Geïll. met foto's en tekeningen. Uitg.: Kosmos Amsterdam. Hoe krijg ik mijn rijbewijs? door H. J. Peppink. 12ed ruk. Uitgegeven in samen werking met de A.N.W.B. door Uitg. Mij. Kosmos, Amsterdam. Op de vergadering van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging te 's Hertogenbosch, in hoofdzaak gewijd aan een principiële bezinning op de particuliere eigendom, heeft mr. C. P. M. Romme enkele gedachten ontwik keld over de verbreiding van de eigen dom. Prof. Romme betoogde, dat de eigendom ligt verankerd in de natuur van de mens. Wat het gebruik ervan betreft moet hij de goederen echter als gemeenschappelijk bezitten. De privaat eigendom moet de sleutel zijn tot een billijke verdeling der goederen. Zij is geen doel op zich, maar een voorwaarde tot de zedelijke ontplooiing van de mens. Prof. Romme wees ver volgens op de grote tekortkomingen ten aanzien van deze materie in het Neder landse recht, waarin de positieve ge- bruiksplicht ontbreekt. Dit is een ern stige rem voor de doordringing van het besef voor het recht op eigendom voor alle geledingen van ons volk. Spreker noemde de eigendom een onmisbare prikkel tot arbeidzaamheid en zorg- Deze verzameling wagens werd ge vonden in een opslagplaats van de rebellen in Algerije. zaamheid en betoogde in dit opzicht, dat een ruime plaats voor de zelfstandige ondernemer in het bedrijfsleven nodig blijft. Komende tot de verbreiding van de eigendom, greep spreker terug op en kele reacties op hetgeen hij j.I. zater dag in de partijraad van de KVP ten aanzien van de huidige regering ge zegd zou hebben. Hjj wil zeker het Kabinet, dat nog zo kort zit, geen verwijt maken, maar heeft wel tijdig willen waarschuwen dat, wanneer zou blijken, dat er op dit terrein geen perspectieven komen, dc katholieke medewerking aan dit Kabinet niet tot 1960 moet worden voortgezet, nij was er van overtuigd, dat in deze regering het geweten van de eigendomsverbrei ding aanwezig is, maar meende te moeten constateren, dat lang niet alle mensen naar de stem van dit geweten luisteren. Prof. Romme wees in dit opzicht op de belastingverhoging, die de mindere melkprijsverhoging moest dekken en de verhoging van de vennootschapsbelas ting, die de tegemoetkomingen in de agrarische sector moest opvangen. De verbreiding van de eigendom loopt voor al gevaar door de drang naar collecti visme. die weer een gevolg is van de massale bezitloosheid. Dit laatste zal moeten verdwijnen, wil die drang naar collectivisme worden opgeheven. Dit alles is met in een handomdraai te ver wezenlijken. vooral omdat een groot deel van de bezitlozen een afkeer tegen de eigendom heeft. Tenslotte wees prof. Romme op enkele mogelijkheden om de verbreiding van de eigendom te bevorderen, zoals het aan trekkelijk maken van het sparen, fiscale maatregelen en premies voor het spa ren door jeugdigen Jeugdige Zandvoorter vindt „geluksfles" KRIJGT RIJ 200 DOLLAR? (Speciale berichtgeving) Een jeugdige inwoner van Zandvoort vond op het einde van de vorige week aan bet strand een fles, die een vel beschreven blocnote-papier bevatte, waarvan de tekst duidelijk leesbaar was en als volgt luidde: United States Navy Service, 6 februari 1957. G. W. Goethals. Jack Smithson. „Ik zal de vinder van deze brief 200 dollar betalen, wanneer hq haar te rugstuurt. Deze fles werd over boord gegooid". Daarna volgde de positie van het schip. De brief vervolgde met de opmerking: dit is uw „lucky bottle". Het epistel was voorzien van een adres in New York, waaraan de vinder het bericht van zijn vonds moest zenden. De opgegeven positie van het schip, wijst erop, dat de fles ergens in de Duitse Bocht overboord is gegooid. De vinder heeft thans zijn vondst aan het opgegeven adres in New York ge meld en wacht in spanning af, of de in het vooruitzicht gestelde 200 dollar hem inderdaad zullen worden toegezonden en de fles dus een „geluksfles" zal blij ken te zijn NEDERLANDERS WEGENS SMOKKELEN VEROORDEELD De correctionele rechtbank te Brugge heeft een 261 jarige Nederlandse land arbeider H. van Belleghem uit Aarden burg wegens het smokkelen van 670 kg boter veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf en een boete van 110.000 frank. Een tweede Nederlander. J. Cattoor, eveneens uit Aardenburg, werd wegens medeplichtigheid tot een jaar gevange nisstraf en 110.000 frank boete veroor deeld. Hij kreeg een zwaardere straf, omdat hij in 1952 reeds wegens smok kelen was veroordeeld. Steun voor industrialisatie? Vrouw stal 11 rijwielen Dr. H. J. van Doorne belichtte actuele aspecten van de industrialisatie. Hij besprak de moeilijke concurrentieposi tie, die Nederland in de overgangsjaren lop de Euromarkt zal gaan innemen, op |de eerste plaats omdat wij de industriële ervaring van onze partnerlanden mis sen, en verder omdat Nederland de ge volgen van zijn eigen politiek van lage invoerrechten zal hebben te dragen. De buitenlandse produkten zullen goedkoop in Nederland op de markt komen, ter wijl, zelfs bij een geleidelijke afbraak der invoerrechten in het buitenland, wij daar voorlopig niet zullen kunnen con curreren. Spr. betreurde daarom te meer de kennelijke voorkeur die in Nederland, in tegenstelling tot het buitenland, bij het grote publiek voor buitenlandse fabrikaten bestaat. Tenslotte zei hij dat bii de regering krachtig aangedrongen dient te wor den op blijvende steun voor indus trialisatie en dat zeker geen maatre gelen moeten worden genomen die haar tegenwerken. Liever had spr. een verlaging van de particuliere con sumptie met een procent gezien dan de opheffing van de investeringsaf trek. Spr. was weinig gerust over de juistheid van de dosering, die de rege ring bq de bestedingsbeperking toe past. In Brabant heeft deze reeds nu op enkele punten tot verontrustende inkrimping van de werkgelegenheid geleid. In een vrq korte periode heeft een 34-jarige vrouw uit Leiden elf rij wielen gestolen. Nu stond zij terecht voor de Haagse rechtbank. De Officier van Justitie deed een kleine greep uit een hele reeks van diefstallen en vertelde, dat verdachte in juni van het vorige jaar op een avond tussen 10 en 12 uur een rijwiel uit een Leids plantsoen had meegeno men en in februari van dit jaar een rijwiel uit een schuur in Leiden had gehaald. Daarvoor had zij ook al negen rijwielen meegenomenbovendien had zq verschil lende malen wasgoed van drooglijnen gestolen, zowel in Leiden als in Leider dorp. Uit het reclasseringsrapport bleek dat I verdachte niet toerekeningsvatbaar is. De Officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk mét aftrek en drie jaar proeftijd. De advocaat voerde aan, dat de verdachte vanaf haar jeugd in ver schillende ziekenhuizen heeft doorge bracht. Zq trouwde met een man. die vrijwel geen zorg aan haar besteedde en totaal onverschillg was voor het huise lijk leven. Het was zelfs zó erg, dat hij niet eens wist, dat er elf gestolen rij wielen in huis waren geweest. Ondanks het pleidooi, werd geen reden tot onmiddellijke invrijheidstelling ge acht. Uitspraak over 14 dagen, 28 mei.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9