Gomoelka offert onder de druk van Moskou zijn beste vrienden op.... ASPRO Ernstig artsentekort in Indonesië Reformisten worden geleidelijk door Stalinisten uitgeschakeld .Jan Wolfslag Canadees warenhuis importeerde voorjaarssfeer uit Nederland Plan ter bekorting van studie Demmenie Premier Djoeanda zet program regering voor Parlement uiteen VRIJDAG 17 MEI 1957 Het Kremlin dwingt de Polen in het gelid (Van onze Weense correspondent) Het kan Moskou niet onverschillig laten, dat er onenigheid heerst onder de satellieten en zij elkaar voortdurend bestrijden. Het eigengereide en onafhan kelijke optreden van Tito \inden de Russen al erg genoeg en mag, naar hun opvatting, dan ook in geen geval een voorbeeld voor de anderen worden. Toen Polen binnen het kader van het communisme een „eigen Poolse weg" begon in te slaan, was Tsjecho-Slowakije als de meest serviele volgeling van Moskou er bij gevolg dadelijk bij om dit gevaar te signaleren. De relaties tussen deze twee landen waren toch al niet bijzonder goed, omdat de Tsjechoslowaken het nog steeds niet kunnen vergeten, dat zij onder dwang eerst het Obsa-gebied en later de zogenaamde „Glatzer ketel" aan Polen hebben moeten afstaan. De Polen op hun beurt waren er niet over gesticht, dat Praag zich onmiddellijk tegen de Hongaarse opstand heeft uitgesproken en zelfs de Poolse hulpzendingen dagen en wekenlang op de grensstations heeft geblokkeerd. m dan ook nieuwe relaties met Tsjecho- Slowakije worden aangeknoopt of an dere verbeterd, doch alleen langs offi ciële weg, want de particuliere vergun ningen om in de betrokken landen op reis te gaan, werden grotendeels inge trokken. Voor de buitenwereld heerst er weer pais en vree en daarom brengt de Poolse premier Cyrankiewicz een bezoek aan Praag om de „oude" vriendschap te beklinken! En wanneer alls goed gaat, zal hij binnenkort ook naar Oost- Duitsland gaan. omdat ook de moeilijk heden met deze satelliet niet minder groot zijn. Gomoelka kan zich aan de zuigkracht van Moskou niet onttrekken, nu het Westen om begrijpelijke redenen afzij dig bljjft. Terwijl de Amerikaanse sena toren nog discussiëren of zij het kre diet van honderd miljoen dollar zullen verhogen (en Polen bezwerend verklaart dat het alleen door driehonderd miljoen kan worden gered) begint nu Moskou opeens bij te springen. Na Polen eerst van alle economische hulp te hebben afgesneden en ook de satellieten tot een soort economische boycot te heb ben gedwongen, heeft Moskou onver wacht een handelsverdrag met War schau afgesloten op grond waarvan het aan Polen 23 meer grondstoffen en graan zal leveren, dan in het vorige jaar. Eén sterk front Zelfs Tito houdt zich niet geheel af zijdig. Na aanvankelijk een kritische houding ten aanzien van Hongarije te hebben aangenomen, heeft Tito thans aan Kadèr een krediet van twee mil joen dollar aangeboden. Het is wel niet veel. maar men vraagt zich toch af of dit geld niet langs een omweg door Amerikaanse belastinggelden wordt ge dekt. Kroesjtsjef kan op het ogenblik nog zo sterk polemiseren tegen Tito, omdat hij bezig is het kolchozensysteem in zijn land te liquideren, wanneer het erop aan komt. schakelen de commu nistische machthebbers zelfs grote me ningsverschillen uit en zoeken zij hun kracht in de eenheid. In de gegeven omstandigheden duldt Moskou onder zijn satellieten geen meningsverschil- Nieuwe regeling voor oogstverlof (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft per legerorder een ministeriële beschikking bekend ge maakt, waarin een geheel nieuwe rege ling wordt getroffen voor militairen, die in aanmerking wensen te komen voor oogstverlof. Aan korpscommandanten I wordt toegestaan in dringende gevallen in werkelijke dienst verblijvende boeren- of tuinderszoons en land- en tuinarbei- ders voor het verrichten van oogstwerk- zaamheden gedurende ten hoogste zeven dagen per maand tot een maximum van 21 dagen per jaar verlof te verlenen buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. len en geen discussies over een aparte weg naar het socialisme. Het eist één sterk front, dat paraat staat voor het ogenblik van gevaar. Daarvoor heeft zelfs Gomoelka zijn beste vrienden moeten opofferen. V/cek. vzm.d& ^vtvgra{x& 1118 mei. Echte ZEISS-IKON-CAMERA'S met Zeiss-lenzen voor speciale prijzen. NETTAR, 6x6, vanaf f68.— CONTINA I. lens Novicar 3,5, van f 183 voor 1156. CONTINA H. lens Novicar 3,5 met in-gebouwde belichtingsmeter, van f255— voor 1217. CONTINA II. met Novicar 2,8. Prontor S.VjS. sluiter, ingebouwde be lichtingsmeter, van f 305.voor f 260. FOTO 01 NÉ Breesfraaf 123 t.o. Stadhuis TELEFOON 21831 Haarlemmerstraat 102 naast BATA TEL. 32778 „Hè-hè Mams. mijn keelpijn is over' Mag ik weer buiten spelen?' Als de kinderen keelpijn of hoofdpijn knjgen en hiervan koortsig worden, geeft Mama ze meteen een 'ASPRO'-iablct. Ook zij mogen 'ASPRO' zonder enig bezwaar innemen (maximaal één tablet per keer) 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden. Ook 't kind is blij te kunnen zeggen: „Hè-hèI".en Moeder vult aan: „dank zij ASPRO". en de pijn verdwijntI Tienduizenden tulpen in de nmvinter van landwaar nog geen sprietje te zien is (Van onze correspondent ln Canada) „We kunnen ai onze klanten niet naar de bollen laten gaan", dacht een groot warenhuis in Montreal, „maar we kunnen de tulpen wel in Canada laten komen". En zo gebeurde het dat 25.000 tulpen, vers van Nederlandse bodem, een groot Canadees winkelmagazijn van beneden tot boven een vrolijke voorjaarssfeer gaven en de bewondering opwekten van een miljoenenstad, waar het eerste grassprietje nog zichtbaar moest worden. Het was de drang van een van de grootste zaken hier om „Iets anders te doen dan ieder ander" welke de directie op de gedachte bracht om de KLM „het voorjaar" naar Canada te laten brengen en we kunnen zeggen, dat het idee voor alle partijen een succes is geworden. „Simpson's Montreal" kondigde het tulpen- feest aan met advertenties in de plaatselijke bladen, die een hele pagina besloe gen en soms in kleuren waren gedrukt! Lentelandschappen in een waarin de tulpen de boventoon etalage van Montreal Al zijn etalages, langs Montreals drukste winkelstraat, werden veran derd in voor j aars-landschappen, GOMOELKA Praag oefent voogdij op Poolse regering Er heeft zich indertijd als gevolg van een en ander een felle pers campagne tussen beide landen ont wikkeld, die echter in enkele geval len een geheel andere richting in sloeg dan Moskou had verwacht. Door de openhartige discussies -en de wederzijdse bezoeken begonnen verschillende Poolse en Tsjechoslo- waakse journalisten en schrijvers namelijk begrip te krijgen voor el- kaars bijzondere moeilijkheden. Het Tsjechoslowaakse tijdschrift „Kul- turny Zivot" ging zelfs zover, dat het de eigen weg van het Poolse socialisme verdedigde en opkwam voor een nationaal getint commu nisme. De ontsteltenis daarover ivas groot, niet alleen in de regerings kringen van het angstige Praag, maar ook in Moskou, met het ge volg dat, aan het slot der in de pers gevoerde discussies, de hoofdredac teur van het tijdschrift „Ondry Pavlik" uit de communistische par tij werd gestoten. Journalisten aan de kant Niet minder opmerkelijk is echter het feit. dat bijna tegelijkertijd Lasota als hoofdredacteur van het Poolse week blad „Po Prostu" is ontslagen. Officieel heette het. dat hij zijn ontslag had ge nomen, maar na alles wat het blad heeft gepubliceerd, is het duidelijk dat dit ontslag op hoger bevel is gegeven. Lasota is nog steeds een overtuigd voor stander van grotere liberalisering en sterkere democratisering in het huidige Polen. Ofschoon hij^ communist blijft, verzet hij zich tegen de vroegere Stali nisten, die in Polen „Natolinisten" wor den genoemd (welke naam niets te ma ken heeft met de Westerse NATO of NAVO). Hij is een overtuigd aanhanger van Gomoelka. maar desondanks liet deze hem vallen, waarschijnlijk op een wenk van Moskou. De Stalinisten, die BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Arle. z. van T. P. Kuijt en T. J. Klin kenberg; Willem Karei, z. van W. K. Slera en L. Lunenburg: Marianne, d. van D. Gaasbeek en M. G. West; Peter Gerard, z. van P. W. J. van Rijn en J. M. Stolk; Ohristiaan. z. van M. Bandsma en C. v. Schalk; Gerardus Martinus Johannes, z. van G. M. J. Kist en B. v. d. Form; Ger- rit, z. van J. Hoekstra en G. J. G. de Haas; Willem, z. van P. Kikkert en A. Breedijk; Jan Harm, z. van J. ter Brugge en J. H. v. Drecht; Reinler Lodewijk. z. van A. J. Kallenberg en J. M. Wisse: An- dries Evert Phllippus. z. van D. Stouten en J. Schlagweln: Arie, z. van D. v. Bee- len en H. v. d. Plas. GEHUWD. E. Bavelaar en J. de Zwijger; A. v. en M. F. Neuteboom: G. Versluis en I. de Koning; A. v .d. Hoogt en W. J. v. d. VI 1st; L. v. d. Linden en M. v. Egmond; F G. Kuipers en A. M. v. Schip; P. Gijs- man en W. Blok; C. A. den Os en M. C. Heuzen; P. J. v. d. Zeeuw en B. v. d. Leek; H. Visser en C. F. de Water; J. H. Goulooze en J. Ravensbergen; L. v. Gor- kum en M. C. Koet. OVERLEDEN. D. Nleuwenburg, 77 J., man; T. H. v. d. Broek. 3 j., zn.: G. W. E. Hora Adema, 91 J., weduwe v. G. Kniphorst; H. J. Slijk huis. 80 J., huisvr. v. J. W. Jong; J. v. Èg- mond, 82 J., wediuwe v. J. G. Reijken. men in Polen natuurlijk zo niet mag noemen, worden langzamerhand weer sterker, terwijl de zogenaamde „refor misten" geleidelijk worden uitgescha keld. Na Lasota is dit nu ook gebeurd met W. Matwin, hoofdredacteur van het partijblad ..Trybuna Ludu". met J. Bodzki en Lidia Kasmanowa van „Try buna Mazowiecka". vooral met B. Ge- bert. de hoofdredacteur van het meest gelezen blad „Glos Pracy" en met een hele rij van journalisten, die aan gro tere en kleinere provinciale dagbladen verbonden waren. Het Westen afzijdig Het revisionisme is op deze wijze uitgeschakeld, omdat het zich niet meer kan uiten en daarmee hoopt men Mos kou gerustgesteld te hebben, dat in een nationaal communisme op het ogenblik het grootste gevaar ziet. Nu kunnen KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 184 Te lef 21400 Drang naar particuliere bijverdiensten (Van onze correspondent te Djakarta) Opnieuw is in Indonesië het voornemen aangekondigd om de oplei- dingstijd van medische studenten terug te -brengen van 7 tot 6 jaar, zulks om het tekort aan artsen zoveel mogelijk op te vullen. Indonesië heeft namelijk slechts één arts op ongeveer 54.000 inwo ners (ca. 1500 artsen op een bevolking van 80 miljoen) tegenover bijv. India één op 6000 en Nederland één arts op 1200 zielen. Om het aantal artsen in Indonesië op peil te houden om de ver mindering door overlijden en pensionering dus op te vangen zouden jaarlijks ongeveer 110 artsen aan het korps medici moeten worden toegevoerd. De universiteiten leveren jaarlijks echter slecht tien nieuwe artsen af. Het gevolg daarvan is dat artsen in gouvermments- dienst en die vormen ongeveer 50 van het totaal die reeds aan pensioen toe zijn, blijven doorwerken. He plan om de opleidingstij d te ver korten. is niet nieuw. De wenselijkheid daarvan werd reeds in 1952 besproken op het jaarlijks congres van de „Ikatan Dokter Indonesia", de Bond van Indo nesische geneesheren, maar men zag toen de toestand rooskleuriger in dan de werkelijkheid zou blijken te zijn. Men verwachtte destijds namelijk dat de universiteiten m Indonesië in staat zouden zijn jaarlijks 35 tot 60 nieuwe, medici af te leveren. Met tien is men dus ver beneden de verwachtingen ge bleven. Het onderwijs in Indonesië is Sterke bezuiniging Saineniverking met Nederland niet a fsnijden, maar ivel nieuwe voorwaarden De Indonesische minister-president, ir. Djoeanda, heeft vanmorgen voor het Parlement een toelichting gegeven op het uit vflf punten bestaande programma van het extra-parlementaire nood-zakenkabinet, dat onder zijn leiding staat. Deze vijf punten zijn: de instelling van een Nationale Raad, het normaliseren van de toestand in Indonesië, voortzetting van de tenuitvoerlegging van de op zegging der met Nederland gesloten RTC-overeenkomsten, de strijd om West- Irian (Ned. Nieuw-Guinea) en bevordering van de opbouw. De premier gaf voorts een overzicht van zijn jongste bezoeken aan de op standige provincies in een poging om de ontevreden regionale militaire en po litieke leiders zachter te stemmen en kondigde aan. dat de regering enige praktische maatregelen heeft ontwor pen. waaronder het bespoedigen van het verlenen van autonomie aan de ver schillende provincies. ..Als de normale toestand is terugge keerd. zal de regering geen tijd verloren laten gaan om de staat van oorlog en beleg weer op te heffen", ze beloofde hij. Wat betreft de eenzijdige opzeg ging door Indonesië van de met Ne derland gesloten RTC-overeenkom sten, merkte de minister-president op, dat verschillende besluiten wa ren genomen over het annuleren van enkele schulden aan Nederland en over andere aangelegenheden „doch de tenuitvoerlegging van de opzegging dezer overeenkomsten be tekent geenszins, dat de regering de weg tot samenwerking met de Ne derlanders wil afsnijden, doch deze samenwerking moet worden geka naliseerd langs nieuwe voorwaar den, die niet schadelijk zijn voor onze nationale belangen". Ten aanzien van Indonesië's na tionale aanspraken op Ned. Nieuw- Guinea, verklaarde hij dat dit voor Indonesië een onvermijdelijke ver eiste is. Ten aanzien van de wederopbouw van het land. betoogde de premier, dat deze moet worden uitgevoerd langs volkomen nationale lijnen, waarin de functione le groepen deelnemen op basis van het „Gotong Rojong"-systeem, het systeem van gemeenschappelijke inspanning. De premier maakte echter tevens be kend, dat op elk gebied ten sterkste zal worden bezuinigd. Tenslotte liet hij de waarschuwing horen, dat men niet moet verwachten, dat alle tekortkomingen in een korte spanne tijds zullen kunnen worden overwonnen en hersteld. Hiervoor is ge duld en uithoudingsvermogen bij de ge hele natie nodig". nog steeds een getrouwe kopie van het Nederlandse systeem. Tegen dat systeem op zichzelf heeft men geen bezwaar. Integendeel, men acht het goed. maar voor het huidige Indonesië vindt men het te kostbaar, te „luxueus". Bij de regering was echter tot dusver de animo om de opleidingstijd te ver korten. niet groot. Achtereenvolgende ministers van gezondheid vreesden daarvan niet ten onrechte een achteruitgang in de deskundigheid der artsen, hetgeen uiteindelijk de volksge zondheid niet ten goede zou komen. Opzeggingen „kort verband" Men wilde het daarom meer zoeken in het aantrekken van buitenlandse medische krachten om de periode, waarin de universiteiten nog niet in staat zouden zijn voldoende medici af te leveren, te overbruggen. In die rich ting zijn de jaren door dan ook ener gieke pogingen gedaan en zeker niet zonder succes. Tal van buitenlandse doktoren vooral uit West-Duits- land sloten een kortverband-over eenkomst met de Indonesische rege ring. Doch het grote verloop onder de buitenlandse medici is oorzaak, dat zij uiteindelijk tot de opheffing van het tekort maar in geringe mate hebben bijgedragen. In 1952 bedroeg het aan tal buitenlandse artsen ongeveer 350. thans is dit totaal slechts enkele tien tallen meer. De oorzaak daarvan ligt in het feit. dat vele buitenlandse artsen zich ,.in de nek gekeken" voelden. Ogenschijnlijk was het salaris, vastgelegd in de over eenkomst, niet onaardig, bezien op basis van de officiële koers, maar eenmaal in Indonesië kwamei. zij tot de ontdekking dat de kosten van levensonderhoud voor een Europeaan op een heel wat hogere basis liggen dan in de officiële koers was uitgedrukt. Daarnaast werden de meeste van deze buitenlandse artsen naar de buitenge westen gezonden, waar niet alleen de kans op een goede particuliere praktijk geringer, maar ook het leven in het algemeen minder aantrekkelijk is dan in de steden. Vele van de buitenlandse artsen hebben het dan ook bij een en kele „turn" in Indonesië gelaten en keerden na afloop van hun contract naar hun vaderland terug. Hoewel er dus wel steeds nieuwe aanvoer was, vermeer derde het aantal artsen niet in beteke nende mate. Een groot verloop De decaan der medische faculteit van de universiteit van Indonesië te Dja karta, prof. dr. Djoened Poesponegogo. heeft bekorting van de studietijd bü de tiende diesviering bekend gemaakt om de medische studie meer effectief te doen worden. De selectie b(j het aannemen van studenten zal worden verscherpt en het aantal beperkt. Ge bleken is namelijk dat slechts 25% der toegelaten studenten voldoende aanleg bezit voor de artsenstudie. Er is daardoor een groot verloop en dat kost de Staat nodeloos miljoenen roepiahs. Het nieuwe studieplan houdt voorts afschaffing van de vrije studie in. De student is namelijk verplicht alle colle ges te volgen. Alleen dan kan hij de studie in zes jaar voltooien. Op deze wijze hoopt men straks jaar lijks gemiddeld 125 tot. 140 nieuwe artsen te kunnen afleveren, waarmee de ach terstand overigens nog slechts in gerin ge mate wordt ingelopen. In 1952 n.l. was men van oordeel dat er jaarlijks 200 doktoren bij moesten komen, wilde men in 1962 een verhouding van één arts op 30.000 zielen hebben. Dat het ditmaal ernst is om de stu dietijd te beperken, bleek uit een uit lating van de president van genoemde universiteit, prof. dr. Bahder Djohan, die het „verraad tegenover de Staat" noemde als het nieuwe studieplan niet zou worden goedgekeurd. Welke reactie? De vraag is nu alleen hoe de toekom stige studenten zullen reageren. De be langstelling voor de medische studie werd tot dusver geremd door de lange studietijd. Men koos liever rechten of politieke en sociale wetenschappen, waarvoor de studie korter duurt, en die bovendien na voltooide studie het directe uitzicht openen op een aantrek kelijke positie in het vrije bedrijf. De jonge medici moeten n.l. eerst drie jaar als ambtenaar werken voor zij ver gunning krijgen zich als particulier arts te vestigen. Ambtenaren - en dus ook medi sche ambtenaren - worden in Indo nesië echter maar karig betaald, te karig om overeenkomstig hun stand en studie te kunnen leven. De oude re medici in overheidsdienst - en vooral die in de grote steden - heb ben dan ook vrijwel alle een parti culiere praktijk. Zo treft men in de tuin van de directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst in de hoofdstad een bord aan, dat zijn particuliere spreekuren ver meldt en kan men de militaire arts, die 's morgens zieke soldaten heeft behandeld, 's middags in de polikli niek van een grote particuliere on derneming als fabrieksarts aantref fen, om hen daarna naar zijn wo ning te zien spoeden, waar zijn par ticuliere patiënten zitten te wach ten. Lange dagen maken deze art sen, evenals trouwens zijn collega, landgenoot of vreemdeling, die uit- 1 sluitend in de particuliere sector werkt. Hetgeen bij een zo groot tekort aan medici wel begrijpelijk is! waarin voerden. In het warenhuis zelf wa ren op de benedenverdieping tegen de pilaren molens aangebracht met lustig draaiende wieken. De man, die een groot aandeel had in dit onderdeel van het „festival", zoals het werd genoemd, was een Neder landse timmerman uit Tilburg, die in 1951 naar Canada was geëmi greerd en sedert 1952 bij Simpson's werkt. „Ik heb nog nooit een echte molen gezien", zei hij, „hoe raar dat ook klinken mag, maar ik weet er toch altijd nog meer van dan een Canadees. Het is een van de prettig ste karweien, die ik ooit heb opge knapt". Op de derde verdieping, die voor namelijk is gewijd aan de damesmode, was één van de muren veranderd in een „geschilderd" tulpenveld, dat op de voorgrond kunstig overging in echte bloemen. Het geheel was tot in details nauwkeurig uitgewerkt. „We wilden de locale sfeer zoveel mogelijk in onze zaak brengen", vertelde ons Paul Johns, hoofd van de etalage-afdeling, „en we vonden dat een politieman daarin niet mocht ontbreken. Maar het is in Mon treal niet zo gemakkelijk om aan een Nederlands politie-uniform te komen, zodat er met haastige spoed een Amster dams uniform per vliegtuig moest wor den overgezonden". OEQSTQEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcellinus A. W. J.. zn. van W. A. G. van Kesteren en C. M. L. Paar- dekooper; Arjan F., zn. van A. F. de Jong en A. M. Zaunbrecher; Jan, zn. van P. C. den Ouden en G. E. de Mooi); Jacob D.. zn. van D. Schooneveld en N. van Vliet Monique, dr. van T. Hoekstra en L. Roose; Petrus C. J zn. van J. L. Scholtes en A. J. van Vliet. Ondertrouwd: P. J. J. Poet. 38 Ir. en C. Akersloot. 29 Jr. Getrouwd: T. H. Vink en J. A. van der Zwaan: A. Mandemaker en P. van Tol; J. A E. Nlemeijer N. A Jungerlus; F. Fries en E J. M. Fortman: D. J. Stöver en E H Veen; D P. den Os en M Versloot; H van Rij en W. Hoogstraten. Overleden: M. Merckx. 78 Jr. Goede reclame Voor Nederland als toeristenland en voor zijn nationale luchtvaartmaat schappij is dit tulpenfeest een goede re clame geweest. Er was een wedstrijd aan verbonden met als prijs een reis naar Europa voor twee personen, die twee dagen in Amsterdam en vier dagen in Parijs mogen doorbrengen. En zo kon men overal in het warenhuis en weken lang in de adverenties lezen: Win een vakantie in Europavia de KLM. Nu heeft Canada zelf twee luchtvaart maatschappijen, die transatlantische diensten onderhouden en één ervan, de Canadian Pacific Airlines, vliegt zelfs op Amsterdam. Daarom vroegen we aan de heer Johns waarom een Canadese zaak als Simpson's de KLM had uitgekozen voor deze „stunt", die elk luchtvaartbe drijf wel graag voor zijn rekening had willen nemen. „We wilden", zei hü, „het voorjaar in de zaak brengen. In onze etalages had den we ons al eerder toegelegd op tulp- motieven en toen we dat verder wilden uitwerken, dachten we natuurlijk met een aan Nederland. Op dat gebied is er werkelijk maar één land. We overlegden met de KLM, waarmee we al eerder had den samengewerkt, en die was meteen bereid om mee te spelen. Zij heeft er goede reclame door gehad, en wij heel wat complimenten en telefoontjes van klanten, die ons wilden vertellen, dat ze onze vondst zo op prijs stelden, maar we hebben er voor moeten werken", liet hy er op volgen. „Het is in de winkel eigenlijk te warm voor de bloemen. Ze verwelken gauw en soms waren we 's morgens met de hele staf etaleurs be zig om tulpen te plukken. Maar het was het zeker waard Koninklijk geschenk Nu zijn die tulpen zeker niet de enige Nederlandse bloembollen, die er hier zul len bloeien. Elk jaar worden er hier en kele miljoenen Nederlandse bollen ge ïmporteerd en zelfs iemand, die nog niet zoveel jaren ln Canada is, ziet de popu lariteit van dit Nederlandse produkt voortdurend toenemen. Een belangrijke stimulans is zeker de schenking bloem bollen van Koningin Juliana geweest aan de federale hoofdstad Ottawa, als bewijs van dank voor het verbiyfij tij dens de oorlogsjaren. Het is een gift, die elk jaar wordt herhaald. De Nederland se bloembollenkwekers hebben eveneens een groot aantal bollen geschonken en Ottawa zelf, dat al gauw onder de be koring kwam van de tulpen en narcissen bestelde ook ln Nederland. Het gevolg is geweest, dat Ottawa de Canadese bol- lenstad is geworden, waar elk jaar een tulpen-festival wordt gehouden, dat tienduizenden Canadezen en Amerika nen trekt en wijde vermaardheid is gaan genieten!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7