Whiston Laatste Berichten COMPLEX IN KIKKERPOLDER WORDT BIJZONDER FRAAI „Steengoed en 85 cl KING Alphens agent maakte dodenrit 96ste jaargang Vrijdag 17 mei 1957 Tweede blad no. 291dci Korfbalvelden aan Montgomerystraat Binnen afzienbare tyd hoopt de Leidse Sportstichting twee nieuwe complexen in gebruik te nemen: voetbalterreinen in de Kikkerpolder en korfbalvelden aan de Montgomerystraat. Leden van de Gemeenteraad, hoofden van dienst en andere belangstellenden hebben gisteravond de stand van werkzaamheden in ogenschouw genomen en ztfn zonder meer tot de conclusie gekomen, dat beide complexen grote aanwinsten voor het sportieve leven in onze stad zullen zyn. Het complex aan de Montgomery-zijn fiat geven. En gezien de huidige straat krygt een bestemming als korf balcentrum. Hier kunnen vyf velden worden uitgezet, terwijl het bovendien een trainingsveld rijk is, dat van een half verharde toplaag (Stabilo-W) is 'voorzien. Komende week begint men hier met de bouw van het clubhuis en in september hoopt men het centrum in gebruik te kunnen nemen. De grasmat van deze terreinen is ingezaaid en ligt twee jaar. Veel imposanter dan het eenvoudige complex aan de Montgomerystraat is de opzet van de voetbalterreinen in de Kikkerpolder. Op dit terrein zal naar alle waarschijnlijkheid UVS komen te spelen. Zoals bekend was het huidige terrein van de blauwwitten reeds jaren bestemd voor de uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis. Het complex in de Kikkerpolder bestaat uit een hoofd- veld, vier bijterreinen en een trainings veld met de reeds eerder genoemde ver harde toplaag. De velden in de Kikkerpolder zyn be legd met graszoden. Deze heeft men be trokken uit Callandsoog en zijn enkele weken geleden aangebracht. De grasmat op het hoofdterrein heeft uitstekend „gepakt" en is reeds nu bijzonder soepel en veerkrachtig. Rond het hoofdterrein zijn de taluds voor de tribunes reeds aangebracht. In totaal zal het stadion Kikkerpolder 12.000 toeschouwers kunnen bergen. Het ligt in de bedoeling een overdekte tri bune te bouwen, waarop 700 voetballief hebbers een plaats kunnen vinden. Voor de bouw van deze tribunes en het clubhuis moet de gemeenteraad evenwel nog toestemming verlenen. Als dit gebeurd is, moet ook „Den Haag" nog WARMOND JONGENSCLUB VOOR K.R.O. De R.-K. Jongensclub te Warmond is uitverkoren om een radio-uitzending te verzorgen. Vermoedelijk is dit te wijten aan de fraaie tentoonstelling, die in maart j.l. werd gehouden betreffende de activiteiten voor Najoka 1957. De re portagewagen van de K.R.O. komt naar Warmond en de jongens worden geïn terviewd door de K.RO.-verslaggever, de heer Toni Bouws. - Een gedeelte van de tentoonstelling zoals deze werd gehouden in maart j-1. is wederom opgezet om de radioverslag- SPEELTERREIN VOOR DE JEUGD Als voorlopige voorziening in de be hoefte aan speelgelegenheid voor de jeugd wordt het rechtervoarstuk van het sportterrein .Overbos" alhier van 20 mei tot en met 31 oktober a.s. open gesteld voor kinderen en wel op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 4—0 uur 's middags en op woensdag van 26 uur 's middags. Veilig Verkeersdac Duitse studenten verlieten Leiden OP WEG NAAR BERLIJN De Duitse studenten, die enkele weken de gasten zijn geweest van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevange nen, hebben Leiden vanochtend vroeg verlaten. Met de trein van 6.22 uur is het gezelschap naar West-Berlijn ver trokken om aldaar na een bijzonder aangenaam verblijf in Nederland weer aan de studie te gaan. Met een avon tuurlijke boottocht de motor van het schip viel op een gegeven ogenblik uit over de Kagerplassen werd de lange reeks van excursies, uitstapjes en bij eenkomsten gistermiddag afgesloten. 's Avonds was er in de bovenzaal van „Zomerzorg" een gezellige afscheids avond. die o.m. werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Duitse ambassadeur in ons land. dr. Von Pirch en de Duitse consuls-generaal te Am sterdam en Rotterdam. Voorts waren aanwezig enkele leden van het hoofd bestuur van de Expogé en de gastvrou wen en -heren van de studenten. Over en weer werden vriendelijke en waarde rende woorden, vooral door de heer W. Bakker, gesproken voor al het werk, dat in de afgelopen weken is verricht. Namens de Duitse gasten voerde de heer Lehnecke het woord, die o.m. dankte voor alle hulp en liefde, welke men in ons land heeft mogen ondervinden en die tevens de verzekering gaf. dat dit verblijf voor hem en zijn vrienden van grote betekenis is geweest. Met muziek en dans werd deze laatste bijeenkomst op plezierige wijze gevuld. Wethouder D. v. d. Kwaak in Diaconessenhuis opgenomen Wethouder D. van der Kwaak is gis teren voor het ondergaan van een blin dedarm-operatie opgenomen in het Diaconessenhuis. De operatie vond nog dezelfde dag plaats. Vandaag liet de toestand van de heer Van der Kwaak zich reeds gunstig aanzien. CAMBRIDGE-STUDENTEN PER BALLON NAAR LEIDEN In de periode van 24 tot 29 juni. wan neer aan de Universiteit van Cambridge een „Leidse week" zal worden gehou den. zal een groep studenten van de Engelse hogeschool trachten per ballon naar Leiden te reizen. Gedurende deze week zullen sports- lieden van beide universiteiten elkaar ontmoeten. Wanneer de studenten hun ballon- vaart tot eer goed einde brengen heb- ben zij een nieuw wereldrecord gevestigd voor vluchten over zee. WOORDENBOEK DF.R NEDERLANDSE TAAL Bij K.b. is aan prof. dr. G. G. Kloeke op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van bijstand voor het Woordenboek der Nederlandse Taal; zijn benoemd in bovengenoemde commissie tot lid: dr. C. F. P. Stutter- heim, hoogleraar aan de Leidse Univer siteit en C. van Keekem, thans secreta ris; tot lid en secretaris: J. Platteel, administrateur bij het Ministerie van Onderwijs. K. en W. LANDDAG TE VELSEN Tweede pinksterdag zal op het land goed „Beeckestein" te Velsen een land dag worden gehouden. Tijdens deze dag die wordt gehouden onder het motto „Allen één in Christus", zullen het woord voeren ds. J. Visser van Amster dam. ds. Chr. J. W. Teeuwen van Die- men en de evangelisten Th. Dikkes al hier, J. Klein Haneveld te Bodegraven, J. J. van Capelleven te Bennekom, F. Slagter te Rotterdam en J. Sevensma te Amsterdam. De Evang. Chr. Gemeen schap alhier (Middelstegracht 3) heeft het plan opgevat om aan deze landdag een bezoek te brengen. Vanuit Leiden zullen om 8.30 uur vier bussen naar Velsen vertrekken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer D. Reitsma (Leiden)kand.ex. Ned. Recht mej. T. Verjaal (Heem stede), mej. G. J. D. van Utenhove (Heemstede), mej. M. B. W. van Strae- len (Wassenaar) en de heren L. J. A. S. Kloos (Schiedam), J. C. Keunen (Til burg), J. A. M. Kruse (Leidschendam) J. P. B. M. van Dijk (R'dam), H. J. Helb (Den Haag). H. M. von Baum- hauer (A'dam), J. H. Bergsma (Hen gelo), P. G H. N. Jansen (Maastricht) en F. Melzer (Breda). ervaringen zal dit nog wel de nodige voeten in de aarde hebben. De Heide Maatschappij zal de velden binnen enkele maanden kunnen opleve ren. De (drie) kassahuisjes zijn reeds klaar, de toegangshekken en -wegen, de parkeerterreinen dito, dito. De plant soenendienst heeft de beplanting reeds aangebracht Het geheel is in één woord: schitte rend. Men heeft het complex aangelegd in overeenstemming met het natuur schoon. Het gehele, wijdse complex, met welks aanleg men op 7 mei 1956 is begonnen, is 9% ha. groot. Men heeft 5% ha. gras zoden aangebracht. 180.000 m3 grond verwerkt (op de velden zyn 20.000 m3 zand en 10.000 m3 zwarte grond opge bracht. 10 km. drainering geleg en 3 km. sloot gegraven. De waterregeling heeft men op dit complex in eigen hand. Het is een eigen polder. Diesviering Sanctus Augustinus Gisteren en eergisteren heeft de Leidse R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" haar 64ste dies natalis ge vierd. Na de opvoering (woensdag) van „Het mes der barmhartigheid" van Ste fan Andres, werd gistermiddag in het groot auditorium van de Leidse Univer siteit een diesvergadering gehouden. Aanwezig waren hierbij de rector-mag- nificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. dr. P. H. van Laer, hoogleraar in de Thomistische Wijsbegeerte en erelid van Sanctus Augustinus en de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring. De praeses, de heer W. Hoobroekx, besprak in zijn diesrede het doel van de vereniging en de juiste wijze om dit doel te bereiken. Hij drong aan op een intensief civitasleven, spoorstudenten vooral dienen meer in het Leidse leven opgenomen te worden. Na hem sprak pater dr. R. C. Kwant Studentenforum over Euromarkt De afdeling Leiden van de Neder landse Studenten Vereniging voor We reld Rechtsorde, die ongeveer 115 leden telt, heeft voor dinsdag a.s. een forum georganiseerd, dat gewijd is aan de in ternationale verdragen ten aanzien van de Europese markt. Dit forum, onder voorzitterschap van prof. mr. C. H. F. Polak, wordt des avonds om acht uur in het Academiege bouw gehouden en is bestemd voor alle leden van de academische gemeenschap, dus zowel studenten als hoogleraren en leden van de wetenschappelijk staf. Het ligt in de bedoeling dat behalve door prof. Polak inleidingen worden ge houden door mr. J. A. N. Patyn, lid van de Tweede Kamer, die de buiten landse aspecten van de Euromarkt zal behandelen, mr. P. A. Blaisse, eveneens Kamerlid, die algemene aspecten behan delt, en prof. mr. L. W. G. Scholten, hoogleraar te Leiden, die de invloed van de politieke partijen in ons land op het terrein van de Euromarkt bespreekt. Na deze inleidingen worden vragen beantwoord. De organiserende vereniging, die in studentenkringen overeenkomstige doel einden nastreeft als op algemeen niveau de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, heeft dit forum georgani seerd uit de overweging, dat zo belang rijke zaken als de Europese markt ge meengoed moeten worden van de stu denten, die mettertijd leidinggevende functies in onze maatschappij zullen be kleden. CORRESPONDENTIE J. C. v. d. S. te L. Leiden, Haarlem, Alkmaar, O. Niedorp. Middenmeer, Wie- ringerwerf, Den Oever, Afsluitdijk' Har. lingen. 146 km. itfSSRfc.,, fii O.E.S.A., over de veranderde plaats van de wetenschap in de samenleving. Pater Kwant stelde vast, dat er sinds de renaissance een ommekeer is gekomen in het wetenschappelijk denken. Was de mens in de oudheid metafysisch ge richt, de renaissance deed de mens zich tot de aarde keren. De mens overwon de materie, hij werd een machthebber. Een machthebber echter, die tevens on machtig is. De overwinning van de mens is te danken aan de verbinding van de wetenschap aan de praxis. Deze tijd kenmerkt zich, aldus spreker, door de nieuwe grote behoefte aan de metafysiek in het wetenschappelijk denken. Na afloop van deze vergadering reci pieerde het bestuur in de bestuurskamer van „Ons eigen huis", waarna in ..Kas teel Oud-Wassenaar" het diner werd ge bruikt. De diesviering werd besloten met een gala-bal in het kasteel. gever een indruk te geven wat de jon- 9' Uaamen, 64 j.; J. W. L. ten Katen, 10 gens in de afgelopen winter hebben ge- oro" r° presteerd. Over de werkstukjes die tentoonge steld staan, zal de verslaggever enige vragen stellen. Een en ander zal bin nenkort over de K.R.O. worden uitge zonden. van Kesteren; A. J. Pot en M. Meertens; M. P. Gouloze en A. C. Grundeken: A. de Wit en P. N. Krlege; L. Trommelen en G. A. Haverkorn; J. van Dooijerweerd en M. J .A. van Wijk; J. Kautz en C. A. Oost- dam; M. T. A. van Duinen en M. de Jonge; H. van Rossen en E. E. Loers. Getrouwd: C. M. Streng en H. J. M. Lubbe; J. van Sohijndel en H. M. Hop man; J. A. Hopman en M. J. Hulsebos; F. J. G. Overtoom en W. T. Remmerswaal; W. T. J. J. Zonneveld en M. E. van der Klei); N. H. A. van der Meel en A. J. M. Slats; W. M. M. Beijersbergen en A. Groen; J. M. Hoogeveen en A. van Doorn; M. B. van Maarten en M. C. Kolff: E. Visee en A. Pellekers; E. J. Vosse en H. F, M. Ruijgrok. Overleden: W. C. Koenders, 56 J.; J. W. L. ten Kati J.; L. Klarenberg. 83 J.; S. Veloo, 52 j.; A. J. A. M. Kerchmann, 64 J.; J. A. Mulle- meister, 78 j.; W. Lemans. 71 j.; G. A. Kessels. 72 J.; A. L. Lammens. 51 J.; B. H. Teunlssen. 80 J.; P. van Vlierden. 82 J. ZOETERWOUDE TONEEL VOOR GOED DOEL Het comité, dat de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen organiseert, gaf gisteren een toneelavond in 't parochie huis aan de Schenkelweg. De zaal was goed gevuld. De toneelgroep van de Ned. Herv. Gemeente voerde op het toneelspel in drie bedrijven „De zondaar" van mr. J. H. Penning. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester Smeets met echtgenote, Ook Warmond heeft in het teken van'ds. Van Emden en echtgenote, deken Veilig Verkeer gestaan. In het kader Juffermans, pastoor Bakker en oud van de Veilig Verkeersactie werden dins- pastoor Klaverweijden. dag verkeersexamens gehouden, waaraan Teneinde de financiële resultaten zo werd deelgenomen door 113 kandidaten I groot mogelijk te maken werd een ver van de R.-K. Jongensschool, de R.-K.loting georganiseerd, waarvoor de be- MARKTBERICHTEN Meisjesschool en De School met de Bijbel. Dit examen betrof het praktische gedeelte en er slaagden 101 kinderen. Na een filmvoorstelling in 't Tref punt, gegeven door de Bond voor Veilig Verkeer reikte burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fissenne met een toepasselijk woord de diploma's uit. Woensdag waren op vele plaatsen in het dorp grote span doeken aangebracht, waarop pakkende leuzen ter bevordering van Veilig Ver keer stonden. Alle winkels waren voor- schuwingen, betreffende verkeersover tredingen. Een geluidswagen deed de ge hele dag de ronde door het dorp om ieder aan te sporen zich als een „heer in het verkeer" te gedragen. De schoolkinderen waren ingeschakeld en verspreidden huis aan huis folders, waarin duidelijk te zien was hoe men van iedere dag een veiligverkeersdag kan maken. Des avonds werd in het Trefpunt een prima avond gegeven. De Bond voor Veilig Verkeer gaf hier een filmavond en een kleinkunstprogramma. waaraan werd mede gewerkt door Jan de Kleyn en Julia van Laer. Het is te wensen dat deze dag nog lang in het geheugen van de Warmond- se bevolking zal blijven gegrift, zodat elke dag een veilige dag wordt. [zoekers zelf de prijzen hadden meege- bracht. Met zoveel medewerking kan ge zegd worden, dat de ouden van dagen op 24 juni a s. een gezellige uitgaansdag zullen hebben LEIDEN. 17 mei Veemarkt: Aanvoer: 3 stieren. 115 melkkoeien. 220 vette koeien, 118 varekoeien. 25 pinken. 100 vette kal veren. 272 nuchtere kalveren. 45 vette schapen, 30 fokschapen, 210 vette lamme ren. 982 weidelammeren, 47 varkens (zeu gen), 317 schrammen. 765 biggen, 1 paard, 14 geiten, totaal 3264 stuks. Notering: melkkoeien f 10001100; vette koeien 2,90 tot 3,45 per kg. schoon gewicht; vare- koeien 700950; pinken 300500; vette kalveren 1.802,60 per kg. levend gewicht; nuchtere kalveren 1.301.50 per kg. le vend gewicht; vette schapen 100120; I fokschapen met 1 lam 150175; fokscha- j pen met 2 lammeren 225275; vette lam- meren 100125; weidelammeren 7085; drachtige zeugen 300375; schrammen 1 70110; biggen 5070. Handel: voor melkkoeien en varekoelen stil: vette koeien flauw; vette kalveren slecht; pin- ken stil; nuchtere kalveren kalm; vette schapen en vette lammeren stug: fok schapen en lammeren matig; zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 17 mei Kaasmarkt: Aan voer: 10 partijen Goudse kaas Notering: Goude eerste soort 2.432.50: tweede soort 2.352.42, Handel lui. Reacties op voorstellen huurcompensatie (Van onze Haagse redactie) De reacties van vakbondszyde en werkgeverszijde zijn verschillende van aard nu de besluiten over de huur compensatie bekend zijn gemaakt. Zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond bü monde van de heer M. Ruppert, voorzitter, dat het zeer betreurt dat de regering het tussenvoorstel van de drie Vakcentralen met betrekking tot de huurcompensatie niet heeft aan vaard, van de züde van het N.V.V. deelde men ons vanmorgen mede dat men in de regeringsbesluiten de er kenning zag weerspiegeld, dat de las ten sociaal rechtvaardigd verdeeld dienen te worden. Er waren natuurlijk wel een aantal bedenkingen zoals bijv. het feit dat twee in plaats van drie toeslagen waren inge steld. Verheugend noemde men het. dat de regering uiteindelijk dichter bij de voorstellen van de vakcentrales dan van de werkgevers was uitgekomen. Wel had men van de zijde van het NVV graag een andere indeling van de gemeente klassen gezien, met name de tweede klasse komt er minder gunstig af. Het NW hoopt dat de gehuwde werkende vrouw de bijslag niet zal ontvangen, slechts van tijdelijke aard zal zyn, Uit het regeringsbesluit blijkt tevens dat in enige mate rekening is gehouden met de verhoging van de kinderbijslag die op komst is, een overweging die ook bij de Vakcentrales heeft gegolden. Het CNV wijst er nog op dat al dege nen die huurder zijn van een nieuwe woning en al een belangrijk hogere huur betalen, thans eindelijk een welkome en noodzakelijke inkomstenvermeerdering krijgen zonder dat directe uitgaven daar tegenover staan. Japans protest tegen Britse kernproeven Japan heeft vandaag by de Britse regering geprotesteerd tegen de kern proef, die de Britten woensdag in de Stille Oceaan hebben genomen. .De Ja panse ambassadeur in Londen bracht een bezoek aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en overhan digde de plaatsvervangende Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Allan Noble, de Japanse protestnota. Van welingelichte züde in Londen werd meegedeeld, dat in de protestnota verzocht wordt om onmiddeliyke sta king van de proeven. Japan houdt Groot-Brittannië volledig verantwoor- deiyk voor de door het Japanse volk ge leden schade en de Japanse regering behoudt zich het recht voor schadever goeding te eisen, aldus werd meege deeld. In Tokio hebben duizenden links georiënteerde studenten en leerlingen van middelbare scholen een protest demonstratie voor de Britse ambassade gehouden, die door een duizendtal po litiemannen beschermd moest worden. Van officiële zijde werd deze aotie on begrijpelijk genoemd, omdat er reeds in het gehele land actie tegen atoomproe- ven-in-het-algemeen is gevoerd, zodat er geen reden was in het bijzonder tegen de Britse atoomproef te ageren. Het Sovjetrussische blad „Nieuwe Tijden" drukte vandaag een brief af waarin een aantal Sovjetrussische ge leerden aandringt op algeheel verbod van atoom- en waterstofwapens. Zij verklaren, dat uitbanning van de proe ven met kernwapens een eerste stap in de richting van een algeheel verbod zou zijn. In Londen is hedenochtend een vrouw tot een jaar gevangenisstraf voorwaar delijk en een boete van 20 gulden ver oordeeld. omdat zij gisteravond een wijnfles tegen de deur van premier Mac- millans ambtswoning in Londen heeft sluksesmeten. Zij verklaarde: „Als hij met "atoombommen kan gooien, is dit mijn protest". Werkgevers teleurgesteld Van de zijde van de Centrale Werk geversorganisaties wordt ons het volgen de medegedeeld: „Van werkgeverszijde is met teleur stelling kennis genomen van de be slissing met betrekking tot de huur compensatie. Naar het oordeel van de Centrale Werkgeversorganisaties leidt de door de regering vastgestelde maat regel tot overcompensatie in het by- zonder in de lagere gemeenteklassen. Bovendien heeft door het gestelde maximum de maatregel een nivelle rende werking, welke, gelet op de ont wikkeling van de inkomensverhoudin gen, gedurende de laatste jaren sterk moet worden afgekeurd. Aangenomen moet worden, dat de uit werking van deze maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2.5 d.w.z. ongeveer 320 miljoen gul den per jaar (exclusief sociale lasten), waar tegenover staat, dat de door de werknemers op te brengen huurverho ging circa 226 miljoen gulden zal be dragen. Een verruiming in deze mate van de middelen in de consumptieve sfeer acht men van werkgeverszijde een inbreuk op de grondslagen van het beleid, zoals dit neergelegd is in het SER-advies van no vember 1956 en in de regeringsnota van maart 1957. Ernstig teleurgesteld is men er over, dat nog geen beslissing is genomen met betrekking tot een verlaging van de kin derbijslagpremie. Een verlaging van deze premie met tenminste 0.4 is vol ledig gemotiveerd, gelet op de beschik bare middelen van het kinderbyslag- vereveningsfonds en de verdere te ver wachten premie-ontvangsten en uitke ringen. Deze premieverlaging moet noodzakelijk worden geacht om enig tegenwicht te vormen tegen de thans getroffen te hoge compensatiemaatregel. Uiteraard zullen de werkgeversorgani saties zich nader beraden over de door de regeringsbeslissing geschapen situa tie". BEURSOVERZICHT K.L.M. opnieuw vast Amsterdam, 17 mei. Na een vaste opening voor de aande len KLM van f 128 90 (f 128.—) steeg het fonds in het verdere beursverloop op publieke vraag tot f 129.60. Dit is de hoogste prys sinds de introductie ter beurze. De internationale markt viel te gen. ondanks vaste slotkoersen in New York, vooral voor oliewaarden. Kon. Olies konden de vaste koers van de morgenuren f 198.20 (oude basis 991 pet.) by lange na niet benaderen, door wat aanbod uit het buitenland. Geopend werd vanmiddag op f 196.waarna de koers opliep tot f 196.60. Fluctuaties van betekenis deden zich verder niet voor en in verband met het naderende week einde, was de handel zeer kalm. Philips aandelen liggen van zekere zijde aange boden, waardoor het fonds opnieuw circa 2 punten verloor. Aku's konden zich, na de daling in de voorafgaande dagen, behooriyk handhaven en bleven vrywel onveranderd. Unilevers trokken na een opening op 419 aan tot 420 Van de scheepvaarwaarden Holland— Amerikaiy'n en Maatschappij „Neder land" 1 pet. hoger, de overige fondsen onveranderd. Cultures beter voor Am sterdam Rubber: 80% (7812). Mogelyk dat het verschenen jaarverslag uitein- delyk gunstig wordt opgenomen. Deli My. kon 2 punten verbeteren: 96li. HVA's waren onveranderd. Staatsfond sen nauweiyks pryshoudend. De belas tingmaatregel van hogerhand, waardoor uitkeringen in contanten uit de agio- reserve voortaan niet meer belastingvrij zyn, had geen invloed op de koers van de aandelen der betreffende maat- schappyen. Prolongatie 3 pet. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 mei Londen 10.65% —10.65%, New York 3.82%—3 82%, Mon treal 4.00%—4.00%, Parys 1.0805—1 0815, Brussel 7.577.57%, Frankfurt 90.77 90.82; Zürich 86 99%—87.04%Zürich (vr. fr) 89.21%—89 26%; Stockholm 73 68—73.73; Kopenhagen 54.77—54 82; Oslo 53.26%—53.31%; Milaan 60.56%— 60 61%; Wenen 14 64%—14.65%. 4 jaar geeist tegen koopman uit Roermond WASSENAAR JUBILEUMCONCERT Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan geeft de Chr. Zangvereniging Wassenaars Mannenkoor donderdag avond 23 mei een jubileumconcert in de Ned. Herv. Kerk (Dorpskerk). Mede werking verlenen Caroline v. Dorpv. Heyningen, sopraan, P. van Zoen. piano en"Job de Vries, orgel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Barbara L.. d. van G. D. Hub- beling en H. J. M. Sistermans; Paulus H. M.. z. van H. Belt en J. C. M. van Has- sel; Sonja. d. van G. Kruithof en D. J. Kers; Sophia, d. van G. Wassens en T. Hart; Marcellinus J. F. M.. z. van B. E. J. Rewiersma en J. M. van Leusden; Hen- drlcus J.. z. van A. Reijerse en A. Bree- dyk; Marco S. J.. z. van W. M. A. Lam- mers en F. M. L. Kramer; Arie J. E.. z. van J. Rodenburg en S. M. L. van der Marei; Petronella. d. van J. Homan en G. A. Nagtegaal. Ondertrouwd: G. Hilgeman en J. J. Masselink; Q. M. J Meiier en P. E. T^ip- ker- K. van Es en E. de Roode; A. van Tol en M. A. Smits; F. J. Dorrepaal en G. Lamm, C. Erpenbeek de Wolff en T. Wie op 12 december jl. op de Evert- senstraat, de Van Galenstraat, de Prins Bernhardlaan of de Ryksweg te Alphen a. d. Ryn liep, had daar 's avonds kwart over acht een vreemd schouwspel kunnen zien. Een auto reed daar met flinke snelheid, terwijl /.ich voorop een man zo goed mogelijk vasthield en probeerde het uitzicht voor de bestuurder te blokkeren. Deze man van de „dodenrit" was de in bur ger geklede 29-jarige agent van po litie M. Fokker uit Alphen a. d. Rijn. De bestuurder van de auto, een 28- jarige koopman uit Roermond, hoorde thans voor de Haagse rechtbank vier jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen, niet alleen voor poging tot doodslag, maar ook voor wederspan- nigheid en oplichting. De derde hoofd persoon van dit drama was een 30- jarige vertegenwoordiger uit Roer mond, een zwager van de andere ver dachte. Hij had tijdens de „dodenrit" de bestuurder aanwijzingen gegeven en hy zou zich ook aan oplichting hebben schuldig gemaakt. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelyk geëist. De zwagers gingen met coupons stof de boer op en vertelden dan in het Duits, dat zy Duitsers waren, die in Amster dam een modeshow hadden gehouden. Zy wilden echter in ons land de stoffen van de hand doen tegen een voordelig prysje, omdat zij by terugkomst in Duitsland anders toch invoerrechten moesten betalen. Diverse mensen koch ten de stoffen. Achteraf bleek, dat zy zich niet bekocht hoefden te voelen, want de stoffen waren goed en goed koop. Dit bleek wel toen een 39-jarige brood- en banketbakker uit Alphen a. d. Ryn als getuige was gehoord. Deze had voor f. 100 contant en voor f36,85 aan goederen coupons gekocht. Toen deze zaak aan het draaien ging. werden de coupons in beslaggenomen en door het f gelegde niet bewezen was. Ryksinkoopbureau onderzocht. Deze Uitspraak 30 mei schatte de waarde op f. 170Niette min bleef de Officier van Justitie het oplichting vinden, omdat zy een valse hoedanigheid hadden aangenomen en een vals verhaal over de modeshow had den verteld. De verdachten vonden dit een normaal verkooppraatje. Het verhaal van de Duitsers werd volgens de hoofd dader nog door minstens 60 a 70 andere kooplieden al jarenlang gehanteerd. De officier vond het verwonderlijk, dat een land jarenlang met een standaardver haaltje bedrogen kon worden. Veel erger vond de officier echter wat op 12 december gebeurde. Toen hadden de kooplieden by het huis van de politie man aangebeld. Deze, in burger, deed open en kreeg argwaan, omdat hij Ne derlandse nummerborden op de auto zag. Hij vroeg inzage van papieren, maar kreeg deze niet te zien. Toen zei hij de politie om assistentie te zullen verzoeken en inderdaad belde hij op. De verdachten wilden intussen de plaat poetsen. De agent, die had gezegd van de politie te zijn, ging er achteraan en riep stop. De mannen voldeden niet hieraan, maar reden weg. De agent kon zich nog net voor op de auto slingeren. Hy hield zich goed vast en belemmerde zoveel mogeiyk het uitzicht. Enkele malen remde de auto en werd er plotseling gezwenkt. Na een kilo meter hield de chauffeur op eigen ini tiatief stil. De verdachten ontkenden de bedoeling te hebben gehad doodslag te plegen. Zij zouden de agent niet als politie hebben beschouwd, omdat hij in burger was en iedereen zoiets wel kan zeggen. De president maakte een waar derende opmerking over de plichtsbe trachting van de politieman. Een verzoek van de raadsman om de hoofdverdachte, die al bijna zes maan den gedetineerd is, onmiddellijk in vrij heid te stellen, werd afgewezen. De raadslieden meenden, dat het tenlaste- Beurs van Amsterdam Vrijdag 17 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 91H 91ft Grootboek obl. 3% Ned. '51 3V2 90 90% Ned. '53 (3V2) 89% 89% Ned. '56 3V2 89% 89% Ned. '48 3% 85% 84ft Ned. '54 3% 84% 84% Ned. '55 I 3% 85% 847» Ned. '55 II 3% 85% 86 Ned. '47 3% (3) 87A 87% Ned. '37 3 84 A 84 Dollarlng '47 3 96 96% Investeringscert. 3 90% 90Aj Ned 62 64 3 90 90% Cert NWS 55% 56% B Indie '37 A 3 87 A 86% Grootboek '46 3 84% 84% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42% 41% Nat. Handelsbank 106% 106)4 Ned. Handelmy. 170 161exdiv. Amst Rubber 78% 80^ Deli My en (Ver.) 94% 97% H V.A108 108 Java Cult54 54% Senembah 72% 72% Vorstenlanden 27 26)4 AKU 189% 189% BerkeJ's Patent (v.) 193% 193 Calvé Delft cert. 345 345 Kon Pap v Gelder 192 192 Hoogovens cert301 301 Möller en Co. N.B 384 388% Ned Kabelfabr297 295 Philips 293 292% Philips pref149 149% Unilever420 420% Wilton Feyenoord 253 250 Biliton 2de r 230% 231 Dordtse Olie gew. 972% 972% Kon. Olie (f.20.—) 196.20 196.70 Idem (50 f.20.— 196 60 196.55 Holl Amer lyn 168% 170% Java China Paket187 187 Kon N Stoomboot 148% 150% KPM 167% 167% Ned Stoomv My 197% 197 v Ommeren cert. 381 281 Kon Rott Lloyd 175 174% Ned Scheepv Unle 179 179% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES I'rov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 90 90%B Den Haag 1937 I 3 95% Leiden 1947 92% R'dam '37 I-III 3% 90% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 9911 99% Premieleningen 98 91% 91% 84% 84% A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 83% 83 85% 85A Den Haag '52 I 2% 94 92% idem n 2% 96 96% R'dam '52 I 2% 94 idem n 2% 93% 94% Utrecht '52 2% 91 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 204% 204% H.B U eert 206 207 175)4 176% Twentsche Bank 180 181% Industrie Ondernemingen 274 275 Borneo Sum. H My 78 78 Ned G en Sp fabr 180)4 180 Kon Ned Grofsm 105 104% Internatio 97% 97% Rott. Droogdok My 600 604% Tieleman en Dros 8% Ned MU Walv.vrt. 64% 64% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 17 17 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 35H 111% 112% 65% 67% 186 190 69% 71 43% 43% 116% 116% 54% 55 86)4 88 30A 30f| Un. States Steel 65% 66 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 16/5 Edelmet Kon AA 63% Pref w a Idem 71GB 71% Electrolas B 364% 365GB Holl Constructie 405 L 400 Ing our v Bouwnyv 117% Int Kunststofl Ind 39 B 38% Leldsche Wolspinn 280% 277% Slkkens Lakfabr '53 430GL 425 Ver Touwfabrleket 182% 181 Wernink's Betonm 86% 81 Van wyk Textiel 89GB 86%OB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3