Victor Larock, nuchtere Luikenaar, volgt Spaak op in de Wetstraat Communistisch China poogt meer goederen uit Japan te betrekken Met een enkel woord *2)ames?tr.e,hu'"i? Zoon van arbeider iverd leraar, hoofdredacteur en politicus Stockholm bereidt zich voor op het koninklijk bezoek Agenda VRIJDAG 17 MEI 1957 Ook aanbiedingen van Peking aan Tokio op hel terrein van de defensie „Communistisch-China is bereid hogere pryzen voor Japanse produkten te be talen dan de huidige indien Japan het embargo op de export van deze produkten gedeeltelijk opheft en de uitvoer toestaat tot het niveau van de Westeuropese export naar Rood-China". Dit verklaarde de Japanse journalist Susuma Ejiri in een rede, die hU gisteren in het Instituut voor Sociale Studies te Den Haag hield. Daar communistisch-China een enorme markt voor Japan kan betekenen, is het begrijpelijk dat bepaalde Japanse kringen een verbetering in de betrekkingen met dit land wensen, aldus Ejiri. Daarom zal de relatie tussen Japan'en com munistisch-China ongetwijfeld aan de orde komen op de besprekingen, die een Amerikaanse handelsdelegatie nog In de loop van deze maand met de Japanse regering zal voeren en ook een onderwerp van gesprek uitmaken tijdens het bezoek, dat de Japanse premier Kisji in juni aan de Ver. Staten zal brengen. Verzet in Japan teaen China en de Sovjet-Unie te ontbinden, als Japan volledig onafhankelijk van de Amerikaanse voogdij Ver. Staten wordt en het militarisme in Japan geen kans meer krijgt aldus de De verhouding tussen Japan en Zuid- heer EJiri- Tenslotte wees hij erop. dat Korea is nog steeds niet al te best. maar de democratische opvattingen in Japan er zijn hoopvolle tekenen dat Japan steeds meer terrein winnen, hierin verandering zal trachten te bren gen, zo betoogde de heer Ejiri. Over de betrekkingen tussen Japan en de Ver. Staten merkte de heer Ejiri op. dat in Japan de mening steeds meer veld wint dat men zich moet verzetten tegen de Amerikaanse voogdij op econo misch, sociaal en politiek gebied. In Amerikaanse militaire kringen overheerst echter nog steeds de opvatting, dat de Ver. Staten de militaire steunpunten in Japan niet kunnen opgeven. Volgens de heer-Ejiri is het noodza kelijk. dat er verandering komt in de negatieve houding van het Japanse volk tegenover de nationale veiligheid van Japan, die echter niet meer door Japan alleen gewaarborgd kan worden, doch een onderdeel dient te zijn van een systeem van collectieve veiligheid. Het is echter zeker, dat de communistische landen een ideologisch offensief zullen beginnen tegen Japan als het pogingen doet om een wijziging in de houding van het Japanse volk te bewerkstelligen. Het staatshoofd van communistisch- China, Mao Tse-Toeng, heeft in zijn be sprekingen met een delegatie van de Japanse socialistische party reeds aan geboden een niet-aanvalsverdrag met Japan te sluiten en het militaire bondgenootschap tussen communistisch- Vervolg van pag. 1 Engeland steunt heti Franse verzoek De regering kreeg van twee zjjden kritiek te horen: van de kant van de acht conservatieve rebellen en van de Labour-oppositie. Namens eerstgenoem de groep merkte Lord Hinchinbrooke op, dat het erop leek, dat de regering het Amerikaanse optreden in het Midden- Oosten aanmoedigde. „Moeten de Verenigde Staten worden aangemoedigd het Midden-Oosten tus sen hen en de Sovjet-Unie te verdelen? Ik meen, dat Engeland. Frankryk en mogelijk Duitsland en de Scandinavische landen van de gelegenheid gebruik moe ten maken om hun traditionele posities in het Midden-Oosten te herwinnen, niet door oorlog of een streven in die richting, doch op diplomatieke wyze. Dit is de weg, die wij moeten volgen, indien wij de Amerikaanse en Russische reuzen uit elkander willen houden en het oor logsgevaar willen verminderen", ver klaarde de woordvoerder der rebellen. Aneurin Bevan, de voornaamste woord voerder der socialistische oppositie op het gebied der buitenlandse politiek, verklaarde dat de Britse regering, by haar aanval op Egypte door het tegen haar gerichte wereldgeweten de ramp van een derde wereldoorlog bespaard was gebleven. „Het Britse Gemenebest is hoofdzakelijk door de bemoeienissen van de sociaaldemocratische oppositie, die een remmende invloed op de con servatieve regering heeft uitgeoefend, in tact gebleven, doch het aftreden van Anthony Eden als premier betekent nog niet, dat de huidige conservatieve rege ring geen blaam treft", aldus Bevan. Bevan viel ook president Nasser van Egypte aan wegens diens nationalisatie der Suezkanaalmaatschappij. „Toen luitenant-kolonel Nasser dit had gedaan, bezat Engeland over de ge hele wereld vrienden. Wy hadden hen slechts op diplomatieke en overredende wyze aan onze zyde moeten scharen, waardoor Egypte de grote fout had kun nen zien, die Nasser had gemaakt. Nassers optreden, door plotseling de hand te leggen op het Suezkanaal, heeft velen in de wereld geschokt, die zich voor ogen stelden, dat met deze daad het krediet van de onderontwikkelde ge bieden werd ondermijnd. Spreken is zilver, maar Sterling is goud Stijgende stroom studenten Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlo pige cijfers was het aantal ingeschreven studenten in het studiejaar 1956/'57 omstreeks 1 april 1957 ten opzichte van een jaar tevoren gestegen van 29.397 tot 30.790. of met 5 procent en dat der eerstejaars van 4.840 tot 5.525 of met 14 procent. Bij de eerstejaars nam de belangstel ling bij vrijwel alle faculteiten toe (o.a. bij tandheelkunde 37 procent, politieke en sociale wetenschappen 35 procent, wis- en natuurkunde 25 procent, sociale wetenschappen, aardrijkskunde en psy chologie ieder 23 procent, technische wetenschappen 20 procent en economi sche wetenschappen 18 procent) Een daling gaf alleen het aantal ingeschre venen voor de geneeskundige faculteiten te zien (met 4 procent). Boerderij afgebrand IN DE HAARLEMMERMEER Gisteravond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een der oudste boerderijen in de Haarlemmer meer, gelegen aan de IJ weg en bewoond door de drie gebroeders Vlasveld. De brandweer uit Zwanenburg, geassisteerd door die van Hoofddorp en Badhoeve dorp, trachtte vergeefs het door de ster ke wind aangewakkerde vuur te blussen. De boerderij brandde tot de grond toe af. Ongeveer 30.000 kg stroo. alsmede landbouwmachines en inboedel gingen verloren, benevens 8000 kg. in de schuur opgeslagen hooi. toebehorende aan de heer Markestein uit Zwanenburg. De schade wordt door verzekering gedekt. ENGELSE ZEEMAN ERNSTIG AAN BOORD GEWOND Gistermiddag omstreeks half twee is uit Hoek van Holland uitgevaren de sleepboot „Maas" met aan boord dr. J. J. van Lonkhuyzen, om medische as sistentie te verlenen op de Engelse tankboot „British Merchant", die in de loop van de ochtend uit Rotterdam was vertrokken. Een Engels lid van de be manning was vier mijl buitengaats over gebracht op de „Maas". Om kwart over drie is de „Maas" Hoek van Holland binnengelopen. De zeeman had een schedelbasisfractuur opgelopen tenge volge van een val van een trap en werd met een ziekenauto naar het havenzie kenhuis te Rotterdam overgebracht. Zijn toestand, ofschoon niet hopeloos, is ernstig. ZEVENTIG JAAR GETROUWD! Op 21 mei 1887 werd te Moerkapelle het huwelijk voltrokken tussen Willem van Duijn en Johanna Hoogerdijk. Het echtpaar vertrok later naar Zwammerdam en vestigde zich nadien voorgoed in de gemeente Woerden, waar man en vrouw in vrij goede gezondheid nu nog samenwonen. De heer Van Duijn is thans 91 jaar oud, zijn vrouw hoopt die leeftijd op 20 mei a.s. te bereiken. BINNENLAND In de laatste zitting van het I.P.I.- congres hebben de aanwezige hoofdredac teuren de vijf leden van het hoofdbestuur, die aan de beurt waren om af te treden, herkozen. Zy zijn dr. Oscar Pollak uit Wenen. Eljas Erkko uit Helsinki. Chikao Honda uit Tokio. Donald Tyerman uit Londen en Ahmed Emin Yalman uit Is- tanboel. Als plaats voor de volgende alge mene jaarvergadering, dus die voor 1958. is Washington gekozen Vannacht is te Sluiskil de 43-Jarige A. de Vries, opzichter by het aannemings- bedirijf Mabuwat te Dordrecht, met zijn auto te water geraakt en verdronken. De heer De Vries is gehuwd en heeft drie kinderen. De 27-jarige ongehuwde C. Steffers uit Veenendaal die by zyn broer, de 33- Jarige H. Steffers. eveneens uit Veenen daal, achter op de motor zat, is om het leven gekomen, toen de motor met grote snelheid op de Rijksweg te Veenendaal in een scherpe bocht slipte en onder een zware vrachtauto met oplegger schoof. De bestuurder van de geslipte motor is korte tijd nadat hij in het ziekenhuis werd op genomen. eveneens overleden. Op de zesde internationale schoen en lederbeurs, die maandagmorgen 20 mei in de Jaarbeursgebouwen aan het Vreden- burg wordt geopend door de directeur- generaal van Handel en Nyverheld, de heer J. H. D van der Kwast, zullen 300 inzendingen van binnen- en buitenlandse firma's te bezichtigen zijn. De expositie ruimte beslaat 4.000 m2. waarvan het grootste gedeelte door 76 Nederlandse schoenfabrieken wordt bezet. De buiten landse inzendingen in de sector schoenen. 38 in totaal, zyn afkomstig uit België. West-Duitsland, Engeland. Frankryk. Ita lië. Joego-Slavië en Luxemburg. De Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W, Bloe- mers, heeft gisteren persoonlijk een koe gewogen op de weegbrug ln de nieuwe veemarkthal te Doetinchem en daarmee deze hal officieel in gebruik gesteld. De Commissaris was tevoren ingeleid door de burgemeester van Doetinchem de heer J. E, Boddens Hosang. die vele genodigden uit alle delen van het land verwelkomde. De Nederlandse Chnlsteiyke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond houdt op 22 en 23 mei een algemene vergadering in Assen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Al cantara" 20 mei; s.s. „Argentina" 27 mei. Australië: s.s. „Otranto" 22 mei vla En geland. Brazilië: m.s. ..Montferland" 20 mei. Canada: ss. ..Maasdam" 22 mei; s.s. ..Statendam" 25 mei. Chili: vla New York 22 mei. Ned. Antillen: ms. ..Isis" 20 mei. Nieuw Zeeland- via Engeland 25 mei. Su riname: s.s. „Cottlca" 22 mei. Brits-Oost- Afrika: vla Frankryk 25 mei. Worosjilofi en Soekarno weer in Djakarta De president van de Sovjet-Unie, Wo- rosjilof en president Soekarno, zyn van morgen na hun bezoek aan Medan weer in Djakarta teruggekeerd. Tijdens hun verblijf van een dag in de hoofdstad van Noord-Sumatra hielden de beide staatshoofden een redevoering voor een massa-bijeenkomst. Na hun terugkeer op het vliegveld Kemajoran, begaven de presidenten zich onmiddellijk naar het Merdeka-paleis, om wat rust te nemen, in afwachting van een grote bijeenkomst in Djakarta op hedenmiddag, waar zij beiden even eens het woord zullen voeren. tsabyderm-zeep Drie konvooien gaan van morgen af door Suezkanaal De grote oliemaatschappijen hebben in Londen besloten een nieuwe buislei ding in het Midden-Oosten aan te leg gen, die naar schatting ongeveer 300 miljoen pond zal kosten en, wanneer zy geheel gereed is, jaarlijks circa 70 mil joen ton ruwe olie naar de kust van de Middellandse Zee zal kunnen vervoeren. De 17 oliemaatschappijen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, beslo ten een studiegroep in te stellen, die een rapport zal opstellen over de eerste fase van het project, die voorziet in een buisleiding met een doorsnede van on geveer een meter welke jaarlyks onge veer 40 miljoen ton olie zal kunnen transporteren, of ongeveer 800.000 vaten (barrels) per dag. In gezaghebbende kringen in Jeruza lem is donderdag vernomen, dat Israël geen besluit over het zenden van een proefschip naar het Suezkanaal zal ne men voor de Veiligheidsraad de kwestie besproken heeft. Het Israëlische stand punt zal afhangen van het standpunt dat de Veiligheidsraad inneemt. Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft donderdag op een persconferentie te New York te kennen gegeven, dat het Internationale Gerechtshof te Den Haag het aangewezen internationale orgaan is om uit te maken, of de Conventie van Constantinopel Egypte het recht geeft de rechten van oorlogvoerende uit te oefenen ten aanzien van Israëlische schepen in het Suezkanaal. Met ingang van morgen zal het aantal konvooien door het Suezkanaal van twee op drie per dag worden gebracht. Dit is het gevolg van het feit, dat de Britse schepen het kanaal weer gaan gebrui ken. Twee konvooien zullen dan in zui delijke richting varen en het andere in noordelijke. Het ruim 20.000 ton metende Neder landse passagiersschip „Oranje", dat op weg is naar Djakarta, voer vandaag door het kanaal, het tolgeld is betaald in Duitse marken. (Van onze Brusselse correspondent) Dat Victor Larock Spaak als Belgisch minister van Buitenlandse Zaken zou opvolgen stond reeds bij voorbaat vast. Meer dan eens hebben wij erop gewezen hoe Larock de „coming man" was van de Belgische socialistische partij. Larock is de zoon van een zeer onbemiddelde familie uit Ans bij Luik, die zelf een groot deel van zijn studies heeft betaald door werken. Vandaar dat hy een beetje wantrouwig en afzijdig staat tegenover de „intel lectuelen". Hij wil in de eerste plaats een man zijn van actie, ofschoon hy een denker is en een liefhebber van de grote wereldliteratuur van Benjamin Constant, Paul Valéry en ook van het heldere oordeel van Somerset Maugham. Voor het klare en heldere woord van de auteur van de „Partial view", aldus Larock, „zou ik U heel het oeuvre van Sartre en André Gide cadeau geven Het betekent meteen, dat de nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken geen „modernist" tot elke prijs is. InfeSlectuee' van formaat Larock die jarenlang leraar in Grieks en Latijn is geweest, stu deerde aan de universiteiten van Luik en van Parijs, evenals aan de Normale supérieure"een van de beste Franse hogescholen. Hij voel de zich nochtans aangetrokken tot Duitsland. Tot in 1940 bleef hij in contact met de ondergrondse Duitse socialistische beweging in Berlijn. De Gestapo bleek hiervan goed op de hoogte te zijn en dit bleek o.m. uit de „ondervraging"welke Larock in de gevangenis te Sint Gillis, de grote Brusselse gevangenis, vanwege de Gestapo in 1942 moest onder gaan. Als wjj zeggen, dat Victor Larock een nieuwe figuur is in de Wetstraat te Brussel, dan betekent dat helemaal niet dat hij in de politiek een nieuweling is. Zfónd&ïZmxeti C.H. LENS Co NIÉUWE RIJN 39-40 (Van onze correspondent in Stockholm) Het bezo&k van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan Stookholm is thans tot. op de mi nuut geregeld. Een groot gedeelte van de techni sche moeilijkheden zijn met militaire nauwkeu righeid opgelost. Iedere journalist heeft al een schema ontvangen en men weet nu precies, dat de rondtocht door Stock holm nauwelijks 10 minu ten zal duren. De vrienden van de statistiek kunnen hun hart ophalen want er is bijv. uitgerekend, hoe veel honderd vlaggen en hoeveel foto's de stad zullen sieren. Uiteraard zetten ook onze landge noten hun beste beentje voor. De Shell had rood- wit-blauwe tulpen nodig om de benzinestations, die de Koningin op haar 70 km. lange tocht naar Gripsholm zal passeren, op te vrolijken. Bij ge brek daaraan zullen nu de wit'te soorten met verf worden bespoten! Onze ambassade in Stockholm is versterkt met de persattaché uit Brussel, de heer De Man, l want ook voor hem is voldoende werk. Denken I wij alleen maar aan het banket, dat de Koningin I in het Grandi Hotel zal aanbieden. Aangezien al- les zuiver Nederlands dient te zijn (van het tafellaken tot de hand schoenen van de bedien- den toe) was een bagage van 5000 kilo vereist, j Velen zullen er een I groot bedrag voor over hebben om onze Koningin te zien. Zoals men weet, zullen de koninklijke gas ten op de tweede dag I naar de Opera gaan. Het programma wordt ingeleid met de ouver ture Leonore van Ludwig v. Beethoven. Dan volgt de tweede acte van Mo- zarts ,Idomeneo". De voorstelling wordt met ballet beëindigd. De plaatsen kosten ge middeld 50 kronen. Wie echter zeker wil zijn een plaats te krygen, dient nu reeds te reserveren en betaalt daarvoor nog eens 25 kr.. zodat een plaats al j officieel 55 gulden kost. Maar dat is nog weinig i in verhouding tot de kos- 1 ten van dt toiletten, die I voor deze gelegenheid moeten worden aange- I schaft! Als ervaren en strydbaar socialist, als machtige steun van de Spaanse republi keinen. heeft Larock in zijn partij een „verleden". In de Wetstraat, eerst in het parle ment, daarna in de regering, zag men hem pas na de oorlog. Tien jaren is hy hoofdredacteur van de „Peuple" ge weest, het hoofdorgaan van de socialis tische party. Het hoofdartikel van La rock, dat steeds in voortreffeiyk Frans was gesteld, en de gehele krant waren in die dagen zeer genietbaar. Thans mist men de vaste hand van een stu wende kracht. De „Peuple" staat vol met polemiek tegen andere kranten: een veeg teken. In grote lijnen In grote lijnen zet Larock de „Spaak- se" politiek voort. Opzetteiyk schryven wij „in grote lynen", daar Larock en Spaak uit een geheel verschillend milieu en socialistische sfeer komen. Larock is de arbeiderszoon, die zich opwerkte tot intellectueel van groot formaat. Spaak komt uit de rijke liberale burgery van Brussel en ging naar het socialisme over. Larock zal iets meer het oor te luisteren leggen als er een kans is om de verhouding Oost-West te verbeteren, ofschoon hy een stevig anti-communist Larock is veel jonger, maar ieder voelt dat hy zich niet in onbezonnen acties zal „verbranden". Larock is ook praktischer en „administratiever" dan Spaak ooit geweest is. Maar hu heeft niet de ideeën van Spaak, noch Spaaks overtuigingskracht, ofschoon soms toch reeds een meeslepend woord. Advertentie Kinderwagens C.H. LENS 8. Co NIEUWE RIJN 39-40 In de nacht van woensdag op don derdag is in een logement aan de Beek- hoverstraat te Geleen een 72-Jarlge onge huwde man van de trap gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur. waaraan hy enkele uren later overleed. De 48-Jarige hoogovenarbeider, Hen drik de Roode uit Haarlem, is cmder de rook van het bedrijf met zijn motor do delijk verongelukt toen hij werd gegrepen door een hem tegemoet komende vracht auto. die voor een trekker moest uitwij ken en daardoor aan de linker kant van de weg kwam. De motorrijder, die ern stig inwendig letsel had opgelopen, is naar een Beverwijks ziekenhuis overge bracht, waar hij na aankomst is overleden. Ter gelegenheid van het van 11 tot 16 Juni a.s. in Amsterdam te houden in ternationaal optisch congres, zal van 13 tot 15 Juni in de Koningszaal van Artis een internationale optische tentoonstel ling worden gehouden. De Hollandse Maatschappy van Land bouw komt woensdag a s. in het Kurhaus te Scheveningen in algemene vergadering bijeen. Ir. S. Herweiler. directeur van de Cultuurtechnische Dienst, zal dan spre ken over: „De landbouw en de industrie ln de Hollanden". BUITENLAND De besprekingen van de V.N.-sub commissie voor de ontwapening ln Londen, die op 18 maart begonnen zyn, zyn gis teren verdaagd tot 27 mei. De Amerikaan se afgevaardigde. Stassen, is naar New York vertrokken voor overleg met zyn re gering. Op de vergadering van gisteren gaf de Fransman Jules Moch een overzicht van de 15 voorstellen voor ontwapening, luchtverkennlng en beperking van atoom- proeven die zijn ingediend. Te Groton (Connecticut) is de derde Amerikaanse atoomonderzeeër, de Skate" te water gelaten; onderstaatssecretaris van Marine William Franke zei in zyn toespraak, dat de ..Skate" de eerste ln serie gebouwde atoomduikboot la en het einde betekent van de periode van prototypes. Met Nederland, de Verenigde Staten en Frankryk heeft de Sovjet-Unie de maximum plaatsruimte, n.l. 25.000 m2, toegewezen gekregen op de wereldtentoon stelling. die volgend Jaar op de hoog vlakte van de Heizei te Brussel zal wor den gehouden. Op dit terrein zal een pa lels worden opgericht waarvan het pro ject door een jury van de bekendste Rus sische architecten werd bekroond Het zal een oppervlakte hebben van 22.000 m2 en zal 20 meter hoog zijn. De administrateur van de vereniging van kanaal gebruikers, de Deen Barrels, heeft zyn ontslag ingediend), aldus is don derdag officieel te Londen bekendge maakt. Er zal geen opvolger worden be noemd. In de V.S. is een kernreactor ln ge bruik. die vloeibaar metaal als brandstof heeft. Dit zou de uitvoering van plannen voor de vervaardiging van „atoomvllegtui- gen" een stap verder gebracht hebben. Admiraal Jerauld Wright, opperbe- I velhebber van de NAVO-zeestrijdkrachten I in de Atlantische Oceaan, heeft verklaard dat de activiteit van Russische duikboten ln de Atlantische Oceaan toeneemt. „Ik kan niet precies zeggen, waar ze gezien zyn", zei hij, „omdat de communisten daardoor een aanwijzing zouden krygen over de wijze, waarop wij de aanwezig heid van hun duikboten vaststellen. Zii trachten hun bewegingen geheim te hou den. De Russen beschikken waarschijnlijk over duikboten met atoomvoortstuwing en over onderzeeërs, die. evenals sommige van ons. geleide projectielen kunnen lan ceren". Een krachtige bende opstandelingen heeft donderdag in de dicht beboste ber gen ten zuiden van Algler3 een Franse kolonne overvallen. Zes Fransen werden gedood en twaalf gewond. -Zes man worden vermist. Franse versterkingen die te hulp geroepen waren, hebben 20 aanvallers ge dood. De opstandelingen hebben gisteren voorts boerderijen ln verscheidene delen van Algerië aangevallen. De Finse regering onder Karl August Fagerholm heeft donderdag besloten de ontslagaanvrage, welke zij vorige maand bij president Kekkonen had Ingediend, ln te trekken. De president had Fagerholm gevraagd aan te blijven. Zoals bekend diende de premier op 25 april zijn ont slag ln. nadat hij bij verkiezingen voor het voorzitterschap van zijn socialistische partij met één stem door de 75-1arige oud-minister van Buitenlandse Zaken. Tanner was verslapen. Spanje en de Westlndlsche Domini caanse republiek zyn van plan het schip waarmee Columbus ln 1492 naar Amerika zeilde, de „Santa Maria", na te bouwen. Dit schip zou ln augustus uit Palos in het zuiden van Spanle moeten vertrekken om langs de route die Columbus op ziln eerste reis naar Amerika volgde, naar Ciudad Trulillo in de Dominicaanse re publiek te varen. Twaalf mensen zyn om het leven ge komen en een groot aantal gewond ten gevolge van een hevige orkaan, die ln de nacht van woensdag op donderdag boven Sllverton ln Texas heeft gewoed. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Lester Pearson, heeft donderdag in een verkiezln?srede te New Westminster ln Brits Columbia gewaarschuwd, dat de betrekkingen tussen de Ver Staten en Canada in de toekomst minder eemak- kelljk en automatisch zullen zijn De Amerikanen moeten beseffen aldus Pear son. dat wy lndertyd geen koloniaal aan hangsel van Engeland wilden zijn en dat wij nu niet beschouwd willen worden als een soort noordelilk aanhangsel van de Ver. Staten. Pearson geloofde, dat men dit in Washington wel besefte. De Amerikaanse democratische lei der Adlal Stevenson is donderdag uit New York vertrokken voor een reis van twee en een halve maand door Europa en Afr.ka. Hy zal o.m. Frankryk. Engeland. Italië en Duitsland bezoeken. VRIJDAG. Langegracht 70: K. en O.-excursie naar Sted. Lichtfabrieken. 7.30 uur nam. Rehoboth: Spr. ds. J. A. Smink. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering „De Stem des Volks". 8 uur nam. Oegstgeest. Patronaatsgebouw. Film en cabaret Veilig Verkeer. 8 uur nam. St. Antonlusclubhuls: Feestavond Ont- spanningsver. SRO. 8 uur nam. De Doelen: Lustrumbyeenkomst „Catena" 2.15 u/ur nam. Stadszaal (grote zaal): Personeels ver. Elmi-fabrlek. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Toneelgroep „Euri pides". 8j uur nam. Spanjaardsburg: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. 2 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Volkshuis: Optreden der Leldse Volks dansgroepen. 7j uur nam. Den Burcht: Kinderkoor „Ex Animo". 7i uur nam. Levendaal 1: Cie Voor Huishoudelyke Voorlichting. 7J uur nam. Gulden Vlies; P.v.d.A.spreekuur voor de middenstand. 35 uur nam. Hotel Central: Jaarverg. Ver. voor Fa cultatieve Lykverbranding. 8 uur nam. Levendaal 1: Cie voor Huishoudelyke Voorlichting. 8 uur nam. WOENSDAG De Kleine Burcht: Leden verg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Londen Opera Ensemble. 8 uur nam. DONDERDAG RUnsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot bestryding der t.b.c. 8j uur nam. Stadhuisplein: K. en O. Excursie naar Amsterdam. 8J uur voorjn. Den Burcht (grote zaal): Cie Herv. Jeugdwerk. Spr. ds. J. N. de Ruiter. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Leldse Ver. van Industriëlen. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. P. v. d. A. Spr. Evert Vermeer over zijn bezoek aan Israël. 8 uur nam. Stationsweg 43: Vergadering Kamer van Koophandel. 10 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— v. m. tot 4 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur- 12 en 2—4 uur. 's Zondags van i—4 uur L. Mare 36: Tentoonstelling „Catena" van Amp Smit. 12—9 uur nam. (T/m. 21 mei; 15/5 gesloten). Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m. 15 Juni). BIOSCOPEN Casino „Sissi" a.l. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 'en 9.15 uur. Lldo „Baby Doll" 18 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor „De schaduw op het dak" 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trliinnn ..Santa Lucia" a.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Larock is een koele Luikenaar. Het is trouwens niet geheel juist, dat Luik een „vurige stede" of „cité ardente" zou wezen. De wapenmakers en machinecon structeurs van Luik zyn uiterst nuchtere kerels! Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Edam (toez.) (voor bijzondere werkzaamheden) D. van Boven te Trlcht (Geld.). Aange nomen naar Gieterveen (toez.) J. Plas man, vicaris te Groningen; naar Hulst R. G. J. Timimers. vicaris te Delfzyi; naar Heteren C. G. Baart, kand. te Utrecht, die bedankte voor Hei- en Boeicop. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam (9de pred.pl.) F. Vroon te Groningen-oost; naar Grijpskerke (Z.) J. Vlaardingerbroek. kand. te Loosduinen, die bedankte voor Gapinge (Z.)Heer Hu» gowaard, Heinkenszand, Lelmulden, Mar» ken. Nieuwdorp (Z.), Roekan Je en voot Selllngen. Ds. M. J. Beukenhorst 60 jaar predikant Ds. M. J. Beukenhorst te Brussel vierfc 23 mei zijn 60 jarig ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 19 juni 1873 te Winterswijk ge boren, bezocht het gymnasium te Doe tinchem en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds. Beu kenhorst stond eerst vijf jaar te Druten in de classis Nijmegen, daarna zes jaar te Laren in de classis Zutphen en ten slotte nog 33 jaar te Sluis in de classis IJzendijke, waar hem met ingang van 1 februari 1942 na bijna 45 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat vestigde de jubilaris zich te Brussel, waar hy de Protestants Evangelische Kerk eerst als hulppredi ker heeft gediend en naderhand nog als ouderling. Wandelwagens C.H. LENS 8. Co NIEUWE RIJN 39-40 Vragen ever herdenking gevallenen Het lid van de Tweede Kamer de heer Calmeyer heeft aan de minister president de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Meent de regering niet, dat het on bevredigend en grievend is voor de na bestaanden, zowel van de tussen 3 sep tember 1945 en 27 december 1947 in het voormalige Nederlandsch-Indië by het herstel van orde en vrede gevallenen, als van hen, die in 1950 en volgende jaren in Korea voor recht en vrijheid hun leven gaven, dat de gehouden her denking, evenals vorige jaren, beperkt bleef tot de gevallenen in de oorlogs jaren 1940—1945? 2. Zo ja, is de regering dan bereid ta bevorderen, dat de nationale herdenking op 4 mei in den vervolge al degenen zal omvatten, die sedert 10 mei 1940 het of fer van hun leven hebben gebracht voor Koningin en vaderland, dan wel in acties waaraan Nederland als lid der volkeren gemeenschap deelneemt? 3. Wil de regering er in dit geval toe medewerken, dat het Nationale Monu ment te Amsterdam wordt beschouwd als het symbool van alle na 10 mei 1940 door ons volk als zodanig of als lid der volkerengemeenschap gebrachte offers? Rex „Vluoht naar Honkcmg" 14 Jr. Werkdagen. 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 mei 8 uur waarge nomen door: Apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406: Zuider-apotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553; Apotheek Oegst geest. Wllhelminapark 8 .tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. g ti a s x' 03 jn 0 5 hu c* Stockholm onbewolkt z 4 22 0 Oslo nevel z 3 16 3 Kopenhagen zwaar bew. zw 4 17 1 Aberdeen regen z 4 14 4 Londen zwaar bew. zzw 6 17 3 Amsterdam mist zzw 5 16 0 Luxemburg onbewolkt w 2 13 1 Parijs licht bew. w 1 17 1 Bordeaux onbewolkt windstil 16 5 Grenoble zwaar bew. nw 9 14 1 Nice zwaar bew. w 3 19 1 Beriyn regen nnw 2 27 1 Frankfort onbewolkt windstil 18 2 Mtinchen regen wzw 5 20 9 Zürlch zwaar bew. windstil 13 12 Genêve licht bew. no 8 14 0.5 Locarno geh. bew. ono 1 27 40 Wenen zwaar bew. w 9 26 1 Innsbruck regen windstil 26 13 Rome nevel z 5 23 0 AJaccio zwaar bew. O 1 20 34

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2