Looncompensatie liuurverhog i lig maximaal vier gulden per week Engeland steunt Frans verzoek om Suez-debat in de Veiligheidsraad Solex WEERBERICHT Indeling in gemeen leklassen NAVO zal kernwapens gebruiken Socialistische motie met 49 stemmen meerderheid verworpen 96ste Jaargang VRIJDAG 17 MEI 1957 No. 29138 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij aanvaarding der voorstellen Behandeling der huurwetten uitgesteld Naar ihans officieel wordt meegedeeld, zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid na aanvaarding van het voorstel tot verhoging van de huren met 25%, aan het College van Rijksbemiddelaars een aanwijzing geven met betrekking tot de looncompensatie. De compensatie voor loontrekkers zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2% op de rechtens geldende lonen. Het minimum voor deze com pensatie zal bedragen voor de eerste gemeenteklasse f. 3.10, voor de tweede en derde gemeenteklasse f. 2.60 en voor de vierde en vijfde gemeenteklasse f.2.10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan f. 4.per week. De compensatie zal niet'worden toegekend aan degenen, die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinnaar zijn. De toekenning zal evenmin geschieden aan werkende gehuwde vrouwen-niet-kostwinners. De verwerking in de C.A.O. of loonregeling mag aanvangen op 1 juli 1958, tenzij de economische omstandigheden dit ongewenst zouden maken. Deze compensatie zal ruim 2.4 van de loonsom bedragen. In zijn nadere aanvulling op de Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet deelt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid na der mee, dat bij de berekening van de benodigde compensatiebedragen is uitge gaan van de hum-bedragen voor ge schoolde arbeiders, waarvan ook bij vo rige huurverhogingen werd uitgegaan en die zijn ontleend aan een huurenquê'ce van 1940. Deze compensatiebedragen zouden moeten zijn: gemeenteklasse 1 f.2,50; gemeenteklasse 2 f.2,20; gemeente klasse 3 f. 1,90; gemeenteklasse 4 f. 1,55; gemeenteklasse 5 f. 1,40. Over deze compensaties moeten even wel worden betaald loonbelasting en sociale premies. Daartegenover staat een verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met 2 cent per dag, derhalve 24 cent per week. Met de hogere lasten en ten dele met de kinderbijslagverhoging voor eerste en tweede kind rekening houdende, zijn de in de aanhef be doelde bedragen vastgesteld. Om de afstand tussen de gemeente klassen niet al te groot te maken, is deze gefixeerd op f. 1 tussen 1ste en 5de ge meenteklasse. Overwogen wordt de mogelijkheid van een verlaging van de premie voor de kinderbijslag met 0,3% 0,4%. Hierom trent zal aan de Sociale Verzekerings raad advies worden gevraagd. De consequenties van de looncompen satie voor het overheidspersoneel, alsook de eventuele gevolgen daarvan voor de gepensioneerden, zullen op korte termijn in het georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de indeling van de gemeenten wordt die van de Noodwet Ouderdoms voorziening gevolgd. Prof. K. F. Bonhöffer in CöUingen overleden Op 58-jarige leeftijd is in Göttingen prof. Karl Friedrich Bonhöffer. direc teur van het Max-Planckinstituut, over leden. Buiten de wetenschappelijke wereld is de n- Bonhöffer wellicht het meest bekend geworden door de twee broeders van de overledene, ds. Dietrich Bonhöffer en Klaus Bonhöffer. die in het Duitse verzet een belangrijke rol gespeeld hebben en na de mislukte aanslag op Hitier ter dood gebracht werden. Prof. Bonhöffer verwierf internatio nale bekendheid tijdens een lange we tenschappelijke loopbaan, die in 1923 begon toen de toen nog jonge chemicus in dienst van het Keiser Wilhelminsti tuut te Berlijn trad. Toen het Max- Planckinstituut als opvolger van het Kaiser Wilhelminstituut gesticht werd, werd prof. Bonhöffer daar directeur. De laatste jaren hield prof. Bonhöffer zich voornamelijk bezig met onderzoekingen inzake het physisch-chemische gebeu ren in levende organismen. Gister heeft de ministerraad een bui tengewone vergadering gehouden ter vaststelling van het standpunt der re gering ten aanzien van de compensatie voor de huurverhoging. Dit besluit van het kabinet is medegedeeld aan de com missie van voorbereiding der betreffende wetsontwerpen uit de Tweede Kamer. Deze commissie is in de namiddag nog bijeen geweest ten einde vast te stellen of het aantal vx-agen, dat de commissie reeds eer aan de regering toezond, nog vermeerdering behoefde. Als gevolg van de besprekingen in de Kamercommissie zal echter vandaag eerst nog mondeling overleg met de regering plaats hebben. Het is denkbaar, dat dit overleg deze week nog niet kan worden beëindigd. In ieder geval moet aangenomen wor den, dat de Tweede Kamer met de behandeling der Huurwetten niet woensdag a.s. zal kunnen beginnen, zo als in het voornemen lag. Zelfs schijnt ernstige twijfel gerechtvaardigd te zijn of in de volgende week het vooroverleg zover zal zijn gevorderd, dat in die week van openbare behandeling reeds sprake zal kunnen zijn. Fridor is failliet (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen is door de Haagse ar rondissementsrechtbank het faillissement uitgesproken van de N.V. Fridorfabrie- ken te Den Haag. Op 8 mei werd de voorlopige surseance verleend, welke thans op vei-zoek van de bewindvoerders mr. L. D. Pels Rijcken en de heer A. van 't Hof is ingetrokken. Tot curatoren zijn benoemd de beide bewindvoerdei-s en jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland. Rechtercommissaris is mr. J. J. M. Braun. Minister Staf tot Rusland Overeenkomstige gezichtspunten tussen Nederland en Amerika over verdediging De Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft besloten, dat het Rusland duidelijk moet worden gemaakt, dat de landen van de NAVO vastbesloten zijn kernwapens te gebruiken als zij zouden worden aan-l gevallen. Minister Staf heeft dit gistermiddag gezegd tijdens een lunch, die de „American Association in the Netherlands" in Den Haag heeft aangeboden aan de scheidende ambassadeur van de V.S., de heer Freeman Matthews. Niettemin zal het Westen zijn conventionele wapens niet kunnen missen, zo vervolgde minister Staf, en evenmin zijn grote staande legers. Sprekende over wat hij ervaren had tijdens zijn jongste bezoek aan Amerika zei ir. Staf, dat hij met grote voldoe ning had vastgesteld, dat er een grote mate van overeenkomst tussen de ge zichtspunten van Amerika en Nederland op dit punt bestaat. Besloten is, dat in Europa grote strijdmachten, uitgerust met conventionele maar zeer moderne wapens zullen blijven en dat het gebied van de Westelijke mogendheden op het Europese vasteland zal worden verde digd. Minister Staf verklaarde verder dat hy tijdens zijn besprekingen met de Ame rikaanse autoriteiten de nadruk had ge legd op de noodzaak van een zeer be weeglijke strategie. Wij zijn thans bezig landstrijdkrachten op te stellen die dooi de lucht midden in het vijandelijke ge bied gebracht kunnen worden en van daar uit dan de vijand achter zijn frontlijn kunnen aanvallen, zo zeide hij. Gelijkheid van opvatting bestond ook over de betrekking tussen de nationale souvereine verantwoordelijkheden en de internationale samenwerking, aldus mi nister Staf. Algemeen wordt thans aan genomen dat de verdediging tegen vijan delijke luchtstrijdkrachten en mogelijke raketten niet langer een zuiver natio nale zaak kan zijn. De vei-dediging van de haven van Antwerpen en die van Rotterdam vormen een en hetzelfde probleem. Het is mijn overtuiging, dat indien wij het stadium van een lucht verdediging door middel van op de grond afgeschoten raketten zullen be reiken, ook deze verdediging geïnte greerd zal worden, zo zeide ir. Staf. Ook wat het probleem van de ge leide projectielen betreft, zo ging mi nister Staf voort, heb ik veel begrip gevonden. Ik heb niet in het bijzonder om deze raketten voor Nederland ge- Engeland steunt het Franse verzoek om een debat in de Veiligheidsraad over het Suezkanaal; er bestaat nauw contact met de Franse autoriteiten over deze kwestie. Aldus deelde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. gisteren in het Lagerhuis mede. Het enige verschil van inzicht tussen Londen en Parijs betreft het gebruik van het kanaal in afwachting van een uiteindelijke regeling, zei Lloyd, die daaraan toevoegde, dat de Britse regering van plan is al het mogelijke te doen om de onafhankelijkheid van West-Europa ten opzichte van het kanaal te verminderen. Zij zal erop toezien, dat er vaart wordt gezet achter de bouw van grote tankschepen. Een door de socialistische oppositie in gediende motie, waarin het beleid der regering werd afgekeurd, werd gisteravond met 308 tegen 259 stemmen verworpen. De regeringsmeerderheid bedroeg dus 49 stemmen. De regering werd bijzonder hartelijk en langdurig toegejuicht door de conservatieve Lagerhuisleden, loen de uitslag van de stemming bekend werd. On der hen bevond zich oud-premier Sir Winston Churchill, die, in dinner jacket, rechtop en glimlachend tussen zijn juichende partijgenoten stond. De acht „op standige" conservatieven hebben niet aan de stemming deelgenomen. van vorig jaar om in Egypte in te grijpen en later om de actie stop te zetten. Hij tioijjelde niet aan de juistheid van de besluiten: de my the van de Egyptische militaire macht is verdwenenhet gevaar, dat Macmiiian: „Terugslag moer niet overdreven worden" Minister Selwyn Lloyd ging in op de kritiek, die op hem geleverd was wegens zijn aandeel m het besluit de wereldvrede liep, is aangetoond en er zijn nu VN-troepen ter plaat se, zo zei hij. Premier Macmiiian wees op het grote belang van de ..leer van Ei- senhoioer" voor het Midden-Oosten, welk belang o.m. kan worden afge meten naar de opschuddingdie hierdoor onder de Russen is gewekt" Hij achtte deze leer een „zeer be langrijke bijdrage tot handhaving van de vrede in dit gebied". Premier Macmiiian noemde het dwaas heid te ontkennen, dat Engeland een terugslag had ondervonden tengevolge van de gebeurtenissen, doch is het even zeer dwaas dit te overdrijven. De Egyp tische regering en president Nasser heb ben in de Arabische staten sterk aan I gezag ingeboet. Bijna alle sombere voor- I spellingen zyn geloochenstraft. De Bi-its-Amerikaanse vriendschap is thans op een veel beter wederzijds begrip ge grondvest. Vele landen, die tevoren vat baar bleken te zijn voor de Egyptische propaganda, zijn in de laatste tijd bezig daamnder uit te werken. Slot op pag. 2 By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht veel bewolking met plaatselijk wat regen, morgen op klaringen maar in de middag ook hiel en daar een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Ongemaakt te 11.15 uur). 18 MEI Zon op: 4.44 uur; onder 20.33 uur. Maan op: uur; onder: 8.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.28 u. Laagwater te 1.45 en 14.05 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's vraagd maar wel heb ik verzocht een geïntegreerd systeem van geleide pro jectielen ter beschikking van de NAVO te stellen. Ik hoop van harte dat de speciale positie, die de V.S. inneemt op dit gebied, van wezenlijk belang zal zijn voor het zetten van een nieuwe stap op de weg naar een wezenlijke integratie van onze gemeenschappelijke verdedigingssystemen. Tijdens een samenkomst van de American Association heeft de Amerikaanse ambassadeur in ons land, H. Freeman Matthews af scheid genomen. Prins Bernhard, die de bijeenkomst bijwoonde, in gezelschap van de scheidende am bassadeur. De hertog van Glaiic ester, oom van de Koningin van Engeland, reist in zijn functie van voorzitter. van het Britse Oorlogsgravencomité \Monk. De hertog (tweede van door ons land. Gisteren bezocht rechtsop het kerkhof, waar vele hij de oorlogsbegraafplaats te [Engelse militairen begraven liggen Strijd tegen Vacupan Ook Labour aclit de duurt voort 1 I-bom onontbeerlijk Arrestatie Haarlems arts (Speciale berichtgeving) De strijd tegen het Vacupan-In- stituut wordt onverminderd voort gezet. Gisteren is de Rotterdamse recherche een taxi met zes patiën ten van het secretariaat van de Va cupan aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam naar Haarlem ge volgd. In Haarlem' loerden de pa tiënten, die in Rotterdam het geld voor een kunstgebit hadden voldaan afgezet bij een arts. De Haarlemse recherche heeft kort daarop een in val gedaan, waarbij in totaal zeven patiënten werden aangetroffen. Twee van hen waren reeds be handeld. De arts werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, waar hij in politiebewaring werd ge steld. De patiënten gingen eveneens naar het politiebureau, loaar zij werden gehoord. Intussen werd het gehele instrumen tarium in beslag genomen en wegge bracht. De patiënten die nog niet waren geholpen, zouden proberen hun geld bij het Vacupan-secretariaat terug te krij gen. Het tweetal van wie het gebit was getrokken, kon in de Maasstad een kunstgebit afhalen. De meeste patiënten waren uit Rotterdam of uit de omge ving van deze stad afkomstig. De arts heeft nu voor de tweede keer binnen korte tijd een proces-verbaal gekregen als verdacht van overtreding van de wet 1955 op de z.g. tandheelkundige in richtingen. Hij zou immers hebben ge werkt voor een instituut, waarvoor reclame wordt gemaakt en waarvoor wervingspraktijken worden toegepast. De arts en de patiënten werden na het verhoor op het politiebureau weer in vrijheid gesteld Het instrumentarium van de arts werd in beslag genomen en op de griffie van de Haarlemse Recht bank gedeponeerd. De arts zal zich te zijner tijd voor de Haarlemse kantonrechter dienen te ver antwoorden Zweeds vloofbezoek aan Rotterdam (Van onze correspondent in Stockholm) Op 23 juli zullen 13 onderdelen van de Zweedse vloot de haven van Rot terdam binnenlopen. Dit is waar schijnlijk het grootste vlootbezoek dat de Zweden ooit buiten Scandinavië hebben afgelegd. Ruim 2500 officieren en manschappen zullen er aan deel nemen. Het eskader zal bestaan uit de mo derne kruiser „Drie Kronen", drie ja gers, vijf onderzeeërs en vier motor torpedoboten. De jagers Halland, Sma- land en Uppland zijn in het buitenland al bekend. Nieuw daarentegen is de onderzeeër „Valen" (de Walvis), die pas dit jaar gereed is gekomen. De Zweden zijn vrij openhartig wat het verstrekken van gegevens betreft. Zy zwijgen echter over de snelheid van de motortorpedoboten. Jammer genoeg zullen de Nederlanders wel geen kans hebben deze boten (voorzien van Duitse motoren» in volle vaart door de golven te zien breken. Men schat de snelheid op om en nabij 40 knopen. Engeland thans in betere onderhandelingspositie, zegt premier Macmiiian (Van onze Londense correspondent) Engeland verkeert nu in een betere onderhandelingspositie bij bespreking in de subcommissie van de Ver. Naties in Londen over de ontwapening en de be perking van kernproeven, aldus ver klaarde de Britse premier Macmiiian gisteren in het Lagerhuis naar aanlei ding van de geslaagde atoomproef bij Christmas Island in de Stille Oceaan. De Labour-oppositie beweerde precies het omgekeerde, n.I. dat Engelands mo rele positie sterker zou zijn geweest wanneer de proefexplosie zou zijn uit gesteld" en wanneer in de tussentijd ge tracht zou zijn een internationale over eenkomst tot stand te brengen. Maar ook de socialistische leiders bleken van mening, dat het bezit van de H-bom voor Engeland als grote mogendheid onontbeerlijk is om het vooral politiek de nodige bewegingsvrijheid te geven en niet geheel afhankelijk te maken van de Ver. Staten. Proefexplosies zijn eveneens on vermijdelijk, omdat een onbeproefde H-bom waardeloos is. Macmiiian deelde dan ook mede, dat de huidige serie proeven zal worden voortgezet. Hij gaf voorts de verzekering dat 't vrijgekomen radio-actieve materiaal praktisch onbetekenend was, omdat de ontploffing op zeer grote hoogte tot stand ivas gebracht. De premier weigerde te onthullen of de ontploffing het karakter had gedragen van een megaton (gelijk aan een miljoen ton springstof) of een kiloton (gelijk aan duizend ton springstof). Ook in Engeland juicht niemand over het bezit van de H-bom, maar de algemene opvatting is, dat deze een schild vormt, dat in staat is de vrede te verzekeren en niet een agressief wapen is. Tegelijkertijd heerst evenwel het besef, dat zonder overeenkomst een wedstrijd in H- bombewapening zal beginnen, waar aan ook andere landen zullen mee doen. Engeland is van plan nog drie H- bommen te laten ontploffen. Een daar van zal driemaal krachtiger zijn dan de bom welke men woensdag liet afgaan. Deze superbom met een uitwerking van verscheidene miljoenen tonnen spring stof zal in de eerste helft van juni op 800 kilometer van de basis in de Stille Oceaan worden beproefd. Vliegtuiges kaders hebben gisteren boven Engeland en verschillende andere landen in de stratosfeer gespeurd naar radio-actieve afval van de eerste explosie. De daarbij ontstane wolk dreef gisteren naar de westkust van Amerika. Hoewel de ra dio-actie afval zodanig uitdunde, dat er geen gevaar bleek te bestaan, zullen de onderzoekers pas over een week de in vloed van de explosie in Engeland zelf kunnen constateren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1