Voortreffelijk spel van Van Wissen tegen Leeds United Carlier viel opnieuw tegen hoofdpijn Beperkte processievrijheid ook voor de Amerikanen Vreemde ontdekking: Nederland lieeft nog aanspraken op Malakka Toer wagenrally was een succes Eerste prijs voor N.Z.H. V.M., Haarlem Luclitvaartverdrag met V.S. door de Tweede Kamer goedgekeurd WOENSDAG 15 MEI 1957 Boeiend schouwspel in tweede helft De wedstrijd, waarin het als „Zwaluwen" elftal spelende voorlopig Nederlands elftal onder de ogen van bijna 20.000 toeschouwers in het Ajax-stadion Leeds United een gelijk spel afdwong, was er een van bijzondere aard. Er waren momenten, dat beide ploegen een aardig, niet onaantrekkelijk, maar uiterst traag spelletje demonstreerden, er waren periodes, dat het Nederlandse elftal door het geraffineerde, technisch uitstekende samenspel van de Britten van het bekende kastje naar de muur draafde, maar er was ook een tijdlang sprake van een uitgesproken Nederlands overwicht, bestaande uit snelle overrompelende aanvallen, razendsnelle combinaties en goede schoten en kopballen. Dat was het geval in het laatste half uur van de ontmoeting, waarin de toe- schouwersschare ineens de ruggen recht trok om van het plotseling boeiende schouwspel niets meer te missen. Dat was de slotapotheose van deze oefenwed strijd, die de massa tenslotte tevreden huiswaarts deed keren. De grote openbaring in de Neder landse voorhoede was de MVV-er Van Wissen. Deze Maastrichtenaar, die in de wedstrijd tegen de Belgen als rechtshalf reeds zo'n verrassend debuut maakte, was ditmaal de rechtsbinnenplaats toebedeeld en ook op deze plaats ontpopte hij zich als een kracht van zeer grote bete kenis. Van Wissen ivas de motor van de Zwaluwen-aanval, vocht op een hartveroverende wijze voor elke bal, zwoegde voor twee en maakte ver scheidene malen met knappe passes openingen voor zijn medeaanvallers. Het doelpunt, dat Van Melis in de tweede helft scoorde ontstond uit zo'n voortreffelijke pass van de MVV-er. Het negatieve punt in'de Nederlandse voorhoede was linksbuiten Carlier. Evenals in de wedstrijd tegen België ontbrak aan het spel van deze Fortu- na-man het tempo en het miste daar door de overtuiging. Zijn buurman Faas Wilkes maakte de fout door steeds bij een dribbel één man teveel te wil len passeren. Over de flitsende tech niek. die hiervoor nodig is, beschikt de Venlonaar kennelijk niet meer. Maar na de rust, in het reeds genoemde half uur van vaart en tempo, groeide ook Wilkes in zijn spel en teen was vrijwel iedere actie een juweel. Rechtsbuiten Van der Kuil en mid- voor Van Melis speelden een goede wed strijd. hoewel, evenals voor Wilkes, ook voor deze twee spelers geldt, dat zij pas VOETBAL TOP terug naar het amateurvoetbal Het stichtingsbestuur van TOP, de tweede divisieclub uit Oss, heeft be sloten, dat TOP de sectie betaald voetbal zal verlaten en weer als amateurclub zal gaan uitkomen. De belangstelling voor de wedstrijden van TOP, dat in de tweede divisie B op de laatste plaats eindigde, is zo gering, dat de vereniging zich het be talen van de spelers niet langer kan veroorloven. De KNVB heeft onlangs besloten, dat voor clubs, die naar het oordeel van de bond in zorgelijke toestand komen te verkeren, de mogelijkheid tot terugkeer naar de rangen der amateurs zal worden opengesteld. De betreffende vereni gingen dienen deze wens uiterlijk 15 mei bekend te maken. Naar wy van het bondsbureau van de KNVB vernemen, zijn nog geen andere verzoeken in deze zin ingediend. SCHAKEN Zonetoernooi te Dublin Té Dublin is het zone-schaaktoernooi voortgezet met het uitspelen van de af gebroken partijen uit de tweede ronde alsmede het spelen van de partijen uit de derde ronde. De uitslagen van de afgebroken partij uit de 2e ronde luiden: SchmidLlado 1—0; PachmanGli- goric 10. De resultaten van de derde ronde waren: DunkelblumSchmid Vz'A: Liado—O'Sullivan 10; Alexan derWalther 10; DuraoCatazzil 10; FairhurstPachman 01; Gligoric Conrady 10; PlaterGiustolisi V-z\ Van ScheltingaBenko 01; StenborgDreyer 'AVz. Na de derde ronde luidt de stand: 1. Pachman 3 pnt; 2/3. Benko en Schmid ieder 2A pnt; 4/6. Gligoric, Fairhurst en Durao ieder 2 pnt; 7 8. Plater en Alexander ieder VA pnt plus 1 afgebroken partij; 9/10. Giustolisi en Stenborg ieder l'/a pnt; 11/12. Llado en Walther ieder 1 pnt plus 1 afgebr. par tij: 13/15. Dreyer. Dunkelblum en Van Scheltinga iedèr 1 pnt; 16/18. Conrady, Catazzi en O'Sullivan ieder 0 pnt. HOCKEY Nederlands hockeyteam Voor de hockeywedstrijd Duitsland— Nederland (heren) welke zondag a.s. te Hamrover wordt gespeeld, is het Neder lands team als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Terlingen (Be Fair) en Drijver (EM HC); midden: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kam pong); voor: Hooghiemstra (SCHC), Bouwman (BMHC), Van Erven Dorens (Laren), Van Grimbergen (HTCC) en Van Beaumont (TOGO). Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Diaanantprijs: 1. Uhlan Erebus (J. Hof) (1.33.4); 2. Violetita, D; 3. Va-ndty Hanover. Tot. wi.. f 4.8Ü; pfl. L.€ cov. f4.20. 1.30, gek. 7.00; Amietthystprijs: 1. Victory Queen (J. van Leeuwen) 1.31,1')2. Trixy; 3. Uiltje S. Tot. wi.f 1.50; pi. 1.20, 4.70; gek. 12.20; cot. 6.30. Saffierprijs; 1. ToumbereWe (J. Wagenaar jr) (1.28.2. Reglna Spencer; 3. Sir Kerrigan; Tot. wl. f 1.40; pi. 1.20, 1.30: gek. 2.40. cov. 2.50. Aquaniariijnprijs le aerie1. Sagne d'Or (M. Vergay) 1.27.1); 2. Rjlita Bond; 3. Sur prise G. Tot. Wi.: 2.90; pi. 1,50, 2.1.30 gek 11.50; cov. 5.40. 2e serie; 1, Qul-te Norma (J. Wagenaar jr) (1.23.4) ;2. Sterntje S.; 3. Rosa HoU&n- dia; Tot. wl. 15.90; pi. 2.50, 2.50. 1.30, 24.00 cov. 13.60. Finale- 1. Sagne d'Or (M. Vergay) (1.27.9); 2 Sterntje S. 3. Rita Bond. Tot. wi.; 13.90, pi. 2.10. 5.50, 2.60; gek. 28.30; cov. 14.30. Topaasprljs: 1. Ruby Spencer (W. H. Geersen) (1/27.1); 2. Rudy Trolhan; 3. Paul B. Tot. wl. f 1.70, pi, 1.30 5.60 2.70. gek. 6.40, cov. 16.90. TotaMsator omaebt 69.806. werkelijk in vorm kwamen, toen het eerste kwartier van de tweede helft achter de rug was. SLORDIGHEIDJES Van der Hart was. ondanks enkele slordigheidjes, die fataal hadden kun nen zijn. de beste man van de verdedi ging. John Charles, de befaamde mid- voor van Leeds United zal zijn dure be nen ongetwijfeld hebben willen sparen in dit vakantie-partijtje, maar wanneer hij zich wel eens inspande, vond hij toch steeds de Fortuna-spil op zijn weg naar het doel. In de periode, dat het met de Zwalu wen niet wilde lukken, heeft Jan Noter- mans ons verbaasd door zijn weifelen de teruggetrokken spel. Meestal ope reerde hij dan achter Van der Hart met het gevolg, dat aan zijn kant een ga pend gat in het middenveld ontstond, waar de Engelsen alle ruimte en alle tijd kregen hun aanvallen op te zetten. Later ging de Limburgse kapper meer achter de aanval aan en toen was de eenheid in de ploeg onmiddellijk her steld. Walhout. die voor Wiersma inviel, is minder resoluut dan de PSV-er. maar zijn uitstekende opstellen en zijn vaak op maat geplaatste trappen, stempelden hem tot een waardig vervanger en eventueel opvolger. DE WEDSTRIJD Het leek alsof de Oranje-kandidaten het veld waren ingestuurd met de op dracht in de eerste fase eerst wat op verkenning uit te gaan en de Engel sen het tempo te laten aangeven. Het kan ook zijn, dat Leeds de Zwaluwen zijn spel opdrong, maar hoe het ook zij, in de eerste fase hebben we een van beide zijden kort gehouden spel letje voetbal in bedachtzaam tempo gezien. Het was zeker geen slecht voetbal. De Britten konden het shortpassing met hun betere techniek zuiverder hou den, dan onze landgenoten dit deden en zodoende ontwikkelde Leeds een klein veld overwicht. Gelukkig lieten de Zwaluwen deze speelwijze spoedig los en in de 8e mi nuut van de wedstrijd leverde een fraaie combinatie bijna een doelpunt op. Een scherpe pass van Van Wissen werd op geniale wijze door Van Melis verwerkt, waarna Van der Kuil ineens vrij kwam voor een schot. Dat schot kwam ook. maar via de vuisten van doelman Wood sprong de bal van het houtwerk het veld weer in. De aanvallers van Leeds kwamen in tussen niet tot gevaarlijke schoten. Zij bleven oneindig combineren en pas in de 25e minuut kreeg Pieters Graafland een venijnige kopbal van Charles te stoppen. Uit een van die ogenschijnlijk onge vaarlijke aanvallen van Leeds ont stond na precies een half uur echter het Britse doelpunt. Linkshalf Ripley wandelde op het vrije middenveld prinsheerlijk naar voren en loste toen van een meter op 25 zó'n onverwachte kogel, dat de reactie van de overigens voortreffelijk spelende Pieters Graaf land juist te laat kwam. VAART EN SFEER Het leek of de weerstand van onze landgenoten was gebroken. Er werd slap gevoetbald met slordige passes en trage individuele acties. Maar na pre cies een kwartier in de tweede helft kwam de ommekeer, die de strijd spanning, vaart en sfeer gaf. Het tempo werd verhoogd, het ge treuzel en het gepeuter werden ach terwege gelaten en met sne! oppor tuun spel werd Leeds in de verdedi ging gedrongen. De Zwaluwen kwamen voortdurend naar voren met zelfverzekerd, overrom pelend spel. waarbij alles lukte. Vooral Van Wissen's spel groeide tot grote hoogte en in zijn activiteit trok hij de anderen mee. Het Ajax-stadion was in eens een arena die loeide van geestdrift en toen de Engelsen zeker tien minu ten achtereen met tien man in de ver dediging waren gedrongen kwam de be loning voor het Nederlandse overwicht. Bij een aanval van links plaatste Van Wissen de bal scherp In het centrum. Van Melis stond met zijn rug naar het doel, maar des te meer onberekenbaar was daardoor zijn omhaal en in het ui terste hoekje werd doelman Wood ver slagen. (11). Nederland bleef het spelbeeld beheer sen. maar de Engelse barriere kon nu niet meer doorbroken worden. Auto van Koningin had oponthoud Om half zeven gisteravond kwam de motorrijder J. Scheer uit Rotterdam al daar in botsing met een auto bestuurd door P. Poot uit Rotterdam, die linksaf wilde slaan. De motorrijder en twee in zittenden van de auto. de heren A. Poot en W. Verhoeven, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd. De eerste auto. die door dit ongeval werd opgehouden, was die van H.M. de Koningin, die juist van haar bezoek aan Voorne terugkeerde. Oudste tweeling naar Eindhoven De oudste tweeling in Nederland, die voornemens is het wereld-tweelingen congres te Eindhoven op 22 en 23 juni bij te wonen, is bijna 90 jaar, Hij be staat uit Jan Bleek, een gepensioneerde gemeente-ambtenaar te Nieuwer Amstel en Cornelis Bleek, schoenmaker die te Alkmaar zijn dagen in een rusthuis doorbrengt. De tweeling werd op 31 ok tober 1867 te Schagen geboren. De termijn voor inschrijving voor het congres is op 31 mei beëindigd. Advertentie die niet wijken wil AKKERTJES' helpen direct De heer Knoop vrij PRESIDENT-DIRECTEUR FACTORIJ N.H.M. De heer H. A. Knoop, president directeur van de Factorij der Ned. Handel' Maatschappij te Djakarta, is ontslagen uit de hechtenis, waarin hij enige tüd geleden werd genomen. De reden tot de arrestatie was. dat bij een razzia, door de militaire autoriteiten ondernomen bij de bestrijding van de corruptie in Indonesië, in het kantoor van de factorij een vuurwapen was aan getroffen. dit merk garandeert U de sterkste matras tot op haden oemaakt dankzij da gepatenteerds binnen- vering volgens het Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 120 tegen 12 stemmen het vriend schapsverdrag met Amerika goedgekeurd, nadat weer uitvoerig was gedebatteerd over de vraag of er al of niet sprake is van afwijking van de grondwet door de bepaling in artikel 2, lid 3, van het verdrag: „Het is aan beide partijen toege staan op eikaars grondgebied besloten en openbare godsdienstoefeningen houden". Vorige week hadden mr. Blaisse (K.V.P.) en prof. Oud (V.V.D.) betoogd, dat het verdrag volgens artikel 63 van de grondwet niet met een gewone meer derheid, maar met twee-derden van de uitgebrachte stemmen zou moeten wor den goedgekeurd, omdat de aangehaalde verdragsbepaling ruimer is dan die van de grondwet en dus afwijkend van de grondwet, die in artikel 184 bepaalt: „Alle openbare godsdienstoefening bin nen gebouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten, behoudens de nodige maat regelen ter verzekering van de openbare orde en rust. Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd, waar zij thans (in 1848) naar de wetten en reglementen is toegelaten". Staatssecretaris v. d. Beugel herhaalde gistermiddag, dat er naar de mening van de regering geen sprake is van afwijking van de grondwet, omdat de hier vertoe vende Amerikanen ook onderworpen zul len zijn aan de maatregelen van open bare orde, in ruime zin". Daartoe behoren niet alleen politie maatregelen ter handhaving van de rust, doch ook beperkende bepalingen om trent de mogelijkheid van huisvesting. Overigens was de staatssecretaris van 2etcle fcioonUw Loudens verdrag van 1824 is (officieel althans) nog altijd van kracht.... Merkwaardige zaak Prins Bernhard hield gistermiddag i Internationaal Instituut voor Pers tijdens de lunch een rede voor de wetenschappen, waarin hij pleitte deelnemers aan het congres van hetvoor een beter internationaal begrip. (Van een onzer verslaggevers) Vanuit een viertal startplaatsen, te weten Laren in Noord-Holland, Zwolle, Breda en Roermond zfjn gistermorgen tussen acht uur en half tien 43 grote reiswagens gestart voor de zesde grote toerwagen-rally, uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen (K.N.V.T.O.). Het gaat in deze rally in de eerste plaats om het toeristische element, waar bij het dus niet uitsluitend op de rij vaardigheid van de bestuurders aankomt. De ritten waren dan ook zodanig uit gezet, dat de mooiste plekjes van ons land gepasseerd moesten worden. Alle bestuurders ontvingen aan de startplaat sen hun routebeschrijving voor het eerste deel der oricnteringsrit naar het Goffert Stadion te Nijmegen. Hierbij kregen zij bovendien nog een aantal opdrachten, waaraan ook de passagiers van de wa gens mochten deelnemen. De zes te herkennen foto's leverden nogal moeilijkheden op, waardoor vele bemanningen de nodige strafpunten op liepen. In het Goffert Stadion aangekomen, bestond het tweede gedeelte van de rally in een klassementsproef, waarbij op de sin'telbaan van het stadion met de grote wagens echt precisiewerk verricht is moeten worden. Hier werd tevens de lunch gebruikt, waarna het derde ge deelte van de wedstrijd begon, namelijk de kaartleesrit door de Betuwe. De uit zetters van dit laatste gedeelte van de strijd hebben het de deelnemenden be slist niet gemakkelijk gemaakt. Vele z.^ fopcontroles brachten de nodige straf punten, vooral bij Huissen kwamen er maar weinig „heelhuids" door. Bij aan komst in Ouwehands Dierenpark ir Rhenen moest nog een regelmatigheids- (Van onze Haagse redactie) Indien de Britse regering Malakka volledig zelfbestuur zou geven, zouden alle rechten, die Engeland tot op dat moment op het schiereiland bezat, auto matisch op. Nederland overgaan! Tot deze merkwaardige slotsom zijn de Britse en Maleise delegaties, die in Lon den over de status van Malakka onder handelen, gekomen. Nederland zou, ingeval Engeland zijn rechten zou prijsgeven, het gebied van Malakka een deel ervan althans kunnen bezetten en tot Nederlands grondgebied kunnen verklaren. De Union Jack, die nu nog boven Malakka wappert, zou plaats moeten maken voor het rood-wit-blauw Wat is namelijk het geval? In Londen heeft men met grote verbazing, mo gen wy wel aannemen - ontdekt, dat Nederland en Engeland in het grijze ver leden eens een tractaat hebben gesloten „omtrent de wederzijse belangen en rechten in Indië. In dit vrijwel vergeten verdrag is uitdrukkelijk bepaald, dat Engeland het gebied van Malakka niet aan een andere mogendheid mag overdragen of overlaten. In het geval dat dit toch zou gebeuren, zouden alle rechten automa tisch op Nederland overgaan. Het verdrag, waar het hier om gaat, op 17 maart 1824 in de Britse hoofd stad gesloten en wordt in de wandeling dan ook het Tractaat van Londen ge noemd. Bij dit verdrag deed Nederland afstand van (het in 1641 op de Portu gezen veroverde) Malakka en alle overige bezittingen op het Aziatische vasteland. In ruil hiervoor stonden de Britten alle bezittingen ten zuiden en ten westen van de Straat van Malakka af. Het ge bied van Benkoelen. dat toen nog door de Engelse luitenant-gouverneur Raffles werd bestuurd, kwam hierdoor onder Nederlands gezag. In art. 10 van het verdrag staat dan ook: „De stad en de vesting Malakka, met derzelver onderhoorigheden, wor den bij dezen afgestaan aan Zijne Groot- Brittannische Majesteit en Zijne Maje steit de Koning der Nederlanden belooft voor zich en zijne onderdanen nimmer op eenig gedeelte van het schiereiland van Malakka een kantoor te zullen op- rigten, of traktaten te zullen sluiten met eenige der inlandse vorsten of staten, op dat schier-eiland gevestigd". Engelsen hebben nog altijd rechten op Benkoelen Tot zover is alles in orde, zal men zeggen. Het artikel, waar het echter om draait artikel 15 luidt als volgt: „De hooge contracterende partijen ko men overeen, dat geen der landen of etabilissementen, bij art. 8, 9, 10, 11 en 12 vermeld, immer aan eenige andere mogendheid zal mogen overgedragen worden. Ingeval dat eenige dier bezit tingen door eene der thans contracte rende partijen verlaten wordt, zullen hare regten tot dezelve onmiddellijk op de andere partij overgaan". Met andere woorden: Nederland kan nog steeds aanspraken op Malakka doen gelden. En omgekeerd hebben de En gelsen het recht Benkoelen op Zuid- Sumatra onder hun gezag te plaatsen!! De vraag rijst nu of dit verdrag, dat nu al 133 jaar oud is, nog wel van kracht is. Voor zover wij dit hebben kunnen nagaan, is dit inderdaad het ge val. In het „Systematisch overzicht van de op 1 juli 1952 voor Nederland van kracht zijnde verdragen" (opgenomen in het repertorium van mr. A. M. Stuyt) is het Tractaat van Londen in ieder geval opgenomen, en ook in de jaarlijkse Indices op het tractatenblad staat ner gens vermeld, dat het verdrag niet meer van kracht zou zijn. Dat er voor de kwestie een eenvoudige oplossing zal worden gevonden, mag men na deze ontdekking wel aan nemen, maar een merkw®rdige zaak blijft het toch. mening, dat in 1848 de processie-vrijheid is beperkt uit vrees voor verstoring van de openbare orde, indien processies alge meen zouden worden toegelaten. Met die opvatting waren mr. Blaisse en prof. Oud het niet eens. Men kan de vrijheid van godsdienst toch niet beperken uit vrees voor ordeverstoring. De beslissing van de wetgever in 1848 betrof niet een kwestie van openbare orde, maar wat men aan andersden kenden wilde toestaan. In dat opzicht is de bepaling in het vriendschaps verdrag ruimer en daarom is er sprake van afwijking van de grondwet. Indien men meent, dat er onduide lijkheid heerst over de vraag of het verdrag afwijkt van de grondwet, aldus de staatssecretaris, laat men dan een amendement indienen, waarin staat, dat het verdrag afwijkt van de grond wet. Aan een dergelijk amendement ver klaarde de heer Blaisse echter geen be hoefte te hebben, omdat het standpunt van de K.V.P. duidelijk genoeg is. Zij ziet in de verdragstekst gunstige vooruit zichten voor de katholieken en hoopt, dat de grondwet daarmede nog eens in overeenstemming wordt gebracht. Uiteraaard wilde de K.V.P. het dus niet laten aankomen op een verwerping van een amendement. Motie overbodig Vorige week had de heer De Kadt (P. v. d. A.) echter een motie inge diend, waarin de uitspraak werd ge daan, dat het verdrag niet afwijkt van de grondwet en dat dus ook geen meer derheid van twee-derden van de uit gebrachte stemmen nodig zou zijn. Maar gisteren verklaarde de heer De Kadt tot de conclusie te zjjn gekomen, dat zyn motie overbodig was. omdat in „de overweging" tot het indienen van het wetsontwerp, artikel 63 van de grondwet niet wordt vermeld, maar alleen artikel 60, lid 2. Dat beroep op „de overweging", die aan elk wetsontwerp vooraf gaat, vond prof. Oud een ontsporing, want artikel 60, lid 2, geldt voor alle verdragen, on geacht of zij al dan niet van de grond wet afwijken. Maar, zei de heer Burger (P. v. d. A.), als er sprake was van af wijking van de grondwet, zou ook artikel 63 van de grondwet speciaal zijn vermeld en wie dus stemt vóór de overweging, erkent daarmede, dat er geen sprake is van afwijking van de grondwet. Laconiek antwoordde prof. Romme (K.V.P.), dat zijn fractie toch voor de overweging zou stemmen, omdat artikel 60, lid 2, er nu eenmaal ook bij betrok ken is. Nog altijd twijfel Daarom zag ook prof. Oud geen conse quenties verbonden aan het stemmen voor de overweging, die werd aangeno men, met de aantekening, dat alleen de drie leden van de S.GP. van dominee Zandt en de heer Scheps (P. v. d. A.) geacht wilden worden tegen de overwe ging te hebben gestemd. Omdat er twijfel over bestaat, blijkens het Kamerdebat, of Amerikanen in ons land al of niet vrijheid van processie zullen genieten, verklaarde de heer Van Dis (S.G.P.) het zekere voor het onze kere willen nemen en daarom zouden de Staatkundig Gereformeerden tegen de goedkeuring van het verdrag stemmen. Met 120 tegen 12 stemmen werd het verdrag tenslotte goedgekeurd. Tegen stemden de Staatkundiig Gereformeer den, de communisten en de heren Scheps (P. v. d. A.), Kikkert (C.H.U.) en Cal- meyer (C.H.U.) Eventueel zal nu in laatste instan tie de internationale rechter wel uit maken of Amerikanen in ons land vrij heid van processie of een katholiek- liturgische begrafenis voor een in ons land overleden Amerikaan kunnen eisen, maar als het zover is, kunnen desgewenst onderhandelingen worden geopend met Amerika over wijziging of opzegging van het verdrag. proef worden afgelegd met geblindeerde snelheidsmeter. Natuurlijk is er na het beëindigen van deze zeer geslaagde rally, in het Ouwe hands Dierenpark door de ruim twee duizend passagiers van de verschillende bussen, breedvoerig van gedachten ge wisseld over de belevenissen. De reken kamer werkte snel en nauwkeurig om de strafpuntenbepaling. De Westfriese dansgroep uit Schagen en de Harmonie van de Gelderse Tram weg Maatschappij te Doetinchem zorg den voor de nodige afwisseling. Tot slot kon de voorzitter van de K.N.V.T.O., de heer mr. D. van Setten, de prijzen uitreiken, waarbij de eerste kon worden toegekend aan de beman ning van de N.Z.H.V.M.-wagen uit Haar lem met bestuurder de heer A. P. Zandvliet en kaartlezer C. Bulk. Onder de genodigden bevond zich te vens de directeur-generaal van het ver keer, mr. G. J. C. J. Vinkesteijn. Amerikaanse stelling scherp veroordeeld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het onlangs met Amerika gesloten lucht vaartverdrag goedgekeurd, volgens hetwelk de KLIM in Amerika twee nieuwe luchtlijnen krijgt, echter niet de gewenste verbinding met Los An geles aan de westkust van de V-S. Over dit laatste spraken de Kamer leden hun teleurstelling en ontstemming uit, hoewel zij overigens waardering hadden voor hetgeen is bereikt en daar om het verdrag aanvaardbaar achtten. De Amerikanen hebben een groter aan deel van de KLM in het Amerikaanse luchtverkeer geweigerd, omdat Neder land er geen landingsrechten voor Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen tegenover kan stellen. De KLM kan meer in Amerika verdienen dan omge keerd de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen in Nederland, aldus de Ame rikaanse stelling. Deze Amerikaanse stelling noemde staatssecretaris v. d- Beugel volkomen fout. Iedere werkelijke internationale arbeidsverdeling zou daardoor teniet worden gedaan. Nederlands aardrijkskundige ligging en economische structuur maken het gewenst en noodzakelijk, dat Nederland zoveel mogelijk diensten aan de wereld kan verlenen. Wij moeten in de gelegenheid zijn dollars te verdienen via de KLM. Maar bovendien is de stelling onjuist, dat de KLM zoveel meer in Amerika verdient dan de Amerikanen in Nederland. Van 1947 tot 1956 heeft de KLM 88 miljoen dollars verdiend. Op lopende rekening was er een overschot van 46 miljoen dollar. Maar de KLIVI heeft in diezelfde periode voor 158 miljoen dollar in Amerika besteed voor vlieg tuigen cn onderdelen van vliegtuigen. In totaal is rr dus een tekort van 122 miljoen dollar en inmiddels zijn weer voor 118 miljoen dollar vliegtuigen in Amerika besteld. Na de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen is de KLM de belangrijkste klant van de Ameri kaanse vliegtuigindustrie. Dat wilde de Staatssecretaris de Ame rikanen nog even onder de ogen bren gen. De Nederlandse verlangens zijn waarlijk niet onredelijk Maar voor een klein land is het moeilijk in een mach tiger land succes te bereiken. Het zal voor kleine landen op den duur niet mogelijk zijn zelfstandig dergelijke ge vechten te voeren. Dat zal tenslotte moeten gebeuren in groter (Europees; verband.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7