RH 7ELF Ned. Roode Kruis beëindigt de hulpverlening aan Hongarije ELTAX - Telefoon 21583 dag Door Velsertunnel binnenkort twaalf duizend auto's per Met een enkel woord Prins Bernhard opende gebouwen Rijksluehtvaartschool te Eelde Agenda Ons volk bracht bijna 5,1 miljoen bijeen (Van onze Haagse redactie) Op 30 juni a.s. zal het Ned. Roode Kruis de hulpverlening aan Hongarije, waar voor het Nederlandse volk de enorme som van bijna 5.1 miljoen gulden bijeen heeft gebracht, beëindigen. Via het Zwitserse Rode Kruis zijn goederen, voornamelijk levensmiddelen, ter waarde van meer dan een miljoen gulden, naar Hongarije verzonden en voorts zijn. tot een totale waarde van ZlA miljoen gulden, levensmiddelen, kleding en medicijnen aan Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk verstrekt. Via de internationale commissie van het Rode Kruis zijn verder goederen ter wSarde van 50 miljoen Zwitserse franken over andere volkeren verdeeld. Alle goederen, die, naar ons van de zijde van het Nederlandsche Roode Kruis werd verzekerd, hun bestemming hebben bereikt, zijn tot voor kort gratis door de Nederlandse Spoorwegen verzonden. Zonder te wachten op de eerste gift konden - doordat het Nederlandsche Roode Kruis op een spoedige hulpverlening Is berekend - reeds de eerste dagen grote hoeveelheden bloedpiasma naar Hongarije worden verstuurd. WOENSDAG 15 MEI 1957 Personele hulp In ruime mate is er personele hulp verleend. Een geheel uit Nederlandse vrijwilligers bestaand Rode Kruis-korps. heeft zich bij voortduring voor de hulpverlening in verband met de ge beurtenissen in Hongarije ingezet. Een permanente staf van 50 60 man is in twee vluchtelingenkampen in Oosten rijk aanwezig geweest, om chauffeurs diensten te verrichten dan wel om lei ding te geven aan Rode Kruisteams. Voorts dient er aan herinnerd te worden, dat met medewerking van het Rode Kruis - ook het jeugd Rode Kruis legde daarbij een grote activiteit aan de dag - duizenden Hongaarse vluchtelin gen in eerste instantie in ons land wer den opgevangen en dat bij het infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis 6000 aanvragen van Hongaren om op sporing van verwanten binnenkwam. Hoewel dus het grootste deel van de Nederlandse medewerkers binnenkort naar ons land zal terugkeren, zal de hulpverlening door het Oostenrijkse Rode Kruis zelf nog langer duren, daar voor 15.000 vluchtelingen, die in kam pen zijn ondergebracht, nog een be stemming moet worden gevonden. Moeilijk is de toestand in Joego-Sla- vië. waar nog 13.000 vluchtelingen ver toeven. die door het Nederlandsche Roode Kruis dezer dagen van goederen en geld zullen worden voorzien. Hulp aan andere landen Ons werd verder medegedeeld, dat door het Ned. Roode Kruis ook hulp is verleend aan slachtoffers van rampen in de Libanon. Haïti. Columbia. Italië. Turkije. Afghanistan. Egypte. Grieken land. Jordanië en Iran, naar welke landen goederen ter waarde van f. 250.000 werden gezonden. Met het oog op de mijnramp te Marcinelle werd een bedrag van f. 225.000 aan de Belgische zusterorganisatie overgemaakt. Kort Rode Kruis-nieuws (Van onze Haagse redactie) De activiteit van het jeugd Rode Kruis strekt zich op het ogenblik tot niet minder dan 12.500 scholen uit. Door de Rode Kruis-hulpposten langs de weg is in het afgelopen jaar in 7.000 gevallen (500 meer meer dan het vorig jaar> hulp ver leend. Het Welfare-werk van het Rode Kruis wordt, behalve bij patiënten thuis, in 67 hospitalen verricht. In het afgelopen jaar zijn door het lectuurdepot van het Rode Kruis 60.000 boeken en 160.000 kilo gram tijdschriften verzonden. Bij de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis staan 10.900 donors ingeschreven. Uitbreiding aantal Rode Kruisvrijwilligers (Van onze Haagse redactie) Binnenkort zal door het Nederlandsche Roode Kruis een intensieve actie wor den ingezet met als doel tot uitbreiding te geraken van de vrijwillige medewer king aan het Rode Kruis-korps. Op het ogenblik beschikt men over 13.000 ge trainde vrijwilligers, welk aantal drin gend vermeerdering nodig heeft. Russische duikboten voor de Canadese kust Volgens berichten van vissers, pj.oi.en. kapiteins en bewoners van de Canadese kuststreek zou er in het gebied van de Atlantische Oceaan, dat behoort tot de territoriale wateren van Canada sinds verscheidene maanden een geheimzin nige activiteit onder de zeespiegel heer sen. Twee bewoners van Spencers Cove in New Foundland verklaarden maan dagochtend een onderzeeboot op onge veer 250 meter van de kust te hebben gezien. De boot bleef ongeveer een half uur boven water. Dit is de vierde keer binnen een maand, dat men een onder zeeboot heeft waargenomen voor de kust van New Foundland. Men heeft de nationaliteit van de onderzeeër niet kunnen vaststellen. Vol gens een woordvoerder van de Canadese marine is het niet uitgesloten dat. het een Russische onderzeeboot is geweest. De Canadese marine stelt een onder zoek in. Juwelen van Mussolini's vriendin werden verkocht In het proces te Padua over de ver dwenen schat, die Mussolini bij zich had toen hij bij Dongo aan het Comomeer werd aangehouden op zyn vlucht naar Zwitserland, verklaarde een getuige gis teren, dat hij en een andere partizanen leider de juwelen van Mussolini's vrien din Clara Petacci aan „de hoogste bie der" had verkocht. Hij zei zich de naam van de koper niet meer te kunnen her inneren. In de tas van Clara Petacci hadden zich behalve een halssnoer en andere juwelen een bedrag van 75.000 Zwitserse franken, tenminste tiendui zend peseta's en enige Engelse ponden bevonden. Eén van de andere 35 partizanen, die er van worden beschuldigd de schat te hebben ontvreemd, ontkende dat hij juwelen van de fascistische ministers aan vriendinnen zou hebben gegeven, zoals een getuige had verklaard. Naar de 600.000 leden Een half jaar geleden heeft het Ned. Roode Kruis een ledenwerfactie ingezet, welke 60.000 nieuwe leden heeft opgele verd, waardoor het totaal aantal leden thans 585.000 bedraagt, verdeeld over 421 plaatselijke afdelingen. Gehoopt wordt, dat bij de viering van het 90- jarig bestaan dit totaal tot 600.000 zal zijn gestegen. Nieuw invalidensehip van het Rode Kruis Over twee iaar in de vaart (Van onze Haagse redactie) Het nieuwe invalidensehip van het Rode Kruis, dat mogelijk de naam ..Henri Dunant" zal krijgen en met ge bruikmaking daarvan in de toekomst wekelijks boottochten met chronisch-bed- legerige patiënten zullen worden ge maakt. in tijden van rampen en oor log kan het als hospitaalschip dienst doen komt over twee jaar in de vaart. Het Nationale Rampenfonds heeft een deel van de bouwkosten van het schip, dat plaats zal bieden aan 80 a 90 patiënten, en waarin 60 a 70 bedden zullen kunnen worden geplaatst, voor zijn rekening ge nomen. \JOl> twtMs ddk hicuU Medische persoonskaarten? (Van onze Haagse redactie) Door het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis is een com missie ingesteld, welke zal nagaan of er voor het Rode Kruis een nieuwe taak is weggelegd met betrekking tot het in navolging van West-Duits- land uitgeven van medische per soonskaarten, die in geval van onge lukken van groot belang kunnen zyn. Indien tot het uitgeven van deze ge neeskundige persoonsbewijzen zal wor den besloten, ligt het in de bedoeling daarop, behalve natuurlijk de naam van de eigenaar der kaart, ook te doen ver melden de namen van degenen, die bij een eventueel ongeval gewaarschuwd moeten worden, alsmede de bloedgroep, welke de eigenaar heeft. Het staat nog niet vast of begonnen zal worden met de verstrekking van een dergelijke kaart aan automobilisten dan wel aan grote groepen, bijv. aan perso nen, die werkzaam zijn bij bedrijven. (Advertentie) NIEUWE OPELS, zonder chauffeur. VOLKSWAGENBUS zonder chauffeur. Reserveer tijdig. Rode Kruis geeft vijf postzegels uit Ter gelegenheid van het 90 jarige bestaan (Van onze Haagse redactie) Om over de voor zijn vele taken be nodigde gelden te kunnen beschikken zal het Nederlandsche Roode Kruis wederom zijn jaarlijkse campagne houden. Vorig jaar bracht deze campagne 1.3 miljoen op. Gehoopt wordt dat thans een bedrag van 1.5 miljoen be reikt zal worden. Voorts zal ter ge legenheid van het 90-jarig bestaan, dat op 20 juli te Scheveningen zal worden gevierd, een serie van vijf Rode Kruis postzegels met toeslag worden uitge geven. waarvoor door de overheid toe stemming is verleend. De verkoop dezer zegels zal plaats hebben in de periode van 19 augustus tot 19 oktober. De feestviering op 2QJuli zal omvatten een algemene vergadering, welke 's mor gens in het Seinposttheater zal worden gehouden en een feestelijke bijeenkomst 's middags, in de Kurzaal te Schevenin gen, tijdens welke in aanwezigheid o.a. van verschillende vertegenwoordi gers van Rode Kruisorganisaties in het buitenland een Rode Kruis-spel zétl worden opgevoerd. Na afloop van dit feest zal aan de zeezijde, de achterkant van het Kurhaus, door duizend leden van het Rode Kruis- korps een défilé worden gehouden, waar aan ook zal worden deelgenomen door een deputatie van het korps, dat met het oog op de hulpverlening aan Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijkse kampen is werkzaam geweest. Tijdens dit défilé zal de Rode Kruis- drumband. die uniformen en muziek instrumenten aangeboden zal krijgen, zich voor de eerste maal laten horen. Dezelfde dag zullen op een nader te bepalen plaats te Scheveningen natio nale wedstrijden van het Rode Kruis- korps worden georganiseerd. Een gigantisch werk! Oeververbindiugsprobleem wordt opgelost (Speciale berichtgeving) In de laatste fase van de Velsense tunnelbouw heeft de Nederlandse pers gisteren een bezoek gebracht aan het gigantische werk, dat slechts aan de noordzijde van het Noordzeekanaal nog de sporen van de mense lijke motten draagt - eind september - begin oktober zat men dit terrein geheel ontruimd hebben om plaats te maken voor het aanstormend verkeer: volgens de prognose 12.000 auto's per dag. Dan zal ook de operatie ..Ananas" voltooid moeten zijn, het in schijven optrekken van de ventilatiegebouwen aan de noordkant, die een „knelpunt" in het bouw schema dreigden te veroorzaken. Tegelijk met deze voltooiing van een groots werk, zal ook de nieuwe brug over het Buiten-lf bij Schelling- woude geopend worden. Inmiddels zullen de aan- en afvoerwegen deze snelle bouw nog niet bijhouden: pas in 1958 kan ook daar een eind komen aan de moeilijk heden. Advertentie Aan de zuidzijde van het kanaal heb ben bulldozers en draglines de om woelde aarde weer teruggeschoven over de bouwputten en binnen in de tunnel is men druk bezig met de afwerking. Waterstaat, verheugd over de vlotte gang van zaken en de daaruit voort vloeiende verkeersverbeteringen. heeft zich aan de andere kant rekenschap ge geven van de risico's der tunnelbouw: ir W. M. Le Cosquino de Bussy, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat. memoreerde in het kort de ver ontrustende wel, die zioh enige tijd ge leden openbaarde in de noordelijke bouwput, maar het zwaartepunt van deze bijeenkomst lag toch bij de toe- en afvoerende wegen, het gehele complex tussen de westelijke randweg om Haar lem en de invoeging van de noordelijke verbinding bij Limmen. Een prognose van het toekomstige tunnelverkeer leert dat Volgend jaar het verkeer in belangrijke mate zal wor den afgezogen door de Velser tunnel en de brug bij Schellirugwoude. waardoor aan de ene kant de Sluisweg. de pont bij Buitenhuizen en die bij Hembrug, en zelfs de Amsterdamse IJ-ponten verkeer zullen „afstaan" aan de Velser tunnel. en aan de andere zijde de brug bij Schellingwoude de IJ-ponten gaan ontlasten. Dit resulteert dan vermoedelijk in 12.000 auto's per dag door de Velser tunnel en 6.800 auto's over de nieuwe IJ-brug. De vraag of de Velser-tunnel dit verkeer zal kunnen wegwerken, werd door ir. Le Cosquino bevestigend be antwoord. De capaciteit der twee tun nelbuizen bedraagt 60.000 wagens per dag. zodat er voldoende marge is. Niettemin blijft een prognose moei lijk. De Buitenhuizer ponten bijv. kunnen best meer ontlast worden dan men thans vermoedt en datzelfde geldt voor de ponten bjj de Hembrug en de IJ-ponten. In elk geval zal het oeververbindings probleem over een maand1 of vier dui delijk tot een oplossing zijn gekomen, meende ir. Le Cosquino. Hierqit zal een ferme opbloei van Noord-Holland Noord voortkomen. De vraag, of de Sluisweg in IJmuiden opgeheven zal worden, noem de hij problematisch. Velsen en Hoog ovens houden een te groot belang bij deze verbinding, dan dat men zonder meer tot opheffing kan besluiten. Ir. W. C. Richter, hoofdingenieur van het arrondissement Haarlem van de Rijkswaterstaat, gaf een uiteenzet ting over de aansluitende wegen ten zuiden van de tunnel. De huidge Rijksweg 9. die thans o.m. aansluiting eeeft van Haarlem in de richtng van de pontveren van Velsen. verwerkt momenteel per dag naar schatting 8000 a 9000 voertuigen. Deze Rijksweg is lang niet bere kend op een toeneming van het ver keer dat na de openstelling van de tunnel op 10.000 a 12.000 voertuigen per dag wordt geschat, in enkele ja ren aan te groeien tot 15.000 voertui- I gen per dag. BINNENLAND De Nederlandse Bond van Plattelands- wouwen zal dOnsdag a.s. in gobouw Ti volt te Utrecht zijn algemene voorjaarsvergade ring houden. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van 't ms. „Willem Ruys" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd, dat 29 april jl. van Tand jong Priok ls vertrokken. Ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan zal de Algemene Vereniging voor de <Jenitrale Verwarmingslndustrie (ACI) op woensdag 22 en donderdag 23 mei in de Twentse Schouwburg te Enschede een ■technisch-wetenschappelijk congres hou den over het onderwerp „Verwarming van de volkswoning". De minister van Volkshuisvesting en BouwnijverheidIr. H. B J. Witte, zal het congres officieel ope nen. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat ls die heer mr. G. H. Dljkmans van Gunst, per 1 mei 1957 ontheven van zijn functie van waarne mend secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Het aantal Inwoners van de Noord oostpolder is in april de 24000 gepasseerd Op 1 april woonden er in deze polder 23.957 mensen en op 1 mei 24.399. van wie 12553 mannen en 11846 vrouwen. Bij K.B. is met ingang van de dag. waarop hij zijn amibt zal aamaarden be noemd tot gewoon hoogleraar in de afde ling der werktuigbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de werkplaatstechniek ir. A. J. Pekelharing. Het 600 ton metende zandschip Lim burg" ls gistermorgen ln het Haringvliet op een anker ran de zandzuiger „Ahoy" gevaren. Het schip is gezonken en door midden gebroken. De opvarenden konden worden gered. Te Leeuwarden is gistermiddag het ruim 3-jarige schipperszoontje Tamme Leinenga in de Potmarge te water ge raakt en verdronken. Pas geruime tijd na dat het kind Ln het water was gevallen werd het ontdekt. BUITENLAND Het Centrale Comité van de Chinese oommiunistische party heeft aanwijzingen aan de party-afdelingen gezonden, waarin verklaard wordt dat de leden van het cen trale comité en andere functionarissen van tijd tot tijd handenarbeid moeten verrich ten. zoals helpen bij de oogst en het re pareren van bruggen en dykerb, om de party „nader tot het voMc te brengen". In Chicago hebben twee jongetjes van 8 en 12 Jaar bekend minsbens 15 branden te hebben gesticht, waaronder twee in de St.-PauCs Episcopale Kerk doe voor meer dan een half miljoen dollar schade aan richtten. Zy werden aangehouden, toen men hun aanwezigheid opmerkte bij vier branden op dezelfde avond. In Rangoon (Burma) zijn Ln twee da gen tijd elf kinderen cwtvoerdi, meest meisjes. Op beschuldiging van spionage ten gunste van Engeland zijn In Leipzig (Oost- DuLtsland) vier Duitsers tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft een groep Senatoren meegedeeld, dat Kroesjt- sjef op het televisiescherm zaïl verschijnen ln een uitzending van het Amerikaanse omroepstation „Columbia Broadcasting System". Dulles zei dat deze uitzending een beeld geeft van een door Kroesjtsjef gehouden persconferentie. Te Parys is de 33-Jarige mevr. Ray- monde Douhine, die by de Franse gehei me dienst werkte, tot anderhalf Jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omidat zij inlich tingen zou hebben versteekt aan de Tsje- choslowaakse autoriteiten. Mevr. Douhine had verklaard, dat de Tsjechische autori teiten haar verzoek om een visum voor een bezoek aan haar Tsjechische echtgenoot en hun tienjarige zoon hadden ingewilligd op voorwaarde dat zij geheime inlichtingen verschafte. Tijdens een rede van Bondskanselier Adenauer op het congres van de Christen democratische partij te Hamburg heeft zich dinsdagavond een ..ontploffing" voor gedaan. waardoor honderden communis tische vlugschriften op de toehoorders neer daalden. Een militaire patrouille heeft op 1500 km van Buenos Aires, bij San Carlos Ba- riloche. de resten gevonden van een Argen tijns transporttoestel, dat sinds maandag werd vermist. De 15 Inzittenden zijn om- I gekomen. De raad van ministers der Sovjet- Unie heeft besloten over te gaan tot het uitgeven van een lening van IQ miajard roebel voor de ontwikkeling der nationale economie in 1957. aldus deelt Radilo Mos kou mede. De lening zal in vijf jaar aflos baar zdju. De Franse piloot Leon Blancotto heeft dinsdag door gedurende één uur en een kwartier ondersteboven te vliegen, een nieuw wereldrecord gevestigd. Het oude re cord was een uur en negen minuten. Blan cotto was met een „Stamp Monitor IV" opgestegen van het militaire vliegveld te CfcrmeUlee. en Vex in by Pointolee. President Eisenhower heeft dinsdag avond ln een rede voor de televisie ver klaard, dat de Ver. Staten een „onnodige gok" zullen wagen, als op het voor de de fensie uitgetrokken bedrag vaoi zijn begro ting belangrijk wordt besnoeid1. Doelend op de snelle Amerikaanse demobilisatie na de tweede wereldoorlog zei Eisenhower, dat hij nimmer akkoord zal gaan met een on juist economisch programma, waardoor de Ver. Staten en het leven van haar bur gers opnieuw aan het gevaar zouden wor den blootgesteld. Radilo Boedapest meldt, dat de Hon gaarse journalist Gabor Foly, die door een te Boedapest zetelende volksrechtbank ter dood was veroordeeld wegens het organi seren van een tegen het communistische bewind gerichte verzetsgroep, dinsdag in de Hongaarse hoofdstad ls terechtgesteld. Franse troepen hebben bh een zui veringsactie Ln de bergen van Sakamodl. 49 km ten zuiden van Algiers, een grote op slagplaats met springstoffen, waaronder vliegtuigbommen, ontdekt. Bil de Franse operatie zijn vier opstandelingen gesneu veld en zestien gevangen genomen Bij een Franse actie ten zuidoosten van Algiers, nabij Medea, zyn 39 opstandelingen om het leven gekomen. In West-Algerije heb ben Franse veiligheidstroepen vyftlen op standelingen gedood. De sultan van Marokko zal eind no vember. op uitnodiging van president Eisenhower, een officieel bezoek van drie dagen aan Washington brengen, zo ls dinsdag officieel ln Washington bekend gemaakt. Als gevolg van een hernieuwde be langstelling voor struisvogelveren ln de modehuizen te Parys. New Yonk en Londen zijn de prijzen voor de struisvogelveren ln de Zuldafrlkaanse plaats Oudtshoorn om hoog gevlogen. Op een velling aldaar werd enkele dagen geleden 10.000 pond veren verkocht voor prijzen, die herinneringen wekten aan de gouiden tdjd vlak voor de eerste wereldoorlog, toen ean pond veren zijn gewicht in goud opbraoht. Veren van eerste kwaliteit werden op deze veiling vei kocht voor niet mindier dan 1<50 gulden per pond: In Calcutta woeden een cholera- en een pokkenepidemie. 82 mensen zijn ln een week tijds aan de pokken bezweken. De oholera heeft in de afgelopen veertien dagen 83 doden geelst. Bij het verrichten van werkzaam heden in een oud huls ln Prculllysur- Glaise (Frankryk) heeft de bewoner vam d<a>t huls een ingemetselde wijnkelder aan getroffen. die o.m. 500 flessen wijn uit 1844 en een aantal flessen Madera uit 1789 bevatte. De wyn bleek uitstekend ge conserveerd te zijn. De bewoner veronder stelt dat zyn bet-overgrootvader deze wyn- voorraad heeft Ingemetseld tijdens de on lusten, dia het gevolg waren 'van de revo lutie van 1848. Vandaar de veelomvattende verbete ringen, die Rijkswaterstaat ook hier voorbereidt en die een verbeterde ver binding betreffen van Velsen in zuide lijke richting, om Haarlem heen, naar Den Haag. Ten zuiden van de tunnelingang is een nieuwe weg gemaakt, die een flauwe S-bocht aansluiting zal geven op het bestaande tracé van Ryiksweg 9 en tevens aansluiting krygt op de tun nel S kruisende Rijksweg 6. De hoofd rijbanen van d£ verbeterde weg krijgen een zeven meter brede asf alt-bet on ver harding. Langs de buitenzijden van de rybanen kernen doorgaande parkeer- stroken ter breedte van 2.75 meter. De twee hoofdrijbanen zullen worden ge scheiden door een 4*2 meter brede mid denlaan met beplanting. De hoof dry- banen zullen ten zuiden van Santpoort de te verbreden hoofdstraat kruisen door middel van een nog te maken viaduct. Ongeveer 600 meter ten zuiden van het viaduct zullen de twee hoofdrijba nen samenvloeien en aansluiting geven op de negen meter brede hoofdverbin ding van de reeds bestaande Delftlaan te Haarlem in de richting Den Haag. Joego-Slavië kan weer zware wapens krijgen uit Amerika De Amerikaanse regering heeft dins dag het een jaar geleden ingestelde ver bod op de uitvoer van zware wapens naar Joego-Slavië opgeheven. Joego slavië zal thans onder meer ook straal jagers mogen ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de wapenleveringen aan Joego-Slavië thans weer voortgang zullen hebben, „doch op bescheidener schaal dan voor de instel ling van het verbod". Het ministerie baseerde de opheffing van het verbod op een uitspraak van president Eisenhower dat Joego-Slavië „onafhankelijk is en er vastbesloten naar streeft dat te bly'ven". Het verbod op de uitvoer van zware Amerikaanse wapens naar Joego-Slavië werd verleden jaar ingesteld, nadat Con gresleden hadden geprotesteerd tegen Joegoslavië's verzoening met de Sovjet- Unie. Trots op onze burgerluchtvaart en K.L.M. Prins Bernhard heeft vanmiddag op het vliegveld Eelde de gebouwen van de Rijksluchtvaartschool officieel in gebru ik gesteld. De Prins hield daarbij een rede. waarin hij zeide dat een grote ondernemingsgeest en een even groot door zettingsvermogen tot het resultaat hebben geleid dat de Nederlandse burger luchtvaart een zeer eervolle plaats inn eemt in het wereldluchtverkeer. Deze voor een klein land als het onze zo markante positie 1» bevochten en veroverd In een lange strijd tegen concurrentie en helaas ook tegen restrictieve lucht vaartpoli tiek. Wij mogen dan ook trots zijn op de KLM, het wereldbedrijf onder Neder landse vlag, zo zeide de Prins. De modernisering van haar vloot, welke dit jaar en de komende jaren haar beslag krijgt, is er het bewijs van dat onze nationale luchtvaartmaatschappij, zoals steeds, het oog op de toekomst gericht houdt. Met grote vooruitstrevendheid maakt de KLM gebruik van de nieuwe mogelijkheden voor de verkeerslucht- vaart. opdat zij ook straks weer ten volle gereed zal zijn haar aandeel te leveren in het opvangen van het allengs sneller groeiende vervoersaanbod. De ontwikkeling van het verkeers vliegtuig in de jaren die wij thans be leven. mag revolutionair worden ge noemd. Zij schenkt het verkeer door het luchtruim met betrekking tot snelheid, ononderbroken overbrugging van afstan den en vlieghoogten mogelijkheden, die in het recente verleden nog niet prak tisch uitvoerbaar schenen. WOENSDAG Rehoboth: Politiek Jongeren Contact- raad. Bijeenkomst met Oostduitse studen ten. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Bond van Plattelands vrouwen. Spr. mej. A. Moleman. 8 uur nam. Oegstgeest: Gemeentehuis. Raads vergadering. 7.30 uur nam. DONDERDAG Gebouw Leger des Hells: Muziek- en zanguitvoering. 8 uur nam. Hoge woerd 175. Bijeenkomst Jehova's Ge tuigen. 7.45 uur nam. Zomerzorg: Ned. Ver. Expoge. Contact' avond met Oostduitse studenten. 8 uur nam. VRIJDAG. Langegracht 70: K. en O.-excursie naar Sted. Lichtfabrieken. 7.30 uur nam. Rehoboth: Spr. ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering „De Stem des Volks". 8 uur nam. De Doelen: Lustrum by eenkomst „Catena* 2.1'5 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Personeels ver. Elml-fabrJek. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoend 175. Waohbtorenstuidile Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Den Burcht: Kinderkoor „Ex Animo". 7J uur nam. DINSDAG Gulden VliesP/v.d.A.spreekuur voor de middenstand. 35 uur nam. Hotel Central: Jaarverg. Ver. voor Fa cultatieve Lykverbrandlng. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 m. bot 4 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur- 12 en 2—4 uur 's Zondags van 24 uur L. Mare 36: Tentoonstelling ..Catena" van Amp Smit. 129 uur nam. (T/m. 21 mei; 15/5 gesloten). Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 35 uur (t.e.m. 15 Juni). De snelle groei van onze burgerlucht vaart drukt zijn stempel uit den aard der zaak ook op het overheidsorgaan dat op de veiligheid van het vliegen toezicht houdt en de burgerluchtvaart op alle mogelijke ter inen steun ver leent. Tussen de Rijksluchtvaartdienst en de KLM bestaat dan ook de nauwste samenwerking om de hoogste graad van veiligheid te bereiken. De Rijkslucht vaartdienst beoogt de veiligheid in de lucht tot het uiterste op te voeren, niet alleen door zijn regelend en controle rend optreden, maar ook door zijn op leidingstaak ten aanzien van de vliegers ter verkeersluchtvaart. Voordat de Prins zijn rede uitsprak, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, in zijn wel komstwoord tot de Prins en de vele aanwezigen, de geschiedenis van de op leiding tot verkeersvlieger in ons land gereleveerd. Nadat Prins Bernhard de gebouwen officieel in gebruik had gesteld, heeft de heer J. A. Bach, hoofd van de afde ling vluchtproduktie van het directoraat produktie van de KLM en eerste direc teur van de Rijksluchtvaartschool, her inneringen uit de tijd van de opbouw van de school opgehaald. BIOSCOPEN Trianon: „De man Ln de regenjas". 14 Jr Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het brandmerk der zonde". 18 Jr Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur Zon dag 2.15, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Thousand Cheer". Casino: „Sissi". A.L Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uui. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Lichtzinnige meisjes" 18 Ir Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zwijgend heldendom". 1>_ Jr Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zoi 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uut. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 mei 8 uur waarge nomen door: Apotheek van Driesonm, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek Lammen- schansweg 4. tel. 23553; Apotheek Oegst geest. WilheOminapark 8 .tel. 26274. B(| geen gehoor b(j Uw huisarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. londag WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinohen Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome AJacclo V dó jg 2 1 s h O 3 CM zwaar bew. wzw 6 19 0.1 1 geh. bew. zzw 4 17 onbewolkt z 2 12 0.2 zwaar bew. zzw 6 17 0 regen zw 1 20 0.1 zwaar bew. ono 2 19 0 nevel windstil 18 0 nevel w 3 23 0 half bew. windstil 23 0 onbewolkt windstil 20 0 nevel ozo 2 20 0 licht bew. ono 2 21 0 onbewolkt zzo 1 19 0 nevel windstil 21 0 onbewolkt windstil 21 0 onbewolkt wnw 2 22 0 onbewolkt windstil 23 0 nevel windstil 25 0 mist ono 1 20 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2