Massa-inenting van jonge kinderen tegen de polio met Salk-vaccin Solex De Britse en Amerikaanse seliepen mogen weer door Snezkanaai varen Een serie van drie injecties met gratis behandeling WEERBERICHT Acht conservatieven maken zich j hoe kunnen wij dan het verlies van Cy- los van fractie in Lagerhuis Plannen van V.S. en Moskou voor wederzijdse luchtverkenning 96ste jaargang DINSDAG 14 MEI 1957 No. 29135 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de komende herfst: (Van onze Haagse redactie) Op advies van de Gezondheidsraad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bepaald, dat in de komende herfst en in het voorjaar van 1958 voor de aanvang van het polio-seizoen 1958 - tot massa-inenting van jonge kinderen zal worden overgegaan. Hiervoor zal voldoende Salk-vaccin uit de V.S. worden geïmporteerd, in afwachting van het gereedkomen van een eigen vaccin van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Het zijn de kinderen, die ge boren zijn in 1955, die het eerst ingeënt zullen worden tegen de poliomyelitis, omdat kinderen van omstreeks twee a drie jaar het meest bedreigd worden geacht door kinderverlamming. De vaccinatie zal in een serie van drie injecties plaats hebben, waarvan de eerste twee in de komende herfst worden gegeven, met een tussenpoos van ongeveer vier weken. De derde injectie zal ongeveer een half jaar daarna dienen te geschieden. Stimenwerkfatl Men kan dan in het voorjaar van 1958 tot uitbreiding van het aantal te vac cineren jeugdige personen overgaan. Locaal zullen de Kruisverenigingen, die zich daartoe onderling hebben ver staan. als steunpunten voor het vacci natieobject optreden. Zij zullen de voor lichting verzorgen en hun localiteiten beschikbaar stellen. De artsen ter plaat se zullen collectief aan het verrichten der vaccinaties deelnemen. Waar moge lijk zal een huisarts in een inentings- localiteit in staat worden gesteld zijn eigen patiënten te vaccineren. Behalve huisartsen zijn ook andere artsen bereid de vaccinaties uit te voeren. De gemeenten zullen door medewer king van de bevolkingsbureaus opgaven verstrekken, welke kinderen voor inen ting in aanmerking komen, op grond van hun leeftijd, terwijl ook administratieve bijstand kan worden verleend. De uitvoering van deze massa-inenting die ongeveer 220.000 kinderen zal om vatten. wordt gebaseerd op de samen werking tussen de gemeentebesturen, (speciaal het bureau bevolking en de GGD's), de samenwerkende Kruisver enigingen en de artsen en zal volgens een landelijk schema gedecentraliseerd plaats vinden. In iedere provincie wordt, onder toe zicht van de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, het uitvoerings schema zoveel mogelijk provinciaal, maar vooral ook locaal aangepast aan de daar bestaande situatie. Daar de vaccinatie van jeugdige per sonen een aangelegenheid is, welke on der de activiteiten van de kinderhy- giëne valt, worden de provinciale kin- derhy^iëne-organisaties van de Kruis verenigingen speciaal ingeschakeld en zullen de provinciale- en districtskinder artsen regionaal en locaal nauw bij de uitvoering worden betrokken. Beperkte bijdrage Bepaald is, dat het nodige vaccin gratis ter beschikking van de bevol king gesteld zal ivorden. Er zal evenwel een beroep op het publiek ivorden gedaan om een ze kere beperkte bijdrage te geven, zo als dit ook gedaan is tijdens het be volkingsonderzoek op T.B.C. Deze gevraagde bijdragedie een gulden per injectie zal bedragen, is echter niet verplicht. Maximaal zou dus de gehele behandeling de ouders of verzorgers op f. 3.- per kind ko men. Een behandeling komt het Rijk per kind op f. 7.50. Spoedig nadat het besluit genomen was om tegen polio te gaan vaccineren is men al aan de voorbereiding van een uitvoeringsprogram begonnen en thans kan gezegd worden, dat een en ander in grote lijnen gereed is. Men heeft besloten om de ontworpen organisatie, aangezien de omstandighe den provinciaal en regionaal in ons land verschillend zijn, niet ineens te zwaar te belasten en deze een inloopperiode te geven, waarna te verwachten is. dat de dan meer ervaren uitvoerende instan ties in grotere omvang werkzaam zullen kunnen zyn. Besprekingen over de limircompensatie - Morgen zullen de regering en de Stichting van de Arbeid opnieuw besprekingen voeren over de kwes tie van de compensaties voor de huurverhoging. Gisteren is deze kwestie in de Ministerraad be sproken. De Stichting schijnt tot overeen stemming gekomen te zijn over de loonsverhoging, die 2,4 zou gaan bedragen, maar nog niet over de bijstagen in de verschillende ge meenteklassen. By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd G6-68 Eigen financiering. Ongeveer zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met morgen overdag plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 MEI Zon op: 5.49 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 22.16 uur; onder: 5.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.59 en 16.25 uur. Laagwater te 1211 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Radio-actieve neerslag kan sterk verminderd worden De V-S. hebben „aanzienlijke vorde ringen- gemaakt wat betreft het ver minderen van de radio-actieve neerslag als gevolg van kernontploffingen, zo heeft dr. F. W. Libby, een lid van de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie. in een vraaggesprek met het tijdschrift „U.S. News and World Report" verklaard. Dr. Libby is van mening, dat men in de toekomst de radio-actieve neerslag op een peil kan houden, „dat men redelijkerwijze als ongevaarlijk kan beschouwen". Volgens de geleerde zijn de menings verschillen tussen de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie en de wetenschappelijke wereld over het ge vaar van genoemde neerslag aan het verdwijnen; in het algemeen zou de wetenschappelijke wereld „minder be zorgd" zijn dan voorheen, dank zij de uitgebreidere gegevens waarover zij thans beschikt. Een opname in het park van het kasteel van Laeken, waar het gezin van ex-Koning Leopold van België vertoeft. De Prinses van Rethy met haar kinderen links Prins Alexander naast hem Prinses Marie Christine en bij haar moeder het kleine Prin sesje Maria Esmeralda. l ligheidsraad na te leven, teniet gedaan. Advertentie KOOP HET BESTE EEN KROON K.V.T. KARPET 200x300 254.— Eerst kijken en dan kopen bij.. H A, A RLEAIME R STR A AT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 M ID Z A -BONNEN voor onze cliënten. Britse schepen mogen weer door het Suezkanaal varen, aldus heeft premier Macmillan gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt. De regering kon de reders niet langer adviseren van het kanaal geen gebruik te maken. De beta- ling van de tolgelden en andere kosten zal in ponden sterling geschieden, aldus Macmillan. Acht conservatieve Lagerhuisleden hebben zich gisteren, uit protest tegen de regeringsbeslissing ten aanzien van het Suezkanaal, los gemaakt van hun fractie. De „rebellen" zullen zich voortaan „onafhankelijke conservatieve afgevaardigden" noemen en zij zullen hun standpunt van geval tot geval bepalen, waarbij zij in het algemeen wel de conservatieve politiek ten aanzien van binnenlandse vraagstukken zullen blijven steunen. „Sussings- politiek leidt slechts tot rampen", aldus gaven zij in een gisteravond uitge geven verklaring te kennen. In Rome financieel overleg tussen Engeland en Egypte Hertog van Gloucester naar ons land DONDERDAG BIJ KONINKLIJK PAAR De hertog van Gloucester, oom van Koningin Elizabeth van Groot-Brit tan - nië, is gisteren van het vliegveld Mo- lesworth in Midden-Engeland vertrok ken voor een reis van vijf dagen langs oorlogsbegraafplaatsen van. soldaten uit Groot-Brittannië en het Britse Geme nebest in Nederland. België en de Duit se Bondsrepubliek. De hertogin van Gloucester zal zich donderdag bij de hertog voegen, wan neer zij de gasten van Koningin Jn- liana en Prins Bernhard zullen zijn te Soestdijk. De hertog onderneemt deze reis als voorzitter van de commissie voor Oor logsgraven. Macmillans motief voor hervatting van de vaart van Britse schepen door het Suezkanaal was gelegen in het voorbeeld van „verreweg de meeste buitenlandse scheepvaartmaatschappijen, die aan de conferentie in Londen deelnamen en die op de Aziatische landen varen". De Britse premier verklaarde nadrukkelijk, dat de bestaande rekening van Egypte bij de Bank van Engeland die door Londen na de naasting van het Suez kanaal door president Nasser geblok keerd werd geblokkeerd zal blijven. Op deze rekening heeft Egypte een te goed van 27.800.000 pond sterling. .Mac millan zei. dat opheffing of wijziging van de bestaande beperkingen vanzelf sprekend moeten afhangen van bevre digende regelingen met Egypte inzake alle financiële vorderingen, die Groot- Brittannië op Egypte heeft. Deze bespre kingen zullen in een neutrale omgeving gevoerd worden: zij beginnen op 23 mei in Rome. De bovengenoemde acht conservatieve Lagerhuisleden, die het met het stand punt van Macmillan niet eens zijn, zeg gen in hun verklaring o.m.: „Dit is een nieuw stadium in een lange reeks van Britse regeringsterugtochten, die wer den ingeleid door het zwakke optreden der toenmalige socialistische regering hij het conflict in Perzië om de in Engels bezit zijnde raffinaderijen van Abadan. Door te weigeren het Suezkanaal open te stellen voor Israëlische schepen heeft Nasser reeds zijn belofte om zich te hou den aan de bepalingen van de overeen komst van Constantinopel geschonden en hij heeft hiermede tevens zijn bereid heid om de zes beginselen van de Vei- I prus voorkomen?", aldus de verklaring van de acht. De schepen van Israël Hugh Gaitskell, de leider van de Labour- partij, zei dat het Lagerhuis de verkla ring van Macmillan met teleurstelling, maar zonder verrast te zijn, had aange hoord. Hij merkte op dat de voorwaar den, die Groot-Brittannië thans ge dwongen is te aanvaarden, veel zwaar der zijn dan die voor 30 oktober 1956, de dag waarop de Brits-Franse strijdkrach ten hun actie tegen Egypte ontketen den. Macmillan was het hiermee niet eens. Hij verklaarde dat er volgens hem geen reden bestond aan te nemen dat de onderhandelingen, gevoerd op de toen bestaande basis, tot bevredigender resul taten zouden hebben geleid. Op de vraag van een Labourlid of het in de lijn van de regeringspolitiek ligt de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal te waarborgen, ant woordde Selwyn Lloyd dat de Britse regering van mening is, dat de Israë lische schepen krachtens de Conventie van Constantinopel van 1888 gerechtigd zijn door het kanaal te varen. .Onder protest' Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de Ame rikaanse reders meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen de vaart van Amerikaanse schepen door het Suez kanaal. mits de tolgelden onder protest betaald worden. Er zijn gisteren 27 schepen het Suez kanaal binnengevaren. Dit is meer dan ooit sedert het kanaal op 8 maart weer Nederlands-Egyptisch overleg over betaling Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is vóór het einde van deze week geen intrekking te verwach ten van het voor enkele weken door de Nederlandse regering aan de rederijen gegeven advies haar sche pen niet van het Suezkanaal te laten gebruik maken. De Neder landse regering wenst namelijk met het intrekken van dit advies niet vooruit te lopen op de regeling van de betaling van de kanaalgelden. De onderhandelingen over deze regeling zijn zaterdag in Cairo be gonnen als voortzetting van bespre kingen over het algemene betalings akkoord tussen beide landen. Aan genomen kan worden, dat deze be sprekingen nog voor het einde van deze week tot een resultaat zullen voeren. Hangende deze beslissing heeft de Nederlandse regering het niet nodig geoordeeld bijzondere maatregelen te treffen temeer om dat voor de Nederlandse schepen, die in de eerstkomende dagen het kanaal zullen passeren voldoende middelen beschikbaar zyn om de tol te betalen. voor het verkeer werd opengesteld, maar nog altijd dertien schepen minder dan het gemiddelde in 1955. President Nasser van Egypte gelooft, dat de Ver. Staten de positie van En geland „als grote mogendheid die pro beert Egypte en het Midden-Oosten te overheersen", heeft overgenomen, zo heeft de Amerikaanse Democratische Senator Humphrey verklaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse blad „U.S. News and World Report". Senator Humphrey, die onlangs in Cairo met Nasser heeft gesproken zei, dat de Egyptische president „vervuld is van twijfel en wantrouwen ten aanzien van het Westen". Hy wordt steeds meer anti-Westelyk en in het bijzonder anti- Amerikaans, zo meende Humphrey. Premier Nehroe 8 en 9 juli in ons land De premier van India, Nehroe. zal op 8 en 9 juli als gast van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land brengen, aldus wordt van officiële zyde meegedeeld. Nehroe zal ons land bezoeken in aansluiting op zyn ver blijf in Londen, waar hij de Gemene best-conferentie zal bijwonen. De bekende evangelist Billy Graham heeft dezer dagen een be zoek gebracht aan President Eisen hower in diens ambtswoning te Washington. Bitty Graham in ge sprek met de President. Voorstellen dekken elkaar niet geheel De Amerikaanse vertegenwoordiger by de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Harold Stassen, heeft het denkbeeld geopperd om in Europa en in het Verre Oosten zones in te stellen voor wederzijdse luchtverkenning, zo hebben Ameri kaanse functionarissen te Washington verklaard. Volgens deze suggesties, die Stassen enige tyd geleden zou hebben gedaan naar aanleiding van soortgelijke voorstellen van de Sovjetrussische afgevaardigde Zorin, zou de Europese zone zich van de Noordpool tot de 45-ste breedtegraad en van vyf tot dertig graden ooster lengte moeten uitstrekken en Zwitserland, Duitsland, de helft van Nederland en België, een deel van Oost-Frankrijk, Noord-Italië, Oostenrijk en het noor delijke deel van Joego-Siavië. de landen van Oost-Europa met uitzondering van Bulgaryë. Albanië en Zuid-Roemenië, en een deel van West-Rusland omvatten. sen om in te gaan op Eisenhowers plan voor luchtverkenning. In antwoord op Stassens suggesties zou Zorin, naar van betrouwbare zijde te Washington wordt vernomen, weer een tegenvoorstel hebben gedaan. Wat Europa betreft, zou de zone iets naar het westen moeten worden verschoven, zodat een dee! van Engeland, het me rendeel van Frankrijk, geheel Joego slavië en Albanië en Noord-Grieken land er in zouden vallen. Aangaande het Verre Oosten herhaalde de Rus het voorstel, dat aan Amerikaanse kant be halve Alaska ook het westelijk deel der V.S. zou mogen worden gecontroleerd. Washington verheugd over Sovjetrussische bereidheid In het Verre Oosten zou het verken- ningsgebied Alaska en ongeveer een even groot stuk van Sovjet-Siberië moeten omvatten. Zowel het gebied in Europa als dat in het Verre Oosten zouden vanuit de lucht en op de grond mogen worden geinspecteerd volgens de lijnen, die president Eisenhower des tijds in zijn plan voor luchtverkenning heeft uiteengezet. Genoemde Amerikaanse functionaris sen verklaarden, dat deze suggesties van de V.S. niet betekenen, dat Washington overweegt troepen terug te trekken of anderszins te ontwapenen. Waarschijn lijk zou de Amerikaanse regering bereid zijn West-Duitsland op dit stuk gerust te stellen. De suggesties zouden slechts gedaan zijn om te zien. of zij een basis kunnen vormen voor latere onderhande lingen. Zoals bekend deed Zorin op 30 april voorstellen voor het instellen van zones voor wederzijdse luchtverkenning. waar bij enerzijds Oost-Siberië en anderzijds Alaska en het westelijk deel van de V.S. zouden zijn betrokken. De Amerikaanse regering zou dit onaanvaardbaar vinden maar zij zou verheugd zijn over de klaarblijkelijke bereidheid van de Rus- Dividenden-agio-reserve niet meer belastingvrij In een aan de belastingadministratie gezonden aanschrijving, heeft de mi nister van Financiën de inspecteurs der belastingen verzocht, alle agio-di- videnden in contanten, die op of na 14 mei 1957 door de vergadering van aandeelhouders worden vastgesteld, bij genieters voor de inkomstenbelasting te belasten als opbrengst van roerend kapitaal. Het is de minister n.l. uit verschillen de recente dividendvoorstellen van Ne- Daroel Islamrebellen onder een Nederlander Zeven fanatici gedood Een leg er-detachement heeft bij een hevig gevecht, dat vrijdag op West-Java plaats vond, zeven fana tieke rebellen van de Daroel Islam gedood, aldus wordt eerst heden be richt. Twee soldaten werden gewond en een dorpswachter gedood. De schiet partij met geweren had plaats in Tangkoekoeng in het sub-district van Tjitjalengka. Het leger heeft laten weten, dat de strijdkrachten van de Daroel Is lam onder leiding stonden van een man, genaamd ..Van Kleef', een oud-lid van het Nederlandse kolo niale leger. Knaapje in riool gestikt (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is het 2>/2 jarig zoon tje van de familie Knapen te Nijverdal achter de ouderlijke woning voorover gevallen in een rioolputje en gestikt. Het ventje heeft waarschijnlijk kans gezien zelf de ijzeren rooster van de put te verwijderen. derlandse N.V.'s gebleken, dat bij voort during misbruik wordt gemaakt van de wetstoepassing, welke in de aanschrij ving van 13 maart 1954, no. 92 aan de inspecteurs der belastingen met betrek king tot uitkeringen ten laste van agio- reserves is voorgeschreven. De minister doelt hier op de gevallen waarin jaar lijkse dividenden in contanten worden afgeboekt van de aglio-reserve. veelal onder gelijktijdige reservering van een even groot bedrag uit de jaarlijkse winst. Agio-dividenden in de vorm van aande len blijven onbelast.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1