ZWITSAL Hard werken en aardig verdienen, maar wat zal de toekomst brengen? Totale maansverduistering in de avonduren van vandaag Nederlanders in Indonesië (II) De employé: Hoe is het nu in Hollandof ben ik te oud?" KINDERSHAMPOO Kleurrijk schouwspel als weer ons niet in de steek laat 96ste jaargang Maandag 13 mei 1957 Derde blad no. 29134 Pasar Baroe, een van Djakarte?s drukste winkelstraten: modemaga zijn LibertyBata, de Snoeper, de Bijenkorf Het lijkt zo Neder lands, het is het zo weinig Sterke overcapaciteit van de Europese maalbedrijven Tqdens de algemene vergadering van de Vereniging van Duitse maalbedrijven te Bad Godesberg, heeft de Nederlandse voorzitter van de Int. Vereniging van Meelfabrieken, de heer H. J. de Koster uit Leiden gesproken over de overcapa citeit van de Europese maalbedrijven. De maalderij vraagt grote investerin gen, doch kost verhoudingsgewijs weinig aan bedrijfskosten. De afschrijvingen daarentegen zijn. vooral indien het be drijf enige uren per dag stil ligt, hoog, aldus de heer Koster. In deze bedrijfstak is de drang naar continubedrijf groter dan in bedrijven, waarin loon- en energiekosten grotere rollen spelen. Bij lage prdduktieprijzen zal de drang naar continubedrijf eerder stijgen dan afnemen. In vele landen bestaat een grote overcapaciteit in de maalindustrie waardoor de molens slechts 4 tot 5 dagen per week kunnen draaien. Het broodverbruik neemt niet toe in verhouding tot de bevolkingsaanwas, doch vermindert zelfs iets, zodat de meelafzet nauwelijks op hetzelfde niveau gehandhaafd kan worden. De vraag is dan ook, hoe het vraagstuk van de overcapaciteit in deze kapitaal intensieve industrie moet worden opge lost. In vrije concurrentie zou dit aan zienlijke kapitaalsvernietiging beteke nen. Op de lange duur zal het bestaan van aanzienlijke overcapaciteit grote nadelen voor bedrijfstak en nationale economie betekenen, omdat te kleine produktie prijsverhogend werkt. Een op lossing langs organisatorische weg ligt dus voor de hand. Bij het voortschrijden naar een Euro pese markt zullen de vraagstukken van de maalindustrie steeds meer interna tionaal moeten worden opgelost. In de bedrijfstak zelve is de samenwerking over de grenzen groeiende. In de komende bijeenkomsten van de Inter nationale Vereniging zullen vraagstuk- Nog geen resultaten der Ned.-Duitse besprekingen (Van onze redactie) De leider van de Duitse delegatie bü de Nederlands-Duitse besprekingen in Den Haag, prof. dr. Erich Kauf- mann, is naar Bonn teruggekeerd. De delegatieleiders hebben de technische uitwerking van de financiële proble men aan hun deskundigen overgedra gen. De besprekingen tussen oud-minis ter Bejjen en prof. Kaufmann hebben in een informele en vriendelijke at mosfeer plaats gevonden. De hoofd schotel van de onderhandelingen werd ditmaal gevormd door de kwestie van de „Auslandbonds", de tijdens de oor log uit ons land weggevoerde Duitse effecten. De delegatieleiders hebben het tijdstip, waarop zij elkaar in Bonn of in Den Haag, dat hangt van de omstandighe den af zullen ontmoeten nog niet be paald. Hoewel de besprekingen tot dus ver niet onbevredigend zijn verlopen, wijst men er van bevoegde zijde op, dat er nog wel enige tijd overheen zal gaan, voordat men van bepaalde resultaten kan spreken. In Nederland beseft men bovendien, dat er in Duitsland ten aanzien van ver schillende problemen nog sterke weer standen heersen. Dit is, in het bijzonder, het geval in de kwestie van de Eems en de Dollart. Wanneer men van Neder landse zijde de zaken zou forceren zou den de Duitse weerstanden alleen maar groter worden. ken over concurrentie, transportprijzen en gezondmaking worden behandeld. De Duitse minister van Voedselvoor ziening, Landbouw en Bosbouw, dr. H. Lübke, heeft tijdens de bijeenkomst o.a. gezegd, dat de Duitse maalcapaciteit van 10 miljoen ton ongeveer het dubbele is, van wat men nodig heeft. Opstanden in Neord-Vietnam met geweld neergeslagen Vandaag is de president van Zuid- Vietnam, Djem, met confetti-regen in New York verwelkomd, nadat hij in Washington de gast was geweest van zijn ambtgenoot Eisenhower. Djem zal drie dagen in New York blijven. Alvo rens uit Washington te vertrekken gaven de beide presidenten een gemeenschap pelijke verklaring uit, waarin zij te ken nen gaven vastbesloten naar vreedzame hereniging van Vietnam te zullen stre ven. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat de twee presidenten zieh be wust zün van de sterke uitbreiding van de Noordvietnamese strijdkrachten in de afgelopen twee en een half jaar. „Wijw eten, dat vrijheidslievende inwo ners van Noord-Vietnam in verzet tegen het communistisch bewind zijn gekomen en dat deze opstandpogingen met geweld zijn neergeslagen". De verklaring wordt besloten met de opmerking, dat president Djem er in minder dan drie jaar in geslaagd is de toestand van wanorde, die in Zuid- Vietnam na jaren van oorlog heerste, te veranderen in een situatie van voor uitgang en stabiliteit. Zodat in de ochtendschemering op Kemajoran voor het vertrek van de da gelijkse KLM-connie of wanneer de Oranje de waarschuwing „wegbrengers van boord" over de haven van Priok doet loeien, men van de vrienden en kennissen die verlofgangers gaan „af- douwen" altijd wel weer hoort: „Dag mensen. Veel plezier. Zien we jullie nog terug?" Nu, met dat plezier schikt het nog wel, al gaat er veel kostbare verlof tijd verloren met dat „toch eens rond kijken in Nederland. En het terugzien? Aan weerszijden van het tropisch silhouet tigt het heimwee van de Nederlander in Indonesië besloten. Hij verlangt naar Nederland en als hij daar is, verlangt hij naar Indonesië terug. Zoals bekend omvat het kwantum dat onder deze overeenkomst valt in to taal 2000 vluchtelingen. Hiervan zijn er reeds 700 naar Canada vertrokken, met het s.s. „Zuiderkruis" op resp. 11 maart en 8 april j.l. De „Johan van Olden- barneveldt". die op 20 mei a.s. naar Ha lifax vertrekt zal ongeveer 6 700 Hon garen vervoeren. De laatste vluchtelin gen zullen op 7 juni a.s, naar Canada vertrekken. Daarmede zal dan het ex tra kwantum dat tijdelijk in Nederland verbleef vertrokken zijn. Figuur 2. In het bovenste deel van de tekening is een klein gedeelte van het onderste deel vergroot getekend. Boven: de dampkring verstrooit de blauwe stralen van de ondergaande zon. Alleen de rode stralen gaan ongehin derd door. Dientengevolge lijkt de on dergaande zon rood. Stel U voor dat U juist op de grens van het lichte dag- en het donkere nachtgedeelte van de aarde staat. Onder: de rode zonnestralen worden door de dampkring gebroken en aldus binnengesmokkeld in het gebied waar volgens figuur 1 geen zonnestraal zou mogen doordringen. Deze afgebogen rode zonnestralen verlenen de verduis terde maan haar opmerkelijke rode kleur. Men Iaat zich niet onder druk zetten (Van onze reisredacteur) Djakarta. Terwijl ik in de gloeiend hete auto allang mijn boordje had losgemaakt en de transpiratie de plooi uit mijn broekpijpen dreef, bleven witte lange broek en wit overhemd, mèt das, van mijn metgezel voldoen aan het decorum dat van de Nederlandse employé in Indo nesië vereist wordt. Hij transpireerde alleen een beetje aan de slapen en wiste dat in een gewoontegebaar met de rug van zijn hand af. Er was trouwens al véél gewoonte geworden, hij was nu vijf jaar in Indonesië, een flinke eenvoudige jongen, nog geen dertig, die vroeger snel carrière zou hebben gemaakt. Hoe het nu was? „Hard werken, een hoop verantwoordelijkheid, een hoop ged.Maar hét is wel te harden. We vermaken ons wel zo'n beetje. En we verdienen niet zo slecht". Hij werd er warempel nog een beetje geestdriftig over, „van moeilijkheden overwinnen leer je wat", vergat in het vuur van zijn betoog haast een ander gewoontegebaar, de omzichtige boog om een onverhoeds afzwaaiende betjah „Nooit een betjah aanrijden, krijg je de grootste ellende mee, ze springen je met z'n allen op Je nek". Hy zei ook „Waar krijg ik ergens anders een baan, waar ik zo veel zelf mag beslissen en waar niet een of andere baas de hele dag in mijn nek staat te ademen?" Toen keek hij tfen minuten stil voor zich uit. Daarna: „Hoe is het nou in Nederland? Zijn daar nu nog kansen? En wanneer vinden ze je te oud? Weet je, het is hier allemaal wel heel aardig, maar hoe lèng nog? Dè,t is het onzekere. Als ze over vijf of tien jaar de maat schappij hier definitief de hals omdraaien, dan ben ik te oud, dan komen ze ineens allemaal. En dan zijn er ook nog de kinderen. Als ik straks met verlof ga, wil ik toch eens rondkijken in Neder land naar wat anders. Alleen zal ik er misschien niet meer kunnen wen nen. Het blijft vervelend Ziedaar in een notedop de Neder landse employé in Indonesië. Met hun vrouwen en kinderen vormen zij een groep van omstreeks 18.000 zielen. Zij zitten er bij de olie, in de handel, de cultures of de scheepvaart. Er zijn er ook nog 2500 (families inbegrepen) in dienst van de Republiek. Zij wonen en werken in Djakarta, Soerabaja, Makas sar, Medan, Padan of Palembang of op de ondernemingen. In het laatste geval hebben zij het niet zo gemakkelijk, er zitten nog altijd planters in gebieden in West-Java waar de Daroel Islam opper machtig heerst en waar het Indone sische leger voor geen geld ter wereld durft te komen. Niet dat daar groot lijfsgevaar bestaat voor de eenzame administrateur en zijn vrouw, die haar kinderen zo goed en kwaad als dat gaat een beetje onderwijs geeft, maar de „D.I." komt wel op ge zette tijden eten, geld en kleren eisen. Onder bedreiging met wapens natuurlijk. Er wordt daar trouwens zo wat iedere nacht geschoten. Men went eraan, maar het blijft vervelend De KLM-machines vèn Djakarta lyken altijd voller dan die nè&r Djakarta, het personeelsverloop baart de maatschap pijen grote zorg, het eindeloos geharre war met entry en re-entry visa doet daar nog een schepje bij. Liquidatie-mentaliteit D&t was dus de onzekerheid waarvan die doorsnee-employé sprak. „Hardwer ken", zei hij verder. Nu, d&t gebeurt, de lange lieve hete dag lang voortploeteren over de onwaarschijnlijkste obstakels. Over niet zo slecht verdienen had hij het ook. Daar moet men zich geen overdre ven voorstellingen van maken. In luxe baden doet vrijwel niemand zich, de pas uitgezondenen moeten zich uitgesproken beknibbelen, want Indonesië is een duur land geworden. Wonen is het grootste probleem. Er zitten jonge employé's al jaren in hotelkamers die zij met ande ren moeten delen, geen onverdeeld ge noegen in de hitte. En er zijn jonge echtparen die in zij het dan aardig ingerichte en nogal ruime garages wo nen. De laatste tijd worden er door de maatschappijen overigens wel huizen en flatgebouwen neergezet. Uiterst comfor tabel. Maar toch een teken aan de wand! Er hangt in het buitenlandse bedrijfs leven een zekere liquidatie-mentaliteit, een fiks deel van de winst die niet ge transfereerd mag worden, wordt niet meer produktief belegd, maar in objec- Bouwen op drijfzand? Er zijn onder die Nederlandse em ployé's de „ouden" en de „nieuwen". De eersten hebben „tempo doeloe", de oude tijd, nog meegemaakt. Hun aanpassing aan de nieuwe is vaak van licht-iro- nische zwijgzame aard. Al houden zij natuurlijk wèl van het land. De onze kerheid over de toekomst raakt hen ook minder, zij dienen de tijd uit, die hen scheidt van het pensioen en het huisje in Loosdrecht waar zij in de trage hitte van dromen. Het zal diè tyd nog wel duren. Voor de nieuwen ligt het net anders om. Zij zyn na de oorlog gekomen, met de beste bedoelingen en met veel energie, zij hoefden zich niet om te schakelen, accepteren nu de dagelijkse moeilijkheden als haast vanzelfspre kend. Maar hun grote zorg betreft de toe komst, hun pensioen is nog ver weg, een heel werkzaam leven lang. En als zij zien hoe de activiteit van de bui tenlandse bedrijven steeds verder wordt afgekneld, rijst bij hen de kwel lende vraag of zij niet op drijfzand bouwen. Hongaren met „Grote Beer" naar Canada Het bij de Holland-Amerika Lijn in beheer zijnde emigrantenschip „Grote Beer" van de Nederlandse regering, vertrekt morgen van de Wilhelmina- kade te Rotterdam naar Quebec en Montreal in Canada. Aan boord be vinden zich ongeveer 400 Hongaarse vluchtelingen die na een tijdelijk ver blijf in ons land naar Canada emigre ren. ten die gemakkelijk van de hand ge daan kunnen worden, èls Het dure leven De duurte van het leven beknot ook de bescheiden vermaaksmogelijkheden. Ik heb eens in een Nederlands week blad over slemppartijen en bandeloos heden gelezen. De auteur van dat stuk moet wel zwaar door de muskieten gebeten zijn. Ja, in de hitte brengt een fles koud bier vaak soelaas en het „splitje" één vinger whisky en een plens soda valt er na acht uur transpireren op kantoor ook mooi in. Maar een biertje kost 8 roepiah als men uitgaat en dus gaat men niet veel uit. Waarheen trouwens? In Dja karta ritselt het echt niet van de nachtclubs. Er is de Britse „Box Club", innemende schoolfeestatmosfeer onder een portret van Koningin Elizabeth, en de golfclub. Voor de weekends de „Jachtclub" in Priok waar het echt waait en men zich een heel klein beetje op Kaag of West einde kan wanen. En dan, iets plech tiger, de „Djakarta Club". Vroeger was dat de sociëteit „De Harmonie", die in 100 jaar nimmer haar poorten sloot. Nu staat er bij de w.c. een bordje „gentle men" en de bibliotheek heet „Library", hetgeen iets internationaal-neutraler klinkt. Op de buitenplaatsen rest slechts de „soos", waar de tijd van rumoerige feesten en grote rijsttafels voorbij is. Wel wordt het kringetje aldoor kleiner, steeds minder van dezelfde gezichten. De gesprekken variëren nauwelijks: „Ja, met Kees heb ik nog op school gezeten, die KeesJe boft als je naar Padang wordt overgeplaatst, lekker klimaat Gaan jullie nü al met verlof?We moeten opstappen, baboe heeft vrij nou, nog een laatste biertje dan". (Door dr. J. J. Raimond jr.) Tijdens een totale maansverduistering, die vanavond te zien valt, zal ons een kleurrijk schouwspel worden geboden. De gehele ons omrin gende natuur doet er aan mee. Terwijl de verduistering aan de gang is, heeft de gehele hemel een afwijkende kleur en zien we rondom de weiden, de bomen en de huizen in verrassende kleurschakeringen. Doch dit alles gaat teloor indien de hemel bewolkt is. Ons goede Ne derland is helaas ook wolkenland, we kunnen niet anders dan dit aanvaarden en hopen dat vanavond de hemel wolkenloos zal zijn. Indien de natuur ons vergast op een wolkenloze of bijkans wolken loze hemel, dan zal zij ons tevens een schier ideale maansverduistering aanbieden. Ideaal, omdat zij zich nu eens niet diep in de nacht of in de vroege ochtend afspeelt, maar in de loop van de avonduren, ideaal ook, omdat het niet een koude winteravond maar een prettig frisse lenteavond is. maan dan gaat vertonen: de schaduw van de aarde begint over de maan te kruipen. Tegen drie en twintig uur is de maan geheel in de schaduw van de aarde. De grauwe kleur is gaandeweg in diep rood overgegaan. Rood? Een rode schaduw en niet een zwarte? Verduisterde maan is rood! Indien de aarde niet in een dampkring was gehuld, zou de schaduw van de aarde een scherp begrensde ronde vlek zijn (zie figuur li- Een gewone schaduw dus, zoals wij die bij' zonneschijn en lamplicht overal om ons heen kunnen opmerken. Doch de aarde bezit een dampkring en deze draagt de schuld dat de scha duw van de aarde een wazige onscherpe rand heeft en bovendien rood,is. Aan de hand van figuur-2 'is dit ge makkelijk duidelijk te maken. Laten we eerst het bovenste deel vaüi de figuur bezien, waar een gedeelte van het aardoppervlak is getekend. De damp kring is door een verzameling stipjes voorgesteld. De zonnestralen komen van rechts. Er zijn rode, oranje, gele, groe- Figuur 1: Indien de aarde geen dampkring be zat, zou tijdens een maansverduistering geen zonnestraal tot de maan doordrin gen. Denk de zon op grote afstand rechts van de aarde. De maan zou tijdens de verduistering volkomen onzichtbaar zijn. Begin vroeg Ik zal niet trachten Uw gewaarwor dingen te beschrijven, ge moet zelf het schouwspel ondergaan, bij voorkeur in andere reactie ondervonden dan in Ne derland zélf. Dat de Nederlanders in Indonesië zich nochtans niet onder druk la ten zetten, hebben prof. Drost en de zich journalist noemende Willem L. Oltmans met hun onbezonnen, ja uiterst kwalijk adres inzake -Nieuw- Guinea ondervonden. Dat er weinig regelmatig vriend schappelijk contact met Indonesiërs is, weinig belangstelling voor de In donesische cultuur kan men betreu ren, maar ook begrijpen. Dat echter een van de Nederlandse professorale initiatiefnemers van het Nieuw Gui- nea-adres jegens mij de houding van zijn landgenoten in Indonesië als „massale hysterie" wilde ken schetsen, doet ernstige twijfel rij zen aan zijn waarnemingsvermogen en menselijk inzicht. In de hitte van de dag onder moeilijke omstandigheden en met een onzekere toekomst in het ver schietdoet het overgrote deel van de Nederlanders in Indonesië ge staag en onopvallend zijn iverk. Wat loïl men méér van hen ver langen? de stille natuur. En wilt ge het schouw spel ook begrijpen, beperk U dan niet tot de totale verduistering dochbe- jgin uw waarnemingen om twintig uur! Om twintig uur is de zonneschijf op weg naar zijn plaats van ondergang. Het zonnelicht komt bijna rakelings over het aardoppervlak naar ons toe. Het bereikt ons oog nadat het een lange weg door de aardse dampkring heeft afgelegd. Daar om ziet de zon rood. Terwijl de zon ter kimme neigt, komt pal er tegenover de maan te voorschijn. Evenals de ondergaande zon wordt ook de opkomende maan door de dampkring rood gekleurd. Prent hun kleur in uw geheugen, opdat ge die straks kunt ver gelijken met de kleur die de maan tijdens de verduistering zal vertonen. Gedurende een tiental minuten zijn zowel de zon als de maan boven de ge zichtseinder. We hebben dan ruim schoots de gelegenheid vast te stellen dat de zon en de maan vrijwel recht tegenover elkaar staan. Vergeet vooral niet dat de aarde, waarop ge zelf staat er ook bij behoort. De aarde staat tus sen de zon en de maan in. Derhalve is de verlichte helft van de maanbol in zijn geheel zichtbaar; de maan is „vol"! Toch staat de aarde om twintig uur nog niet precies tussen de zon en de maan in, want dan zou de verduistering reeds aan de gang moeten zijn. Neen, om 21.45 begint de aarde zich werkelijk tussen de zon en de maan te schuiven. Ge kunt het zien aan de grauwe kleur die de linkerrand van de ne, blauwe en violette zonnestralen. Wij letten alleen op de rode en de blauwe stralen; dit is voor ons doel voldoende. Het lukt de blauwe stralen niet de lan ge weg door de dampkring ongehinderd af te leggen; de een na de ander onder gaat het lot van de blauwe straal in de tekening. De blauwe stralen worden naar allerlei kanten geknikt, zij ver spreiden zich in allerlei richtingen. Dit is de oorzaak dat we overdag de hemel blauw zien. De rode lichtstralen zien wel kans de reis door de dampkring zonder al te veel ongelukken te volbrengen. Toch hebben ook zij iets te verduren. Terwijl zij de dampkring binnendringen en in steeds dichtere luchtlagen terechtko men, worden ze gebroken. In plaats van rechtuit te gaan, volgen ze een kromme weg. En dit is hetgeen het onderste deel van figuur 2 verduidelijkt. De rode zonnestralen die door de aardse dampkring zijn afgebogen, de een meer dan de ander, dringen door in het gebied waar zonder toedoen van de dampkring geen zonnestraal kan binnenkomen. Met andere woorden: er bevindt zich links van de aarde niet een donker schaduwgebied, maar een bundel ros sige lichtstralen, die de maan tijdens de verduistering een Bordeaux-rode kleur verlenen. De verduisterde volle maan verspreidt op haar beurt niet het bleke licht dat we van de volle maan gewend zijn, maar zij zet de hemel en onze omgeving in een violette of paarse gloed, die het aanschouwen van een totale maansver duistering tot een bijzondere gewaar wording maakt. Vooral géén politiek! Eén ding raken die gesprekken nooit: de politiek. Met een zo uiterste angst valligheid mijden de Nederlanders de interne politieke aangelegenheden van hun gastland, dat zelfs sommige grotere Nederlandse maatschappijen politiek verbazend slecht geïnformeerd blijken. Zelfs de politieke processen hebben bij de Nederlandse gemeenschap in Indo nesië een veel gematigder en ook geheel

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9