ELEKTRO-MONTEUÜ Katwijkers op weg naar IJmuiden SCHILDERS GEVRAAGD Een lange en moeilijke weg President Eisenhower moet hard vechten voor zijn begroting Indonesië over de maatregelen tegen de subversieve acties KANTOORBEDIENDE X. VA\ RESTEREN Zn. Gebrs. TtüTlOijL Co. N.V. Zomerhuisje MAANDAG IS MEI 1957 Wanneer op 21 mei de eerste ploeg haringloggers naar de visgronden vertrekt, zullen daar 37 Katwjjkse loggers by zyn. De schepen zijn in Katwijk gereed gemaakt voor de visserjj en hebben daarna een moeizame tocht gemaakt door de binnenwateren van Katwijk naar IJmuiden. Vanmorgen voeren weer twee Katwijkse loggers door de Leidse grachten: de KW 54 en de KW 29. Toen onze foto genomen werd was de KW 54 reeds weer 'n brug ge passeerd, terwijl men op de achtergrond Tanker „Jacob Verolme" te water gelaten Optimisme voor scheepsbouw Zaterdagmiddag is bij de werf Jan Smit en Zoon N.V. te Alblasserdam de 26.500 ton metende ertsolietanker „Jacob Verolme", bestemd voor de Ned. Ertsolietankersmaatschappij NV te 's-Gravenhage, te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw A. C. Verolme-Weegink echtgenote van de heer C. Verolme, gedelegeerd lid van de Raad van Be heer van de Ned. ErtstankersmaaU schappij N.V. De „Jacob Verolme" is de derde tan ker van een serie van drie, die de Ne derlandse Ertstankersmaatschappij bij de werf Jan Smit en zoon heeft be steld. Door deze ertsolietanker ..Jacob Verolme" te noeme.n wil de opdracht gever, die zijn jeugd in de landelijke omgeving van Nieuwe Tonge doorbracht zijn overleden vader eren. De tewaterlating van het nieuwe schip verliep voorspoedig. Dit verdient voor al hierom waardering, omdat het bijna 200 meter lange schip te water is gelo pen in de Noord, een vaarwater dat on geveer 240 meter breed is. De heer Verolme deelde mee, dat hij van de Standard Oil of New Yersey in Amerika opdracht gekregen heeft tot de bouw van drie tankers van elk 47.000 ton en voorts optie heeft gekregen op twee maal drie tankers van nog grotere tonnage. De heer Verolme is dan ook zeer optimistisch over de toekomst van de scheepsbouw in Nederland. De minister van Staat prof. mr. P. S. Gerbrandy sprak in zijn hoedanigheid van president van de Ned. Ertstanker- maatschappij N.V. te 's-Gravenhage en prees de prettige samenwerking tussen de werf J. Smit en de ertstankermaat- schappij. De burgemeester van Nieuwe Tonge, de heer Chr. van Hofwegen bracht dank voor de wijze waarop zijn gemeente betrokken is bij deze tewater lating. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. j. Algera, de directeur-generaal van de Scheepvaart de heer W. L. de Vries, de heer J. F. Posthuma, presi dent-directeur van de Herstelbank, de burgemeester van Alblasserdam en de burgemeesters van alle gemeenten van het eiland Goeree en Overflakkee. Gemakkelijker landen op Schiphol Een Amerikaanse fabriek heeft de Am sterdamse luchthaven Schiphol aangebo den gedurende enige tijd als proef een speciale verlichting door middel van 12 lampen aan te brengen, welke de landing van vliegtuigen bij minder gun stige weersomstandigheden zou kunnen vergemakkelijken. Een dergelijk systeem is ook in gebruik op het vliegveld Idle- wild bij New York. De bedoeling is, dat de Amerikaanse firma nog meer van dergelijke proeven gaat verrichten op andere Europese vliegvelden. Te zijner tijd zal de directie van Schiphol beslissen of men tot defi nitieve aanschaffing van dit extra systeem zal overgaan. zal de snelste boot naar huis snellen om te trachten de eerste logger te zijn, die de „Hollandse nieuwe" aanvoert in IJmuiden. De volgende combinaties zijn gevormd: Combinatie DUPA (Den DuikParle- vliet)KW 18, KW 86, KW 48, KW 67, KW 130, KW 151. Combinatie Kennemerland: KW 20, KW 29, KW 39, KW 40, KW 41, KW 78. Combinatie ADECO: KW 25, KW 147, KW 23, IJM 75, IJM 283, KW 2, KW 6, KW 7. Combinatie HAPAS (Haasnoot, Parle- vliet (Schoonenberg)KW 19, KW 16, KW 47. KW 54, KW 168, KW 170, KW 70. Combinatie RijnstroomOuwehand: KW 15, KW 43, KW 44, KW 97, KW 110, KW 50. Evenals andere jaren zullen de sche- Combinatie ïnsulindeParlevliet: KW pen weer in combinaties vissen. Straks 22, KW 127, KW 129, KW 163. de KW 29 zich door de brug ziet wrin gen. Het is- een kunststukje de loggers precies door de bruggente loodsen zon der beschadigingen aan te brengen aan schip of brug. Het is toch wel droevig dat zoveel Katwijkse schepen deze moei lijke tocht moeten maken en dat de Kat wijkers geen eigen directe uitweg naar zee hebben. Hoe lang zal dit ongerief nog duren. Combinaties Amerikaanse Senaat adviseert verlaging van hulpverlening aan het buitenland Een speciale commissie van de Amerikaanse Senaat heeft president Eisenhower zondagavond voortzetting van .de Amerikaanse militaire en ecp- nomische hulpverlening aan het buitenland aanbevolen, doch tot een lager bedrag dan de 3.9 miljard dollar, die door de president waren voorgesteld. Dit bedrag ligt reeds 500.000.000 dollar beneden het aanvankelijke door de president voorgestelde. Eisenhower heeft het zelf, in overleg met zijn raadgevers, besnoeid, waarbij hij had verklaard dat dit „door beter beheer der gelden en na zorgvuldige herrekening" mogelijk was geweest. De commissie heeft niet gezegd welk bedrag zij voor de Amerikaanse bui tenlandse hulpverlening in het komende belastingjaar aanvaardbaar acht. Rechtstreeks beroep via de TV op de bevolking Onze correspondent in Washington meldt: Er gingen reeds geruchten, dat Eisen hower een televisie-rede zou houden teneinde de besnoeiing van zijn begro ting zoveel mogelijk tegen te gaan. Op zijn laatste persconferentie heeft de president nu meegedeeld dat hij zelfs van plan is twee redevoeringen voor de T.V. te houden. Wel een bewijs, hoezeer hij moet vrezen dat het congres duchtig het mes in het budget zal zetten. De totale som van de begroting is hoog, doch gezien de gestegen kosten en de duurte van de moderne wapenen zeker niet exorbitant. Waarom is dan, juist nu het Congres er op uit zo ste vig te snoeien? Hiervoor zijn twee redenen. Allereerst heeft Eisenhower zelf wel enige schuld aan de zaak. Toen hij na melijk met het budget voor de dag kwam, heeft hij zelf laten merken, dat hij het totale bedrag wel wat hoog vond en hij nodigde het congres uit om waar mogelijk te bezuinigen. De minister van Financiën, George Hum phrey, liet nog duidelijker merken dat hij de voorgenomen uitgaven te groot achtte en het wonderlijke verschijnsel deed zich dus voor, dat Eisenhower en Humphrey, de twee mannen die de grootste verantwoordelijkheid droegen voor de raming, aan het congres ver zochten om zo mogelijk correcties aan te brengen! Geen steun van Knowland Het Congres deed dit maar al te graag en dit brengt ons tot de tweede reden voor de besnoeiingsdrang van dit jaar. Reeds nu laat het feit zich voelen, dat president Eisenhower, vol gens de wet, niet voor een derde ambts termijn in aanmerkjng kan komen. Dat maakt, zijn invloed op het Congres ge ringer. Zou hij wel herkiesbaar zijn. dan konden de Congresleden hopen, dat zij, wanneer zij de politiek van de populaire president maar trouw steun den, in 1960 „op zijn jaspanden" op nieuw in hun functie zouden herkozen worden. Die kans doet zich in 1960 ech ter niet meer voor en dat maakt de leden van het Congres meer dan ooit aangewezen op hun populariteit bij hun districts- of staatsgenoten. Besnoeiing van de begroting is bij de kiezers in het algemeen een populaire zaak. te meer omdat men dan kan hopen op belas tingverlaging! Vandaar dat het voor de leden van de Senaat en van het Huis thans wel heel verleidelijk wordt een groot mes te gaan hanteren. Knowland, de leider van de republi keinen in de Senaat, wordt minder en minder de man waar Eisenhower zich op kan verlaten. Het is algemeen bekend dat deze Senator van Californië de ambitie heeft om in 1960 zelf kandidaat te zijn voor het presidentschap. Zijn grote concur rent in het Republikeinse kamp zal naar alle waarschijnlijkheid vice-pre sident Nixon zijn. Nixon moet thans uiteraard de po litiek van Eisenhower steunen en voor Knowland is de enige manier om op te vallen en zich te onderscheidenop positie tegen wat Eisenhower en Nixon thans voorstaan. Hulpplan democraten Thans nog meer dan voorheen doet zich het verschijnsel voor dat de Repu blikeinse president in het congres steun moet zoeken bij de tegenpartij, de de mocraten! In het verléden hebben de zen hem vaak gesteund en ook thans kan hij op enige hulp van die kant rekenen. De Democraten zijn echter ook politici die vechten voor hun eigen hachje en ook zij moeten rekening hou den met wat populair is in hun staat of district. Geen wonder daarom dat Eisenhower van plan is rechtsreeks contact met het volk te zoeken. Overtuigt hij dat volk, dan wordt het voor goedwillende con gresleden gemakkelijker de president bij te staan. Grote belangstelling voor toertocht Rad'lostad De belangstelling voor de toertocht Radiostad die gehouden zal worden op zaterdag 25 mei en zal eindigen bij de NCRV studio aan de Schuttersweg te Hilversum, is dit jaar bijzonder groot. Ongeveer 6000 personen zullen aan de tocht deelnemen. Het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 4000. Prins Bernhard heeft voor de groep met het grootste aantal deelnemers een plaquette beschikbaar gesteld. Voorts worden door het gemeentebestuur van Hilversum enige grote bedrijven en in stellingen talv an surprises geschonken. De prijsuitreiking zal 's avonds geschie den in de Julianahal in Utrecht met een NCR V-programma, waarvan Johan Bodegraven de leiding heeft. De baten zijn bestemd voor de „Goed-zo-actie". De automobilisten moeten een mini mumafstand van 100 km afleggen even als de motorrijders en scooterrijd'ers. Voor bromfietsen is deze afstand be paald op 50 km. De deelnemers komen uit Nederland en het buitenland. Studenten ais gidsen op Het Atoom De in opbouw zijnde tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol werd zater dag door ongeveer 300 studenten (uit nagenoeg alle universiteitssteden en van vrijwel alle faculteiten) bezocht, die na de rondleiding ijverig formulieren be gonnen in te vullen. Het betrof hier een „solliciatie"een groot aantal van deze studenten zal n.l. straks op de tentoon stelling als explicateur of explicatrice (er zijn circa 120 nodig) optreden. In de verschillende universiteiten heeft de stichting Het Atoom oproepen doen verspreiden voor dit werk en de belangstelling, zo bleek zaterdag, is overweldigend groot. Vooral werkstu denten hebben voor dit tentoonstel- lingswerk grote interesse, terwijl een aantal Delftse corpsleden reeds nu heeft toegezegd het verdiende geld te zullen afdragen aan de sociëteit „Phoenix". Uit de groep, die een aanstelling krijgt zullen enige studenten worden gekozen, die voor korte tijd naar Engeland of Frankrijk worden uitgezonden. Zij krij gen daar een opleiding om straks in de stands van de betreffende landen als gids te kunnen optreden. Zaterdag j.l. is in het Diaconessen- huis e Arnhem op 68-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden prof. dr. G. Houtzagers hoogleraar in de bos- bouwkunde aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Tegen eigenmachtig optreden De volksverlangens dienen gekanaliseerd In een gisteravond uitgegeven ver klaring, heeft de Indonesische regering er bij de bevolking op aangedrongen om geen verkeerd^ uitleg te geven aan de jongste maatregelen van de veiligheidsinstanties tegen de subversieve ac ties in Indonesië. Deze verklaring werd gegeven, nadat zaterdag in een leger communiqué was bekend gemaakt, dat een aantal personen, o.w. enige officie ren van het leger, is gearresteerd op verdenking betrokken te zjjn in subver sieve activiteit, welke gericht was op het omverwerpen van de Indonesische re gering en op verandering van de structuur van de Staat. wapens werden gevonden, die uit le- gerdepots werden vermist. „In het besef, dat het land thans een kritieke periode doormaakt, verwacht de regering dat de bevolking de door de veiligheidsinstanties in het belang van het welzijn van land en volk genomen maatregelen zal begrijpen", aldus de ver klaring. Premier Djoeanda, die tevens minister van Defensie ad int. is, deelde mede te hebben aangedrongen op spoedige be handeling van de zaak tegen enkele vooraanstaande figuren, die door de veiligheidsdiensten zijn aangehouden op grond van beschuldiging van corruptie en andere onregelmatigheden. Gisteren werd in een ander commu niqué van het leger medegedeeld, dat de chef-staf van de Landmacht, generaal- majoor Nasoetion, de behandeling van de kwestie der subversieve activiteit van de plaatselijk militair commandant van Djakarta Raya heeft overgenomen en daarover verslag aan de regering zal uitbrengen. Opmerkend, dat in verschillende pro vincies de ontwikkelingen een climax hebben bereikt, in de vorm van eigen machtig optreden., vervolgt de verkla ring: „De regering is zich tenvolle be wust van de oorzaken van de ontevre denheid en acht daarom het leggen van grondslagen voor het herstel van de goede betrekkingen tussen de centrale regering en de provincies haar voor naamste taak". De regering heeft zich echter in dit verband te houden aan de geldende wettelijke bepalingen, hetgeen wil zeg gen dat de eenheid in het land moet worden bewaard en dat de verlangens van het volk moeten worden gekanali seerd langs de wettelijke instellingen. „Daarom kan de regering niet toe laten, dat activiteiten, welke een be dreiging vormen voor de eenheid van het land, hun eigen loop nemen", al dus de verklaring. In de verklaring wordt verder me degedeeld, dat er tekenen bestonden en bewijzen zijn gevonden van het be staan van illegale en subversieve be wegingen, welke beoogden om met gebruik van geweld de structuur van de Staat te veranderen. De .regering geeft uiting aan haar leedwezen, dat een aantal personen, onder wie offi cieren van het leger, bij subversieve activiteit is betrokken en dat op hen Vrijdag verklaring voer Parlement Vrijdag a.s. zal de nieuwe Indone sische regering voor het Parlement de gebruikelijke verklaring afleggen. Naar premier Djoeanda in een heden ge houden persconfenrentie mededeelde, ligt het niet in de bedoeling der rege ring om na afloop der debatten over deze verklaring, om het vertrouwen van het Parlement te vragen. Dit standpunt zal echter opnieuw in over weging worden genomen, zodra de re gering tot het besef mocht komen dat zü haar taak niet langer naar behoren kan uitvoeren. „In elk geval zal het Parlement het laaiste woord hebben", aldus premier Djoeanda. Met betrekking tot het voorgenomen bezoek van Djoeanda aan Celebes, deelde hij mede, dat deze reis voor onbepaalde tijd is uitgesteld in velband met „drin gende werkzaamheden" in de hoofd stad. Zaterdagmiddag zijn de in de mei dagen van 1940 omgekomen militai ren herdacht bij het monument aan de Hofweg te Den Haag. Kolonel Van Wijk legt namens liet garde regiment Grenadiers een krans aan de voet van het gedenkteken. Teraardebestelling Jan Sluyters Een van Amsterdams grootste zonen Talrijke kunstenaars, vrienden en bewonderaars hebben zaterdagmiddag- op de begraafplaats Zorgvliet te Am sterdam de overleden kunstenaar Jan Sluyters ten grave gedragen, nadat zij hem een laatste groet hadden ge bracht in de tot chapelle ardente in gerichte hal van het Stedelijk Museum waar hjj lag opgebaard. Sprekend namens de regering ln de aula, voor de beaarding zeide het waarnemend hoofd van de afdeling kun sten van het ministerie van O., K. en W., mr. J. F. M. J. Jansen o.m., dat thans de vorst van de Nederlandse schil ders is heengegaan. Hij roemde de veel zijdigheid en de enorme werklust van de overledene. Jan Sluyters heeft alle wegen geprobeerd, die hij meende te moeten proberen. Hij heeft alles onder zocht en het goede behouden. Namens de stad Amsterdam bracht de loco-burgemeester tevens wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, dank aan Sluyters voor de trouw die hij de stad heeft getoond gedurende zijn ge hele leven. Mr. De Roos noemde hem: „Een van Amsterdams grootste zonen, die thans is heengegaan, doch wiens werk zal blijven. Hierin zal de stad hem altijd eren". Jhr. W. Sandbergh, direc teur der stedelijke musea, stelde de vraag hoe het mogelijk is dat Sluyters zich zo'n sterke positie had veroverd in de gehele samenleving. Zijn antwoord was: „Dit komt doordat Sluyters typisch een Nederlander is en dat hij zijn sterke per soonlijkheid geheel in de schilderkunst heeft uitgeleefd". Vervolgens voerden het woord de heer A. Colnot, voorzitter van de Mij „Arti et Amicitiae", waarvan Sluyters sedert 1903 lid is geweest, de heer B. Peizel, voor zitter van St. Lucas, de bejaarde schil deres Lizzy Anzingh en een vertegen woordiger van de societeitscommissie van Arti. Onder de tonen van het slotkoor uit de Mattheus Passion verliet men de aula en bracht men Jan Sluyters naar zijn laatste rustplaats. GROOTHANDEL in levensmiddelen vraagt voor direct mnl. of vrl„ leeftijd 1G20 jaar. Brieven onder no. 636 aan het bureau van dit blad. VOORHOUT VOOR NIEUWBOUW EIN BURiOERWERK. LEI DSC HE TEXTIELFABRIEKEN Leiden, vraagt voor spoedige indiensttreding: geheel zelfstandig kunnende werken en in staat de elektrische installatie van één onizer fabrieken te kunnen onderhouden. V.E .V-diploma strekt tot aanbeveling. Aanmelden: afd. Personeelszaken HERENGRACHT 46 - LEIDEN. TEL. K 2532—7779 KAMPEERTENTEN en huisjestenten, jachtzeilen en bootkleden. FRITS DE GOEDE Tel. 20607, Janvossensteeg 37 Noordwijk aan Zee. TE HUUR voor de maanden juni en septemiber gemeubileerd ZOMERHUISJE aan de boulevard, bevatten de één zeer grote zit-slaapka- mer, keuken en w.c. Huur prijs f 300 per maand. Te bevragen: Zeereej) 5, Noordwyk a. Zee, tol. 3360

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7