Nederlands zaterdagelftal klopt Nieuw Zuid België met 3—2 °E Verschrikkelijke ramp in beruchte Mille Miglia Heren Hoolboom en Pellikaan achten zich benadeeld Ferrari van De Portago vloog bij Mantua in publiek 96ste jaargang Maandag 13 mei 1957 Vierde blad no. 29134 Slappe eerste, maar spectaculaire tweede helft dois. Dat bracht de stand op 1—0 voor de Oranjemannen en deze treffer gaf tevens de eerste helft van deze derby der lage landen, waarin het spel belangrijk beneden de gestelde verwachtin gen was gebleven, op de valreep nog enige kleur Zoveel kleur, dat de ruim 5000 toeschouwers in Katwijk's, in alle toonaarden bezongen stadion Nieuw Zuid in de pauze met de kranige Harmonie UNI het „Hup, Holland, Hup" geestdriftig en uit volle borst konden meezingen. meer doelpunten moeten komen John Charles, de „man met de gouden benen" zoals bekend heeft de Ita liaanse club Juventus hem voor het lieve sommetje van 700.000 gulden aangekocht volgde met zijn ploeggenoten van Leeds United deze interland in het Katwijkse stadion. „Niet groots, maar toch meer dan ik ervan verwacht had", gaf hij in de rust als ztfn oordeel te kennen. „Maar.uit dit Hollandse overwicht hadden meer doelpunten moeten komenEn wie in Nieuw Zuid zal het niet eens xjjn geweest met deze beroemde Britse voetballer? (Van onze sportredacteur) Blonde Arie v. d. Oever was de redder in de nood. Drie minuten voor de coming-man van het Nederlandse fluitistenkorps, de flegmatieke, rood harige heer Aalbrechts, de zaterdagploegen van Nederland en België voor het .kopje thee naar de kleedkamers zou sturen, sprong de befaamde Kat- wijkse goalgetter als een losgelaten veer boven een kluwen Belgische verdedigers uit en met het hoofd ranselde hij hard een haarzuiver door links buiten Bout voor het doel der Rode Duivels ge trokken bal langs de Henegouwen-keeper Dan- Jolm „met de gouden benen": er hadden bekwame rechtsbuiten Natalis, tegen over zich. Van Zwol moest deze Luike naar verscheidene malen laten gaan en in de tweede helft zou dit de Oranje- ploeg op doelpunten komen te staan. Maar voor rust was het zover nog niet. Het bleef een vrij slappe vertoning en men mocht dan al eens (overigens niet er" beleefd) in een donderend gelach uitbarsten, toen de Belgische doelman zyn vechtpet verloor en er ineens een zorgvuldig verborgen kaal hoofd ont huld werd, neen, de wedstrijd zelf „hield niet over". Tot eindelijk Arie v. d. Oever de ban brak en met zijn reeds geme moreerde kopbal de score voor Nederland opende. Vuurwerk Zo weinig boeiend de strijd in de eerste helft was geweest, zo spectacu lair was hij na de hervatting. Er kwam ineens vaart in het spel, aanzienlijk meer lijn in de aanvallen, er kwamen doelpunten: kortom, er was ineens vuurwerk. Dit vinden van de Inspiratie werd geopend met een kogel van de Belgische linksbinnen Van Beek (Antwerpen). Formidabel was de stijl volle zweefduiik. waarmee Woudsma deze kogel uit zijn doel werkte. Aan de andere kant werd een knappe pass van Nieuwenhuizen naar Bout gevolgd door een uitstekend schot van deze Huizer linksbuiten. Via de onderkant van de Iat(!) sprong de bal terug in het veld, opnieuw voor de voeten van Bout. Weer schoot de Nederlandse links buiten, ditmaaltegen de lat. Pech voor de oranjemannen, die echter even later hun handen mocht dichtknij pen. toen de Belgische rechtshalf Ma- nette (Luik) een schot loste, zó gemeen hard en zó zuiver gericht als wij in al de jaren, dat wij op de voetbalvelden rondwandelen nimmer gezien hebben en dat via de schoen van een nergers van af wetende Van Zwol tegen de paal van het Nederlandse doel beukte. Kort daarop, in de vijftiende minuut, werd de tweede Nederlandse treffer ge boren. Uit een combinatie tussen Bout en v. d. Oever kreeg Nieuwenhuizen een vrij veld voor zich en na een korte dribbel passeerde de Katwijker de uit zijn doel gekomen Dandois op zeer be heerste wijze: 20. De Belgen gingen intussen niet bij de pakken neerzitten. Wel behield de Oranjeploeg voortdurend een licht over wicht, maar de aanvallen van de Rode Duivels gingen vooral over rechts een steeds dreigender karakter dragen, temeer ook daar Van Zwol en Willems nogal eens een steek lieten vallen en er daardoor enkele moeilijke situaties voor de veste van Woudsma ontstonden. Inderdaad, de eerste helft van deze Een felle kopbal van Pim Nieuwen- zaterdagvoetbal-interland was aller- - - - was minst groots. Niet alleen het plaatsen was in de oranjeploeg slecht verzorgd, ook het positiespel bleef ver beneden de maat. En al trachtte het Quick-Boys drietal, linkshalf Van Duyn, linksbinnen Nieuwenhuizen en midvoor Arie v. d. Oever met slimme combinaties openin gen te forceren in de Belgische defen sie, die pogingen verzandden vrijwel voortdurend door het onzuivere plaatsen en het slechte positiekiezen. Bovendien viel het spel van rechtsbuiten Kerkdijk en in mindere mate ook dat van rechts half Nieuwstra'ten bitter tegen, zodat er van die kant bar weinig te verwachten viel. Aanvankelijk genoot de Oranjeploeg het voordeel van de vrij harde wind, maar nadat Aeolus bruut een verversingen- tentje aan gruzels had gewaaid, ging hij op eén oor liggen uitrusten. Maar ook zonder dat wind-voordeel bleef de Ne derlandse ploeg een licht overwicht be houden. Kansen En tenslotte kwamen er ook kansen, formidabele kansen zelfs. In de 23ste minuut kwam Arie v. d. Oever volkomen vrij voor de Belgische doelman Dandois. „Dat wordt een doelpunt", tekende een ieder in zijn gedachten op. Maar tot afgrijzen van alles wat Katwijk was schoot Arie het leer precies in de han den van de keeper der Rode Duivels Eén minuut later kwam Nieuwenhui- zijn voor open doel. En opnieuw voel den de Nederlandse toeschouwers de koude rillingen over hun rug lopen, Eindklassement Tulpen-Rally Het eiiidqlassement van de Tulpen Rally luidt: 1. H. KreiselD. ten Hope (Ned.) Renault Dauphine 0 strafpnt75 winst punten: 2. W. J. J. Tak—W. C. Niemöl- ler (Ned.) Mercedes 300 SI. 0—75; 3. Th. J, KoksR. L. G. M. Gorris (Ned.) Porsche 1600 074: 4. M. Carstedt mevr. G. Carstedt (Zweden) Ford Fair- lane 500 072; 5. A. J. P. JettenJ. Korte (Ned.) Goggomobil 069; 6. J. C. Wall workmajor A. Pownall (G.B.) Alfa Romeo 1900 Super Ti 0637. J. RayI Hall (G.B.) Sumbeam Rapier 0—63%; 8. C I. de Vries—J. A. Moor man (Ned Ford ""airlane 0—63; 9. J. MartensB. H. Eerligh (Ned.) Fiat 1100 0—62; 10. W M. Riess—G. R. Kijfner (Did) Mercedes 220A 0—61%; 11. W. A. Gerlach—Tj. van den Brug (Ned Porsche 1600 S. Speedster 0-60%; 12. J. W Waddington—W. Cave (G.B.) Triumph TR 3 060; 13. F. RiessH. Wencher (Did) Mercedes 300 SL 059; 14 D. G. Scott—J. D. Irlan (G.B.) Ford ZephyrO —57; 15. T. C. Harrison—J. E. Harrison (G.B.) Ford Zephyr 055. huizenjuist over de lat. want over de uitlopende Dandois heen, schoot de Katwjjkse linksbinnen het leer precies langs de verkeerde kant van de paal. Twee unieke kansen, die be slist twee doelpunten hadden moeten opleveren. Ook de Belgische aanval slaagde er niet in indrukwekkende voetbalstaaltjes ter tafel te brengen. Weliswaar was het plaatsen bij de Rode Duivels beter ver zorgd en droegen hun minder in aantal zijnde aanvallen in de opzet een ge- vaarlijker karakter, maar eenmaal voor het doel van Woudsma gekomen, een Woudsma, die zich ook nu weer voor treffelijk weerde, bleek dat hun schot vaardigheid alles te wensen liet. Een bepaald betrouwbare indruk maakte overigens de Nederlandse de fensie niet. Spil Van Laar van DOVO volgde in zijn duels met de Belgische midvoor Geunes (Luikt de meest om slachtige weg en dat dit weinig resolute optreden van de Oranje-stopper geen enkele maal werd afgesti-aft. is ons op .dit moment nog een raadsel. Ook links back Van Zwol had een weinig plezie rige middag. De Oranje Nassau-achter- speler trof de beste man van de Belgi-punt. De beroemde Britse prof John Charles volgde in Katwijk met grote interesse de interlandwedstrijd tus sen de zaterdagploegen van Neder land en België. leer te stoppen, viel hjj de verkeerde kant uit en via zijn handen rolde de bal in het net: 2—1. Het Nederlandse antwoord kwam vrij wel onmiddellijk. Van de rand van het strafschopgebied loste rechtsbinnen Van Dalfzen een onverwacht schot en dat verraste de Belgische doelman in even grote mate als even te voren zijn col lega aan de andere kant: 31. Nóg gaf België zich niet gewonnen en toen even later Van Zwol zich op nieuw verkeerd had opgesteld, schoot Na talis weer als een duveltje uit een doosje toe en was het 32. De Rode Duivels probeerden via een slotoffensief ook nog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Zelfs linksback Cop- pens (Brussel) trok naar voien, maar de Oranjeploeg hield verder stand. En ge zien de krachtsverhouding in het veld, was de 32 eindstand ook correct. Honderden Katwijkse jongens bege leidden even later de vei-heugde Oranje ploeg op haar weg naar de kleedkamers. Tot slot willen we nog opmerken, dat de organisatie op het veld, verzorgd door het Quick Boys-bestuur en die der Katwijkse politie rondom het stadion, soepel en uitstekend was. Door deze zege is het Nederlandse elftal op de tweede plaats geëindigd in het drjelandentoernooi om de Coupe Fernand Chanelle. De heren H. P. Hoolboom en Pel likaan hébben het ANP de volgende verklaring doen toekomen: „De heren Hoolboom en Pellikaan geven hiermede te kennen, dat zij van de zijde van het bondsbestuur op geen enkele wijze, noch monde ling, noch schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van de overwegingen, die het bondsbestuur hebben geleid tot de maatregelen ten aanzien van hun persoon, zoals die vervat zijn in het aan radio en pers verstrekte communiqué van zaterdag 4 mei j.l. Zij achten zich hierdoor ten zeer ste benadeeld, aangezien op deze wijze een verweer op korte termijn onmogelijk is. Zij zullen thans het bondsbestuur verzoeken alsnog op korte termijn met genoemde over wegingen op de hoogte te worden gesteld". Commentaar ir. Hopster Naar aanleiding van deze verklaring heeft het ANP de voorzitter van de KNVB. ir. H. F. Hopster om commen taar gevraagd. De heer Hopster zelde ons het vol gende: „De heer Pellikaan heeft na het be kendmaken van de maatregelen van het bondsbestuur zowel aan mij als aan de pers te kennen gegeven, dat hij zich volledig uit de voetballerij zal terug trekken en dat hij er nooit meer iets mee te maken wil hebben. De heer Hoolboom heeft gezegd de motivering te zullen afwachten. Hij heeft inzage gekregen in de notulen van de vergadering van het bondsbestuur. waarin tot de maatregelen werd beslo ten. Bovendien heeft de heer Hoolboom WIELRENNEN Ronde Haarlemmermeer De uitslag van de Ronde van de Haar. lemmermeer, een wedstrijd over 180 km voor amateurs en onafhankelijken, luidt: 1. Joop Cantein (Amsterdam) 4 uur 33 min. 7 sec. Op vier lengten: 2. Van der Meulen (Badhoevedorp), 3. Kooger (Haarlem). 4. Theunissen (Utrecht), 5. Cuvelier (Nieuw-Vennep). Op 100 meter: 6. Van Putten (Den Haag); op 1 min. 10. sec.: 7. Teysse (Amsterdam), 8. Scholten (Den Haag). 9. Blauw (Arnhem), 10. Van Egmond (Den Haag), 11. Kreukniet (Rotterdam), 12. Liebregts (Vlijmen). 13. Kooyman (Den Haag). 14. Snijder (Halfweg), 15. Wiese (Amsterdam). vrijdag J.l. voor de aanvang van de ver gadering van de sectie betaald voetbal een onderhoud gehad met de voorzitter van die sectie, de heer A. H. Martens. In dat onderhoud heeft de heer Mar tens de gehele kwestie duidelijk ge maakt. zodat de heer Hoolboom naar mijn mening zeker op de hoogte is van de door hem bedoelde motiveringen", aldus het commentaar van de KNVB- voorzitter. Reserves KNVB BETAALD VOETBAL Reserveklasse B: DHC 2Herm. DVS 2 1—1. ADO 2—UVS 2 1—0, EDO 2— For tun a VI. 2 10, Amsterdam 2SHS 2 2—3. SVV 2—ONA 2 3—1. AMATEURS Re-s. 3e klasse A: LFC 2Alphen 2 2—1, VIOS 2—Archipel 2 1—3, VCS 2— UVS 3 7—2. Res. 3e klasse C: UVS 4—VUC 3 1—4, Gouda 3Wassenaar 3 40, LFC 3 HBS 3 5-2. Protest-commissie KNVB De spelregel- en protestcommissie van de KNVB heeft zaterdagmiddag te Utrecht vergaderd. Behandeld werd o.m. het protest van DOS. inzake de op 10 maart voor de eredivisie gespeelde wedstrijd FeyenoordDOS. Het pro test werd niet-ontvankelijk verklaard, aangezien het bij de scheidsrechter was ingediend zonder dat de Feyenoord-aan- voerder hierbij aanwezig was. De uitslag blijft derhalve 5—1 voor Feyenoord. Een protest van ZFC, met betrekking tot de wedstrijd UVSZFC, die op 31 maart voor de tweede divisie B werd gespeeld en die is geëindigd in een ge lijkspel (0—0), werd afgewezen. Tennisuitslagen Hoofdklasse A: LeimoniasDDV 2—2 (gestaakt); NMC—Thor RW 1—3 (ge staakt). Hoofdklasse B: Groen WitIwoo 3—8; DDV 2—Hilv. LTC 6—5. Afdeling 2: DashVictoria 65; Joy -Ensch. LTC 7—4. Leidse clubs: Leidse Hout—Toeg/Hil- legersberg 3 44; Park Marlot 3Leidse 2—5. LTC 1 35; Houtrust 5Roomburg 1 2—5. Al zijn gram Tweemaal stopte de Nederlandse doelman schoten van Van Beeck op zeer goede wijze maar in de 38ste mi nuut moest hij toch capituleren. Van Zwol had rechtsbuiten Natalis moeten laten gaan en de Belg in uiterste nood onreglementair ten val gebracht. Een vrije schop op de rand van het straf schopgebied vrijwel bij de achterlijn, haast een onmogelijkheid om daaruit een doelpunt te maken, maar de kleine Belg legde al zijn gram in zijn schot en Woudsma wiens uitzicht door de zich totaal verkeerd opgesteld heb bende Van Zwol werd belemmerd, werd volkomen verrast. In een poging het Een karakteristieke houding van Arie v. d. Oever. Het werd een doel- Totaal 12 doden en vele gewonden Tijdens de Mille Miglia de door zijn vele ongelukken beruchte 1000 mijl-race in Italië is in de buurt van Mantua een ongeluk gebeurd, dat vreselijke gevolgen heeft gehad. Door het springen van een band vloog de Ferrari van de Spaanse markies Alfonso de Portago van de weg en reed met een vaart van meer dan 200 km. per uur op het publiek in. Elf mensen werden op slag gedood, zes zwaar- en vijf licht gewond. De lichamen van De Portago en zijn co-equipier, de Amerikaan A. Nelson zaten bekneld onder het wrak van hun rode, ontzetting en dood zaaiende race- monster. Vijf van de slachtoffers waren kinderen. Het ongeluk met de 4200 cc van De Portago geschiedde in de buurt van het gehucht „La Colomba", ongeveer 2 kilo meter van Guidizzolo, dat een dertigtal kilometer van Mantua is gelegen. Het was iets voor vieren, en meer dan een verslaggever had reeds aan zijn blad geseind dat de Mille Miglia ditmaal geen slachtoffers had geëist. Toen sprong de band van de wagen van De Portago, voortgestuwd door de krachtigste motor van het gehele veld, op een moment dat de Ferrari een snel heid had van meer dan 200 kilometer per uur. De wagen vloog tegen een muurtje op, raakte drie toeschouwers die op slag gedood werden, slingerde naar de linkerkant van de weg waar nog vijf toeschouwers werden neerge- maaid. deed een telegraafpaal afknap pen en kwam tenslotte in een greppel terecht. Ontzetting maakte zich mees ter van de ooggetuigen van deze ramp die zich beijverden de slachtoffers zo goed mogelijk hulp te verlenen. Men trachtte telefonisch Mantua te waar schuwen. maar er was storing op de lij nen zodat het verschrikkelijke nieuws pas twee uur nadat de meeste deelne mers te Brescia waren gearriveerd, be kend werd. NA LE MANS Het ongeluk was het ergste sinds de ramp van Le Mans in 1955, die aan 82 mensen het leven kostte. In de Mille Miglia van verleden jaar verloren drie coureurs en drie toeschouwers het leven, wat zoveel indruk maakte op de publieke opinie, dat er ernstig sprake van is geweest dat de regering de race dit jaar zou verbieden. Lang nadat berichten over het onge luk tc Mantua waren ontvangen wei gerden de organisatoren alle inlichtingen aan de reporters, die een officiële mede deling eisten. Nadat de politie het nieuws had vrij gegeven werd een kort communiqué uitgevaardigd, waarin mel ding werd gemaakt van de ramp. De Portago werd op slag gedood. Zijn mede bestuurder Eddie Nelson stierf kort nadat men zijn lichaam van onder de wagen bevrijd had. RECONSTRUCTIE Zondagavond was de politie nog steeds bezig met de reconstructie van de ramp. Zij kwam tot de conclusie dat het publiek zich niet vlak aan de kant van de weg bevond, maar achter de berm, zodat de weg volkomen vrij was. De meeste toeschouwers stonden achter een greppel, en het is tragisch dat juist daar zoveel slachtoffers vielen. De Portago had gestopt aan de con trole te Mantua, waar hij vroeg wie de leiding had. Hij dronk vlug een oran geade en demarreerde. Volgens oogge tuigen reed hij op het midden van de weg met een vaart van waarschijnlijk veel meer dan 200 kilometer per uur toen een van de banden met een gewel dige knal sprong. Stukken band vlogen in het rond, de Ferrari zwenkte en Ook ernstige ongelukkken in Spa De race voor sportwagens om de Grote Pi-ijs van Spa is gewonnen door de Belg Willy Mairesse met een Merce des 300 SL. Bü de training voor deze Grote Prijs hebben zich enkele ongelukken voorgedaan. De Brit Bax Trimble vloog met een snelheid van 210 km/u uit de bocht en kwam onder zijn Ja guar terecht. Zijn zeide benen werden op enkele plaatsen gebroken. De toe- Mand van de Brit is zeer ernstig, de doktoren vrezen voor zijn leven. De Belg Yanderhaegen. die met een Ar- bath reed, raakte eveneens de macht over zijn auto kwjjt. Hij werd met een sprong omhoog. Even later lag de wagen omgekeerd in een greppel langs de weg, er weerklonk een angstig gegil van de gewonden en van de ontzette toeschou wers. De eerste hulpverlening werd be lemmerd door het feit dat steeds weer deelnemers kwamen aanstormen, op weg naar de finish te Brescia. OOK EEN NEDERLANDER VERONGELUKT Bij de doortocht van Florence is de Nederlandse deelnemer Jos Goettgens uit Vaals verongelukt doordat de stuur stang van zijn Triumph brak. De wagen slipte en botste tegen een boom. Onze landgenoot werd in een ziekenhuis te Florence opgenomen met een schedel- fractuur. In de loop van gisteravond is hij overleden. De race werd gewonnen door de Ita liaan Taruffi op Ferrari. 0—1 LFC 2 en VCS 2 moeten beslissingswedstrijd spelen Doordat LFC 2 en VCS 2 hun laatste wedstrijd wonnen zijn beide elftallen gelijk geëindigd. Een beslissingswed strijd zal nu moeten uitmaken welke ploeg automatisch promoveert naar de reserve 2de klasse. De verliezer krijgt echter - daar zij als 2de eindigt - in promotiewedstrijden nog een kans. Amateurs Uitslagen-standen le KLASSE A Quick—Unitas 3—1 VCSGouda 13 RFC—Velox 3—0 UW—CW 1—0 DWV-HRC ZeeburgiaRapiditas Velox RFC Zeeburgia Unitas VCS Gouda UW CW Quick (H.) HRC DWV RapidStas HRC en DWV moeten een beslissings wedstrijd spelen om de tweede degra datieplaats. PROMOTIE NAAR 2e KLASSE OVVLaakkwartier 13 RVCPapendrecht 21 PROMOTIE NAAR 3e KLASSE RAVA—RKWIK 1—1 22 15 2 5 32 52—28 22 12 5 5 29 50—27 22 11 4 7 26 51—31 22 12 2 8 26 46—32 22 9 3 10 21 39—36 22 9 3 10 21 31—36 22 9 3 10 21 3648 22 5 10 7 20 22—30 22 7 5 10 19 27—38 22 8 2 12 18 36—37 22 7 4 11 18 37—48 22 5 3 14 13 17—53 RAVA ASC RKWIK Rijswijk 2 - 1 - 1 - 2—2 1—1 1—1 0-0 4e KLASSE E schedelbreuk in het ziekenhuis opge- j UNIOlVaddinxveen 7l nomen. 'MoordrechtHaastrecht 4l

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11