Westduitse Bondsdag vraagt grote mogendheden staking kernproeven WEERBERICHT; Regering-Adenauer acht uitrusting niet de allermodernste wapens dringend noodzakelijk „Washington is verantwoordelijk" Nog dit jaar indiening der nieuwe belastingwetten? Fa. D. KRET Zn. 96ste jaargang ZATERDAG 11 MEI 1957 No. 29133 LEIDSCH Directeuri J W. Benny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0 59 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft gisteren een debat over de gevaren van een atoomoorlog en het opslaan van kernwapens in de Westduitse Bondsrepubliek besloten met aanvaar ding van een motie van de regeringspartijen, waarin de grote mogendheden gevraagd wordt hun atoombomproeven voorlopig te willen staken totdat zij het terwille van de wereldvrede met elkaar eens zijn geworden over een algemene ge controleerde vermindering van de bewapening. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Bondsdag heeft zich een hele dag lang, van 's ochtends 9 uur tot diep in de avond, over de zeer belangrijke kwestie van het al of niet uitrus ten van het Westduitse leger met atoomwapens en de aanwezigheid van atoomwapens öp het grondgebied van de Bondsrepubliek bezig gehou- j den. De aanwezigheid van die atoomwapens is reeds een voldongen feit. Ze zijn echter alleen eigendom van de Ver. Staten en zij zullen dat voorlopig ook nog wel blijven. Aanleiding tot de debatten, waarvoor de gehele bevolking van Duitsland zowel aan deze als aan gene zijde van het ijzeren gordijn zich buitengewoon interes seerde, was een interpellatie van de grootste oppositieparty, die der Duitse socialisten, die, in tegenstelling tot vooraanstaande socialisten in andere West- europese landen heftige tegenstanders van atoombewapening van het leger in hun eigen land zyn omdat hierdoor, volgens hun opvatting, een eventuele hereniging van Duitsland ten zeerste wordt bemoeilijkt. De Westduitse Bonds regering en de regeringspartijen daarentegen zyn van mening, dat men zich het beste tegen een mogelijke aanval van het Rode leger kan beschermen en dat men deze op de meest dbelmatige wyze zou kunnen verhinderen wanneer men tot de tanden toe gewapend is, wat dus te betekenen heeft dat men in ieder geval met de allermodernste wapens moet zyn uitgerust. Interpellatie van de socialistische partij In de socialistische interpellatie was verzocht, dat de Bondsregering tot de Verenigde Staten, Engeland en de Sov jet-Unie een oproep richt onmiddellijk met voorstellen voor een overeenkomst betreffende een gecontroleerde beperking van de atoombom-experimenten voor de dag te komen teneinde per slot van re kening geheel met de proeven op te houden. In hun interpellatie hadden de socialisten er verder op aangedrongen dat het Westduitse leger niet van atoom wapens zou worden voorzien en dat de regering niet zou toestaan dat in West- Duitsland dergelijke wapens werden op geslagen en dat er vreemde militaire atoom-strijdkrachten worden gestatio neerd. Maar deze voorstellen werden verworpen. Niet actueel De Bondsdag stt.de vast dat de bewa pening van het Westduitse bondsleger met atoomwapens op dit ogenblik nog niet actueel is en dat deze kwestie eng verband houdt met het resultaat van de ontwapeningsbesprekingen. Verder was men van oordeel dat de regering er niet tegen moest protesteren dat de in West-Duitsland gestationeerde troepen van atoomwapens werden voorzien om dat deze troepen het Duitse volk tegen een Russische aanval moeten béteher men. De Bondsdag meende er nog op te moeten wijzen, dat een algemene ge controleerde vermindering van de bewa pening weliswaar .tot algemene ontspan ning kon bijdragen, maar dat de vrede toch niet voor goed gewaarborgd kon zyn zolang men Duitsland niet had her enigd. Grote bezorgdheid Tydens de debatten is duideiyk geble ken dat alle partijen, zonder enige uit zondering, de atoombomproeven van de sterkste drie mogendheden van de we reld met de allergrootste bezorgdheid hebben gadegeslagen en dat zij alle gaarne zouden zien dat er voor goed een einde aan werd gemaakt. Bondskanselier Adenauer verklaarde tijdens het debat, dat de kwestie van uitrusting van de Duitse strijdkrachten met atoomwapens nog niet aan de orde Bg elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere middagtemperaturen. Overwegend matige wind. in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 MEI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.24 uur. Maan op: 18.57 uur; onder: 3.57 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.44 en 14.09 uur. Laagwater te 9.46 en 22.20 uur. (13/5 hoogwater te 2.28 en 14.57 uur. laagwater te 10.38 en 23.06 uur). Dit oummei o. uaul au 12 pagina s en een Bijvoegsel. is. „Het is slechts onze menselijke plicht om alles wat wy kunnen te doen om de spanning in de wereld weg te nemen", zo zei hy. „Maar de Bondsrepubliek zou de wereldvrede een slechte dienst be- wyzen, als zij haar standpunt in de we reld wyzigde". De minister van Defensie, Strauss, zei in antwoord op de vraag of de West duitse regering, evenals de Japanse re gering, bereid is het opslaan van atoom wapens op haar grondgebied te weige ren: „De Sovjet-Unie zou de mogelijk heid worden geboden alle Europese landen tot onvoorwaardelijke overgave te dwingen, indien er geen atoomwapens waren voor hun verdediging". Strauss zei verder, dat in de eerste plaats de Amerikaanse strijdkrachten verantwoordelyk zyn „voor de verdedi ging van de vrije wereld". Elk land. dat van deze garantie afhangt, dient, aldus de minister, de Ver. Staten in de gele genheid te stellen alle noodzakelyke maatregelen tot versterking van deze waarborg te nemen. West-Duitsland kan er geen bezwaar tegen hebben, dat de Amerikaanse strijdkrachten op Duitse bodem over de modernste wapens be schikken. Volslagen verrassing Voor diplomatieke waarnemers was de regeringsmotie die aangenomen is, een volslagen verrassing. Dit te meer. daar Adenauer deze week tijdens zijn besprekingen met de Britse premier. Macmillan, niet de wens uitgesproken schijnt te hebben dat de atoomproeven tijdelijk opgeschort worden (Engeland zal binnenkort een eerste waterstofbom in de Stille Oceaan beproeven). De Bondsdag heeft voorts bij hand opsteken het gedeelte van een motie der Vluchtelingenpartij aangenomen, waarin de regering wordt verzocht haar invloed aan te wenden om te bereiken dat de atoomproeven onmiddellijk door middel van een internationale overeenkomst be ëindigd worden en dat een overeenkomst wordt gesloten voor algemene ontwape ning en verbod van atoomwapens. Het deel van deze motie waarin ver klaard werd dat Oost- en West-Duits land en de aangrenzende landen van het Verdrag van Warschau geen eigen atoomwapens dienen te hebben en dat op hun grondgebied ook geen atoom wapens van bondgenoten opgeslagen mogen worden, werd verworpen. Boodschap van de Opperste Sovjet De Opperste Sovjet het Russische „Parlement" heeft vrijdag eenparig besloten een boodschap te /enden aa^ het Britse parlement en het Ameri kaanse Congres over het verbieden van proeven met kern- en waterstofbom men. Het college heeft voorts met algemene stemmen de politiek van de regering wat betreft de noodzakeliikheid van een dringend en algemeen verbod van proe ven met kernwapens goedgekeurd. Desbetreffende resoluties werden goed gekeurd nadat de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromvko. had verklaard, dat de Sovjet-Unie zal blij ven streven naar afschaffing van kern wapens en de dreiging van een atoom oorlog zal helpen afwenden. Ook deed de Opperste Sovjet een be roep op Engeland en de V.S. om te ko men tot de oprichting van een interpar lementaire commissie, van de drie atoommogendheden. welke zou moeten beraadslagen over de wijze, waarop men het beste kan komen tot een verbod van atoom- en waterstofbommen en het doen van proeven met dergelijke wa pens. Gromyko legde zijn verklaring af op verzoek van een aantal afgevaardigden, die wilden weten wat tot dusver het re sultaat was van de Sovjetrussische op roepen om de proeven met kernwapens te staken. Gromyko zei. dat het nog te vroeg was om over de ontwapeningsonderhan delingen tc Londen te spreken Wel zei hij. dat de Sovjet-Unie verwacht, „dat de V.S. en Engeland hun politiek zul len wijzigen en met een overeenkomst over kernwapens zullen instemmen". Deze landen moesten echter niet den ken. dat de concessies alleen maar van één kant konden komen. Nog geen herziening voor de ongehouden Minister Hofstra streeft er met kracht naar de ontwerpen voor nieuwe wetten op de inkomstenbelasting, de loo nbelasting. de vermogensbelasting, de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting nog in de loop van dit jaar in te dienen. De minister deelt dit mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Fin ancien. Hy voegt er aan toe, dat het naar zijn mening aanbeveling zou verdienen, dat het reeds ingediende ontwerp van de algemene wet inzake Rijksbelastingen tevoren zou zijn afgehandeld, teneinde te voorkomen dat e.v. wyzigingen daarin tot aanpassing van de ontwerpen voor de heffingswetten zouden moeten leiden. De opzet van deze herzieningen is ove rigens niet de hoogte van de totale be lastingdruk onder het oog te zien, doch een vernieuwing van de structuur van het stelsel, waarbij voor eventuele ver lichtingen elders compensatie moet wor den gevonden. Een herziening van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden die, zo zegt de minister, ook naar zijn mening hoge prioriteit verdient zou weliswaar onafhankelijk van de totstandkoming van de bedoelde wetten kunnen ge schieden, doch op een moment dat tot een belangrijke verzwaring van lasten moet worden overgegaan acht hij een verlichting van lasten voor de ongehuwden bezwaarlyk te verwezen- lyken, vooral nu dit zou moeten wor den gecompenseerd door een verdere verzwaring van de druk op de gezin nen. Overigens acht de minister de door een aantal Kamerleden geuite mening, als zouden met het „vrijgezellentarief" bevolkingspolitieke doeleinden worden nagestreefd, moeilijk in ernst staande te houden. Het vraagstuk van de heffing van inkomstenbelasting over de inkom sten uit arbeid van de gehuwde vrouw heeft zijn volle aandacht De minister spreekt de verwachting uit bij de alge mene herziening voor dit vraagstuk een uitvoerbare oplossing aan te kunnen geven. \d verten tie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Ook in Frankrijk minder soldaten De Franse minister van Defensie. Bourges-Maunourv. heeft gisteren op een persconferentie in Parijs plannen ontvouwd voor reorganisatie van de Franse strijdkrachten, om deze geschikt Jjjf jaai* 650 lUiljOCll Deze foto brengt liet sloopwerk in beeld aan liet kerkje van het Limburgse plaatsje Afferden. een zeer oud kerkje dat in de oorlog zwaar werd beschadigd. Het zal mentenzorg worden hersteld. door een nieuw gebouw worden vervangen maar liet torentjehet enige in ons land dat gebouwd is van ijzerroersteen. zal door Monu- te maken voor atoomoorlog, gewone oorlog en de stryd tegen opstandelin gen zoals in Algerije. Als gevolg van de reorganisatie zal de sterkte der Franse strijdkrachten met circa 100.000 man verminderd worden. Dit zou voorname lijk worden bereikt door dienstplichti gen na 24 inplaats van 30 maanden met T~rot verlof t® sturen. Dietrich en Lippert horen 2 jaar eisen In het proees te Miinchen inzake de dood van de S.A.-leider Rohm op 1 juli 1934 heeft de openbare aanklager 27 maanden gevangenisstraf geëist te gen de beklaagde Dietrich en twee jaar tegen Lippert. In zijn requisitoir zei hij, dat Lippert ziin verhaal had gewijzigd: in 1949 had hij verklaard vaag iets te hebben vernomen van het doodschieten van Röhm, maar in het proces had hij verklaard zich niets te herinneren. Daartegenover stond het rapport van de toenmalige gevange nisdirecteur Koch, waarin deze ver klaarde, dat Röhm was doodgeschoten door Eicke en Lippert. De openbare aanklager vroeg zich af waarom Koch een vals rapport zou hebben opge maakt. Volgens hem hadden dc voor malige S.S.-leden, die ten gunste van Lippert hadden getuigd, dit gedaan „om hun oude kameraadschap te be vestigen". De openbare aanklager, dr. Weisz, zei voorts, dat hij bij Dietrich geen enkel teken van leedwezen had ontdekt, hoe wel hy zes personen, onder wie een oude vriend, had gedood. Dietrich sprong op en begon te protesteren, maar zijn verdediger bracht hem er toe. weer te gaan zitten. De aanklager verklaarde voorts, dat Dietrich volledig had bekend, maar dat Lippert zijn onschuld had betuigd tegen sterke bewijzen in. Hoewel het Duitse Wetboek van Strafrecht, volgens de aanklager, niet is berekend op een situate waarin de staat zelf misdadiger was. achtte hij de bestaande bepalingen toch bruikbaar door dit geval. Onmiddellijk na het requisitoir sprong de verdediger, dr. Seidl, op. Hij deelde mee. dat hij een telegram had ontvan gen van een zekere Adolf Skomrock uit Gladbeck 'Noord-Duitsland», waarin deze meedeelde, dat hy bij het dood schieten van Röhm tegenwoordig was geweest en dat Dietrich en Lippert het niet hadden gedaan De president ver klaarde. dat nooit was gezegd, dat Dietrich Röhm had doodgeschoten, maar het Hof besloot toch Skomrock maan dag a.s. te horen. aan be per kin» ;en Volgens het Centraal Planbureau, aat aan de regering een centraal economisch plan 1957 heeft aange boden. zal de'bestedingsbeperking in 1957 ongeveer f 650 miljoen be dragen. Volgens deze berekeningen zal bij de tenuitvoerlegging van het regeringsprogram de particuliere consumptie in dit jaar ongeveer f 250 miljoen lager zijn. dan zonder ae maatregelen daarvan het geval zou zijn geweest. De overeenkomstige beperking bedraagt voor de particuliere inves teringen f 150 a f200 miljoen en voor het totaal der consumptieve investeringsuitgaven der overheid ruim f 200 miljoen. Dit deelt minister H. J. Hofstra de Eerste Kamer mede in zijn memorie van antwoord over zijn begroting van Financiën. Compensatie huren De werkgevers en de werknemers hebben gister in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming kun nen bereiken over de looncompen- satie voor de komende huurver hoging. Van drie uur gistermiddag tot half negen gisteravond hebben de werkgevers- en werknemersdelega- t:es in de Stichting van de Arbeid vergaderd zonder een akkoord te kunnen bereiken. Beide groepen hebben besloten hun standpunt ter kennis van de regering te brengen. Dit is de modernste kernenergie centrale ter wereld, die in Engeland in Dounreay in aanbouw is. Het centrum van de installaties wordt gevormd door een bol van meer dan veertig nieter doorsnee, waarin de reactor wordt onderge bracht. Men hoopt de centrale over anderhalf jaar voltooid te hebben. Teleurstelling over houding der V.S. De regering en de Tweede Kamer zyn het er geheel over eens, dat do houding van de V.S. bij de onderhan delingen over een Nederlands-Ameri kaans luchtvaartverdrag- voor Neder land aanleiding is tot ernstige teleur stelling. de Kamerleden geven aan deze teleurstelling uiting in het ver slag van het afdelingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag. Dit verslag is vastgesteld en ook vandaag nog door de ministers Luns, Algera en Helders beantwoord met een nota naar aanleiding van het verslag. By deze gelegenheid is opnieuw geble ken, aldus het verslag van de Kamer, dat de V.S. een restrictieve luchtvaart- politiek voeren kennelijk onder de druk van bepaalde belangengroepen, welke in strijd is met de van die zyde telkens verkondigde beginselen van vrijheid en liberalisering der handelsbetrekkingen. Voor wat men in theorie voorstaat blijkt men in feite terug te schrikken. Van Amerikaanse zijde weigert men het dienstenverkeer op dezelfde wijze te be handelen als het goederenverkeer. Amerika wil ons dientengevolge wel voor enorme bedragen vliegtuigen le veren, maar het geeft ons onvoldoen de gelegenheid om door het leveren van diensten de nodige (Vllars terug te verdienen. Amerikaanse hulp voor Midden-Oosten De V. S. hebben besloten de landen in het Midden-Oosten met spoed militaire en economische hulp ter waarde van 120 miljoen dollar te verstrekken, zo heeft James Richards verklaarde, die als spe ciale afgezant van Eisenhower diens leer voor het Midden-Oosten voor de rege ringen in dat gebied heeft toegelicht. Op een persconferentie verklaarde Ri chards, dat hij deze landen niet by name kon noemen, voordat hij het Congres zyn volledige rapport had doen toekomen. Wel zei hy, dat iets meer dan de helft van het genoemde bedrag zal bestaan uit economische hulp. Hy zei, dat het Midden-Oosten als ge volg van de leer van Eisenhower meer vertrouwen heeft gekregen in zyn ver mogen om het communisme tot staan te brengen. FRANSE REGERING HANDHAAFT BOYCOT VAN SUEZ-KANAAL. De Franse regering handhaaft voor het ogenblik haar instructies aan de Franse reders om het Suezkanaal te boy cotten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. Een vertegenwoordiger van de Vereni ging van Franse reders zei desgevraagd, dat „alles van de regering afhangt". De regering moet nl. toestemming verlenen voor het besteden van buitenlandse be taalmiddelen voor het betalen van de tolgelden. De Amerikaanse regering heeft opnieuw instructies uitgevaardigd, dat Amerikaanse schepen, die gebruik maken van het Suezkanaal. onder protest de tolgelden aan Egypte moeten betalen. De woordvoerder van het „State Depart ment". die dit verklaarde, zei dat vre- scheidene scheepvaartmaatschappijen om instructies hadden gevraagd naar aan leiding van de byeenkomst van de Ver eniging van Kanaalgebruikers te Lon den. Hun was gezegd, dat de instructies van 3 augustus 1956 nog steeds van kracht zyn Volgens do woordvoerder is het eerdere advies «n de reders, om by de vaart door het kabaal „voorzichtig heid" te betrachten, is vervallen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1