m Soekarno's uitschakeling zeker; de grote vraag is schijnt „hóe?" Oranjeboom V.S. geestelijk te gezond om zich door McCarthy te laten ruïneren Indonesische ervaring leert: langzamer dan men zon denken Na veroordeling door de Senaat ivas "t voorgoed met hem gedaan 96ste jaargang Donderdag 9 mei 1957 Derde blad no. 29131 Indonesië in de kentering (7) Een record: Bijna 7000 woningen in maart gereed In maart 1957 zijn 6.909 woningen gereed gekomen. Dit cijfer, *o deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede, betekent een nieuw record. Nimmer tevoren werden in maart zovele woningen opgeleverd. Zonder Cliina Voorzichtigheid geboden Welnu, in mijn vorige artikelen heb ik die krachtmeting aangeduid, heb ik u uiteengezet, waarom en hoeveel degenen die zich tegen president Soe- karno verzetten politiek, militair en economisch sterker zijn. Maar met de voorspelling van Soerkarno's val zal ook ik voorzichtig zijn. Vreemd, in geen en kel ander land, omtrent geen enkele andere figuur, zou ik bij gelijke omstan digheden deze behoedzame aarzeling aan de dag leggen. Kan ik mij ook niet ont trekken aan de mythe van de onover winnelijke Soekarno, waarin vrijwel alle andere buitenlanders geloven? En gelo ven de Indonesiërs er nog aan? Dege nen, die achter hem staan, klampen er zich zeker aan vast. Maar zijn tegen standers, een Hatta, een Simbolon, een Sjahrir, de buitengewesten, de meerder heid van het leger, de islamitische par tijen? Zij lijken er allen van overtuigd, dat de president in een verloren positie staat, zij zijn vol zelfvertrouwen. Maar op de vraag hóe het symbool van de revolutie van het presidentschap van de republiek gescheiden zal worden, komt nooit een concreet antwoord. Dan heet het: „afwachten maarof „we zul len zien wat de president doet Hekel aan dictatuur Vreemd land, vreemde situatie. In een duidelijke minderheidspositie gedrongen, heeft Soekarno in vele opzichten toch nog steeds het initiatief, al zij toegege ven dat zijn initiatieven keer op keer vastlopen. Zijn „concept" is mislukt, al is hij er op zeer ongebruikelijke manier in geslaagd een kabinet te vormen, dat links enige communistische meelopers en rechts enige geïntimideerden van de Nahdatoel Oelama omvat. Maar de Partai Kommunis en de Masjoemi zyn er buiten gebleven. Aan het presidentieel concept is trouwens een aandacht besteed, die buiten iedere proportie tot de iver- kelijkheid staat. Het concept was een afleidingsmanoeuvre, in feite een vlucht voor de werkelijkheid. De vrees voor het communisme heeft vermoedelijk al die aandacht opge wekt. Welnu, als er één voorspelling is die ik met zekerheid durf te doen, dan is het dat er geen reëel gevaar bestaat, dat Indonesië - zonder een al te spectaculaire interventie van China - een communistisch gere geerd land zal worden. De gedachte aan China doet vrijioel ieder Indo nesiër naar de twee miljoen Chine- De president:terugtreden of aftreden? „Boeng Karno" geconfereerd, één en al glimlach, één en al vriendelijkheid en schijnbaar vol van „zo lelijk was het heus niet bedoeld hoor". Voor het oog van het volk dan. Vrijdag en zaterdag a.s. zal in het Beursgebouw te Rotterdam in opdracht van de directe belastingen worden ver kocht de complete inventaris van een tandheelkundige inrichting (Vacupan voorheen Evipan), die gevestigd is te Rotterdam. De politie heeft daar onlangs een inval gedaan en de inrichting in beslag genomen. De tandtechnicus-eigenaar is onlangs, verdacht van belastingfraude, aangehouden en overgebracht naar het Huls van Bewaring. De inventaris wordt op catalogus ver kocht en omvat ruim 1000 nummers, waaronder enkele auto's. De belastingen zijn hiertoe overgegaan wegens belastingschuld. Behalve de inrichting van het ge noemde pand zou de verkoop ook be trekking hebben op inventarissen van in de buurt gelegen inrichtingen, waar van. zo wordt gezegd, de tandtechnicus ook eigenaar zou zijn. Uw vrouw zal smaken en dat tot de laatste druppel een ware tractatie is! En vergeet dan ook onze voortreffelijke Pilsener en het iets zoetere Oud-Bruin niet, mmm óók twee bieren waar U van genieten zult! super pilsner - pilsener - oud bruin «indi 1671 BESTEL ORANJEBOOM EN IET OP DAT U HET 00K KRIJGTI m&mtCitH *üwè*£>w «au»* w* 4» (Van onze correspondent te Washington) zen in eigen land kijken, vrij alge meen verafschuwd en al teveel com munisten of potentiële communis ten in hun gelederen bergend. En zelfs de smakelijkste communisti sche propaganda-film stuit de door snee-Indonesiër, zonnig en licht- sceptisch humanist als hij van na ture is, tegen de borst. Al die medailles, al dat in de ry lopen, al dat overuren maken, al die ernstige blikken naar de „gelukkige" toekomst, hij betwijfelt er geamuseerd het heil van. En ik heb weinig volken gezien, die zo'n ingeboren hekel aan de dictatuur hebben en haar zo intuitief herkennen als het Indonesische. Een duidelijke wenk A propos de presidentiële initiatieven: ook ten aanzien van de harde werkelijk heid, het probleem van de buitengewes ten. hebben zij gefaald. De revolte in Palembang mislukte en sloot de rijen dei- auto nomisten nauwer aaneen. Zeker, de lastige territoriale commandanten zijn in Djakarta geweest en hebben er met Het leger: mijden. conflicten ver- Het volk: leest zijn kranten: een neiging tot overleg. Maar wat stond er in het slotcom muniqué? De vaststelling dat Iridone- sië's moeilijkheden slechts kunnen worden opgelost door een terugkeer van Hatta, maar dat de huidige ver houding tussen Soekarno en Hatta die terugkeer onmogelijk maakt. Een vriendelijke maar duidelijke wenk, dat de president de huidige impasse in Indonesië slechts kan doorbreken door zich terug te trekken in de rol van een onpolitiek president en zo hij dat niet wenst of kan, heen te gaan. Een „onpolitiek" president? Daarmee is men weer beland bij de sleutelvraag van het „Indonesië-wat- nu?" Het lijdt geen twijfel dat de eerste oplossing, die van een onpolitiek presi dent, zo hij nog uitvoerbaar zou blijken de gunstigste zou zijn, omdat zij een al te pijnlijke botsing zou vermijden omdat Soekarno's naam voor vriend en tegenstander omkleed blijft met een zekere magie, magie die verbleekt mag zijn, maar die opnieuw zou kunnen in spireren. Twee factoren zouden presi dent Soekarno, wanneer al zijn initia tief-mogelijkheden zijn uitgeput en dat moment lijkt niet ver meer er toe kunnen brengen, die positie alsnog te aanvaarden: het landsbelang én de overweging, dat het toch altijd prettiger is boegbeeld-president dan géén presi dent te zijn. Het is nochtans een rol. die slecht bij zijn dynamisch karakter lijkt te passen. De mogelijkheid dat hij hem zal aanvaarden, is niet uitgesloten, de kwade kans dat hij de strijd tot het bit tere einde zal voeren, lijkt zeker even groot. Wat dèn? Een uiterst pijnlijk conflict, waarin, wanneer men de krachtsverhou dingen objectief in ogenschouw neemt, de anti-Soekarno-coalitie de sterkste positie inneemt. Eén kandidaat: Djokja's Sultan By haar overwinning zou de uit komst wel voorspelbaar zijn: een nieuwe op regionale autonomie geba seerde staatsvorm in Indonesië (wat is het toch moeilyk steeds weer andere omschrijvingen van het taboe-woord federalisme te bedenken) onder een regering-Hatta. De nieuwe president? HÖ zou Javaan moeten zijn en respect genieten in de buitengewesten, om Indonesië's eenheid opnieuw te cemen teren. Er is dus slechts één kandidaat* McCarthy's invloed heeft vier jaren lang als een dreigende onweerswolk boven Amerika gehangen. Op 1 december 1954 kwam aan die dreiging een einde, dank zy de gezonde reactie van de Amerikaanse Senaat tegen hem. Thans, twee en een half jaar later, heeft de dood een einde gemaakt aan McCarthy's leven. De senator uit de staat Wisconsin is slechts 47 jaar oud geworden. Wanneer men de uitlatingen leest van diverse vooraanstaande figuren naar aanleiding van McCarthy's dood, dan krijgt men de indruk dat velen het La tijnse gezegde „over de doden niets dan goeds" verkeerd begrepen hebben. Velen hebben zich verplicht geacht met alle geweld toch iets goeds over de dode te zeggen: zeker, men ls het dan weieens oneens geweest met deze man, maar die onenigheid was nooit persoonlijkheidenz. Dean Acheson, Trumans minister van Buitenlandse Zaken, is een van de wei nigen, die de Latijnse spreuk wél goed heeft begrepen. Hij weigerde commentaar te geven over de dood van McCarthy en hij herinnerde er de journalisten aan, dat de Romeinen reeds betoogden: ge moet over de doden maar liever niets zeg gen, tenzij ge iets goeds te zeggen hebt Welnu. Acheson had niets goeds te zeggen en zweeg derhalve. Hoe kon deze gevaarlijke man zoveel mach» krijgen? Bij het vernemen van dit doodsbericht was onze eerste reactie: hoe gelukkig dat deze man niet drie jaar vroeger overleden is. Drie jaar geleden namelijk was McCarthy nog op het toppunt van zijn macht, slechts zeer weinigen durf den zich in het openbaar tegen hem te verzetten en deze man had een klimaat van vrees en verdenking in Amerika weten te scheppen. Indien hij op dat moment door de dood was weggenomen, dan hadden sommigen daarin misschien een gods oordeel gezien, doch anderen zouden ge meend hebben dat het kennelijk toch mogelijk was voor een bekladder van reputaties, om in Amerika veel groter macht te verwerven dan waartoe het de mocratische stelsel officieel sanctie gaf. Indien McCarthy in 1954 overleden zou zijn, dan hadden na-apers kunnen ho pen het in de politiek net zo ver te brengen als hij. Thans echter kan wel niemand zich aangemoedigd voelen door de carrière, die de ..jonge senator van Wisconsin" tenslotte heeft weten te maken. Hamengkoe Boewono, sultan van Djokja. Voorspellenderwijs zou men het dus op de keuze terugtreden of af treden moeten houden. Maar in die prognose blijft de leemte omtrent het hoe en wanneer. Wat dat betreft leert Indonesië's jongste historie dat zulke veranderingen niet zozeer schoksgewijs door actief ingrijpen als wel gaandeweg onder de gelei delijke druk der omstandigheden tot stand plegen te komen. Een lang zaam proces dus, waarin ook een sterke neiging tot compromis door overleg een verder verzachtende werking heeft. Dat is het voorbe houd. dat men bij iedere poging om in Indonesië's toekomst te schou wente maken heelt. Op 1 december 1954 sprak de Ameri kaanse Senaat met 67 tegen 20 stemmen zyn veroordeling uit over McCarthy' optreden en daarmede was eindelijk het pleit beslecht. Na die tijd heeft McCarthy nauwelijks meer iets betekend. In 1958 zou hij voor herverkiezing in aanmerking zijn gekomen. Men gaf hem ongeveer 50 procent kans. maar of hij het gehaald zou hebben of niet, was eigenlijk niet meer zo erg belangrijk. Buitensporige macht? Wanneer, in die vier jaren van Mc Carthy's hoogtij, in de journalistenka mer van de Senaat de roep weerklonk: „McCarthy is aan het woord", dan ren den de verslaggevers naar de perstri bune. Immers. McCarthy leverde bijna altijd nieuws en sensatie op. Hoe, zo kan men zich nu afvragen, is deze senator erin geslaagd buitensporige macht te verwerven in die periode van 1950 tot 1954? Zijn techniek was ongeveer als volgt: hij poseerde als de grote anti-commu nist en grote sensatie verwekte hij bij voorbeeld op 9 februari 1950. toen hij, in een rede te Wheeling (West-Virginia) verklaarde, dat hij in zijn hand had een lange lijst van personen, die werkten in het ministerie van Buitenlandse Zaken en die lid waren van de communistische partij. Ondanks het feit dat Acheson, destijds minister van Buitenlandse Zaken, van deze situatie op de hoogte was, werden deze mensen toch op hun post gehand haafd en op die wijze waren zij in staat invloed te hebben op Amerika's buiten landse beleid. Tot zover McCarthy. McCarthy's techniek Nooit heeft McCarthy deze lijst open baar gemaakt en het aantal namen liet hij naar behoefte variëren. Dit was een typerend staal van McCarthy's techniek: een bewering met een schijn van con creetheid: „Ik heb hier in mijn hand vervolgens dan een herhaling van dezelfde aantijging, scorns in nog sterker termen, maar nooit met een exact be- wys. Op die manier bleef er verdenking kleven aan een instelling als het minis terie van Buitenlandse Zaken. De amb tenaren aldaar begonnen beducht te worden en daardoor alleen reeds ver loren zij een deel van vrijheid van den ken en spreken. Al spoedig werd het duidelijk te Wash ington, dat McCarthy er niet voor terug schrok de machtigsten en aanzienlijksten zwart te maken. Heeft hij tenslotte zelfs generaal Marshall niet beschuldigd van verraad? Het zou er somber uitzien voor Amerika, indien een man als Joe Mc Carthy blyvend een schrikbewind zou kunnen uitoefenen. Twee redenen voor zijn val McCarthy intimideerde de ministeries, de Senaat, het leger, ja zelfs het Witte Huis. Telkens begon hij weer nieuwe onderzoekingen, telkens weer beschul digde hij andere instellingen van com munistische infiltratie. Deze acties maakten velen angstvallig, maar wekten tenslotte toch een gezond verzet op in Amerika. Integere couran ten trokken het zich niet langer aan dat McCarhty hen voor „Prawda's" uit maakte. Tekenaars van spotprenten be gonnen McCarthy of te beelden als een boef, rondgaande met een verfpot om alles en iedereen te bekladden. Zulke ge zonde reacties waren een belangrijke reden voor de nederlaag, die deze man tenslotte leed. Maar er was nog een tweede reden: de macht steeg McCarthy naar het hoofd en hy verloor de zin voor proporties en voor het politiek-mogelyke: op 24 no vember 1953 hield hij voor de televisie een rede, waarin hij het buitenlands be leid van Amerika aanviel en waarin hij tevens de populariteit probeerde aan te tasten van president Eisenhower, die des tijds op zyn hoogtepunt was. McCarthy zo zou men kunnen zeggen pro beerde één slachtoffer te veel op zijn lyst te zetten: Eisenhower. Hiermee ver speelde hij veel in de Senaat. Zijn repu blikeinse mede-Senatoren, die hem lang hadden laten begaan, hadden beslist niet hun politieke zin voor proporties verloren. Zij beseften dat zij in 1956 toch meer kans zouden hebben als volgelingen van Eisenhower dan van McCarthy. Het was deze politieke realiteitszin, tezamen met de gezonde democratische reactie van het Amerikaanse volk, die McCarthy eind 1954 ten val bracht. Hij kon lid blijven van de Senaat, maar nadat dit lichaam zijn afkeuring had uitgesproken over zyn gedrag was het gedaan met zijn macht. Geen journalist kwam meer in bewe ging. wanneer daarna de roep weer klonk: ..McCarthy is aan het woord"! (Van onze reisredacteur) Djakarta. „Je moet nog niet weggaan", zei de man, die Indonesië inderdaad beter kent dan wie ik ook ontmoette, „blijf nog een maand, een paar weken desnoods. Er gaan hier dingen ge beuren op korte termijn. Er komt nieuws". Wat hij met „nieuws" bedoelde had hij al eer der gezegd: de komende krachtmeting, die naar zijn mening in een gewisse nederlaag voor presi dent Soekarno zou eindigen. Wij voerden dit gesprek in een van die Djakartaanse nachten, waarin de hitte van de dag ook in het donker blijft nagloeien, een nacht die naar een warme badkamer rook, waarin men bij drankje na drankje op de veranda bleef plakken, hunkerend naar een zuchtje in de palmen, vrezend het benauwde kamertje en het bed, waarvan al na tien minuten stil liggen de lakens doorweekt raken van de transpiratie. Zo'n nacht van de Indonesische ken tering, waarin het brein lauw en vaag wordt en waarin men gaat snakken naar een frisse kou, die de gedachten weer in de rij zet. Ook wel een beetje daarom zei ik: „maar het aanduiden van die krachtmeting, het voorspellen van Soekarno's komende nederlaag, zou dat geen nieuws zijn?" Hij gaf mij gelijk. Maar een uur later, na het afscheid nemen, kwam hij weer terug lopen op het tuinpad en zei: „Weet je.die krachtmeting kun je wel aanduiden. Je kan ook zeggen, dat de anti-Soekarno-krachten véél en véél sterker zijn. Maar de val van de president, ja, met die voor spelling moet je voorzichtig zijn". (Hoogste maartcUfere: voor de oor log: 1925 - 4.750, na de oorlog: 1952 - 5.238). Ook voor het eerste kwartaal van 1957 kan een recordcijfer worden geboekt. In dat tijdvak werden 19.208 nieuwe wo- ingen opgeleverd, d.i. 7.777 meer dan in de eerste drie maanden van 1956. Mr. Teulings neemt ontslag als Eerste Kamerlid In een brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer heeft het katholieke lid, mr. F. G. C. J. M. Teulings. medege deeld, op medisch advies ontslag te moeten nemen als lid dezer Kamer. De voorzitter, mr. Jonkman, zeide het aftreden van mr. Teulings te betreuren en een groot verlies voor de Kamer te achten, daarmede de gevoelens van de Kamer tot uiting brengend. Op een „vorstelijk" moment 'n „vorstelijk" glas Super Pilsner! Prinses Beatrix zag Marcel Marceau U behoeft heus niet op zo'n „vorstelijk" Prinses Beatrix heeft, vergezeld door mej. A. A. Broers en twee vriendinnen, in Theater Carré te Amsterdam de voorstelling bijgewoond van het Panto mime Theater Marcell Marceau. moment te wachten om van het verrukkelijk smakende Super Pilsner te kunnen ge nieten. Proef het vandaag nog dit pittige en iets zwaarder gehopte bier met zijn 6 V*% alc. VERKOOP INVENTARIS TANDHEELKUNDIGE INRICHTING gehalte! Super Pilsner, het bier waar U altijd naar verlangd hebtbier, dat U en ook

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5