EAU DE COLOGNE Zeventig jaar Leger des Heils Voorschotens raad gaat weer praten over kleedgebouwtjes 96*te jaargang Tweede blad no. 29131 Zoals ook in andere delen van ons land hield het korps Leiden van het Leger des Heils gisteravond een her denkingssamenkomst in verband met het 70-jarig bestaan van het Leger" in Nederland. Kapt. A. de Graaf vertelde in zyn openingswoord hoe in 1887 een Engelse kapitein van het „Salvation Army" met nog twee andere officieren naar Neder land vertrok om als een pionier zijn roe ping in den vreemde te vervullen. Zo is op 8 mei 1887 in Amsterdam het eerste hoofdkwartier opgericht en werd er in de morgenuren de eerste samenkomst Toneelavond re Avanti Semp In de schouwburg heeft het Christe lijk Toneel- en Mandolinegezelschap „Sempre Avanti" gisteravond een op voering gegeven van het stuk „Mijn zoons"' van Arthur Miller. Het valt in Sempre Avanti te loven, dat zij zich er niet heeft afgemaakt met een gemakkelijk „lachertje", waarmee succes altijd is verzekerd. Men wist van te voren, dat „Mijn zoons" een zware opgave zou zijn voor een groep amateurs men wist ook dat de opgave wel eens te zwaar zou kunnen zijn. „Mijn zoons" is de geschiedenis van een familie, met twee zoons, waarvan er één tijdens de oorlog is vermist. De moe der wil niet geloven, dat haar zoon dood is en daarom is het een slag voor haar. als haar tweede zoon het meisje Ann van zijn vermiste broer wil trouwen. De vader. Joe Keller, is een zaken man, die in de oorlog vliegtuigonderde len heeft geproduceerd. Door een fout in de produktie storten 41 toestellen neer en er volgt een proces. Bij de rechtszitting wordt zijn compagnon, de vader van Ann veroordeeld. Het slot is spannend, als blijkt wie de ware schul dige is, maar alles komt op zijn pootjes terecht. Uit dit verhaal kan men zien, dat er voldoende gelegenheid tot sterk drama tisch spel was. Over het geheel genomen is Sempre Avanti zeker niet onder de maat gebleven. Het tempo was goed en vlot, men sprak duidelijk en enige spelers kwa men werkelijk tot uitstekend spel. Toch waren er enkele bezwaren, maar dat zal Sempre Avanti zelf ook wel gemerkt hebben. De heer H. v. d. -Broek (Joe Keiler) muntte uit in rustige scènes en zijn zoon (H. H. P. v. Oosterom) gaf staal tjes van zeer genuanceerd spel. Mevr. T. Dud—Kok was de ster van de avond, zij speelde gemakkelijk, licht en heel natuurlijk. Mej. R. v. d. Vegte, J. v. d. Laan, mevrouw R. v. d- LaanLambooy. mevr. A. BurgerhoutStafleu en Herrh. Blom voldeden goed. Een speciale vermelding verdient Hansje Lut voor zijn veelbelo vend spel als Johnny, het ventje. VRACHTAUTO HAD BEET. Gistermiddag even na vijf uur deed zich op de Singelbrug bij het Utrechtse Veer een merkwaardig ongeval voor, dat gelukkig geen ernstige persoonlijke ge volgen heeft gehad. Een vrachtauto pas seerde twee naast elkaar rijdende wiel rijders. De iets uitstekende haak van de laadbak raakte de linker wielrijder, die daardoor van zijn fiets getrokken werd en meegevoerd. Hü wist zich ook verder stevig aan de laadbak vast te houden tot de auto even later stilstond. De fiets viel tegen de rechter wielrijdster aan die daardoor (eveneens zonder ernstige verwondingen) kwam te vallen. Daarna viel de onbereden fiets onder de achter wielen van de auto, waardoor het rijwiel geheel vermorzeld werd. MORELE HERBEWAPENING. De heer C. J. Piena, lid van de Leidse gemeenteraad, hield voor leden en ger nodigden der Leidse Sleutelloge, onder afdeling der Internationale Orde van Odd Fellows, een interessante causerie over: Morele Herbewapening, vergezeld gaande van enige prachtige kleuren films. Het hoogtepunt van de avond vormden de verklaringen van een groep je jonge mensen, studenten uit ver schillende landen, over hun opvatting tot vorming ener nieuwe vrije wereld, waarvan de ondertoon was: „Verander de wereld, maar begin bij U zelf". De voorzitter was de tolk der aanwe zigen. toen hij verklaarde, dat deze avond voor ieder was geworden een klop op de deur van zijn geweten. Met een woord van dank besloot hij. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 mei. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie f40 —98, peulen 280285, kroten, gekookt 26 —30. postelein 5266, prei 1016. rabar ber 2638, spinazie 1742, stoofsla 12 53. tomaten 105275, uien 2729, was- peen 5872. Per 100 stuks: bloemkool 20 —85 komkommers 1150, sla A 5.40 20.20, b 5.609.60. Per 100 bos: bospeen 1689, peterselie 69, raapstelen 56. radijs 6—11, selderie 912. GOUDA, 9 mei. Kaasmarkt. Aange voerd 69 partijen. Eerste kwaliteit per kg: f2.322.45; tweede kwaliteit per kg. f2.23 2.34. Handel kalm. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Van Sllngelandtlaan met ingang van heden voor de duur der aldaar plaétsvindende werkzaamheden is gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wynbrandes Adrianus Maria, zn van A. Lelieveld en A. G. Noordover; Inge. dr van L. H. de Jong en C. A. van der Kloot; Ma ria ,dr van I. ArnoMus en M. C. Habra- ken; Wllhelmlfna Maagje, da- van A. van der Stelt en A. van Wieringen; SLmon, zn van J. M. Stolk en M. A. van Saanen; An- thonius Wilhelmus Apollarus, zn van W. van der Salm en P. M. Heemskerk; Paul Tom, zn van Th .Leenhouts en C. Dub beldam; Cornells Antlhonie ,zn van C. A. van Es' en M. C. Lens; Elisabeth Jacoba Petronella, dr van C. J. Gerritsen en E. W. Bakker; Klazina, dr van H. Puister en C. de Vreugd; Petrus Antonlus .zn van J M. Stouten en J. G. Fasel; Yvonne, dr v. J van den Broek en I. H. Zorn; Cornelia Johanna Maria, dr van C. J. Verhoeven en m-:-;Eczae:oy,Yinaausa;.ij ..ij ..ij ..IJ J- M. A. C. van der Linden. OVERLEDEN L. van der Meel, 84 Jaar, man; J. H. Bodt, 59 jaar. huisvr. van C. J .Visser; G. Vermeij, 78 Jaar, hudsvT. van M. Bouman; J. C. dé Tombe. 72 Jaar. weduwe van F. van den NieuwenciUk. gehouden. Men heeft toen liederen ge zongen met begeleiding van een viool (toen gebruikelijk in het Leger!) die nu nog altijd zorgvuldig bewaard wordt in het Legermuseum in Amstelveen. In juni verscheen de eerste „Strijdkreet". Uit dit kleine begin is nu een Heils leger gegroeid met 639 officieren en 228 employé's verdeeld over 114 korpsen ln ons land. Het Heilswerk heeft ook in Leiden een grote omvang aangenomen. Naast de gezinsbond, een zangbrigade en een jeugd korps, heeft men een jeugd bond, padvindstergroepen en een groep welpen. Het oudste korpslid van Leiden, de 81-jarige broeder Vermondt, sprak in deze samenkomst nog over de vele moei lijkheden. die men overwinnen moest, toen in Leiden een korps werd gesticht. Ook sergeant-majoor Stolte vertelde hierover en gaf aan de jongeren de tekst mee: „Strijdt de goede stryd des geloofs". Na het optreden van de zanggroep sloot kapitein De Graaf deze zeer goed bezochte herdenkingssamenkomst. Kinderen genoten in Minerva Gistermiddag was het voor een paar honderd Leidse kinderen feest in de studentensociëteit Minerva. Evenals vorig jaar had het collegium van het L.S.C. een feest voor kinderen tussen de 6 en 10 jaar aangeboden ter gelegenheid van Koninginnedag. De eerstejaars van het LSC hadden het op zich genomen, de enthousiaste kinderen twee uur bezig te houden met allerhande spelletjes en ze van indrukwekkende hoeveelheden snoep goed te voorzien. Die opzet lukte voor treffelijk dank zij het organisatorisch enthousiasme dat even groot bleek te zyn als dat van de feestgangertjes. ULO-SCHOOL PIETERSKERKSTRAAT NEEMT DEEL AAN „SCHOOLSLAG". Enkele leerlingen van de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat zullen a.s. vry- dagmiddag voor de derde maal deelne men aan de door de Vara verzorgde uit zending „Schoolslag". Het schoolteam, dat zal uitkomen in de wedstrijd hersen gymnastiek, is als volgt samengesteld: Ria Marcelis, Jan Gerritsen, Piet v. d. Toorn en Bert Trap. Vermoedelyk zal ook de schoolband „The Keytownstars" aan deze uitzending (5—5.30 uur> mede werken. BEROEPSPERSONEEL ZEEMACHT De Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen by de Zeemacht zal op 13 en 14 juni in „Den Burcht" haar algemene vergadering houden. Aan deze vergadering gaat op 12 juni een ontvangst van het hoofdbestuur in het stadhuis vooraf. BEHANDELING BEGROTING 1958. Het ligt in de bedoeling van het col lege van B. en W. om de behandeling van de begroting 1958 op 13 november en volgende dagen aan de orde te stellen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd: voor het doet. ex. Ned. taal- en letterkunde, mevr. N. J. G. van den ToornDanner te Den Haag; voor het kand. ex. Dl wis- en natuurkunde, mej. N. J. v. d. Vlugt te Leiden; voor het kand. ex. F wis- en natuurkunde, mej. M. Berends te Leiden; voor het doet. ex. natuurkunde, de heer R. Hartmans te Den Haag; voor het doet. ex. scheikun de, de heer M. Schlechter te Den Haag. MOEDERDAGTAART VOOR MEVR. J. M. VAN KINSCHOT— DORHOUT MEES. Voor de echtgenote van de burgemees ter. mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees was het vandaag reeds Moederdag. Namens de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging werd zij van ochtend verrast met een prachtige taart. Een geste, die zij uiteraard op hoge prys stelde. DAMCLUB LEIDEN De onderlinge Jubileumwedstryden van de Damclub Leiden leverden de vol gende uitslagen op: C J. HakemulderA. G. de Jeu 20; W. van der Blom—Ferry Laterveer 1—1; Abr. van der Putten—J. Benschop, afgebroken; J. ZwaanJ. Benschop 02; C. J. HakemulderW. van der Reyden 1—1; C. J. van der Mey—J. Kromwijk 0—2; J. Hillebrand—J. Zwaan 1—1; G. Rysdam—P. Zeegers 2—0; D. LigtvoetJ. Benschop 11; C. J. van der MeyD. Ligtvoet 20; P. Olivier W. van der Reyden 11; A. G. de Jeu W. van der Blom, 0—2; Ferry Laterveer B. W. Belt, afgebroken. NV VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der NV Vereenigde Touwfabrieken werd besloten aan de algemene jaarlykse vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1956 vast te stel len op twaalf procent ln contanten. Amsterdams burgemeester plotseling onwel Kort na de aanvang van een bijeen komst van de Nederlandsche Maat- schappü voor Nyverheid en Handel (departement Amsterdam), waarbij vanmiddag tijdens een koffemaaltyd In Krasnapolsky te Amsterdam de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, als ere-lid zon worden geïnstalleerd, werd de burgemeester plotseling onwel. De burgemeester die naar men in de zaal vermoedde twee maagbloe dingen had, werd na tien mnuten op een brancard gelegd van de G.G. en G D. en naar de Boerhaavekliniek ver voerd. De bijeenkomst van de Mij. voor Nijver heid en Handel werd onmiddellyk ge sloten. Leidse danseresjes voerden sprookje op Het podium in de grote zaal van „Den Burcht" bood gisteravond een byzonder feestelyke aanblik. Meisjes van uiteenlopende leeftijd allen leerlingen van de balletschool Swin- kels-Hendrichs dansten er nl. met veel plezier een sprookje. Het was het verhaal van de arme Julia, die tydens haar huwelyksfeest, waarvoor alle dorpelingen waren uitge nodigd, in de steek wordt gelaten door vinden de twee gelieven elkaar weer te rug en in het vierde en tevens laatste bedrijf ziet men ten tweede male het huwelyk van Julia en Gustaaf, die nu een lang en gelukkig leven tegemoet gaan De leerlingetjes dansten o.m. op mu ziek van Strauss. Liszt, Schubert, Schu mann. Lortzing en Hellmesberger en waren voor deze gelegenheid in aardige op eigen atelier vervaardigde kostuum pjes gestoken. Met een behoorlijke dosis de haar eigen bruidegom. Deze had met de zelfvertrouwen verschenen zy op betoverende Anita gedanst en vluchtte planken, zodat de hoeveelheden kauw- met haar naar het bos. Reeds bij het gum, die op deze vrolijke avond werden aanbreken van de volgende dag voelt Gustaaf zich niet gelukkig en denkt aan Julia, het eenvoudige meisje, dat hy werkelyk lief heeft. Na lang zoeken Prof. mr. W. F. de Gaay rort; an kandidaat voorzitter Viro JAARVERGADERING WORDT 25 MEI TE LEIDEN GEHOUDEN. Op de op 25 mei alhier te houden jaar lykse algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Internationale Rechts orde „Viro" zal staatsraad mr. A. M. Joekes statutair aftreden als landelyk voorzitter van deze vereniging. Als kan didaat voor het voorzitterschap wordt thans door het hoofdbestuur van de Viro voorgedragen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrye Universiteit te Amstrdam en lid van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. Prof. De Gaay Fortman is bereid gevonden, deze kandidatuur te aanvaarden. Tijdens deze vergadering zal tevens een voorstel aan de orde komen tot wij ziging van de statuten en het huishou delijk reglement. Het voorstel voorziet in de instelling van een hoofdbestuur van beperkte omvang met daarnaast een representatief samengesteld cifratorium, dat onder de naam van de raad van by- stand de feitelijke taak van het huidige hoofdbestuur zou overnemen. Aan de thans zittende leden van het hoofdbe stuur zal de keuze worden gelaten, of zy zitting wensen te nemen in het hoofd bestuur nieuwe stijl dan wel of zij deel wensen uit te maken van de nieuwe raad van bystand. Aan het einde van de lunch zal het woord worden gevoerd door de heer E. H. van der Beugel, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken over: „De onder handelingspositie van Nederland". Het jaarverslag over de periode 1 april 1956—31 maart 1957 maakt melding van een toenemende belangstelling in brede kringen van het publiek voor de inter nationale betrekkingen en van een sterke uitbreiding van het ledental der vereniging. Zowel op landelijk niveau als in de afdelingen kon gedurende de verslagperiode een groeiende activiteit worden geconstateerd. Aankoop twee panden voör politiebureau Nadat het vorig jaar in ettelyke raadsvergaderingen een voorstel tot het stichten van kleedgebouwtjes op de nieuwe sportvelden aan de orde is geweest, komt nu dit plan opnieuw in de gemeenteraad ter sprake. Oorspronkelijk werd een voorstel van B. en IV. teruggenomen, omdat de sport verenigingen te elfder ure een voorstel hadden gedaan deze gebouwtjes zelf te gebruikt, toch zeker achterwege hadden kunnen blyven. Voor een uitvoering zoals deze is dit trouwens een eerste vereiste! Niettemin was het een lust voor oog en oor de kinderen tegen een achtergrond van redelijke decors bezig te zien. De aanwezigen de zaal was niet geheel gevuld hebben voorts kun nen constateren, dat er aan deze uitvoe ring over het algemeen meer zorg is be steed dan wel eens het geval is geweest. Men kan zich over deze vooruitgang slechts verheugen, temeer daar de danskunst allesbehalve eenvoudig is. Noemen wy van de zeer vele medewer kenden aan dit festyn slechts namen van Janette Hermans (Julia), Wies Del- prado (Gustaaf) en Anneke v. d. Wete ring (Anita). Aan bloemen en vriende lijke woorden heeft het op deze geslaagde avond niet ontbroken. DIES NATALIS R.K.S.V. „SANCTUS AUGUSTINUS". De R.-K. Studentenvereniging „Sanc- tus Augustinus" te Leiden, viert zyn 64-ste dies natalis op woensdag 15 en donderdag 16 mei met vele feestelijk heden en onder meer op woensdagmid dag met de opvoering van „Het mes der barmhartigheid" een toneelbewerking van de novelle „Wir sind utopia" van Stefan Andres. Donderdag te 2.30 uur wordt de ver jaardag van de studentenvereniging her dacht in een buitengewone algemene ledenvergadering in het groot audito rium der Universiteit, waar dr. R. C. Kwant zal spreken over: „De veranderde plaats van de wetenschap in de samen leving". bouwen. Daarna zijn steeds duurder wordende voorstellen aan de orde gekomen, zowel van de meerderheid als van de minder heid van het college en na diverse her stemmingen in verschillende vergaderin gen werd eindelyk het minderheidsvoor- stel aangenomen. Nu blykt, dat door de investeringsbe perkingen niet tot de bouw van. deze kleedlokalen mag worden overgegaan. Daarom moeten B. en W. de raad voor stellen het daarvoor beschikbaar gestelde bedrag voorlopig weer in te trekken. In afwachting van de stichting van definitieve kleedgebouwen zullen enige voorlopige voorzieningen getroffen moe ten worden. De Ned. Heidemaatschappij blykt bereid de voorlopig reeds als kleedgebouwtje in gebruik zynde direc tiekeet te verhuren, een houten woning eveneens als kleedgebouw te verhuren en een of twee gebruikte schuilhutten te verkopen. Deze hutten zullen als wasge legenheden ingericht kunnen worden NIEUW POLITIEBUREAU B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aankoop van de panden Leidseweg 95 en 97. Door gebrek aan ruimte in het gemeentehuis heeft de gemeente behoefte aan het gebruiken van het huidige politiebureau als bureauruimte. In bovengenoemde pan den kan dan het politiebureau geves tigd worden, terwyl de beide boven woningen gebruikt kunnen worden voor woonruimte van politiepersoneel. Leidseweg 95 kan de gemeente kopen voor f 24.500.terwyl de Coöp. Raiffei- senbank zyn voormalig bankgebouw (Leidseweg 97) wil verkopen voor f 30.000.— op voorwaarde dat in dit pand gedurende tien jaren na de definitieve overdracht geen bankgebouw gevestigd zal worden. Enkele verbouwingen in beide panden vragen daarenboven nog f 29.100.ter wyl de aankoop van een strookje grond om met motor met zyspan achter deze percelen te kunnen komen f3000.— zal vragen. De huur wordt berekend naar een af schrijving in 15 jaar en die zal dan voor de Rykspolitie f6500.— bedragen. B. en W. merken in hun voorstel op, dat de verbouwing van het gemeente huis (waarover ook in de bestedingsnota werd gesproken) nog wel zal moeten wachten. By de tweede of derde fase van de verbouwing van het raadhuis zal echter t.z.t. het politiebureau opnieuw in het raadhuiscomplex worden opgeno men. ONDERWIJSVOORSTELLEN De gemeenteraad krygt vrydag ver schillende onderwysvoorstellen te behan delen. Zo vraagt de Vlietschool voor de te verwachten uitbreiding f3500.voor meubilair, leer- en hulpmiddelen: de R.-K. Kleuterschool ongeveer f 130. voor administratiebenodigdhedende R.-K. Jongensschool voor schoolmeube- len, een methode voor het leesonderwys en een voor het verkeersonderwijs onge veer f3700.—; de R.-K. Meisjesschool voor de aanschaffing van meubilair, boeken, leermiddelen en flanelborden f 11.700.de Vereniging Neutrale Kleu terschool voor ontwikkelingsmateriaal, speel- en leermiddelen f1660.de Herv. Kleuterscholen voor hetzelfde doel f3140.—. GRONDAANKOOP Met de erven Hooymans is thans over eenstemming bereikt over de aankoop van gronden. De aan de eigenaren toe te kennen schadeloosstelling is na inge wonnen adviezen vastgesteld op f 399.288. De heer J. P. Hooymans is bereid ge vonden te verkopen 1.83.70 ha., tegen een prys van rond f 20.000. STRAATNAAM B. en W. stellen de raad voor de nieuwe straat gelegen ten zuiden van de Papelaan in het verlengde van de Hyacinthstraat de naam „Baron Schim- melpenninck van der Oyelaan" te geven. Deze straat zal in de toekomst toegang geven tot het plan Zuid, dat het dichtst by het landgoed Duivenvoorde gelegen gemeentedeel zal worden. B. en W. me nen, dat door deze naamgeving de na gedachtenis aan de onlangs overleden Heer van Duivenvoorde „levendig" zoals in het raadstuk vermeld staat! gehouden kan worden. LEIDERDORP Bouwrijp maken van grond in complex V TUINBOUWBEDRIJF MOET VERPLAATST Deze dagen heeft de gemeente bericht ontvangen dat de onderhandse aanbe steding van het bouwrijp maken van het 3e deel van complex V van het grondbedryf is goedgekeurd zodat daarmede spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Voor de rest van complex V, dat hoogstwaarschynlyk nog in twee etappen zal worden uitgevoerd, dient de gemeente de beschikking te hebben over de tuingrond van de heer J. B. van Sandijk. Dat perceel tuingrond is groot 2.59.00 ha. en wordt door de eigenaar geëxploiteerd als intensief tuinbouwbedryf. In verband hiermede hebben B. en W. de heer Van Sandijk aangeboden twee percelen weiland, gelegen buiten het uit breidingsplan, beide gedeeltelijk, geza- menlyk groot 1.85.23 ha. Deze percelen 'zijn momenteel in pacht bij de heer A van Leeuwen die, speciaal ten behoeve van de heer Van Sandyk, genegen is af stand te doen van de pacht. Aanvankelijk hadden wy de heer Van Sandijk aangeboden de percelen weiland die momenteel nog in pacht zyn by de heer Braat, doch deze bleken na gehou den bodemonderzoek, minder geschikt te zyn. Zodra deze percelen vrij komen, te weten met Kerstmis 1957, zouden deze ter beschikking kunnen worden gesteld van de volkstuinders. Zoals U bekend zal zijn moet de volkstuindersvereniging „Leiderdorp Vooruit" de by die vereni ging in pacht zijnde gronden ook per 1 januari a.s. ontruimen. Op basis van het uitgebracht taxatie rapport zyn B. en W. met de heer Van Sandyk overeengekomen: a. door de gemeente zal per 1 novem ber 1957 aan de heer Van Sandijk wor den verkocht de percelen weiland, ter grootte van ongeveer 1.85.23 ha., voor de som van f9.261.50; b. door de heer Van Sandyk zal per 2 januari 1958 aan de gemeente worden verkocht het perceel tuinland, ter grootte van 2.59.00 ha., voor de som van f 93.815, met inbegrip van de bedrijf sschadever- goedingen c. de belastingschade zal voor rekening der gemeente worden genomen; d. de gemeente zal zorg dragen voor de bereikbaarheid der door de heer Van Sandyk gekochte percelen; e. de ten zuid-westen van deze perce len lopende sloot zal worden gehand haafd; f. de te velde staande gewassen staan de op dat gedeelte van het aan de ge meente verkochte perceel dat gelegen is ten zuid-westen van de geprojecteerde doorgetrokken Frederik Hendriklaan, zullen tot uiterlyk 1 april 1958 op het verkochte mogen blyven staan. B. en W. stellen de raad voor tot bo venbedoelde transacties te besluiten. WASSENAAR VICTORIA KROONDUIF KRAAIT VICTORIE Waar de directie van elke Dierentuin ter wereld reeds lang reikhalzend naar uitziet, belooft nu in Dierenpark Was senaar plaats te vinden: de prachtige Victoria Kroonduiven uit Nieuw-G"inea hebben in hun takken-nest eieren ge legd Op zichzelf reeds een mooi succes. Doch de verwachtingen van de vogel oppassers zijn nog hoger gespannen: sinds het leggen blijft de Kroonduif heel serieus haar legsel bebroeden Zal er binnenkort een „wereld-pre mière" in de Louise Hal plaats vinden? (Advertentie) A 57/25 ƒ1.65 tot 23.- In geschenkverpakking: ƒ3.10 tot 23.25 BEURSOVERZICHT Internationals beter Amsterdam, 9 mei. Mede door een hoger dividend van de Birma Oil (22% tegen 17% Té) waren de koersen voor aandelen Kon. Olie vandaag vast gestemd door aankopen voor buitenlandse rekening. Na f. 186 in de morgenuren schommelde de koers vanmiddag rond de f. 186.60. Er ging meer om dan de voorafgaande dagen. Het fonds sloot op de hoogste prys, het geen ruim f.2.boven gisteren bete kende. Op de aandelen Philips was vandaag weer eens extra de aandacht gevestigd door een bekend commissie- huis ter beiurze. Het fonds was 3 pun ten en de 5 oonv. obligaties 2% hoger dan gisteren. Unilevers werden voor Londense rekening uit de markt genomen en na een opening op 416 liep de koers op tot 4il7% ofwel 4 punten hoger dan gisteren. Voor Aku's bestond goede belangstelling en konden 4 winst noteren. Voor aandelen KIM. was weer goede vraag ingevolge de ho gere koers uit Wallstreet. Na f. 124. liep de koers op tot f. 125.50; giste ren f. 121. Scheepvaarten lager voor Holland- Amerika-Lijn en Rotterdamsche Lloyd min 1. Deli My. kon 1 fé van het ver lies van gisteren terugnemen. H.V.A. en Amsterdam Rubber onveranderd. Staatsfondsen iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 mei Londen 10.66% —10.67%, New York 3 82fg—3.82^. Mon treal 3.99%4.00, Parys 1.0802%— 1.0812%, Brussel 7.57%—7.58; Frankfurt 90.72%—90.77%, Zürlch 86.93—86.98, Zü- Bulgaarse toeristen' komen Syrië binnen Een correspondent van de New York Herald Tribune meldt, dat de Sovjet- Unie sinds 1 april achthonderd Bul gaarse „toeristen" naar Syrië heeft ge zonden. Wekelijks zouden vyftig tot honderd Russische technici in Syrië aankomen, zegt de correspondent, die deze inlichting uit diplomatieke kringen in Parys heeft gekregen. Volgens reizigers, die uit Syrië in de Libanon zyn terug-gekeerd, zouden de Bulgaren reeds speciale ploegen vormen, die paraat moeten zyn om ondermij nende activiteit te ontplooien, de macht in het land in handen te nemen en het te verdedigen ingeval van een plotse linge aanval van buitenaf. Van een Liba nese inlichtingendienst was vernomen, dat in de buurt van de plaats Roeseifa zich belangrijke opslagplaatsen van Russische wapens bevinden, die door Bulgaren bewaakt zouden worden. NIEUWE UITGAVEN Verschenen ls het ter gelegenheid van het 25-garig bestaan van de Ned. Spaar bank/bond door dr. J. R. A. Buning samengestelde gedenkschrift „Een halve eeuw spaarbank-organisatie. „Facetten van het Leger des Heils" is de eerste van een serie publikaties over het, werk van het Leger des Heils in Nederland. Uitgave van het Nationaal Hoofdkwartier te Amsterdam. rich (vr. fres.) 89.21%—«9.26%, Stock holm 73.62%73.67%, Kopenhagen 54.82 —54.87, Oslo 53.33%—53.38%, Milaan 60.56%—60.61%, Wenen 14.64%—14.65%. Beurs van Amsterdam Donderdag 9 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. "53 3% ?2% 92% Grootboek obl. 3% 78 Ned. "51 3% 90% 90% Ned. "53 (3%) 90% 89f| Ned. "56 3% 90 90 Ned. "48 3% 85% Ned. "54 3% 85% 85& Ned. "55 I 3% 85% 85,7e Ned. "55 II 3% 86% 86% Ned. "47 3»% (3) 87*3 88 Ned. "37 3 85 85 Dollarlng "47 3 95% 95% Investeringscert. 3 91 91^ Ned. 62-64 3 90% 90H Cert.-NWS 55% 55% Indie "37 A 3 87% 87% Grootboek "46 3 85% 84ff ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40% 40 Nat. Handelsbank 102% 110 Ned. Handelmy. 170 173% Amst. Rubber 7979% Deli My.en (Ver.) 95% 96% H.V.A106 106 Java Cult.54% 55 Senembah65 66 Vorstenlanden 27% 27% A.K.U193% 197% Berkel's Patent (v.) 190 193% Calvé Delft cert 336 336 Kon. Pap. v Gelder 185% 187% Hoogovens cert 310% 309% Möller en Co. N.B. 386% 386 Ned. Kabelfabr292 294% Philips 291% 293% Philips pref150 149 Unilever414% 416 Wilton Feyenoord 258 Biliton 2de r236% 236 Dordtse Olie gew. 918 927 Kon, Olie (f.20.—) 185.50 186.90 Idem (50 f.20.— 184.85 186.60 Holl. Amer. lyn 171% 170 Java China Paket.. 184% 185% Kon N Stoomboot 152% 152% K P.M. 168% 168% Ned Stoomv Mij 196% 19" v. Ommeren cert. 278 277% Kon. Rott. Lloyd 175 173% Ned. Scheepv Unie 179% 178% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam "47 (3%) 3 88% Den Haag 1937 I 3 «3 Leiden 1947 92% R'dam "37 I-HI 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99** 99A Premieleningen A'dam '33 98% 99 A'dam '51 2% 90% 90 A'dam '56 I 2% 83 83% A'dam '56 II 2%100 100 Eindhoven '54 2% 82% Enschede'54 2% 86% 86% Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem n 2% 95% 96 R'dam '52 I 2% 94% 93% idem n 2% 92% Utrecht '52 2% 91% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 204 204% H.B.U. eert 205 206 Rott. Bank 173 174% Twentsche Bank 172% 173 Industrie Ondernemingen Albert Heyn271 271 Borneo Sum. H. My. 66% 67% Ned. G. en Sp. fabr. 184% 184 Kon. Ned. Grofsm. 110 111% Intematio93 97% Rott Droogdok My. 623 B 625 Tieleman en Dros Ned. MU. Walv.vrt 64% 64% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 16% 16% A me rik. fondsen Canadian Pacific R. 35^ 35% Intern. Nickel 110% 110% Anaconda 66 67 Bethlehem Steel185 184% Cities Service 69 70 General Motors 43A 43 A Kennecott116116% Republic Steel 53 53% Shell Oil 82% 83% Union Pacific 30 30% Un. States Steel 63% 64% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 8/5 Edelmet. Kon. AA 64% 63 70% 70% 359 Holl. Constructie 405 L Ing. bur. v. Bouwnyv 117% Int Kunststof! Ind 43% 42 L Leidsche Wolsplnn. 281% 277 GB Sikkens Lakfabr. '53 426 426 B Ver Touwfabrieken 177 177 Wemlnk's Betonm. 87% 88 Van wyk Textiel 84%GB 85 GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3