Premier Macmillan kon Adenauer slechts ten dele geruststellen WEERBERICHT In gevaarlijke tussenperiode kan Russische aanval dagen Koningin opende het herbouwde zeehosnitium te Kijkduin Overval op bank te Prineenliage Egypte komt verplichtingen aan Jordanië ondanks alles tocli na Twee jonge partizanen wisten teveel van de „schat van Dongo" 96ste jaargang DONDERDAG 9 MEI 1957 No. 29131 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur» I W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .wute smgeJ 1 LeldeD Glro QO 07055 Hoofdredacteur» J. Brouwer L 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand: f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De vermindering der Britse troepen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het is de Britse premier Macmillan, die naar Bonn was gekomen om te trachten verschillen van mening tussen Groot-Brittannië en West-Duitsland uit de we<f te ruimen, slechts ten dele gelukt de Westduitse Bondskanselier Adenauer gerust te stellen, Adenauer had duidelijk laten blijken, dat hij het niet raadzaam achtte zo spoedig reeds nog in de loop va ndit jaar, al zou dat dan pas na september en na de algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek zijn het aantal in West-Duitsland gestationeerde Britse troepen met circa 13.000 man te verminderen, want dan zal er toch zeker nog enige tijd moeten voorbijgaan voordat men het daardoor verloren gegane evenwicht door een uitrusting van de troepen met atoomwapens kan herstellen. Het grote gevaar bestaat namelijk hierin, dat het de Russen, wanneer zij in die tussentijd plotseling een aanval zouden doen, niet zo heel moeilijk zal vallen vrij spoedig tot aan de kust van de Noordzee en het Kanaal door te dringen. krachten van de NAVO dienen een schild te blijven voor de bescherming van het grondgebied van de bij de NAVO aangesloten landen. De West duitse minister van Defensie. Strauss, zal binnenkort naar Londen gaan ter bespreking van defensieproblemen, die voor beide landen van belang zijn, aldus het communiqué. Minister Strauss spoedig naar Engelse hoofdstad Het is opgevallen, dat de Westduitse generaal Heusinger gistermiddag tijdens een boottocht op de Rijn, die Adenauer zijn Britse gast- had aangeboden, nog lange tijd met Macmillan heeft gespro ken. Tijdens de besprekingen, die giste ren nog voor de avond werden beëin digd, is wel gebleken, dat de beide staatslieden de internationale politieke situatie op dezelfde wijze beoordelen. Natuurlijk zijn de waarschuwin gen, die de Sovjet-Unie in verband met de atoombewapening in de laatste weken aan tal van Weste lijke staten heeft gericht, ook ter sprake gébracht. Daarbij is een overeenkomst uit de bus gekomen, dat de Britse en de Westduitse rege ring nauw met elkaar zullen samen werken om op dit papieren Russi sche offensief het gepaste antwoord te kunnen geven. Macmillan ver klaarde, dat hij de hereniging van Duitsland voor de oplossing van de Europese vraagstukken absoluut noodzakelijk acht. Hedenochtend hebben Adenauer en Macmillan een gemeenschappelyk com muniqué uitgegeven, waarin zy zeggen het erover eens te zijn, dat het noodza kelijk is, dat de NAVO een doelmatig afschrikwekkend middel tegen een aan val blijft. De land-, zee- en luchtstrijd- Nylons voor kraaien! Het is gebleken, dat niet alleen de dames belangstelling hebben voor nylons: ook een kraai in Hoogeveen heeft daarvoor interesse getoond. Een dame uit Hollandscheveld kocht in maart jl. in Hoogeveen een paar nylons, liet ze keurig verpak ken, maar verloor het pakje op weg naar huis. Hoe ook gezocht werd, het pakje kwam niet te voorschijn. Ook niet bij de gevonden voorwer pen op het politiebureau. Toen een mevrouw in Hoogeveen dezer dagen bezig was met de schoonmaak, kwamen ook de schoor steenvegers. Er bleek een kraaien nest in de schoorsteen te zitten, en dat werd verwijderd. In het nest: het verloren geraakte pakje met de nylons, die dienst hadden gedaan voor de wandbekleding van het kraaiennest! Reeds 350.000 doosjes toverballen verkocht Het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat bij de actie-Toverbal ten bate van de Hon gaarse jeugd in de Oostenrijkse vluch telingenkampen, thans 350.000 doosjes met toverballen syn verkocht. Zoals bekend hoopt men 1 miljoen doosjes te kunnen verkopen, bestaande uit vier series van elk 250.000 stuks. Einde mei zullen via de radio de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Voordracht nieuwe dijkgraaf Rijnland Mr. F. M. A. Schokking nummer één Naar wij vernemen is tijdens de gis teren gehouden vergadering van hoog heemraden van het Hoogheemraad schap voor Rijnland een voordracht opgemaakt voor de opvolging van de onlangs afgetreden dijkgraaf mr. J. Slagter. Als nummer één is op deze voordracht geplaatst mr. F. M. A. Schokking, oud-burgemeester van Den Haag en voordien burgemeester van Alphen. Nummer twee van de voor dracht is jlir. mr. L. M. E. von Fisenne thans burgemeester van Warmond en nummer drie burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest. De voordracht gaat thans via Gede puteerde Staten naar de Kroon, die een beslissing over de opvolging van mr. Slagter neemt. Beatrix Polio Fonds schonk f '20.000 Koningin Juliana heeft gistermiddag onder grote belangstelling het herbouwde Zeehospitium te Kijkduin geopend. Het was een grootse gebeurtenis, vooral voor het 12-jarige poliopatiëntje Guusje Verbaan, dat, zittend in een in validewagentje voor de hoofdingang, de Koningin bloemen aanbood, nadat H.M. tevoren bij haar aankomst was begroet door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr J. Klaasesz, de burge meester van Den Haag mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, de voorzitter van de vere niging de Sophia-Stichting, de heer J. F. D. Scheltema en de geneosheer-direc- teur dr. J. de Mol van Otterloo. In de recreatiezaal sprak de heer Scheltema een kort welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan allen, die in de een of andere vorm hebben meege werkt aan de herrijzenis van het Zee hospitium. Dr. J. de Mol van Otterloo hield hier na een toespraak, waarin hij de lijdens geschiedenis van het oude Kijkduin be schreef en vertelde over de toekomst van het nieuwe Zeehospitium, dat nu ten derde male, als nationaal gedenkteken ter ere van de nagedachtenis van Ko ningin Sophia, de eerste gemalin van Koning Willem III, een moderne appa ratuur en behuizing biedt aan patiën ten, die lijden aan verschillende vormen van tuberculose uitgezonderd open longtuberculose aan lijders van chro nische ziekten van het skelet, bronchitus en anaemie en patiënten met ortopedi- sche afwijkingen. Het hospitium heeft tevens een taak als revalidatie-centrum voor lijders aan de gevreesde kinderver lamming. Hierna overhandigde de Commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz, als voorz. van 't Beatrix Polio Fonds namens dit Fonds 'n cheque van f. 20.000 aan de heer Scheltema als bijdrage in de kosten van inrichting der polioafdeling. Hierop verzocht de heer Scheltema de Ko ningin de in de hal aangebrachte wandschildering te willen onthullen met welke handeling het Zeehospitium officieel in gebruik genomen werd. De wandschildering is een geschenk van de Haagse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en is vervaardigd door de Nederlandse schilder Kees Andrea, die aan H. M. werd voorgesteld. Na dit officiële gedeelte van het pro gramma volgde de rondgang door de ver schillende zalen van het hospitium, waar Koningin Juliana overal door haar har telijke medeleven en belangstelling, deze dag voor de patiënten tot een feest maakte. Tot slot werd de thee in de recreatie-zaal voor de zusters gebruikt, waar de architect van het gebouw, de heer G. Westerhout, aan de Koningin werd voorgesteld. Dr. de Mol van Otterloo bood de Ko ningin een foto-album aan over het Zee hospitium als aandenken aan haar be zoek. Tegen half zes vertrok Koningin Juliana. „Harder en eerlijker" Uit de jongste Sovjetrussische voor stellen voor luchtverkenning blijkt, dat er op de huidige Londense ontwape ningsconferentie harder en eerlijker gewerkt wordt dan bij vroegere gelegen heden. aldus verklaarde president Eisen hower gisteren op zijn persconferentie. De Sovjet-voorstellen willen luchtver kenning door de Amerkanen van Oost- Siberië in ruil voor luchtverkenning door Sovjetrussische vliegtuigen van Alaska en het westelijk deel van de Verenigde Staten. Deze voorstellen zijn een ernstige be studering waard, aldus de president. Volgens hem gaat het er niet zozeer om welke gebieden voor luchtverkenning open gesteld worden als wel wat er in de gebieden te verkennen valt. Van welingelichte zijde in Londen wordt vernomen, dat de Sovjet-Unie in ongunstige zin heeft gereageerd op het recente Britse voorstel tot voortijdige registratie beperking en uiteindelijke staking van kemproeven. De Russische afgevaardigde Zorin zei op de ontwape- ningsconferer in Londen, dat men met dat voorstel zelfs niet tot een tijde lijk staken van de proeven kwam. De Sovjet-Unie heeft er onlangs op aange drongen de kernproeven tijdelijk geheel te staken. By elke weersgesteldheid: Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige re gen. Nergens nachtvorst en morgen over dag iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 MEI Zon op: 4.57 uur; onder: 20.19 uur. Maan op: 15.02 uur; onder: 2.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.20 uur. Laagwater te 7.49 en 20.37 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kassier gedivongen tot afgifte van f 5000 In het filiaal van de Nederlandse Handelmaatschappij te Breda, een bijkan toor dat gevestigd is in de wijk Princenhage, is gistennorgcn omstreeks negen uur een oven-al gepleegd door een tweetal mannen, die met een auto arriveer den. Een van de inzittenden van de auto ging de bank binnen en vroeg aan de juffrouw die hem open deed, 500 B elgische franken te willen wisselen. Daar de filiaalhouder nog niet aanwezig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, hetgeen hij deed. Saoedi-Arabië beklaagt zich over Israël Volgens kringen van het Jordaanse ministerie van Defensie gaan de Veiiig- heidstroepen voort met het aanhouden van personen, die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de jongste gebeurtenissen in het land. Verwacht wordt dat de militaire hoven, die te Amman en Jeruzalem zijn opgericht, vol gende week hun werk zullen beginnenn. Onder het ambtenarenkorps is een I zuiveringsactie begonnen. Egypte zal in de loop van deze week de uit de overeenkomst over Arabische solidariteit voortvloeiende verplichtingen nakomen en Jordanië een bedrag van 2.500.000 dinar (25.000.000 gulden) overmaken, aldus heeft de zaakgelastigde van de Egyptische legatie in Amman woensdag meegedeeld aan de correspondent te Amman van het Syrische blad „Al-Ajam". Dit bedrag is de eerste termijn van een jaargeld, dat Egypte aan Jordanië schuldig is. Over zes maanden zal een tweede termijn worden betaald, aldus de diplomaat. Zodra de heer Janssen, de filiaalhou der. arriveerde, verzocht de man op nieuw de 500 Belgische franken voor hem te willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een lade van zijn bureau al het aanwezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revolver onder zijn neus geduwd met de opdracht het geld dat hij in de hand had, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hierna met het gezicht tegen de muur gaan staan, waar óp de man het gebouw verliet en met zijn mededader in de auto zich snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg f. 5.008. De heer Janssen die volkomen over stuur was heeft de politie laten opbel len die onmiddellijk een onderzoek in stelde. Een van de twee mannen is gister middag in de bossen rond Turnhout ge arresteerd. Het was de 29-jarige J. van Schooten Uit Borgerhout. Hij was in het bezit van f. 400.— en de contactsleu tel van de auto Deze auto bleek te zijn gestolen. De man ontkende iets van de overval te weten Ook de tweede man is in het bos opgemerkf, doch lnii kon niet worden gearresteerd De president van de Sovjet-Unie op het vliegveld van Djakarta een Worosjilof kreeg bij zijn aankomst bloemenkrans aangeboden. (Te-lef o to) Kanaalgebruikers konden niet tot besluit komen Saoedi-Arabië heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen „her haalde agressieve daden" van Is raël tegen de Saoedi-Arabische ter ritoriale wateren en veiligheid. In een memorandum aan secretaris generaal Hammarskjöld verklaarde de permanente afgevaardigde van Saoedi-Arabië bij de Ver. Naties, Al- Khayyal, dat zijn land zich „volle dig het recht voorbehoudt om zijn vitale belangen en territoriale inte griteit te verdedigen"Hij verzocht de secretaris-generaal het memo randum aan de leden van de Ver. Naties te zenden. Noodwet „Nationale Raad" afgekondigd De Indonesische regering heeft gister avond de noodwet tot instelling van een „Nationale Raad" afgekondigd. Deze raad vormt een onderdeel van het door president Soekarno ontwor pen plan tot „redding van het land". In de wet is bepaald, dat de raad on der leiding zal komen te staan van de president, die tevens, na raadpleging van het kabinet, beslist over de be noeming en het ontslag van de leden. De te benoemen leden zullen afkom stig zijn uit functionele groepen van de maatschappij, zoals landbouwers, arbei ders. intellectuelen, zakenlieden, islami tische godgeleerden, katholieken, pro testanten. vrouwen- en jeugdorganisa ties en de initiatiefnemers van de on afhankelijkheidsproclamatie. Voorts zullen in de Raad worden op genomen figuren, die geacht worden deskundig te zijn op het gebied van provinciale vraagstukken, als mede civiele en militaire autoriteiten en ministers, wier lidmaatschap van de raad noodzakelijk wordt geacht- In de wet is echter niet aangegeven uit hoeveel leden de Raad zal bestaan. In een toelichting op de wet wordt gezegd, dat „een Nationale Raad" ver eist is voor het kanaliseren van de aspiraties van de groeiende krachten in de maatschappij, die voortdurend in beweging zjjn en in de bestaande instellingen geen behoorlijke uitlaat kunnen vinden" Sjeik Al-Khayyal wees op de vaart van een Israëlische torpedoboot jager op 1 mei van de Israëlische haven Eilath naar Sjarm El-Sjeik en de omgeving van Sjeik Hamid en op manoeuvres van Israëlische oorlogsschepen en vliegtui gen op 30 april en 1 mei bij de weste lijke kust van de Golf van Akaba. Op In Tel Aviv is een grootse parade gehouden op de negende verjaardag van Israels onafhankelijkeid. Op de bovenste foto een vrouwelijke een heid van het leger, op de onderste foto een marine-eenheid bij het voorbijtrekken van de tribune, waarop vrijwel alle hoge autoritei ten van het land het schouwspel ga desloegen. 4 mei waren deze schepen en vliegtui gen nog niet op hun basis teruggekeerd. „Deze handelingen zijn niets anders dan een voortzetting van de Israëlische agressie, die de veiligheid en de vrede in het betrokken gebied in gevaar brengt", aldus het memorandum. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, is heden op het vliegveld Lydda in Israël aangekomen voor besprekingen met minister-presi dent Ben Goerion over de toestand in het Midden-Oosten. Hij is vergezeld van de on der-secretaris Bunche. De vijftien landen tellende Vereniging van gebruikers van het Suezkanaal heeft gisteren in Londen twee uur ver gaderd over de vraag, of men de leden moet aanraden weer van het Suezka- naal gebruik te maken, doch men is niet tot een besluit gekomen. De vergadering zou heden worden voortgezet. Zij waren aanwezig bij inventarissen Gianna luisterde niet naar waarschuwing In het proces om de „schat van Dongo" heeft een journalist, Ferruccio Lanfranchi, gisteren medegedeeld, dat een jonge vrouw, die met de commu nistische partizanen samenwerkte, hem vier weken na de gevangenneming van Mussolini bü Dongo had meegedeeld, dat de schat, die het gezelschap van Mus solini by zich had gehad, aan de com munistische partij was overgedragen. Deze vrouw, die de getuige „Gianna" noemde, had hem ook gezegd, dat zü, evenals haar verloofde (een zekere Neri) by het inventariseren van de schat tegenwoordig was geweest. Zij verklaarde van mening te zijn, dat haar verloofde, die later was verdwenen, was vermoord. „Fabio" in kwaad daglicht Op de vraag van de journalist, waar om zy dat dacht, had zy gezegd, dat de communisten Neri en haar beschuldigd hadden van verraad en ter dood hadden veroordeeld, omdat zy onder martelin gen als arrestanten van de fascistische „Zwarte Brigade" partizaenleiders zou den hebben verraden. Neri en Gianna hadden de communisten echter kunnen overtuigen van hun onschuld en zij wa ren vrijgelaten. Gianna was van mening dat de communisten hun nooit hadden vergeven en dat zij daarom Neri later doodden. Zelf had zy de waarschuwing gekregen, niet terug te keren naar het Comomeer. waar de geschiedenis van de schat zich had afgespeeld. Op de vraag van de rechter of Gianna hem had gezegd, door wie zy zou wor den bedreigd, antwoordde Lanfranchi dat zij de naam Fabio had genoemd, de naam waaronder Pietro Vergani, een lid van het centraal comité van de commu nistische party, in de ondergrondse be weging bekend was. Deze Vergani had vorige week als een van de beklaagden, verklaard, dat hy met vyf andere par tizanenleiders had besloten, dat Neri en Gianna moesten worden terechtgesteld, omdat zij kameraden hadden verraden. De beschuldiging, dat de twee om an dere redenen uit de weg zouden zyn ge ruimd. noemde Vergani „schandelijk". Een maand na dit gesprek met Gianna had Lanfranchi van de moeder van Neri gehoord, dat Gianna was vermoord. „Zy luisterde niet naar waarschuwingen. Zy wilde weten, wat er met Neri was ge beurd". zo had de moeder van Neri ge zegd. NIEUWE EERSTE- EN TWEEDE KAMERLEDEN Als opvolger van het Tweede Kamer lid J. C. Deering (P. v. d. A.), die ontslag heeft genomen, komt op de desbetref fende lijst voor. na de ministers Drees, Suurhoff en Hofstra, de heer Grashuis te Hoogland. Als opvolger van het Eerste Kamerlid mr. F. Teulings. die eveneens ontslag neemt, komt in aan merking de heer Ph. C. van Campen te Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1