Kroesjtsjef verdedigt plan voor grote economische reorganisatie Solex WEERBERICHT Concurrentie met de Ver. Staten Fa. H. Walenkamp Zonen 15 h.b.s.-leerlingen met tJb.c. te Doetinchem besmet Jordanië treedt nog steeds op tegen verdachte elementen 96ste jaargang WOENSDAG 8 MEI 1957 No. 29130 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. He any Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sovjet-Unie bestrijdt de bureaucratie Tengevolge van de bureaucratie worden jaarlijks in de Sovjet-Unie miljarden roebels verspild. Er zijn te veel Russen, die toezien op het werk van andere Russen. De produktie moet aangemoedigd worden tot het punt, waarop de arbeider geen toezichthouder meer achter zich nodig heeft. Twintig ministeries moeten afgeschaft worden als onder deel van een nationaal plan voor een meer doeltreffende organisatie van de industrie. Het ministerie voor de steenkoolindustrie van de republiek Rusland moet niet in Moskou, maar te Kemerova, een mijn- gebied, dat 2400 kilometer ten oosten van Moskou ligt, zijn gevestigd. Ook het ministerie voor ijzer en staal moet niet in Moskou, maar in de Oeral, 1600 km. ten oosten van de hoofdstad, gevestigd zijn. Dit zijn enkele punten uit een rede van drie uur, die Nikita Kroesjtsjef, secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, gistermiddag gehouden heeft op een bijeenkomst van de Opperste Sovjet (het Russische ja-knikparlement). Hij gaf een uiteenzetting van zijn plan voor doeltreffender organisatie van de industrie. Buitenlandse deskundigen op het gebied van de Russische economie noemen het plan de grootste economische reorganisatie sinds de dood van Lenin in 1924. Er zullen rechtstreeks of indirect 300.000 staatsbedrijven en veertig miljoen arbeiders bij zijn betrokken. Voorts houdt het plan in, dat er vele miljoenen mensen van Europees Rusland naar de onont gonnen gebieden van Siberië zullen worden overgebracht! In vijftien jaar Het door de partij secretaris inge diende plan moet door de 1347 leden van de Opperste Sovjet worden goedgekeurd. Het is voortgekomen uit de wens van de Sovjet-Unie om verdere verspilling te voorkomen en op deze wijze het produktievermo- gen van de Ver. Staten sneller te evenaren. Sommige Russen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het plan in vijftien jaar kan worden verwezenlijkt. Kroesjtsjef verklaarde, dat er 92 na tionale economische raden moeten wor den ingesteld, die vele functies van de op te heffen ministeries zouden moeten overnemen en voornamelijk zouden moe ten zorgen voor het opstellen van plan nen voor en het coördineren van de produktie in de Sovjet-Unie. Zo moeten er in de republiek Rusland 68 van der gelijke raden komen, achttien in de Oekraine en één in elk van de overige Sovjet-republieken. De ministeries, die volgens de partijsecretaris nog deze maand of in juni zouden moeten wor den opgeheven, betreffen ruim een derde van alle Sovjetrussische instellin gen, die met de industrie hebben te Amerikaan in Djakarta uitgewezen Een employé van de Amerikaanse ambassade in Djakarta, die wordt be schuldigd van het neerhalen van Russische en Indonesische vlaggen, die in verband met het bezoek van Worosjilof aan Djakarta waren ge hesen, heeft opdracht gekregen In donesië zo spoedig mogelijk te ver laten. In een gisteren door de Amerikaanse ambassade uitgegeven verklaring wordt medegedeeld, dat de Amerikaanse am bassadeur John Allison zijn leedwezen over het gebeurde heeft betuigd aan de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië. Nieuwe Zwitserse ambassadeur De Zwitserse regering heeft de heer Edouard de Haller benoemd tot ambas sadeur van Zwitserland in Nederland. Hij volgt de heer Daniel Secretan op. die om gezondheidsredenen de diploma tieke dienst heeft verlaten. De nieuwbenoemde ambassadeur E. de Haller, thans gezant van Zwitserland in Moskou is 60 jaar oud. Hij heeft een ad inistratieve functie vervuld bij de voormalige Volkenbond en is later Zwit sers gezant in Noorwegen geweest. Advertentie Bij elke weersgesteldheid Gebr. Huisman. Hogewoerd 66-68 EigeD financiering. Nachtvorst De Bilt verwacht t morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar zware nachtvorst, morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 MEI Zon op: 4.58 uur; onder: 20.19 uur. Maan op: 15.02 uur: onder: 2.39 uur. Hoogwater te Katwijk t? 11.14 en 23.50 uur. Laagwater te 6.29 en 19 26 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's maken en die te Moskou zijn gevestigd. Kroesjtsjef zei, dat er slechts acht van de ruim dertig ministeries, waaronder de produktie en de verwerking van grondstoffen ressorteren, moeten wor den gehandhaafd, namelijk de ministe ries voor vliegtuigbouw, scheepsbouw, radiotechnische apparaten, chemische produkten, middelzware machinerieën, vervoer, defensieproduktie en elektrische centrales. Veel applaus Hij voegde hieraan toe, dat de ont wikkeling van de nationale economie vereist, dat het zwaartepunt van de lei ding over de industrie en de bouwnijver heid in de richting van de bedrijven wordt verschoven. In plaats van de lei ding te laten uitgaan van gespeciali seerde ministeries en departementen moest de exploitatie ter plaatse worden geleid. Kroesjtsjef, die in een joviale bui was, schertste met de afgevaardigden toen hij een overzicht gaf van de toekomst der Sovjetrussische economie. Hij kreeg veel applaus voor zijn voorstellen om bepaal de ministeries af te schaffen en andere buiten Moskou te vestigen. Hij verklaarde, dat de plannen in de periode tussen 30 maart en 4 mei be sproken zijn op 514.000 bijeenkomsten in de gehele Sovjet-Unie, waarin in totaal ruim veertig miljoen mensen hebben deelgenomen. Hij noemde dit een „nieuw bewijs van de Sovjetrussische demo cratie". (Kennelijk verstaat de heer Kroesjtsjef onder „democratie" iets an ders dan wij in het Westen. Naar zijn inzicht omvat het blijkbaar alleen maar „enthousiaste steun voor onze maat regelen". Red. L.D.). Diepgaand onderzoek ongeluk Zwijndreehl iSpecia.e berichtgeving) Mr. J. E. Visser, de officier van Justitie bij de Dordtse Rechtbank, heeft een diepgaan onderzoek ge last naar de oorzaak van het ver schrikkelijke ongeluk onder Zwijn- drecht. Vastgesteld moet worden of de chauffeur al of niet gewerkt heeft in de nacht en op de dag, voorafgaande aan de ramp. Tot dusver lopen de verklaringen hier omtrent uiteen. Zekerheid over de oorzaak van het ongeluk is ook nog niet verkregen. De mening dat de chauffeur door slaap overmand is geworden, wint het tot nu toe van allerlei andere ziens wijzen. Vandaar dat het voor de Justi tie uitermate belangrijk is te weten wat de chauffeur die nacht heeft gedaan. De vijf in het R.-K ziekenhuis ver pleegde gewonden maken het naar om standigheden redelijk De Rijksverkeersinspectie onderzoekt thans in samenwerking met de Justitie in hoeverre het vervoer van arbeiders in allerlei vehikels van en naar hun werk in strijd is met de wet. Advertentie reeds vanaf f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service TURFMARKT 5 LEIDEN Bij een leerlinge van vrij ernstige aard Bij een Röntgenologisch onderzoek van alle 230 leerlingen van het St.- Ludgercollege (een r.-k. h.b.s.) te Doetinchem is gebleken, dat vijftien leerlin gen besmet waren met tuberculose. Bij een leerlinge was deze ziekte van vrij ernstige aard. Vermoedelijk zijn hierdoor de andere veertien leerlingen besmet, te weten zeven jongens en zeven meisjes. Vier leerlingen zijn in een sanato rium opgenomen. Bij een onderzoek in het gezin van het bedoelde meisje werden nog twee kinderen aangetroffen, die besmet waren. Ook zjj zijn in een sanatorium opgenomen. Verscheidene kinderen hadden kort geleden geklaagd, waarop een onderzoek werd ingesteld. Aanvankelijk werd het lerarenkorps onderzocht, doch de infec tiebron bleek later bij de leerlingen te zijn. Het betreft hier leerlingen uit de drie laagste klassen. Hun leeftijden variëren van 12 tot 16 jaar. De kinderen komen uit verschillende plaatsen in de Achterhoek. De geneeskundige leider van het districtsconsultatieburear. voor tu berculosebestrijding, dr. D. P. Sluyter, constateerde, dat de leerlingen in de afgelopen twee maanden zijn besmet Het gevaar voor nieuwe besmettingen is thans geweken, hoewel zich nog geval len kunnen openbaren. Het onderwijs op de school gaat nor maal door. Alleen de gymnastieklessen zijn gedurende enkele maanden ge staakt. Voorlopig zullen alle kinderen geregeld gecontroleerd worden. De ouders der leerlingen is geadviseerd de komende twee maanden overmatige in spanning voor de kinderen te vermijden, de kinderen geen sport te laten beoefe nen en te zorgen voor voldoende nacht rust. De kinderen uit de omliggende plaat sen die dagelijks grote afstanden per fiets afleggen is aangeraden de eerste maanden per bus te reizen. Jan Sluyters (75) te Amsterdam overleden Vannacht is te zijnen huize aan hel Olympiaplein te Amsterdam op 75- jarige leeftijd overleden de kunst schilder Jan Sluyters. Het overlijden van deze zeer bekende portrettist, colorist en lithograaf komt voor ingewijden niet onverwacht. De schilder was al geruime tijd vrjj ern stig ziek. Johannes, Carolus Bernardus Sluyters werd geboren op 17 december 1881 in 's Hertogenbosch. Na zijn studie aan de H.B.S., doorliep hij de Rijksnormaal school voor tekenonderwijs, behaalde in 1901 de akte M.O. tekenen en studeerde vervolgens aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Hij verwierf in 1904 de Prix de Rome voor schilderkunst en maakte een twee-jarige studiereis naar Italië, Spanje en Frank rijk. Vervolgens was hij werkzaam in Am sterdam en Laren. Hij schilderde veel figuren, portretten, naakten en stille vens. Doeken van zijn hand hangen in de musea te Amstez-dam (Rijks- en Ste delijk Museum), Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, 's Hertogenbosch, Utrecht Parijs (Musee du Jeu de Paume), Ant werpen en Brussel (Musee des Beaux Arts) Als lithograaf maakte hij naam dooi de illustraties van kinderboeken en door zijn prenten in de „Groene Amsterdam mer" gedurende de jaren 1914 1918. In 1910 voerde hij een opdracht uit voor muurschilderingen op de wereldtentoon stelling te Brussel. Jan Sluyters is in het bezit van de gouden medailles van Arti, van Pul- chri en van de stad Amsterdam. Hij is lid van de Academie de Belgique, Rid der in de Opde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal zaterdag 11 mei om 12 uur ter aarde worden be steld op de begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. M.s. „Lan^koecss" voort door het Suezkonoal Omweg zou +e groot zijn Daar het ms. „Langkoeas" Indone sische Mohammedaanse pelgrims heeft gebracht naar Djeddah in de Rode Zee, de havenplaats van Mekka, en vandaar de reis moet vervolgen naar Rotterdam, heeft de Kon. Rott. Lloyd na rijp beraad besloten dit schip via het Suezkanaal te laten varen. Het betreft hier een incidenteel geval. Voor de „Lankoeas", die gerekend van Kaap Guardafui af, bij Djeddah reeds ongeveer 1.100 zeemijlen (dit is ruim 2.000 kilometer) is gevorderd op cie weg naar Suez, zou het terugvaren om Kaap de Goede Hoop in vergelijking met de gebruikelijke route via Suez, een omweg van bijna 7.000 zeemijlen (13.000 km), of 18 dagen, hebben betekend. Vergeleken bij de thans bevaren route van Indonesië om de Kaap naar Rot terdam zou de „Langkoeas" via Djeddah toch nog een extra omweg van 4.000 zeemijlen of ruim 10 dagen moeten maken. Verwacht wordt dat het schip om streeks 11 mei as., in Suez zal aankomen. Compensatie A.O.W.-premie ongevallen rentetrekkers (Van onze parlementaire redacteur) Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gis teren het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de uitkeringen en bijsla gen aan ongevallenrentetrekkers met 5.6% als tegemoetkoming in de premie voor de algemene ouderdomswet. De hieruit voortvloeiende kosten voor het Rijk worden geschat op twee miljoen gulden. Minister Staf gaat ook naar Australië Besprekingen met ministers De minister van Marine, ir. C. Staf zal in juni een beleefdheidsbezoek brengen aan Australië. Zoals is ge meld zal de minister volgende maand een inspectiereis maken langs de on derdelen der Kon. Marine in Neder lands Nieuw-Guinea. Van daaruit zal de minister doorreizen naar Australië. Hij zal daar waarschijnlijk drie of vier dagen blijven en besprekingen voeren met Australische ministers. Sultan Mohammed Ben joessef I beurs. In de Nederlandse stand be- van Marokko heeft in Casablanca groette hij een lieftallige schone in een bezoek gebracht aan de jaar- het traditionele Votendamse kos tuum. Rechts de Nederlandse am bassadeur in Marokko, de heer H. üoemans. Evenals zijn vader. Prins Philip van Engeland, heeft Prins Charles een zwak voor paarden. Een onder onsje van de Engelse kroonprins met een van de paarden van zijn vader tijdens de rust in een polo wedstrijd. Egyptisch drukiverk verbrand, arrestaties van parlementsleden en communisten In Jordanië zijn strenge maatregelen genomen tegen Egyptenaren, wier aan wezigheid verdacht lijkt. Egyptische kranten, boeken, tijdschriften en brochures zijn in beslag genomen en verbrand. Het vernietigde drukwerk woog in totaal twaalf ton. Voorts wordt krachtig opgetreden tegen het „Nationale socialistische front", waarvan steeds meer parlementsleden worden gearresteerd. Ook de secretaris generaal van deze partij is reeds in bewaring gesteld. De Koning heeft ontdekt, dat bijna al zijn hof dignitarissen tot de „Socialistische partij van de Arabische opstanding" behoorden. Hij heeft hen nu naar elders overgeplaatst. Een derde groep tegen wie opgetreden wordt, is die van de communisten. Gis teren is in het gebied van Jericho een aantal hunner aangehouden, toen zij naar Israël wilden uitwijken. Zij zullen voor militaire tribunalen terecht staan. Onder de gearresteerden van allerlei richting is een aanzienlijk aantal onderwijzers van staatsscholen. Russische vliegtuigen boven het Midden-Oosten Naar alle waarschijnlijkheid zou de Vereniging van gebruikers van het Suezkanaal, waarbij vijftien landen zijn aangesloten, heden be sluiten zijn leden toe te staan weer gebruik te maken van het Suezka naal, aldus werd gisteren te Londen van doorgaans welingelichte zijde vernomen. Volgens het semi-officiële Egyp tische nieuwsblad „Al Shaab" heb ben overheidsorganen in Cairo me degedeeld, dat er vanaf 14 mei da gelijks weer twee konvooien door het Suezkanaal zullen varen. Voorts zou er aan het eind van deze maand worden bekendgemaakt dat er plan nen bestaan om het kanaal van 12 meter uit te diepen tot 18 meter en dat de waterweg zal worden ver breed tot 50 meter, aldus „Al Shaab" Een woordvoerder van het Franse ministerie* van Buitenlandse Zaken Worosjilor heeft het „warm" Volgens Indonesische regeringskrin gen heeft de president van de Sovjet unie, Worosjilof, die op het ogenblik een staatsbezoek aan Indonesië brengt een rijtoer door Djakarta tezamen met president Soekarno, welke hij gistermiddag zou maken, afgezegd, omdat hij last heeft van de warmte. Officiële personen, die president Worosjilof vergezelden toen bij een be zoek bracht aan de plaats in Djakarta, waar destijds de onafhankelijkheidspro clamatie werd afgekondigd, en aan het militaire ereveld, verklaarden dat hij duidelijk last had van de drukkende tropische hitte. Gisterochtend had Worosjilof een bij eenkomst met president Soekarno. de minister-president ir. Djoeanda Karta- widjaia en de minist.r van Buitenland se Zaken, dr. Soebandrio. Worosjilof en Soekarno vertrokken vandaag naar Bogor, en zullen morgen naar Bandoeng doorreizen. verklaarde dinsdag in Parijs, dat Dulles het eens is met 1 et Franse standpunt volgens hetwelk de toestand van het Suezkanaal onbevredigend is en de Egyptische voorwaarden onvoldoende zijn om van het kanaal een internatio nale waterweg te maken. Dulles heeft verkl -d, dat men. als er geen betere voorwaarden komen, naar ander wegen voor vervoer van de olie uit het Midden-Oosten moet omzien. Volgens het Israëlische avondblad „Maariv" vliegen er zo nu en dan snel le Sovjetrussiche vliegtuigen boven het Midden-Oosten, kennelijk om dit ge bied te fotograferen. Men had toestel len waargenomen boven een aantal lan den in dit gebied, 'waaronder Israël. Deze vliegtuigen zouden drie of vier maal per maand van een vliegveld in het zuidelijke deel van de Sovjet-Unie opstijgen om met een snelheid van om streeks duizend kilometer per uur ver scheidene uren op een hoogte van 20 km over het Midden-Oosten te vliegen. West-Europa moet samengaan bij produktie nieuwe wapens De Assemblee (parlement) van de Westeuropese Unie heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming een aanbeve ling van haar defensiecommissie goed gekeurd. gericht aan de raad van minis ters. om te komen tot nauwere samen werking bij de produktie van nieuwe wapens, vooral van geleide projectielen. De aanbeveling was vervat in een rap port dat namens de defensieenmmissie was uitgebracht Joor de Franse oud minister van Defensie. Te:tren. Met het aanvaar, er van de aanbeve ling onderbrak de Assemblee van de Westeuropese Unie een diepgaand debat over de defensiepolitiek van het Westen. Ten dele was het debat een voortzetting van de gisteren begonnen gedachten- wisseling over het gebruik van en de proeven met ker: apens maar lang zamerhand werd bet een voorspel tot de stemming over een motie van afkeuring, die twaalf lede. vn de As'emhlee heb ben ingediend. Zij laken dp snelle goed keuring. die de aad van ministers van de WesteuroDes^ U"'*» vormende aan het voornemen van Groot-Brittannië tot vermindering van de Britse troepen sterkte op het Euronp--. continent.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1