Herdenkingen in vele plaatsen Met een enkel woord t>Rmmeni£ Gevallenen van voormalig 4 R.I. werden in Valkenburg herdacht Dr. Scharf (socialist) gekozen tot president van Oostenrijk Agenda MAANDAG 6 MEI 1957 Vervolg van pag. 1 Duizenden op Waaisdorpervlakte Ook in talrijke andere plaatsen zijn onze gevallenen plechtig herdacht, zo door middel van stille tochten of ander zins. Van al deze noemen wij Allereerst de herdenking op de Waalsdorpervlakte. Er waren velen in de stille tocht naar de fusilladeplaats die te jong waren om het leed en de strijd van 19401945 te hebben beleefd. Maar ook zij, evenals de duizenden ouderen liepen zwijgend, in gedachten, die her inneringen waren, ofwel werkelijk be leefd of gehoord van ouders. Over de Waalsdorperweg, langs rijen kanonnen die opgesteld staan op het terrein van een kazerne, daarna door het rulle zand in verlatenheid met eigen ver drietige gedachten. De hoge vlammen van fakkels ver waaiden in een koude wind. Militairen en oud-verzetsstrijders hadden de ere wacht betrokken. Men hoorde slechts de doffe stappen van de velen die een eregroet, een postume hulde aan de gevallenen brachten. Toen was het acht uur en een doodse silte viel. Daarna klonk het Wilhelmus. En men trok verder naar de fusillade plaats en legde er bloemen, vele bloe men. Ook bij het kleine gedenkteken aan de Paralleweg vlak bij het station Hol landse Spoor legden velen bloemen, daar trokken eveneens, zoals alle vdorgaande tien jaren duizenden langs de fusillade- Op de begraafplaats Westduin liepen talloos velen in een stille tocht langs het eregraf van de Stijkelgroep en langs de graven van de geallieerde militairen. Ook daar klonk, evenals op de Waals dorpervlakte de „Last Post". Er werden vele bloemen gelegd. Bij de graven, ver licht door toortsen stond een erewacht van oud-verzetslieden en militairen. Het Nederlands Oorlogsgravencomité legde een krans bij de militaire graven en het eregraf van de Stijkelgroep. En op de Dam Vele duizenden Amsterdammers en talrijke buitenlandse toeristen waren reeds op de Dam aanwezig toen daar tegen acht uur, terwijl de klokken beierden, de deelnemers aan de stille tocht langs de fusilladeplaatsen arri veerden bij het Nationaal Monument, waaromheen de provincievlaggen de driekleur halfstok hingen. Begeleid door de politiekapel zong men het eerste en zesde couplet van het volkslied, waarna burgemeester Van Hall een kort herdenkingswoord sprak. Na herinnerd te hebben aan de grote een heid van ons volk in de jaren van ver drukking citeerde hij als woord voor de toekomst de zinspreuk van het familie wapen van een jonge ter dood veroor deelde verzetsstrijder, welke deze in zijn celmuur had gegrift: „Noch spijt om het verleden noch angst voor de toekomst". Wanda Reumer droeg daarna enkele verzetsgedichten voor. Ter afsluiting van de plechtigheid blies een hoornblazer van de politiekapel, staande op de trap pen van het monument, de „Last Post". BINNENLAND In Maastricht ls ee>n driedaagse toiter- mititon-aUe studieconferentie van de Maas trichtse jongerengroep d'e-r beweging van Europese Federalisten gehouden. Vertegen woordigers van de grote pofliiitielce partijen i-n Nederland (V.V.D., K.V.P. en P.v.d.A.) hebben diaar hun visie gegeven over de kwestie dier Europese supra-nartlonale po- liitoieke partij vorming. Zaterdagavond ls van Schiphol een KLM-charter vliegtuig mar New York ver trokken. waarin keel-, neus -en oorartsen uiiit Italië, België .Zweden, Denemarken, Noorwegen, Finfland, Spanje, We?t-Duits land. Zwitserland), Ierland, Engeland en Nederf-and 'n plaats hadden gereserveerd in verband met hom deelneming aan een in ternationaal oongr-es dat dezer dagen te Washington begint. Een twaalftal Neder landse artsen, afkomstig uit Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Delft en Zuitfen, had voor deze speciale reds ge boekt. GiötenmMidag is aan de Vij verberg te Beigen op Zoom het 2-jarig zoontje van de familie Vale. bij het spelen te water ge raakt en verdronk en. De Begering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van Rijks wet tot goedkeuring van het op 26 oktober 1956 te New York tot stand gekomen Sta tuut van de Internationale Organisatie voor Atoomenergie. De Nederlandse Katholieke Land- arbeidersbond ..St.-Deus Dedit" houdt vandaag en morgen in Miusiis Sacrum te Arnhem zijn jaarvergadering. De bij een- komst ls vanochtend geopend door de •voorzitter, die heer C. J. van der Ploeg, die 6prak over de economische positie van d« landarbeiders. BUITENLAND De laatste windmolen in Frans-V'laan. deren, die te St. -Sylivestre-Cappel stond, la zaterdagmiddag ingestort. De molen had in de tweede wereldoorlog zware schade op gelopen, die nooit was hersteld. Een Westduitser, Alfons LieberQe uit Hamburg, is in Praag gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van spionage voor de Amerikanen. Een speciale kamer van het Parijse Hof van beroep heeft zaterdag een nieuw onderzoek gelast naar d'e -food van Louis Renault, stichter van de Renault-automo bielfabrieken., die in 1944 stierf, nadat hij enkele weken gevangen had gezeten in die gevangenis Fresnes buiten Parijs. De order van het gerechtshof eist dat het onderzoek geheel wordt heropend en dat alle getui gen opnieuw gehoord worden. Mevr. Re nault heeft gezegd, dat haar echtgenoot in een ziekenhuis is overleden aan die gevol gen van mishandeling die hij iu de gevan genis in Fresnes heeft ondergaan.. Een groep bekende Fransen, onder wie de auteurs Franpois Mariac en Jean-Paul Sartre hebben president Coty een brief ge schreven, waarin gezegd wordt, dat de re gering de waarheid over de methoden van de Franse veiligheidstroepen in Algerije tracht te onderdrukken en in/breuk maakt op de persvrijheid. De ontroering, teweeg gebracht door het bewijs „dat er syste matisch mensen wonden gemarteld om de opstand in Algerije te onderdrukken, is nog vergroot door de moeilijkheden die een commissie van onderzoek in de weg wor den gelegd en door de inbeslagneming van een editie van het weekblad „Fnance- Observateur", zo wordt gezegd. President Djem van Zuid-Vietnam ls zondag voor een officieel bezoek van tien dagen naar de V.S. vertrokken.. Hij wordt o.a. vergezeld door de minister van Bin nenlandse Zaken. De administrateur-gene raal voor hulp uiit het buitenland vertrok vorige week reeds uit Saigon. Het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie heeft Koezm/in be noemd tot eerste vice-premier en tot voor zitter van het Gosplan de commissie voor plannen op lange termijn) van de Sovjet- Unie. Koezmto is de zesde bewindsman die de titel eerste vice-premier draagt. De an deren zijn Molotof, Kaganowi'tsJMlikojan, Perwoeohin en Saboarof Burgemeester Van Hall legde tot slot als eerste namens het stadsbestuur een krans aan de voet van de pyloon neer. Daarna volgden de deputaties van orga nisaties en verenigingen en de strijd krachten. waarna het voorbijtrekken van het publiek een aanvang namen. Ook op Erebegraafplaats Het aantal deelnemers aan de jaar lijkse stille tocht naar de Erebegraaf plaats in de duinen bij Overveen wordt steeds talrijker. Aan deze twaalf de herdenkingstocht namen zaterdag avond 1300 personen deel, waarbij ruim 300 nabestaanden en een groot aantal jongeren. De twee minuten stilte op de doden akker werden na het klokgelui aange geven door hoornsignaal, waarna de halfstok hangende vlag in top ging. Padvinders hadden tevoren op de 374 graven witte narcissen gelegd. Eerder op de dag waren kransen ge- led namens de Stichting 1940'45, die met de zorg van de begraafplaats is be last en door een delegatie van het Ma rinehospitaal in Overveen. Aan de stille tocht ging vooraf de jaarlijkse bijeenkomst voor nabestaan den en belangstellenden. Na een inlei- Inbrekers zijn weer actief Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben Inbrekers hun slag geslagen in een woning aan de Honigerdijk te Rot terdam. Er werden twee geldkistjes ont vreemd met ongeveer f 2.050.aan geld, elf aandelen, vier spaarbankboekjes, twee paspoorten en voor een waaide van f 800 aan sieraden. Verder heeft men 's nachts een auto van een vertegenwoordiger, die voor zijn woning aan de Dordtselaan stond, open gebroken. De man mist voor een waarde van f 4.000 aan bijouterieën, alsmede twee fototoestellen, en vier armband horloges. ding namens het comité Nationale Her denking door wethouder mej. dr. M. E. Nolte, voerde het woord pastoor dr. A. A. Olierook uit Bloemendaal, die zeide, dat de kracht van de natie niet bestaat uit materiële middelen alleen, doch dat deze eveneens dient te steunen op geest- Hierna sprak dr. J. H. Stelma, her vormd predikant in Bloemendaal. „De jongeren vragen ons reeds, hoe lang wij ouderen met het herdenken doorgaan", aldus dr. Stelma. „Wij weten het niet, maar als we dit doen, is het niet om haat te koesteren, maar uit dankbaar heid voor de vrienden die hun leven gaven". Het dubbelmannenkwartet „Harmonie" verleende muzikale medewerking. 2 juli landt de Ruyter in Vlissingen Kon. Marine organiseert vlootschonw in kader herdenking van Neerlands admiraal (Speciale berichtgeving) Onder het gedonder van saluutscho ten zal op 2 juli a.s. voorafgegaan door een zestal sloepen, bemand met hoofdofficieren en ieder geroeid door tien man, de staatsiösloen van de kruiser „De Zeven Provinciën" (de geduchte opvolger van het roemruchte vlaggeschip van Neerlands grote ad miraal, Michiel Adriaanszn. de Ruy ter) naar de Vlissingse wal varen en ligplaats kiezen in de voorhaven al daar. De beroemde vlootvoogd De Ruyter. die zich aan boord van de sloep be vindt. wordt op de kade opgewacht door Jan de Witt met zijn gevolg en een ere wacht van mariniers. Deze plechtigheid vindt plaats in het kader van de dit jaar in Vlissingen georganiseerde her denking van het feit, dat 350 jaar ge leden - op 24 maart 1607 - Michiel de Ruyter in die stad werd geboren. De landing van de admiraal in zijn geboor teplaats beoogt speciaal de herdenking van de overwinning van de republiek in de vierdaagse zeeslag op 15 juni 1666. Het gemeentebestuur van Vlissingen, dat de toenmalige baljuw en vroedschap symbolisch ten tonele voert, ontvangt De Ruyter voor het nog bestaande huis van de familie Lampsins, de reders van onze vaderlandse zeeheld uit diens koopvaard ij period e. Dit werd ons zaterdagmiddag meege deeld door vertegenwoordigers van het comité „De Ruyterherdenking" aan boord van het m.s. „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" tijdens een zeereis van Hoek van Holland naar Vlissingen. De historische landing van admiraal de Ruyter in Walcheren's tweede stad. luidt een vlootschouw van de Kon. Marine in, welke plaats vindt van 2 t.m. 7 juli a.s. en waaraan wordt deelgenomen door de 10.000 ton metende kruiser „De Zeven Provinciën", welke het zevende schip is van die naam in dienst van onze zee- strijdkrachten. de onderzeebootjager „Noord-Brabant", het fregat ..Jaguar", de onderzeeboot „Zeeleeuw" en nog acht kleinere boten. De oorlogsbodems, die iedere avond worden geïllumineerd. kie zen ligplaats in de Vlissingse binnenha vens. Vele andere festiviteiten zullen bovendien gedurende de maanden mei. juni en juli De Ruyter's geboortestad een bijzonder karakter geven. o.a. twee concerten van het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, met. medewerking van de violist Her man Krebbers. De PTT geeft speciale herdenkingsze gels uit en een tentoonstelling over de beroemde vlootvoogd, welke thans wordt gehouden in het Rijksmuseum te Am sterdam, zal van 3 juli tot 16 september zijn te bezichtigen in het „Nieuw tehuis voor bejaarden" te Vlissingen. Op een nog nader te bepalen datum wordt een stertocht van jachten georganiseerd. Frans - Westduitse eensgezindheid De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft zaterdag in een vraaggesprek voor de Franse radio ge zegd, dat Frankrijk en West- Duitsland elkaar nog nooit zo dicht zijn genaderd als zaterdagochtend bij het onderhoud, dat minister Pineau met zijn Westduitse achtgenoot, Van Brentano, te Bonn heeft gehad. De twee bewindslieden wisselden van gedachten over de gemeenschappe lijke markt en over het plan voor een Europese vrijhandelszone. Amerikaans verzet tegen r.k. „zwarte lijsten" Honderd vijftig Amerikaanse culturele leiders hebben een verklaring uitgege ven, waarin een r.-k. instelling, „natio nale organisatie voor decente literatuur" genaamd, wordt beschuldigd van schen ding van de vrijheid ,,door voor te schrij ven wat het Amerikaanse volk mag lezen of niet." De verklaring, uitgegeven door de „Amerikaanse bond voor burgerlijke vrijheden," is o.m. getekend door de to neelschrijver Arthur Miller de roman schrijvers James T. Farrell en John O'Hara, de theoloog Reinhold NIebuhr en mevr. Franklin D. Roosevelt. Verklaard wordt, dat de rooms-katho- lieke vereniging een comité van r.-k. huismoeders in Chicago en omgeving be last met de beoordeling van literatuur op geschiktheid voor de jeugd. Zij had zwarte lijsten aangelegd geboycot en verklaringen van geschiktheid uitge geven. Op de zwarte lijst stonden o.m. werken van de nobelprijswinnaars Ernest Hemingway en William Faulkner. „Een fundamenteel bezwaar tegen deze activiteit", aldus de verklaring, „is dat het oordeel van een bepaalde groep de gehele gemeenschap wordt opgelegd. Een roman, die door een groep rooms- katholieke moeders ongeschikt voor een r.-k. minderjarige wordt geacht, wordt op die wijze ook voor de niet-katholiek onbereikbaar", aldus de verklaring. SCH00LARTIKELEN Haarlernmerstraat169 Plechtigheden in kerk en op ere- velden De leden van het voormalige 4de regiment infanterie hebben gisteren in Valken burg, Katwijk en Rijswijk de gevallenen van dit regiment herdacht. Tijdens de oorlogsdagen In mei 1940 was het regiment in deze drie plaatsen gelegerd en heeft daar dapper gestreden tegen een overmachtige vijand. Velen hebben in deze strijd hun leven gelaten. Nadat de vlaggen op de ere-begraaf- plaatsen halfstok waren gehesen, werd in de kapel van het vliegveld Valken burg een herdenkingsdienst gehouden voor rooms-katholieken. De H. Mis voor de zielerust van de gevallenen werd op gedragen door mgr. H. J. M. van Stra len, hoofdlegeraalmoezenier, die tevens de predikatie hield. De wisselende zangen werden gezongen door een koor, samen gesteld uit leden van het Madrigaalkoor te Leiden. Tegelijkertijd had in de her vormde kerk te Valkenburg een herden kingsdienst plaats, die werd geleid door ds. P. J. 'van der Staay, legerpredikant van het voormalig 4 R.I. De schriftle zing was uit het boek Richteren. Ds. Van der Staay stelde in de eerste plaats de vraag hoe het in vroeger dagen gesteld was met herdenkingen. Uit het voorge- De industriële pnodukiMie to Hongarije daalt hoewel die lonen en kosten hoger worden, aldus meldt het comimunietische blad „Nepszabadsag" volgens Radio-Boe- diapest. De kredieten vam de Sovjet-Unie en andere bondgenoten helpen tijdelijk, maar moeten later worden terugbetaald, zo waarschuwt het blad, dat eraan toevoegt, dat op het ogeniblak 95 procent van het na tionale Inkomen onmiddellijk wordt ver bruikt en het land gestadig verarmt. Het post- en telegraaf verkeer to Itaillë aad van zondag te middernacht af drie da gen stilliggen alls gevolg van een staking van 100.000 employé's, die meer loon wil len. Het allernoodzakelijkste werk zal wor den verrloht door de hogere ambtenaren, wier vakbond zich niet met de staking kan verenigen. President Theodor Heuss van Wesrt- Duiltsland is zondag voor een officieel be zoek vam acht dagen naar Turkije vertrok ken. Tot zijn gevolg behoort de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hetorich von Brentano. Een rechtbank ln Milaan heeft be paald dat een mam niet beschuldigd kan worden van moedwillige verlating van zijm vrouw atts hij een muur b^uwt in het midden vam zijn huis en aan een kant hiervan gaat wonen. Een vrouw had een aanklacht ingediend, dat haar mam haar verlaten had. Hij liet mij niet helemaal ln de steek alidus de vrouw hij bouwde een muur in onze woning en ging er ach ter wonen. De mam onthulde, dat zijn vrouw tirrannlek optrad. Tijdens een plechtige zitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft de voorzitter Fernand Dehous- se de prijs voor een vrij Europa uit gereikt aan mevr. Anna Kethly. de Hongaarse socialist e, die minister van Buitenlandse Zaken in de laat- sie regering van Nagy is geweest. Als de jeugdcriminaliteit ln hetzelf de tempo als op het ogenblik blijft stijgen zullen een miljoen kinderen ln 1965 in de Ver. Staten voor het gerecht gedaagd wor den, aldus een verslag van een subcom missie vam onderzoek van de Amerikaanse Senaat. De volgende vraagstukken beho ren tot de voornaamste die ln het verslag worden geanalyseerd: alcoholisme onder de jongeren .geslachtsziekten ln de Jeugd jaren, het vandalisme, de bendevorming onder de Jeugd, de beeldromans, de tele visieprogramma's en het gebruik van ver dovende middelen. De 43-jarige Keulse advooaat ïlges, dle plaatsvervangend chef van de Gestapo te Tilsit is geweest, is zaterdag te Keulen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens deelneming aan de moord op 120 tot 130 vooraanstaande Sovjetrussische bur gers ln Juni 1941, die in een sanatorium werden verpleegd, dat op de eerste dag van de Duitse inval to de Sovjet-Unie door de Duitse troepen werd bezet. lezen bijbelgedeelte blijkt dat God zijn volk waarschuwt en straft. God wil zijn volk in de juiste banen leiden: geschie denis is geen chaos, doch getuigt van de daden des Heren. Hebben wij voor de tweede wereldoorlog geluisterd naar valse profeten, terwijl het gebrul van het beest ujt de afgrond steeds dreigender werd? Wanneer wij niet op Gods daden letten, zal zich dit wreken. Ds. Lekkerkerker, die vervolgens het woord voerde, vroeg zich af of er in de toekomst nog wel aandacht besteed zal worden aan 4 en 5 mei. De slag by Waterloo is toch ook enkel nog maar een jaartal uit het geschiedenisboekje? Wü zullen het vooral de jeugd ln moe ten prenten wat er zich heeft ofgespeeld in de meidagen van 1940, niet om haat aan te kweken tegen de Duitsers, maar om te zien op de daden Gods. Telkenjare zal men lof en dank moe ten brengen aan de Heer, die ons in de ruimte heeft gesteld. De dienst werd be sloten met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus. OP DE ERE-BEGRAAFPLAATSEN Vervolgens had in de hangar van het vliegveld een broodmaaltijd plaats, waar de voorzitter, de res. kapt. M. Vlug een toespraak hield. Na afloop begaf men zich naar Valkenburg om een stille tocht te houden naar de begraafplaats. De kapel van de Marine Luchtvaartdienst verleende hierbij medewerking. Burge meester M. A. van der Have voerde het woord op de ere-begraafplaats. Behalve de militairen, die vochten tegen de vij and. zijn 22 burgers het slachtoffer ge worden van de oorlogshandelingen. De militairen hebben zich met grote moed en plichtsbetrachting van hun taak ge kweten, doch de overmacht was te groot. Laten wij tonen dat hun offer niet tevergeefs is geweest, aldus de burge meester. Kolonel b.d. H. D. Buurman, commandant van het voormalig 4 R.I. legde daarop een krans bij de graven. Soortgelijke plechtigheden vonden plaats in Katwijk, waar namens het gemeente bestuur een krans werd gelegd, en in Rijswijk. De slotbijeenkomst werd weer gehouden in een hangar van het vlieg veld. Waarschuwingsstelsel tegen vijandelijke duikboten Het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and rockets magazine" schrijft, dat de Verenigde Staten in de Atlantische en de Stille Oceaan onder water een stel sel aanleggen voor vroegtijdige ontdek king van de nadering van vijandelijke onderzeeboten. Volgens het tijdschrift zal dit stelsel op dezelfde wijze functioneren als het ra- darnet in het noorden van Canada voor het opsporen van naderende vliegtuigen. Het stelsel bestaat uit een lange keten van uiterste moderne apparaten op de Oceaanbodem aan de Amerikaanse west en oostkust. Honduras en Nicaragua gaan het vuren staken Ricardo Arias, voorzitter van de com missie. die namens de organisatie der Amerikaanse staten een onderzoek naar het grensgeschil tussen Honduras en Nicaragua instelt, heeft vandaag meege deeld. dat beide landen een overeen komst hebben getekend, waarin zij ak koord gaan met onmiddellijke staking van het vuren. Zij zullen zich onthou den van elke activiteit, welke de huidi ge toestand kan verergeren. De organisatie van Amerikaanse sta ten zal binnen vier dagen een plan voor terugtrekking der troepen indienen, dat zowel voor Honduras als Nicaragua aanvaardbaar is. Kleine winst op partijloze kandidaat Dr. Adolf Scharf is gisteren tot president van Oostenrijk gekozen. De thans 67-jarige voorzitter van de Socialistische partij won het van prof. Wolfgang Denk (75 jaar), die niet tot een partij behoort en kandidaat was gesteld door de Conservatieve partij (die met de socialisten de coalitie-regering vormt) en de rechtse Vrijheidspartij, de grootste oppositieparty. De ambtstermyn van een president is zes jaar. Dr. Schïrf heeft byna 100.000 stemmen meer behaald dan zün tegenstander. Hy kreeg er 2.259.975 en prof. Denk 2.160.551. Zijn voorganger, dr. Theodor Körner, eveneens een socialist, stierf ln januari. Vele malen geïnterneerd Dr. Scharf, zoon van een glasblazer, sloot zich op 16-jarige leeftijd, toen hij in Wenen rechten studeerde, bij de so cialisten aan. Kort nadat hij afgestu deerd was. werd hij opgeroepen voor dienst in het keizerlijke Oostenrijkse le ger in de eerste wereldoorlog. Hij bracht 4 jaar aan het Italiaanse front door en werd als eerste-luitenant gede mobiliseerd. Na de oorlog ging hij zich geheel aan de partij wijden. In 1934, na de ineen storting van het parlementaire stelsel in Oostenrijk, werd hij door de fascis ten gearresteerd. Hij is verscheidene malen geinterneerd geweest In 1938, na de „Anschluss", werd- hij door de nazi's gearresteerd. Hij bracht twee weken in de gevangenis door. In 1944 werd hij opnieuw door de nazi's gevangen gezet. Na zes weken kwam hij vrij. Toen in 1945 de Sovjetrussische le gers Wenen binnentrokken, verliet Scharf het ziekenhuis, waar hij ver pleegd werd en belastte zich met de re organisatie van zijn partij. Onze Weense correspondent telefo neerde ons hedenochtend, dat de ver kiezing van dr. Scharf geschiedde tegen de algemene verwachting in en zelfs tot verrassing van vele socialisten. De op komst van gemiddeld 96 procent was groot en bewijst, dat het gehele volk de belangrijkheid heeft ingezien van deze krachtmeting tussen de twee regerings partijen, de socialisten en de Volkspar tij. Sinds 1945 is nu voor de derde maal een lid van de socialistische partij tot president gekozen: eerst dr. Renner, daarna dr. Körner en thans dr. Scharf. Het nieuwe staatshoofd heeft verklaard, dat hij onpartijdig zal zijn en de belan gen van alle burgers zal behartigen. Nu de verkiezingscampagne voorbij is, heb ben de leiders van de twee regerings partijen in ongeveer gelijkluidende be woordingen bekend gemaakt, dat zij met alle kracht wensen samen te werken voor de welvaart van het land. Mevr. Maleter naar Canada Mevrouw Mari Maleter, de vroegere echtgenote van generaal Maleter, „de held van Boedapest", is vrijdag in het geheim uit Wenen naar Montreal in Ca nada vertrokken, zo werd zaterdag in Wenen vernomen. In vluchtelingenkrin- gen wordt gezegd, dat zy vergezeld is van haar drie kinderen. Generaal Maleter die het vorig jaar oktober de opstand in Hongarije heeft geleid, zit op het ogenblik gevangen in Hongarije. Hy werd gearresteerd op 4 november toen hij onderhandelingen wilde plegen met de Russische strijd krachten over het terugtrekken van de Sovjetrussische troepen uit Hongarije. Terreur in Tibet Dalai Lama in Peking? Volgens het zondag verschenen num mer van het Pakistaanse „Burgerlijke en militaire nieuwsblad" hebben vluchte lingen uit Tibet verklaard, dat de Dalai Lama de geestelijke leider van Tibet voor „een medische behandeling" van Lhasa naar communistisch China is gebracht. Het blad zegt dat er volgens de vluchtelingen in de afgelopen twee weken in Tibet de staat van beleg heeft bestaan. De vluchtelingen ver klaarden voorts dat er in Tibet een ter reurbewind heerst en dat er botsingen zyn geweest tussen volgelingen van de Dalai Lama en het Chinese bezettings leger. Duizenden aanhangers van de Dalai Lama zouden gedood zijn. De vluchtelingen zeiden voorts dat het paleis van de Dalai Lama door het Chi nese leger is bezet en tot een legerkamp is omgevormd. Dr. SCHARF MAANDAG Stadszaal (grote zaal)K. en O. Cabaret avond The Top Liners. 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis gemeenteraad 2 uur nam. Haagweg 4: Ledenvergadering Ambachts school 5 uur nam. Stadsgehoorzaal. Gewestelijke dag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 10.30 uur voorm. Baptistische Gemeente (Groenesteeg 16) Zendingsavond. Spreekster mej. Vorste- veld. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Ontspanningsavond voor slechthorenden. 8 uur nam. WOENSDAG Oude Vest 105: Jaarverg. Ned. Protestan tenbond. 8.1'5 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „Sempre Avanti". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Leerltogenult- voering Balletschool Swlnkels-Hendrlcks. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaad): lezing film avond Ver. van oud-leerlingen der am bachtsschool. 8 uur nam. DONDERDAG Zuidsingel: Aandieelhoudersverg. N.V Kon. Ned. Grofsmederij. 2.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Toneelavond Zeeuwse Ver. „Luctor et Emergo". 8 uur nam. Hoge woerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. VRIJDAG De Doelen; Jaarvergadering 3 October- Vereendglng. St.-Antondus ClubhuisLeldse Assuran tieclub. 8 uur nam. ZATERDAG Schouwburg: Ton eel ver. „Tot Ieders Ge noegen". „Boemerang". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Fersoneelsver. „Den Burcht". 8 uur nam. Gareumankt: Excursie Ver. „Oud Leiden" naar Marken. 8 uur nam. ZONDAG Hoge,woerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uut nam. TENTOONSTELLINGEN Mil ling geolö- Rljksmuseum Geol< V. d. Werfpartc 1) Temt Spaanse goudschat geheel door de Russen verbruikt Er is niet alleen niet-s over van de 500 ton goud, die de toenmalige Spaanse re publikeinse regering in 1937 naar de Sovjet-Unie heeft laten brengen, maar Spanje is nog 50 miljoen dollar schuldig aan de Sovjet-Unie voor een lening van 85 miljoen dollar, waarop 35 miljoen dollar door de Spaanse regering is af betaald, aldus verklaarde de Russische ambassade in Mexico gisteren aan de pers. Deze verklaring volgde op die van Felix Gordon Ordas het hoofd van de Spaanse republikeinse regering in bal lingschap dat de Russische regering zelfs al heeft zij de prijs voor de aan de republikeinse regering geleverde wapens van de goudschat afgetrokken, nog steeds in het bezit moet zyn van een hoeveelheid goud ter waarde van mins tens 150 miljoen dollar. In de verklaring van de Russische ambassade wordt gezegd, dat er tussen de Sovjet-Uie en Spanje geen onder handelingen zijn aangeknoopt over de overdracht van het goud. Volgens de Russisch ambassade zijn er geruchten van deze strekking in omloop gebracht om de Ver. Staten langs indirecte weg te beïnvloeden en te bewegen haar eco nomische hulp aan Spanje te vergroten. Volgens deze verklaring is de goud schat in de jaren 1937 en 1938 volledig door de toenmalige republikeinse rege ring van Spanje verbruikt om haar aan kopen in het buitenland te betalen. De betaling geschiedde in opdracht van de verantwoordelijke Spaanse ministers Juan Negrin, Francisco Largo Caballero en Francisco Mendez Aspe door de Na tionale Bank van de Sovjet-Unie. Dat de tegenwaarde van het goud helemaal verbruikt is, blijkt uit een brief van Negrin en Mendez Aspe van 8 augustus 1938, aldus de verklaring van de Russi sche ambassade. gle van Nederland. Op werkdagen van 10 v. m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ven Japanse prenten, 10 uur- 12 en 24 uur. 's Zondags ven 2—4 uur. BIOSCOPEN LJdo: „Giant" (14 Jr). Werkd. 2 en 7.30 u; zaterdag 8.30 uur; zondag 2.30 en 7.30 uur. Luxor: „Paris Palace Hotel". (14 Jr). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30 en 9.16 uur; ozndag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Sissl" (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderd. „Canaris". Trianon: „Marceltoo, brood ern wijn" (a.l.). Werkd. 2,30, 7 en 9.15 uur- zat. 2.30 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30-*7 ein 9.15 uur. Ilex: ,,De zoon van de wreker". (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zat. 2.30 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en naoh/tdiienst vam die apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 mei te 8 uur waarge nomen door: Apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502: Apotheek Re Ijst, Steenstraat 35, tel. 20136- Apo- 26274 Oesst°e03t' Wilhelminapark 8, tel. Bij geen gehoor b(J Dw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürioh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome licht bew. onbewolkt regen sneeuwbui zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt licht bew. regen zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. sneeuw nevel P. ge ■3 9 ■o «j S3 s B'th Cn nw 2 3 4 nmw 4 5 0 no 6 4 4.1 nnw 6 2 0.7 w 2 2 nw 4 2 0 nnw 8 6 5 wzw 4 3 4 windstil 1 0 windstil 4 0 nw 8 4 0 n 4 11 0 wnw 5 3 0.1 wzw 3 2 5 wnw 4 -0 5 w 2 1 0 no 3 2 0 n 10 9 0 nw 8 4 0.2 O 2 1 zw 4 14 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2