Prinses Wilhelmina onthulde te Rotterdam monument gevallenen Solex Italiaanse en Franse regeringen door inwendige zwakte ondermijnd Auto tegen afrastering viaduct te Zwijndreclit WEERBERICHT Schepping van Mart Andriessen Saragat wil eindelijk nieuwe hervormingen In Parijs staat de guillotine reeds klaar.... Mendès-France wil „beulswerk" aan rechtse partijen overlaten 96ste jaargang MAANDAG 6 MEI 1957 No. 2912t LEIDSCH DAGBL Directeur» J. W. Benny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week L 7.50 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 „Het werk vraagt om een gave mens Vele herdenkingen in andere plaatsen Een regenboog spande zich zaterdagavond boven Rotterdam, terwijl de stad twee minuten lang verstard was, als door een toverstaf der stilte aangeraakt. Langs loodgrijze en inktzwarte wolken schoten zonnestralen met hun felle schijn de donkere wolkenschaduwen op gevels en straten opzijwerpend tot een bijna onwezenlijk clair-obscur. Langs de Coolsingel en op het Stadhuisplein duizenden mensen, op trottoirs en in de ramen der hoge kantoorgebouwen. Roerloos waren ze, twee minuten lang. Ergens in een dakgoot jubelde een merel argeloos zijn lentelied, een straathond blafte verweg Op het plein van hier en daar een onderdrukt gekuch, dat zich vermengde met het droge snorren van filmcamera's, wier gretige lenzen het spoor volgden van brede banen helwit licht uit schijn werpers. gericht op een massale, bron zen beeldengroep, een monument aan de voet waarvan een koninklijke vrouwe. Prinses Wilhelmina, geheel in 't zwart gekleed, een zwarte hoed met zwarte veer boven het verstilde, bleke gelaat. De Prinses, eens vijftig jaar Lands vrouwe, stond daar stil en zwijgend met een ondanks haar hoge leeftijd nog on gebroken Koninklijke waardigheid. En allen, die daar rond dit meters hoge bronzen monument tezamen waren, autoriteiten en publiek, zij bovenal, die waren opgegroeid met een Koningin Wilhelmina, ondergingen dit samenzijn met de voormalige Landsvrouwe in een ontroering, die zich mengde met die. op gewekt door de herdenking der gevalle nen. Deze jaarlijkse plechtigheid kreeg daar voor honderden op het Rotter damse Stadhuisplein bijeen, een sterke impuls door de aanblik van het door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen ontworpen monument van deze figurengroep, waarin de vrouw smartelijk voorvoelt, dat zij haai man niet kan weerhouden zijn kame raad te volgen in een levensgevaarlijke strijd tegen een meedogenloos bezet terVelen hebben die strijd niet mo gen overleven. Jaren zijn sindsdien voorbijgegaan en nu, in 1957 dichtte Clara Eggink de regels, die werden gebeiteld op het voetstuk van het monument: „Het werk des daags vraagt om een gave mens, men moet een ramp om zijn herstel vergeten. Zoals de zwerm der meeuwen op Uw havens, onafwendbaar keert de levensdrift. Toch stoelt uw welvaart tevens op 't ontijdig graf van die nu van geen opbouw weten. Gedenk deze onher stelbaarheid, dan zal Uw nageslacht zijn brood in vrijheid eten". De onthulling van dit Rotterdamse monument voor de gevallenen zal velen stellig nog lang in herinnering blijven en waarschijnlijk niet het minst, omdat gesproken woorden bij deze plechtigheid Keukenhof trok 20.000 bezoekers Het bezoek, dat op bevrijdingsdag, tevens bollenzondag aan de Bollenstreek is gebracht, heeft zich voornamelijk ge concentreerd rond de Keukenhof, waar men 20.000 kijkers telde. Zeker zestig procent van de bezoekers, die onder meer werden aangevoerd met 325 auto bussen, waren Duitsers, het binnenlands bezoekt maakte ongeveer 30 procent van het totaal uit. Totnutoe hebben dit jaar 540.000 mensen een bezoek aan Keukenhof gebracht. Dit getal werd vo rig jaar pas tegen het eind van mei benaderd. De tulpenvelden stonden er deze zon dag nog goed bij waarschijnlijk door de ..conserverende" werking van de koude. Overigens waren de wegen in de Bol lenstreek vandaag tamelijk rustig. BÜ elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Zware nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien voornamelijk in het binnenland. Over wegend matige, maar aanvankelijk nog nu en dan krachtige wind uit noorde lijke richtingen. Plaatselijk zware nacht vorst; morgen iets minder koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 MEI Zon op: 5.02 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 12.24 uur: onder: 1.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.38 uur en 21 18 uur. Laagwater te 3.58 en 16.32 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's achterwege bleven. Prinses Wilhelmina die was vergezeld door mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in b.d. van de Koningin, werd na aankomst op het Stadhuisplein allereerst begroet door burgemeester Van Walsum, waarna aan haar werden voorgesteld wethouder Meertens, optredend als voorzitter van het Comité Herrijzend Rotterdam, ge neraal majoor Romswinckel, comman dant van het korps Mariniers, en mr. Blom, voorzitter van het Comité voor Nationale Belangen. De beeldhouwer Mari Andriessen en de dichteres Clara Eggink werden even evens aan de Prinses voorgesteld als mede vijf nabestaanden van Rotter damse illegale werkers. Prinses Wilhelmina onthulde hierna het monument namens haar Dochter door het wegtrekken van een wit zeil doek Het stemmige klokgelui van kerk torens in de stad werd sfeervol aange vuld met de klanken van de Mariniers kapel. Tegen kwart voor negen begaf de Prinses zich per auto naar de Maas brug voor het bewonen van de jaar lijkse plechtigheid van kransleggingen bij de gedenkplaat ter nagedachtenis van de gevallen mariniers, die hier in de meidagen van 1940 het leven heb ben gelaten. A Slot op pag. 2 Koninklijke hulde aan de gevallenen Tijdens een korte, sobere plechtigheid heb'-— Koningin Juliana en Prins Bernhard met gevolg zaterdagochtend circa kwart voor twaalf aan de voet van het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam hulde 'n dank gebracht aan alle gevallenen, die in dit gedenkteken worden geëerd. Tien minuten voor aankomst van het Koninklijk paar waren de minister-pre sident dr W Drees en de minister van Defensie ir C Staf gearriveerd Rondom het monument hadden zich enkele duizenden belangstellenden ge schaard. die ondanks de felle koude regenvlagen, van deze bijzondere plech tigheid getuigen wilden zijn. Onmiddellijk na aankomst van het Koninklijk gezelschap speelde het trom petterkorps der cavalerie het ..Wilt heden nu treden" De Koningin en de Prins legden daarna een grote groene krans mt rood-wit-blauwe linten waar op in goud de initialen J. en B„ aan de voet van het monument. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, legden de m n sters Drees en Staf een krans van witte bloemen met een wit lint, waarop in zwart „Raad van Minis ters". Srseeuw in Ven'o Gistermorgen viel in Venlo een zware sneeuwbui die deze stad een winterse aanblik gaf. De Italiaanse vice-premier Saragat, leider van de (rechtse) socialis ten, heeft gisteren op een partijbijeenkomst te Rome voorgesteld, dat de sociaal-democraten hun vrijheid van actie zullen hernemen en de regeringscoalitie verlaten. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, waarin men zegt te willen streven naar een krachtiger rege ring van de vier centrum-partijen. Fusie met de socialisten van Nenni is mogelijk, maar deze moet dan geheel met de communisten breken. Indien de partij dit voorstel aanvaardt (en politieke waarnemers zijn van oordeel, dat het partijdirectoraat het voorstel van Saragat zeker zal goedkeuren), dan heeft de coalitie-regering van de christen-demo craat Segni geen meerderheid meer in het parlement. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat Segni niet op een officieel besluit van de socialisten zal wachten, maar mogelijk reeds heden zijn ontslag zou indienen. Saragat is van mening, dat de huidige regering te zwak is om hervormingen tot stand te brengen. Verzef tegen „fascisme" Onze correspondent in Parijs tele f oneer de ons hedenochtend: Op het laatste moment is het con gres van de Franse Radicale partij er zaterdag toch nog voor terugge deinsd een regeringscrisis te provo ceren. die onvermijdelijk zou zijn geworden, indien de dertien radicale ministers het kabinet van Mollet verlaten zouden hebben. Toch ivas de guillotine voor premier Mollet reeds opgesteld en het vonnis scheen reeds te zijn uitgesproken. Maar tijdens een laatste onderhoud tussen vice-president Pierre Men- dès-France, na het overlijden van Herriot de voornaamste partijleider, en de dertien ministers werd een compromis bereikt, dat in Frankrijk als nègre-blanc geen vlees en geen vis) bekend staat. Aanvankelijk was de kritiek uit de rijen der tweeduizend afgevaardigden op het regeringsbeleid in Algerüe zo fel en zo algemeen geweest, dat PMF een goed uur voor de sluiting vast moest stellen, dat de ploeg van de socialistische pre> mier niet langer het vertrouwen ver diende, dat nodig is om aan de macht te blijven. Tenslotte werd dus het boven aangeduide compromis bereikt. In een slot-motie werd van de regering geëist, dat haar Algerijnse politiek (in welk verband PMF zelfs het woord „fascisme' in de mond had genomen) een beslis sende wending Z2l moeten nemen. Die eisen zullen premier Mollet door een deputatie van radicale ministers van daag officieel kenbaar worden gemaakt. Mollet heeft gisteren op een socialisti sche vergadering echter al verklaard, dat de huidige politiek in Algerjje onge wijzigd voort zal worden gezet. De reden van de omzwaai op de val reep van het congres van Mendès- France, een omzwaai, die door zijn aan hang van „jonge Turken" heftig bekriti seerd werd. moet naar het schynt wor den gezocht in zijn dubbele vrees voor een nieuwe scheuring in de party en voor een breuk met de socialisten, die officieel nog steeds de partners zyn in het zogenaamde Republikeinse Front. Die beide consequenties van een te rugtrekken der radicale ministers uit de regering waren inderdaad onvermijde lijk geworden en de party van Mendès- France had dan voorlopig geen enkele rol van betekenis meer kunnen spelen. Toch zijn de radicalen er ongetwijfeld wel in geslaagd de positie van de rege- ring-Mollet politiek opnieuw te ver zwakken en te ondermijnen. PMF schijnt echter liever de verantwoordelijkheid aan de rechtse partijen over te willen laten. En de gelegenheid zou door de aanstaande economische debatten in de Kamer kunnen worden geboden. „Ik geef Mollet nog drie weken", zo moet Mendès-France in het partijbestuur heb ben verklaard. De guillotine werd, zoals gezegd, door het radicale congres dus opgesteld, doch het beulswerk zal door anderen verricht moeten worden. En wat premier Mollet betreft, kan dus nogmaals van uitstel van executie worden gesproken. Vier eisen Mendès-France. die een jaar geleden uit het kabinet trad omdat hy het niet eens was met de regeringspolitiek ten aanzien van Algerije, zei, dat de partij Zaterdagavond, na afloop van de stille tocht, heeft de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het door de beeldhouwer Pieter Starreveld voor de Sleutel stad ontworpen bevrijdingsmonu ment onthuld. Elders in dit Blad schrijven wij uitvoerig over deze plechtigheid en de daaraan vooraf gaande dodenherdenking. (Foto LJD./Van Y..et Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zaterdagochtend een krans gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. Een over- zicht van het monument en om geving terwijl het Koninklijk Paar zich naar het monument begeeft. Ontzetting op vroege morgen Zes doden en acht geiconden (Speciale berichtgeving) Zes arbeiders werden op slag gedood, vijf zwaar gewond en drie licht gewond toen gistermorgen om halfzes een auto met veertien inzit tenden op de grens van Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht tegen een afrastering van een viaduct botste. Het ongeluk gebeurde op de Rijksweg 16 halverwege Dordt en Rotterdam; over de oorzaak ervan staat nog niets vast. De chauffeur, de 32-jarige G. Wieringa uit Dordrecht, bracht dertien classificeerders die 's nachts werkzaam waren geweest op een tanker in Pernis, huis waarts. Het merendeel der inzittenden dommelde, toen de auto een tot personenwagen omgebouwde bestelauto waarin de banken in de lengte-as van de carrosserie waren geplaatst met grote snelheid eerst een betonnen paaltje in de berm omver reed en daarna met een doordringende klap tot stilstand kwam tegen een betonnen muurtje van het viaduct, dat de Rijksweg ter plaatse over de straatweg Dordt- Rotterdam leidt. De motor werd de cabine Ingedrukt en alle inzittenden werden met grote kracht door elkaar geworpen. Zes arbei ders werden op slag gedood. Een hun ner, de 21-jarige D. Verhoef uit Papen- drecht, was juist de eerste maal voor het Dordtse classificeerbedrijf van Lonkhuizen werkzaam geweest, daar hem zaterdagmiddag was gevraagd in zijn vrije uren mee te helpen aan een spoedkarwei. Van origine was hij name lijk betonarbeider. H laat een vtouw en een kindje achter. Vijf arbeiders werden zwaar gewond naar het R -K Ziekenhuis te Dordrecht gebracht. De G.G. en G.D. van Dordrecht rukte met drie artsen en even zovele zieken wagens uit en ook de Zwijndrechtse zich geheel uit de regering zal terug trekken, tenzy zij degelijke waarborgen zou krygen omtrent de volgende vier punten het aanbrengen van een grondige koersverandering in de Algerijnse poli tiek, die zal leiden tot de noodzakelijke overeenstemming tussen de acht miljoen Mohammedanen en de 1.2 miljoen blan ken; PMF eiste volledige persvrijheid, het recht tot vorming van vakbonden en vrijlating van „liberale" en Mohamme daanse politieke gevangenen; het aanbinden van een „vastbesloten strijd" tegen het fascisme in Frankrijk; een doeltreffende aanpak van econo mische en financiën problemen; Men- dès-Franse onderstreepte de hoofdlijnen van het bezuinigingsprogram van de regering nog voor het zomerreces van het par lement zal er beslist moeten worden over plannen die voorzien in hervorming van het kiesstelsel en het onderwijs en herziening van de grondwet waardoor een federaal stelsel voor de Franse Unie irdt verkregen. ziekendienst schoot te hulp. Later zijn nog een Zwijndrechtse en een Dordtse arts op de plaats des onheils komen assisteren. De doden zijn naar de aula van de Alg. Begraafplaats te Zwijn drecht vervoerd. Drie arbeiders, onder wie een uit Til burg. konden in de loop van de dag uit het ziekenhuis worden ontslagen. Behalve de reeds genoemde D. Verhoef kwamen om het leven S. Kruidink, 36 jaar, J. Brul. 70 jaar, C. Bozuwa, 53 jaar, H. Sterkman, 46 jaar en B. Vos. 30 jaar. allen gewoond hebbende te Dordrecht. Zwaar gewond werden in Dordtse zie kenhuizen opgenomen S- Cupido, W. Pistorius, A. Wouters. G. Wieringa, wonende te Dordrecht en C. dc Boer, wonende te Papendrecht. Zij verkeren in levensgevaar. Lichtgewond en na behandeld te zijn naar huis vervoerd werden: P. van Laayen uit Dordrecht. P. van der Stelt uit Papendrecht en J. Rijkens uit Tilburg. DODENHERDENKING TE BAARN Aan de dodenherdenking te Baarn op het Stationsplein rondom het monument der gevallenen, namen dit jaar H M. de Koningin. Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene deel De auto met de Koninklijke familie arriveerde drie minuten voor acht. waarna door Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans voor het monument geplaatst werd. samengesteld uit margrieten en met rood-wit-blauwe linten. Na de af loop van de plechtigheid werd het Wil helmus gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1