Bevolking Oegstgeest herdacht de gevallen vrijheidstrijders Conferentie over „Beroep en bedrijf" in kasteel Poelgeest MAANDAG 6 MEI 1957 Het prille groen in het bos van Wyckerslooth bood zaterdag voldoende beschut ting tegen de gure wind, dat op deze voor een dodenherdenking zo ideale plek, honderden belangstellende, onder wie burgemeester H. L. du Boeuff en zyn echt genote, waren samengekomen voor de door de Oranjevereniging belegde herden- kingssamenskomst bij het monument, dat werd opgericht ter ere van de gevallenen in het verzet. Een schat van bloemen was in de ochtenduren bijeengebracht door de schooljeugd, bij welke gelegenheid een kort woord werd gesproken door de heer J. Wijna, die eraan herinnerde, dat het begrip „vaderland" het duidelijkst spreekt bij terugkeer na een lang bui tenlands verblijf en wanneer, zoals in 1940, het land werd overspoeld door de vijand. Jullie ouders hebben zich toen verzet en „neen" gezegd en velen heb ben dit verzet moeten betalen met de prijs van hun leven. Om dit te geden ken. aldus spr. zijn wij hier bijeen en leggen wij onze bloemen en staan onze gedachten stil bij de lege plaatsen die werden achtergelaten. Laat ons hopen dat van ons nooit zal worden gevraagd om trouw te blijven tot in den dood. Deze plechtigheid voor de jeugd werd besloten met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. ONVERDRAAGLIJKE DAG. Des avonds begon de samenkomst met orgelmuziek, Psalm 103, door Feike As ma. Hierna nam mr. A. W. Kist het woord voor het uitspreken van zijn her denkingswoord. Deze dag is voor ons en ons volk, al dus mr. Kist, een onverdraaglijke dag. Wij hebben het gevoel, dat alles ver keerd om is gegaan. Waarom leven wij nog en zij, die wij herdenken, niet meer? Wij brengen 'toch immers zo weinig van ons leven terecht. Wij zijn veel te ma terialistisch ingesteld en offers brengen wij niet. Alleen voor onze privé-belan- gen getroosten wij ons inspanning. Tus sen hen, die vielen en ons bestaat een groot verschil in levensgehalte. Wij ge ven de voorkeur aan veiligheid, terwijl zij leefden op de manier, die Jan Cam- pert beschreef in zijn beroemd gewor den lied der achttien doden. Zij wisten de taak die zij begonnen, een taak van moeiten zwaar. Zy dachten aan en voorzagen het lot van land en volk Spreker gelooft dat zij die in het verzet gevallen zijn, liepen in het voetspoor van God. God immers voorziet het lot van alle volken. Hij gaf in de gestalte van Jezus Christus zijn leven voor de volkeren. Als wij zo zien, dat onze ge vallenen GocTs stijl weerspiegelen, dan alleen kan de 4e mei voor ons weer een P.V. LEIDERDORP „HET OOSTEN" De P.V. „Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. De duiven werden gelost te 12.45 uur met sterke noordenwind. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.07.05 uur en bereikte zo doende een snelheid van 976.50 meter petr minuut: de laatste prijswinnende duif kwam binnen te 3.26.31 en bereikte een snelheid van 850.03 meter. De uit slag luidt: B. Singeling 1-7; T. Zwaan 2-6-8; J. Roest 3-10; K. v. d. Berg 4-5; J. van Weezei 9. RAADSVERGADERING De raad komt op 10 mei, 's avonds te 17.45 uur bijeen ter behandeling van om. de volgende punten: exploitatie van het zwembad en aankoop van grond van J. B. van Sand ijk. VOORSCHOTEN JAARFEEST GEREF. JEUGDCLUBS De meisjesclubs „Mirjam" en „De Scha kel" en de jongensclub „De Jonge Sa- muël" hebben in het Cultureel Centrum hun jaarfeest gehouden. De leiding van deze avond berustte by de heer Karei Verrips. Een leuk programma, dat vlot werd afgewerkt, typeerde de avond tot een gezellige avond. Dico van Barneveld declameerde lang niet onverdienstelijk en, hoewel niet onberispelijk, zong een aantal meisjes enkele liederen. Een al heel oud, maar altijd aantrekkelijk pro grammapunt .lintenspel" kreeg een warm applaus. Een tweetal „samenspraken", tegenwoordig als schetsjes aangeduid, n.l. „Slimme Jet" en „Ongewenst be zoek" werd ambitieus gespeeld. Na de pauze werd opgevoerd „van een koning, die zo graag bruine bonen wilde eten". WARMOND Zilveren jubileum J. G. van Vliet Het was zaterdag 25 jaar geleden, dat de heer J. G. v. Vliet in dienst kwam bij de N.V. Padox. Om elf uur werd de jubilaris met echtgenote in de kantine door de directie ontvangen in bijzijn van het kantoorpersoneel van N. V. Padox en Panagro en het bestuur van de perso neelsvereniging. De heer v. d. Zeeuw, directeur van eerstgenoemde N.V., roemde de werklust van de heer Van Vliet, die als chef calculator een groot deel van de werk zaamheden te verwerken kreeg. Vervolgens overhandigde de heer v. d. Zeeuw een prachtige vulpenset, zomede een enveloppe met inhoud. De heer Kalemink meende èn als me dedirecteur van Padox èn directeur van Panagro de jubilaris te moeten danken voor al hetgeen hij voor het concern ver richt heeft. Namens de N.V. Panagro werden aan de heer v. Vliet enige boek werken aangeboden. Namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel bood de heer Kalemink een vererend getuigschrift aan de jubi laris aan. De heer Bekkering bood namens de personeelsvereniging zijn gelukwensen aan. De jubilaris dankte mede namens zyn vrouw voor de grote belangstelling, welke hij by dit jubileum mocht ondervinden. DODENHERDENKING In Warmond werden de gevallenen uit de laatste wereldoorlog herdacht met een stille tocht naar het monument voor de gevallenen. In de R.-K. Kerk was hieraan een kort Lof voorafgegaan. Bij het monu ment werd na de twee minuten stilte een korte plechtigheid gehouden, waar aan werd medegewerkt door de beide plaatselijke muziekkorpsen en een ge mengd koor. De muziekkorpsen openden de plechtigheid met het koraal „O. hoofd vol bloed en wonden", uit de Mattheus Passion en de Dodenmars van Chopin. Na een korte declamatie werd door het gemengd koor een lied gezongen, waarna de bloemenhulde werd gebracht Burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne legde een krans namens de ge meente. De burgerij legde een schat van bloe men aan de voet van het monument. Met het spelen van het Volkslied werd de plechtigheid besloten. draaglijke dag worden. De geestelijke ondergang, die onze staat bedreigt is niet zichtbaar maar volgens spreker wel dreigend. Daarom moeten wij het voet spoor der gevallenen volgen en zo zor gen voor een nieuwe geschiedenis van ons volk. Toen precies om acht uur de laatste tonen verklonken van het slotkoor uit de Mattheus-Passion „Wir setzen uns Tranen nieder" werd aan de voet van het beeld een krans gelegd door de he ren N. v. Weizen en Jac. J. Vos. Na een indrukwekkende stilte, waarin alleen de zang der vogels hoorbaar was, klonk ons volkslied en werd door de aanwe zigen langs het monument gedefileerd. P.V. „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Neufoilles, afstand 187 km. De duiven werden gelost om 13.30 uur met een noorden wind. De eerste prijsduif be reikte zijn hok om 16.48.58 uur de laat ste om 17.02.17 uur. De verdere uitsla gen luiden: D. Sonnega 1; J. de Weerd 2; Th. Verwoerd 3-5-9; Dr. Venker 4-6. P. Vogelenzang 7; J Roest 8; B. ter Beek 10. Twocrtf t.b.c.-gevaHen in Effatha (Voorburg) OVERGEBRACHT NAAR ZEEHOSPITIUM (Van onze Haagse redactie) In het Christelijk Instituut voor Doofstomme Kinderen „Effatha' te Voorburg zijn enige tyd geleden 12 ge vallen van t.b.c. geconstateerd. Negen patiëntjes zijn naar het Rot terdams Zeehospitium te Katwijk over gebracht en één naar Sanatorium Son- nevanck te Harderwijk. Een onderwijzer van Effatha is met de kinderen naar Katwijk meegegaan om hen met het onderwijs niet te veel achter te laten komen. Twee patiënten (één volwassene) zijn thuis ondergebracht. Het schijnt dat de twaalf kinderen dor een patiëntje zijn geïnfecteerd. 70 schepen voor Nederlandse reders BOUW OP DUITSE WERVEN Westduitse werven zullen in totaal 70 schepen met een gezamenlijke ton nage van 520.140 dwt bouwen voor Ne derlandse rederijen. Deze orders zijn door 14 Nederlandse reders geplaatst, waarvan de Nederlandsche Golf Olie Mjj met een bestelling van 2 tanksche pen van in totaal 90.000 dwt en de Invotra-Rotterdam met zes vracht schepen van in totaal 76.500 dwt de voornaamste opdrachtgevers zjjn. Op 31 maart waren er in West-Duits- land vaststaande Ned. orders voor zee varende schepen voor 32 vrachtschepen van tezamen 367.000 dwt en drie tank schepen met tezamen 118,600 dwt. De overige orders betreffen binnenschepen. Algemene ontwikkeling ook voor plattelandsjongeren JONGEREN BIJEEN „Algemene ontwikkeling ook voor plat telandsjongeren" was het onderwerp.dat in een vergadering van de Jongeren organisatie van de Hollandse Maat schappij van Landbouw in Huize Den Deyl onder de loep werd genomen. Na een welkom deelde voorzitter Bos mee. dat de heer v. Loo, hoofd van de chr. school, een inleiding van plm. een half uur zou houden, waarna gelegenheid zou zijn tot het stellen van vragen aan het forum (bestaande uit de heren v. Loo, Duursma, hoofd van de Landbouwschool te Leiden, Verburg uit Vlaardingen en Snelleman uit Wassenaar). De vraag of algemene ontwikkeling voor de plattelandsjongeren nodig is. beantwoordde de heer v. Loo met een volmondig ja. Met wat op de lagere school aan kennis wordt opgedaan komt men in deze eeuw, waarin de weten schap zo sterk is vooruit gegaan, men haast is gekomen tot de kern van het leven, niet klaar. In het gewone leven zijn vele dingen nodig te weten, over elektriciteit, vitaminen, sociale verzeke ringen, de politiek. Het platteland, dat achterlijk is geweest en bezig is dit in te halen, kreeg te maken met kunst mest en hoe en wanneer deze te gebrui ken, met het voorkomen van ziekte on der he vee, met grondverbeteringen enz. Het is daarom nodig kranten en vakbladen te lezen, voorlichtingsavon den te bezoeken, ook tentoonstellingen. Er zijn wel bureaus voor voorlichting en landbouwconsulenten, maar het is toch goed om zelf iets te doen. Talenstudie is gewenst. Er werden diverse vragen gesteld over noodzakeiykheid of wenselijkheid van talenkennis en het behalen van een middenstandsdiploma, ook over het be zoeken van andere dan veetentoonstel lingen. Laatsgenoemde vraag gaf het forum gelegenheid op te merken, dat culturele ontwikkeling ook van groot belang is. WASSENAAR - Te Arnhem is gisteravond op 60-ja- rige leeftijd plotseling overleden gene- raal-majoor der artillerie (b.d.) C. D. Toet, directeur der Stafschool Bescher ming Bevolking te Barneveld. Generaal Toet was Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw Op 1 september 1955 volgde hij de heer Geel als directeur van de stafschool op De feestviering werd besloten met een pontificaal Lof gecelebreerd door Mgr. Jansen bisschop van Rotterdam. ZOETERWOUDE FEEST VAN DE ARBEID Het Feest van de Arbeid, georganiseerd door de Kath. Raad van Overleg, be hoort weer tot het verleden. Woensdag j.l. werd dit feest begonnen met een Plechtige Avondmis in de deke- nale kerk, waaronder de zegening van De kerk van de parochie van De de werktuigen plaats had. Goede Herder werd 25 jaar geleden Zondagmiddag geschiedde de zegening ingewijd, welk feit met kerkelijke piech- van de motorvoertuigen door deken Juf- tigheden werd herdacht. Zondag begon fermans. Tot slot van dit feest voerde de een hoogtijdag met een plechtige Hoog- j plaatselijke toneelvereniging „In Liefde mis gecelebreerd door de geestelijken van Bloeyende" het toneelspel „Wij weten de parochie met assistentie van enkele 1 niet alles" op. De Goede Herder Kerk bestaat 25 jaar van haar priesterzonen. Na de mis werd het Te Deum gezongen en in verband met bevrijdingsdag het Wilhelmus. In de middag was er in de gymnas- i tiekzaal van de Pius X-school. welke met tapijten en palmen was versierd en waarin een ereplaats was ingeruimd voor het portret van wijlen pastoor Meijsing, stichter van de parochie en de kerk, een receptie met aanbieding van het feestgeschenk van de parochianen, j vier nog ontbrekende lichtkronen, welke inmiddels reeds in de kerk waren aan gebracht. De heer P. H. J. F. Th. i Schnellen droeg dit geschenk symbolisch over aan pastoor Van Spanje, de voorzit- tei van het kerkbestuur, door het over handigen van een foto in lijst. Tijdens de receptie werd het woord ge voerd door burgemeester S. baron van Wijnbergen, die zei. dat als een ieder zich op deze feestdag verheugt dit een gevolg is van het feit, dat de kerk werd gebouwd uit een grote en sterke inspi ratie. Het zilveren feest wordt gevierd in dezelfde geest van geloof en met dezelfde vreugde als toen het gebouw een kwart eeuw geleden tot stand kwam. Pastoor Van Spanje dankte voor de grote belangstelling welke de geestelijk heid steeds van de burgemeester onder vindt. HU dankte ook de Katholieke In Rotterdam lieeft Prinses Wilhelmina zaterdagavond een door de beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigd monument voor de ge vallenen onthuld. De Prinses voor het monument kort na de onhulling. STADSNIEUWS BEGRAFENIS LUIT.-KOL. W. I. SCHWING Dodenherdenking te Groesbeek Op een der hoogste plateaus van de Zevenheuvelenweg te Groesbeek van waar men een indrukwekkend uitzicht heeft op de uitgestrekte vallei van Kranenburg tot Kleef, met op de ach tergrond het Reichswald, ligt het „Ca Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is zaterdag onder grote belangstelling het stoffelyk over schot teraardebesteld van luit.kol. b.d. W. I. Schwing, oud-hoofd van het Ar chief van de Kon. Landmacht, die j.l. woensdag in de ouderdom van 67 jaar alhier is overleden. In de aula werd uitsluitend het woord gevoerd door de legerpredikant. ds. A. „0Pijnacker Hordijk. Hy schetste de over- nadian Military Cemetery", waar de iedene als een groot strijder voor ge- stoffelijke overschotten rusten van rechtigheid. als een typische edelman gaaf en hoogstaand wij in onze tyd nog maar zelden aan treffen. Een zorgzaam, eerlijk en stipt mens. Hierna werd de kist, die gedekt ging onder een rood-wit-blauwe vlag en fraaie bloemstukken, ten grave gedra gen. Aan de groeve las ds. Pijnacker Hordijk uit 2 Corr. 4 om tenslotte het Onze Vader uit te spreken. Een zoon van de ontslapene dankte voor de belang stelling. 2500 Canadese soldaten, die in de val lei van de Neder-Rijn vielen voor de vrijheid van Europa. Honderden burgers uit Groesbeek en omgeving, veelal adoptanten van de gra ven, hadden zich vandaag met ruim 1000 schoolkinderen op het kerkhof verzameld toen de Canadese ambassadeur in Ne derland, de heer Thomas A. Stone, de rustplaats betrad. Aan de hoge masten waperden de vlaggen van Canada, Engeland en Ne derland. Een veldprediker en een aalmoeze nier hielden een korte godsdienstige plechtigheid, waarbij gemeenschappelyk gebeden werd. Daarna trad generaal majoor C. Fé Pahud de Mortagnes, als Garde welke"hard' werkte'om "hët'geld j ™.n H.M. ^Koningin voor het geschenk byeen te brengen Zeer velen kwamen gelukwensen Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard naar voren. Hy legde een krans aan de voet Tijdens het afgelopen week-einde vond in het Kasteel Oud-Poelgeest een conferentie plaats voor degenen, die werkzaam zyn in de secretariaats- en administratieve functies. Over het onderwerp „Beroep en Bedrijf" werden inlei dingen gehouden door de heer P. de Jong, verbonden aan het Sociologisch Instituut der Ned. Herv. Kerk te Utrecht en door dr. F. J. Hogewind van de Rijkspsychologische Dienst te 's-Grave nhage. De eerste inleider, de heer P. de Jong, sprak over het thema: Wat is de invloed van het bedrijf op de maatschappy? Deze spreker stelde allereerst vast. dat de technologische ontwikkeling in onze maatschappij een diep ingrijpend gebeu ren is. Op velerlei wijzen zijn wij daar bij betrokken en het roept op een men selijk schouwtoneel met vele aspecten. Het algemeen aspect der technische ont wikkeling is. dat er een beschavingstype is ontstaan, dat wij als vanzelfsprekend aanvaarden. De vermaterialisering vol trekt zich in steeds sterker mate. Het geestelijke wijkt terug. De welvaarts consumptie is enorm toegenomen. Het is duidelijk merkbaar dat het economisch sparen op de achtergrond raakt en het consumerend sparen steeds toeneemt. Er is een fantastische dynamiek ontketend. Eeuwenlang kon de mens geen groter snelheid ontwikkelen dan 15 a 18 km. per uur, thans vliegt men in 24 uur de aarde rond en men verbaast zich er niet eens meer over. VREEMDE EEUW Onwillekeurig rijst dan ook de vraag: waarvoor werken wij eigenlijk? Het tempo is nauwelijks bij te houden. Te §teeds toeneemt. Hier openbaart zich een voor ons land nieuw verschijnsel, waardoor sterk getornd wordt aan het huiselijke leven. Het z.g. „indirecte per soneel" neemt met sprongen toe. Zij zijn het die de diensten verlenen, de service bieden. In feite zijn dit geen specialisten, doch mensen die zich psy chologisch tot dienstverlening bereid verklaren. Bijzondere problemen ont staan doordat de industrie naar buiten treedt, zich verspreidt over het platte land. Aan het slot van zijn betoog ging de heer De Jong na welke houding wij mensen dagelijks innemen. Het betreurenswaardige is. dat de per soonlijke houding steeds meer in de ver drukking komt. INDIVIDUELE WERKEN In de avonduren besprak dr. F. J. Hogewind de invloed van het bedrijf op de individuele werker. De grootste vor mende invloed schreef spr. toe aan het milieu, waarin de jonge mens wordt op gevoed. Komt hij in de wereld van de arbeid dan merkt hij dat dit geen sta tische wereld is. Doordat er verschillen de mensen werken, die uit een andere van het monument. Vervolgens werden kransen gelegd door de ambassadeur van Canada, de heer Stone, door de minister van Defensie, ir. C. Staf, de comman dant van de tweede Canadian Brigade Group, brigadier R. Rowley, de commis saris der Koningin in Gelderland, mr. Bloemers en door jhr. R. M. J. F. L. van Grotenhuis, burgemeester van Groesbeek. Groesbeekse schoolkinderen legden bloemen meestal tulpen op de graven. Het college van B. en W. van Groes beek hield na afloop van de plechtig heid in hotel „Sions Hof" aan de Groes beekse weg een receptie. „Sions Hof" roept nog herinneringen op aan de laat ste oorlog, toen hier in de omgeving de eerste parachutisten landden. De gevel van „Sions Hof" is door de beeldhouwer Charles Hammes versierd met een re- lief, dat herinnert aan de landing der parachutisten. Gulden stevig op Brusselse deviezenmarkt (Van onze Brusselse correspondent) Het is verheugend, dat de koers van de gulden op de niet-officiële devie zenmarkt te Brussel nooit steviger was dan thans, al dient hierbij ook te worden gezegd, dat de koers van de gulden nooit onder zyn officiële note ring van 13.14 Belgische frank voor één gulden is gedaald. Op het ogenblik noteert de gulden geregeld tussen de 13.25 fr. en de 13.35 frank. Die stevige koers kan gedeelte lik worden verklaard door de toeristi sche vraag, daar tienduizenden Belgen guldens hebben gekocht voor hun tocht naar de bloemenvelden. Hoofdzaak is echter het hersteld vertrouwen in de Nederlandse economie HAARLEMS OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN (Speciale berichtgeving). De oudste Inwoonster van Haarlem, mevrouw A. G. KnopersLenemans, is overleden. Zy bereikte de leeftyd van 102 jaar. Mevrouw Knopers is op 22 augustus 1854 in Steenderen geboren en woonde sedert 1924 in Haarlem. De oud ste inwoner is thans de heer J. K. Dyk- stra, die de vorige week 102 jaar is ge worden. In Haarlem zijn geen andere honderdjarigen woonachtig. Overval op oude ijsventer Zaterdagavond hebben vier „koop lieden" allen familie van elkaar een overval gepleegd op een 70-jarige ysventer, die zioh op de Gedempte Gracht te Den Haag bevond. Een van het viertal hield de oude man vast, een tweede rukte hem de revers van zyn jas en de anderen namen hem zijn geldtas af. waarin zich een be drag van f. 40 bevond. De oude man, die een houten been heeft, kon zich niet tegen zijn belagers verzetten, die zich snel uit de voeten maakten. Tevoren hadden de „kooplieden", die enigszins onder drankinvloed waren, al herrie gemaakt bij een bromfietszaak eveneens aan de Gedempte Gracht. Kort na de overval werd een hunner op aanwijzing van burgers op de Nieuwe Haven aangehouden. De drie anderen zijn vanmorgen van hun bed gelicht Zy beweren zich niets van het geval te kun nen herinneren. BEURSO VERZICHT Vasfe markt AMSTERDAM, 6 mei De beurs zette vandaag in met een vaste stemming over vrijwel de gehele linie. De internationale waarden gingen rustig door met een koersstijging, spe ciaal door aankopen voor buitenlandse rekening. Zo was het voor de Philips- aandelen weer in hoofdzaak Londen, dat met kooporders in de markt lag. De koers van 295 waarop gehandeld werd, was' ruim 3 punten boven vrijdag. Ook de 5% converteerbare obligaties Philips waren vast op 127(125%). Unilevers opnieuw 4 punten hoger op 421 door publieke en buitenlandse vraag. De af faire voor genoemde fondsen was vrij behoorlijk. Aku's stegen in een kleine markt 3 punten. Kon. Olies lagen enigs zins verlaten maar toch altijd nog met een koers van f. 186.60, ca. 50 cent boven vrijdag. Het verleden week aangekondigde ver hoogde dividend van de H.V.A., heeft niet nagelaten op de overige cultuur fondsen. een gunstige invloed na te laten. Er was vandaag in deze sector levendige handel vergeleken bij de laat ste weken. H.V.A.'s wederom 5 punten hoger op 108. Men spreekt ter beurze van een gunstig jaarverslag van dit fonds. Deli's kwamen na een opening van 99 3/4 zelfs 1% boven de parikoers en schommelden verder om de 100%. Amsterdam Rubbers 2 punten hoger op 80. In de KLM hoek was het vrij rustig; op rond f. 125 werd gehandeld. Van de Scheepvaarten waren Hol- land-Amerika Lijn vast op 174 (171%), Rotterdamsche Llovd en Maatschappij Nederland 1% beter, overige fondsen goed prijshoudend. De Staatsfondsenmarkt was pryshou- dend tot 1/4% hoger,. In een kleine markt als vandaag, was de verplichte inkoop wel van invloed. Eerste verhan- deldag claims N.V. Indola: advieskoers f. 55f. 60 per aandeel van f. 500 (theo retische waarde f. 58.33). WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 mei Londen 10.66% —10 67%, New York 3.82%—3 82s*. Mon treal 3.99 A3.9911, Parys 1 0802%— 1 08124'. Brussel 7.56%—17.574. Frank furt 90.704—90.754. Zürich 86 89—86 94, Zürich (vr. fres.) 89.214—89.264, Stock- holm 73.6273.67; Kopenhagen 54.81% 54 864. Oslo 53 32—53.37, Milaan 60 554 —60.60%, Wenen 14.644—14 654. Beurs van Amsterdam Maandag 6 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. recht is deze eeuw dan ook herkend omgeving komen zal er steeds verande- als een „wrong century", een vreemde i ring zijn. De basis van iedere werkge- eeuw, waarin wij ons nog niet hele- meenschap moet dan ook het onderling maal thuis voelen. Op ons aldus J vertrouwen zyn. Hy besprak voorts de taak van de chef in de huidige maatschappij en de hou- 'ding van de directies. Soms laat die hou ding nogal wat te wensen over. doch spr. rust de taak leiding te geven aan een nieuwe levensorde. Ook van uit de kerken wordt daaraan gewerkt, want het zoeken naar een orde, waarin het menselijke niet verloren gaat. is uitermate belangrijk. Laat ons aldus sprekerons eigen land nader bezien. In 1930 waren in handel, nijverheid en verkeer 1.800.000 mensen werkzaam, in 1950 2.500.000. Het bedrijfsleven heeft dus eén enorme claim gedaan op de bevolkingsgroei, ter wijl zich het verschijnsel voordoet van een toename van 60% van de vrouwelijke arbeidskrachten in de nijverheid en het aantal werkende gehuwde vrouwen nogarbeld". laat men goed beseffen dat er nergens zo'n genezende sfeer heerst als in een gezonde werkgemeenschap. Dr Hoge wind besloot met het bespreken van en kele concrete voorbeelden uit de prak tijk. Hierna werden groepsgesprekken ge houden en vond verwerking plaats in sociodrama's. De leidster der conferen tie. Bar. van Heemstra, leidde gister morgen een oecumenische huisdienst met als thema „De kracht van de stille MARKTBERICHTEN LISSE. 4 mei. Groene bloembollen - veiling. Onder directie van N.V. Holland's Bloembollen Huls Llsse werd te Noord- wijk en Katwijk een veiling gehouden van groen te veld staande bloembollen. De be langstelling voor deze veiling was zeer groot. De gewassen stonden over het al gemeen matig en minder goed. De koop lust was niet erg vlot. Besteed werden voor bedden berekend a 3 R.R.: Mendel Tulp v. d. Eerden f20.00. ld Early Queen f20 .Heraut 18.00; Frldjof Nansen 28.00; White Sail 22.00; Enkele vroege tulp Prins mi Oostenrijk 35.00; ld. Grand Due 25.00; Triumph Tulp Golden Harvest 20.00 ;Tr'. T. Rose Beauty 23.00 Dubbek vroege tulp Peach Blossom S6.00; Narcissen Poetaz narciz Laurens Koster 16.00 Poetaz narciz Cheerfullness 20.00; Inc. narcis Fortune 25.00; Peeticus Actea 26.00; Trompet nar cis Unsurpassable 20.00; Dubbele narcis Albe Plene 30.00 alles per bed. ROTTERDAM, 6 mei. Veemarkt. Aan voer in totaal 2010; vette koeien en ossen 1289; Varkens 721. Prijzen ln cents per kg; vette koelen le kw. 325-350; 2e kw. 299-320; 3e kw. 275- I 285; varkens (lev. gew.) 179 177 175 koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% u o 78% Ned '51 3Va 90% 90% B Ned. '53 (3%) 89 H 90% 89 H 90 f. 85 85% 85% Ned. '55 I 34 85% 85% Ned. '55 II 34 86% 86% Ned. '47 3% (3) 88 87,", Ned. '37 3 84% 854 Dollarlng '47 3 96 951» Investeringscert. 3 91% 914 Ned. 62-64 3 90% fioi» 564 55 Indie '37 A 3 86% 87% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42 42 Nat. Handelsbank 103% 105 Ned. Handelmy. 163% 166% Amst. Rubber 78% 80% Deli Mij.en (Ver.) 95 99% H.V.A 102% 107 52% 63 L 63 L 20 A.KU 191% 194% Berkel's Patent (v.) 188% 190 Calvé Delft cert. 335 4 341 Kon. Pap. v. Gelder 182% Hoogovens cert 308% 311 Möller en Co. N.B 373 377 Ned. Kabelfabr 288exdiv 298 Philips 291% 2954 1494 160 416% 419% Wilton Feyenoord 255 258 2374 237 Dordtse Olie gew. 922 925 Kon. Olie (f.20.— 186 10 186 J0 idem (50 A f. 20.-) 186 186 20 Holl. Amer. lijn 171% 173% Java China Paket 184 184 Kon N. Stoomboot 153 153% K P.M. 168 170 Ned Stoom v. Mij 195% 197 v. Ommeren cert. 285 285% Kon. Rott. Lloyd 175 175% Ned. Scheepv. Unie 180% 180% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 994 Premieleningen A'dam '33 89 98 A'dam '51 2% 89% 89 A dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2%99% 99% Eindhoven '54 2% R."> B 824 Enschede *54 2% 86 86 Den Haag '52 I 2% 924 924 idem II 2% 954 94% R'dam '52 I 2% 93 944 idem II 2% 93 4 Utrecht '52 2% 93% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 200 202% H.BU. eert202 203% Rott. Bank 171 174% Twentsche Bank 167 169 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 270 271 B Borneo Sum. H. Mij. 67 66 Ned. G. en Sp. fabr. 184 Kon. Ned. Grofsm. 107% Internatio 88 90% Rott. Droogdok Mij. 621% Tieleman en Dros 74 Ned. Mij. Walv.vrt. 64% 64% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 16% 18 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% 354 Intern. Nickel 113 113iV Anaconda 68% 67% Bethlehem Steel190 188 4 Cities Service 70% 70% General Motors 43^ 43% Kennecott117 117% Republic Steel 54%exd. 54 Shell Oil 84% 844 Union Pacific 30A 30% Un. States Steel 65 64% Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% Den Haag 1937 I 3 «3 Leiden 1947 92' R'dam '37 I-III 3% 91% I Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref w a. idem Electrolas B 359 Holl Constructie Ing our v Bouwnljv rnt. Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Sfkkens Lakfabr '53 Ver Touwfahrieken Wernink's Betonm. Van Wijk Textiel V K 3/5 64% 68%GB 69% 359 405 L 114GB 43% 277 B 277% 420 177GB 178 86 4 87 81% 81%GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11