Leiderdorp bouwt aan zijn toekomst Gronden in uitbreidingsplan aan de Berkenkade van belang voor verdere uitbreidingen Amerikaanse jaarbeurs voor wereldhandel de een groot sueces ZATERDAG 4 MÏI 1957 Het belangrijkste besluit door de raad de vorige week genomen, betreft zeker wel de aankoop van de gronden van de lieer P. Vromesteijn en de familie Schouten. De percelen grond, met de opstallen, liggen gedeeltelijk binnen en gedeeltelijk buiten het vigerende uitbrei dingsplan aan de Berkenkade. Volgens de thans bestaande plannen zal in de toekomst de nieuwe Rijnovergang hier tot stand komen en dan zal het verkeer richting Hoogmade langs de Berken kade worden geleid. De Berkenkade zal dan aanmerkelijk moeten worden ver breed. Het is al in de eerste plaats daar om, dat de gemeente een groot belang heeft bü de eigendom van de bewuste percelen. Volgens de toekomstplannen zal ook te zijner tijd de Acacialaan moeten wor den doorgetrokken naar de Van der Valk Boumanweg ter hoogte van Ouderzorg. Er zal dan naast de Hoofdstraat een 2e verbinding tot stand komen in de rich ting Koudekerk. Ook voor deze doortrek king heeft de gemeente o.a. de gekochte Diploma-zwemmen In de „Overdekte" heeft gisteren weel een groot aantal jongens en meisjes voor het diploma gezwommen. Na afloop werd dit diploma aan de volgende jongens en meisjes uitgereikt: Jongens A: Kees Star, Gerrit Passchier, Andij de Greef, Rob Beerenfenger, Jan de Lange, M Smulders, R. Smulders, Mari Tol. Frans Brederode, Kees Star, Jaap v. d. Broek. Kees v. Latesteijn. Henk Glasbergen, Adriaan Ouwehand, Loeki Demmenie, Frits Paauw, Tonny Konter, Frank Zandvoort. - Jongens B: M. Smulders, R. Smulders, Bob Reedijk, Aad v. d. Luyt, Jos. v. d. Bykhoff, Maarten den Duik, Harry v. d. Berg, Hans de Jong, Dirk Jan de Graaff, Jan Schipper. - Meisjes A:Ria Blyleven, Ma rijke Moeliker, Eney v. d. Luit, Elsje Klay, Liesbeth Kuiper, Maria Mulder, Vera Kwist, Truus van Starkeburg, Jan- neke de Greef, Anneke Wijling, Cle- menco Verlaak, Nancy Kool, Rikje Woertman, Ineke v. Wijk, Annie Sloos, Annelies Koeleman, Olga v. Noort, He ringa Joleen, Heringa, Mayorie Koops, Conetje van Walcheren. - Meisjes B: Elly Vaes, Hetty Moeliker, Truus v. Til burg. Janneke Klinkhamer. Els de Boer, Joke Erades, Geardina de Vos, Joan Dekker, Ria van Berkel. Radio-opnamen Leids Jeugdparlement In de koffiekamer van het Stadhuis hield het Leids Jeugdparlement de laatste zitting van dit seizoen. Er heerste onder de aanwezigen een enigszins zenuwachtige stemming, daar een gedeelte van de discussie zou wor den opgenomen door de afdeling Lei den van Minjon (Miniateur Jeugd Omroep Nederland) om t.z.t. te wor den uitgezonden. Reeds voor de zitting had de voorzitter van het jeugdparlement de heer J. A. M. van Zonneveld, een vraaggesprek met Nel. de Jong en Machiel van de Kwartel over het Leids Jeugdparlement en zijn doelstellingen gehad. Vanzelfsprekend vroeg het bespreken van de discussies, welke voor de radio zouden worden ge houden, vrij veel tijd. Daarna begon het jeugdparlement de zitting. Aangezien het onderwerp van deze avond (bijzondere gezichtspunten dei- verkiezingsprogramma's niet bijzonder geschikt geacht Werd voor de radio, trok ken de verschillende fracties zich terug- om zich onderling te beraden over het nieuwe onderwerp „De Kerk en de poli tiek". Na de hervatting der besprekingen stelde de voorzitter der Jo-KVP-fractie, de heer G. v. d. Kroft het r.-k. stand punt aan de orde met betrekking tot de gezinspolitiek en het katholieke huwelijk. Mej. J. Zilvertand van CHJG zette het standpunt der CHU uiteen, waarna zich een interessante discussie ontspon. Hierna kwam de heer Van Zonneveld weer ter vergadering. Spreker deelde mede, dat op 15 mei in Rehoboth een ontmoetingsavond zal plaats vinden met de leden van het Leidse Jeugdparlement en de Oostduitse studentenvluchtelingen. Daarna volgde een repetitie van de discussies, welke door Minjon zouden worden opgenomen. Dit waren groten deels herhalingen van hetgeen reeds was besproken. De voorzitters der fracties gaven ten slotte hun standpunten voor de micro foon. DIRECTIE N.Z.H.V.M. H. J. Kapteyn benoemd tot adjunct directeur In de gisteren gehouden vergadering van het college van commissarissen der N.Z.H.V.M. is de chef van de Technische Dienst te Haarlem, de heer H. J. Kap teyn, werkzaam ten hoofdkantore, be noemd tot adjunct-directeur. Tot lid van de commissie voor de examens vermeld in artikel 55 van de Middelbaarondenvyswet en artikel 3 van het K.b. van 27 september 1934 zijn be noemd J. A. H. Cranssen, dr. J. P. Duy- verman en dr. B. A. Holtz alhier tot lid van de subcommissie Spaans M.O. 1957 dr. H. L. A. van Wijk alhier, en tot lid van de examencommissie tekenen M.O. 1957 J. Tinkelenberg alhier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Yvonne Carolina, dr. van J. B. Pureveen en P. Schouten: Cornells, zn. van K. Brandt en B. Alleblas; Maryke, dr. van N. Schellingerhout en J. van Dijk; Marion, dr. van W. F. Arbouw en C. van Welzen; Nico. zn. van E. Gltz en L. Boerstra: Mar- tinus Albertus, zn. van M. Th. Meijsen en M. S. Lultwieler; Johnny, zn. van P. H. Opdam en E. G. van Voorthuijzen; Adrla- nus Cornells Maria, zn. van C. D. Fase en C A. van Engelen; Leonardlne Lldulna Maria, dr. van P. N. J. van der Geest en W. J. van der Poel. ONDERTROUWD L. van Gorkum en M. C. Koet; W. Sta- vleu en A. Tuit; F. G. Kuipers en A. M. van Schlp; A. van Es en M. F. Neuteboom: G Versluis en I. de Koning; M. G. M. Diepstraten en M. Brasker; C. A. den Os en M. C. Heuzen; F. J. C Mangelsdorf en M. den Ouden: E. Bavelaar en J. de Zwyeer; F. F Brussee en M. C. Plomp; J. C Hoogeveen en Th. S. H. M. van der Staak; W. S de Wolf en J. van Dissel; O. P. van Zwol en J. Zweistra: J. van Rassen en P. G. A. Smit: J. H. Goulooze en J. Ravensbergen: P. C. Erades en M. H. Honders: J. A. Beugelsdijk en J. C. Pont: J. de Vroede en J. Calsijn: P. C. Veribruggen en Q. J M. de Groot: P. Gijs- man en W. Blok; J. Molenkamp en A. J. J. Duzink. GETROUWD G. D. van Brakel en A.G J. Wassenaar. OVERLEDEN H. P. Rietbergen, 75 jr., huisvr. van A. J. Uphoff; K. Zant, 76 Jr., man. percelen nodig. Het vigerende uitbrei dingsplan geldt voor de driehoek die zal ontstaan Indien de doortrekking van de Acacialaan een feit zal zijn geworden en omvat dus de gronden besloten tussen V. d. Valk Boumanweg. Berkenkade en doorgetrokken Acacialaan. In deze drie hoek was ook een nieuwe R.-K. Kerk gedacht. VERDERE PLANNEN De plannen gaan echter steeds ver der. Er is al enige tjjd een nieuw uit breidingsplan in voorbereiding. Vol gens dit plan zal het gehele achter de genoemde driehoek liggende terrein tot aan de Munnikenweg in de nieuwe uitbreiding vallen. Met dit plan, dat een groot complex omvat, kan de ge meente dan wel weer enige jaren vooruit. BRUGGENKWESTIE Volgens: de plannen van de Provincie zal de nieuwe verbinding via de Berken kade richting Hoogmade ter hoogte van het oude tolhuis weerl angs de bestaandt j weg naar Hoogmade gaan. Zoals bekend is de gehele Hoogmadense weg vanaf de 1 Hoofdstraat een provinciale weg. De vraag rijst of de nieuwe verbindingsweg langs de Berkenkade geheel of gedeel telijk een gemeentelijke of provinciale weg zal zijn. De bestaande Hoogmadese weg zal als de nieuwe Rijnovergang tot j stand zal zijn gekomen, zijn betekenis voor het doorgaande verkeer grotendeels verliezen. Het Is ook nog steeds een open vraag of de nieuwe brug door de gemeente zal moeten worden bekostigd of dat j de Provincie deze voor zijn rekening zal nemen. De gemeente heeft ook deze aangelegenheid indertijd wel bij de Provincie aanhangig gemaakt, omdat deze Rijnovergang niet uitsluitend is te zien als een gemeentebelang, maar dat is nu al meer dan een jaar ge leden en er is nu nog niets van bekend hoe de Provincie hierop zal reageren. De bestaande brug. die al lang niet meer aan de eisen van het moderne ver keer voldoet, zal binnen afzienbare tijd moeten worden vervangen, maar de kos ten van een nieuwe zullen zeer hoog lo pen en moeilijk alleen door Leiderdorp kunnen worden gedragen. VAN GROOT BELANG Hoe de onderhandelingen hierover straks nu ook zullen verlopen, het is een uitgemaakte zaak dat de gemeente voor uitbreiding en wegenaanleg de aange kochte gronden nódig heeft. Met deze aankoop is als het ware de eerste stap gedaan om de toekomstplannen in dit deel van de gemeente te verwezenlijken en vandaar dan ook dat het genomen raadsbesluit van groot belang is te achten. - In de hervormde kerk wordt een herdenkingsdienst in het kader van de dodenherdenking gehouden. De liturgie wordt verzorgd dóór ds. J. P. Honnef. Ds. J. J Dijk houdt een meditatie Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter H. Bakema. Acacialaan 58, te], 24828. OEGSTGEEST - Tot lid van de commissie voor de examens, vermeld in artikel 55 van de middelbaaronderwijswet en artikel 3 van het K.B. van 27 september 1934 is benoemd W. M. Heyl alhier. ST.-JORIS-MARSEN Op zaterdag 11 mei vinden de St - Jorismarsen plaats, waarvoor ook dit jaar vele deelnemers, n.l. circa 4000, worden verwacht. Naast de NVV-band uit Haarlem wordt medewerking ver leend door de NPG-bands uit Haarlem en Leiden alsmede door de St.-Paulus- en St.-Franciscusband. De start vindt plaats vanaf het Witte Huis. Er worden zoals gewoonlijk drie afstanden gelopen n.l. 7% km, 15 en 20 km. RONDE VAN BUITENLIJST Tot nu toe werd sedert de bevrijding steeds op de avond van de bevrijdings dag de Ronde van Buitenlust gehouden. Dit keer wordt gestart a.s. maandag avond om 8 uur bij het bestuurshuis van Buitenlust. De harmonie „Triumph" verleent bij deze wedloop voor de jeugd haar medewerking. RAADSVERGADERING De e.v. vergadering van de gemeente raad vindt plaats op 15 mei a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodarus H. M.. zn. van H. L. van Noot en S. A. M. Schrama. Ondertrouwd: H. van Ry. 24 jr. en W. Hoogstraten, 23 jr.; R. L. Versteegh 31 Jr. en E. M. Jansen, 34 jr.; J. Kreeft, 26 jr. en J. A. Plamont, 24 Jr. Overleden: K. Heisteeg. 85 jr. Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter D. Held. tel. 24649 en dokter A. B. J. van der Vliet—de Vries. tel. 22331. VOORSCHOTEN Medsche dienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. J. M. Tonino. Voorstraat 23, telef. 2493; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177, School met de Bijbel Gisteravond vergaderden bestuur en leden van de Schoolvereniging „School met de Bijbel' Wijngaardenlaan onder voorzitterschap van de heer G. H. van Leeuwen. In zijn openingswoord memoreerde hij dat precies 25 jaar geleden de cursus aan de school een aanvang nam. Sinds dat moment is er in het leven van de school een tijd geweest in de oorlogs jaren dat dit leven aan een zijden draadje hing. In de toekomst zal dat misschien nog wel eens gebeuren, maar het vertrouwen is er, aldus spr.. dat God het christelijk onderwijs zal blijven zege nen. De secretaris, de heer H. W. Giezen, noemde in zijn jaarverslag de toestand van de vereniging vrij gunstig. Op het verzoek om toestemming voor de uit. b'-eiding van de school met twee loka len werd in verband met de beste- LE/DERDORPdingsbeperking voor dit Jaar afwij zend beschikt. Het verzoek om toestem ming voor het volgend Jaar is reeds in zee. Uit het Jaarverslag van de penning meester, gebracht door de administra teur de heer C. Bogaards, bleek, dat de kosten van exploitatie van de school zich de laatste jaren in een steeds stij gende lijn bewegen. Het afgelopen jaar leverde een exploitatie-tekort op van rond f. 1800.De schoolrekening gaf een heel wat gunstiger beeld. Deze werd atgesloten met. een voordelig saldo van ongeveer f.650.—. Het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer G. C. Verrips, liet zien dat het leerlingenaantal stijgende is. In 1956 bedroeg dit gemiddeld 235 en mo menteel is dit 244. Tenslotte werden de aftredende be stuursleden J. A. van Amerom. G. H. van Leeuwen en G. Los met algemene stemmen herkozen. Aantal bezoekers overtrof verwachting: de Benelux houde daar rekening mee! (Van onze Amerikaanse correspondent) In het Coliseum te New York, een nieuw en reusachtig gebouw voor het houden van tentoonstellingen, is de „eerste Amerikaanse jaarbeurs voor wereld handel" een groot succes geworden. De exposities van zestig landen zijn gedu rende veertien dagen bezocht door 127.000 zakenlieden, dat is ongeveer 27.000 meer dan men verwachtte. Ook het grote publiek had enorme belangstelling voor deze jaarbeurs. Op sommige dagen was de kolossale tentoonstelling uitsluitend open voor bezoekers, die niet direct uit commerciële overwegingen kwamen kij ken. Bijna 600.000 mensen hebben van deze gelegenheid geprofiteerd en ook dat aantal overtrof de verwachtingen: men had gerekend op ongeveer een half miljoen bezoekers. De bovenste foto toont het kabel- schip Monarch, dat thans in Londen ligt te wachten tot de nieuwe kabel voor de verbinding Engeland-New Foundland aan boord wordt ge bracht. Deze kabel kost niet minder dan tachtig miljoen gulden. Links de kapitein van de Monarch. J. P. F. Betson. Onder de eigenlijke kabel- leginstallatie. Etalagewedstrüd Voor de Konin ginnedag Winkeliers Puzzel ls veel be langstelling geweest. Er waren niet min der dan ruim 600 deelnemers. De win naars van de drie hoofdprijzen waren resp. H. C. v. d Burg, J. C. Warmen- dam en M. Noort. LEDENVERGADERING ORANJE-GROENE KRUIS De jaarlijkse ledenvergadering van het Oranje-Groene Kruis stond onder leiding van ds. H. P. Fortgens die het overleden bestuurslid. Baron Schimmel- penninck v. d. Oye, herdacht. In het afgelopen verenigingsjaar ver trok de wijkzuster Van Driel, die werd opgevolgd door zuster Vergeer. Het aantal leden onderging praktisch geen verandering. De aftredende bestuursleden J. W. Eg- gink. C. Mechelse en W. A. Matze wer den herkozen. In de vacature C. D. van Oosten werd voorzien door de verkiezing van mej. M. v d Lecq en in vacature wijlen Baron Schimmelpenninck v.d. Oye door de ver kiezing van J. W. Barmentloo JAARVERGADERING R AIFFEISENBANK I De algemene ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank "werd in het nieuwe kantoorgebouw gehouden en stond onder leiding van de voorzitter van de Raad van Toezioht, de heer A. L. Hoogendoorn. De heer A. Rodenburg werd als be stuurslid herkozen, terwijl de heer B. Hoogwer.ff Kroon als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen. De balans en rekening van verlies en winst werden goedgekeurd, terwijl te: vens werd besloten de winst over het jaar 1956, ten bedrage van f. 4220.34, over te boeken naar het reservefonds, waarmede dit op f. 95.542 72 wordt ge bracht. Uit het verslag van de kassier, de heer Segaar, bleek, dat de omzet in 1956 met ruim 3 miljoen was gestegen. De spaargelden namen toe met. f245 000. De agendapunten, waarbij de wijzi ging van statuten en huishoudelijk re- element behandeld zouden worden, kon den geen doorgang vinden, omdat het daarvoor statutair vereiste aantal leden niet aanwezig was. B.B. WEDEROM ACTIEF Gisteravond was een aantal dienst hoofden. blokhoofden en noodwachters in de raadzaal bijeen om naar films te kijken. Geen luchtige ontspannings films, maar Instructiefilms. In de eerste Handel is straat met twee-richtingsverkeer Als men rondloopt op een tentoonstel ling als deze, dan komen onwillekeurig de woorden bij je op van een Russisch liedje, dat luidt: „Hoe goed is het te leven op de wereld Als men de fraaie foto's ziet van Griekse theaters, de prachtige stoffen van India, de wijnen van Frankrijk, dan zou men zó wel in een vliegtuig willen stappen en gaan reizen. Doch de bevor dering van het toerisme was slechts een der bijbedoelingen van deze jaarbeurs. Hoofdzaak was uiteraard de bevordering van de wereldhandel. Bij de sluiting van de tentoonstelling hield mevrouw Roo sevelt, de weduwe van president Franklin D. Rooseevlt, een warm pleidooi voor het intenationale handelsverkeer. In Ame rika vergeet men wel eens te zeer, zo zei zij. dat de handel een straat is met ver keer in twee richtingen. Hoe goed zou het zijn. aldus mevrouw Roosevelt, als alle landen evenveel naar Amerika kon den exporteren als zy uit Amerika in voerden. Verstandige samenwerking Op de benedenverdieping van het ten toonstellingsgebouw hebben verschillen de landen een expositie gehouden van hun land en van de aard van hun pro dukten in het algemeen. Op de drie ver diepingen daarboven vond men de ex posities van produkten, gerangschikt in groepen: textiel, machineriën, voedsel enz. Op die beneden-verdieping hadden België. Nederland en Luxemburg hun tentoonstelling gecombineerd. Een goede gedachte, ook de vier Scandinavische landen hadden dat gedaan. De Benelux- stand was stellig met smaak opgezet. Het meest passende adjectief voor deze expositie zou eigenlijk „keurig" zijn: een rechthoekig bouwsel, met daarbinnen en kele tuilen prachtige tulpen en enkele voorname produkten des lands. Voor Ne derland onder meer: schepen, biscuits, jenever enz. Het geheel ook wat Bel gië betreft opgeluisterd met mooie foto's. Waf al te eer.voudig Op zichzelf beschouwd een aardige stand, maar toch wat te simpel in dit milieu. In zulk een zaal moet men con curreren met stands als van Duitsland, India en Turkije, landen, die stuk voor stuk meer gerekend hadden met „blik vangers".^ veel grotere foto's, stand constructies met meer kleur en in origi neler vormen dan een eenvoudige recht hoek. De Benelux-Ianden zullen er goed aan doen er het volgend jaar aan te denken, dat New York de stad hij uitne mendheid is van ietwat „agressieve" re clame. De felheid van blikvangers sluit goede smaak overigens niet uit, dat toonden diverse exposities by deze ge legenheid overduldeiyk. De firma Petit en Fritsen uit Neder land had voor het tentoonstellen en doen horen van een klokkenspel een voor- treffelyke plaats weten te bemachtigen: de grote Ingangsvestibule. Herhaaldelijk hoorde men daar de klanken van het carillon en de kleine poppen, die bij die gelegenheid een rondedansje maakten, trokken zeer de aandacht. In de afdeling voedingsprodukten wa ren onze kaas, ham, chocolade enz. na tuurlijk goed vertegenwoordigd. Verder vonden wij textielprodukten uit Neder land, aardewerk, glas, insekten-doders enz. Het Amerikaanse publiek was uiter aard zeer geïnteresseerd in Europese auto's. Vooral Duitsland, Frankrijk en Italië hadden veel werk gemaakt van hun auto-tentoonstellingen. Coöperatieve Boerenleenbank Wassenaar Gisteravond werd in het Dorps centrum de algemene vergadering gehouden van de Coöperatieve Boe renleenbank Wassenaar. De voorzitter, de heer G. van der Marei, begroette bij de opening in het bijzonder burgemeester S. baron van Wijnbergen en de heer W. L. Hooge- veen, employé van de bank, die na een langdurige ziekte zijn werkzaamheden weer hervatte. Een vijftal overleden le den werd door hem herdacht, waarna hij na een algemeen overzicht van het huidige geldwezen en de invloed daarvan op de bank. constateerde, dat zij er gunstig voorstaat. Overgelegd werden de rekening en de balans 1956, resp. sluitend in ontvangsten en uitgaven met f. 20.856.145,83 en f. 4.333.593,43. Als bestuurslid werd her kozen de heer G. van der Marei en als lid van de raad van toezicht de heer D. Nell. Voorgesteld werd een statutenwijzi ging en een wijziging van het huishou delijk reglement, waarvan wel de be langrijkste punten zijn, dat aan de leden een blanco krediet tot f. 3000 op korte termijn zal kunnen worden verstrekt en dat de leeftijdsgrens voor het lidmaat schap van het bestuur wordt gesteld op 70 jaar. Aangezien het voor deze wijzi gingen vereiste aantal stemmen niet aanwezig was is een volgende vergade ring nodig. De kassier, de heer W. Snater, bracht het jaarverslag uit, waarin werd opge merkt, dat gezien de omstandigheden er toch reden is tot optimisme al zijn de spaargelden niet toegenomen als in vo rige jaren. De rentevoet is niet meer zo stabiel, wat op de zaken invloed uit oefende. De centrale bank spoorde tot terughoudendheid in het verstrekken van kredieten aan. waardoor dit werd be perkt tot de land- en tuinbouw. De rente steeg ook enigszins voor de spaargelden. Desondanks toch een bevredigend jaar. De omzet in rekening-courant was gro ter, steeg met 6% miljoen tot 41 miljoen. Het ledental nam met 16 toe tot 431. De netto winst was ruim f. 17.000. De burgemeester feliciteerde het be stuur met de bereikte resultaten, waar aan hij de opmerking: toevoegde, dat al zijn dan de omstandigheden veranderd de bank zeer goede resultaten boekt en in de gelegenheid is de leden te helpen. In verband met het voorstel tot het verlenen van een blanco krediet prees hy het bestuur, dat niet alleen rekert met cijfers, maar ook met de mens. Na het zakelijke gedeelte hield dr. A. J. Verhagen een lezing met dia's over Rusland. plaats een film over de verschillende soorten brandbommen, hun uitwerking en hoe ze te bestrijden, waarbij opviel, dat. mits onmiddellijk ingegrepen, met een eenvoudige emmerspuit groot onheil voorkomen kan worden. Verder werd een vijftal (Engelse) films vertoond over de atoombom. Ook hier bleek de be perkte werkingssfeer van de bom, want ondanks de ruïneuze uitwerking in de directe omgeving van het punt van ontploffing, werd ook hier duide lijk aangetoond, dat veel leed voorko men kan worden als de bevolking weet wat te doen op dat- moment. Het'hoofd Zelfbescherming, de heer A. v. Schaick, wekte de aanwezigen op de bevolking te activeren ten aanzien van het werk van de B.B. Het Kringhoofd Zuid-Holland I. de heer Gerth van Wijk, gaf een toelich ting bij de films en beantwoordde ver schillende vragen. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Walenkamp, te Warmond en dokter Van Nes, te Sassenhelm. WASSENAAR PROF. DOLS NAAR AFGHANISTAN Prof. dr. ir. M. J. L. Dols alhier ls door de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties uitgeno digd om een bezoek te brengen aan Afghanistan, teneinde daar een onder zoek in te stellen naar de voedingsge woonten en -omstandigheden en aan bevelingen te doen inzake voedingspro gramma's en de sehoolvoeding. Prof. Dols. die als raadadviseur in algemene dienst verbonden ls aan het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening, is op 29 april via Rome en Karachi naar Kaboel vertrokken. De duur van deze uitzending is gesteld op twee maanden. Tot lid van de commissie voor de examens vermeld in artikel 55 van de Middelbaaronderwijswet en artikel 3 van het K.B. van 27 september 1934 is be noemd J. J. P. Boezeman alhier, en tot lid van de examencommissie staats- praktijkdiploma bedrijfsadministratie J. van Nimwegen alhier. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst j wordt zondag waargenomen door de artsen De Haan en De Wit. De jaarbeurs werd geopend, niet i Hamman, de gouverneur van de aoor een lint door te knippen, dochstaat New York, en Wagner, de aoor een reuzenbrood (symbool van\ burgemeester van de stad deden welvaart) door te snijden. dit met veel genoegen. Admiraal Wright over Russische hedrei«iiUï O O Admiraal J. Wright, commandant van de vlootstrijdkrachten van de NAVO, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat de on- derzeebootdienst van de Sovjet-Unie zeer bepaald een bedreiging vormt voor de verbindingsdiensten van de NAVO. De admiraal verklaarde voorts, dat „deze bedreiging tenzij zij ln bedwang wordt gehouden, in staat zou kunnen zijn onze verbindingen over zee te verbreken. De Sovjet-Unie bouwt een vloot onderzeeboten om deze taak uit te voeren. Het is mijn laak om dit tc voorkomen", aldus admiraal Wright. Door klaar te staan om deze vloot van de Sovjet-Unie te weerstaan, moet ik de Sovjet-Unie overtuigen dat agressie geen voordeel zal brengen. Op de vraag of hij, evenals generaal Norstad. zich zorgen maakte over de Britse defensiebeperkingen, zei admi raal Wright, dat het doel van zijn be zoek aan het Ver. Koninkrijk was om de beperkingen in de gewapende macht te bespreken. Groot-Brittanmë heeft al leen in algemene zin laten weten wat de omvang van de beperkingen zal zijn. Hem was gevraagd de details van de Britse voorstellen niet ter sprake te brengen voordat ze aan de NAVO be kend waren gemaakt. Maar admiraal Wright kon wel zeg gen. dat iedere beperking in de vloot strijdkrachten „een merkbare uitwer king zou hebben op ons vermogen om onze missie te vervullen". Ten aanzien van de atoomwapenen van het Atlantisch opperbevel zei ad- Nationale Raad goedgekeurd Het Indonesische kabinet heeft in zyn vergadering van gisteravond zyn goedkeuring gehecht aan het ontwerp van een basis-overeenkomst op het ge bied van economische en technische samenwerking tussen Indonesië en de Sovjet-Unie, dat in september vorig jaar door de regering-Ali Sastroamid- jojo werd getekend. Het Kabinet heeft ook zyn goedkeu ring gehecht aan een ontwerp-noodwet betreffende de instelling van een Natio nale Raad, overeenkomstig de bekende „conceptie" van president Soekarno. Voorts bespraken de ministers het be zoek van de president van de Sovjet- Unie, Vorosjilof, die maandag a.s. in Indonesië wordt verwacht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg: andijvie 76—118; peulen 225—245: postelein 57— 75; prei 1014; rabarber 2836; spinazie 12—24; stoofsla 8—29; uien Plcklers 25— 30; waspeen 27—64; Bloemkool 24—1.13 komkommers A 29—78: sla A6.5012.10, idem B 57,30 per 100 stuks. Peterselie 2—8; raapstelen 2—radys 6—13; seldenl 12—18 per 100 bos. miraal Wright, dat „we in staat zijn ze te gebruiken. De vliegdekschepen zijn er voor uitgerust en wij hebben toestemming van de NAVO om plan nen voor hun gebruik voor te berei den". Tot. dusver bezocht admiraal Wright Frankrijk. Groot-brittannië. IJsland en Nederland. Na een bezoek aan het Ver. Koninkrijk zal hij naar Noorwegen en Portugal gaan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7