Een Zoeklicht Droste Leidse (speeltuin) kinderen traden op in het Volkshuis In 1957 nog geen doden bij verkeersongevallen Monument op paarde rug WILLEM ELSSCHOT 75 JAAR SScie jaargang L.J.A. tien jaar Met zang en spel Zoals bekend bestaat de Leidse Jeugd Actie thans tien jaar. In de reeks lus- trumbüeenkomsten vond gisteren de 2de avond plaats, welke van het begin tot het eind door kinderen is verzorgd. En hoe! Onder auspiciën van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen tra den in de grote zaal van het Leidsche Volkshuis op de jeugdgroepen van Ons Eiland. Rondom de Maredijk, Ooster kwartier, Professorenwijk en Rondom de Watertoren. Met dans en toneelspel hebben de meisjes en jongens - laatst genoemden waren overigens wel in de minderheid - inderdaad laten zien. dat er in de speeltuin wereld heel wat (club) werk wordt verzet en dat onderling be grip en samenwerking tussen de ver schillende groeperingen zeer wel moge lijk is. De voorzitter van de L.J.A. dr. P L. i schoonheim. heette de vele aanwezigen van harte welkom en wees vervolgens met enkele woorden op het belang van het clubhuiswerk in onze stad. Daarna legde de jeugd gedurende de gehele avond beslag op het podium. De zaal heeft o.m. kunnen genieten van klas siek ballet, van dansen in moderne stijl, van volksdansjes, van ritmische oefe ningen en bovendien van enkele schets- I jes. die met veel animo werden opge voerd. Men kan er zich slechts over ver bazen wat de jeugdleiders(sters) in de afgelopen jaren reeds hebben weten te bereiken Een woord van hulde en waardering is hier zeker op zijn plaats. Immers is er iets belangrijker dan de jeugd te leren haar vrije tijd goed te besteden? Wat samenwerking vermag werd op deze plezierige avond weder om duidelijk gemaakt en dat kon ook haast niet anders want het motto van de UA luidt voor dit jaar niet voor niets „Tien jaar overleg in samenwer king". De heer Zunderman, die de avond sloot, vestigde nog eens de aandacht op het volksdansbal, dat a.s. zaterdag in de aula van het Stedelijk Gymnasium gehouden zal worden, terwijl hij verder kon mededelen, dat er medio juli een middag op het LFC-terrein georgani seerd zal worden, waaraan zullen mede werken het muziekgezelschap K en G (althans zeer waarschijnlijk), het kin dercircus Knikkebeen en verschillende volksdansgroepen. Tenslotte wekte hij alle aanwezigen op actief deel te nemen aan de vele vormen van het Leidse jeugdwerk. De vertegenwoordigsters van de speeltuinverenigingen, die het festijn van deze avond hebben doen slagen, mochten uit handen van de heer G. Steinbach bloemen in ontvangst ne men. ARBEIDSMARKT UITERMATE GUNSTIG De stand van de arbeidsreserve (aan bod) onderging over de periode 22 t.m. 2? april 1957 geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 155. Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 wijst uit. dat de arbeids markt een uitermate gunstig aanzien heeft. De voordelige verschillen bedra gen resp. 935. 340 en 55. Het aantal geregistreerde aanvragen beliep ruim 700, waarvan er 245 betrek king hadden op jeugdigen. In de metaalindustrie, de textiel industrie en de betonwarenindustrie bestaat een permanent tekort aan ar beidskrachten. waarin moeilijk is te voorzien. Voorts kunnen in vrijwel alle bedrijfstakken arbeidskrachten geplaatst worden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 27 april 1957 64. (Aanvraag 290). In eerste vier maanden van 1956 reeds 5 In de week van 26 april t/m 2 mei 1957 deden zich in Leiden 31 verkeers ongevallen voor, waarvan er 12 lichame lijk letsel tengevolge hadden en 19 uit sluitend materiële schade veroorzaakten. Van deze 31 aanrijdingen deden zich 21 in de maand april voor, waardoor het totaal aantal verkeersongevallen in deze maand op 169 kwam. Het vorig jaar von den in de maand april 141 aanrijdingen plaats. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in de Sleutelstad over een periode van 1 januari tot en met 2 mei 1957: 563. In tegenstelling met 1956, toen zich in de eerste vier maanden van dit jaar (2 in januari, 2 in maart en 1 in april) reeds vijf verkeersongevallen met dode lijke afloop voordeden, waren by deze 563 aanrijdingen geen doden te be treuren. Oud Leiden bracht een bezoek aan Marken Op uitnodiging - van de Vereniging „Oud Leiden" hield dr. P. J. Kostelijk gisteravond in de filmzaal van de Academie een interessante causerie over het eiland Marken. Dr. Kostelijk, die als praktiserend arts een brede studie van dit eiland en zyn bewoners maakte, vertelde vele interessante bij zonderheden van de levensgewoonten van de Markerbevolking, welke mo menteel in het middelpunt van de vreemdelingenindustrie staat. Kwam er voor circa 75 jaar nog geen reemdeling op Marken, thans bezoeken plra. 300.000 vreemdelingen per jaar dit iland. Spreker, die tijdens zijn verblijf p het eiland een intiem contact met de ievolking heeft gehad, ging in het kort ;n op de voormalige bron van inkom- j;en van de bewoners en hun godsdien stige inslag (calvinistisch). Vormde eer- ujds de landbouw en veeteelt een voor name inkomstenbron, omstreeks 1500 ging rien zich ook toeleggen op de visserij. Met name werd de haringvisserij be oefend, terwijl ook vele Markers ter alvisvaart gingen. Bovendien werden eepdiensten voor de Oost-Indische ompagnie verricht. Op het moment, dat e dijk in 1928 dicht ging, openbaarde ch een sterke teruggang in de z.g. huisvissery in de Zuiderzee. Het duurde niet lang of de Markers gingen niet ïeer ter haringvisserij, waarmede Mar en als vissersgemeenschap had opge- ouden te bestaan. Voor velen bracht '.arop de vreemdelingenindustrie een oron van inkomsten. Dr. Kostelijk vertelde vervolgens het een en ander over de inrichting van de roningen, welke voor het merendeel be- i staan uit één grote kamer en een pronkkamer. Volgens spreker geven de aan vreemdelingen getoonde „kijkka- mers" in vele gevallen geen goede indruk van het Marker-leven-van-iedere-dag. I Het wil nog wel eens kitsch zijn. Voorts schonk spreker aandacht aan I de kleurensymboliek der Markerkleding, welke door niet-ingewijden veelal niet wordt begrepen. Voor de bevolking spreekt deze symboliek een taal. Dr. Kostelijk betreurde het, dat de moderne tyd er schuldig aan is, dat niet meer zulk een aandacht aan de klederdracht wordt besteed. In vele gevallen komen de voor het eiland zo specifieke kleder drachten nog slechts op zondagen, bij bruiloften en op hoogtijdagen te voor- I schijn. Ned. Chr. Vrouwenbond GEANIMEERDE JAARVERGADERING Gisteravond hield de afd. Leiden van de Ned. Christen Vrouwenbond onder presidium van mevr. G. Houwing haar jaarvergadering. In haar openingswoord, wees de pre sidente erop, dat als men de balans van het afgelopen jaar opmaakt er aan de ene kant véél voorrechten zijn geweest. Het mag als een voorrecht gezien wor den, dat men lid is van die Bond, welke bijbel tot richtsnoer heeft. De vele eressante vergaderingen waren zege len en men heeft zoveel mogelijk ge- eefd om het doel van deze Bond te leven: n.l. het Koningschap van ristus alom bekend maken. Maar erdoor is men ook aan de andere de. de schuldzijde, van de balans ge ien. Immers men weet, dat er vele ^imrtkomingen op dit gebied zijn ge pest. Laat het ons een troost zijn, be- s'oot mevr. G. Houwing, dat God onze overtredingen verzoenen zal. Hierna werden de diverse jaarverslagen 'litgebracht. Uit het verslag van de oud- Mretaresse, mevr. v. Ingen Schenau, •'eek dat het aantal leden van 214 tot ?20 is gestegen. Mej. J. W. Boehmer, penningmeesteresse, had een batig saldo van f 112,87. Mej. De Rave bracht verslag uit na men de contactcommissie. Men is momenteel by 13 afdelingen aangesloten, w.o. een adviescommissie voor woningbouw. Bij acclamatie werd mej. v. Ulden in de vacature mej. De Rave gekozen: mej. v. Duin nam zitting i |n de Voorlichtingsdienst en mej. v. Loo in het Magdalena-fonds. sloten de ry. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door het zangkoortje, volksdansen door een groep jeugdige meisjes, declamaties en vertoning van enige films. Aan de hand van een interessante col lectie lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Bovendien was er in de pauze gelegenheid om in de koffiekamer enkele prachtige voorbeelden van Mar ker volkskunst te bewonderen. De voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, dr. A. Kessen, leidde de spreker met een kort woord in, waarbij hij tevens gelegenheid vond zijn waardering uit te spreken voor het zo juist verschenen Jaarboekje volgens spreker is hier eerder sprake van een jaarboek van de Vereniging. FILMS VAN DEZE WEEK: Giant Ook James Dean blijft Lido Het is deze week in de Leidse bioscoopwereld wél een week van her halingen. Liefst drie van de vijf theaters wensen het succes van de afgelopen week te prolongeren, waardoor ook de laatste film van James Dean .Giant" een week op het programma gehandhaafd blijft. „Sissi" Nog een week! —Casino Aangezien alle goede dingen uit drieën heten te bestaan en „Sissi" als kijkspel buiten kyf een héél goed ding mag worden genoemd, heeft Romy Schneider haar triomfantelijk verblijf in het Hogewoerd-theater met nog een week verlengd. En dan maar weer afwachten of het daarbij blyft „Marcelino" Geprolongeerd TRIANON De film ..Marcelino" is geprolongeerd. Zoals wij vorige week reeds schreven is het spel van de 5-ja- rige Pablito Calvo voortreffelijk en dat zal dan ook wel de oorzaak van het grote aantal bezoekers zijn. De zoon van de wreker De echte sfeer van het Wilde Westen REX In deze film (in superscope) voelt men de echte sfeer van het Wilde Westen, zoals die door zovelen nog al tijd met graagte genoten wordt. De tijd van de oude Jack Slade is weliswaar voorbij, toen deze met harde hand er voor zorgde, dat de vrachtrijders be scherming kregen tegen de bandieten, die op buit belust waren, maar zijn zoon leeft nog. Ook hij heet Jack Slade en hij studeert rechten, maar voelt er veel voor die studie te beëindigen. De zoon wordt immers nog altijd aangekeken op de onverbiddelijke hardheid van de va der. Op her kritieke ogenblik (in films als deze volgt het ene kritieke ogenblik op het andere) maakt hij evenwel ken nis met een politieman die zijn leven een wending ten goede geeft Vervol gens kan de toeschouwer zijn hart op halen aan de typische ..Western", de film. waarin kracht, liefde, gevaar en avontuur de belangrijkste ingrediën ten zijn. Paris Palace Hotel: Vrolijke romance Luxor Frangoise Arnoul speelt in deze sprankelende film de rol van een manicure in een groot Parijs hotel, die zich door een van haar gefortuneerde cliënten laat overhalen om met hem te gaan dineren. Het toeval brengt haar ongeveer gelijktijdig in contact met een automonteur, die, teneinde meer indruk op haar te maken, zich uitgeeft voor een groothandelaar in ijskasten. Om daarbij niet al te zeer uit de toon te vallen, stelt zij zich voor als de doch ter van haar rijke vriend en zij weet deze laatste over te halen om de vol gende dag gedrieën het souper te nutti gen. Dit is het begin van een eindeloze reeks hoogst vermakelijke verwikkelin gen, welke de pseudo-Papa onder ver denking van autodiefstal zelfs in de cel en het jonge paar hoe langer hoe dich ter bij elkaar brengen. Uiteindelijk be seft Papa dat de jeugd bij elkaar hoort en hij ruimt op even royale als sportieve wijze het veld. Frangoise Arnoul wordt geflankeerd door Charles Bover en Roberto Risso en het voortreffelijke spel van dit drie tal doet de goede kwaliteiten van deze onderhoudende en amusante film vol ledig tot haar recht komen. Officiële publikatie BEKENDMAKING De Burgemeester van Leie: brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Ko ninklijk Besluit van 20 maart 1957, no. 26, aan de N.V. Nederlandse Aardolie Maart- schappij. gevestigd te "s-Gravenhage. kan toor houdende te Oldenzaal, concessie is verleend voor de ontginning van bttumina, als bedoeld In artikel 2 van de wet van 21 april 1810 (Bulletin des Lois, 285) concer- nant Ie® mines, les mlnlëres et les car rières. zoals aardolie en aardgas, alsmede van andere daarmede tezamen ln dezelfde afzetting voorkomende delfstoffen, zulks met uitbreiding van het mijnveld ..Rijs wijk", waarvoor concessie is verleend bij Koninklijk Besluit van 3 Januari 1955 no 69 In het huidige mijnaeld ls thans ook het gebied van de gemeente Lelden be grepen. Leliden, 3 mei 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT 'n Saluut voor DfOSte PASTILLES Altijd welkom! dessert melk mokka bitter-zoet Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Huis met tuin en schuur te Oegstgeest Utenwaerdelaan 7 in bod: f. 14.200. koper: J. van Iterson te Leiden, qq. voor: f. 15.800. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Huis Sumatrastraat 185 in bod: f. 13.200 koper: G. Buijs te Leiden voor: f. 13.200. Woonhuizen met pakhuis Middelste gracht 64, 64a en 64b in bod: f. 6.700 koper: P. Moerman te Leiden, q q. voor: f. 7.075. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Huizen en erven Wolmaransstraat 1, 3. 5. 7, 9, 11. 13. 15, 17 en 19, tezamen na afmijning in bod: f. 27.271 koper: J G. Wijnandts te Leiden, q.q. voor: f. 27.521. SMALFILMLIGA DEED 1940—1945 HERLEVEN Juist nu men dezer dagen stil staat bij bezetting en bevrijding kwam gisteravond de Leidse Smalfilmliga bijeen in de kan tine van de Röntgen-apparatenfabriek Smit, waar voorzitter H. Kleibrink een reprise gaf van zyn film „Strijd". De heer Kleibrink vervaardigde deze rolprent vlak na de oorlog. Het verhaal gaat over de strijd om het bestaan van twee gezinnen in de bange oorlogsjaren. De film, die speelt in de omgeving van de Leidse Hout, herinnert aan de ver schrikkingen uit deze tijd. Hoewel het materiaal, dat hem toen ten dienste stond, niet van de allerbeste kwaliteit was, is de heer Kleibrink erin geslaagd een goed produkt af te leveren. Het beste bewijs hiervoor is, dat de film op ver zoek al in veel plaatsen vertoond werd. Tijdens deze vergadering werd beslo ten om met een delegatie naar het Nova congres in Rotterdam te gaan. Voorts werd de suggestie gedaan dit congres van de Nederlandse Organisatie van Amateurfotografenclubs in 1958 te Lei den te houden. Leidse Sociale Raad bijeen De Hongaarse vluchteling is maar niet „zo" onze naaste! Ds. A. G. van Gilse sprak moeilijkheden en mogelijkheden van zorg voor Hongaren Voor de Sociale Raad hield ds. A. G. van Gilse, doopsgezind predikant te Eindhoven, gisteravond in café-res taurant „In den Vergulden Turk" een inleiding over de moeilijkheden en mogelijkheden van zorg voor de Hon gaarse vluchtelingen. Ds. Van Gilse. die enige tijd leider is geweest van het opvangcentrum voor Hongaarse vluchtelingen „Heren We gen" te Zeist, ving zijn inleiding aan met de constatering, dat, hoe ingewik keld bepaalde sociale verhoudingen ook mogen zijn, deze toch steeds neer komen op de verhouding van de mens tot zijn naaste. Men is echter maar niet „zo" iemands naaste. Eerst moe ten er barrières worden weggeruimd, die in het geval van de Hongaarse vluchtelingen een schier onverbreek bare versperring vormen. Tot de moeilijkheden rekende ds. Van Gilse in de eerste plaats de taal. Er zijn maar enkele Nederlanders, die het Hon gaars beheersen. (Er is zelfs geen leer stoel voor de Fins-Hongaarse taalgroep aan de Leidse Universiteit). Onder de Hongaren spreekt slechts een klein deel nog een andere taal dan het Hongaars. SNELLE REACTIES Een tweede moeilijkheid is het Hon gaarse temperament, dat voor de Ne derlander een rare zaak is. Vreemd is vooral het tempo van de reacties. Als voorbeeld noemde spreker de huwelijken, die gesloten werden direct na aankomst van de eerste transporten. In een paar (Advertentie) Astley was rondom 1840 in Engeland het grootste circus en ook het beroemdste. Vooral de uit Vlaanderen afkomstige hogeschoolrijder Andrew Ducrow deed van zich spreken. Deze artiest schijnt het paardrijden wel zodanig meester geweest te zijn, dat het een verrukking was om zijn plastische standen te paard te gaan zien. Op de edelste paarden trad hij op als Romeins Gladiator, ridder in volle wapenuitrusting of Tiroolsjager. Hij had de faam de beste ruiter ter wereld te zijn die als een monument van klassieke beeldhouwkunst te paard zat. Toen hy later directeur van het cirdus Astley was geworden, bracht hij vele nieuwe verras singen zoals Leest u hierover en over al die kleurige geschiedenissen van wereldberoemde cir cussen en artiesten in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks be stellen per brief of briefkaart bij Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De by behorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! v OP DE BOEKENMARKT Willem Elsschot ..Verzameld werk", i P.N. van Kampen en Zoon N.V. 1 Amsterdam 1957. Op zeven mei zal de grote Vlaamse prozaïst- en dichter Willem Elsschot zijn vijfenzeventigste jaar bereikt hebben. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis heeft de uitgeverij P. N. van Kampen te Amsterdam zijn gehele werk in één deel laten verschijnen. In dit deel vinden wij elf romans en no vellen en de handvol verzen, die deze zeldzame figuur eveneens geschreven heeft. Daarnaast heeft de uitgever voor hen, die belangstellen in persoonlijke gegevens betreffende Willem Elsschot, twee overdrukken uit „De Gids" van april 1957 van een omslagje voorzien en by wijze van vriendelijke attentie ter beschikking gesteld. De eerste over druk is die van een artikel van J. Greshoff en de tweede is een afschrift van een brief van Elsschot zelf aan het gemeentearchief van Den Haag in antwoord op een circulaire, waarin dit archief hem verzocht had om zijn handschriften. Het zal niet nodig zijn de roman- schrijver Willem Elsschot te introdu- ceren. Vele lezers zullen zeker bekend zyn met zyn eerste roman „Villa des Roses", de navrante geschiedenis van een groep mensen in een klein Parijs pension, of met .,De Verlossing", waar in op even barse als amusante manier de strijd beschreven wordt tussen pas toor Kips, de waardige, maar veel straffere voorganger van de beroemde Don Camillo en de goddeloze winke lier Pel van Domburg. Bekender nog zijn waarschijnlijk zijn drie handels romans, „Lijmen", „liet Been" en „Kaas", satyren waarin even onverbid delijk als tragi-komisch een uniek ver slag gegeven wordt van de daden en gedachten van het prototype van de zakenman-oplichter, de moraalloze, die geen medelijden kent als het erom gaat geld los te krijgen binnen de let ter van de wet. In „Tsjip. de Leeuwentemmer" en ..Pensioen", huiselijker van intrige, zachtmoediger en humaner dan de felle „Verlossing" en „Lijmen", heeft de sarcastische verbetenheid een verbetenheid waarin een diep gevoel verbeten wordt plaats gemaakt voor een lichtere humor en voor een bijna I tedere, stellig vertederende kijk op de bitterzoete, dagelijkse gebeurtenissen in het leven van de mens. Recenter zijn de novellen „Het Tankschip" en „Het Dwaallicht". Het eerste een kostelijke geschiedenis in de trant van „Lymen", maar zonder drama en slachtoffers, betreffende de vreemdsoortige transacties in verband met het tankschip Josephine, oor spronkelijk Guadeloupe genaamd. Om belasting te ontduiken moet dit schip als Belgisch eigendom de haven van Marseille verlaten en op de rede van Barcelona terecht komen. „Het Dwaallicht" is een aandoen lijk verhaal van drie bruine schepe lingen. die op een natte gure novem- bermaand door Antwerpen dwalen met een papiertje waar op staat: „Ma ria van Dam, Kloosterschraat 15." In literair-historisch opzicht is het van belang te weten, dat Elsschot vrijwel de eerste is geweest, die gebro ken heeft met de krullerigheid, breed- sprakerigheid en oubolligheid van het Vlaamse realisme. Realistisch is Els schot echter in de eerste plaats maar hij is werkelijk oprecht, keihard, zake lijk: de harde oprechtheid, die alleen verworven kan worden door de verbit tering van een diep ontroerbaar mens. Hij ziet zijn medemens, en in de eerste plaats ook zichzelf, -onder de ge kleurde bril van de traditionele ver doezeling. Men heeft Elsschot wel cy nisme verweten, maar dat zegt niets in Nederland, waar men altijd met dit woord klaarstaat, wanneer er dingen gezegd worden die men liever niet weet en liever verkleurt met de bril voornoemd. Zijn taal ls een leven dige dagelijkse spreektaal, gebruikt voor het beschrijven van reeksen han delingen, dialogen en overwegingen. Aan plaatsbeschrijving van interieur of landschap komt hij nooit toe en toch ziet men het pension „Villa des Roses" voor zich. evenals het kan toor van Boorman of de smederij van Lauereyssen. Willem Elsschot is een grote mo derne Vlaamse schrijver misschien wel de grootste Zyn wereld van dagelijkse dingen is uniek door zijn persoonlijk richten van de microscoop, die zijn even medelijdende als scherpe blik is. CLARA EGGINK gevallen kan de politieke situatie tot uitstel hebben genoopt, doch vaak ken de men elkaar eerst sinds de vlucht of nog korter. Dit temperament was soms ook aanleiding tot een teruggaan naar Hongarije tengevolge van een te snel oordeel over de situatie in ons land. Voor ons, aldsu ds. Van Gilse, die de Hongaar als naaste willen b'enaderen door naast hem te gaan staan om hem te begrijpen, kan dit temperament aan stekelijk werken. Onze goede wil om hulp te bieden ondervindt dan de schade. Ons doel moet zijn een terrein waarop beiden zich zonder gevaar kun nen begeven. ANTI-SEMITISMf Een voor ons Nederlanders onverteer bare zaak is het by de Hongaren vrij algemene antisemitisme. Wij dienen ech ter na te gaan, wat hiervan de oorzaak is. Sinds eeuwen bestond een betrekke lijk groot deel van de plattelandsbevol king van Hongarije uit orthodoxe Joden. De progroms deden in de 19de eeuw duizenden joden uit Rusland uitwijken, voornamelijk naar Hongarije, waar zij zich in de steden vestigden. Deze leg den zich in hoofdzaak op de handel toe. Concurrentiestrijd en daarbij het sym- patiseren van deze Joden met Bela Kun en de zijnen, deden de antisemi tische gevoelens ontstaan. Horthy stelde de numerus clausus in. Onder de Nazi's werden alleen de geassimileerde Joden op het platteland door de deportaties getroffen. Uit de tweede categorie in de steden traden na de oorlog communis ten naar voren. Met begrip voor deze ontwikkeling kunnen wy trachten recht te doen wedervaren aan ons Neder lands standpunt i.z. de hulp aan Joodse onderduikers zowel als aan Hongaarse vluchtelingen. Tenslotte besprak ds. Van Gilse het naar zyn mening moeilijkste punt: de Hongaarse vluchtelingen hebben het ijzeren gordijn doorbroken en zich daar mede aan de dictatuur ontworsteld, waaronder zy sinds 1923 onder de een of andere vorm hebben geleefd. Zij zijn tot niets anders in staat dan in ideologieën te denken. Zo had een jonge Hongaar tegenover het anti-kerkelijke commu nisme. hier een geloofsovertuiging als ideologische kracht verwacht en toen hij deze miste, meende hij, dat de macht van het oosten, nJ. de sociaal econo mische marxistische ideologie op den duur te sterk zou zijn voor het westen. Op deze inleiding volgde een leven dige gedachten wisseling. De heer S. Krist, directeur van de Dienst voor So ciale Zaken, drong aan op meerdere voorlichting, omdat de arbeidssituatie hier voor de Hongaren volkomen vreemd is. Onze ingewikkelde sociale verhoudin gen doen denken aan politieke instellin gen in Hongarije. Een tussenvorm is ge wenst. Ds. Van Gilse was van mening, dat het wantrouwen slechts geleidelijk kan verdwijnen. Dat b.v. een burgemeester bij ons niet in een politie-auto rijdt of zich onder geregelde bewaking bevindt, is iets waarover een Hongaar zich tel kens weer verbaast. TAALCURSSUSSEN ORGANISEREN Uit de vergadering werden enkele voorstellen gedaan. In het bijzonder werd aangedrongen met spoed taalcur sussen te organiseren, waarmede de Hongaren over de grootste moeilijkheid kunnen worden heengeholpen. De heer Krist deelde mede. dat het College van Curatoren der Leidse Uni versiteit hiervoor een localiteit beschik baar stelt, maar dat er nog geen onder wijzer is. Enkele aanwezigen achtten het niet nodig dat deze leerkracht Hongaars zou kennen. Aan de inleiding was een huishoude lijke vergadering voorafgegaan. In de plaats van de aftredende bestuursleden mej. majoor M. Semeyn en de heer D. Buijs werden resp. gekozen kapitein A. de Graaf, vertegenwoordiger van het Leger des Heils en ir. D. Boogerd, ver tegenwoordiger van de Remonstrants Geref. Gemeente. PROF. DR. J. PRINS TRAD AF ALS VOORZITTER Prof. dr. J. Prins trad in deze verga dering af als voorzitter wegens zyn ver trek naar Utrecht. In zyn plaats werd bij acclamatie gekozen mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. Burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kin schot sprak enkele woorden van afscheid tot prof. Prins. In het algemeen heeft de Sociale Raad weinig contact met de Universiteit. Prof. Prins maakte een uit zondering door zich naast de belangen van het hoger onderwijs ook aan het werk van de Sociale Raad te wijden. De vice-voorzitter, de heer S. J. Anes, betreurde het, dat prof. Prins na 1*5 jaar de Sociale Raad reeds weer gaat verlaten. Het voorzitterschap van de Sociale Raad bekleden is geen eenvou dige zaak, maar onder prof Prins' kun dige leiding kwamen de moeilijke pro blemen tot een spoedige oplossing. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren- Catharina, dr. van J. van der Zwart en N. Tatje; Klazlena Suzanna. dr. van A Uppo en J van Laar Petroneila M. J.. dr. van L. J van den Berg en P. Steenbergen. Ondertrouwd: B. Janszen 28 Jr. en S. G van Amsterdam, 19 Ir. Getrouwd: Th. W. Schoenmakers en L. D, Paulldee.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3