Velser ponten houden volop werk! TYPEN STENO TROOST Zij varen strakts ter hoogte van de huidige spoorbrug Met een enkel woord f PRISMA extra plat, f 110.- Blaarkopstieren uit de Rijnstreek Centrale stierenkeuring te Leiden Agenda ZATERDAG 4 MEI 1957 Het Midden-Oosten moge een uiterst belangrijk gebied zyn, zowel voor olierijkdom als olietransport, uit een oogpunt van wereldpolitiek moet het wijken voor Europa, dat, ook al verloor het zijn primaire betekenis aan Ame rika en de Sovjet-Unie, als secundaire macht in Washington en Moskou aller minst onderschat wordt. Geen wonder dus, dat de vergadering van de NAVO- ministers in Bonn een gebeurtenis van het grootste belang is geweest. Daar kwamen vooral de militaire aspecten aan de orde, terwijl de vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg met name de politiek-organisatorische pro blemen van grotere Europese eenheid voor haar rekening nam. De werke lijke resultaten van dergelijke bijeen komsten zyn veelal moeilijk in een oog wenk te doorgronden, maar dat in beide gewerkt is aan nauwere samenwerking, is buiten kijf. Het tragische van al deze activiteit is intussen, dat de conferentie gangers tot op grote hoogte zijn uitgegaan van de harde feiten, die de Sovjet-Unie aan de vrije wereld voor legt. Enkele weken geleden heeft een van de knapste diplomatieke medewer kers van de regering in Washington, Charles E. Bohlen, zijn post als ambas sadeur in Moskou verlaten. In intieme kring heeft hij, zoals uit onthullingen in de New York Herald Tribune blijkt, zijn visie op de Sovjetrussische politiek van deze tijd gegeven. En ofschoon hy de mening is toegedaan, dat het Krem lin in de naaste toekomst geen conflict van grote omvang voorziet, gelooft hij niet, dat er spoedig verandering zal ko men ten aanzien van een tweetal voor name Europese vraagstukken: de on vrijheid van de satellietlanden in Oost- Europa en het voortduren van de breuk in Duitsland. Volgens Bohlen zou de Sovjet-Unie wel bereid zijn tot enige tegemoet komendheid inzake de ontwapening en het Midden-Oosten, maar van ont dooiing van Oost-Europa niets willen weten. Deze diplomaat kan daarover met gezag oordelen, want hij kent de Russen door en door, spreekt het Russisch zelfs beter dan Kroesjtsjef, die nog altijd met een lelijk accent behept schijnt te zijn. Men ziet het: deze kenner bij uitstek van de Russische mentaliteit en de Rus sische politiek koestert geen hoop op het einde van de vriesperiode achter het ijzeren gordijn. Althans van de zijde van de Kremlinleiders. Helemaal bevro ren is de situatie in Oost-Europa im mers niet. Dat bewees Hongarije wel, waar het Russische leger op bloedige wijze moest ingrijpen om de drang naar vrijheid te onderdrukken. Terecht heeft de Nederlandse minis ter Luns op de conferentie in Bonn gewaarschuwd tegen al te groot vertrouwen in de kernwapens. De con ventionele wapens blijven onmisbaar voor „binnenbranden". Zou men ze im mers afschaffen, dan kon de Westelijke wereld op zeker ogenblik wel eens voor de zeer gevaarlijke keus komen te staan een Russische aanranding over haar kant te laten gaan óf naar de in zo'n geval overmatig zware atoomwapens te grij pen, die een groot deel van de aarde in een ruïne zouden herscheppen. Een an der punt, door mr. Luns nog eens onder de aandacht gebracht, was eveneens van belang: het Westen is er nog niet met zijn verdediging, paraatheid blijft ge boden. Moeten deze dingen in een dergelijk gezelschap heus nog gezegd wor den, zal men zich wellicht afvra gen. Blijkbaar wel. In dit verband zal de heer Luns zeker gedacht hebben aan de Britteil, die hun defensie „reorgani seren", zoals het officieel heet, een reorganisatie, die in werkelijkheid neer komt op eenzijdige overschakeling naar de kernwapens en dienovereenkomstige vermindering van de troepensterkte. Engeland heeft daarbij twee oogmerken bezuiniging op de defensiekosten èn het wagen van een poging zichzelf als derde, van atoomwapens voorziene wereld macht naast Amerika en de Sovjet-Unie te plaatsen. Van Brits standpunt be zien kan men begrijpen, dat de rege ring in Londen een kans waagt haar verloren gegane positie op deze wijze te herwinnen. Maar de gevolgen zijn nog niet te overzien. Vooral de kleine lan den, die niet tot zelfstandige atoom bewapening in staat zijn, kunnen wel eens in een bijzonder zwakke positie komen te verkeren. Hoe meer middel grote staten zich op de kernwapens gaan toeleggen wie weet of bijv. ook Frank rijk niet dezelfde weg op zal gaan hoe minder de kracht van de anderen meetelt. Ondanks de zorgzaamheid, waarmee de veiligheid en de eenheid van Europa wordt omringd, ritselt het, waar men ook kijkt, van schier onoplos bare problemen: Moskou houdt zijn een maal verkregen posities krachtig in han den; Engeland poogt zich weer tussen de allergrootsten op te werken: de ra zend snelle ontwikkeling van de kern wapens schept niet slechts grotere vei ligheid, maar ook nieuwe zorgen; de ontwapeningsbesprekingen in Londen vorderen al te traag; zolang Adenauer in West-Duitsland het heft in handen heeft, blijft dit land in de pas, maar Moskou ziet er blijkbaar brood in te blijven hameren op een herhaling van het ven*assende Duits-Russische verdrag van Rapallo van 1922; als er in Straats burg van Engelse en continentale zijde over grotere eenheid in Europa gespro ken wordt, blijken beide partijen de meest elementaire kennis van eikaars staatsrecht te missen. Zo zou men kun nen doorgaan met het opsommen van de wolken, die boven dit werelddeel hangen. De enige troost is: men poogt elkaar te vinden, al is het Westen daarbij op zyn hoede. Bij dit alles zijn dwalingen uiteraard onvermijdelijk, maar mogelijk zijn zij ook de „moeder van het inzicht", zoals een wijs man gezegd heeft. Churchill is Eden erkentelijk De 82-jarige Churchill heeft gisteren op een bijeenkomst van de Britse con servatieve organisatie „The Primrose League" gesticht ter herinnering aan de in 1881 overleden Lord Beaconsfield voor het eerst sinds een jaar weer in het openbaar gesproken. Hij kriti seerde de houding van de V.N. tegen over de Brits-Franse actie tegen Egypte en verklaarde dat deze houding naar zijn mening, noch voor de vrije wereld, noch voor de vrede en voorspoed in het Midden-Oosten van nut is geweest. Churchill zei, dat Grpot-Brittannie en de conservatieve partij aan Eden dank verschuldigd zijn voor diens levenswerk. Zij, die in en buiten Engeland de vastberaden actie aanvielen die Eden in samenwerking met de Fransen in de herfst van het vorig jaar ondernam, hebben nu wellicht redenen om hun opvatting te herzien", aldus Churchill. III. (Speciale reportage) Tussen het oude dorp Velsen en het sinds de aanleg van het Noord- zeekanaal af gesnoerde deel van deze gemeente, dat zich als Velsen- noord vooral na de oorlog bijzonder snel heeft ontwikkeld, varen de Velser ponten heen en weer: van 's morgens vroeg tot 's avonds betrekkelijk laat zelfs drie ponten, maar met elkaar kunnen zij de enorme verkeersstroom nog maar ternauwernood bijhouden. Dure wachttijden kunnen dan ook niet vermeden worden. Wel heeft ander half jaar geleden het gereed komen van de weg via de sluizen van IJmuiden enig soulaas gegeven, omdat de bestuurders van personen auto's toch altijd liever die 9 km. omweg nemen, dan een half uur of langer te moeten wachten, maar voor het vrachtvervoer, dat econo misch gezien wellicht het belangrijkste is en dat niet over de sluizen kan, betekent de Velser pont nog altijd een oponthoud, dat het be drijfsleven vele tonnen kost! Geen wonder dus, dat men vol ver langen naar het ogenblik uitziet, dat de tunnel zal zijn opengesteld en dat de pont alleen nog maar zal varen voor het langzame verkeer (voetgangers en wielrijders inbegrepen) dat niet tot de tunnel toegelaten zal worden, en een enkele maal een (militaire) vrachtwa gen met explosieven, die natuurlijk ook niet door de tunnel mag. Gezagvoerder Van Strien, chef van de dekdienst van de Velser ponten, ziet er echter nog helemaal niet in, dat zijn schepen het zoveel minder druk zullen krijgen. Wanneer de vrachtwagens en de personenauto's door de tunnel verdwijnen, houdt hjj toch altijd nog die duizenden mensen, voetgangers, fietsers e.d., die hun werk BINNENLAND De Jaarvergadering van de Nederland se Tafelronde (de Nea. Rotary-Beweging wodit 24 en 25 mei te Nijmegen gehouden. Minister Mansholt zal donderdag 9 mei des middags het nieuwe gebouw van da Centrale RacffeCserabamtc aan de St.- J acobsstraat te Utrecht openen. Ter gelegenheid van de jaarvergade ring v an de aldeïang Zuid-Holland va n de Vereninlng van Nederlandse gemeenten, welke op 17 mei in Delft wordit gehouden, zal in de raadzaal van het stadhuis al daar een kleine expositie worden gehouden van tekeningen, foto's en maquettes-, wel ke betrekking hebben op de stedenbouw kundige plannen van een aantal Zuld- Hoilandse gemeenten. In het Joods historische museum in het Waaggebou-w te Amsterdam is aan de vooravond van de 12e herdenking van de bevrijding en de negende herdenking der Stichting van de staat Israel gistermid dag een nieuwe afdeling geopend, di.e ge wijd is aan dOoumenten uit de jaren 1940-'45. De minister voor defensie, ir. C. Staf, heeft gistermiddag zyn Italiaanse collega van defensie Ta-viani op het station Roo sendaal uitgeleide gedaan. H K H. Prinses Beatrix heeft zich met een zeer belamgTijke jaarlijkse bijdTage als donatrice van het naar haar genoemde nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming laten inschrijven Een ,,Thuinderstreaüc"-straialjager van d* Belgische luchtmacht is gistermiddag bij een gedeeltelijk mislukte landing op dè vliegbasis „Twen-the" beschadigd. De vlie ger, de Belgische sergeant-vlieger Andre Canelle, is ongedeerd. De Nederlandse Barak deelt mede. dat het betalingsverkeer met de aan Europese Betalingsurale deelnemende l'anden voor Nederland in d-e maand april 1957 een overschot van f 14.877.000 (dir. 3.9115.000) heeft opgeleverd. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veïl-lg Verkeer deelt mede, dat de heer K. J. Schummelketel om gezond heidsredenen miet ingang van 1 mei ont slag heeft verzocht uit zijn functie van directeur van het Verbond. De mini-ster van Financiën der Nea Antillen, d-e heer J. E. Yrausquin. is gis teren naar Nederland ver-trokken. Hij zal het de Nederlandse autoriteiten oa. be sprekingen toeren over de financiering van enige projecten, zoals de economische ont wikkeling van de kl-einere eilanden in de Ned. Antillen, waarvoor de Antilliaanse re gering plannen heeft gemaakt en waaraan de Nederlandse regering in principe steun heeft toegezegd. Directeuren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben besloten de heer F. H. A. Kothe, kolonel-arts bij de Kon. Land macht. te 's-Gravenhage t>e benoemen tot geneesheer-directeur van het in aanbouw zijnde academisch ziekenhuis der Vrije Universiteit Sinds februari 1956 is de heer Kothe hoofd van de sectie geneeskundige dienst staf Nederlandse territoriale bevelhebber te 's-Gravenhage. BUITENLAND De directeur in Canada van d'e Fran se rederij, die de eigenaresse is van het reusachtige passagiersschip ..Normandue", dat dienst doet op de Noordatlantisohe Zeeweg, heeft gisteren verklaard dat in augustus of september a.s. de kiel zal worden gelegd van de ..France", een schip van 55.000 ton. dat de opvolger van de „Normandlë" zal worden. De bouwkosten van het schip, dat in grootte het derde passagiersschip ter wereld zal worden en dat in 1960 zal worden opgeleverd, bedra gen 339.762.500,— gulden. iï 4 Zo ziet de tunnel er nu uit en zo zal hij er ook uitzien als u er per auto doorrijdt. Alleen zal het er wat drukker zijn! Op de voorgrond ziet men het be tonnen roosterdak dat op vernuftige wijze voor een geleidelijke overgang van dag- naar kunstlicht zorgt. op de Hoogovens of bij Van Gelder's Papierfabrieken hebben en vooral wanneer de ponten, zoals de bedoeling is, straks ongeveer op de plaats van de huidige spoorbrug (d.i. een 400 meter westelijker) gaan varen en het particuliere veer daar verdwenen zal zijn, zal ook hier het „lieve schipper, vaar mij over" heus nog wel opgeld I blijven doen! i De heer Van Strien heeft een kleine i mensen-leeftij'd op deze ponten gevaren en ais geboren Zierikzeeënaar is hij eigenlijk aan de waterkant en met sche pen groot geworden. Geen wonder dus, dat hij plezier in z'n werk heeft en er een eer in stelt onder alle omstandig heden zijn veerboten vlot van oever tot oever te brengen. En heus: ook op dit overigens toch betrekkelijk zo smalle Noordzeekanaal dan was de Oosterschelde bij zijn ge boorteplaats tenminste héél wat anders! kunnen de omstandigheden beslist ongemakkel-ijik zijn. bv. bij druk scheeps verkeer over het kanaal. De schipper van d-e pont moet d-an vaak startklaar liggen om precies tussen twee schepen door nog de overkant te kunnen berei ken en zo'n manoeuvre vereist een goed zeemanschap. Of als mist het zicht -bemoeilijkt of zelfs vrijwel totaal belemmert: dan moet er op misthoornsignalen worden gevaren en is het eveneens uitkijken geblazen. En werkelijk risico nemen, mag natuurlijk nooit! Wanneer straks de tunnel in ge bruik is, zullen de ponten dus nóg varen, aanvankelijk op de oude plaats, maar later ter hoogte van de spoor brug, die dan verdwenen zal zijn. Maar tóch zal het voor gezagvoer der Van Strien en zjjn mannen een grote verandering zijn: de 3000 vrachtauto's en toch altjjd ook nog 300 personenauto's, die hier gemid deld per dag worden overgezet, zul len dan ztfn verdwenen en wie weet zullen de mensen van de pont dat gemopper van chauffeurs, die wat al te lang naar hun zin moesten wachten, nog wel eens missen Advertentie Geschenk voor Moeder en Baby is een Babyderm Babysei Noorse geleerde niet bang voor gevaar atoomproeven „De in ziekenhuizen gebruikte x-stra len en radium-wyzerplaten zUn veel ge- vaariyker dan de straling bij atoom- proeven", aldus verklaarde de Noorse natuurkundige dr. Björn Trumpy giste ren. Op een conferentie van de Rode- Kruisorganisatie in Bergen veroordeel de dr. Trumpy, die rector is geweest aan de Bergense universiteit, gisteravond, wat hij noemde „de onbetrouwbare, op windende en onnauwkeurige persberich ten over het toegenomen gevaar van ra dio-activiteit als gevolg van proefne mingen met atoombommen. Als expert op het gebied van stra lingstheorieën verklaarde hy, dat de in de medische wetenschap gebruikte x- stralen 70 keer zo sterk zijn als de stra lingen die zich voordoen bij kern-ont ploffingen. Nauwere samenwerking van de „Zes" en de „Vijftien" In Straatsburg zijn de debatten giste ren geëindigd met een resolutie. De be sprekingen betroffen de rationalisatie van de Europese parlementaire activiteit en de plaats van gesprek was de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa. In de resolutie wordt geadvi seerd bij de benoeming van delegaties in de Assemblee van de Europese econo mische gemeenschap (OEES) en in die een voornaam herenhorloge ^ggg— Met edelstalen kasc 1 wit-gouden uurtekens en 1 onbreekbare veer Wordt Teddington te Nieuwkoop verkocht? Reeds lang was het in Nieuwkoop geen geheim meer, dat de zaken bij de enige jaren geleden opgerichte fabriek van Teddington Holland N. V. niet dat ver loop hadden, dat men verwachtte. Er staan nu drie moie fabriekshallen, doch zy zyn nooit gebruikt voor het doel, waaarvoor zy zyn geplaatst. Men had het plan meetinstrumenten te gaan maken, doch daar is niets van gekomen, en men heeft zich bepaald tot de productie van petroleumkachels, en daar men blijkbaar geen afzetgebied heeft kun nen vinden, zyn de twee nieuwste hal len geheel gevuld met deze kachels. Naar wij vernemen zijn er nu plannen de fabriek te verkopen. 10 vinger syst. blind ritm. 1 talen (130 let- tergr. p. min.) Gegar. 23 maanden klaar Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa althans voor gedeel telijk gelijke samenstelling te zorgen, zodat er nauwere samenwerking kan ontstaan. Dat zou de belangrijkste stap zijn ter verzekering van nauwe betrek kingen tussen deze zes landen en de vyftien landen van de Raad van Europa. (Van een deskundige medewerker) De jongste centrale premiekeuring voor Zuid-Hollands blaarkop-stieren, donderdag te Leiden gehouden vanwege de provinciale commissie ter bevordering van de rundveefokkery, leerde dat by de jongere stieren verschillende eigen fok- produkten meetelden: Stamvaders als de oud-kampioen Gustaaf en kampioen Berend laten toch wel iets goeds na, al zyn dan veelal hier de vrouwelijke die ren nog niet zo dat stieren als de Groningse verwacht mogen worden. Ook de opfok, voeding en verpleging, spreken in dezen een woordje mee. Over het ge heel zien we dan ook dat de hoogste bekroningen ten deel vielen aan Groningse fokprodukten. Uit deze provincie was er dan ook wel belangstelling voor deze keuring. Beginnen we bij de oudste dieren dan zien we dat de drie ouderen wel een opvallend goed figuur maakten: alle drie kregen ze een eerste premie. Het zijn alle drie in Groningen (Oldehove) gefokte beste stieren met als allereerste de bekende opvallend beste vierj. Berend, v. Knaap, van de k.i. ver „Gouda en Omstreken". Deze werd ook kampioen van de dag en terecht: zeldzaam beste sterke en harmonisch gebouwde stier. Maar ook de beide anderen, van k.i. „Vi ta Nova" te Leiden, mogen gezien wor den: de vierj. Emiel, v. Maarten, is een waardige reserve kampioen en als er geen Berend was geweest zou hij ook een goed kampioen zijn geweest: een zeer goed geheel 1 C werd dan de ook heel goede vijfj. Baron, v. Bert, Van de driejarigen kregen ook drie Groningsen een eerste premie (één tweede, vier derden) met als allereer ste de besttypische diepe, echt een fok stier. Gijsbrecht, v. Knaap, weer één uit Oldehove eig. A. Roest jr. te Leider dorp, gevolgd door Anton, v. Agnoldus van J. v. d. Zon te Barwoudswaarder en Dorus, v. Enno. van C. Kwakernaak te Bodegraven. De oudere twenterstieren telden twee eerste, vijf tweeden en twee derden, op no. laatst na alle in Groningen gefokt. Bovenaan kwamen twee zonen van Ba rend: Cor van Asinga, eig. S. J. v. d. Stoel te Zoetermeer en Reina's Johan v. Barend, eig. k.i. „Vita Nova" te Lei den. Bij de tweeden ls één zoon van Be rend. De jongere twenterstieren waren minder talrijk: twee eersten, twee twee- Toen burgemeester Van der YVeyden in maart 1955 de eerste paal heide voor de eerste hal, lag het in de bedoeling 12 grote hallen te plaatsen. Tot nu toe zyn er slechts drie verrezen. De raad stelde destijds voor de vestiging van deze industrie een bedrag van f. 350.000 be schikbaar. doch het ziet er thans naar uit. dat men een belangryk verlies zal lyden. Wat er in de naaste toekomst gaat gebeuren met deze N. V., die een doch teronderneming is van de British Ther mostat Company, gevestigd te Londen, is nog een open vraag. Er doen daar over verschillende geruchten de ronde, doch voor zover onze informaties strek ken, missen deze vooralsnog een serieuze grondslag. den en één derde; no. 4 is een in Bode graven gefokte zoon van Berend, de anderen komen uit Groningen. Met als eerste Homerus, v. Karei v. Asinga. eig. Gebr. Los te Alphen a. d. Rijn eri als 1 B Anno, v. Roland v. Alma, eig. W. Hoogendoorn te Zoeterwoude. B;j de oudere enterstieren kwamen drie Groningse uit als eersten; drie (één Groningse) kregen een tweede premie en vijf (drie Groningsen) een derde. Bo venaan kwam de Omuto-zoon Trio de Achilles 2, van C. v. Zwieten te Alphen aan den Rijn, gevolgd door Bodo, v. Reina's zoon. van C. Duivenvoorde te Rijpwetering en Coenraad, v. Knaap, van M. A. v. Briemen te Bodegraven. Van de vier+vier+vyf jongere enter stieren zyn nog slechts 2+1 1 in Gro ningen gefokt. Toch was het weer een Groningse die IA werd: Noorman, v. Omuto. van L. Eikelenboom te RUnsa- terwoude. Dan volgden de in Utrecht Maarsbergen gefokte Ellart van Mey- enhorst, v. Ellart, van Jac. A. W. Kap- tein te Hazerswoude; Benno v. Berend, van M. Verburg te Bodegraven, gefokt door Gebr. Zwanenburg aldaar en de Groningse Winston, v. Ellart, van W. v. Santen te Wassenaar. Van oud-kampioen Gustaaf werden vier éénjarige zonen geprimeerd: twee ouderen met een derde, een jongere met een tweede en één met een derde pre mie; kampioen Berend zag verder geen zonen bekroond en ook van Emiel heb ben we geen bekroonde zoon ontmoet. De vijf op last van het Mar<_ xkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken gear- resteerde zonen ran wijlen ,,E1 Glawi", de O', erleden pasja van Marrakesj, zijn naar het paleis van hun vader Ce Marra.kesJ te- ruggebracht, waar zij onder bewaking zou den staan Van officiële Marokkaanse zij de wordt een volstrekt stilzwijgen over deze aangelegenheid bewaard, zowel wat betreft de gemelde arrestatie als de terug brenging. De Franse contra-spionnage te Algiers heeft gisteravond bekendgemaakt, dat te Maréchal Fock nabij Algiers 44 leden van een Algerijnse nationalistische organisatie zjjn gearresteerd, die worden beschuldigd \an het in gevaar brengen van de veilig heid van de staat. De arrestanten onder hielden nauwe betrekkingen met Algerijnse opstandelingen, die in de omgevLng opere ren. Zij zouden de rebellen levensmiddelen hebben verstrekt en hun schuilplaatsen hebben geboden. Dit is de kampioenslier Tjeerd van de heer S. Douma uit Goenga. die gisteren bij de centrale stieren keuring in Utrecht te bewonderen was. Het dier is het aardige som metje van vijftigduizend gulden waard/ De senaat van de Amerikaanse staat Texas heeft gisteren een wetsvoorstel aan genomen. waarin de rassenscheiding op de scholen van Texas ls vastgelegd. Twee se natoren trachtten de aanvaarding te ver hinderen door 36 uur achtereen te spre ken. Paus Pius XII heeft er gisteren bij de Europese regeringen op aangedrongen het vraagstuk van de achterbuurten lm de grote steden aan te pakken. Hij noemde dit probleem „een aanhoudende plaag van de huidige gemeenschap". Sbadszaal (grote zaal)Dodenherdenking te 8.30 uur naim. Monument Steenetraat: Stille tocht. 8.30 uur nam. ZONDAG Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 9.25 uur voorm. Schouwburg: Kon. Veren. „Lltterie Sacrum". „Meneer Plm komt even aan". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (grote zaal)K. en O. Cabaret avond The Top Liners. 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis gemeenteraad 2 uur nam. Haagweg 4: Ledenvergadering Ambachts school 5 uur raam. Stadsgehoorzaal. Gewestelijke dag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 10.30 uur voorm. Stadszaal (foyer): Ontspanningsavond voor slechthorenden. 8 uur nam. WOENSDAG Oude Vest 105: Jaarverg. Ned. Protestan tenbond. 8.15 uur nam. SchouwburgToneelavond „Sempre Avanti". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Leerlingerauit- voerlng Balletschool Swlnkels-Hendricks. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): lezing film avond Ver. van oud-leerlingen der am bachtsschool. 8 uur nam. DONDERDAG Middelweg 38; Leden verg. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. ZuidsingelAandeelhoudersverg. N.V Kon. Ned. Grofsmederij. 2.30 uur raam Stadszaal (foyer)Toneelavond Zeeuwse Ver. „Lucton et Emergo". 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen; Jaarvergadering 3 Ootober- Vereewiging. St.-AntonduB Clubhuis: Leldse Assuran- Mecliub. 8 uur raam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 v. m. tot 4 uur nam. Europese prijs voor mevrouw Anna Kethly (Hongarije) Een Europa, economisch vast gebouwd en politiek goed georganiseerd, zal zijn oude betekenis en meer nog herwinnen, aldus verklaarde mevrouw Anna Kethly de Hongaarse socialiste. die minister in de laatste regering van Nagy is geweest, gistermiddag in de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, nadat zij de Europese FVS-prijs in ontvangst had genomen. Onze landgenoot, prof. dr. H. Brugmans, van het Europese col lege te Brugge, die voorzitter van de commissie voor toekenning van deze prijs is. had tevoren verklaard, dat de prijs ditmaal naar Hongarije moest gaan: de Hongaarse opstandelingen vochten voor Europa en mevr. Kethly is de woordvoerster van haar volk. De voorzitter van de Raadgevende Vergadering, Dehousse. die de prijs aan mevrouw Kethly uitreikte, verklaarde, dat het heldhaftige Hongaarse volk door zyn wanhopige stryd vrij Europa een duidelijk besef van de waarde van zijn idealen had gegeven. Mevr. Kethly zei onder meer nog, dat een Verenigd Europa niet een klein Europa mag zijn, maar ook de Oosteuropese landen moet omvatten. Partizanendrama herleeft voor rechtbank van Padua Een gewezen partizaan heeft gisteren voor een rechtbank in Padua verteld, hoe een deel van de schat van Mussoli ni. die twaalf jaar geleden door parti zanen in beslag werd genomen, samen met anderen naar een provinciaal hoofdkwartier van de communistische partij heeft gebracht. De partizaan. Carlo Maderna, getuig de in het proces tegen 35 vroegere par tizanen, wie ten laste wordt gelegd, dat zij een deel van de schat van Dongo hebben verduisterd en vier mensen hebben vermoord die wisten wat er mee gebeurd was. Hij verklaarde dat hij, nadat de par tizanen Mussolini gedood hadden, op dracht had gekregen naar het provin ciale hoofdkwartier van de communis ten in Como te rijden met „vyf of zes zeer zware koffers". Een der partiza nen had hem gezegd voorzichtig te rij den omdat er voor een waarde van 400 miljoen lire werd vervoerd. Een lid van het communistische cen trale comité, Pietro Vergani. werd on dervraagd over de twee partizanen die, nadat zij de schat naar Como hadden begeleid, gedood zijn. Vergani zei dat hij en vyf andere partizanenleiders be sloten hadden dat de twee moesten sterven, omdat er, na hun vrijlating door de fascistische „Zwarte Brigade", enige partizanenleiders waren gearres teerd. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur- 12 en 2—4 uur, 's Zondags van 24 uur. BIOSCOPEN Lldo: „Glant" (14 jr). Werkd. 2 en 7.30 u; zaterdag 8.30 uur; zondag 2.30 en 7.3Ó uur. Luxor: „Paris Palace Hotel". (14 Jr). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30 en 9.16 uur; ozndag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Ca9lno: „Slssl" (alle leeft.). Werkd 2.30 7 en 9.15 uur; zaterdag 2.30 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderd. „Canarls". Trianon: „Marceliino. brood en wijn" (a.l.)Werkd. 2,30. 7 en 9.1-5 uur- zat. 2.30 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30- 'l en 9.15 uur. Rex: „De zoon van de wreker". (14 Jaar). Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zat. 2 30 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4,45. 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 4 mei zijn dies miidJdags, 'e avonds en "t nachts géopend voor liet klaarmaken van spoedreceptera: Apobheek: Herd.iragh en Blanken, Hogewoerd 171, ted. 20502; Apobheek Re ijst, Steensitraat 3 5', tel! 20136 en Apobheek Oegsitgeesb, WiHhelnilina park 8, bel. 26274. Zondag 5 mei is van 's-mongens 8 uur tot 's-avonds 12 uur aalteen geopend: Apo theek Reljst. De dienst der huisartsen te Leidien wordt van zaterdagmiddag 2 uur bot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Labr. Sohaefer. Teeuwera. Gaasbeek en van Atphen. Te Oegstgeest door de doktoren Held tel. 24649 en v .d. VUiert-die Vries. tel. 22331. BH geen gehoor bjj Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome 1 P. s 6 •2 regen zzw 2 6 zwaar bew. n 8 4 half bew. w 14 5 zwaar bew. nw 8 3 onbewolkt nw 4 6 zwaar bew. no 4 9 regenbui n 6 5 geh. bew. nnw 3 7 zwaar bew. nno 4 9 nevel nno 3 7 licht bew. windstil 6 zwaar bew. nno 2 12 6 zwaar bew. n 3 licht bew. wnw 4 8 zwaar bew. zw 4 6 nevel windstil 2 onbewolkt ono 3 8 geh. bew. ono 1 11 onbewolkt wnw 4 11 onbewolkt windstil 2 onweer windstil 13 0 0.1 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2