Ook West-Duitsland zal in naaste toekomst atoomwapens ontvangen Hmirvoorstelleii blijven ongewijzigd: 25 en handhaving blokkering Solex WEERBERICHT Moskou 's ijveren naar monopolie kernwapens op het Europese vasteland heeft gefaald Streven naar Duitse hereniging Blokkering deel van compromis gesloten bij kabinetsformatie 1956 was een slecht jaar voor de Nederlandse betalingsbalans 96ste jaargang ZATERDAG 4 MEI 1957 No. 29127 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel i, LeldeD - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NAVO-conferentie in Bonn geëindigd (Van onze correspondent in West-Duitsland) De NAVO-conferentie in Bonn is reeds gister avond geëindigd inplaats van hedenochtend, zoals aanvankelijk vermoed werd. Alleen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, is nog gebleven om het gesprek, dat hij donderdag, onmiddellijk na zijn aankomst, met de Westduitse Bondskanselier Actenauer voerde, voort te kunnen zetten. Dulles verklaarde ter con ferentie, dat alle verzekeringen van het Kremlin, dat het de vrede wenst te bewaren, hol en leeg In het slotcommuniqué wordt op politiek terrein het volgende gezegd: de voortdurende wrede onderdrukking van de strüd van het heldhaftige Hon gaarse volk voor vrijheid blijft voortduren en staat de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West in de weg; de scheiding van Duitsland is een voortdurende bedreiging van de wereldvrede en de NAVO-Ianden handhaven hun vastbeslotenheid ten aanzien van hereniging van Duitsland in het kader der Europese veiligheid; ten aanzien van het Midden-Oosten zijn de vijftien landen tot de conclusie gekomen, dat „zekere nieuwe elementen aanleiding geven te veronderstellen, dat de mogelijkheden voor communistische expansie en revolutionaire acties kleiner worden" er zijn nuttige en tastbare resultaten bereikt op het gebied van de onderlinge raadpleging, maar de Atlantische gemeenschap moet nog verder uitgroeien en tot grotere solidariteit komen. zijn, wanneer het tegelijkertijd een groot volk als het Duitse verdeeld verdeeld laat. De Ameri kaanse minister hoopte, dat er een einde aan de splitsing van Duitsfand komt nog voordat deze toestand onverdraaglijk wordt. In het slotcom muniqué van de conferentie wordt gezegd, dat de ministers besloten hebben hun pogingen voort te zetten om de Sovjetrussische regering ertoe te brengen haar beloften Duitsland door vrije ver kiezingen te herenigen, na te laten komen. Er zou gewerkt worden aan een plan om Cyprus onafhankelijksheid onder garantie van de NAVO te verlenen. Hierop zou een groep van drie niet rechtstreeks geïnteresseerde NAVO-le- den toezicht uitoefenen. De Britten zou den namens de NAVO bases op het ei land mogen behouden. Gisteren is op het MarinevUeg-1 nant-admiraal Wright in ons land lamp Valkenburg de opperbevel- uangekomen. De admiraal rechts) hebber van het gebied van de Atlan-1 wordt begroet door de chej van de tische Oceaan van de NAVO. luite-1 Nederlandse generale staf. generaal Alleen moderne middelen kunnen aanval afschrikken Van groot belang is. wat in het comminuque over de bewapening wordt gezegd: men zal in staat zijn met alle beschikbare middelen iedere aanval te beantwoorden. Slechts wanneer men over de mo dernste defensie-middelen beschikt, kan men elke poging tot een aanval afschrikken. Zolang nog geen aan nemelijke ontwapeningsovereen komst is gesloten, zal het niet mo gelijk zijn een ander land het bezit an de voor de verdediging zo noodzakelijke wapens te verbieden. Wanneer de vrees van de Sovjet- Unie werkelijk echt is. zal zij die gemakkelijk uit de wereld kunnen helpen. Zij hoeft alleen maar een al gemene ontwapeningsovereenkomst met doelmatige controle te accep teren, zoals die reeds zo vaak door de Westelijke mogendheden is voor gesteld. Op deze conferentie in Bonn is een einde gekomen aan de onzekerheid be treffende de uitrusting van West-Duits land met atoomwapens. De Bondsrepubliek bezit weliswaar formeel nog altijd het recht atoomwa pens voor zijn eigen leger te weigeren, maar zij zal om politieke, morele en strategische redenen dit onmogelijk kunnen doen, daar zij anders zeif in een levensgevaarlijke positie komt en ook haar bondgenoten, vooral haar naaste buren, in het grootste gevaar brengt. De uiteindelijke beslissing, of ieder lid van de NAVO atoomwapens zal ontvangen, zal pas in het najaar worden genomen. Men is er echter ze ker van, dat deze beslissing positief zal uitvallen. Tandartsen akkoord met totale arbitrage Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft zich in prin cipe verenigd met de mogelijkheid van totale arbitrage in het geschil tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Van dit standpunt heeft het in een communiqué mededeling gedaan. De NAVO-ministers hebben vastge steld, dat de toonaangevende man in de Sovjet-Unie sedert de vorige NAVO- bijeenkomst een campagne heeft ge volgd. die aan de ene kant ten doel heeft de Russische onderdrukking van de opstand in Hongarije in vergetelheid te laten geraken en die aan de andere kant beoogt de publieke mening in ie der der NAVO-staten zo ver te krijgen, dat zij zich tegen het moderniseren van haar eigen leger verzet, wat tot gevolg zou hebben, dat de collectieve veiligheid der NAVO-landen veel zwakker zou worden. Deze campagne moet o.a. de Russische strijdkrachten het monopolie van de uitrusting met atoomwapens op het Europese vasteland verzekeren. Daarom heeft de vergadering van de ministers met voldoening van de ant woorden op de Russische manoeuvres kennis genomen. De kwestie-Cyprus Volgens Reuter is er op de NAVO- conferentie achter de schermen ge werkt aan een oplossing van de kwes tie-Cyprus. Hierbij zou vooral de Belg Paul-Henri Spaak een rol hebben ge speeld. Hij had vrijdag een gesprek met de Britse minister Selwyn Lloyd. De regering handhaaft onverkort haar wetsontwerpen om per 1 juli de huren der vooroorlogse woningen met 25 procent te verhogen en de helft der hogere huuropbrengst voor de eigenaren te blokkeren. Daar het overleg in de Stichting van de Arbeid over de compensatie voor de loontrekkenden voor de a.s. huurverhoging nog niet voltooid is, heeft de regering haar definitieve standpunt ten deze nog niet be paald. Na het uitbrengen van het advies zal het Kabinet tevens een beslissing nemen over de eventueel te verlenen compensaties voor niet-loontrekkenden. Aldus blijkt uit de Memorie van Ant woord over de huurwetten, die minister ir. H. B. J. Witte de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Als deze huurwetten in werking zijn getreden, zal het Ned. volk 156 miljoen gulden per jaar meer aan huur moeten opbrengen. De minister verzet zich met kracht tegen voorstellen, om de huurverhoging tot een lager percentage, bijv. van 12 hi- te beperken. Het zou, aldus de minister, onjuist zijn, te menen dat bij keuze van een lager percentage, auto- Advertentie Bij elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en noord. Plaatselijk zware nacht vorst, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 MEI. Zon op: 5.06 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: 9.51 uur: onder: 0.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.39 en 19.08 u. Laagwater te 2.22 en 14.45 uur. (6/5 hoogwater te 7.31 en 20.07 uur. laagwater te 3.07 en 15.33 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. matisch de blokkering van de baan zou zijn. Deze blokkering is z.i. een zeer we zenlijk onderdeel van de huurvoor- stellen en zij maakt deel uit van het compromis, bij de Kabinetsformatie gesloten en de afspraak over de huur verhoging, die het huidige Kabinet heeft gemaakt. Verdere verhogingen De regering kan nog niet mededelen, wanneer na de invoering van de thans voorgestelde huurverhoging nieuwe voor stellen zullen worden gemaakt. Zij is echter in beginsel wel voornemens elke gunstige gelegenheid daarvoor te baat te nemen en zij voelt veel voor de sug gestie, om in de huurwet de mogelijk heid te openen toekomstige huurverho gingen buiten het parlement om. immers bij algemene maatregel van bestuur, tot stand te brengen. Ook bij de nieuwe huurverhoging van 25 is de bepaling in de huur wet van toepassing, dat deze ongedaan gemaakt wordt bij verwaarlozing door de huurder. bedrijfspanden niet vrij Bedrijfspanden zullen van de ver plichte huurverhoging uitgezonderd zijn, maar de regering wil er niet toe over gaan in het thans aan de orde zijnde wetsvoorstel de huren van de bedrijfs panden geheel vrij te laten. In dit wets ontwerp is de bepaling opgenomen, dat huurder en verhuurder van winkelpan den e.d. bij het sluiten van een nadere huurovereenkomst ten opzichte van de prijs zijn gebonden aan een maximum, waardoor de huur eveneens niet meer dan met 25 procent mag stijgen. Frankrijk bezuinigt De Franse uitgaven aan het wegennet de spoorwegen, de energieproduktie en de wederopbouw zullen worden inge krompen om te pogen de „hooggestegen nationale uitgaven, een van de voor naamste oorzaken van de tegenwoordige crisis, te verminderen", aldus heeft de Franse minister van Financiën Paul Ramadier, gisteravond de pers'medege deeld. Bezuiniging tenbedrage van 250 miljard frank op de regeringsuitgaven is één van de vier middelen drie Rama dier toepast om het Franse handels tekort op te heffen en het putten uit de landsreserves tegen te gaan: De drie overige middelen zijn verbodsbepalingen op de invoer, een strengere lenings- politiek en herziening van het belasting stelsel. De bestedingen op het militaire apparaat zullen worden besnoeid met 66 miljard frank. Ramadier deelde voorts mede. dat de regering van plan is het parlement te verzoeken om nieuwe belastingen, die tezamen 150 miljard frank zullen moe ten opbrengen. Minister Hofstra: Ernstige (laling goud en deviezen reserves Het totale betalingsverkeer van Nederland met het buitenland leverde in 1956 het aanzienlijke tekort op van 965miljoen gulden, resulterende in een intering op de goud- en deviezenreserves van de Nederlandsche Bank en van de deviezenbanken met ditzelfde bedrag. 1956 was het eerste kalenderjaar sinds 1948, waarin de nationale goud- en deviezenreserves een belangrijke daling onder gingen. Dit heeft de minister van Financiën medegedeeld in een nota inzake de betalingsbalans, die hij aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aan geboden. Minister mr. f. Algera van Verkeer t foto laat de minister de duif los. die en Waterstaat heeft gisteren in het lint wegtrok dat voordien de Kampen de Flevoweg opengesteld weg afsloot, de onderste foto toont ofwel de verbinding tussen kampen het eerste verkeer op de ireg met op en Nederlands nieuwste polder. de achtergrond de stad Kampen Oostelijk Flevoland. Op de bovenste Het tekort in het totale betalingsver keer kwam voor ongeveer tweederde ge deelte voor rekening van het lopende verkeer. Hier werd nl. een tekort gere gistreerd van 608 miljoen gulden. Indien men 1956 niet op zichzelf be schouwt, doch een vergelijking treft met 1955, dan blijkt een zeer aanzienlijke achteruitgang te zijn opgetreden, welke nagenoeg geheel moet worden toege schreven aan het lopende verkeer. Het kapitaalverkeer met het buitenland le verde nl. in 1956 bijna geen groter ne gatief saldo op dan in 1955, nl. 357 mil joen tegen 317 miljoen. De laatste jaren zijn trouwens tekort in de kapitaalsbe wegingen met het buitenland voor ons land normaal. Wat daarentegen het lopende ver keer betreft, hier bedroeg de achter uitgang vergeleken met 1955 910 mil joen gulden. Met deze achteruitgang werd de tendens van de laatste jaren in versneld tempo voortgezet. De ont wikkeling ging thans zover, dat voor het eerst sinds 1951 in het lopende verkeer een tekort ontstond. De achteruitgang in 1956 van de na tionale reserves aan goud en converti- bele deviezen heeft 339 miljoen bedra gen. De daling in de totale goud- en deviezenreserves ad 965 miljoen is dus overwegend tot uiting gekomen in een afvloeiing van deviezen, welke niet of slechts beperkt convertibel zijn. Dit relatief gunstige aspect van een op zichzelf ongunstige ontwikkeling, valt in het bijzonder toe te schrijven aan het feit, dat het mogelijk bleek op grote schaal andere deviezen in goud en convertibele geldsoorten om te zetten en wel tot een bedrag van 382 miljoen. Hieraan dient evenwel onmiddellijk te worden toegevoegd, dat deze omzettingen zich geheel in het eerste halfjaar van 1956 hebben voorgedaan. Nadien heeft de algemene achteruitgang in de Ne derlandse betalingsbalanspositie juist wel in het convertibele gedeelte van de reserves zijn weerslag gevonden. In de geschiedenis van de Neder landse betalingsbalans is 1956 een slecht jaar geweest. Mede dank zij het programma tot bestedingsbeperking mag de hoop worden gekoesterd, dat het resultaat voor 1957 minder ongun stig zal zijn. Een stijging van de devie zenreserves tot een bevredigend niveau kan op korte termijn echter nog niet worden verwacht, aldus minister Hof- B. R. P. F. Hasselman middenen vice-admiraal H. H. L. Pröpper van de Nederlandse marine (links). Dodenherdenking In verband met de Dodenherden king wordt verzocht de vlaggen hedenavond om 18 uur halfstok te hijsen. Het. is daarbij niet geoor loofd de slip vast te binden, doch wel dient men (bij staande masten) te voorkomen, dat het vlaggedoek met de grond in aanraking komt. De vlaggen dienen te Leiden na afloop van de onthulling van het Bevrijdingsmonument <pl.m. 21.15 uur) te worden gestreken; in an dere gemeenten een halfuur na zonsondergang (20.41 uur). Morgen dient de gehele dag van top te worden gevlagd. De twee minuten stilte welke over het gehele land gelijktijdig wordt gehouden, wordt in onze stad van 19.5820 uur aangekondigd door het luiden van de Bourbon in de Stadhuistoren en alle kerkklok ken. Om 20.02 uur besluit weder om klokgelui de algemene stilte, welke ook door het verkeer in acht dient te worden genomen. Fiscus heeft haast! Als gevolg van de nood van de schatkist wordt haast gemaakt met het opleggen van voorlopige aansla gen in de Inkomstenbelasting. Over de maand maart zijn voorlo pige aanslagen verzonden tot een bedrag van 24.3 miljoen, waardoor het kohierbedrag tot f. 26 miljoen is gestegen. Het vorige jaar werd eerst in mei een begin gemaakt met het opleg gen van de voorlopige aanslagen. Voorts maakte de fiscus verdere voortgang met het opleggen van defini tieve aanslagen over 1955 en wel tot een bedrag van f. 100 miljoen, waarvan het totaalbedrag tot f. 1026 miljoen is gestegen. „Nooit komt Cyprus in Griekse handen" Menderes noemt Cyprische kerk volgelinge van Moskou De Turkse minister-president, Mende res, heeft gisteren op een bijeenkomst van 30.000 personen te Bursa in het noorden van Turkije gezegd: „Wij zul len nooit toestaan, dat Cyprus in Griek se handen komt". „De laatste grens van de Turkse zelfopoffering is deling van Cyprus", aldus Menderes. Volgens de minister-president is het internationale communisme en zijn vol gelinge, de Cyprische kerk, er op uit de NAVO en het Balkan-pact te verzwak ken door het naar voren brengen van de kwestie-Cyprus. Amerikaanse Zesde Vloot trekt terug De Amerikaanse Marine deelt mee, dat dë voornaamste schepen van de Zesde Vloot het oostelijk bekken van de Middellandse Zee, waarheen zij tijdens de Jordaanse crisis waren gedirigeerd, verlaten en terugkeren naar het cen trale gedeelte, waar zij zullen deelnemen aan oefeningen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, welke volgens een reeds eerder vastgesteld programma worden gehouden. Tot de bedoelde schepen behoren het vliegdekschip „Forrestal", het slagschip „Wisconsin" en de zware kruisers „Sa lem" en „Des Moines". De amfibie-elementen van de Zesde Vloot, waaronder het versterkte bataljon mariniers, dat 1800 man telt, blijven echter in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee, tezamen met een aantal escortevaartuigen. James Richards, de speciale afgezant van president Eisenhower naar het Midden-Oosten, is vrijdagavond uit Is raël naar Libië vertrokken. Een woord voerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat over het economische aspect van de leer van Eisenhower wegens tijd gebrek maar weinig gesproken is. Overi gens bewaart de Israëlische regering over het verloop van de besprekr>~ - met Richards het stilzwijgen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1