Vijf halve toiletjes geven zes hele ONS MENU IEDER ZIJN MEUG ZATERDAG 4 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Met de stof voor tivee Ons kort verhaal Het portret van de moordenaar door Hugh Maxwell Lowe VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs» mei '57. Vijf maal een half geeft zes maal een heel.Ja, lezeressen, weer een rekensommetje. Want rekensommetjes, betreffende de garderobe, zijn nog steeds actueel en blijven praktisch. Vooral waar het de zomeruitzet betreft, die maar zo kort doch vrij intens gedragen wordt. Daarom vandaag vijf halve tenues, die, onderling gecom bineerd, zes hele tenues opleveren. Ja, ze geven zelfs een veel grotere uitkomst en de toiletjes van die uitkomst zijn onderling zeer gevarieerd van stijl. Kijkt u maar. De vijf halve tenues waarvan we uitgaan en die tezamen niet meel stof vergen dan twee wijdgerokte zo- merjaponnen! zijn hierbij in schets gebracht. Het zijn een rechte, mouw loze blouses (Al), een rechte rok (A2) en een wijde, geplisseerde rok (A 3), die alle gemaakt zijn van een soepele, het zij zijden, hetzij katoenen imprlmé. Het vierde en het vijfde stuk zijn een ge tailleerde blouse met korte mouwen en boothals (BI) en een rechte rok (B2), welke beide van effen stof (wol of lin nen) zijn gemaakt. De imprimé en de effen stof zijn zo gekozen, dat ze een harmonische kleurencombinatie vor men. En hier zijn de tenues, die ge met die vijf simpele stukken kunt samen stellen. In figuur I werden de bedrukte rok (A 2) en de effen blouse (B 1) ge combineerd, terwijl een brede, lange taillesjerp van de inprimé het tenue voltooit. De blouse kan ter variatie echter ook over de rok worden gedra gen, al dan niet met een ceintuur, waardoor een geheel ander effect wordt verkregen. In figuur II ziet ge de effen blouse (BI) gepaard aan de effen rechte rok (B 2)Resultaat: een hyper moderne deux-pièces. waarbij een collier de fi nishing touch is. Wordt de blouse ech ter in de rok gedragen en een ceintuur om de taille gelegd, dan verkrijgt ge met de twee effen stukken het effect van een echte japon, die met een witte biaiskraag of een wit schoudervestje een geheel andere allure krijgt dan de afgebeelde deux-pièces. In figuur III werden de bedrukte, kraagloze blouse (Al) en de wijde, be drukte rok (A3) gekoppeld. Resultaat een moderne chemisier-japon, waarbij een fel contrasterende effen ceintuur en een mutsje in de kleur van die ceintuur de toebehoren zijn. In figuur IV werden de effen blouses (BI) en de wijde imprimérok (A3) bijeengevoegd. Op de blouse werd een biaiskraag van de bedrukte stof met drukknopen vastgezet. Het effect is dat van een jeugdig, vlot zomer- of dans- toiletje. Met dezelfde stukken kunt ge een heel ander toiletje samenstellen door de blouse in de rok te dragen en Broderick Haigh, de notaris, haalde mij vair het station af. Hij was lange jaren met mijn vader bevriend ge weest. Mijn vader was overleden en ik zat daarover nogal in de put. want hij had zichzelf het leven benomen. Ik was dan ook zo gauw mogelijk naar huis teruggekeerd. U moet mij alles vertellen, zei ik. We zaten in zijn kantoor. Hij was kort van bouw, had donker haar, in telligente ogen. Aan de manier, waar op hij mij aankeek, kon ik zien, dat hij mij niet met een kluitje in het riet zou sturen. Je vader, zei hij rustig, werd de dood in gedreven. Hij werd gechan teerd! De eerste ogenblikken kon ik geen woord uitbrengen. Ik dacht aan mijn vader. Wat hij gedaan zou kunnen hebben, wist ik niet. Het interesseerde mij ook niet. In mijn vingertoppen tintelde echter een merkwaardig ge voel, een gevoel, als zou ik tot doden in staat zijnMoordlust! Zonder het zelf te weten, had je vader een of andere export-regeling overtreden. Hij meende dat het véél ernstiger was dan in werkelijkheid. Iemand trok daar zijn voordeel uit. Wie was dat? Alléén Alleen d&ér had ik belangstelling voor. Een zekere Russ-Hillard. Ik voelde mij opgelucht. Ik kon nu tenminste iets doen, iets onaange naams voor mijnheer Russ-Hillard. En dat deed ik ook. Hij bewoonde een huis even buiten de stad. Ik moest een week geduld oefenen, voordat hij alleen was. Maar dat duurde niet lang. want ik kwam via de tuin zijn kamer binnen door de openslaande deuren. Als regel geloof ik er niet aan. dat iedere burger het recht in eigen hand mag nemen, maar ik maakte een uit zondering voor Russ-Hillard. Niet dat ik het recht liet zegevierenniet genoeg tenminste. Hij was groot en zwaar gebouwd en viel met een dreu nende slag, toen ik hem raakte. Ik was blij. toen ik hem weer op zag staan. Hij wist zelfs enkele keren overeind te krabbelen. Tenslotte bleef hij liggen. Hij was echter niet dood... Ik voelde mij bepaald opgelucht, ondanks mijn geschaafde knokkels, maar ik kreeg een schok, daar juist op dat moment de deur openging en iemand de kamer binnenkwameen meisje. Ik herkende haar zelfs; ze had vroeger op het kantoor van mijn vader gewerkt. Ze was kennelijk bang. toen ze mij en Russ-Hillard zag. 't Is wel in orde, zei ik kalm, hij is niet zwaar gewond. Hij komt dadelijk wel weer bij! Ik greep haar bij de arm, trok haar de gang op en sloot de deur. U werkte vroeger toch voor mijn vader? Dat doe ik nog steeds, antwoordde ze, ik bedoel natuurlijk totdat Uw vader heeft 't mij verteld en ik ben bij Russ-Hillard gaan werken om te zien of ik misschien iets zou kun nen ontdekken, dat hem zou kunnen helpen. Ik ben bang, dat ik te laat ben geweest, Het spijt mij Mijn gevoelens voor haar verander den op slag. Dat was erg opofferend van U. Ik was blij, dat ze aan mijn zijde stond. Ze was bovendien een erg aan trekkelijk meisje. U bent er zeker van, dat hij nietdood is? Ze was kennelijk bang. Ga zelf maar kijken! Ze opende de deur en keek de ka mer binnen. Toen gaf ze een gil. Ik rende naar haar toe. Ze was doodsbleek geworden en beefde. Maar ook ik begon te beven toen ik zag wat zij had gezien. Russ-Hillard lag nog steeds op de grond, middenin de ka mer, precies zoals ik hem achter had gelaten althans bijna zo. Er stak nu een mes in zijn rug! Ik zag een man!, riep Stella. Ze gilde het uit Hij holde de tuin in. Met énkele grote stappen stond ik bij de tuindeuren. Ze stonden wagen wijd open. Buiten was het aardedon ker. Het zou nutteloos zijn achter schimmen aan te jagen. Ik liep naar Stella terug, die nog stond te beven. Kende U hem? Nee. Maar zou U hem herkennen? Jaja, dat is wel waarschijn lijk. Ze huiverde We zaten in een lelijk parket. Ik begreep maar al te goed, dat we diep de twee delen te scheiden met behulp van een ceintuur (de sjerp van be drukte stof uit figuur I ofwel een leren ceintuur). De vijfde tekening geeft het resul taat weer, dat ge bereikt indien de be drukte, mouwloze blouse (Al) en de rechte, bedrukte rok (A2) worden ge combineerd. De rechte chemisierjapon, die aldus ontstaat, wordt voorzien van een kraagje van de bedrukte stof (dat met drukkers wordt bevestigd) en voorts gegarneerd met een lange strop das van contrasterende kleur en met een leren ceintuur. Het hoofddeksel, dat het geheel completeert, heeft de kleur van de stropdas. Ook een effen wit kraagje zal het nodige effect geven; inplaats van een leren ceintuur kan een stoffen ceintuur worden ge bruikt. Een geheel ander resultaat krijgt ge met dezelfde blouse en de zelfde rok, indien de blouse over de rok wordt gedragen en al dan niet van een smal, stoffen ceintuurtje wordt voor zien, dat losjes wordt geknoopt. In dit laatste geval wordt de stropdas ach terwege gelaten. Figuur VI laat tenslotte zien wat met de bedrukte blouse (A 1) en de rechte, effen rok (B2) te doen is. De blouse valt hier over de rok, maar kan na tuurlijk ook in de rok worden gedra gen en met een leren ceintuur gegar neerd, waardoor het effect van geheel andere allure zal zijn. U ziet het: met de vijf stukken waarvan we zijn uitgegaan, is een respectabel aantal tenues op te bou wen. Ook U kunt met behulp van vijf halve japonnen bijna een dozijn com plete toiletjes van verschillend aspect hebben en nog wel met niet meer dan de stofhoeveelheid, die ge normaal voor twee wijde zomerjurkjes nodig hebt! Er is maar één voorwaarde aan verbonden, namelijk dat de twee stof jes. wat kleur aangaat met elkaar har moniëren. En die voorwaarde is alles zins overkomelijk! Voor het geval dat ge de proef op de som wilt nemen en peinst over een mogelijke kleurencombinatie, laten we hier onder nog drie aardige suggesties desbetreffend volgen. De mogelijkheden zijn echter legio. Houdt ge van bescheidenheid en een kleur die „afkleedt", combineer dan effen marineblauwe stof (licht) met een blauw genuanceerde imprimé. In tenue I kunnen de handschoenen dan Wanneer men bedenkt hoe gezond en voedzaam vis wel is, zou men beslist wensen, dat vis in ieder gezin toch minstens éénmaal per week op tafel kwam. Gaat dat vervelen? In 't geheel niet, wanneer men maar voldoende variatie in de bereidingswijze aanbrengt. Niet steeds weer een gebakken of gekookt visje! Ook visschotels, goulash van vis, viskoekjes, visragout en niet te vergeten: gestoofde vis, doen het uitstekend en geven aan de maaltijd steeds weer de zo gewenste verrassende noot. ZONDAG schelp met garnalenragout, hard gekookte eieren, roomboter- saus, slierasperges, aardappelen, fruitsla. MAANDAG aspergesoep, gebakken aardappelen met uien en kaas, ge mengde sla. DINSDAG gehakt, andijvie, aardappelen, rabarber. WOENSDAG omelet met tomaten, spinazie, aardappelkoekjes, caramelvla. DONDERDAG spinaziesoep, blokjes rtier met rookspek en uitjes, sla, aard appelen. VRIJDAG gestoofde vis, aardappelpurée, postelein, griesmeelpudding met bessesapsaus. ZATERDAG kerrierijst, fruit. wit of blauw zijn. Bij tenue II kunt ge een sautoir (het lange collier) van oranje, gele en witte kralen voegen. Tenue III vult ge aan met een gele suède ceintuur en een geel mutsje. De stropdas van tenue V kan van witte piqué zijn, evenals het bijbehorende hoofddeksel, terwijl de ceintuur van effen blauw leer is. Witte handschoen tjes zijn het juiste complement bij tenue VI. in de misère zaten. De politie zou ongetwijfeld aannemen, dat ik Russ- Hillard had vermoord, terwijl zijn werkelijke moordenaar niet zou rusten voordat hij Stella het zwijgen zou hebben opgelegd. We zaten er lelijk tussen! Met een instinctief gebaar legde ik mijn arm om Stella's schou ders. Ik wist niet wat te doen. Laten we gaan. zei ik. Ik had tijd nodig om na te denken. En daar kon ik dat niet doen. niet vlak bij de plaats, waar Russ-Hillard lag en waarschijnlijk de moordenaar zou rondsluipen, op zoek naar Stella. We renden het huis uit, sprongen in mijn wagen en waren enkele ogen blikken later weg. Stella begreep de toestand direct. Ze wist evengoed als ik. dat ik verlo ren zou zijn als ze naar de politie zou gaan. Maar als ze niét zou gaan, zou ze zélf in dodelijk gevaar ver keren. Geef mij een half uur, zei ik. Ik breng U bij mij thuis. Daar bent U veilig. Wat gaat U doen?, vroeg ze. Ik heb advies nodig. Ik ga Bro derick Haigh opzoeken. Hij zal wel een oplossing weten. We naderden de stad. Gelukkig werden we niet gevolgd. Ik stopte voor een groot huis. dat van mijn vader. Mijn zuster was thuis. Ik legde haar niets uit. Dat zou Stella wel doen. Toen reed ik verder, naar het an dere einde van de stad. waar Broderick Haigh woonde. Ik had geluk. Hij was thuis. Hij opende zelfs zelf de deur. Ik zit in de ellende, zei ik. Kom binnen en drink iets. Ik vertelde hem alles. Ook alles over Stella. Je had haar nooit alleen moeten laten! Ze is in gevaar! Wie ook Russ- Hillard vermoord mag hebben, hij hoeft haar maar te vermoorden om veilig te zijn. Misschien zal op dit moment Paniek overviel mij. Ik vloog naar de telefoon en draaide zenuwachtig het nummer. Zeg haar dat ik haar met de auto kom halen, zei Broderick Haigh. Jij kunt beter hier blijven. Ik herademde toen ik Stella's stem hoorde. Stella, ik ben bij Broderick Haigh. Hij komt je halen. Hij gaat Ze viel mij in de rede. Ik kom wel met een taxi, nu direct. Ze verbrak de verbinding. Ze is al onderweg, zei ik, met een taxi. Haigh schonk mij en zichzelf nog eens in. Ik voelde mij niet op mijn gemak en maakte me zorgen om Stella. Gelukkig hoefden we niet lang te wachten. De voordeurbel rinkelde. Wil jij opendoen?, vroeg Brode rick Haigh. Toen ik met Stella in de kamer terugkwam, stond hij bij het buffet en schonk de glazen nog eens vol. Zijn rug was naar ons toegedraaid. Toen keerde hij zich om. Er lag een eigenaardige blik in zijn ogen toen hij naar Stella keek. Ze stond plotse ling als aan de grond genageld. Hem heb ik gezien!, riep ze met overslaande stem. Ze wees naar Bro derick Haigh. Ik kon mijn oren niet geloven. Maar ik moest dat even later wel, want hij haalde een revolver te voorschijn. Ik dank U wel voor Uw komst, juffrouw Peters, zei hij. Dat heeft mij tenminste de moeite om U te zoe ken bespaard. Als je Stella ook maar een haar krenkt, riep ik, dan zal ik Je zult niets doen behalve han gen voor de moord op Russ-Hillard!, snauwde hij terug. Je moet weten, dat ik, evenals je vader, één van zijn slachtoffers was. Gelukkig heb je mij de gelegenheid geboden hem uit de weg te ruimen. Jammer echter voor juffrouw Peters, dat ze op het ver keerde moment de kamer binnen kwam. Maar eind goed, al goed. Hij sloeg de spijker op zijn kop want precies op dat moment was de kamer plotseling vol politiemannen. Een seconde later was hij geboeid. Het is goed afgelopen, juffrouw Peters, zei inspecteur Bane. En nog wel bedankt voor Uw hulp! Ik sloeg mijn armen om Stella heen. Ik begrijp het niet, zei ik. Heb je de politie meegebracht? Ze knikte en glimlachte flauwtjes. Toen ik bij U thuis was. zag ik een portret op de schoorsteenmantel. Ik herkende direct de man. die Russ- Hillard had vermoord. Uw zuster ver telde mij, dat het Broderick Haigh was Recept: Omelet met tomaten. 4 eieren, 4 lepels melk. 2 tomaten, 1 uitje, 30 g. roomboter, zout, peper. De fijn gesnipperde ui en de in plakjes gesneden tomaat in de room boter fruiten. De eieren met de melk loskloppen, wat zout en peper er by doen en de eimassa over de tomaat gieten. De omelet nu op een klein vuur gaar en lichtbruin laten worden. Recept: Gestoofde vis. 500 g. vis, iets citroensap, 50 g. roomboter. De roomboter in een vuurvaste schaal laten smelten. De vismoten zouten en in de schotel leggen, wat citroensap er over sprenkelen en de vis 10 min. in de oven of op 't fornuis zachtjes laten stoven, de moten daarna keren en ver der gaar laten worden in nog eens 10 min. De schotel garneren met uitge- tande schijfjes citroen. Houdt ge van een aparte en moderne kleurencombinatie, paar dan een witte imprimé met bronsgroen motief met effen gele stof. Kies het collier bij toi let II van oranje, gele en witte kralen of voeg bij de gele deux-pièces een ef fen zwart of een effen wit halssnoer. Completeer combinatie III met een bronsgroene suède ceintuur en een oranje mutsje, alsmede witte hand schoenen en zwart, wit of zo mogelijk oranje schoeisel. De handschoenen bij toilet IV kunnen wit zijn. Voor de stropdas in figuur V kunt ge geel, oranje of zachtbruin materiaal kiezen, terwijl de ceintuur bronsgroen is (of wel van de imprimé stof wordt ge maakt). Bij de laatste blouse-rok-com- binatie witte handschoenen. Prefereert ge een vlotte, fleurige en jeugdige kleurencombinatie, voeg dan effen rode stof bij een wit en zwarte imprimé. Bij tenue I, IV en VI kunt ge dan met witte of zwarte accessoires volstaan. Bij de tenues III en V kunt ge toebehoren kiezen in een fel con trasterende kleur, rood, oranje, groen en vele andere, terwyl ook pasteltin ten het zullen doen. Met zwarte of zachtbruine toebehoren oogst ge een in getogen, gedistingeerd effect. LLE jammerlijke perspec- A tieven voor een propvolle 4S- Randstad Holland kunnen niet verhinderen, dat er hier en daar nog streken zijn, waar het goed wandelen of fietsen is. Dat mag dan ouderwets klin ken, maar er zijn nog wel men sen, die er niet van houden langs de wegen te vliegen. Juist in een tijd als deze hebben zij een dringend heimwee naar de eeuw van de diligence en de trek schuit. Helemaal voor vol worden ze Intussen niet aangezien Ontspanning zoeken zit hem heus niet in een jagend tempo met de gedachte aan het „zo vèr mogelijk als het maar kan". Veeleer in een rustig tot be zinning komen, liefst daar, waar het voor een paar uur best uit te houden is. TOEN iedereeen er op tweede paasdag als onder een dwangneurose op uit trok rustig thuis blijven zou krankzinnig zijn! en liefst met de hele familie (Oma en kleinkindertjes incluis) in vol- gestampte autootjes, waarin je door het dak vlak boven je hoofd geen spat zon en hemel kon zien, juist toen waren er ook nog enkele wijze mannen, die zeiden „je kunt het me doen". Zij zochten het rustiger-op: ze sliepen een gat in de dag om ,bij" te komen, ze bleven in hun tuintje bakken in de zon, ze zochten ergens een stil plekje of lieten zich zo maar drijven in een bootje. Allemaal goed tegen verkal king of zenuwen Ze dachten: laat ze jakkeren, die honderdduizenden, niemand kan ons opheuen, we doen er eenvoudig niet meer aan. VREEMD: met Pasen vliegen bij iedere uitspanning de mensen als bijen op de honing af. Ze strijken als zwermen wriemelende muskieten neer en zijn niet tevreden voor ze de consumptie te pakken heb ben. De ober, die niet gauw ge noeg opschiet, krijgt nog een boos woord toe.... De onrust heeft ze bij de kraag! Vooral de jongeren hebben er een aardig handje van die on rust te vergroten. Wars van iedere bestedingsbeperking als ze zijn ze krijgen immers later tóch hun A.O.W. rate len ze op hun brommers of scooters de speeltuinen dier uit spanningen binnen en als ze dan bij een schetterend bandje nog wat rock and roll-capriolen kunnen plegen, zijn ze de hemel, die ze niet boven zich weten, te rijk. Ik heb ze op tweede paasdag waargenomen: als verhitte klit ten hingen ze gekleefd aan el kaar in een door verpeste geuren bezwangerd danszaaltje waar de benauwenis onder de schemer lampjes als een dikke walm op steeg terwyl buiten de zon over de jonge, tere bloesems speelde. IEDER zijn meug", dacht ik en was blij ook anderen te zien. Daar moet je voor op het water zijn, daar reilen en zeilen de gezonden van geest en lichaam, die er niet tegen op kijken eerst hun scheepje te tuigen en dan voor de wind te gaan. Ze ademen eindelijk weer met diepe teugen de frisse lucht in, ze worden bruin geblakerd, ze vinden op de meren een gezond- heidsbad, dat niet voor de poes is. Het laat de hele week zijn sporen na, zodat ze die week weer dóór kunnen komen, omdat iets in hun longen drong, dat niets te maken had het het pe netrante zweetluchtje in dat enge danszaaltje van daar straks en dat een mens al mis selijk maakte als ie even zijn neus naar binnen stak. En buiten straalden de bloe sems in het licht. C-^ EK: zó zocht ieder het zijne. Ze moeten het zélf maar weten. Ieder buite zijn tijd uit. Zestien uur is, wel beschouwd, niet veel als je die tot iedere seconde toe wil uitbenen. De dag erna is het een hard gelag, als je weer in de snel trein der dagelijkse gebeurte nissen wordt meegesleurd en de machine van het maatschappe- lyk leven opnieuw beslag op je legt. Even waren de teugels gevierd. Toen galoppeerde het paard als vanouds van stal, de wereld in, om 's avonds die stal weer te ruiken en amechtig binnen te draven. De haver was weer verdiend! Eén dag respijt: wie er niet uithaalde wat er in zat, was geen knip voor de neus waard. 't Is immers niet alledag tweede paasdag? FANTASIO Foto Will Eiselin.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13